Ons bouwprogram in de knel Kosten stijgen, minder kapitaal Stroom van kleur, charme en water in het R.A.I. gebouw JUet Stein iti Slvitió ffiemfïcvtd-&iufo Voxf.% twee gutden de weield wnd Twee doofstomme bedevaart gangers gedood Burgemeester-goochelaar Shaaze CLttne VRIJDAG 23 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD - PAGINA 1 In 1951 was het aantal woningen dat werd gebouwd, groter dan in enig voorafgaand jaar en zelfs aanzienlijk groter dan de aanbouw in de jaren van de grootste productie vóór 1940, aldus het jaarverslag van de centrale directie van de wederopbouw en de volkshuisvesting, dat wij in het Alg. Dagblad aantroffen. De opgaande lijn, die sedert de bevrijding in de wo ningproductie is verkregen, dreigt echter dit jaar te worden onderbroken tengevolge van de stijging van de .bouwkosten en de nfloeilijkheid om bin nen het van overheidswege voor leningen met korte en langere looptijd vastgestelde rentegamma het benodigde kapitaal voor de woningbouw te verkrijgen. Bovendien is er in de eerste helft van 1951 slechts een gering aantal goedkeuringen verstrekt, zodat verwacht wordt, dat in de eerste helft van 1952 aanmerkelijk minder woningen zullen gereedkomen dan in over eenkomstige maanden van 1951 en dat ook de totale aanbouw in 1952 zal achterblijven bij die van 1951. Het woningtekort in procenten van de woningbehoefte bedroeg op 1 Jan. 1951 voor Nederland 8.8 tegen 10.6 op 1 Jan. 1950. In Overijssel met 10,6, Gelderland met 10.4, Utrecht met 11 en Limburg met 11.8 was het tekort het grootst. In Zeeland was geen te kort meer. Friesland had een percen tage van 2,1, Groningen van 3,8, Dren te van 7,5, Noord- en Zuid-Holland resp. 8,1 en 9.7, terwijl Noord-Brabant 9,3 noteerde. HET HUURVRAAGSTUK. Over het huurvraagstuk werd o.m. opgemerkt, dat het natuurlijk niet mogelijk is, de huren van alle wo ningen te stellen op het peil van de economische huur van nieuwgebouw de woningen.,De tegenwoordige toe stand kan echter niet worden besten digd. Het grote verschil tussen de hu ren van oude en nieuwe woningen schept onbillijkheden en is een be lemmering voor een goede woning verdeling en toepassing van de wo ningdifferentiatie. Immers, een mo derne kleine woning is als regel ho ger in huur dan een grotere oudere woning. Anderzijds is een verdere verhoging van het huurpeil van nieuwe wonin gen noodzakelijk, omdat bij de tegen woordige bouwkosten zeer hoge bij dragen in de exploitatie nodig zijn om de huren op het toegelaten peil te brengen. Deze bijdragen vormen een welhaast ondraaglijke last voor 's Rijks financiën. De regelmatige stij ging van deze last bergt het reële ge vaar in zich, dat op een bepaald mo ment ons land deze uitgaven niet meer zal kunne dragen, en er uit twee kwaden gekozen zal moeten worden, nl. of de aanbouw van woningen ver minderen of het woningpeil ingrij pend verlagen. Dit kan alleen worden voorkomen door het huurpeil van de nieuwe wo ningen te verhogen. Deze verhoging behoeft niet te gaan tot het peil van de huidige economische huur, omdat op een toekomstige daling van de bouwkosten mag worden gehoopt. Maar ook een bescheiden verhoging is intussen niet mogelijk zonder een huurverhoging van de bestaande wo ningvoorraad, zulks met het oog op de spanningen, waarop reeds werd gewezen. Ook vandaag geen beurs Ondanks het feit, dat minister Lief- tinck op zijn verzoek een bespreking heeft gehad met de commissie van •bijstand voor de uitvoering van de 'beurswet 1914 en de oommissie van advies in beurszaken, is er nog geen verandering gekomen ter beurze: Ook vandaag zal de handel op de Am sterdamse effectenbeurs stilliggen. Naar het ANP verneemt zal het overleg tussen minister Lieftinck en de commissies nog worden voortgezet. DS LOOS TREKT AANVRAAG OM ONTSLAG IN. Het persbureau van de Nederlands Hervormde Kerk meldt, dat de Hil- versumse predikant, ds. J. Loos, die verleden week bij de provinciale kerkvergadering