©efiekW(Boii/tant Het Eucharistisch Congres te Barcelona gesloten Amerika's buitenl. politiek deugt niet Grootse processie besloot de plechtigheden Aldus de mening van cand. Taft President Truman kreeg ongelijk Het rumoerige kamp van Koje De ongeregeldheden in Japan DINSDAG 3 JUNI 1952 43ste JAARGANG No. 12602 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GLOEIENDE HITTE OP LAATSTE DAG Ondanks de afmattende hitte, die zich als een zware ondoordringbare deken over Barcelona uitspreidde, is de sluitingsdag van het 35ste Internationale Eucharistische Congres Zondag getvorden tot een machtige demonstratie van geloof en van liefde tot de Eucharistie. Barcelona was als een reusach tige kathedraal van biddende en zingende mensen, toen de meer dan drie kilometer lange processie van de Plaza de la Victoria via de brede Avenida de Generalissimo Franco naar de Plaza de Pio XII trok. Meer dan drie uren duurde deze tocht. Aanvankelijk zou de processie om vier uur beginnen, doch wegens de bijna ondragelijke hitte was zij uitgesteld tot des avonds zeven uur. Niemand der honderdduizenden had er echter spijt van, dat hij nog enige uren langer moest wachten, want het schouwspel van de proces sie, trekkend door de avondschemering, was feeëriek. De gehele stad leefde met de processie mede. Honderden luidsprekers zorgden ervoor, dat een ieder ook wanneer hij de processie niet kon zien, met de plechtigheden kon meeleven. Nog lang na het passeren der processie bleven de mensen staan en bleven zij meezingen en meebidden. Geknield en met hun kepi of helm van hun hoofd genomen, brachten zij het militaire saluut. Belijdende en „Zwijgende" Kerk Eerst om half tien arriveerde de stoet op de Plaza de Pio XII, waar Kardinaal Tedeschini de zegen met het Allerheiligste gaf. Het reusach tige plein was één mensenzee. Op de speciale tribunes hadden de kardi nalen en bisschoppen hun plaatsen ■ingenomen. De schijnwerpers zetten alles in een overvloedig en toverach tig licht. Langs de horizon doemden donker de contouren od der omrin gende bergen, de Tibi Dabo, de Pe- draldez, de Montjuich. Dit plein, dit felle licht, de omringende bergen, het biddende en zingende enthousiasme der honderdduizenden, herinnerden onwillekeurig aan het laatste Inter nationale Eucharistische Congres te Boedapest, de plaats waar de belij dende Kerk van toen nu tot een Zwijgende Kerk is geworden. Doch ook de Zwijgende Kerk was aanwe zig op de Plaza de Pio XII, al was de zetel van Kardinaal Mindszenty leeg gebleven. Op zijn zetel, die ge durende het gehele Eucharistische Congres de aandacht van allen vestig de op de vervolgden achter het IJze ren Gordijn, was door vertegenwoor digers van Hongarije, mgr. Zagon, die belast is met de zielzorg onder de verbannen Hongaren, en Otto van Habsburg, een gouden krans neerge legd, met daarop de ontroerende woorden: „Medelijdend Hongarije ge denkt zijn martelaar, kardinaal Mindszenty". De H. Vader spreekt. Na de zegen met het Allerheiligste klonk plotseling door de honderden luidsprekers over het plein en door INDRUKWEKKENDE STOET. Toen de kleurrijke stoet de Plaza de la Victoria verliet, stonden de pelgrims en de inwoners van Bar celona reeds twaalf rijen dik langs de route opgesteld. De balcons, de loggia's en zelfs de daken der huizen waren propvol. Indrukwekkend en plechtig trok de processie door de straten, over de brede avenida's. Voorop de vaandels en vlaggen der Katholieke organisaties, daar achter leden van de politie en militairen in gala-uniformen, leden van de edel- garde, de Ridders van St. Jan, de Maltezer Ridders met hun wijde mantels. Ongeveer halverwege de lange stoet volgden talloze priesters, seculieren en regulieren. Alle orden en congregaties waren vertegenwoor