DUINSTREEK Mossadeq op Schiphol aangekomen Meer dan 1000 doden Van der Putten beroept zich op wijlen generaal Spoor Westelijk ontwapeningsvoorstel Overzicht van Italiaanse verkiezingen Ned. deserteurs in Indonesië misdadigers in rampokbende Romantische fotograaf bezorgde nuchtere zakenman moeilijkheden DONDERDAG 29 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Een fluisterende premier De 71-jarigc Perzische premier Mossadeq is gisteravond om kwart voor negen met het lijntoestel van de K.L.M. uit Teheran aangekomen op Schiphol. Hij zal het Perzische standpunt bepleiten voor het Inter nationale Hof van Justitie te 's-Gra- venhage, dat de behandeling van het olie-geschil met Engeland voortzet. De premier was vergezeld van een staf van landgenoten, onder wie vice- premier Fatemi en zijn zoon, die te vens zijn arts is. Ter verwelkoming waren op Schiphol onder meer aanwezig mr. H. Mulder ij e, minister van Justitie en Hosein Navak, de gezant van Per. zië in ons land. Nadat een legertje vani persfoto grafen de Perzische premier, gezeten op een bank in de Icahal van het vliegveld naast minister Mulderije had vereeuwigd, namen de talloze journalisten hun kans waar. Binnen i enkele seconden hadden zij de pre mier, wiens zachte stem immers nau welijks hoorbaar is, omzwermd en volkomen ingesloten/. Vijf minuten lang trachtte Mossadeq op de hem gestelde vragen te midden van het vrij grote tumult te antwoorden, Vwidt HAAGSE RECHTBANK. I Onvoorzichtige busconducteur. Een reserveconducteur uit Noordwijk, werkzaam bij de N.Z. Hollandse Ver voersmaatschappij, was voor de Haag se rechtbank gedagvaard omdat hij op 29 Januari jl. in Den Haag, toen de bus stilstond, het vertreksein had gegeven terwijl er nog een dame bezig was in te stappen. Deze dame kwam te vallen en werd door de bus overreden. De bus stopte op het hulp geroep van de dochter van het slachtoffer en het bleek, dat het rechterbeen van de vrouw onder de acherwielen lag. Het slachtoffer had een dulbbele enkelbreuk. Momenteel verblijft zij nog in het ziekenhuis. De verdachte vertelde, dat hij in het achtergedeelte van de bus stond af te rekenen. Eerst was de dochter inge stapt en de conducteur had er niet op gerekend dat er een oude dame achteraan zou komen. Persoonlijk valt me dikwijls de onvoldoende zorg van conducteurs bij in- en uit stappen van bussen' en trams op, zeide de officier van justitie. Hoewel de gevolgen ernstig zijn en uit een oogpunt van algemene preventie een onvoorwaardelijke straf op zijn plaats zou zijn wilde de officier in dit ge val nog volstaan met een eis van 50,boete of 20 dagen en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. Uitspraak 10 Juni a.s. Diefstal van foto-apparaten. Een uit Leiden afkomstige 36-jarige col porteur hoorde voor de Haagse rechtbank anderhalf jaar gevange nisstraf m.a. tegen zich eisen wegens een diefstal in Den Haag, waar hij in de nacht van 2 op 3 Maart jl. voor 4000 aan fototoestellen ontvreemdde uit een winkel. De toegang tot de zaak had hij zich verschaft met een valse sleutel. Deze had hij reeds een jaar tevoren laten maken. „Het was een appeltje voor de dorst," merkte de president op. De verdachte ver telde hoe hij een goede baan in Leid- schendam kwijtraakte toen zijn baas hoorde, dat hij enige vonnissen ach ter de rug had. Hij kon geen werk krijgen en kwam in financiële moei lijkheden. Als verzachtende omstan digheid voerde de verdediger i aan dat zijn cliënt belastingschuld maar slechts diegenen, die bijna let terlijk aan zijn lippen hingen, waren in staat enkele woorden op te van gen. In hoofdzaak kwamen zijn ant woorden hierop neer, dat hij reeds 12 dagen voor de aanvang van de be handeling van het geschil in Den Haag naar ons land was gekomen, ten einde voldoende tijd van voor bereiding te hebben. Hij