S)e Derde dag van Euchar. Congres Frankrijk laat zich niet ringeloren Duclos in het dwangbuis Gewijd aan de sociale vrede Anna Pauker in ongenade In het gevangenenkamp van Koje Duclos zit in de gevangenis Mislukte demonstratie in West-Berlijn .VRIJDAG 30 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12600 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 MEER DAN NAïEF president van de Evangelische Kerk in Hessen (Duitsland), heeft in ons land, o.a. ini Den Haag, het woord gevoerd. Hij heeft gepreekt in ver schillende kerkgebouwen en daar wijselijk de politiek er buiten gela ten. Maar op een persconferentie te Den Haag heeft hij wel over politiek gesproken en dingen gezegd, welke ons zeer bevreemden. Wij hebben alle respect voor deze Evangelische predikant, die na eerst duikbootkapitein te zijn geweest in ie eerste wereldoorlog, zich daarna Dp de theologie en op de werken des irredes heeft toegelegd. Zijn moedig sn volhoudend strijden tegen het na- tionaal-socialisme ligt nog vers in ons geheugen en voor de man, die voor zijn overtuiging zo dapper ge vangenisstraf en internering door- itond, kunnen wij niet anders dan Dewonderinig koesteren. Maar als leider in politieke za- 0 ken kunnen wij hem moeilijk waarderen. Zoals men weet is ds. Niemöller tegenstander van Duitslands herbe wapening. Dat moge idealistisch zijn voor een man des vredes, maar prac- tisch is dat allesbehalve. „Wanneer Duitsland weer een nachtsfactor zou worden, zouden Dost en West steeds blijven vech- :erj om het aan hun zijde te krijgen. Als dit het geval zou zijn, zou Duitsland, al zou het zelfmoord be tekenen, naar alle waarschijnlijkheid tijn toevlucht zoeken bij Rusland", :o meent ds. Niemöller. In dit ver- Dand haalde hij Bismarck aan, die in zijn testament heeft gezegd, dat Duitsland zich nooit in een politieke iituatie moet begeven, die zou leiden »t strijd tegen het Oosten. Twee- naai reeds heeft Duitsland zich hier aan niet gehouden en zelfs geen mi litaire regering, aldus ds. Niemöller iou het klaarspelen het land voor de derde maal aan de anti-Russische zij de te brengen. Als enige oplossing van de huidige moeilijkheden ziet ds. Niemöller een verenigd, volkomen aeutraal Duitsland in een verenigd Europa. Hij legde er echter de na druk op, dat dit dan ook geheel Euro pa moet omvatten en niet alleen West-Europa. En dit Europa moet dan ook de poort naar het Oosten openhouden. Zonder het Oosten heeft Europa volgens ds. Niemöller geen levensvatbaarheid. Hij acht het de grote fout van de huidige politici, dat zij West-Europa als Europa be schouwen. Desgevraagd deelde ds. Niemöller mede, dat het zijns inziens niet aan Oost-Europa lag, dat dit zich niet bij het Westen aansloot, maar dat het Westen stelselmatig de deur voor het Oosten heeft gesloten. Het nieuwe verdrag met West-Duitsland acht hij een verder sluiten van de deur. Tot zover een citaat uit het ver slag van het A.N.P. dat wij met stij gende beklemming hebben gelezen. Hoe kan een man van het formaat van ds. Niemöller zó met z'n hoofd in de wolken lopen, dat hij de werke lijkheid niet ziet? De werkelijkheid is toch, dat wij na het einde van de oorlog alles ge daan hebben om tegemoet te komen aan de „eigenaardigheden" van onze Russische bondgenoten, maar dat de zen daarvan met voortvarendheid gebruik gemaakt hebben om half Europa in te slikken. Als wij niet snel de deur dicht gedaan hadden, hadden zij nu bij ons aan tafel ge zeten, op de wijze van het befaamde koekoeksjong. En zijn ideaal van een herenigd, neutraal Duitsland in een Europa, dat zowel West als Oost in één eenheid omvat, lijkt ons meer dan naïef. Zulke naïvieteiten leiden op een dwaalspoor en zijn gevaarlijk. Kardinaal Mindszenty ere-congressist (Van onze speciale correspondent). Stonden Woensdag de kinderen in het middelpunt der belangstelling, de derde dag van het Internationale Eucharistische Congres, Donderdag, was geheel gewijd aan de sociale vrede. Werkgevers en werknemers hebben zich deze dag verenigd en zich bezonnen op de sociale vrede als product van