Overeenstemming over contract met West Duitsland Maandag a. s. ondertekening Europees leger bijna gereed Moordaanslag in Den Haag op Indonesisch attaché Truman geeft spoorwegen terug Het plan-Eden Eisenhowers afscheid Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 23 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12594 Dag der beslissing nadert irr Duitsland Papengracht 32, Tel. 20015f Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., i 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Acheson, Eden en Schuman naar Bonn Kanselier Adenauer heeft gisteravond medegedeeld, dat hij en de drie Hoge Commissarissen hun werk hebben beëindigd. Er is volkomen overeenstem ming over het vredescontract met de Westduitse republiek bereikt. Aden auer verklaarde, dat gisteren de nog openstaande kwestie van de financiële bijdrage van West-Duitsland aan de geallieerde troepen in het land werd beslecht. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson is per vliegtuig uit Washington naar Bonn vertrokken, waar hij hedenmiddag werd verwacht. Acheson zal te Bonn met de ministers van buitenlandse zaken van Engeland en Frankrijk, Eden en Schuman, de laatste details be spreken van de verdragen met West-Duitsland, die een einde zullen maken aan de bezetting. Na de besprekingen te Bonn gaat Acheson vermoedelijk naar Parijs voor de ondertekening van het ver drag van de Europese defensiege meenschap en het amendement op het Noordatlantisch Pact, waardoor dit ook van toepassing wordt op West-Duitsland. Acheson zal waar schijnlijk over een week weer naar Washington terugkeren. Het hoofd van het protocol te Bonn heeft medegedeeld, dat volgens de huidige plannen de contractuele overeenkomsten Maandagmorgen as. in de zaal van de Bondsraad zul len worden ondertekend. Rondom het parlementsgebouw la gen reeds brandslangen gereed en politieversterkingen zijn in de stad aangekomen in verband met com munistische demonstraties, welke de Westduitse regering in het weekein de verwacht tegen de ondertekening van het vredescontract. DREIGEMENT VAN GROTEWOHL. De Oostduitse premier, Otto Grote- wohl, heeft in een dreigende rede voering gezegd: „Een zeker aantal ontwikkelingen zal op de onderte kening van het pact volgen. Er moet besloten worden, hoe de strijd ge voerd en aan de toestand aangepast zal worden om zoveel mogelijk po litieke munt er uit te halen." Hij zeide, dat het verdrag van Bonn „Duitsland in de onmiddellijke nabij heid van burgeroorlog en wereld oorlog zou brengen." van Duitsland sluiten en „de enig mogelijke oplossing voor het Duitse vraagstuk ligt nu bij het volk zelf", aldus de Oostduitse premier. DE SOCIALISTISCHE OPPOSITIE. De perschef van de Westduitse so cialistische partij, Fritz Heine, heeft Donderdagavond verklaard, dat zijn partij de ondertekening van het ver drag ter beëindiging van de bezetting van West-Duitsland, die waarschijn lijk Maandag zal geschieden, zal boycottén. Geen enkele sociaaldemo craat zou de plechtigheid bijwonen, zelfs niet de socialistische voorzitter van de Bondsraad waar de onder tekening zal geschieden. De leider van de Westduitse socia listen, dr. Schumacher, heeft Don derdag gezegd, dat „hij die het ver drag goedkeurt, ophoudt Duitser te zijn". De ondertekening zou een overwinning van de clericaal-geal- lieerde coalitie zijn. Adenauer, die van deze uitlating van Schumacher op de hoogte werd gesteld, zeide: „De argumentatie en „Een storm van verontwaardiging stijl van de leider van de oppositie moest door Duitsland razen bij de(dr. Schumacher) gaan hoe langer gedachte, dat jong Duits bloed moet vloeien op bevel van de Amerika nen", aldus Grotewohl. Onderteke ning van de overeenkomst zou voor goed de deur vóór besprekingen op parlementair niveau over hereniging hoe meer lijken op die van Wilhelm Pieck (de Oostduitse president). Ot to Grotewohl (de Oostduitse pre mier) en Walter Ulbricht (secretaris generaal van de Oostduitse socialis tische eenheidspartij)". Australië's premier naar Nederland Robert Menzies, de Australische minister-president, zal op uitnodi ging van de Nederlandse regering op 10 en 11 Juni een bezoek aan ons land brengen. Menzies' bezoek aan Neder land zal een oriënterend karakter dra gen. Volgens Reuter zal hij met de re gering o.m. van gedachten wisselen over de politiek van beide landen ten aanzien van Indonesië en de Neder landse emigratie naar Australië. Menzies zal vergezeld zijn van zijn echtgenote. Ontnaasting Brits vervoer Het Britse Lagerhuis heeft zijn goed keuring verleend aan het plan van de regering om het wegvervoer op lange afstand, dat in handen van de staat is, weer aan de particuliere eigenaars te rug te geven. Dit zal de eerste stap van de conservatieve regering zijn om de nationaliasatie van de Labour-re gering ongedaan te maken. Nederland wil niet langer dan 17 jaar Woensdag waren te Parijs alle nog hangende kwesties betreffende de vor ming^ van een Europese Defensie Gemeenschap op twee na opgelost. Van daag zouden de ministers der betreffende landen (of hun plaatsvervangers) te Straatsburg trachten de twee laatste moeilijkheden uit de weg te ruimen. De eerste van deze 'moeilijkheden is de weigering van Nederland Om het verdrag voor langer dan 17 jaar te doen gelden, de termijn welke geldt voor de NAVO en dus Engeland militair aan Europa bindt. Frankrijk en Italië willen het verdrag 50 jaar doen gelden. België en Luxemburg staan nog op het Ne derlandse standpunt, maar zouden wel accoord willen gaan met een •halve eeuw, indien Nederland dit ook doet. Minister Stikker heeft echter volgens Reuter verklaard: „Het verdrag zal gesloten worden voor 17 jaar met ons, of voor 50 jaar zonder ons". Het tweede punt, dat nog open staat, betreft een interimregeling voor de Franse strijdkrachten in Duitsland. Woensdag werd overeenstemming bereikt over de stemverdeling in de bestuursorganen. Frankrijk, Duits land en Italië zullen elk drie stern- Koningin Juliana zal enige bijeen komsten der ICCL (International Council for Christian Leadership") in bet Huis ter Duin te Noordwijk bijwonen. Deze internationale organisatie, die „Leiderschap op Christelijke basis" tracht te bevorderen, houdt in deze dagen (van 22 tot 26 Mei) haar jaar lijkse conferentie. De conferentie, waaraan ruim 125 leidende christenen uit diverse lan den deelnemen, staat onder voorzit terschap van Prinses Wilhelmina, die heden de openingsrede zal uitspreken. DE P. v. d. A. DEMONSTREERT. De Partij van de Arbeid heeft gis teren op een 100.000 vierkante meter groot terrein tussen Schelde- en Westerscheldeplein te Amsterdam een grote nationale demonstratie ge houden, die volgens schatting van de organisatoren door 70.000 a 80.000 personen is bezocht. H. M. Koningin Juliana, Z. K. II. Prins Bernhard en de Prinsessen ITeauïx en Irene hebben gisteren in het Olympisch stadion te Amsterdam het ge varieerde programma van de 13de Olympische' Dag bijgewoond. De konink lijke gasten bij de aankomst in het Olympisch stadion. Lt. Kol. Harjono gewond, daders onbekend Straalvliegtuigen voor Nederland Het Amerikaanse vliegdekschip „Tripoli" heeft gisteren te Kopenha gen 45 Thunderjet jagerbommenwer pers met straalaandrijving voor Bel gië en Nederland aan wal gezet, Meer dan tweederde deel dezer vliegtuigen is bestemd voor de Nederlandse tac tische luchtmacht. Nederlandse piloten van de tacti sche luchtmacht zullen de Thunder- jets van Denemarken naar ons land vliegen. De vliegtuigen vertegenwoordigen een waarde van ruim 800.000 dollar per stuk. Het transport kostte 15000 dollar. Zij zijn met de modernste electronische installaties uitgerust. men hebben, België en Nederland elk twee en Luxemburg een. Dit be tekent, dat de „Grote Drie", mits