acht het in ternationale Gerechtshof ndet be voegd dit geschil te beslechten. Ten slotte antwoordde de premier bevestigend op een vraag of hij voor koningin Juliana Perzische tapijten had meegebracht, al verbeterde hij deze vraag in zoverre, dat het geen tapijten waren, doch een aantal klei ne en grotere kleedjes. De premier maakte niet die ver moeide indruk, die hij bij zijn vorige korte bezoek op Schiphol (op door reis) had achtergelaten. Jaar-oogst wegverkeer 1951 tage vormde van het aantal overle denen, nl. 101 van de 319, werd bij de „17 tot 25 jarigen" het grootste aantal ernstig en licht gewond, nl. 1085 en 1033, welke cyfers een vier de a een vijfde vormen van het to taal aantal ernstig en licht gewonde wielrijders. Het aantal overleden wielrijders van 17 tot 25 jaar was relatief ech ter gering, nl. 40. Bij de 17 tot 25 jarigen is het aan tal doden en ernstig gewonden on geveer even groot als het aantal licht gewonden, Bij de oude verkeersdeelnemers daarentegen is het aantal doden en ernstig gewonden ongeveer tweemaal zo groot als het aantal lichtgewon den; zoals te verwachten is, spreekt de physieke gesteldheid hier een woordje mee, waardoor de gevolgen voor de oude slachtoffers gemiddeld ernstiger zijn dan voor de jonge. ONOORDEELKUNDIG GEBRUIK VAN BESTRIJDINGSMIDDELEN BIJ GROENTE Er zijn klachten vernomen over de smaak van erwten, snij- en sper- ci®bonen en ook over die van zuur kool, alles van oogst 1951, welke volgens de kopers op de veilingen moeten worden toegeschreven aan onoordeelkundig gebruik door de kwekers van H.C.H.-bevattende be- strij dingsmiddelen Ofschoon de fabrikanten van deze middelen in hun brochures met na druk waarschuwen tegen een onjuist gebruik en ook de Plantenziekten- kundige Dienst voortdurend op een goede toepassing aandringt, komt het ons nuttig voor, nog eens na- Volgens de voorlopige gegevens j drukkelijk onder de aandadht van de van het Centraal Bureau voor de Statistiek eiste het wegverkeer in 1951 niet minder dan 1045 doden, 12302 ernstig en 9599 licht gewonden. Uit een door de K.N.A.C. gemaakte vergelijking van de cijfers per leef tijdsgroep blijkt dat bij de voetgan gers het grootste aantal slachtoffers viel te betreuren bij de leeftijds groep tot 12 jaar. Het totaal aantal overleden, ernstig en lichtgewonde voetgangers bedroeg resp. 350, 2852 en 1830, waarvan resp. 185, 1473 en 906 vielen in genoemde groep. Het aantal slachtoffers was even eens groot in de groep „61 jaar en ouder", nl. ongeveer een kwart van het totaal aantal overleden voetgan gers en een vijfde a een zesde van het totaal aantal ernstig en licht' ge wonde voetgangers. Hoewel bij de wielrijders de groep „61 jaar en ouder" een groot percen- de berokkenen. betrokken telers te brengen, hoe deze middelen wel en hoe zij niet dienen te worden gebruikt. Onjuist gebruik kan zowel aan de teler als aan de afnemer grote scha de berokkenen! Bij de bestrijding van de koolvlieg drage men zorg, dat het middel al leen om de stengelvoet wordt aan gebracht en dat het niet met de bla deren in aanraking komt. Bij erwten, snij- en sperciebonen dient er zorgvuldig tegen te worden gewaakt, dat het middel niet op het gewas zelf komt. De grootste zorgvuldigheid is hier geboden: verstuiving of verspuiting op een nabijgelegen perceel (vlas, fruitbomen) kan een ernstige smaak- aantasting van het product tenge volge hebben, omgekeerd kunt u op deze wijze bij uw buren grote scha- Boete en hechtenis tegen Leids journalist geëist Gistermidddag verscheen voor het Haagse Gerechtshof H. L. uit Leiden, hoofdredacteur van het inmiddels op geheven weekblad „De Leidse Post". L. was ten laste gelegd, dat hij in twee artikelen van genoemd blad de eer en goede naam had aangetast van de oud-resident M. Klaassen en van de oud-hoofdcoinmissaris