XlIIe Olympische Dag met prachtig weer en uitstekend geslaagde sport Wim Slijkhuis nam revanche op Hans Harting Ned. Bondselftal versloeg Oostenrijk B met 3-2 Frankrijk versloeg België 2-1 VRIJDAG 23 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BI.AD PAGINA 1 Ruim 60.000 toeschouwers verhieven zich van hun plaatsen in het zon overgoten Olympisch stadion te Amsterdam, toen om vijf minuten voor half twee, kort voor de opening van de 13e Olympische Dag, een hofauto door de poort van de Marathon toren het stadion binnenreed. Koningin Ju liana en prins Bernhard met tussen hen in de princessen Beatrix en Irene werden met een warm applaus door het publiek ontvangen. De koningin was gekleed in een donkere mantel en droeg daarbij een fleurig wit hoedje, terwijl de prinsessen in grijze manteltjes waren gestoken. De prins droeg een grijs costuum. Toen de koninklijke gasten voor de eretribune waren uitgestapt, klonk het Wilhelmus, uit volle borst door de tienduizenden mee gezongen. De president van het Nederlands Olympische Comité, dr. J. Lint horst Homan, de vice-president van N.O.C., jhr. L. J. Quarles van Ufford, alsmede de directeur van het stadion, de heer D. J. Bessem verwelkomden de hoge gasten. Dr. Linthorst Homan bood de koningin een prachtige boe ket rose anjers aan. Hierna begaf het gezelschap zich naar de koninklijke loge. Harting gemakkelijk. Herman Hgrting voerden een strijd om de tweede plaats, welke door Herman met gering verschil werd gewonnen. Steeds omkijkend op de laatste 50 meter blijkbaar een tegenaanval duchtend, kon Slijkhuis zijn voor sprong van enkele meters behouden. Zijn tijd bedroeg 3 min. 50.6 sec., die van Herman, die als tweede eindigde, 3 min. 51 sec. Hans Harting werd derde in 3 min. 51.2 sec. en verbeter de daarmede zijn persoonlijk record, dat hij op 17 Juni 1951, toen hij Slijk huis op dezelfde baan had geslagen, met 1,4 sec. Harry de Kroon kon in de eindspurt de aanval van de Engelsman Evens niet weerstaan en de Belg Lowagie wist hem op de eindstreep te slaan. De Kroon heeft zijn grote vorm van het vorig seizoen nog lang niet te pakken, hetgeen waarschijnlijk ook veroorzaakt wordt door het feit, dat hij enige tijd geleden te kampen had met een blessure. Saat won gemakkelijk de 200 me- r in de goede tijd van 21.9 sec., waarmede hij zijn persoonlijk record van 21.8 sec. van 1950 benaderde. Lammers werd tweede im 22.1 sec. Bij de dames was Fanny Blankers- Koen, die overigens slechts in één nummer uitkwam, onbetwist de sterk ste op de 80 meter horden. Willy Lust bleef als tweede aankomende nog onder de 12 seconden. Puck Brouwer heeft getoond op het ogenblik na Fanny Blankers-Koen onze beste sprintster te zijn. Zeer soepel lopend won zij de 100 meter in 12.1 sec. (Wanneer komt zy binnen de 12 seconden?) en de 200 meter in 25.1 sec. Twee jaar geleden, bij de Europese kampioenschappen te Brus sel, heeft zij deze afstand reeds in 25 sec. afgelegd. Het behoort onge twijfeld tot de mogelijkheden, dat het Haagse meisje dit seizoen binnen deze grens zal komen. Tegenstand van betekenis had zij niet, want op de 200 meter kwam Gré de Jongh als tweede op 25.9 sec. en op de 100 me ter werd de Celebes-athlete eveneens met ruim verschil eerste. 400 meter: 1. Higgins (Eng.) 49.9 sec.; 2. Smildiger, Vlug en Lenig, 50 sec.; 3. Verwey, Trekvogels, 50.1 sec.; 4. Hofmeester, Vlug en Lenig; 5. de Jong, Vlug en Lenig; 6. Buys, Tempo. 