S)e Qeidó<i(2<ywïcvnt Geboortedag van Europees leger Geboorte-acte EDG getekend BONN EN PARIJS Reacties op de Conventie van Bonn Italiaanse gemeenteraads verkiezingen De gevangenen van Koje Oud-communist verwacht contrarevolutie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 27 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12597 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 zullen in de geschiedenis worden opgetekend, omdat zij een nieuwe periode voor Europa hebben ingeluid. Maandag is onder de z.g. Conventie van Bonn de handtekening gezet van de ministers Acheson, Eden, Schuman en Adenauer en vandaag is te Parijs de overeenkomst van de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.) ge tekend. Na vele maanden van moeizaam vergaderen en geduldig confereren zijn thans overeenkomsten gesloten, waarvan de betekenis voor de ver dere toekomst van West-Europa nau welijks is te onderschatten. Wij zijn ons ervan bewust, dat de verdragen niet eerder in werking zul len treden dan nadat zij geratificeerd zijn door de diverse parlemen- 0 tem en dat daarmede nog ge ruime tijd gemoeid kan zijn. En ook zijn wij er ons van bewust, dat er in die tussentijd nog van alles kan gebeuren. Maar de gewone gang van zaken is, dat eenmaal door de regeringen ondertekende verdragen ook deze laatste hinderpalen over winnen, zodat wij ons ook thans niet aan voorbarig pessimisme willen overgeven. Overigens hebben de laatste dagen, voorafgaande aan de ondertekening, ons er wel aan herinnerd, dat er soms opeens een onverwachte kink in de kabel kan komen. De Franse minister Schumam kwam nl. naar Bonn met kersverse eisen van zijn regering en weigerde op de valreep verder te gaan, als daaraan niet voldaan werd. Het ging voorna melijk over een tegemoetkoming aan de Franse angst voor een mogelijk verraad van Duitse zijde. Parijs wil de daartegen een verder gaande ga rantie van Amerika en Engeland en, na een langdurige nachtelijke samen- spreking waren Acheson en Eden niet zo goed of zij hebben Parijs zijn zin moeten geven. Ook Moskou probeerde op het laat ste nippertje nog roet in het eten te gooien, door Zondag een nota te la ten overhandigen aan de drie te Bonn vertoevende ministers, waarin het aandrong op een onmiddellijke be spreking. De ministers hebben de nota kalmpjes naast zich neergelegd ter latere afdoening. Overigens hebben de ministers bij de plechtigheid der ondertekening een gevoelig woordje gezegd. Zo zei- de de Fransman Schuman: „Dit werk van ons moet slagen, indien wij de mensheid voor een nieuwe ramp wil len behoeden. En het zal slagen". Het was een kwestie van vertrouwen. „Onze volken moeten lereni samen te werken". De geallieerden waren vast besloten voort te gaan op deze weg naar een nieuwe en vreedzame tóe komst. En Adenauer zeide, dat de conven ties Duitsland vrede en vrijheid zou den verzekeren. Over het algemeen waren de Duit sers zelf allesbehalve enthousiast: Men had van* overheidswege enige feestelijkheid georganiseerd, doch er is niet veel van terecht gekomen. Een fakkeloptocht in Bonin ging Maandagavond niet door. Gevlagd werd er nauwelijks, de kinderen kre gen geen vrij van school en verschei dene uitgenodigde autoriteiten had den „geen tijd" om de onderteke ningsplechtigheid bij te wonen. De Duitse socialisten noemden de dag van gisteren zelfs een „zwarte dag" voor Duitsland. Zij zien de toekomst voor Duitsland somber in, omdat zij vre zen, dat de beide gescheiden helften elkander nooit meer vinden zullen. Bovendien menen zij, dat deze Con ventie Duitsland niet werkelijk vrij maakt, maar gebonden houdt aan de politiek der Westelijke geallieerden.. Een merkwaardig gebrek aan brede visie vertonen de Duitse