eensgezind, het heft in handen heb ben, echter twee grote landen alleen geen meerderheid kunnen vormen. Men kwam voorts overeen, dat West-Duitsland in totaal 300.000 a 400.000 man tot de E.D.G. zal bij dragen. Dat wil zeggen, er zullen 12 Duitse divisies worden gevormd tot een totaal van ongeveer 150.000 man, maar deze zullen geen nevendien sten voor bevoorrading enz. omvat ten, zoals gewoonlijk. Elke man in zo'n divisie heeft voor zijn bevoor rading een andere man nodig. Verder werd besloten, dat in het Europese leger Nederlands, Frans, Duits en Italiaans zal worden ge bruikt, waarvoor gedetailleerde re gelingen werden getroffen. Voor al le radioboodschappen, codeberichten en wachtwoorden zal echter het En gels worden gebruikt. Er zullen stappen ondernomen worden, ook eikaars talen te onderwijzen. De taal, waarin de documenten van het E.D.G.-verdrag zullen worden op gesteld, zal het Frans zyn. dpening, Clmótetdam - tJliftifcanciat In dc nacht van Woensdag op Don derdag omstreeks twaalf uur is een moordaanslag gepleegd op de mili taire attaché van het Hoge Commis sariaat van Indonesië in Den Haag, luit.kol. H. T. Harjono. De daders twee onbekend gebleven mannen wisten te ontkomen. Onmiddellijk na de aanslag hebben de Officier van Justitie en een aantal politieautori teiten een uitgebreid onderzoek inge steld. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de daders. Luit.-kol. Harjono woont in een flat aan het einde van de Laan van Meer- dervoort te Den Haag. Omstreeks twaalf uur ontving luit.-kol. Harjono een telefonische mededeling, dat over enkele ogenblikken een belangrijk te legram van Radio-Scheveningen zou DRIE JAAR OUD CONFLICT Aan het drie jaar oude geschil tus- wel met terugwerkende kracht tot sen de Amerikaanse spoorwegmaat-1 October 1950, waardoor zij bedragen schappijen en haar personeel dat[ zullen ontvangen van 600 tot 1100 dollar. Op dezelfde persconferentie, waar op hij dit bekendmaakte, verklaar de Truman, dat niemand hem zijn bevoegdheid als president kan ont nemen om in geval van r.ood de staalindustrie of enige andere indus trie op te vorderen. Maar hij voegde er aan toe, dat hij zich zal neerleg gen bij de uitspraak van het Hoog gerechtshof, dat nu de wettigheid van Trumans vordering van de staal industrie bestudeert. Te Straatsburg aanvaard leidde tot de inbeslagneming der spoorwegen door de regering is gisteren een einde gekomen, door dat de drie grote vakbonden „met enige aarzeling" een „vredesvoor stel" van het Witte Huis hebben aan vaard. De spoorwegen, die 21 maan den onder beheer van de staat heb ben gestaan, zullen aan de eigenaars worden teruggegeven, zodra Tru man de betreffende documenten heeft getekend. Meer dan 150.800 leden van de vakvereniging van machinisten, sto kers en conducteurs krijgen onmid dellijk een loonsverhoging van maximaal 37 dollarcent per uur, en worden gebracht. Kort na dit tele foongesprek werd aan de huisdeur gebeld. Er stonden twee mannen voor de deur. Een van hen zeide: ,We komen de papieren halen". Luit. kol. Harjono begreep niet wat voor papieren de mannen bedoelden en antwoordde: „Ik heb geen papieren". De mannen haalden daarop een re volver te voorschijn en bevolen luit. kol. Harjono mee naar beneden te gaan voor een bespreking. Op een trap van de eerste etage werd luit. kol. Hfrjono vervolgens tegen de muur gezet en de oudste van de man nen bedreigde hem met een revolver. Luit.-kol. Harjono slaagde erin op een onbewaakt ogenblik de pols van zijn belager te grijpen. Door deze handeling haalde de man de trekker van de revolver naar achteren, waar door het schot afging. De kogel baan de zich door een ruit een weg naar buiten. De tweede man schoot toen ook, maar de kogel ketste. De man sloeg luit.