800 meter: 1. Evans (Eng.) 1.53.5; Het eerste nummer van deze sport dag bestond uit een massale demon stratie knotsoefeningen, uitgevoerd door 480 damesleden van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. In hun smetteloze witte jurkjes marcheerden zij. Voorafge gaan door dragers met kleurige vaandels het stadion binnen. Aan de groep ging vooraf een dame in een rood jurkje, een vaandeldrager in wit costuum en nog een dame in een blauw jurkje, waarmede de kleuren van de Nederlandse vlag werden ge- gymboliseerd. Op vlotte wijze de monstreerden de dames onder leiding van mevr. J. van der Most met de knotsen. Af en toe viel er te genie ten van aantrekkelijke vondsten. Het viel zeer te betreuren, dat een gedeelte van het publiek tijdens dit nummer nogal rumoerig was, het geen storend werkte. DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. Het hoofdnummer van het athle- tiekprogramma, dat op de Olympische Dag werd uitgevoerd, bleek de 1500 meter te zijn, waarin aller aandacht uitging naar de op revanche beluste door de Zuid Afrikaanse zon zwart verbrande Wim Slijkhuis tegen de winnaar van dit nummer op de vorige Olympische Dag, Hans Harting. Tocrh bleek dit tweetal niet alleen de toon aan te geven, want ook de beide Bel gen Herman en Janssens en in min dere mate de Engelsman Parker speelden een rol van betekenis. Het sprak welhaast vanzelf, dat Hans Harting, die bij uitstek een tempolo per is, de leiding nam, met Slijkhuis voortdurend in tweede positie en de beide Belgen vlak daarachter. De 400 meter werden afgelegd in precies 1 minuut en de 800 iheter in 2 minuten 1 seconde, hetgeen er rèeds op wees, dat uitstekende tijden zouden wor den gemaakt. Steeds had Harting de leiding met Slijkhuis als een schaduw achter hem en Herman in derde po sitie. De Engelsman Parker nam de vijfde plaats in. Toen de bel luidde voor de laatste ronde had Harting nog steeds de leiding. Op het voor laatste rechte einde versnelde hij het tempo, waardoor Janssens het con tact verloor, maar Herman bleef voortreffelijk volgew. Bij het uitko men van de laatste bocht versnelde Slijkhuis plotseling en passeerde Haet&aC en atfitetiek ap (HCif.mpi&cfoe *J)acf 2. Lowagie (La Gantoise, België) 1.54.6; 3. de Krooni (Trekvogels) 1.54.8; 4. Stada (DOS) 1.55.4; 5. van Kreuningen (Trekvogels) 1.55.9; 6. Rem (Lycurgus) 1.56.2. 100 meter dames: 1. Puck Brouwer (Celebes) 12.1; 2. Hilda Veth (Hol- landia) 12.5; 3. Willy Lust (Zaanland) 12.5; 4. Xenia Stadt-de Jong (Sagit- ta); 5. Gerda van der Kade -Koudijs (Celebes); 6. Nel Buch (Sagitta). 80 meter horden: 1. Fanny Blan- kers-Koen 11.4 sec.; 2. Willy Lust (Zaanland) 11.9; 3. Irke Vaal (Swift) 12.1; 4. Gerda van der Kade-Koudijs (Celebes); 4. mej. H. Petter (Tion); 6. Loes van der Meyden (Olympia '48). 1500 meter: 1. Slijkhuis (Trekvo gels) 3 mini. 50.3 sec.; 2. Herman (S.V. Oudenaarde, België) 3 min. 51.0 sec.; 3. Hans aHrting (AAC) 3 min. 51.1; 4. aPrker (Engeland) 3 min.51.2;5.Janssens (La Gantoise, Gent) 3 min. 55.2; 6. Hochstenbach (Avon). 200 meter dames: 1. Puck Brouwer (Celebes) 25.1 sec,; 2. Gré de Jongh (Sagitta) 25.9; 3. Loes van der Mey den (Olympia 1948) 26.0; 4. S. van der Stam (Sagitta) 26.9; 5. D. Rijs- houwer (GAC); 6. T. Binsbergen (HBS). 