socialisten. Er moge inderdaad reden zyn voor hun bezwaren*, maar dat neemt niet weg, dat de koers, welke Adenauer volgt de koers naar het Westen in de gegeven omstandigheden de enig mogelijke is, de enige, welke uit zicht belooft uit de moeilijkheden en de enige, welke vrijheid en vrede kan verzekeren aan West-Europa. Adenauer zal nog een zware dob ber hebben, wanneer hij de gisteren getekende Conventie in het parle ment zal moeten verdedigen. Ook Schuman, zijn Franse collega, zal nog menige harde noot te kraken kunnen krijgen in de Franse Assemblée. Doch wij hopen, dat de beide „erfvijan den" elkander tenslotte definitief zuL vierde gedeelte der kiezers op com munistische candidaten. Dit laatste heeft zich echter ook bij vorige ver- len vinden in één grote West-Euro- kiezingen in dit deel van Italië regel- DE SPELDEPRIKKEN BEGINNEN. Een Amerikaanse militaire woord voerder heeft vandaag "verklaard, dat Amerikaanse militaire patrouilles he denochtend vroeg door gewapende Russische wachten niet zijn doorge laten op de 160 km. lange hoofdweg van Berlijn naar West-Duitsland. De P.T.T. van West-Duitsland be richt, dat de Oost-Berlijnse P.T.T. de telefoonverbinding tussen het Ooste lijke en Westelijke deel van Berlijn heeft verbroken. Dit was, zo werd van Oostelijke zijde verklaard, nodig om „reparaties' 'te kunnen verrich ten. Vanmorgen zijn ook 17 telex verbindingen tussen West-Berlijn en West-Duitsland verbroken. se legercontingent zal 253.000 man tellen. Het zal tot eind 1954 twaalf divi sies omvatten, ongerekend de staven. De luchtmachteenheden van het Duit- Vandaag ondertekening te Pcrjs VEERTIG DIVISIES OVER TWEE JAAR Vandaag hebben de zes deelnemende landen der Europese verdedigings gemeenschap te Parijs een verdrag ondertekend, waarbij de zes landen: Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, een gezamenlijke land-, zee- en luchtmacht onder één gezamenlijke Staf en één Commando zuilen hebben. Dit verdrag is direct verbonden met het verdrag van Bonn dat gisteren West-Duitsland zijn nieuwe status van ge lijkheid met de Westerse machten heeft gegeven. DE SAMENSTELLING. se legerkorpsen van 3 tot 4 divisies, met niet meer dan 2 nationaliteiten in een legerkorps. De nationale divisies zullen onge- van negen man, bij eenstemmigheid veer 13.000 man sterk zijn. Het Duit door de regeringen, via de minister raad voor het Europese leger te be noemen. De ministerraad bestaat uit zes le den, elk één kabinetsminister uit een der deelnemende landen. Deze raad, die het commissariaat controleert, is verantwoordelijk aan een assemblée, die bestaan zal uit 21 Duitsers, 21 Fransen, 21 Italianen, 10 Belgen, 10 Nederlanders en 4 Luxemburgers. Het verdrag heeft heen looptijd van 50 jaar en voorziet in de gelijkbe rechtigdheid van de zes leden-staten. De strijdkrachten der Europese de fensie-gemeenschap zullen uniform bewapend en uitgerust worden. De burgerverdediging wordt door elk lid-staat afzonderlijk georgani seerd. In het verdrag wordt voorzien in een Duitse bijdrage in de strijdkrach ten van 12 divisies. De Franse en Ita liaanse bijdrage zal eveneens 12 divi sies bedragen. België zal 2divisie, Nederland 2 en Luxemburg een divisie leveren. Op 1 Juli 1954 zouden deze divisies gereed zijn. De nationale divisies zul len worden samengevoegd in Europe se contingent zullen 85.000 man tel len en 1350 vliegtuigen. De vlootstrijdkrachten van het Duitse contingent zullen 12000 man tellen met vaartuigen van voorlopig hoogstens 1500 ton. Voor de opbouw der troepen stelt de centrale generale staf in elk deelnemend land dus ook Duitsland, een gevolmachtigd gene raal. Er zal een uniforme discipline worden ingesteld. Het Engels zal voorlopig