de rechtvaardigheid. Om negen uur in de ochtend stroomden zij samen in de basiliek van Santa Maria del Mar, (O. L. Vrouw ter Zee) en woonden daar een Pontificale H. Mis bij met als intentie de sociale vrede te verkrijgen voor alle volkeren, voor de werkgevers en voor de arbeiders. Uw verslaggever, die zo gelukkig dit alles van dichtbij mee te ma ken, kon amper zijn ontroering be dwingen, toen hij tijdens de kinder plechtigheid moeders van grote ge zinnen met grote vroomheid en diep doorleefde godsdienstzin haar kinde ren hoorde opdragen aan de Eucha ristische Christus. Tijdens deze op dracht stonden rondom het hoofdal taar op het uitgestrekte plein een dertigtal meisjes, gekleed in eigen klederdracht, vertegenwoordigde de deelnemende landen aan het Eucha ristische Congres. Zij droegen in hun handen voortbrengselen van hun land. Nederland was vertegenwoor digd door een Volendams meisje, dat een boeket tulpen en een kaas in haar handen droeg. Des middags verenigden zij zich wederom in de Avenida Maria Chris tiana, waar zij demonstreerden. Deze demonstratie kreeg een waarlijk in ternationaal karakter door de deel neming van vertegenwoordigers der werkgevers- en werknomersorgani- saties van de gehele wereld. Tijdens deze demonstratie werd hun> uitge legd, aan welke eisen moet worden voldaan om de sociale vrede te kun nen realiseren. Zowel in de basiliek van O. L. Vrouw ter Zee als tijdens de demon stratie voerden de arbeiders de bo ventoon. Opvallend was hun diepe vroomheid. Een typerend bewijs voor het innerlijke geloofsleven van deze mensen is het feit, dat talloze arbei ders, die over het algemeen toch zeer weinig verdienen, er niet tegen op zien om van hun mager loontje een enorme, paaldikke kaars te kopen, die voor hen welhaast onbetaalbaar moet zijn. Dit is echter typerend voor de Spaanse Katholiek en dit geldt evenzeer voor de Spaanse ar beider dat voor God niets te veel is. Dit eerbewijs, deze kaars, ofschoon financieel boven hun krachten, wil len zij aan God aanbieden als hun bijzondere hulde tijdens het Congres. Onder de werkgevers van Barce lona evenwel heerst enige ontevre denheid over het feit, dat de arbei ders anderhalve dag vrij hebben ge kregen in verband met het Congres, terwijl de lonen volledig moeten worden uitbetaald. De burgemeester van Barpelona heeft hiertegen offi cieel geprotesteerd bij de gouverneur van de provincie, die hiertoe order had gegeven. Nachtmis voor mannen. Iets voor middernacht kwamen de mannen, van Barcelona en mannelij ke pelgrims uit de gehele wereld bij een. Thans was hun doel het Pius XII-plein, waar de nachtelijke H. Mis met algemene H. Communie voor mannen werd opgedragen. Een fees telijk gezicht was de kleurrijke ver siering in het felle licht der flood lights, dat zich richtte op het 60 meter lange en 30 meter brede po dium, waar vele kerkelijke hoog waardigheidsbekleders hadden plaats genomen-, op het eenvoudige altaar boven op de verhoging en op het hoog daarboven uit rijzende lichten de kruis. Het donker der overkap ping van het podium, waarop de woorden „O Salutaris Hostia", con trasteerde scherp met de talloze bloe men en de helder verlichte hemel daarboven. De naam van Roemenië's vrouwe lijke minister van Buitenlandse Za ken, Anna Pauker, ontbreekt op de Christus bezocht de zieken. Er is een prachtige lijn waar te nemen in het programma van het Eucharistische Congres. Woensdag de lichtvoetige blijheid der kinderen, Donderdag de zware ernst der man nen met hun problemen. Vrijdag de dag van het lijden der zieken en ge vangenen, die verhinderd zijni het Eucharistische Congres mee te ma ken. Het was dan ook Vrijdagochtend alsof het feestgedruis was verstomd, toen honderden priesters, voorafge gaan door misdienaars met klinge lende schellen, de talloze kerken ver lieten, Ons Heer in hun handen dra gend. Barcelona was een zwijgende stad, toen de priesters Christus in de gedaante van brood aan de zie ken van Barcelona brachten. Ner gens waren er openbare plechtighe den. Overal waar een priester pas seerde, knielden de