3)e&2id<seSoti/fca/nf Een duur telefoonlijntje Piloot was 'n ervaren vlieger Amerikaanse staalexport De economische conferentie van Moskou did de &cfreep,akano-nnen pieken Eisenhowers inzichten Ongeregeldheden in Japan Met nieuwe tudentenóunataiium Protesten-duel in Berlijn Een volkomen gebrek aan persoonlijke vrijheid Momeitje VRIJDAG 6 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12605 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mud., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het ongeluk met de straaljager De bestuurder van. de verongelukte „'Thunderjet", wiens naam wij gisteren nog niet konden publiceren, was de reserve tweede luitenant vlieger A. Steen uit Amsterdam. Hij was vijf en twintig jaar oud en vlieger van de eerste tactische vliegbasis Volkel. Hij ontving zijn opleiding in Amerika en had vele honderden uren ervaring op „Thunderjet's". DE ENIGE OVERLEVENDE. De enige overlevende van de ramp blijkt niet ernstig gewond te zijn. Doordat hij uit de olie aan boord van de vissersvlet werd gehesen en ge heel overstuur was, terwijl hij boven dien aan armen en benen brandwon den vertoonde, meende men aanvan kelijk, dat zijn verwondingen niet licht waren. In het marinehospitaal te Den Helder (Ziekenboeg) kwam hij ech ter al spoedig op zijn verhaal en bleek zulke lichte brandbonden te hebben opgelopen, dat hij binnen en kele dagen weer zal kunnen worden ontslagen. Ook zijn zenuwen was hij weer spoedig de baas. Gistermiddag lag hij als reactie op het tragisch on geluk te zingen in zijn bed en vroeg of hij een sigaar mocht roken. Iets later, geheel op zijn verhaal gekomen, vertelde hij, dat hij vrijge zel is en hij voegde er aan toe: „Ik heb alleen nog een moeder in Dover. Wat zal ze blij zijn, dat ik het er le vend heb afgebracht". Johnson, die 38 jaar oud is, heeft zich minstens een kwartier lang in het water tussen de brandende olie in aan een reddingsboei vastgeklemd, tot hij door de visser Kees Pronk gered werd. Het andere lid van de bemanning, die zich eergisteren nog beklaagde, omdat hij aan boord van het schip een enkel brak. dacht daar gisteren anders over. Hij is de 28-jarige Ro nald Clark uit Kenton in Middlesex, Hij lag in het marinesospitaal, toen het schip gistermorgen door net vlieg tuig werd geramd. Allen omgekomen. Met zekerheid werd in de loop van de middag bekend, dat Johnson de enige overlevende van de ramp is. Oli e voor staal Perzië zal olie aan West-Duitsland leveren in ruil voor ijzer- en staal- producten, maar hoe de olie naar Duitsland zal worden vervoerd, is nog niet bekend. Dr. Ali Amini, die thans te Ham burg vertoeft, wilde over vervoer en de hoeveelheid olie. die Perzië zal leveren, geen mededeling doen. Truman verwacht van de zomer geen oorlog President Truman deelde gisteren op z'n wekelijkse persconferentie te Washington mede niet te verwach ten, dat deze zomer een oorlog zou uitbreken. De mening van de pre sident over de toestand kwam tot uiting in verband met een vraag over de reis van zijn dochter Mar garet naar Europa. Verder weigerde de president zich uit te laten over de eerste verkie- zingsredevoering van Eisenhower en over de strijd tussen de generaal en senator Taft om de candidatuur voor de republikeinse partij. Truman her- herhaalde zijn verzekering, dat hij geen candidaatstelling van de demo cratische partij zou aanvaarden. Iedere hoop op redding van een der andere Britten is opgegeven. In een verklaring van de Britse admiraliteit wordt gezegd, dat thans nog niet precies het aantal verliezen op te geven is. Men neemt echter aan, dat nog ongeveer 15 officieren en manschappen vermist worden. Het bergingsvaartuig van de Kon. Marine „Hercules" heeft gistermid dag van 4 uur af tot het vallen van de avond nog op de plaats van de ramp gezocht naar stoffelijke resten van de leden der bemanning en naar eventueele wrakstukken. De stroom had echter de meeste sporen van de ramp reeds uitgewist. Onverrichter- zake keerde het bergingsvaartuig weer naar Den Helder terug. De verongelukte Engelse motor- launch behoorde tot de „Minesjvee- ping Motor Launches" van de Royal Navy. Deze schepen hebben een wa terverplaatsing van 65 ton. Ze heb ben een lengte van bijna veertig me ter, een breedte van ongeveer zes me ter en een diepgang van circa ander halve meter. De bemanning bestaat uit 16 tot 18 personen. SCHERPE SALUUTSALVO'S. Ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Elizabeth hebben V.N.- oorlogsschepme 21 saluutsalvo's met scherpe graniaten afgeschoten op communistische kustinstallaties op het schiereiland Ongdjin aan de Ko reaanse Westkust. Vliegtuigen van het Britse vliegdekschip „Ocean" hebben spoorwegtunnels op het schiereiland gebombardeerd. Zoals te verwachten was heeft de Amerikaanse regering de uitvoer van staalproducten tot nader order stop gezet, behalve wanneer deze „van essentieel belang zijn voor de recht streekse militaire productie van de V.S. of haar bondgenoten dan wel voor de industrieën, welke de defen sie-inspanning rechtstreeks steunen". Deze maatregel gevolg van de reeds vier dagen oude staking in de staalindustrie werd vrijwel op hetzelfde ogenblik afgekondigd dat op het Witte Huis vertegenwoordi gers van de vakbond en van de in dustrieën onderhandelingen begon nen in een poging om een einde te maken aan de staking. In Washington gaven autoriteiten van het departement van Economi sche Zaken als hun mendng, dat de uitzondering op het staaluitvoerver- bod betekent, dat de NATO-landen „redelijke" hoeveelheden staal zouden ontvangen, al konden zij niet precies schatten hoeveel. Een propaganda-rookgordijn De Britse minister van handel, Peter Thorneycroft, schrijft in een publi catie van het Britse hoge commissariaat in Duitsland, dat er geen enkele aanwijzing is, dat ei* iets zal komen van de transacties, welke naar gemeld werd tot stand zijn gekomen op de economische conferentie, die in April te Moskou is gehouden. De conferentie heeft een propaganda-rookgordijn ge legd over het gehele vraagstuk, van de handel tussen Oost en West, zc schrijft hij. De minister ontkent, dat de Weste lijke landen een economische blok kade van het Sowjetblok uitvoeren. Naast de noodzakelijke strategische controle zou er een belangrijk han delsverkeer tussen Oost en West kunnen zijn. aldus de minister. Maar, zo voegt hij er aan toe, de Sow jet- Unie, haar satellieten en China heb ben totdusverre niet veel bereidheid Rood échec in Frankrijk Thorez moet terugkomen Zoals wij gisteren reeds konden constateren is ook de tweede dag van de door de communisten gepro clameerde staking in Frankrijk een groot fiasco geworden. De Franse ar beiders vertikten het aan de leiband te lopen en gingen normaal aan het werk. Waarnemers geloven nu, dat de communistische partij een nieuwe draai aan haar politiek zal moeten geven. Dit is reeds naar men in de Franse hoofdstad meent te we ten aanleiding geworden tot me ningsverschillen in de boezem van het Franse politburo. Sommige partij leiders schijnen nu aan te dringen op de terugkeer van de secretaris generaal, Maurice Thorez, die reeds anderhalf jaar in Rusland vertoeft, voor een geneeskundige behandeling. Vuur en rookwolken komen uit de lopen van de centrale scheepsbatterij van de zware Amerikaanse kruiser „St. Paul" tijdens een salvo op vitale vijan delijke doelen in Noord-Korea. De oorlogsbodem neemt deel aan de opera ties nabij de Oostelijke kust van het land. getoond om niet-strategische export goederen, als consumptiegoederen, van het Westen te kopen. Het Sow jetblok schijnt graag juist die goe deren te willen kopen, welke Enge land om strategische redenen in het geheel niet, of slechts in beperkte hoeveelheden, kan leveren. Daarvan is rubber een voorbeeld. Engeland heeft enige rubber geleverd, omdat het er grofkorrelig graan en hout voor in ruil ontving, maar deze le ver antios