van Noord-Holland ontslag uit zijn amlbt aanvroeg, deze ontslagaanvrage heeft ingetrokken. Ds. Loos wenste zelf op dit bericht geen commentaar te geven. Wel ver klaarde hij, dat over de krwestie van zijn ontslagaanvrage besprekingen zijn begonnen met de Nederlands Hervormde Kerk. Koningin opende de 'tentoonstelling „Rijn in R.A.I." Met het indrukken van een knop heer Selden Chapira, de Chef van het heeft H.M. de Koningin Woensdag avond om vijf minuten voor zes de waterval in werking gesteld en daar mede officieel de tentoonstelling „De Rijn in de R.A.I." geopend. Met Z. K. H. Prins Bernhard, die gekleed was in een grijs jacquet, ar riveerde de koningin om kwart voor zes, toegejuicht door de vele belang stellenden, zowel buiten als in het R.A.I.-gebouw en betrad het erepo dium aan het einde van de geïmpro viseerde Rijn. Zij droeg een grote zwarte hoed, een wijnrode cocktail japon en een zilvervos over de schouders. Te voren hadden op het podium een dertigtal genodigden plaats ge nomen. Onder hen bevonden zich de heef H. H. Wemmers, minister van Verkeer en Waterstaat, de Ameri- Ikaanse ambassadeur in ons land, de Protocol, mr. J. Visser, de ambassa deur van West-Duitsland, dr. Karl Dumont, enkele commissarissen der koningin, het bestuur van de stich ting „AmsterdamRijnkanaal" en autoriteiten uit haven- en scheep vaartkringen in de hoofdstad. Gevolgd door de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, namen koningin en prins plaats, waarna de voorzitter van het stichtingsbestuur, mr. D. A. Delprat, voor de microfoons een redevoering uitsprak. Hierna drukte de koningin op de knop, het water stortte naar bene den aan het andere einde van het lange gebouw en een muziekcorps zette het Wilhelmus in. Met het loeien van een schéepssirene werd de openingsplechtigheid besloten. Carel Briels en mr. Delprat leidden vervolgens Koningin en Prins over de talloze stands, zowel de Nederland se, de Duitse als die van de andere Westeuropese landen van de tentoon stelling rond. Een sprookjesachtige Toegejuicht door duizenden vaart de „Piet Hein" met aan boord de Ko ninklijke gasten onder de machtige hefdeur de Prins Bernhard-sluis bin nen na de officiële opening van het Amsterdam-Rijnkanaal. waterfantasie. Aan het slot van de dag kwamen in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam duizenden genodigden bijeen, onder wie talloze vooraanstaande figuren, ter bijwoning van de sprookjesachtige waterfantasie „Aquamarijn", een wa- terspel in twee acten en twintig ta bleaux, naar ideeën van de algemeen en artistiek leider, Carel Briels. Gezeten langs de beplante oevers van de geïmproviseerde, ruim 200 meter lange Rijn, compleet met wa terval (van Schaffhausen) en rotsen langs de kanten, zagen zij hoe in bonte rij en met wisselende licht effecten achtereenvolgens de Batavie ren ons land binnentrokken, hoe een wijnfeest aan de Rijn gevierd wordt, hoe carnavalvierende jongens meisjes Prins Carnaval op zijn rijk- beladen schip door het water trek ken, en hoe lichtmatrozen een ronde dansje deden. In het water vertoon den daar tussendoor 36 imitaties van de zwemmende filmster Esther Wil liams, telkens in nieuwe en speciaa! voor dit waterspel gecreëerde bad- costuums en badmutsen, hoe zij rhytmisch en gelijkvormig konden zwemmen, en voorts wist een twin tigtal balletdanseressen zich telkens tijdig te verkleden voor de vele bal letten, die zij uitvoerden op de langs de kant op het water drijvende grote leliebladen. Met „'Anchors Aweigh" en tot slot „O, schitt'rende kleuren van Neder lands vlag", daverend door de lange hal, daalden als bij toverslag vlag- genlijnen uit het dak neer. Gelijktij dig droegen de vele lichtmatrozen en lichtmatroosjes de Nederlandse drie kleur langs de oevers, terwijl in het water de meisjes een grande finale zwommen en danseresjes een laatste ballet vertoonden. De voorstelling, die om half tien begonnen was, werd een kwartier