Spanjaarden en de pelgrims neer en groetten met eerbied de God, die hij bij zich droeg. De zieken, die niet naar God konden gaan, ontvingen God op bezoek in hun huizen en in de ziekenhuizen. Het grootste deel van de vierde dag van het Eucharistische Congres was gewijd aan de zieken en aan de werken van barmhartigheid ten bate van de zieken alsmede aan allen, die in de gevangenissen achter het IJze ren Gordijn verblijven. Veler ge dachten gingen vooral deze dag uit naar Kardinaal Mindszenty, die, ver blijvend in een Hongaarse gevange nis, uitgeroepen was tot ere-comgres- sist van het 35ste Internationale Eucharistische Congres. Ter intenties van de wereldvrede en voor alle Katholieken der „zwij gende Kerk" achter het IJzeren Gor dijn, in het bijzonder werd op het Pius XII-plein een Pontificale H. Mis opgedragen voor de beeltenis van O. Vrouw van Barmhartigheid. Nieuwe milliarden voor atoomwapens President Truman heeft Donder dag het Congres verzocht een bedrag van 3.341.000.000 dollar toe te wijzen voor een „grote verdere uitbreiding" van de productie op het gebied der atoomsplitsing. President Truman verklaart in een schrijven aan de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, dat een uitbreiding der productie nodig is. omdat „de Sowjet-Unie geen neiging heeft getoond om samen te werken j voor de totstandkoming van een in- j ternationaal program voor controle en regeling der bewapening". Op het eiland Koje zijn Donderdag Britse manschappen met gevelde ba jonetten en pnder dekking van met een gasmasker voorziene Amerika nen, die traangas verspreidden, het verzetscentrum van het krijgsgevan genenkamp binnengedrongen, waar men eigen gemaakte messen, gehei me inlichtingen en kaarten aantrof. De gevangenen dansten, zongen en schreeuwden, toen de Engelsen hun centrum begonnen te verwoesten, doch moesten telkens terugtrekken voor het blanke staal en het traan gas. Bij het invallen der duisternis trokken de Britten en Amerikanen zich terug na het hoofdgebouw ge heel vernietigd te hebben. Het hoofdkwartier van het achtste geallieerde lager heeft Vrijdag me degedeeld, dat krijgsgevangenen van een kamp te Jongtsjon, in Zuid-West- Korea, Donderdag te ongeveer mid dernacht de bewakingstroepen aanvie len. Er ontstond een gevecht, waarbij drie gevangenen werden gedood en dertien gewond, waarvan één ern stig. Qenexaal aan &£eet op inApecüe Staande in een jeep houdt Generaal James A. van Fleet een vluchtige in spectie op het eiland Koje (ten Z. O. van Poesan). Op de achtergrond ziet men in het krijgsgevangenenkamp de Noord-Koreaanse vlag op een der tenten wapperen. Maatregelen tegen de rode oproerkraaiers „Ile de la Cité", het eiland in de Seine, dat de oorsprong van Parijs is, was t gisteren in staat van beleg. Op dit eiLand bevinden zich het Paleis van Tnt vpr in Hp Avpnida'c hadden Justitie en het hoofdbureau van politie. Aan beide oevers van de rivier, Tot ver in de Avemdas hadden teeenover het eiland hieId de repubUkeinse garde de wacht. TeSenover het Paleis van Justitie was een sterke politiemacht gestationneerd, waaronder één brigade, uitgerust met traangasgranaten. Twee drijvende brandspuiten lagen in de Seine voor anker. Al deze maatregelen dienden om te voorko men, dat opgewonden Franse communisten zouden pogen hun hoogste leider, Jacques Duclos, te bevrijden. Duclos werd Woensdagavond gearresteerd bij de onlusten bij de Place de la République. Nadat hij gisteravond formeel- beschuldigd was van handelingen tegen de veiligheid van de staat, werd Duclos van het Ile de la Cité overgebracht naar de gevangenis van Fresnes. de aanwezigen ruim zicht op het al taar, waar de H. Mis werd opgedra gen. Onder de H. Mis reikten hon derden priesters de H. Communie uit. Een groot verschi' wareni de donke re mannenstemmen, die thans de ge beden der H. Mis dialogeerden, met de lichte stemmen der kinderen en vrouwen, die Woensdagavond het plein hadden bevolkt voor de op dracht der kinderen aan de Christus Eucharisticus. Ook een geheel an dere sfeer. Lag deze avond het ac- ALS EEN