hulptaal zijn De inkomsten op de begroting van het Europese leger moeten eenstem mig worden goedgekeurd. Hierdoor behouden de nationale parlementen hun beslissingsrecht hoeveel geld zal worden uitgegeven. Het Commissa riaat zal zeggenschap hebben over op leiding der troepen, bewapening, uit rusting. soldij en uitvoering van de begroting. Felle taal uit Oost Duitsland De eerste Oostduitse demonstraties tegen de ondertekening van het Duitse verdrag met het Westen zijn gisteren in Oost-Berlijn gehouden. Groepen jongelui werden met vrachtauto's naar enkele punten dichtbij de Weste lijke zones van Berlijn gereden, en verzamelden zich later in het Ulbncht- stadion op slechts honderd meter afstand van de Franse zóne. Er deden zich geen incidenten voor. Communistische afgevaardigden van Oostduitse fabrieken hoorden een rede van de Oostduitse propaganda-chef Gerhart Eisler aan, die bekend maakte, dat de groje strijd tegen het Westduitse verdrag vandaag zou beginnen. „MORGEN ZULLEN ZE HUILEN". Het Duitse volk, zo zei Eisler, zal de ondertekenaars var. het schande lijke verdrag in de modder stampen. Vandaag lachen de Westelijke politi ci over de ondertekening van hun oorlogspact, maar morgen zullen zij huilen als het verdrag in hun eigen gezicht terugspringt. Eisler deelde mee, dat het Oost- Duitse kabinet gisteren bijeen is ge weest om „de noodzakelijke maatre gelen te bespreken tegen het bin nendringen van gangsters in Oost- Duitsland en Oost-Berlijn." Het interzonale verkeer naar Ber lijn uit West-Duitsland lag gisteren zo goed als stil, uit vrees waarschijn lijk voor communistische onlusten. De grenspost bij Helmstedt was midden op de morgen volkomen verlaten een ongewone situatie op Maandag, v/aarop anders de stroom van voer tuigen in beide richtingen nauwelijks She Jlatianen gaan te% ótemkuó De verkiezingen voor de nieuwe gemeenteraden en de nieuwe provinciale raden in Midden- en Zuid-Italië hadden een rustig verloop. Een kijkje in een der stembureaux te Rome, waar twee nonnen juist haar stembiljet in de typisch gevormde stembussen deponeren. pese eenheid. Uit de nog onvolledige uitslagen van de Italiaanse gemeenteraadsver kiezingen blijkt, dat de Italiaanse neo-fascistische partij, die onder lei ding staat van de 45-jarige voorma lige onderzeebootcommandant Valerio Borghese, de derde der Italiaanse politieke partijen is geworden. Slechts de Christen-Democraten en de communisten verwierven meer stemmen. De neo-fascistische partij behaalde dit resultaat in nauwe sa menwerking met de Italiaanse ko- ningsgezinden. De uitslagen in Zuid-Italië trekken de aandacht door twee feiten, name lijk de vooruitgang der neo-fascisten en het stemmen door ongeveer een matig voorgedaan. Uit de eerste resultaten der te Napelj gehouden gemeenteraadsver kiezingen blijkt, dat de koningsge- zinden en de neo-fascisten, tezamen met de Westers gezinde democrati sche partijen, de meeste stemmen verwierven. De communisten bleven hier ver achter. Napels is een bol werk der koningsgezinden. De tot nu toe bekende uitslagen van de verkiezingen in Sicilië verto nen een zelfde beeld. Aanklacht tegen Graziani Graziani, Mussolini's laatste minis ter van Defensie en eens onderkoning van Abbessinië, zal worden aange klaagd wegens „rechtvaardiging van het fascisme", aldus heeft de politie te Rome meegedeeld. wordt onderbroken. Amerikaanse en Britse militairen te Berlijn kregen opdracht van hun commandanten, zich overdag niet in de binnenstad op te houden, om zich niet aan communistische provocaties bloot te stellen. EEN ZWARTE DAG. De officiële nieuwsdienst van de sociaal-democratische (oppositie) par tij heeft de dag van ondertekening van de „Conventie van Bonn" „een