na middernacht met het Wilhelmus be sloten. Chris van de Berg uit Amsterdam is erin geslaagd voor twee gulden een reis om de wereld te maken. In meer dan 100 landen is hij geweest en reken dat hij nu zijn weetje wel weet! Een fantastisch verhaal? Wei neen, doodgewoon! U kunt het ook, met Uw hele gezin zelfs! U hoeft er niet meer voor te doen dan het album „Vlaggen van alle landen" te bestellen. Want daar mee kunt U werkelijk „een reis om de wereld" maken. Van meer dan honderd landen geeft Drs. Hopmans een levendige beschrij ving vol interessante wetens waardigheden. En bij elk land is ruimte voor één van de kleurige vlaggeplaatjes die U bij elke rode rol Faam pepermunt cadeau krijgt. Gun Uzelf en Uw kinderen de weelde van zo'n prachtig ver zorgd boekwerk. Laat ze spelend leren uit deze complete „aard rijkskundige encyclopaedic". Laat ze genieten van het sparen der kleurige leerzame plaatjes, en van de gezonde frisheid van Faam pepermunt. Bestel een album a 2.bij Uw winkelier óf bij de N.V~De Faam Breda, Giro 6192. (Advertentie) Jan van Riebeeck weer terug in het vaderland! Hij landde gisteren te Culemborg De landing van Jan van Riebeeck, driehonderd jaar geleden aan Kaap de Goede Hoop werd gisteravond in het feestvierende en schitterend ver lichte Culemborg herhaald, zij het dan dat dit geschiedde onder gun stiger omstandigheden dan voor 300 jaar. Niet alleen Culemborg, maar ook de West-Betuwe scheen leegge stroomd te zijn, want duizenden en duizenden volgden rond de haven in Culemborg het fantastisch schouw spel, waartbij een fraai verlichte „dromedaris" zidh stroomafwaarts liet zakken om voor Culemborg een ankerplaats te kiezen. Met een roei boot begaf Jan van Riebeeck, in ge zelschap van zijn vrouw, Maria de La Quellerie, zich naar de vaste wal en plantte de prinsevlag op vaste bodem, om daarna een gebed uit te spreken. „Hottentotten" in kampen langs de rivier gaven met hun zang en dans de juiste sfeer aan het geheel. Een groot vuurwerk besloot Jan van Rie- beeeks landing in Culemborg. Hoe duur kost de aardbei dit jaar? De minimum veilingprijs voor aard beien is dit jaar gesteld op 45 cent per kilogram. Mocht onverhoopt op de veilingen een kwantum aardbeien doordraaien, dan zal dit zo veel mo gelijk voor het centraal bureau de tuinbouwveilingen door samen werkende fabrikanten verduurzaamd worden voor latere verkoop. De oogstverwaohting voor aard beien is gunstig. Behoudens droogte en ernstige nachtvorsten mag op een ruime aanvoer en een mooi product gerekend worden. Woensdagnacht omstreeks 3.15 uur reed de chauffeur B. uit Orten, werk zaam bij het expeditiebedrijf B. te Vught met zijn truck in op een vier tal bedevaartgangers, die te voet van Eindhoven naar 's-Hertogenbosch op weg waren. De bedevaartgangers, vier doof stomme mannen, liepen aan de lin kerzijde vara de rijweg. De eveneens uit de richting Eindhoven komende truck geraakte geheel links van de weg. De meest links lopende bede vaartganger wist door opzij te sprin gen te ontkomen. De naast hem lo pende man werd door de bumper "van de truck geschept en ongeveer 50 me ter meegesleurd. Hij bekwam geen letsel. De twee overigen, de 28-jarige Ver schuren uit Geldrop en de 31-jarige Th. van den B. uit Eindhoven, ge raakten onder de truck en werden zwaar gewond. In levensgevaarlijke toestand werden zij naar het St. Li- Advertentie) De haring-herrie Oplossing in zicht Naar het A.N.P. verneemt, heeft het college van rijksbemiddelaars een beslissing genomen inzake het geschil in het haringvisserijbedrijf. De be schikking van het college is gisteren middag om twaalf uur aan beide par tijen aangeboden. De inhoud van de ze beschikking zal heden aan de werknemers wordera medegedeeld. Nadat de reders het College vi Rijksbemidd-a!aars hadden verzocht een bindende regeling te treffen, heeft het college advies gevraagd aan de Stichting van de Arbeid. De Stich ting heeft daarop Woensdagmiddag