Het is overvol in Barcelona Prikkeldraad langs de scheidingslijn Felle botsingen te Parijs Atoombommen werper verongelukt Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 29 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 13599 Papengracht 32, Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontje» 1.50 Grootse kinderhulde op Plaza de Pio XII Bij 'n toeloop als deze kan zelfs een millioenenstad als Barcelona 't verkeer nauwelijks nog verwerken. Van de 3500 taxi's, die deze stad rijk is, kan men er zelden of nooit een bemachtigen. En toch zijn zij wel begerenswaardig, omdat zij zo goedkoop zijn, dat zelfs de langste rit maar 1.75 tot 2. kost. De trams, de metro, de bussen zijn overvol, ook al heeft het stadsbe stuur voor een ontzaggelijke hoeveelheid reservemateriaal gezorgd. Maar er verplaatst zich ook van minuut tot minuut een grote massa mensen. Terwijl in de vroege morgen tienduizenden deelnemers aan de kindermis zich van de Sagrada Familia naar huis terug begaven, begonnen in de Universiteit en in het Seminario Conciliar bijeenkomsten van gespecialiseerde groepen, die het onderwerp behandelden: „De H. Eucharistie en de Vrede". Bij al deze bijeenkomsten zag men kardinalen en vele bisschoppen, die de ere plaatsen innamen. Daarop volgde reeds om 12 uur de grote algemene bij eenkomst in de universiteitsaula. Het moet naar onze me ning voor de Spanjaarden wel heel veel moeite ge kost hebben om hun ge bruikelijke middagmaal tijd en middagrust zo sterk in te korten als zij gisteren hebben gedaan Want heel Barcelona is toch wel op de been ge weest, w^l men overigen.' ook moge denken of we ten van de gezindheid der stad tegenover de Gene ralissimo, toen Franco zijn intocht deed om deel tc nemen aan het congres In ieder geval hebben dc overvolle straten en d luide toejuichingen duide lijk bewezen, dat een goed deel der bevolking er toch nog wel iets, zelfs zijn'siësta, voor over had om de generaal te zien. De generaal werd tijdens zijn intocht hartelijk toegejuicht. Grootse kinderhulde. Om half zes was weer een onaf zienbare menigte op de been, toen op de Plaza de Pio XII, die voor het eerst het centrum der grote gebeur- ken, die bij het altaar en de tribunes behoren, gereed te krijgen. De port land tussen de stenen is nog niet hard, zo vers is alles. Maar het is machtig, als men dit grote altaar ziet, hoog boven de mas sa uitstekend met het enorme balda kijn en het kruis. En ter weerszijden de tribunes, waar een aantal bis schoppen en kardinalen en zeer veel andere priesters hadden plaats gevonden. Nadat een geestelijk lied was gezongen, bad een der bisschoppen gebeden voor, welke door de kinderen werden herhaald. Het was een smeekbede om vrede op aarde en een hulde van het Ka tholieke gezin aan de Eucharistische Koning. Er werden bij deze gelegen heid ook de offers aangeboden, die de kinderen van geheel Spanje in de voorbereidingstijd hadden gebracht. Een bezoek aan het H. Sacrament was telkens een graankorrel, een ro zenhoedje een bloem en een daad van liefde had de waarde van een wierookkorrel. Honderd jeugdbedevaarten. Op de scholen was dit alles gere gistreerd, weken lang. En nu werden deze gaven der kinderen in de vorm van reusachtige en indrukwekkende getallen aan Christus aangeboden. Er bevonden zich onder de deelne mers ongeveer 10.000 jongens, die behoren tot de Maria-Congregaties van geheel Spanje en nog 10.000 le den van de jeugdverenigingen. In totaal waren er naar schatting over de 100 jeugdbede vaarten bij deze plechtigheid tegenwoordig. Voor zo ver zij niet bij familieleden terecht kunnen, overnachten zij in grote tentenkampen, welke buiten de stad zijn opgeslagen. Een dergelijke of fervaardige en spontane belangstel ling vindt men toch alleen in Spanje Maar daarmede waren de plech- De voorzijde van de pennin0, welke wordt uitgegeven ter gelegenheid van het Euch. Congres te Barcelona tigheden nog niet teneinde, want 1 om 9 uur was er een plechtige acade mische zitting in het Palacio Nacio- nal van Montjuich. waarbij ook Franco en zijn regering tegenwoor dig waren. In de avond volgde de opvoering van het Sacramentsspel voor de kerk Sagrada Familiu, waar foont de beeltenis van de H. Vader, die de Pauselijke zegen geeft. tenissen werd, de grote kinderhulde geschiedde. Nog is de