zware dag voor Duitsland" ge noemd. Officiële sociaal-democratische krin gen aanhalend verklaarde de nieuws dienst, dat de conventie in de grond niet de vrijheid van handelen voor West-Duitsland vergrootte. „Aanzien lijke delen van de bezettingswet blij ven van kracht en de clausule over hereniging van Duitsland maakt, dat West-Duitsland niet zelf stappen kan ondernemen om tot hereniging te ko men", aldus de nieuwsdienst. Voorts belreuren de socialisten het, dat de Bondsregering heeft goedge keurd, dat de geallieerden zelf een noodtoestand kunnen afkondigen en weer alle macht in handen kunnen nemen. Volgens de nieuwsdienst blijft de nieuwe status van West- Duitsland onderwerp van het oordeel en de besluiten van de Westelijke mo gendheden en heeft West-Duitsland slechts geringe invloed op deze be sluiten. vrije democraten, de tweede partij van Adenauers regeringscoali tie, menen, dat het nu geen tijd voor feestvieren doch voor ernstige bestu dering van de Conventie is. Volgens hun persdienst schijnen op het laat ste ogenblik in de Conventie aange brachte veranderingen de West-Duit se vrees te hebben weggenomen, dat afbreuk zou worden gedaan aan de kansen op hereniging var Duitsland. Ten minste 187 West-Berlijners, die in dienst waren van de onder Sow- Cldetiauetekent Shuitö ueidtag Te Bonn is Maandagmorgen in de zaal van de Duitse Bondsraad het „Duit se verdrag" door de Ministers van Buitenlandse Zaken ondertekend. Dr. Konrad Adenauer tekent het verdrag voor West-Duitsland. de Oost-Duitse spoorwegen geen plaats is voor West-Berlijners". SCHIETPARTIJ AAN DE Z6NE-GRENS. Amerikaanse soldaten en leden van de Oost-Duitse volkspolitie hebben Maandag aan de Zónegrens tussen Oost- en West-Duitsland nabij Hof (Beieren) ongeveer 15 schoten gewis seld, zo deelden Amerikaanse autori teiten mee. Geruchten over verschei dene doden en gewonden zijn zowel door de Amerikanen als door de Oost- Duitsers tegengesproken. Tot dusver blijkt uit de berichten niet, aan welke zijde het eerste schot is gevallen. De vakvereniging van drukkers in West-Duitsland heeft gisteren haar leden opgeroepen om, te beginnen met vandaag op het middaguur, twee dagen (48 uur) te staken als protest tegen de wet op de medezeggen schap van arbeiders. Als de staking doorgaat, zullen er Woensdag en Donderdag in West-Duitsland en West-Berlijn geen kranten verschij nen. Het vakverbond is tegen de wet omdat zij arbeiders en directies geen gelijke rechten geeft. Deze staking valt wel eigenaardig, juist na de ondertekening van de Conventie van Bonn, ze geeft de in druk een demonstratie te zijn tegen de ondertekening, al is dat niet de bedoeling. Japan erkent Faroeks titel Van de zijde van de Egyptische am bassade te Parijs is vernomen, dat onlangs te Parijs gevoerde besprekin gen tussen vertegenwoordigers van de Japanse regering en de Egyptische ambassadeur tot erkenning van ko ning Faroek als koning van Egypte en Soedan hebben geleid. De Egyptische diplomatieke vertegenwoordiger in Japan, die binnenkort benoemd zal worden, zou in Juni in Tokio zijn ge loofsbrieven overhandigen, waarin de titel van koning Faroek zou luiden: koning van Egypte en Soedan. De Japanse erkenning houdt ech- jet-beheer staande Oost-Duitse spoor- ter niet een erkenning van de Egyp- wegen, zijn ontslagen, omdat er „na tische souvereiniteit over Soedan in, de ondertekening der verdragen bij aldus werd verklaard. SWUtó Si&inkaid in £imkuig Met hem zouden nog drie leidende voormalige fascisten, onder wie een neef van Mussolini, worden aange klaagd. Graziani werd verleden jaar zomer uit de gevangenis ontslagen slechts enkele maanden een gevange nisstraf van 19 jaar wegens oorlogs misdaden te hebben uitgezeten. Het