200 meter: 1. Saat (V. en L.) 21.9; 2. Lammers (AV 1945) 22.1; 3. Ellis (Engeland) 22.2; 4. Holst (Pegasus) 22.6; 5. Leeuwenhoek (V. en L.); 6. Leenders (DWS). Estafette 4 x 400 meter: 1. Vlug en Lenig (den Haag) 3.23.3; 2. Trekvogels (den Haag) 3.26.0; 3. Ne derlandse jeugdploeg 3.26.3; 4. AV '23 (Amsterdam) 3.27.4; 5. DOS, Rotter dam; 6. AAC, Amsterdam. Twee fraaie doelpunten van Bennaars. het derde van Mommers Zoals gebruikelijk werd de hoofdschotel van de Olympische Dag gevormd door een voetbalwedstrijd. En, al werd nu niet direct véél goed voetbal op gediend door het Nederlands Bondsteam en het Oostenrijks B-elftal, het was toch al met al een smakelyk gerecht, dat de toeschouwers werd voor gezet. Op de bovenste foto een moment uit de voetbalwedstrijd Nederlands Bont - elftalOostenrijk B, welke door Nederland met 32 werd gewonnen. Be. naers, geheel links, heeft met een fraai doelpunt de stand op 10 voor d Bondsploeg gebracht. Tweede van rechts Clavan. Op de onderste foto: de finish van het nummer 100 meter hardlopen da- mes. Puck Brouwer (Celebes), die we hier als eerste de eindstreep zien passeren, maakte een tijd van 12,1 sec. In het Bondselftal werd een proef genomen met het clubmootje van Roessel'Mommers, resp. op de mid- voorplaats en als linksbinnen. Op de linkshalfplaats werd Biesbrouck, die last had van een tegen de Zweden opgelopen enkelblessure vervangen door de jeugdspeler v. d. Hurk van Eindhoven. De nieuwelingen, als men Van Roes sel ook zo mag noemen, hebben het goed gedaan. Misschien dat Mommers i° zal hebben zich geheel aan dit milieu aan te passen, maar als schakel tussen verdediging en aanval deed hij veel goed werk en met de vurige Bennaars en de kant- halfs Wierts en Van der Hurk, die onbevangen en fris zowel verdedi ging als aanval steunden, was 't mid denveld in deze wedstrijd weer eens naar behoren bezet. Dat van Roessel meer zou bevredigen als aanvalslei der dan van Melis stond eigenlijk reeds bij voorbaat vast, immers slech ter spelen dan de Eindhovenaar dit in de laatste wedstrijien van het Ne* derlands elftal had gedaan, was nau- welijk mogelijk. Van Roessel be schikt evenmin als van Melis over een grote hoeveelheid techniek, maar hij is toch veel meer het type van de echte midvoor. Met een goed gevoel voor positie, bewegelijkheid, een snel en hard schot en goed kopwerk gaf de Willem H-speler de Oostenrijkse verdediging handen vol werk. Met zijn huurlieden Mommers en vooral ook Bennaars kon hij het uitstekend vinden en aangezien ook de vleugel spelers van der Kuil en Clavan steeds een actieve rol in de Nederlandse aanvalscombinaties speelden, liep het aardig in de voorhoede van de Bonds ploeg. Het op zijn zachtst gezegd vreemde dekkingssysteem van de Oostenrijkers heeft het de voorhoede van het bondselftal overigens niet erg lastig gemaakt. Twee doelpunten van Bennaars. De start van het Bondsteam was verrassend. Het spel was nog geen twee minuten oud toen Bennaars de score opende met een prachtig doel punt. Een bal uit de Nederlandse ver dediging werd door van der Hurk doorgekont en opgepikt door van Roessel. De midvoor zond de bal ineens door naar zijn clubgenoot Mommeijs, die de reeds gestarte Clavan op zijn beurt van een haarscherpe throug- pass voorzag. Een korte rush van de Hagenaar met de kleine Müller op zijn hielen werd besloten met een voorzet op maat voor Bennaars, die een paar passen doorliep en zich met een hard hoog schot niets aantrok van de roem van doelman .Zeman. Beduusd keken de Oostenrijkers elkaar aan en Zeman vergat zelfs de bal uit het doel te ha len en naar het midden te trappen. En het bleef niet bij dit ene fraaie doelpunt. In dt achtste minuut van de wedstrijd kon de man op het sco- ringsbord de 1 voor een 2 verwisselen en weer was het Bennaars, die dit wapenfeit op zijn