van politie van Bandung, de heer J. C. Ch. Da- men. Bovendien, dat hij een inge zonden stuk had opgenomen, waarin deze personen beschuldigd worden een bedrag van f 30.000 aan steekpen ningen van Chinezen te hebben aan genomen. De officier van justitie had 1000 boete, subs. 4 maanden hechtenis ge- eist. Op een desbetreffende vraag van de president zeice L. dat hy met de publicatie van de artikelen beoogd had, de malversaties en corrupties in Indonesië onder de aandacht van de bevoegde autoriteiten in Nederland te brengen en dat de gewraakte arti kelen in de Leidse Post waren ge ïnspireerd door de heer Van der Put ten, die zich daarbij naar hij zeide, op politierapporten had gebaseerd. De getuigen Damen en Klaassen, die daarna werden genoord, ontken den ten stelligste steekpenningen te D« Britse vertegenwoordiger in de ontwapeningscommissie der Ver enigde Naties, sir Gladwyn Jebb, heeft Woensdag namens de Verenig de Staten, Engeland en Frankrijk een voorstel ingediend om de strijd krachten van de Sowjct-Unic, de Verenigde Staten en China tot één anderhalf millioen man voor ieder land te beperken en voor de strijd machten van Engeland en Frankrijk een maximum van 700.000 a 800.000 man te stellen. Voor de andere lan den moet dit maximum minder dan een procent van het aantal inwoners zijn, aldus het Westelijke voorstel, dat betrekking heeft op alle troepen, waaronder ook para-militaire afde lingen en de politie. Uitgaande van de onlangs door de Sowjet-Unie gegeven cijfers komt het Westelijke plan op de volgende verminderingen neer: Verenigde Staten: een verminde ring van 3.500.000 man tot 1.500.000 man, een verlaging met 54 prooent. Sowj et-Unie: een vermindering van 2.500.000 man tot 1.500 000 man een verlaging met 40 procent. Engeland: een vermindering van 1.023.000 man tot 800.000 man, een verlaging met 23 procent. Volgens sir Gladwyn zullen strijd- krachten van de Westelijke mogend- j heden na deze verminderingen teza men ongeveer drie millioen man om vatten, evenveel als de totale sterkte van de Sowj et-Unie en communis tisch China samen. Naar de Britse afgevaardigde ten slotte meedeelde, voorziet het Wes-1 telijke voorstel tevens in een ver mindering van de resp. bewapenin gen, inclusief atoomwapens zulks in evenredigheid met de vermindering van de strijdkrachten. ACHTTIEN DODEN DOOR TRAMONGELUK. Tengevolge van het weigeren der remmen is een Madrileense tram in volle vaart een heuvel af en tegen een stenen muurtje gereden. Het voertuig sloeg vervolgens over het muurtje, dat zich aan de rand van een rivierdijk bevond, heen en stortte dertien meter omlaag. Achttien der inzittende passagiers zyn om het le ven gekomen en zestig gewond, waar van dertig ernstig. Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft het volgende overzicht gegeven van de provinciale verkiezingen, waarin de in 1951 in andere delen van het land uitge brachte stemmen zijn verwerkt: Christen-democraten 8.021.993 st. Sociaal-Democraten 1.699.571. Liberalen 880.286. Republikeinen 571.697. Communisten 4.594.489. Links Socialisten 2.888.259. Neo Fascisten 1.419.741. Monarchisten 804.806. Onafhankelijken 269.275. Rechts Onafhankelyken 306.724. Links Onafhankelijken 509.4123. Andere partijen 368.201. Totaal 22.334.453 stemmen. hebben aangenomen. Daarna werd gehoord getuige F. van der Putten, bestuurslid van de Bond van Ambtenaren, die eerst een uiteenzetting gaf in hoeverre de be wuste artikelen zyn werk waren. Ge tuige zeide in Indonesië achter grote malversaties te zijn gekomen bij de legertechnische dienst en bij de leger aanschaffingsdienst. De autoriteiten, aldus getuige, traden hier niet tegen op. Wijlen generaal Spoor was door een nauwgezet onderzoek op de hoog te van al deze onregelmatigheden maar kon de toestand niet in een handomdraai