werden binnen redelijke grenzen gehouden. De geallieerde be perkingen op de handel van West- Duitsland zijn dezelfde als die, wel ke andere Westelijke landen zichzelf opleggen. Het land der droeve records „Oostenrijk, het land der droevige records", aldus kenschetst het Oos tenrijkse Katholieke weekblad „Der Volksbote" de huidige toestand van dit verdeelde land. Records zijn en worden er behaald op alle gebieden. Oostenrijk heeft het laagste geboorte cijfer ter wereld. Oostenrijk behoort tot de landen met de meeste echt scheidingen per 1.000 inwoners. Oos tenrijk neeft de meeste motorrijders per duizend inwoners en staat, wat betreft het bioscoopbezoek, op de derde plaats achter de Verenigde Sta ten en Groot-Brittaiinië. Oostenrijk behoort tot de landen, waar de mees te zelfmoorden worden gepleegd. Vol gens de Minister van Financiën is Oostenrijk het enige land, dat de in flatie nog niet heeft overwonnen. Oos tenrijk besteedt meer dan 60 pet. van het volksinkomen aan het sociale ap paraat van de staat, terwijl dit land geen staand leger heeft en niet de financiële last van een bewapening moet dragen. Sedert de Korea-crisis is van alle landen die vallen onder de UNO-sta- tistieken, het prijsniveau in Oosten rijk het sterkst gestegen en tenslotte is in Oostenrijk de koopkracht meer gezonken dan in enig ander West- Europees land ERFDEEL VAN KONING UMBERTO GECONFISKEERD. Het Hof van Appèl te Rome heeft de rechtspraak van de Romeinse rechtbank bevestigd aangaande de toewijzing van de nagelaten goederen en bezittingen Koning Emmanuel van Italië aan diens ergenamen. Volgens een wet van de Republiek f\ian Italië worden alle eigendom men van het koningshuis van Sa- voye, aan de mannelijke leden van dit huis behorend, geconfiskeerd. Deze wet is op 1 Januri 1948 van kracht geworden. Hot Hof van Appèl heeft daaromhet erfdeel der vier dochters van de overleden koning als hun eigendom erkend, terwijl een vijfde deel van de erfenis, welke aan koning Umberto, de opvolger van zijn vader Emmanuël, die in Portugal verblijft, zou zijn toegewezen, aan de Italiaanse staat vervalt. Koreaanse politiek niet gemakkelijk Eisenhower gaf gisteren aan enige honderden Amerikaanse journalisten een uiteenzetting van zijn denkbeel den over de Amerikaanse politiek. Eisenhower herhaalde, wat hij de vo rige dag in zijn rede te Abilenie had gezegd, dat het democratische be wind verantwoordelijk was voor het verlies van China. Hij liet blijken, dat hij evenals zijn tegenstander Taft waarde hechtte aan de door Truman ontslagen generaal .MacArthur. Hij verzekerde, dat hij, mocht hij presi dent worden MacArthur zou raadple gen in kwesties, die Azië betreffen. Op de vraag, of hij verwachtte Taft te kunnen verslaan, antwoordde hij: Ik heb er niet het minste idee van. Ondanks zijn critiek op de rege- ring-Truman, maakte Eisenhower duidelijk, dat hij de basis van haar buitenlandse politiek, namelijk de be veiliging van West-Europa tegen het communisme, bleef onderschrijven. De voornaamste vraag op de pers conferentie was: Hoe kunnen wij de oorlog in Korea tot een succesrijk einde brengen? Ik heb daar geen recept voor, was het antwoord, en gezien de ver sterking van de strijdkrachten, waar de vijand blijkbaar mee bezig is aan de overkant van de Jaloe, acht ik het niet mogelijk, dat onze legers een beslissende aanval zouden kunnen doen, die zou leiden tot een tactische of strategische overwinning te land. Aan de andere kant geloof ik niet, dat wij in de ideologische oorlog, die wij aan het voeren zyn, zullen kun nen terugtrekken uit het gebied, dat wij nu bezetten. Daarom moeten wij standhouden, alles doen om onze ver liezen zo gering mogelijk te houden en trachten een behoorlijke wapen stilstand te verkrijgen. In het centrum van de Japanse ce- mentindustrie te Oebe is het Donder dag tot een botsing gekomen tussen 300 politiemannen en een Koreaan se jongemannenvereniging. De Ko- reanen wierpen flessen naar de po litie, die gebruik maakte van traan gas. Volgens berichten zijn honder den personen gewond en 47 Koreanen aangehouden. In Tokio wordt politie gereed ge houden met het oog op een voorge nomen communistische demonstratie in de zakenwijk. Het studentensanatorium te Laren (N.