-kol. Harjono toen met de kolf op het hoofd. Op het ge schreeuw en de schoten renden enkele bewoners naar beneden. De daders kozen toen het hazepad. Een surveil lerende agent, die de schoten ook gehoord had en reeds een onderzoek naar de herkomst instelde, is vluchtende mannen gevolgd. In de duisternis is hij de mannen evenwel uit het oog verloren. Zij renden na melijk een pad op. dat is gelegen tus sen de Laan van Meerdervoort en de Loosduinseweg. In deze omgeving is het zeer duister. Inmiddels werd een uitgebreid on derzoek ingesteld. Dit stond onder leiding van de officier van justitie, mr. Maris en de chef van de centrale recherche, commissaris Hanken. Po- litehonden, de technische dienst en ander politiepersoneel namen aan het onderzoek deel. Dit duurde de gehele nacht voort, doch er kon geen spoor worden gevonden. Reeds in dezelfde nacht werd nog een aantal getuigen gehoord. Luit-.kol. Harjono is lichtgewond aan het hoofd en opnomen in het Haagse ziekenhuis „Bronoov". Slechts familieleden en leden van de recher che worden bij hem toegelaten. Een woordvoerder van de Neder landse regering heeft medegedeeld, dat de Nederlandse regering met ver ontwaardiging kennis heeft genomen van de lafhartige moordaanslag op luit.-kol. Harjono. Met de grootst mo gelijke voortvarendheid zal een on derzoek worden ingesteld naar de da ders van deze aanslag. De Hoge Com missaris van Nederland in Djakarta, de heer Lamping, heeft gisterenmor gen de Indonesische Regering in ken nis gesteld van de aanslag. CHINESE AARTSBISSCHOP GEVANGEN De Chinese communisten hebben aartsbisschop mgr. Joseph Tsjoe Tsji-Sen, die zijn standplaats te Nantsjang had, drie Mei j.L gevan gen gezet, nadat hij enige tijd gele den geweigerd had in te gaan op een aanbod der communisten om hoofd te worden van een Chinese R.K. Kerk. In het te Kiangsoe verschijnende Chinese provinciale dagblad is ge meld, dat aartsbisschop Tsjoe Tsji- Sen voor duizend „beschuldigers" beschuldigd is van „sabotage van het communistische program van kerkhervorming, het te Kioekiang doen doden van wezen en het optre den als agent der imperialisten". Op 31 Mei zal generaal Eisenho wer uit Parijs naar Washington ver trekken, aldus is op het Atlantisch hoofdkwartier in Parijs vernomen. Op 30 Mei zal hij volgens deze in lichtingen officieel het opperbevel over de geallieerde strijdkrachten in Europa overdragen aan zijn opvol ger, generaal Ridgway. Dc officieren van het hoofdkwartier zullen op 29 Mei hun scheidende opperbevelheb ber een diner aanbieden. Woensdag heeft Eisenhower op een bijeenkomst van de N.A.V.O.- staf verklaard, te geloven, dat do vrije volken hun vrijheid zouden kunnen behouden als elk zijn ver plichtingen nakomt. De hulpbronnen van de vrije wereld, indien bijeen gebracht, zijn van dien aard, dat wij soms dwaas schijnen als wij ons be vreesd tonen voor welke macht in de wereld dan ook, aldus Eisenho wer. ,.De enige mogelijkheid is, dat wij niet verenigd zijn en dat wij te veel de bijzondere vooringenomen heid en wantrouwens koesteren, die ons gescheiden houden". „THUNDERJET" VERONGELUKT IN ENGELAND Nabij Ramsgate (Zuid-Engeland) is Woensdag een Amerikaans „Thun der jet"-jachtvliegtuig neergestort, nadat er zich een ontploffing aan boord had voorgedaan. De piloot kwam om het leven. Het toestel maakte deel uit van een groep van vijf Amerikaanse „stunt"-machines, die voor demon straties uit Duitsland was overgeko men en vandaag op het vliegfeest te Leeuwarden zou demonstreren. Dit is de derde „Thunderjet", die in de afgelopen vier weken in En geland is verongelukt. jongerenorganisatie van d« Duitse socialistische partij iri Ber lijn, die 10.000 Westberlijnse jonge- De Europese eenheid is gisteren te Straatsburg weer een schrede dichterbij gekomen. De ministers van Buitenlandse Zaken van 15 landen, die daar bijeen kwamen, hebben n.l. hun voorlopige goedkeuring gehecht aan het z.g. „plan-Eden". Dit plan, dat door minister Eden vier uur lang met vuur