COMMANDERENDE GENERAAL. Met gwwtóie hefocfUoefoiiegtuig. lijst van namen van het gereorgani-1 cent meer op de ernst, Woensdag seerde Roemeense Politburo, welke avond symboliseerde alles de liefde, als gemeld, door radio Boekarest is omgeroepen.1 Tot dusver was zij nummer twee in de hiërarchie van het Politburo. Zij wordt nu sledhts genoemd als no. 5 van het Bureau voor Organisatie, een instelling, die aan het Politburo on dergeschikt is. Dit heeft nieuwe speculaties ge wekt over haar tegenwoordige posi tie. Zij ging veel met de op 8 Maart afgetreden minister van Financiën, Vasila Luca om, van wie gisteren te Boekarest officieel werd bekend ge maakt, dat hij uit de communistische partij is gestoten, omdat hij er afwij kende opvattingen op na hield. En reeds eerder hadden in het Westen geruchten de ronde gedaan, dat Anna Pauker in ongenade gevallen zou zijn. Duclos en zijn vrouw werden zo- aangehouden in een Naar van de zijde van het konink lijke paleis te Brussel wordt mede gedeeld, is koning Boudewijn naar Italië vertrokken, waar hij in gezel schap van prinses de Rethy, prins Al- bert en prinses Josephine-Charlotte de Pinksterdagen zal doorbrengen. „La Libre Belgique" van hedenmor gen dementeert de berichten van en kele buitenlandse persbureaux, vol gens welke koning Bodewijn voorne mens zou zijn zich te verloven met de Italiaanse prinses Margueritte van De XH-17 met straalaandrijving, tot op heden het grootste hefschroefvlieg- Savoie-Aosta. Het blad wijst er op, I tuig ter wereld en vervaardigd door de vliegtuigfabriek van Howard Htlghes dat deze berichten inmiddels ook zijn voor de luchtstrijdkrachten van de Verenigde Staten werd voor de eerste tegengesproken door de familie van maal gefotografeerd. Het vliegtuig wordt uit de loods gehaald en klaar ge- de prinses te Rome. I maakt voor de eerste proefvlucht. De XH-17 heeft de hangar verlaten. kostbare auto, toebehorend aan een communistische buurman. In de auto zaten verder een chauffeur en een Belgische lijfwacht. In de wagen werden volgens de politie aangetroffen: een legerrevol- ver, een geïmproviseerde ploerten doder (een breekijzer, omwikkeld met rubber), twee dode postduiven en een radio-ontvangtoestel, waar mede naar men aanneemt de draad loze boodschappen aan de politie auto's werden gevolgd. Staatssecretaris Marcellin zeide gisteren na een kabinetszitting, dat de demonstraties, gericht tegen de aankomst van de nieuwe Atlanti sche opperbevelhebber, generaal Ridgway, zorgvuldig waren voorbe reid om onlusten uit te lokken en dat Duclos in zijn auto rondreed als een „generaal, die zijn troepen com mandeert". Daden gevraagd. In het jongste nummer van het maandblad „Les Cahier du Commu nisme", schreef even tevoren de communistische leider Billoux: „De propagandacampagne voor de vrede is niet meer voldoende. Wij moeten thans vastbesloten overgaan tot daden. Het beste middel om voor de vrede te strijden is om de oor logsvoorbereidingen directe slagen toe te brengen". De communistische vakbond, de C.G.T., heeft gisteravond opgeroe pen tot stakingen, om de vrijlating te bewerken van Duclos en van de eerder gearresteerde hoofdredacteur van de „Humanité", André Stil. De oproep zeide: „Handelt snel, zonder u te laten misleiden door hen, die POLITIE WAS OP HAAR HOEDE De West-Berlijnse politie heeft gisteren een aantal samenscholingen van 15.000 jonge communisten uiteengejaagd, nog voor zij hun demonstraties konden beginnen en 280 betogers opgebracht. De betogers bleken groten deels uit Oost-Berlijn afkomstig. helmde politiemacht, met gummistok ken en traangasbommen uitgerust, op hen vonden wachten. Toen nu de betogers in twee ver schillende straten een optocht poog den te vormen met spandoeken als „Ami" (Amerikaan) ga naar huis" en „Weg met de oorlogsconventie van Bonn" greep de politie in en dreef zij de betogers met de gummistok terug in de dwarsstraten. Wel zagen de communisten nog kans in de buurt van de Hermannplatz hier en daar pamfletten uit te delen, waarin werd opgeroepen tot een „algemene strijd tegen het