digd. Daarachter een indrukwekken de rij van honderden bisschoppen, onder wie de Nederlandse bisschop pen, mgr. Alfrink, mgr. Albers, mgr. van Miltenburg, mgr. Cobben. Statig schreden achter hen achttien kardi nalen, gekleed in het feestelijk pur per. Het machtigste hoogtepunt kwam echter, toen de rijk versierde praal wagen met daarop de drie meter hoge monstrans van Toledo in zicht kwam. Deze wagen, een bloemenzee, geschonken door de organisatie van Spaanse bloemisten, werd overheerst door de reusachtige monstrans van fonkelend goud, zilver en edelstenen. Daarvoor lag neergeknield, de han den in aanbidding uitgestrekt, de Kardinaal-Legaat, kardinaal Tede schini. De militairen langs de weg, die voor afzetting zorg droegen, vie len bij het passeren van deze praal wagen, waarop God, verborgen onder de gedaante van een onaanzienlijk stukje brood troonde, op de knieën. de gehele stad de heldere, doch door dringende stem van de H. Vader, die in het Spaans de deelnemers aan het Congres aanspoorde om als branden de flambouwen de donkere wereld te verlichten en te vervullen met de geest van ware broederzin en liefde, Er wordt zoveel gesproken over de vrede, zo zeide de H. Vader, maar de vrede kan slechts bereikt worden door de liefde. De liefde tot God en tot de evennaaste is de enige en ware basis voor de vrede. Toen de stem van de H. Vader was weggestorven was het nog even stil op het plein; toen riep juichend een Spaanse stem: „Spanje trouw aan de Paus". En op dat moment maakte een ontzaggelijke ontroering zich van de massa's meester en voelden allen, af komstig uit alle delen van de wereld, zich een in geloof, in hoop, in liefde. Allen spraken één taal, de taal der liefde tot God in de H. Eucharistie. Reeds lang waren de plechtighe den op de Plaza de Pio XII al afge lopen. Doch de gehele nacht door bleven de pelgrims en de inwoners van Barcelona de sluiting van het Congres doorvieren. In alle straten bleven liederen en gebeden weer klinken. Op tientallen pleinen op de brede avenida's, in smalle steegjes, dansten de Spanjaarden hun vreug de uit in de diep godsdienstige dans, welke met ontroerende ingetogenheid werd uitgevoerd, de sardana. Franco's belijdenis. Des nachts om twee uur moest de Kardinaal-Legaat nog op het balcon van zijn paleis verschijnen om de me nigte te groeten. Barcelona wilde nog eenmaal de gezant van de Paus be groeten. Het was een zeer vermoeien de dag voor de kardinaal-legaat ge weest. In de ochtend van Pinkster- Zondag had hij de pontificale H. Mis gecelebreerd op het altaar van de Plaza de Pio XII. Deze plechtigheid, die geschiedde onder de reeds gloeiend hete zomerzon, werd bijge woond door generaal Franco, die plaats had genomen op een speciale tribune, omringd door talrijke rege ringsautoriteiten. Onder het offerto rium verliet generaal Franco zijn tri bune en sprak uit naam van het Spaanse volk een gebed uit tot de H. Eucharistie: een bekentenis tot de Ene, Heilige, Katholieke en Apos tolische Kerk, een belijdenis van trouw aan de H. Vader. Hij bad: „Mijn Heer en mijn God, Met de ne derigheid, die iedere Christen past, nader ik tot Uw Heilig Eucharistisch Offer en belijd ik het Ene, Heilige, Katholieke en Apostolische Geloof van Rome en belijd ik de trouw en de liefde van het Spaanse volk tot de H. Eucharistie. De geschiedenis vanverwacht. Z.H. Paus Pius XII heeft Zondagavond het Eucharistisch Congres te Barce lona besloten met een radiorede in het Spaans, waarin hij een nieuw beroep deed op de wereld om naar Vrede te streven. De H. Vader gaf zijn Aposto lische zegen aan meer dan 500.000 pelgrims, die het congres hadden bijge woond. V. I. n. r.: Pater Perez, leider van de Vaticaanse radioprogramma's, Mgr. Fernandos Condo van de Spaanse afdeling