verdedigd werd en dat hij voor het eerst in Maart j.l. opperde, komt hierop neer, dat het Europese leger en het plan- Schuman (voor de samensmelting van Europa's zware industrie) recht streeks worden ondergebracht onder de Raad van Europa als het voor naamste coördinerende lichaam. Men verwacht nu volgens Reuter, dat de 15 ministers Edens voorstel zullen voorleggen aan de zes landen, die het Europese leger en de „Schu ren omvat, heeft het „Deutschland man-pool" gaan vormen, terwijl zij In tegenwoordigheid van H. M. Koningin Juliana, Z. K. H. Prins Bernhard, de prinsessen Marijke en Irene en talrijke autoriteiten is Woensdag te Tiel bet Amsterdam-Rijnkanaal officieel geopend. De Koninklijke bezoekers gezeten op het platform bij de officiële ontvangst in Tiel. Links prinses Irene, prinses Marijke, koningin Juliana en prins Bernhard. über Alles" als Duits volkslied ver worpen. Herinvoering van dit volks lied is volgens hen „belediging van de slachtoffers der fascistische ter reur en een gevaar voor de democra tische ontwikkeling van Duitsland". bovendien de Europese Raadgevende Vergadering (samengesteld uit par lementsleden van de meeste vrije Europese landen) zullen vragen een oordeel over het plan-Eden te ge ven. KOSTBARE VIOOL VERDWENEN. Peter Mountain, een violist van het Londense Philharmonisch Orkest, dat thans in Wenen concerteert, ontdekte gisteren tot zijn schrik, dat zijn kost bare meer dan 200 jaar oude Ama. ti-viool verdwenen was. Hij had het instrument, dat een waarde heeft van meer dan 10.000 gulden, in de kleed kamer achtergelaten, doch toen hij gistermiddag wilde gan repeteren, bleek het nergens te vinden. De poli tie hoopt nu maar, dat de viool bij vergissing door iemand is meegeno men. Minister Van den Brink is gisteren naar Canada vertrokken, teneinde op 2 Juni de internationale handelsbeurs te Toronto op uitnodiging van de Canadese regering offiiceel te ope nen. De minister maakt de reis van boord van het 20.000 ton metende schip „Scythia". Voor zijn vertrek verklaarde de minister omtrent de Nederlandse po gingen tot vergroting van de afzet in het dollargeibied, dat een grote hoeveelheid Nederlandse producten, waaronder ham in blik, voortaan naar Canada en de Verenigde Staten zou worden uitgevoerd in plaats van naar Engeland en andere Europese landen. Roofoverval op kastelein Zaterdagavond omstreeks half ne gen hebben twee mannen gepoogd de 61-jarige kastelein Meyerink in een café in de Staalstraat te Amsterdam te beroven. Het café wordt elke avond om half negen gesloten. De echtgenote van de kastelein is zieke lijk. Tegen het sluitingsuur versche nen twee mannen, die een borrel be stelden. Zij namen hun glaasjes mee naar een tafel en dronken ze uit. Een tweede borrel werd besteld en de kastelein kwam met de fles naar het tafeltje. De jongste der twee, die ca. 30 jaar oud is, vroeg de kastelein naar het toilet. Hij stond op een gaf dc niets vermoedende kastelein een paar tik ken op het hoofd. Kort hierna trok hij een vuurwapen, richtte het op de kastelein en vuurde twee maal. Er zijn twee hulzen gevonden. De kastelein werd gelukkig niet ernstig gewond. Een vleeswond on der de linker oksel en een wond bo- vén het linkeroor. De beide mannen vluchtten na het schieten het café 'uit in de richting van de Kloveniersburgwal. Daar aldus de lezing van de kastelein en voorbij gangers greep de oudste der mannen een daar op de hoek staan de fiets, gaf deze over aan de jong ste, die er op verdween. De oudste der twee mannen, een bekende van de politie, kon door voorbijgangers worden gegrepen en werd aan de intussen gealarmeerde politie-agenten overgegeven. Gezien het optreden neemt de politie aan, dat het motief roof is geweest. JCowcettje Er zijn lieden, die bediend willen worden als vorsten en betalen als bedelaars.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1