pact van Bonn" en tot samenwerking tussen de West- duitse communisten en socialisten. De politie heeft later verklaard, dat de meeste arrestanten uit Oost- Berlijn bleken te komen. Zij zouden in de loop van de avond weer op vrije voeten worden gesteld. De politie voegde hieraan toe, dat berichten, volgens welke 25.000 Oost- bcrlijnse communisten zouden pogen andere delen der Westelijke sectoren binnen te trekken, onjuist bleken te zijn. Zij blijft echter op alle moge lijkheden voorbereid. EEN WARME ONTVANGST. Langs allerlei wegen waren de demonstranten te voet, per bus, tram of ondergrondse naar de Hermann platz in de Amerikaanse sector geto gen, waar zij echter een grote ge- verdeeldheid onder u willen. Schoolt samen in de fabriek demonstreert allen te zamen, legt het werk neer, staakt ter verdediging van vrede, brood en vrijheid". De oplage van de „Humanité" en vijftien andere communistische bla den in Frankrijk werd gisteren in beslag genomen. Wat er met Duclos gaat gebeuren is nog niet zeker. Parlementaire on schendbaarheid geldt niet voor ge vallen van betrapping op heterdaad. In het parlement en voor de rech ter van instructie hielden de com munisten vol, dat Duclos gearre steerd werd na de relletjes, op weg van de „Humanité" naar huis. De re volver was van de chauffeur. Het ontvangtoestel was een gewone auto radio. De dode duiven waren een geschenk van een boer. EEN COMPLOT? De Franse regering gelastte gister avond een uitgebreid onderzoek naar het bestaan van een „complot tegen de inwendige veiligheid van staat". Te Waziers, in Noord-Frankrijk, viel een aantal communisten, die de vrijlating eisten van een gearresteer de verkoper van communistische kranten, twee politie-agenten aan. Eén der agenten werd gewond. Dit was het enige incident, waar bij iemand werd gewond, in de „stortvloed van stakingen, demon straties en protesten", die de Fran se communistische partij had aan gekondigd te zullen houden i.v.m. de arrestatie van haar waarnemende secretaris-generaal Duclos. In alle andere Franse plaatsen is, met één uitzondering, het in beslag nemen van communistische dag- en weekbladen zonder incidenten ver lopen. Die uitzondering was Niort, in West-Frankrijk, waar een dertig tal communisten op het station ver geefs poogde de politie te verhinde ren de bladen in beslag te nemen. De havenwerkers van Rouaan zijn Donderdagochtend zeven uur een 24 uursstaking begonnen, waardoor Donderdag geen schepen zijn gelost. UITTOCHT UIT O. DUITSLAND. Over de weg van Berlijn naar het Westen en ook op de andere wegen van Oost- naar West-Duitsland trok ken gisteren lange trieste stoeten van auto's en andere voertuigen met mannen, vrouwen en kinderen, allen West-Duitsers, die hals over kop naar Westen willen terugkeren. Zij zijn bevreesd voor de nieuwe Oostduitse maatregel, dat alle West- Berlijners en West-Duitsers, die Za terdag na middernacht in de Sov jet-zóne worden aangetroffen, zullen worden gearresteerd. Ieder, die niet in het bezit is van een Oostduits identiteitsbewijs of een speciale ver gunning, moet binnen 60 uur het Oostduitse gébied verlaten. En de Oostduitse spoorwegen trokken gis teren de vergunning voor speciale Pinkstertreirren van München (West- Duitsland) naar Leipzig (Oost-Duits- land) in. Langs de gehele grens tussen Oost en West-Duitsland zijn aan de Sow- jetrussische zijde arbeiders tewerk gesteld, die de minstens tien meter brede vore moeten trekken. In de Harz hebben driehonderd arbeiders hun medewerking geweigerd. Een aantal dicht bij deze grens gelegen dorpen zijn binnen enkele uren ont ruimd zojider dat aan de bewoners een reden werd opgegeven. De bevol king van Boementzin (Salzwedel) is door de volkspolitie onder strenge 'bewaking met onbekende bestem ming weggevoerd. Wegens een ongeval met dodelij ke afloop zijn op de hoogovens t« IJmuiden de „veiligheidsdagen", waarbij de afdeling, die het netst en ordelijkst is een prijs krijgt, afgelast. 3iom.eitje Slechts aan nederigen openbaart zich de vrede.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1