S)e £cid6c(2oii^cmt Weer 'n Nederlandse straaljager neergestort enkele LEERLINGEN Rode staking in Frankrijk mislukt Fransen hebben lak aan Stalin Neergedoken op klein Engels patrouillevaartuig Zwaan in Awitijke vlucht STOPPERIJ en ATELIER Langs de Berlijnse sector-grens Slechts 2°/o gehoorzaamde aan de oproep HET POLITIEKORPS BLEEK BETROUWBAAR Koning Falal afgezet Dwight D. Eisenhower in de verkiezings-arena JCowceCtje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 5 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12604 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mild., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Tijdens intergeallieerde manoeuvres Vanmorgen om kwart over zes is een Nederlandse „Thunderjet", bij het maken van een duikvlucht neergestort op een Engelse patrouilleboot in het Marsdiep tussen Texel en Huisduinen. Het toestel vloog onmiddellijk in brand en zette ook het grotendeels houten vaartuig, dat een bemanning van 15 koppen aan boord had, in lichterlaaie. Het ongeluk gebeurde tijdens intergeallieerde manoeuvres rond het IJselmeer. Zowel het vliegtuig als het Engelse scheepje zijn spoedig daarop gezonken, terwijl op de plaats van het ongeluk de brandende motorolie nog een uur lang bleef nabranden. Vissers, die onmiddellijk met een vletje te hulp schoten, hebben één van de opvarenden van het Engelse schip, die, hoewel met brandwonden overdekt, een reddingsboei wist te grijpen, weten te redden. Van de anderen ont breekt tot nu toe nog elk spoor. noeuvreerden ons (bootje om de bran dende oliemassa's heen, die het wa ter bedekte. Ik zag een man drijven in een reddingboot, doch inmiddels was de eb ingetreden, waardoor de man in de boei afdreef. Gelukkig zagen we kans hem te bereiken. We trokken hem op het vletje, het was een Engelsman. Hij kon geen woord zggen, want hij had aware brand wonden. Inmiddels was een Engels schip na derbij gekomen, waarop we de En gelsman overbrachten. Mijn broer Freek stapte ook op de Engelse boot en ging mee naar het marinehospi taal... Daar er voor ons toen verder niets te doen viel, hebben we het vletje weer naar de dijk terugge bracht." Voor zover het verhaal van Kees Pronk, die met zijn broer Freek en Jan Tuithof waarschijnlijk een der Eén overlevende Ook uit de haven van Nieuwediep voeren Nederlandse, Engelse en Amerikaanse sleep- en hulpschepen uit, evenals de reddingboot „Prins Hendrik", om de omgeving af te zoeken naar de slachtoffers, doch zij hebben niets gevonden. De bestuurder van de „Thunder- jet" is in de vlammen omgekomen. Zijn naam en nationaliteit zijn nog niet bekend. Evenals de namen van de opvarenden op de Engelse boot. Het ongeluk gebeurde drie km uit de kust. De reddingboot „Prins Hendrik" keerde om kwart voor negen van ochtend in Den" Helder terug met het stoffelijke overschot van eén der bij de ramp omgekomenen. De overlevende van de ramp is overgebracht naar het marinehospi taal „De Centrale Ziekenboeg" te Den Helder. Het is een lid van de machinekamer van de Engelse boot. Zijn toestand was vanochtend „zeer goed"; er bestaat niet het minste levensgevaar. EEN OOGGETUIGE-VERHAAL. De ANP-correspondent in Den Hel der had kort na het ongeluk een ge sprek met Kees Pronk, die tezamen met zijn broer Freek en Jan Tuithof uit Den Helder het vletje bemande, dat dé overlevende oppikte. „Wij zaten met zijn drieën te vis sen aan de dijk bij het Marsdiep", zo vertelde Kees Pronk. „Wij zagen de ramp voor onze ogen gebeuren. Het was zeer heiig. Twee vliegtui gen voerden een schijnaanval uit op het Engelse marinevaartuig, ze do ken met grote snelheid op het schip. Ik zei onmiddellijk tegen mijn broer: dat gaat fout. Een der vliegtuigen, die de duikvlucht uitvoerde, scheer de rakelings over het schip. Het