saneren. Hij beloofde getuige, dat tegen hem en zyn mede werkers geen represaillemaatregelen zouden worden genomen, hetgeen ook niet geschied is. Na de dood van ge neraal Spoor werd dit anders. Het onderzoek dat kapitein Westerling als medewerker van generaal Spoor naar deze malversaties instelde, leidde naar de moord op vaandrig Aernout. De president vroeg deze getuige of deze het behoorlijk achtte om ge bruik te maken van geheime rappor ten, waarop getuige Van der Putten antwoordde dat hij hiertoe gekomen was, omdat de autoriteiten blijkbaar niet geneigd waren om de zaak aan te pakken. De weduwe van de vermoorde vaandrig Aernout, verklaarde dat haar man op de dag vóór hy ver moord werd. tegen haar had gezegd: „Ik ben achter een vuil zaakje geko men, waar een hele hoge piet bij be trokken isMeer had hij niet willen zeggen omdat dit te gevaarlijk was. Getuige Batenburg de Jong, be stuurslid van de Nederlands Christe lijke Bond van Overheidspersoneel verklaarde, dat kolonel Huisman hem gezegd had het rapport Zaayer on juist te achten. De procureur-generaal noemde dit KRIJGSRAAD TE VELDE Profiteurs en slachtoffers van een woelige tijd Tijdens de periode, die het Neder landse leger na de oorlog in de tro pen dienst heeft gedaan, is het spora disch voorgekomen, dat een Neder landse militair zijn onderdeel verliet, om zich bij het toenmalig vijandelijk leger aan te sluiten. In de bekende gevallen, dat dit ge schiedde, was de oorzaak dikwijls te zoeken in het contact dat de betref fende met een (soms door de vijand gestuurde) vrouw had gekregen en een enkele keer uit'idealistische over wegingen. De politieke ontwikkeling en de militaire taak doorkruisten el kaar dan somtijds ook wel op zeer bij zondere wijzen. Gisteren diende voor de Krijgsraad te Velde West te Den Haag de zaak tegen twee leden van het voormalige Ned. leger in In donesië, de 24-jarige B. uit Papen- drecht en een zekere soldaat H. Uit het vooronderzoek en de ter zitting dienende verhoren, conclu deerde de rechtbank, dat B. zich had laten leiden door zuiver misdadige motieven, terwijl H. het slachtoffer was geworden van de zeer verwarren de omstandigheden, die er ten tijde van zijn desertie in Indonesië heers ten. Desertie volgde op diefstal. Een meisje in Palembang, dat zich tijdens de souvereiniteitsoverdracht niet meer geheel veilig voelde op Su matra, vertelde H., met wien ze goed bevriend was, dat ze uit wilde wij ken naar Java. Zij had daarvoor een som geld nodig en H. zwichtte voor haar verzoek en stal het geld. Om aan strafvervolging te ontkomen verliet hij zijn onderdeel en dook onder in een kampong, v/aar de T.N.I. hem nog dezelfde avond achterhaalde en hem het geld ontstal. Slechts door een overhaaste vlucht kon hij zijn leven redden. Spoedig daarop werd hij door de militaire politie achterhaald en tij dens het voorarrest kwam hij in aan raking met B. Misdadige motieven. De nieuwe kennis van H. bleek de toen heersende toestanden meer te zien als een mogelijkheid om zich te verrijken en te rebelleren. Samen met B. wist H. te ontsnappen en kwamen terecht in een van de vele ook toen- dertijd opererende rampokbenden van T.N.I.-leden. Een van hun eerste daden was mede te helpen aan een roofoverval bij Bandoeng, waar een Ned. officer van zijn jeep beroofd werd. Enige tijd later werd de fam. Wijfenbach te Bandoeng beroofd en het buitgemaakte geld werd onder de bendeleden verdeeld. De zo driest op tredende bende was in het leven ge roepen door een zekere Pelopessi die het oogmerk had met de bende de zaak der republiek zoveel mogelijk af breuk te doen Toen de grond echter te warm werd, verraadde deze man de bende aan de T.N.I. en trad zelf in de dienst ervan.Zo kwamen de beide militairen weer in de gevangenis te recht en de T.N.I. leverde hen uit aan de