van het Vaticaanse staats secretariaat, Mgr. Montini van het Vaticaanse staatssecretariaat, Z. H. Paus Pius XII, Mgr. Toraldo Manuelo, Kamerheer van de Paus, Mgr. Nasallij Eocca, geheim Kamerheer van de Paus, een niet genoemde Spaanse Pries ter, Pater Soccorsi, directeur van het Vaticaan Radio en een niet genoemde Spaanse Priester. „Geen geheime overeenkomsten' Verklaring van Acheson De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft op een vergadering achter ge sloten deuren van de beide Congres commissies voor buitenlandse be trekkingen te Washington verklaard, dat Amerika geen geheime ver plichtingen ten aanzien van West- Duitsland op zich genomen noch ge heime garanties gegeven heeft. De voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkin gen. Tom Connally, zeide het van belang te achten, dat de conventie van Bonn en het herziene protocol van het Atlantische Verdrag, vol gens hetwelk een officiële verbin ding tot stand zal komen tussen de Pactlandcn en de zes landen van de Europese Defensie Gemeenschap zo spoedig mogelijk van kracht zouden worden. Zulks zou de positie van kanselier Adenauer in West-Duits- land versterken. Minister Acheson, zo vervolgde Conally, had tevens verklaard, dat Amerika de Europese Defensie Ge meenschap van vitaal belang acht voor de gehele Westelijke defensie structuur. Amerika had geen over eenkomst met Frankrijk, volgens welke Frankrijk gesteund zou wor den bjj zijn moeilijkheden in Noord- Afrika. Amerika had echter een rechtstreeks belang in Noord-Afrika met het oog op zijn bases aldaar. Mocht de Amerikaanse positie daar in gevaar komen, dan zouden de Verenigde Staten zich gedwongen zien handelend op te treden. Spanje is de geschiedenis der Kerk". Op plechtige wijze belooft Generaal Franco dan in zijn gebed de trouw van Spanje aan God, aan Zijni Kerk en aan Zijn plaatsbekleder op aarde, de Paus. Na de H. Mis verleende Kardinaal Tedeschini de Pauselijke Zegen. Op de tweede Pinksterdag dfoeg Kardi naal Tedeschini een H. Mis van dank zegging op in het heiligdom van O. L. Vrouw van Monserrat, patrones van het Congres. De H. Mis werd op gedragen ter intentie van de gelovige zielen in het vagevuur. Diep onder de indruk van de machtige belevenissen zijn tweede Pinksterdag de Nederlandse pelgrims onder leiding van mgr. B. J. Alfrink, aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, wederom naar Nederland afgereisd. Voor hun> vertrek hebben zij een kort bezoek gebracht aan de Neder landse consul-generaal in Barcelona, de heer Laatsman, en hem dank ge bracht voor zijn bemoeienissen ten gerieve van de Nederlandse pel grims. De pelgrims worden Dinsdag avond in Roosendaal en in Maastricht DE BESLISSING VAN HET HOF. Een ander gevolg van de beslis sing van Amerika's hoogste gerechts hof is, dat zoals in Washington voorspeld werd het verbod op de uitvoer van staal weer van kracht zal worden, terwijl ook de afleve ring van staal in de V.S. aan de ver werkende industrieën zelf zal wor den verboden. Het Hof nam zyn besluit met 6 te gen 3 stemmen, en het overwoog daarbij, dat de president (als opper bevelhebber der strijdkrachten) niet Taftzou Mac Arthur terug nemen Negentig minuten voor de aankomst van generaal Eisenhower in Washing ton, heeft zijn voornaamste republikeinse mede-candidaat voor het presi dentschap der Verenigde Staten, senator Robert Taft, een radiorede tot het Amerikaanse volk gehouden. „De republikeinse partij", aldus Taft, „kan het zich niet veroorloven iemand candidaat voor het presidentschap te stel len, die de totale mislukking van Trumans regering niet zal veroordelen". „Ik wil niet zeggen, dat Europa niet belangrijk is en evenmin wil ik de Amerikaanse hulp aan dit werelddeel intrekken. Doch het eerste waarnaar