an dere vliegtuig raakte de boot echter. Ik vermoed, dat het tegen de mast is opgevlogen. De hele zaak vloog onmiddellijk in brand. Met het vletje roeiden we dadelijk naar de plaats van het ongeluk. Het was een heel stuk, zeker drie kilometer. We ma- weinige ooggetuigen is geweest, die deze verschrikkelijke ramp in de vroege morgenuren voor zijn ogen heeft zien afspelen. Naar aanleiding van het ongeluk brachten de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, de chef van de marinestaf, vice-admiraal A. de Booy en de chef van de luchtmaatstaf, lt.- gen. vlieger I. A. Aler, hedenmorgen een bezoek aan de Britse ambassa deur teneinde deze officieel van het gebeurde in kennis te stellen en hun deelneming te betuigen met het lot van de getroffenen. Een der opvarenden van de ge troffen Britse motorlaunch werd eni ge dagen geleden in de ziekenboeg van het Marinehospitaal te Den Hel der opgenomen en ontkwam dus aan de ramp. Het Italiaanse dievengilde Nieuwe truc Rotterdam heeft in de Maasstad aan gifte gedaan van een diefstal, hem in Italië overkomen. In Rome, waar hij met vacantie v/as, werd hij op Zaterdag door een „Scooter" achtervolgd en de berijder schijnt kans te hebben gezien hem een lekke band te bezorgen. E. stapte uit om de wagen te repareren; de be rijder van de „Scooter" bleef, toen E. half onder de wagen lag, er bij staan. Toen hij verdwenen was, bemerkte E. dat zijn colbertjasje en een dames tasje, inhoudende duizend gulden aan deviezen, paspoorten etc., verdenen waren. Ook in Rome heeft hij aangifte ge daan. Koning Boudewijn van België is Woensdag per trein van Florence naar Brussel vertrokken zonder prin ses Margherita van Savoye-Aosta te hebben ontmoet, die volgens de ge ruchten zijn echtgenote zou worden. De koning heeft vijf dagen vacan tie met zijn stiefmoeder en zijn broer en zuster te Siena en Florence door gebracht. Zelfbestuur voor Tunis Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren te kennen gegeven, dat Ame rika niet van plan is een Arabische poging om de UNO-assemblée bij eengeroepen te krijgen ter bespreking van het FransTunesisch geschil, te steunen. In de Veiligheidsraad hebben de Ver. Staten zich onlangs tegen dergelijk voorstel verzet en zij zijn nog steeds van mening, dat Frankrijk en Tunis de gelegenheid moeten krij gen zelf hun problemen op te lossen, aldus Acheson, die sprak op zijn we kelijkse persconferentie. Te Parijs verneemt Reuter uit krin gen, die in nauw contact met de Franse regering staan, dat premier Onder de levende have van de Londense Dierentuin bevindt zich een zwaan, Pinay heden, Donderdag, tijdens het I afkomstig uit een van de Noordelijke landen van Europa. Na een kleine parlementsdebat over Tunis vèr-rei- inspectie van de vleugels geeft de hoofdoppasser het prachtige dier zijn be kende maatregelen voor autonomie trekkelijke vrijheid terug, waarvan het met gretige, doch uiterst sierlijke anno 1 770 heeft op haar afdelingen direct plaats voor van 1417 jaar. Alleen keurig nette meisjes gelieven zich spoedig te melden aan het kantoor VESTESTRAAT 1, afd. Personeelszaken Een schietpartij met één gewonde De geallieerde autoriteiten gaven de West-Berlijnse politie gisteravond be vel een veiligheidsafzetting te vormen langs de West-Berlijnse sectorgrens, nadat Sovjettroepen een uur voor het invallen van de duisternis zich op stelden langs de Franse sectorgrens. Duitsers, die aan de buitenkant van de Franse sector wonen, meldden gisteravond dat Oost-Duitse of Sovjet-soldaten het vuur hadden geopend op West-Berlijnse agenten die het vuur beant woordden. Een lid van de Amerikaanse militaire politie werd gewond. Elders werd een Duitse vrouw, die uit een dorpje, dat de Sovjets eergisteren hebben bezet, ontkomen was, naar