de vertegenwoordigers van de reders en de vissers gehoord. Tijdens deze bespreking was het College van Rijksbemiddelaars vertegenwoor digd. Woensdagavond heeft het col lege nog vergaderd en tijdens deze bijeenkomst zou dc beslissing in het geschil zijn genomen. De centrale bond van werknemers in de transportbedrij /en en de chris telijke bedrijfsgroepencentrale heb' ben spoedvergaderingen belegd ten einde de beslissing aan de leden te kunnen mededelen. De C.B.T. zou hedenmorgen met de leden uit alle vissersplaatsen in de dierentuin te Dera Haag vergaderen. De Christelij ke Bond houdt twee vergaderingen: een in Scheveningen voor de Scheve- ningse en Vlaardingse vissers en de andere in Katwijk voor de Katwijk- se en Noordwijkse vissers. HOGE HARING Volgens berichten van de schip pers, die op het ogenblik met de sleepnetten op de nieuwe haring ja gen de „Abraham" en de Rotter damse trawler „Adjowico" zijn thans op zee vallen de resultaten bitter tegen. Wel is er voldoende haring, maar ze schijnt te hoog te zitten om met de over de grond slepende trawl- netten te kunnen worden gevangen. Men hoopt nu op een andere school haring, die dieper zit, en het kan dus nog wel enige dagen duren voordat de eerste maatjes trawl-haring aam de wal komen. De burgemeester van Den Bosch verkeerde gisteren in een zeer moei lijk parket, want terwijl hij voorden grote schare Bosschenaren de meest vernuftige goochelkunstjes met een spel kaarten demonstreerde, wilde hij toch doen uitkomen, dat gooche len in de raadsvergaderingen hem vreemd was. Het pulbliek dat, zich met het spel van de burgervader ver maakte geloofde de burgemeester onvoorwaardelijk en waardeerde het ten zeerste, dat burgemeester Loeff voor een bijzondere gelegenheid goo chelde. Deze bijzondere gelegenheid was er gisteren, want er werd een circus gehouden, georganiseerd door Bossche amateurs, waarvan de op brengst ten goede komt aan het Bos sche jeugdwerk. duina ziekenhuis te Boxtel overge bracht. In de loop van de middag zijn ztf daar overleden. De gemeentepolitie van Boxtel stelt in deze zaak een onderzoek in. Woensdag 28 Mei wordt, zoals be kend, de accijns op sigaren verlaagd. De vakgroep detailhandel Tabak deelt mede, dat op die datuni bij de winkeliers de sigarenvoorraden wor den vastgesteld, welke zij Maandag voordien bij de belasting hebben moeten opgeven. Practisch zullen dus in de winkels geen sigaren worden verkocht van Maandag tot en met Woensdag. Gistermorgen heeft te Eindhoven de 43-jarige vrouw M. L.Van I., vermoedelijk in een vlaag van ver standsverbijstering, haar dochtertje van ruim twee maanden met een mes zulke zware verwondingen aan de hals toegebracht, dat het kónd je vrij wel onmiddellijk dood was. De vrouw, die door de politie is aange houden, is enige jaren verpleegd ge weest in een psychiatrische inrich ting. Zij was sinds Januari weer thuis. Aether klanken ZATERDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Marialie- deren; 7.45 Morgengebed en Liturgi sche kalender; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Water standen; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramo foonmuziek; 10.50 Idem: 10.55 Ra- dio-ra«iye; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Radio-rallye; 11.48 Gramofoon muziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gra mofoonmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Radio-ral lye; 12.36 Gramofoonmuziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws; 13.20 Radio-rallye; 13.23 Amusementsmuziek; 13.57 Ra dio-rallye; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.40 Ra dio-rallye; 14.43 Amatcuruitzending; 15.15 Gramofoonmuziek; 16.25 Gra mofoonmuziek; 16.25 Radio-rallye; 16.30 De Schoonheid van het Grego riaans; 17.00 Voor de jeugd; 17.50 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalis tiek weekoverzicht; 18.25 Lichte mu ziek; 18.45 Buitenlandse correspon