wij moeten streven is: beheersing van het luchtruim. De Amerikaanse mili taire positie in de lucht is, sinds generaal F.isenhower chef van de Ameri kaanse generale staf was, steeds achteruit gegaan. Indien het Amerikaanse volk mij tot president zou kiezen, zou ik gebruik maken van dc diensten van generaal MacArthur en ik zou er voor zorgen, dat zijn ongeëvenaarde ervaring ten voordeel zou strekken van de militaire en buitenlandse poli tiek der Verenigde Staten. MacArthur is de grootste van onze militairen. Indien de Amerikaanse regering naar hem zou hebben geluisterd, zou de Koreaanse oorlog gewonnen zijn. van Europa als haar eerste doel." „Trumans regering", vervolgde de senator, „is in een valstrik gelopen, door in te gaan op een vals voorstel der communisten voor het houden van wapenstilstandsbesprekingen in Korea. De verzwakte communistische strijdkrachten waren daardoor in staat zich weer te versterken. De Britse premier Winston Chur chill heeft in de afgelopen week plechtig in het Lagerhuis verklaard, dat de toestand in Korea thans zeer ernstig is. De optimistische krijgs man gebruikt dergelijke woorden niet lichtvaardig. WAPENSTILSTAND OP KOREA. Op de bovenste foto: Middernacht in Barcelona, in de straten om te bidden. en de gelovigen knielen Op de onderste foto: Meisjes, die banieren dragen, wonen de Vredes Rallye bij in de historische basliek van „Sagrada Familia". Dit eeuwen oude bouw werk werd tijdens de burgeroorlog in Spanje bijna geheel verwoest. Europa niet het voornaamste „Het gehele Amerikaanse verdedi gingsprogramma," vervolgde senator Taft, „moet opnieuw in studie wor den genomen". De buitenlandse politiek van Truman en Acheson, die 't -tijdvak 19441952 heeft beheerst, is de meest rampzali ge geweest, die in de gehele geschie denis der Amerikaanse buitenlandse politiek is geboekstaafd. De republi keinse partij moet haar goedkeuring niet hechten aan een politiek, waar door deze tragische toestand gehand haafd zou blijven." „Wat wij nodig hebben is het bou rn van een luchtmacht, groot ge noeg om het luchtruim boven ons land en de omringende Oceanen te beheersen en in staat atoombommen af te werpen op Russische steden en industriële centra", vervolgde hij. „Een dergelijke luchtmacht zou in staat zijn een voortdringen van het communisme over de zee naar eilandstaten te verhinderen. Elke an dere politiek moet ondergeschikt zijn aan deze. De huidige Amerikaanse regeringspolitiek ziet de verdediging Wanneer ik tot president zou wor den gekozen, zou ik pogen tot een wapenstilstand in Korea te komen, want onze zwakte in de lucht is dus danig, dat wij niet kunnen hopen met kans van slagen een oorlog te voeren zonder dat er vele maanden verstre ken zijn, die v/ij nodig hebben om onze luchtvloot te versterken. Wan neer er een wapenstilstand zou zijn gesloten, zou ik de Zuid-Koreanen bewrpenen en te zijner tijd de Ame rikaanse troepen terugtrekken. Ik ben niet van mening dat wij ooit per manent Amerikaanse troepen in Staalindustrie weer teruggegeven Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren president Truman in het ongelijk gesteld en de opvordering door de regering van de staalindustrie onwettig verklaard. Reeds enige uren later gaf Truman daarop bevel de gevorderde staalfabrieken aan de particuliere eigenaars terug te geven. De V.S. ziet zich daardoor wederom geplaatst tegenover een staking in deza vitale industrie, want slechts enkele minuten na de uitspraak van het Hoog gerechtshof gelastte de voorzitter van dc staalvakbond, Murray, een alge mene staking een bevel waaraan in tal van industrieën onmiddellijk ge volg werd gegeven. de uiteindelijke macht dient te be zitten om particuliere eigendommen in beslag te nemen ten einde de pro ductie