grootste gedeelte van zijn straf was door amnestie te niet gedaan. ITALIAANSE MIJNWERKERS MOETEN ENGELAND UIT De Engelse Nationale Kolencom- missie heeft 1100 Italiaanse mijnwer kers ontslagen, omdat de Engelsen weigeren met hen samen te werken. Zij die geen betrekking kunnen vin den, zullen naar Italië worden teruggezonden, ofschoon hun was be loofd, dat zij twee jaar in Engeland konden werken. Zeshonderd van de BH^^I ontslagenen hadden hun korte oplei- Op de eerste dag van het werkbezoek van Prins Bernhard aan Limburg ding zelfs niet voltooid. Er blijven werd in de Statenzaal van het Gouvernementsgebouw te Maastricht een nu no® 1226 Italiaanse mijnwerkers bespreking gevoerd, waar korte inleidingen werden gehouden en over de over Si Engeland. Ook zij hebben I ingeleide onderwerpen van gedachten werd gewisseld. Op de foto zien we moeilijkheden met hun Engelse col- links Prins Bernhard en naast hem Mgr. Dr. J. Hanssen, Coadjutor van de lega's en het einde van hun verblijf Bisschop van Roermond, speciaal belast door het Hoogwaardig Episcopaat is in zicht. met de bestudering van het emigratievraagstuk. Voorzichtigheid is de boodschap Generaal Boatner, Amerikaanse commandant van het krijgsgevange nenkamp op het eiland Koje, heeft de versterkingen, die zijn aangekomen om het Amerlcaancc bcwakingsgar- mzoen aan te vullen, opdracht gege ven omzichtig op te treden tegen de Chinese en Noord-Koreaanse gevan genen. „Als de orde weer wordt ver stoord, gebruik dan uw vuisten of de kolf van het geweer. Maar laten we met schieten wachten, totdat wij weer terug aan het front zijn", zei de gener raai. Gisteren zei Boatner, dat de ge allieerde wachten pas mochten schie ten, als hun geen andere uitweg over bleef. Generaal Boatner heeft nog steeds niéts ondernomen om het gezag van de geallieerde bewakingstroepen bin nen het kamp te herstellen. „Wij moe ten voorzichtig zijn en geen maatre gelen nemen, die de onderhandelin gen in Panmoenjon beinvloeden in ons nadeel", verklaarde hij. Darsono, een bekend Indonesisch ex-communist, die enkele jaren in Rusland heeft doorgebracht, ver klaarde in Semarang er stellig van overtuigd te zijn, dat een contra revolutie in Rusland op de duur niet zal kunnen uitblijven, meldt de Volkskrant. Hij wees daarbij op het feit, dat in Rusland geen persoonlijke vrijheid meer bestaat, en achtte het uitgesloten dat de bevolking en meer in het bijzonder het intelectu- ele deel daarvan daarin berust. Darsono verklaarde het geenszins uitgesloten te achten dat deze con tra-revolutie in Rusland reeds vrij spoedig zou plaats vinden, zoals hij zich uitdrukte „nog vóór het uitbre ken van de derde wereldoorlog." Darsono, die hoofd-ambtenaar is van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken, toonde zich een voorstander van het aanwaarden van hulp uit het buitenland in het alge meen, en meer in het bijzonder uit Amerika. Hij wees hierbij op de enorme achterstand van Indonesië, dat even groot is als EngeQand, Bel gië, Nederland, Frankrijk, Oost- en West-Duitsland en Oostenrijk samen, doch slechts 1600 academici heeft, tegen Nederland alleen al 44.000; of, om een onderdeel te noemen: Indo nesië heeft 84 ingenieurs tegen Ne derland 8500. LENING VAN ONDERZEEBOTEN AAN NEDERLAND Carl Vinson, voorz. van de com missie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den, heeft bij het Huis een wetsont werp ingediend, waarin machtiging wordt verleend voor lening van 2 onderzeeboten aan Nederland. Generaal Ridgway is Maandag avond per vliegtuig uit New York naar zijn hoofdkwartier te Parijs ver trokken. JCewceCtje Een heuvel voor ons is hoger dan een berg achter ons.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1