laatste dagen enorm veel- des morgens de kindermis was opge- gepresteerd om de enorme bouwwer-1 dragen. Duitsers kregen regeringskrant Johannesburg in rep en roer Sedert enkele dagen is Johannes burg in grote beroering als gevolg van de actie van de Zuidafrikaanse regering tegen Solly Sachs, de blan ke secretaris-generaal van de vak vereniging van arbeiders in de kle dingindustrie. Sachs trotseert de minister van justitie Swart, die hem heeft gelast zijn post neer te leggen, op grond van de wet tegen het communisme, en zich vani politieke gedragingen in het openbaar te onthouden. Gisteren klonken vijf vrouwen van de vakvereniging zich met ijzeren kettingen vast aan palen in de hoofd straat van Johannesburg, uit protest tegen de regeringsacties. Ieder van haar droeg een bord op de rug met slagzinnen als: Swart, laat ons met rust, en: Sachs moet vrij. Sachs, die enige malen gearres teerd en weer vrijgelaten werd, heeft de tijd tussen zijn eerste en zijn tweede opsluiting gebruikt om voor het stadhuis van Johannesburg de menigte toe te spreken, die in een massale bijeenkomst zijn vrijlating had geëist. In de kledingfabrieken van de stad ligt het werk nagenoeg stil. Amerika's hulp aan het buitenland Na de door president Truman aan gevraagde gelden voor de Amerikaan, se economische en militaire hulpver lening aan het buitenland met 1200 millioen dollar, d.i. 15}^ procent van het totaal, te hebben verminderd, heeft de Amerikaanse Senaat het overblijvende bedrag van 6700 mil lioen dollar met 64 tegen tien stem men toegewezen. De Senaat hechtte voorts zijn goed keuring aan een amendement van de republikeinse senator Kern, waarin wordt bepaald, dat geen enkel land, dat goederen, welke voor de oorlog voering kunnen worden gebruikt, aan communistische staten levert, in aanmerking kan komen voor Ame rikaanse hulp. De Westduitse regering verspreid de gisteravond een millioen exempla ren van een eigen krant, om het pu bliek van nieuws over het verdrag voor de Europese defensiegemeen schap en de Oostduitse actie tegen Berlijn te voorzien. Dit bij ontstente nis van de normale dagbladen, die niet kunnen verschijnen door een staking van 48 uur als protest tegen het ontwerp-fabriekswet. Het drukken vani de regerings krant, die alleen gisteren uitkwam, was een halve dag opgehouden omdat de vakbond verandering van het hoofdartikel had geëist. GAAT KONING BOUDEWIJN TROUWEN? In Rome gaat het gerucht, dat de 21-jarige koning Bode wijn van Bel gië zal huwen met de Italiaanse prin ses Margherita van Savoie-Aosta. Ko ning Boudewijn zou vandaag naar Italië vertrekken. Prinses Margherita, die vijf maan den ouder is dan koning Boudewijn, is de dochter van hertogin Anna van Bourbon en hertog Amedeo van Aos- ta, die in 1942 in Kenya in Britse krijgsgevangenschap is gestorven. Oost Duitsland wordt afgegrendeld dtiyeteyeCdheden in Jahanneófrwcg. Voor het stadhuis te Johannesburg kwam het tot ongeregeldheden toen de secretaris van het Vakverbond voor de kledingindustrie E. S. Sachsm, die tijdens een protestbijeenkomst een toespraak hield, gearresteerd werd. De politie had de grootste moeite om de betogers, onder wie zich vele vrouwen en meisjes bevonden, in bedwang te houden. Communistenleider Duclos gearresteerd Het kamp op Koje wordt aangepakt Uit oud-materiaal benzinevat, bui zen enz. hebben leden van de Amerikaanse politie op de terreinen van de bestandsbesprekingen te Pan- moenjon in Korea een primitief stortbad vervaardigd. Het water wordt verkregen uit een oude bron. De geïmproviseerde douche voldoet hi elk geval, al zouden deze MP's er waarschijnlijk de voorkeur aan ge ven van een modern uitgeruste bad kamer gebruik te kunnen maken. Britse infanteristen met gevelde bajonet en voorzien vani traangas zijn vanmorgen het krijgsgevangenkamp op het Zuid-Koreaanse eiland Koje binnengedrongen om de verblijven van de gevangenen omver te halen. In de eerste berichten, die in To kio zijn binnengekomen", wordt niet gewaagd van bloedvergieten. De militairen zijn afdeling 66 bin nengegaan, waarin zich 6.000 Noord- Koreaanse officieren bevinden, met de opdracht „een communistisch bol werk" te vernietigen. Men wil de ge vangenen in groepen vani 500 splitsen en verwachtte hevig verzet. JiavteCtje Iedereen kan gelukkig zijn als men afleert het