naam bracht. Bij de middenlijn had de gedrongen rechts binnen uit Eergen op Zoom de bal in zijn bezit gekregen en zonder dat iemand hem aanviel trok hij er mee naar voren. Met een korte tik ging het leder naar van Roessel, die de be doeling goed doorzag en dadelijk weer doorgaf naar het midden, waar Ben naars de beide backs intussen voor bij was en met een kalme tran in de hoek ook Zeman passeerde. Het was een ongekende weelde voor het Ne derlands voetbal. Niet zozeer door de ^nel verkregen voorsprong van tweft doelpunten dan wel door de werkelijk uitstekende wijze, v/aarop beide wa- -en voorbereid. Het publiek, dat aanvankelijk rus tig had zitten kijken en zich vrijwel niet had laten horen, beloonde dit goede aanvalsspel met een gul ap plaus en toen van der Kuil in de vol gende minuut was doorgebroken en alleen op het doel afstoof heerste er in het stadion de bekende interland sfeer. Bij de linkerpaal gekomen gaf de rechtsbuiten de bal ineens voor het doel waar van Roessel wel aan wezig was, maar iets te laat reageer de en, met doelman Zeman volkomen uit positie, over de bal heentrapte. De Oostenrijkers zaten inmiddels niet stil en weldra hadden zij een duidelijk veldoverwicht. Hoe fraai de individuele staaltjes van techniek, snelheid en lichaamsbeheersing vaak ook waren en hoe geraffineerd soms ook het samenspel was met alle hak jes, tikjes en overstapjes, het bleek doorzichtig en zondei stootkracht en toen de Nederlandse achterhoede zich eenmaal had ingespeeld stonden Al berts, Hendriks en Odenthal er niet vreemd meer tegenover, al zagen zij soms snel Fuchs ergens op de zijlijn opduiken en al was Merkl, zich niets aantrekkend var de grote 2 op zijn rug, een keer bij een cornervlag in duel met zijn Nederlandse collega Odenthal. In de eerste helft vielen er van Oostenrijkse zijde welgeteld twee ge vaarlijke schoten te noteren. Eenmaal toen Landman een hard schot van de naar binnen gekomen rechtsbuiten Boken niet onder controle kreeg, maar Wiertz op de doellijn redde en even later, ongeveer 4 minuten voor rust, toen de Oostenrijkers de achter stand verkleinden met een diagonaal schot van midvoor Wagner na een mooie combinatie met Bokon. Twee kogels van Van Roessel en een goed geplaatst schot van de mee opgetrokken Wiertz gaven Zeman de gelegenheid een paar van zijn lenige kattensprongen te maken. DE TWEEDE HELFT. Ook de tweede helft begon met een Nederlands offensief, waarbij Zeman eenmaal bofte toen hij over een schuiver van Clavan heen dook en de bal juist naast ging. Op de lin kervleugel werd het spel nu iets minder doordat het tempo van Mom mers en Van der Hurk zakte en Cla van zodoende te weinig steun onder vond, maar tussen Bennaars en Van der Kuil klopte het aan de andere kant wonder wel en van de Dosko- man kan gezegd worden dat hij zijn vorm van voor zijn hersenschudding tegen de Rode Duivels geheel heeft hervonden. Na tien minuten spelen kwamen de gasten wat meer los en zij hadden bepaald pech toen de Bel gische scheidsrechter Bauwens een van zijn (helaas vele) zwakke mo menten dacht te moeten goedmaken door een zuiver doelpunt van links buiten Probst af te keuren. Een dui- J delijke en hinderlijke zet in de rug wuifde hij ondanks het protest van aanvoerder Wierts weg en rustig liet hij de Oostenrijkers op rechts een aanval opzetten. Een voorzet van Bokon werd in één ren door Probst langs de uitlopende Landman ge schoten. De arbiter keurde het doel punt echter af wegens buitenspel! Nadat een staaltje van