Oost-Berlijn ontvoerd, voordat de West- Berlijnse politie tussenbeide kon komen. AMERIKAANS PROTEST. Generaal-majoor Lemuel Mathew- son, de Amerikaanse opperbevelheb ber te Berlijn, heeft bij Sergei Den- gin, de vertegenwoordiger van de Sovjetrussische controlecommissie een scherp protest ingediend tegen het verwonden van een lid van de Amerikaanse militaire politie door een schot van een Oostduitse politie agent. De Amerikaanse comman dant eiste bestraffing van de schut ter en waarborgen tegen een herha ling van het gebeurde. De Engelse troepen houden het beleg van radio-Berlijn vol. De be zetting heeft opnieuw geweigerd af te trekken. Jeugdige communisten poogden zich te mengen onder de toeschouwers. De West-Berlijnse po litie greep in voordat zij onrust kon den stichten. De Engelsen hebben de bezetting medicijnen geweigerd, doch aangeboden de belegerden naar een ziekenhuis te vervoeren als 't nood zakelijk mocht zijn. „Zij hebben de keus" vertelde een officier. De po litie schat de bezetting nu op 10 Sowjetwachten en 40 man Duits personeel. Stroom van vluchtelingen. De Westberlijnse kantoren voor vluchtelingen hebben de laatste drie dagen een stroom van jongeren uit Oost-Duitsland, merendeels in de leeftijd van 18 tot 21 jaar, te ver werken gekregen. Volgens Reuter houdt dit verband met de opwekking van de Oostduitse autoriteiten aan de jeugd om het vaderland ta verde digen. De vluchtelingen worden in groepen van 150 per dag per vlieg y nernaiing mor tuig naar West-Duitsland vervoerd.zjjn getroffen. Nederlandersin Nieuw Guinea beklagen zich Het bestuur van de Handelsvereni ging te Hollandia en het hoofdbestuur van het Nieuw-Guinea-verbond heb ben zich met het volgende telegram tot de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal gewend: „Ondergetekenden, vertegenwoor digende de handelsstand en de bur gerij van Nieuw-Guinea, geven hier bij uiting aan hun teleurstelling over de recente afkondiging van de „slot- deblokkeringsmaatregel", waarbij 60 pet. der ingeleverde gelden vam on waarde verklaard wordt. Zij achten zulks een ondraaglijke financiële slag, en een in moreel opzicht nau welijks verantwoorde inbreuk op de eigendomsrechten der alhier woon achtigen, speciaal van de Indische Nederlanders, die sedert het uitbre ken van de oorlog in de Pacific bij herhaling moreel en materieel zwaar Men schat, dat zelfs in dit tempo slechts een klein gedeelte van alle vluchtelingen in de verzamelkam- pen van West-Berlijn na verloop van maanden zal zijn afgevoerd. Geallieerden zijn het eens. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat er volledige overeen stemming bestaat tussen Engeland, Frankrijk en Amerika beti effen de de te volgen politiek in Berlijn. Hij zeide het Berlijnse vraagstuk* uit voerig besproken te hebben met zijn Franse en Britse collega's, toen hij het bezoek aan Europa bracht. Volgens het blad „Kurier" zal Dean Acheson eind Juni een bezoek aan Berlijn brengen. Hij zou de eer- ste-steenlegging bijwonen van de Amerikaanse bibliotheek te Berlijn, waar hij twee dagen zou blijven. Het grootste deel der gedupeerden heeft omstreeks de overdracht der souvereiniteit aan Indonesië zijn res terende bezittingen in Indonesië ver kocht, in de verwachting, de op brengsten dienstbaar te zullen kun nen maken aan de opbouw van Nieuw-Guinea. Echter, thans is hun de mogelijkheid daartoe o.a. door de vestiging van middenstandsbedrij- ven alsmede de mogelijkheid van het scheppen van bestaansgronden, ontnomen". Ondergetekenden geven de Twee de Kamer in klemmende overweging, de recente maatregel aan een herbe schouwing te onderwerpen en een nieuwe maatregelen te treffen. Bij Grenoble heeft men in het massief van La Moucherolle een on deraardse gletsche- ontdekt, een over blijfsel