geluk te klein en het leed te groot te zien. De Oost-Duise volkspolitie heeft Woensdag op de pas getrokken scheidings lijn langs de Oost-Duitse kant van de zönegrens prikkeldraad aangebracht. Volgens reizigers, die Woensdag nog uit de Sovjet-zóne West-Duitsland zijn binnengekokomen, gelden de eerste tien meter achter de zónegrens als verboden gebied, waarin de volkspolitie zonder waarschuwing op iedereen kan schieten. De volgende vijfhonderd meter is de zogenaamde waarschu- winszóne en in de rest van de vijf kilometer brede strook mogen geen ver gaderingen worden gehouden en uitvoeringen gegeven worden. Tijdens bloedige gevechten tussen politie en communistische betogers, die „anti-Ridgway-demonstraties op touw poogden te zetten, is gisteravond te Parijs de Franse communistenleider Jacques Duclos gearresteerd. Duclos, die tijdens de afwezigheid van de in Moskou vertoevende Maurice Thorez als waarnemend secretaris-generaal van de communistische partij optreedt, bleek bij zijn arrestatie een geladen revolver en een ploertendoder in zijn auto te hebben. Westen tot een accoord te geraken en dan komt onze kans. Wanneer wij dan zullen hebben getoond, dat wij loyale en betrouwbare bondgenoten zijn, dan zullen de geallieerden onze belangen verdedigen Er is nog geen reden tot juichen, want de vredesregeling is nog slechts van toepassing op een deel van Duits land en geheel Duitsland behoort im mers tot de Westelyke wereld. Duits- »and heeft echter maar één keus: sa menwerking met het Westen of met Rusland al het andere is een il lusie. Eden in Berlijn De Britse minister van buitenland se zaken, Eden, is Woensdagavond uit Parijs te Berlijn aangekomen. Hij werd op het vliegveld o.m. begroet door de Britse hoge commissaris in Duitsland, sir Ivone Kirkpatriok, en de burgemeester van de stad, Reuter. De politie had uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen teneinde com munistische demonstraties te voorko men. Het bezoek van Eden wordt offi cieel beschouwd als een geste ten be wijze van de Britse belangstelling voor de Westelijke sectoren van Ber lijn. Westberlijners hopen echter, dat hij van zijn verblijf gebruik zal ma ken om contact op te nemen met Sowj et-functionarissen in Oost-Ber- lyn. De Britse minister vertrekt Vrij dag weer naar West-Duitsland, waar hij Britse troepen zal bezoeken. Za terdag keert hij terug naar Enge land. De onlusten, die gisteravond in I vele Franse steden plaats hadden, waren het hevigst in Parijs. Hier 1 werden honderden mensen gewond en volgens onbevestigde berichten zou één demonstrant aan zijn ver wondingen zijn bezweken. De cij fers over het aantal gpwonde poli tiemannen lopen uiteen van 40 tot 200. De gevechten braken uit in de omgeving van de Place de la Répu- blique. De communisten hadden dit historische plein uitgekozen om een grote demonstratie te houden onder de leuze „Ridgway, ga naar huis". De demonstratie werd verboden, maar aangezien de communisten hun betoging toch wilden laten doorgaan mobiliseerde de regering een macht van 20.000 politiemannen en 10.000 man van de Garde Mobile. Een groot deel van deze macht werd op de Place de la Républiquc samengetrokken en wist de commu nisten te beletten het plein te betre den. Toen de politiemannen echter met stokken en stenei werden aan gevallen, moestten zij met hun be kende witte knuppels chargeren en spoedig waren de aangrenzende stra ten het terrein van een felle strijd. Groepen betogers, die van 't plein waren verdreven, trachtten vorder in de stad met straatstenen barricades op te werpen, hetgeen weer aanlei ding werd tot nieuwe gevechten. Ook op de Zuidelijke rivieroever, vooral bij de Place de l'Odéon, werd eveneens hard gevochten. Hier ge bruikten de communisten stokken met spijkers en ten minste 10 poli tiemannen werden hierdoor gewond. Om halftien had de politie de grootste concentraties van demon stranten uiteengejaagd en begon zij haar hoofdmacht terug te trekken. Sterke patrouilles bleven in de stra ten achter om iedere nieuwe demon stratie de kop in te drukken. OjxeniucM itobtfrad Ook te Versailles kwam het tot ongeregeldheden, toen een groep van 150 communisten wilde opmarche ren naar de prefectuur. Te Marseille werd gisteravond op de Cannabière, de hoofdstraat van de stad, en in verscheidene andere