driehoeks- spel tussen Van der Kuil, Bennaars en Clavan op niets was uitgelopen doordat Müller het schot van de Ne derlandse linksbuiten, in de doelmond staande retourneerde, bracht Mom mers de stand op 31. Een lange pas vanuit het midden veld kwam bij Van Roessel, die op het randje van buitenspel de bal doorgaf naar Bennaars. Deze plaat ste vervolgens naar binnen en met een goed gericht schot deed Mom mers toen de rest. De aanvallen van de bondsploeg bleven gevaarlijker, al waren, even als dat in het laatste half uur voor rust het geval was geweest, de Oos tenrijkse voorwaartsen nu meer voor het Nederlandse doel te vinden. Landman, die by ziJVi ingrijpen niet altyd even zeker was, doch steeds goed stond opgesteld, kreeg nu meer werk dan voor rust al bleven de combinaties sterven in schoonheid. Met het borduurwerk in het straf schopgebied zou de voorhoede van Oostenrijk B geen succes meer heb ben. Het tweede tegendoelpunt kwam kort voor het einde uit een straf schop. Mommers, die was komen helpen, liep de rechtshalf Müller te gen de grond en midvoor Wagner voltrok het vonnis meedogenloos. Via de onderkant van de lat werd Land man geslagen. Enkele minuten later kwam het einde. rr°Op?*4 w HET SPRINGCONCOURS. Zoals gebruikelijk, werd dj olym pische dag besloten met een natio naal springconcours, hetwelk dit maal bestond uit een „relais wed strijd", waaraan vijf ruiters met ieder twee paarden deelnamen. De Ruiter ving het parcours aan met het eerst door hem te berijden paard. Na het parcours te hebben volbracht, begaf hij zich onmiddellijk naar het zogenaamde „relais" en besteeg daar zijn gereedstaand tweede paard, ten einde het volgende parcours af te leggen. De Ruiter, die de snelste tijd boekte vanaf de aanvang van zijn eerste tot het einde van zyn tweede parcours en hierin het minste aan tal fouten maakte, werd winnaar. De lengte van het parcours bedroeg 1182 meter. Twaalf hindernissen wa ren opgesteld, waaronder een dub bel en een driesprong. De minimum toegestane snelheid, waarmee gere den moest worden, bedroeg 350 me ter per minuut, zodat de toegestane rijtijd op 204 sec. was bepaald. Winnaar in dit nummer werd de Hagenaar Tonny Timmer, die met „Zwarte Piet" op fraaie wijze een foutloos parcours reed en met „Draufganger" een hindernis om wierp, hetgeen hem op 4 fouten kwam te staan. Hij maakte de snel ste tijd en wel 158,8 sec. De rode ro sette was voor J. Rijks Jzn (Rotter dam), die in prachtige stijl met „Master" zonder fouten rondkwam. Met „Jimmy O'dea" was hij minder fortuinlijk. Het paard wierp twee hindernissen af, hetgeen 8 fouten be tekende. De tijd was 161,8 sec. A. C. L. F. Janssens uit Baarle Nassau werd tweede geklasseerd met „C'est sa soeur" en „Ernica". In hoog tempo werden de hindernissen geno men. Voor deze combinatie werd DE VERKEERSDRUKTE BIJ HET STADION TE AMSTERDAM Bij het Olympisch stadion te Am sterdam zijn door de bezoekers van de Olympische Dag 3872 auto's ge parkeerd, 683 taxi's reden voor en er werden naar schatting ca. 10.000 fietsen gestald. Dit laatste aantal is meer dan gewoonlijk. Het was als gevolg van de grote trek van Am sterdammers naar het Bos bij het stadion buitengewoon druk met fietsers. evenwel 15 fouten genoteerd, terwijl de tijd 163,2 sec. bedroeg. Ritm. W. K. F. Bisschoff van Heemskerck (Wassenaar) met „Na poleon" en „Bcnco" bezette de vierde plaats. Met „Napoleon" werden in het eerste parcours 4 fouten gemaakt. Het tweede parcours leverde hem 16 fouten op. De tijd was 