-H.) zal op Donderdag 19 Juni offi cieel geopend worden. Het oude sanatorium, dat al heel gauw te klein bleek te zijn, is nu geheel omgebouwd tot zusterhuis. Het nieuwe gebouw zal plaats kunnen bieden aan 23 vrouwelijke en 62 mannelijke patiënten. Hét sanatorium is zeer modern ingericht en de bouw ervan heeft ongeveer drie jaar in beslag genomen. De totale kosten bedragen ongeveer 2 millioen gul den. Sinds korte tijd worden reeds mannelijke patiënten verpleegd en in de Meimaand zijn ook de afdelingen voor de vrouwelijke studenten in ge bruik genomen. De zuivelinvoer in Amerika Het ziet er naar uit, dat de Ameri kaanse senaat in de komende weken de beperkingen op de invoer van zuivelproducten zal opheffen. Een poging van de republikeinse senator Mundt om de beperkingen te hand haven werd n.l. Woensdagavond door de Senaat met 46 tegen 37 stemmen verijdeld. Dit houdt in, dat de Senaat de aanbeveling van de financiële commissie zal aanvaarden. Deze heeft n.l. voorgesteld de beslissing over de beperkingen over te laten aan de president. President Truman zou dan alleen tot beperking van de invoer van zui vel en andere producten kunnen be sluiten, als de invoer zou bijdragen tot een wereldtekort aan de betref fende goederen of wanneer de in voer de regeringspolitiek inzake de prijzen voor agrarische producten zou doorkruisen. Behalve de Senaat moet ook het Huis van Afgevaardigden de ophef fing van de beperking goedkeuren, maar het Huis is aan de behandeling vani de zaak nog niet toegekomen. Veertien millioen dollar voor een telefoonlijn In Berlijn worden de spanning en de blokkade-vrees steeds groter. Oost en West bestoken elkaar nu met protesten fypr en weer. Amerikaanse autori teiten te Berlijn hebben gisteravond een krachtig protest bij de Sovjet autoriteiten ingediend tegen de Sovjet-Russische en Oost-Duitse maatrege len om het verkeer naar en van de enclave Steinstücken te belemmeren. De Sovjets heben op hun beurt bij de Engelsen geprotesteerd tegen de belege ring van radio-Berlijn in de Engelse sector. De Engelse autoriteiten hebben de Sovjet-autoriteiten reeds gewezen op hun rechten op de enclave Eiskeller Inmiddels hebben de Russische auto riteiten 14 millioen dollar van de Amerikanen gevraagd voor het ge bruik van de telefoonlijn Berlijn Frankfort in de laatste zeven jaar. Volgen» het Oostduitse nieuws agentschap ADN hebben de Russen reeds geruime tijd op betaling aange drongen, omdat „het onderhoud van de kabels grote kosten met zich brengt". Hoewel van Amerikaanse zijde over deze eis niets nader ver klaard werd, kan hij volgens AP be schouwd worden als een eerste po ging van de Russen, om de drie Wes telijke mogendheden te laten betalen voor het gebruik van wegen, spoor wegen en luchtcorridors, ten einde zich zelf in de geïsoleerde stad te kunnen handhaven. Het hechte cordon, dat de Westber- lijnse politie na de schietpartijen, rond de Westelijke sectoren heeft ge trokken, is nog versterkt. De woede van de Westberlijner over wat zij noemen de „Russische chicanes" ont laadde zich gisteren tegen een Russi sche kolonel, die een parade ter gele genheid van de verjaardag van ko- DE KONINGINNEHARING IS ER. Vanmorgen is door de rijksopper- keurmeester W. Don de haring uitge- keurd welke vanmiddag te half een ten paleize Soestdijk aan, H.M. de Koningin zal worden aangeboden. Deze haring zal op de gebruikelijke wijze worden verpakt, in een oranje geverfd vaatje. De haring is aange voerd door de VI. 84, „Hendrika en Adriana", schipper G. van der Snoek, van de N.V. Zeevisserij Mij. en Ha- ringhandel v.h. A. Verboom. Schip per Van der Snoek wist vorig jaar de wimpel