van de sinds duizenden ja ren van de oppervlakte verdwenen gletscher van La Moucherolle. De Franse communisten hebben gisteren de kous op de kop gekregen. De overgrote meerderheid van de arbeiders, met uitzondering van een vaste kern in de autofabrieken van Renault, trok zich niets aan van de oproep om te staken uit protest tegen de arrestatie van de communistenleider Jacques Duclos. Het ministerie van Buitenlandse Zaken noemde zowel de staking in Parijs en omgeving als die bij de Franse spoorwegen „een volslagen mis lukking". Het meldde dat slechts 2 procent der arbeiders het werk had neergelegd op bevel van het onder communistische leiding staande vakver bond C. G. T., dat een algemene staking bevolen had. PINAY ZAL HANDHAVEN. Het kabinet van minister-presi dent Antoine Pinay gaf gisteravond een officiële verklaring uit met de mededeling, dat de regering de orde heeft gehandhaafd en zal handhaven. De Franse arbeiders hebben op over tuigende wijze hun afkeuring ge toond over de buitenlandse praktij ken van de communistische politici, aldus de verklaring. In de Renaultfabrieken werd eni ge sabotage gepleegd door het door snijden van electrische leidingen. De directie boog het hoofd voor een invasie van communistische bui tenstaanders, die vele uren heer en meester waren in de fabriek, welke bekend staat als een broeinest van communistische agitatie. Na afloop van de werktijd ontruimden cL com munisten de gebouwen, na de ruiten van de directiekamers te hebben in gegooid. Opmerkelijk is, dat vooral de mijn werkers zich steeds meer van de communisten distanciëren. In de ko lenmijnen van Noord-Frankrijk werd Zaterdag slechts door vijf per cent der arbeiders gestaakt. In an dere centra bleken na controle maai drie tot negen percent van de arbei ders te staken. Vele als communist bekend staande arbeiders gaven geen gevolg aan de stakingseis van de Stalinistische filiaalhouders, In de havens, de textielindustrie en de metaalfabrieken wordt eveneens Ongeneeslijk geestesziek De premier van Jordanië heeft in een bijzondere zitting van het parle ment bekend gemaakt, dat koning Talal ongeneeslijk ziek is en nimmer meer zal kunnen regeren, aldus be richten uit Amman, de hoofdstad van Jordanië. De koning zou zwaar gees tesziek zijn. De 41-jarige heerser van het woes- tijnkoninkrijk verblijft sinds enige tijd te Parijs. Officieel is te Amman de vorming van een regentschapsraad van drie leden bekend gemaakt, die de taak van de koning zal waerne- men, zolang deze door ziekte verhin derd is dit zelf te doen. Te Tel Aviv, waar men zei, dat het nieuws uit Amman niet onverwacht kwam, verklaarde men te weten, dat de regentschapsraad waarschijnlijk twee of drie maanden zijn taak zal volvoeren, waarna de koning onge neeslijk ziek zou worden verklaard en hij zou kunnen worden opgevolgd door zijn oudste zoon, Emir Hoessein, die in Januari 1953 18 jaar wordt. slechts door enkele percenten ge staakt. Opzeggingen bij de vleet. Opvallend is voorts, dat duizenden en duizenden hun lidmaatschap van de PC de CGT, de communistische jeugdorganisaties enz. hebben opge zegd. Alleen met de post van Zater dagmiddag kwamen op het bureau van de communistische partij in het departement Seine 786 opzeggingen binnen, waaruit duidelijk blijkt, dat de arbeiders hun verstand beginnen te gebruiken en uit de laatste actie hun conclusies hebben getrokken. In het algemeen gelooft men, dat zich geen ernstige ongeregeldheden meer zullen voordoen. Grandioos fiasco. Onder alle niet-communistische Fransen heerst grote voldoening om dat men thans gedemonstreerd ziet, le. dat de communisten minder machtig zijn dan ze zelf plegen te zeggen; 2e. omdat gebleken is, dat het politiecorps volledig betrouw baar is en snel kan ingrijpen; 