denties; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.15 „Wat denkt U nu als lijsttrek ker?", vraaggesprek; 19.25 Gramo foonmuziek; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws/ en weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.35 Gra mofoonmuziek; 21.00 Gevarieerd programma; 21.55 Lichte muziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.00 Gramofoonmuz.; VPRO: 10.00 Medische causerie; 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continuebedrijven; 11.40 Pianovoordracht; 12.00 Gramo foonmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmedelingen; 12.33 Accoordeon- muziek; 13.00 Nieuws: 13.15 Kleine zonden", hoorspel; 13.30 Politic-ka pel; 14.10 Filmprogramma; 14.35 Fries programma; 15.00 Amateursuitzen ding; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Dansmuziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Radio Phil- harmonisch orkest; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- Varia; 18.20 Jazzmuziek; 18.40 Re geringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie"; 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepar tout", causerie; 19.40 „Het Oude Tes tament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Bont programma; 21.15 Weenso mu ziek; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Metropole Orkest; 22.25 „On der de pannen", hoorspel: 22.45 In strumentaal kwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.20—24.00 Gramofoon muziek. 38) HOOFDSTUK XXIV Verbazing wekkend nieuws Anne zei geen woord van wat ze gehoord had, toen haar man van het kantoor thuis kwam. Ze gaf'hem een hartelijke kus en nodigde hem aan tafel, waar ze alle lekkere dingen, door haar die morgen gemaakt, voor hem had neergezet. Ze keek hem met bezorgde ogen aan en ze dacht bij zichzelf: „Hij weet niet, hoe hij het me ver tellen moethij weet niet, hoe hij zeggen zal, dat we nu geheel zonder inkomen zitten!" Ze besloot, haar geheim nog een poosje te bewaren. Als hij eerst over het verlies van zijn betrekking heen Was, kon ze hem' beter vertellen, dat him kindje op komst was. Als ze het nu vertelde, zou hij misschien nog wanhopiger worden in het vooruit zicht der komende zorgen. Na de maaltijd nam hij haar in zijn arrrf-u en ze gingen samen voor de gezellig brandende haard zitten. „Anne, lieveling, voel jij je nu ge lukkig?" vroeg hij zachtjes. Ze kuste hem met van liefde stra lende ogen. ,Och, George, moet je dat nog vra gen? Ik heb nooit zulk een geluk gekend, voordat we arm werden en nu in dit huisje wonen." „Dusjij vindt het niet erg, arm te zijn?" „Ik ben het liever dan rijk. Ik zou niet graag weer zo rijk worden niet meer zo rijk, als toen we daar ginder woonden." Hij zuchtte en het was geen zucht van opluchting, maar van verdrietige bezorgdheid. Ze keek hem angstig aan. Hij kon toch immers wel zien, dat zij er niet om gaf, anrt te zijn? Waarom wilde hij haar dan niet ver tellen, dat hij zijn betrekking kwijt was? Ze konden de slag toch beter samen dragen? „Liefste, ik héb je iets te vertel len," zei hij bedaard, „ikik ben mijn betrekking kwijt." „Dat weet ik, lieve jongen." „Weet je dat?" vroeg hij verbaasd. Ze vertelde hem in het kort van haar bezoek aan het kantoor van Coq en wat ze daar in de wachtkamer ge hoord had. „Weet je dan ook, waarom ik daar vandaan moet?" Anne schudde van neen. „Neen, dat weet ik niet, schat. Ik ben dadelijk weggegaan, toen ik mijnheer Coq hoorde zeggen dat het onmogelijk was, dat je er bleef." Hij zweeg een poosje en ze trok zijn hoofd dicht togen zich aan. „Lieveling, wat de reden voor je ontslag ook is, ik ben er van over tuigd, dat het geen oneervolle reden is." Plotseling begon hij te lachen. Het was een enigszins eigenaardige lach. Ze keek hem plotseling in hevige angst aan. „George, wat is er?" Hij keek haar recht in het gelaat. Zijn ogen stonden somber. „Lieve ling, we waren samen zo gelukkig. Nietg kwam er op aan, als alleen, dat ik een behoorlijke