buurten ge vochten tussen politie en commu nisten, die ook hier hun „anti-Ridg- way"-leuzen lieten horen. Ruim 150 betogers werden hier gearresteerd. Ook in vele andere Franse steden, o.a. Caen, Lyon en Aix en Proven ce werden min of meer rumoerige demonstraties gehouden. Jacques Duclos zal worden ver volgd wegens „een aanslag op de binnenlandse veiligheid van de staat", zo heeft een woordvoerder van het Ministerie van Binnenlandse zaken meegedeeld. Zijn parlemen taire onschendbaarheid zal vermoe delijk worden opgeheven. Duclos heeft de nacht doorgebracht in een bijgebouw van het Paleis van Justitie, dat streng werd bewaakt. Zijn advocaten hebben een verzoek tot invrijheidstelling ingediend op grond van parlementaire onschend baarheid. Ernstige situatie op Korea Roden bouwden leger weer op „Zo?r ernstig" noemde minister president Churchill gisteren de si tuatie op Korea, waar de communis ten, naar het Lagerhuis meedeelde, van de wapenstilstandsbesprekingen gebruik hebben gemaakt om hun ge slonken strijdkrachten weer op te bouwen en op een millioen man te brengen. Dit is de ware reden, waar om de roden destijds in besprekin gen hebben toegestemd. Minister graaf Alexander, die een verklaring van gelijke strekking in het Hogerhuis aflegde, deelde mee, dat hij een uitnodiging van generaal Mark Clark heeft aanvaard om naar Korea te komen. (In Italië diende Clark onder zijn bevelen). Op bovenstaande foto, genomen in de kardinaal Tedeschini op zijn zetel lui Pauselijke bul, waarbij hij tot Pau Faura. Rechts in het wit gekleed - Van Moederdag tot Ouderdag Frans initiatief Zondag 25 Mei heeft Frankrijk Moederdag gevierd en voor het eerst hebben de Franse geestelijken een uitstekend geslaagde poging gedaan de Moederdag om te vormen tot een Ouderdag en deze kerkelijk te vie ren. Overal waren de kerken stamp vol. De getrouwen, doch ook de min der getrouwe gelovigen bleken be grip te hebben voor de wijding van het feest, waardoor inderdaad de Moederdag een grotere betekenis heeft gekregen. Nederland moge dit voorbeeld navolgen. Ook vorig jaar en twee jaar gele den voerden de plaatselijke geestelij ken al een beperkte actie om het Kathedraal te Barcelona, zien we sterend naar het voorlezen van dfe selijk legaat is gemachtigd door Mgr. - Mgv. Monserrat (tolk). Moederfeest in de kerk te trekken, doch thans heeft deze beweging ge hoor gevonden in geheel Frankrijk van Lille tot Perpignan en van Bor deaux tot Lyon. De resultaten hebben dit jaar de stoutste verwachtingen overtroffen. Vele ouders, die al lang niet meer in. de kerk waren geweest, woonden de plechtige Hoogmis bij. Overal droeg deze Hoogmis een bijzonder feeste lijk karakter. In de oude, rustieke dorpskerkjes was het altaar met door de kinderen verzamelde veld- en tuinbloemen versierd. Speciaal voor deze gelegenheid ge formeerde kinderkoortjes zongen tij dens de Mis liederen en na afloop offreerden zij hun ouders een bosje veldbloemen, dat tevoren door de pastoor was gezegend. En masse wer den de ouders en de kinderen geze gend. In de meeste parochies werden de ouders der kinderen per speciale brief voor de Hoogmis uitgenodigd. De plaatsvervangende hoge commis sarissen der Westelijke bezettende mogendheden hebben Woensdag een program opgesteld, waarin zij hun re geringen tegenmaatregelen voorstel len na de jongste actie van Oostduitse zijde. Over de aard van de tegenmaatre gelen werden geen bijzonderheden verstrekt. Kanselier Adenauer voorziet, dat de Russen zullen trachten tot over eenstemming met het Westen te ko men, omdat zij wel inzien dat zij het niet de baas kunnen. In het radio-in terview, waarin hij deze gedachte uit sprak, gaf de Westduitse kanselier bovendien uiting aan zijn vertrou wen, dat het Westduitse parlement de vredesregeling met de geallieerden zou goedkeuren. Vroeg af laat, aldus Adenauer, zal de Sowjet-Unie proberen met het Een B 36 (dat is de reusachtige atoombommenwerper van Amerika) is geëxplodeerd en in brand gevlogen op het moment, dat de machine de landingsbaan raakte van de luchtba sis Carswell bij Fort Worth. De ont ploffing deed zich voor in een der vleugels en terstond verspreidde zich een grote donkerblauwe rookwolk over het terrein. De zestienkoppige bemanning is omgekomen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1