Nederlandse autoriteiten. Strenge straffen. De krijgsraad bezag het optreden van B. zuiver misdadig. De auditeur militair verklaarde, dat hij nog nooit een zo ernstig geval meegemaakt had. B. werd veroordeeld tot twaalf jaar een onverkwikkelijke zaak, dateren de uit de bewogen tijd van de souve reiniteitsoverdracht, toen er zo vele dingen in Indonesië gebeurd zijn, die men niet meer in een juist daglicht kan stellen. De procureur-generaal wilde L. ge deeltelijk als slachtoffer beschouwen, die door anderen is meegesleept. Hij kon zich niet verenigen met de uitspraak van de rechtbank: „gedeel telijk niet ontvankelijk en gedeelte lijk vrijspraak'Wegens smaad, meermalen gepleegd, eiste hij 400 boete, subs. 1 maand hechtenis. De raadsvrouwe van L., mr. D. E. H. Schaeffer uit Leiden, zeide dat L. zich heeft laten meeslepen. Toen het onderzoek uit bleef, is men tot publi catie overgegaan. Uitspraak over 14 dagen. Gisteren diende voor de Arnhem se rechtbank een zaak tegen een fo tograaf, die een foto van een meis je had gemaakt en deze foto zonder toestemming van de betreffende jongedame had gepubliceerd. De zaak, zoals zij gisteren voor de rechtbank uit de doeken kwam, bleek niet zo heel eenvoudig, want alhoewel de betreffende jongedame zeer verontwaardigd deed, bleek, dat zy pogingen in het werk had gesteld, om een vergoeding te krijgen van de fotograaf cn deze in zekere zin reeds ontvangen had. Het meisje wandelde enige tyd ge leden met een neefje van haar in de kinderwagen door het zonnetje, toen 'n fotograaf, getroffen door dit tafe reeltje, een plaatje maakte. Een win kelier, die niet alleen poëtisch, maar ook zakelijk aangelegd was en tot de ontdekking kwam, dat de kinder wagen het merk droeg, dat hij in de handel bracht, kocht de foto van de fotograaf en drukte deze af in een foldertje. Hier werd het plaatje doorveertien dagen. de broer van de jongedame ontdekt, die zich minder enthousiast toonde en samen met zyn zuster ging hij een bezoek brengen aan de betref fende zakenman. Deze bleek te goeder trouw, want hij had met de fotograaf afgesproken, dat deze de kwestie met het meisje in orde zou maken, iets wat deze niet gedaan had. De winkelier gaf het meisje enige afdrukken van de foto, bene vens enige snuisterijen, waarna het meisje besloot geen verdere moei lijkheden te maken. Toen zij echter enige tijd later de gewraakte foto in een damesblad afgedrukt zag, dien de zijn een klacht in. De politierech ter vond het niet zo'n eenvoudig ge val, te meer, daar het meisje meer dere malen gezinspeeld had op een vergoeding. De officier van justitie concludeer de een ontslag van rechtsvervolging van de winkelier en de verdediger sloot zich natuurlijk volledig bij de- zienswyze aan. Uitspraak over gevangenisstraf met aftrek. Ten op zichte van H. was het college milder gestemd, maar toch achtte het een voorbeeldige straf op zijn plaats. Hij werd veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf met aftrek. De president wees de ex-militairen er nog op, dat zij van geluk mochten spreken, dat zij door de Indonesische autoriteiten aan Nederland uitgeleverd waren en niet door een rechtbank aldaar veroor deeld waren. UITSLAGEN PAASLOTERIJ. Gisteren heeft het lot beslist, welr ke 25.000 van de 600.000 lotkaarten gehonoreerd zouden worden met een prijs. De hoofdprijzen zijn gevallen te Arnhem, Nes a. d. Amstel, Reusel (N.-B.), Amsterdam, Koegras, Roer mond, Lotum, Halsteren, Lichten voorde en Bornebroek, waar mevr. C. BoschWaltmann, de heer B. Compier, J.. v- d. Eyden, A. Wage naar W. Lemmer, A. Bots, W. Da- niëls, mej. L. Hagenaars, de heer Landveld en A. Harts resp. 6000. 3000.een televisie-toestel, een reis naar Lourdes, een linnenuitzet, electrische wasmachine, radio, gra- mofoon, een mobylette en een prijs van f 300.in de bus vonden. (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Vannacht in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. 