3e. omdat de tegenactie van de roden, een grandioos fiasco is geworden. De Vierde Republiek, die volgens de optimisten ziek was, volgens an deren al op sterven lag en volgens de pessimisten nog slechts begraven behoefde te worden, heeft een krach tige vuist gemaakt en ze heeft er niet alleen mee gedreigd, doch ook geslagen. De klappen zijn raak ge weest. Deuren van de communistische bureau's zijn geforceerd en de ar chieven in beslag genomen. Zuive ring van leger, marine en ambtena rencorps kan nu eveneens een aan vang nemen. Want, „de P.C. Fran- $aise heeft voor ons geen geheimen meer", aldus een politie-autoriteit. Geen geheimzinnigheid in de politiek Dwight D. Eisenhower nu niet langer generaal heeft in zijn woon plaats, Abilene, de eerste toespraak gehouden van zijn campagne voor het presidentschap der V. S. Hij spoorde met klem aan tot het bereiken van een nationale eenheid. Amerika, zo vervolgde hij, heeft millioenen uitgege ven, om belangrijke gebieden aan het communisme te onthouden en krach tige geallieerden aan zich te binden in een ideologische wereldoorlog. Eisenhower zeide, dat het bereikte succes er op wijst, dat de huidige aan het Congres voorgelegde rekeningen topcijfers vormen, voorzover zij be trekking hebben op de Pactlanden. In de toekomst zouden de cijfers kun nen dalen, zonder dat essentiële belangen opgeofferd zouden worden. tekent een der sprekendste argumen ten tegen een over-concentratie van macht bij de federale regering. Het dient als een kardinaal punt gezien te worden, dat de wettige macht van de regering en haar grote invloed gebruikt wordt om inflatie, zowel als deflatie tegen te gaan, ten einde het land in staat te stellen op een regelmatige koers voort te gaan. Met het oog op het gevaar van een oorlog dient men zich grote opoffe ringen te getroosten. Een ander ge vaar wordt gevormd door de centrali serende neiging van de regering. Eisenhower noemde de val can Chi na in 1949 „een der grootste interna tionale rampen van onze tijd, een soort tragedie, die zich niet moet her halen". Eisenhower zeide van oordeel te zijn, dat Amerika's bedoelingen ten aanzien van de buitenlandse politek duidelijk voor binnen- en buitenland uiteengezet dienen te worden. De Amerikanen hebben een instinctieve afkeer van de geheimzinnigheid, die bijvoorbeeld Jalta omringde. Amerika wordt in steeds toenemen de mate bedreigd door onenigheid, inflatie, zware belasting en bureau cratie, zo vervolgde hij. Het was no dig, dat ieder zich een verantwoorde lijk burger toonde, opdat het niet no dig zou zijn een lange reeks strafwet ten in te voeren, hetgeen uiteinde lijk zou leiden tot de reglementering van de arbeiders en een bureaucrati sche controle van alle productie-mid delen. Inflatie zou zelfs de ondernemers vrijheid, „de onmisbare economische steun van de menselijke vrijheid'", kunnen vernietigen. Dit gevaar bé* DE GEVANGENEN VAN KOJE. Donderdagmorgen zijn drie Ame rikaanse tanks de afdeling 607 van het krijgsgevangenenkamp op Koje binnengerukt. De 3000 krijgsgevan genen in deze afdeling hadden ge weigerd tenten te verwijderen om plaats te maken voor meer gevange nen. Er werd geen tegenstand ge boden. Gedurende de operatie werd een vrachtauto met schoppen, houwelen, houten namaakgeweren en dozen documenten verwijderd. WINST VOOR TAFT IN ZU1D- DAKOTA. Zowel in Zuid-Dakota als in Califor- nië hebben voorverkiezingen plaats gehad. Er zijn aanwijzingen, dat de voorverkiezingen in Zuid-Dakota slechts door enige honderden stem men ten gunste van Taftof Eisenhower zullen worden beslist. Nadat 1722 districten van de 1947 be kend waren was de stand: Taft 61.730, Eisenhower 60.993. Naarmate wij liefhebben, zal men ons liefhebben.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1