betrekking had, dat jij ons huisje in orde hield en., dat we zo wonderlijk tevreden waren en nunu zijn we wéér.rijk!" „Weer rijk?" Anne keek hem ver schrikt aan. Wat bedoelde hij toch? Hoe konden zij toch bij mogelijkheid rijk zijn, als George al zijn geld in de Irater-Oleum Maatschappij verlo ren had en nu z'n betrekking boven dien? „Ik werd vanmorgen opgebeld door m'ijn makelaars," zei hij, „ze vertelden me. dat er een gerucht liep, dat er olie gevonden was op de terreinen van de Inter-Oleum Maat schappij. Ze legden er de nadruk op, dat het nog slechts een gerucht was en dat er nog best mogelijkheid be stond, dat mijn aandelen per slot van rekening waardeloos zouden blij ken. Maar vanmiddag bevestigden ze hun bericht. Er is olie, in grote hoe veelheden nog wel, gevonden Mijn aandelen zijn fabelachtig veel waard geworden. Ik ben weer rijk, Anne, veel rijker dan ik ooit geweest ben, want ik bezit zo goed als alle aandelen. Ik had die, zoals je weet, gekocht, om anderen van de onder gang te redden!" Hij stond op, leunde met zijn arm op de schoorsteen en staarde in de vlammen. En Anne zat naast hem, en wist niet, wat te zeggen of te doen. Het nieuws had haar zulk .een ge weldige schok bezorgd. Ze wist niet, wat ze er van denken moest. Aan de ene kant stond de ellende, die ze had ondervonden als vrouw van een rijk man; aan de andere kant de vreugde, als vrouw van een arm man gesmaakt. Maar tochwas dat niet geko men, omdat zij en George elkander hadden leren liefhebben? Als ze zo veel van elkander gehouden hadden, als ze nu deden, zou dan hun leven in het grote huis niet even gelukkig zün geweest, als het nu was? Plotseling herinnerde zij zich haar eigen, wonderlijke geheim. Ze ging naast George staan. „Lieve jongen, ik heb je ook iets te vertellen," zei ze fluisterend. Zij zag op hem neer en ze bemerkte, hoe moe zijn ogen stonden... hoe teleur gesteld. Ze verlangde er naar, ze te vullen met blijheid en wist, dat ze daartoe in staat was. Ze sloeg haar armen om zijn hals. „Georgeik ben vandaag naar de dokter geweest. Hij vertelde me.dat'wc eendat we binnenkort 'n kindje zullen hebben.' Ze slaagde nog veel beter, dan ze had durven hopen. Zijn gehele wezen klaarde zichtbaar op. Hij drukte haar aan zijn hart. „O, lieveling, wat is dat heerlijk! En dat heb je voor je gehouden, ter wijl ik je ergerde, door over dat ellendige geld te praten?" Hij kuste haar en nam haar in zijn sterke armen. Hij zette haar op zijn knie en met haar gezicht tegen de zijne, bespraken ze de komende heerlijke gebeurtenis. Plotseling drong het tot Anne door dat hij de voordelen zat te sommen, die hun herstelde rijkdom voor dat kind zou verschaffen. En ze voelde zich gelukkig, omdat het kind hem hielp, zijn nieuwe ver antwoordelijkheid te waarderen, zo als niets anders het had kunnen be werken. Doch na een poosje trok ze ziin gezicht naar zich toe en keek hem recht in de ogen. „George, je moet me één ding be loven!" fluisterde ze dringend. „En wat is dat, lieveling?" „Beloof me, dat je dit huisje zult kopen, zodat het ons eigendom blijft en dat we er samen nu cn dan in terug kunnen komen, om het r.on- derljjke geluk telkens opnieuw te kunnen doorleven, dat wc hier ge vonden hebben. Voor het eerst ge vonden hebben!" Hij kuste haar heel teder. „Ik zal dit huisje nooit opgeven," beloofde hij haar, „want hier heb ik voor het eerst jouw liefde leren ken nenhier vond ik het eerst dat wonderbaarlijke geluk, dat zo weinig mensen vermogen te vinden. Wc zul len de wereld wel weer moeten in gaan, maar dit zal altijd ons huisje blüven." Hun blikken ontmoetten elkander en op dat ogenblik genoot Anne de volle schoonheid van het leven. Ze was de storm van verbittering en haat, die haar dreigde te verzwelgen, te boven gekomen. Nu was ze be land in de veilige haven van George's liefde. Met een zuchtje van zuiver geluk nestelde ze zich in zijn armen. EINDE

Leidse Courant | 1952 | | pagina 9