178,6 sec. Majoor baron J. J. L. baron van Lynden uit Den Haag werd door pech achtervolgd. Hij startte met het paard van ritm. J. J. Gruppelaar „Romanichel" en met „Torero". Bij de driesprong weigerde „Romani chel" hetgeen de ruiter veel tijd kostte, terwijl bij het tweede par cours de ruiter op de voorlaatste hindernis ten val kwam. Het tamboer- en pijpercorps „Ju- bal" uit Dordrecht verleende muzi kale medewerking. Vóór de aanvang van het springconcours marcheerden de muzikanten op vlotte wijze door het stadion. De vrolijke Hollandse wijsjes waarop zij het publiek trac- teerden, vielen bijzonder in de smaak en zij oogstten daarvoor een luid en langdurig applaus. Uitstekende wedstrijd te Brussel Frankrijk heeft de landen wedstrijd tegen Beligië te Brussel met 21 ge wonnen. Deze stand was reeds bij rust verkregen. De wedstrijd werd beslist in de eerste helft toen het spel aan weers zijden ook tot de grootste hoogte steeg. De Fransen vielen onmiddel lijk aan en brachten het tot een hoekschop, die goed genomen werd door Ben Tifour. Maar Deladerière faalde jammerlijk toen hij van een meter afstand de bal maar voor het inschieten had. De Belgen namen de aanval over en brachten het doel van de Haantjes in groot gevaar door toedoen van Coppens, midvoor, en Mermans die linksbuiten speelde. Even later had Meert nogal moeite met een kogel van de ongedekt staande Strappe. De roodbaatjes ble ven korte tijd in de meerderheid en Coppens weerde zich geducht, maar hy had geen geluk met zijn schoten, waarvan er een paar juist naast gin gen, terwijl Vignal de andere on schadelijk maakte. Nadat Deladerière weer een opge legde kans gemist had rehabiliteer de hij zich met een zuiver afgeme ten throughpass naar Strappe, die onmiddellijk doorgaf aan de links binnen van Bordeaux, Doye. Even later was Meert kansloos geslagen. De Fransen kwamen dadelijk te rug en stichtten door hun snelle rushes de grootste verwarring in de Belgische verdediging. Deladerière zorgde voor het tweede Frame doel punt en even later had deze snelle rechtsbuiten, die nu prachtig op dreef was, bijna Meert voor de der de maal geslagen. Maar de Belgen kwamen hun inzinking te boven en na een ingooi van Anoul belandde de bal door een mistrap van de Franse spil Jonquet bij Mermans, die zonder een moment te verliezen het leer geweldig hard langs Vignal schoot. Nadat Strappe een vliegend schot had afgevuurd, waaruit de bal over de deklat scheerde, was het rus ten. In de tweede helft daalde het spel peil geleidelijk. Beide doelen kwa men om beurten in gevaar. Vignal redde met een duiksprong bij een ge combineerde aanval van Anoul en Mermans, waarna Meert in actie moest komen op een kogel van Strappe. Coppens, de gevaarlijke midvoor van Beerschot, bleef zich roeren en plaatste bij een aanval de bal buiten bereik van Vignal in de touwen. Maar het publiek juichte te vroeg, want de scheidsrechter had al voor een overtreding va1 Anoul gefloten en het doelpunt werd niet toegekend. Toen kwamen de Fran sen weer aan het woord en ze schie pen zich een prachtige kans, die ech ter door het onbegrijpelijk talmen van hun voorwaartsen ongebruikt bleef. In de stand kwam geen ver andering meer, zodat Frankrijk voor het eerst sinds 1947 een kleine, doch verdiende overwinning op België behaalde. Beide ploegen kregen hier mede wat hun toekwam. Het Franse B voetbalelftal heeft te Luxemburg met 70 van Luxem burg gewonnen. De ruststand was 1—0.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5