te behalen voor de best ver zorgde haring. ningin Elizabeth bijwoonde en op weg daarheen door de menigte hart grondig werd uitgejouwd.... ONGEVAL IN STAATSMIJN „HENDRIK". Twee doden. In de staatsmijn „Hendrik" nabij Schuttersveld te Brunssum heeft zich een ernstig ongeval voorgedaan, ten gevolge waarvan twee personen om het leven zijn gekomen en een der de in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis te Heerlen moest worden vervoerd. Omtrent de aard van het ongeval is nog niets bekend. De overledenen zijn H. J. Dohmen uit Schinveld, 41 jaar, en R A. Lammers uit Brussum, 59 jaar. Het derde slachtoffer is K. P. Hellcnbrand, eveneens uit Brunssum en 39 jaar oud. Alle drie de slachtoffers waren gehuwd. Dohmen en Hellenbrand waren vader van resp. 4 en 5 min derjarige kinderen. Het ongeval heeft zich voorgedaan tijdens werkzaamheden aan een der stutten. Er waren geen andere per sonen in de nabijheid, toen het on geluk gebeurde. De r.og in leven zijn de arbeider heeft nog geen inlichtin gen kunnen verstrekken, daar hij be wusteloos is. KERSEN AAN STAM BRACHTEN NIET VEEL OP. De grote jaarlijkse kersen verkopin gen zijn gisteren gehouden. De prij zen waren lager dan het vorige jaar. Tien der beste boomgaarden brach ten thans tezamen 10.900 gulden op, tegen vorig jaar 14.460 gulden, en in 1949 26.700 gulden. De kwekers wa ren zeer matig tevreden. Gevreesd wordt, dat steeds meer bomeru zullen worden opgeruimd. De Roode Kruis Erewimpel ging, evenals het vorig jaar, ook dit jaar weer naar de gemeente Gouda, om dat deze stad, gemiddeld genomen, het hoogste bedrag in een jaar aan het Roode Kruis hebben geschonken. Gouda schonk 60 cent per hoofd. INDRUKKEN UIT RUSLAND „Stalins dood brengt geen verandering" In het Grand-Hotel te Heerlen heeft gistermiddag voor de afdeling Zuid-Limburg van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid en Han del dr. P. C. Visser, voormalig am bassadeur van Nederland te Moskou, een spreekbeurt gehouden over het onderwerp „Mijn indrukken uit Sov jet-Rusland". Spreker zei in deze spreekbeurt, welke hij strikt neutraal wenste te houden en waarin hij al leen persoonlijke indrukken dacht weer te geven, dat er in de Sowjet- Unie onmiskenbaar een materiële vooruitgang valt waar te nemen. Deze vooruitgang moet men er echter beta len, zo stelde dr. Visser uitdrukkelijk vast, met een volkomen gebrek aan persoonlijke en geestelijke vrijheid, welke voor ieder West-Europeaan on aanvaardbaar zou zijn. Zelfs geen Communist uit het Westen zou het volgens spreker op den duur in de Sow jet-Unie kunnen uithouden. Niet alleen bij b.v. de verkiezingen, maar ook in de kunst, de wetenschap, het onderwijs en in de gewone sa menleving manifesteert dat gebrek aan vrijheid zich. Een en ander lichtte spreker toe met feiten, die hij zelf had waarge nomen. Verder ging hij o.m. in op de propaganda van het Sowjet-regiem. Deze propaganda is thans zo hoog opgevoerd, dat zij nauwelijks meer voor climaxen vatbaar is. De slot som, waartoe dr. Visser kwam was, datN het communisme met al zijn uit wassen, zoals hy dat in de Sowjet- Unie heeft leren kennen, voor de vrije wereld volslagen onaanvaard baar is. Na zijn spreekbeurt gaf hij op een vraag, of te verwachten is, dat de dood van Stalin eventueel ver anderingen in Rusland tengevolge zal hebben, als zijn mening, dat dit niet het geval zal zijn, daar de Russische leiders wel terdege onder de ogen zullen hebben gezien wat dan te doen staat. Zij hebben immers altijd ge weten, dat de dag van Stalins dood eens komen zal. De inleiding van dr. Visser vond bij de Zuid-Limburgse leden van de Maatschappij van Nij verheid en Handel een zeer aandach tig gehoor. Wij vernamen nog, dat over enkele weken van de hand van dr. Visser een boek, getiteld „Mijn indrukken uit Sowjct-Rusland", zal verschijnen. De kleinste plichten kosten soms de meeste strijd.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1