30 Mei: zon op 4.27 en onder 20.48. maan op 10.34 en onder 0.58 uur. Hei iue&b Ln SuAo-fui weer zwaar bew. zwaar bew. regen onbew. zwaar bew. OSLO STOCKHOLM HELSINKI EDINBURGH LONDEN KOPENHAGEN zwaar bew. AMSTERDAM zwaar bew. GENèVE PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN WENEN zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. regen regen regen max. temp. 11 c. 14 c. 14 c. 14 c. 19 c. 14 c. 13 c. 13 c. 22 c. 22 c. 25 c. 14 c. 16 c. 18 c. 17 c. HILLEGOM De leden van de R. K. Invaliden- Bond „St. Liduina", zijn gisteren ter bedevaart geweest naar O. L. Vrouw ter Nood, te Heiloo. 26 Luxe wagens, 2 touringcars en een vrachtwagen, de laatste om de invalidewagens te ver voeren, waren nodig om de pelgrims naar Maria's genade oord te brengen.' Burgemeester van Nispen tot Pan- nerden, was bij het vertrek aanwe zig. Ondanks het koele weer is de bedevaart uitstekend geslaagd. Interlandwedstrijd 2e Pinkster dag zal de R.K.S.V. Concordia een voetbalwedstrijd spelen tegen het Engelse amateurs-elftal „Stowmarket F. C.", uit het Graafschap Suffolk. Deze club heeft reeds twee maal achtereen de „Suffolk Senior-Cup" gewonnen. •^-WÏTK AAN den rijn Voor het examen vakbekwaam heid kruidenier slaagde te 's-Graven- Liage mej. O. A. v. Paridon. NOORD W1JKERHOUT AFSCHEID BURGEMEESTER. In aansluiting op. ons bericht van Zaterdag j.l. delen wij mede, dat Za terdag 31 Mei a.s. des voormiddags om 11 uur de burgemeesters van de kringemeenten en enige genodigde autoriteiten buiten de gemeente in de raadszaal van het gemeentehuis afscheid zullen nemen van burge meester van Iersel. NOORDZUDERPOLDER. Langeveld krijgt agrarische bestemming. De jaarvergadering van de Noord- zijderpolder heeft buiten de gewone punten van elke polder-jaarvergade ring ook enige minder gewone pun ten gebracht. Er was bij Algem. Be heer een batig saldo van ƒ4428.68 en bij bijz. Beheer van 1936.24. Be sloten werd de salarissen van de secr., de penra. en de molenaar be langrijk te verhogen. Ongewoon was het voorstel, bij de rondvraag gedaan, om het bestuur met 2 leden uit te breiden. Hierover kon natuurlijk riet direct besloten worden. Ter behandeling van dit voorstel zal te zijner tijd een buiten gewone algemene ledenvergadering worden» gehouden. Tengevolge van de ontgrondingen aan de rand van de polder, daalde de verhanglijn van het water in de grond. Dat was het begin van veel ellende. De waterlozing moest worden ver beterd en de beschoeiingen bij Keu kendel hersteld. Dat liep ini de pa pieren. Uitvoerig stond de secretaris stil bij de gehouden enquête onder de in gelanden, welke een berg werk me debracht en als resultaat opleverde, dat 2/3 de ringelanden verbetering wensen van de waterhuishouding en ligging van de oplder. De wateronttrekking aan de dui nen door de Amsterdamse Waterlei ding baart natuurlijk ook zorg, al is er nu een kans, dat er verbetering komt door de aanvoerd van Lekwater naar de duinen. Een tenslotte natuurlijk de twee allergrootste zorgen van het polder bestuur n.l. de afzanding door de Kalkzandsteenfabrieken met het be ruchte meer en het recreatieoord. Zowel van het meer als van het re creatieoord verklaarde de secretaris positief, dat zij er niet zullen komen. De eigenaren zijn al op de hoogte. Er is nog veel voorbereidend werk te doen, maar misschien zal binnen een jaar reeds de eerste spade int de grond gaan. Aan het slot van de vergadering dankte de heer Th. Pennings het af tredend bestuurslid D. Wassenaar Czn. voor alles, wat hij in het be lang van de polder heeft gedaan. De heer A. Marbus Dzn. is tot be stuurslid gekozen. Voor het diploma typen slaagde aan de Pontschool te Leiden mej. Toos