ondanks een arbeidsconflict gaande te houden, doch dat hij daar toe gemachtigd dient te zijn door de grondwet of het Congres. De min derheid der negen rechters wilde deze uitspraak niet bevestigen met het oog op de bevoegdheden van de president in tijden van crisis. De staking gaat om een looncon- flict, waarbij de arbeiders zich be roepen op een aanbeveling van een regeringscommissie, dat een verho ging van het uurloon met 17 XA dol larcent gerechtvaardigd is een be drag, dat de directies echter te hoog vinden, wanneer zij althans niet de staalprijs mogen verhogen, hetgeen de regering niet wil toestaan. Tegelijk met 't uitgeven van zijn stakingsbevel aan de 650.000 arbei der, vroeg voorzitter Murray de di recties de loononderhandelingen te hervatten, doch hij voegde daaraan toe, dat zijn vakbond krachtig vast hield aan de aanbevelingen van de bemiddelingscommLssie. Gisteren is het op het eiland Koje, waar de geallieerden hun Noordko- reaanse en Chinese krijsgevangenen in kampen hebben ondergebracht, opnieuw tot ongeregeldheden geko men. Een Zuidkoreaanse officier schoot zijn revolver leeg op gevan genen, die hem van achter het prik keldraad uitjouwden, een een krijgs gevangene werd daarbij in het been gewond. Legerdokters eisten, dat de gewonde voor medische hulp zou worden overgeleverd, maar kregen als antwoord slechts communistische liederen en anti-Amerikaanse leuzen te horen. Amerikaanse infanterie moest met tanks een der kampen binnenrijden om vlaggen en spandoeken neer te halen en te verbranden. De Japanse politie heeft 130 per sonen gearresteerd na de ongeregeld heden, die zich Zaterdag onder com munistische aanvoering in het gehele land hebben voorgedaan, Meer dan 20 politiemannen werden gewond. In Tokio hebben drie beto gers door het gewapend optreden van de politie het leven verloreni. Europa of Azië zouden moeten lege ren." „Wij moeten wapens blijven leve ren aan die landen, die bereid zijn zich tegen een communistische aan val te verdedigen", vervolgde Taft, „Ik zou de Amerikaanse divisies in Europa willen laten, totdat de Euro peanen zo ver zijn, dat zij zichzelf kunnen verdedigen. Doch het is dui delijk dat, indien de 220 millioen Europeanen, hetgeen anderhalf maal zoveel is als onze gehele bevolking, niet in staat zijn zich, met behulp van onze wapens, te verdedigen, wij dat ook niet kunnen. Het zou geen kwaad kunnen indien wij erkennen, dat v/ij aan het rode leger, zowel in Europa als op het vasteland van Azië, slechts in zeer beperkte mate tegenstand kunnen bieden tenzij wellicht na een lange periode van voorbereiding. En hierbij is het in de eerste plaats noodzake lijk dat wij het luchtruim in de zee beheersen." GEEN ISOLATIONIST? „Men heeft gezegd" besloot Taft zijn radiorede, „dat ik een isolationist ben, omdat ik indertijd tegen het be krachtigen door de Verenigde Staten van het Atlantische Verdrag heb gestemd. Doch ik heb op dat tijdstip duidelijk gemaakt, dat ik er vóór was de Sovjet-Unie definitief mede te delen dat, indien zij een van staten- pactleden zou aanvallen, zij hierdoor automatisch met de Verenigde Staten in oorlog zou komen. Dit was een Monroeleer voor Europa en toch ze ker geen isolationisme." Ramon president van Panama De uitslagen der Panamese presi dentsverkiezingen zijn thans bekend. Op de regeringscandidaat, kolonel José Antonio Ramon, zijn 133.208 en op Roberto Chiari, de candidaat der oppositie, 78.096 stemmen uitge bracht. Kolonel Ramon is hierdoor voor een 1 October a.s. beginnende periode vani vier jaar tot president van Panama gekozen. JCowceCtje Wanneer een schrijver zijn werk aan vriend en vijand geeft, dan kan hij er op rekenen, dat de vijand het 't eerst leest.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1