v. d. Voorf. ZOETERMEER IJSCOMAN AANGEREDEN. Dinsdagavond om ca. 7 uur werd in de Stationsstraat een klap gehoord, gepaard gaande met hevig remmen van een auto. De ysco-venter van de R.M.I. wonende te Pijnacker was door een jeep, bestuurd door de heer v. Driel, omver gereden. Het slacht offer lag met een hevig bloedende hoofdwonde bewusteloos langs de weg, terwijl het ijsCowagentje me ters verder in de sloot terechtgeko men was. De politie was spoedig ter plaatse om het drukke verkeer in de Stationsstraat te regelen. Mevr. v. Vliet verleende in afwachting van de komst van dr. de Bruijn de eerste hulp. Het slachtoffer werd, na ver bonden te zijn, per ambulancewagen vervoerd. De politie stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. Jaarlijkse Rode Kruis-actie. Het bestuur van de pl. afd. van het Rode Kruis hield een samenspreking met de besturen vara de muziekvereni ging, de verschillende zang- en sport verenigingen, de R.K.E.H.B. en de Padvindersvereniging. De voorz., de heer A. Luteijn, zette uiteen, dat het doel van de contactvergadering was te komen tot een gemeenschappelijke actie ten bate van het Rode Kruis. Hij legde er de nadruk op, dat de verschillende verenigingen de gehele bevolking vertegenwoordigden en deed een beroep op aller medewer king ten bate van het Rode Kruis. De vertegenwoordigers der vereni gingen stemden enthousiast met deze woorden in en zegden hun volle me dewerking toe o.a. door het beschik baar stellen van collectrices en col lectanten voor de collecte op 7 Juni a.s. Verder werd besloten op 6 Juni 's avonds een propaganda-mars door de gemeente te organiseren, waaraan alle verenigingen zullen deelnemen. Op 7 Juni 's avonds 6.30 uur zullen DSO en DWO een voetbalwedstrijd spelen, waarna de gymnastiekver eniging „Pro Patria" een demonstra tie geeft. Tot slot volgt dan een uit voering door de muziekvereniging en de plaatselijke zangverenigingen. De voorzitter sloot de vergadering met een bijzonder woord van dank voor de beloofde medewerking. Vergadering Zotermeerse Meerpol der. In de vergadering van stem gerechtigde ingelanden van de Zoe- termeer Meerpolder werd de reke ning over 1951 vastgesteld. Ontvan gen werd 23.806.74, uitgegeven werd 30.894.69, nadelig saldo 7.087.95. De begroting voor 1952 werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 43.750.42 met een om slag van 22.per ha. Tot leden der commissie voor het onderzoek der rekening 1952 werden benoemd de heren Joh. v. Haastert, G. L. de Groot en A. H. v. Santen en tot plaatsvervangende leden de heren G. v. Staalduinen, W. L. Olsthoorn en J. J. v. Schie. Besloten werd de toch ten machinaal uit te diepen en ter bestrijding van de kosten hiertoe een geldlening aan te gaan. Zoetermeer op de film. De ge zamenlijke muziek- en zangvereni gingen te Zoetermeer hebben grootse plannen n.l. een film te laten maken over Zoetermeer. Een film, waarvan het aardige is, dat elke inwoner mee kan werken, omdat het in de bedoe ling ligt, niet alleen de karakteristie ke plekjes te verfilmen, maar ook de inwoners, de scholera (ook kleuter scholen) en om een overzicht te ge ven van heel het verenigingsleven. De zaken en het bedrijfsleven zullen niet worden vergeten en natuurlijk zal de jeugd in de gemeentefilm niet mogen ontbreken. Men heeft de plan nen al uitgewerkt en binnen niet al te lange tijd zal er een moderne klank-opname-wagen in Zoetermeer verschijnen om de opnamen te ma ken. Het geluidsgedeelte van de film zal o.a. ook plaatselijk, worden ver zorgd, want er zullen eveneens ge luidsopnamen plaats vinden. Het wordt dus een film van, over en door de gemeente, welke over enige tijd zal worden vertoond. Het batig saldo hiervan zal worden afgestaan aan de Vereniging „Zwembad Zoetermeer".

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2