Kruising van stilstaand en stromend water 3\ianinMifd Gezoen aan SVdam Siidown-staking te Enschede DINSDAG 20 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een bijzonderheid in Amsterdam-Rijnkanaal Het AmsterdamRijnkanaal is 72 km. lang. De heftoren van de sluis bij Tiel is 44 meter hoog en de sluis deur weegt 190 ton. Dit zjjn leiten die nu bijna iedereen weet. Niemand zal dan ook willen ontkennen, dat het nieuwe kanaal met haar sluizen en bruggen een knap staaltje van in genieurswerk is. Maar het zijn juist de onderdelen, die achter de scher men zijn „uitgedokterd", die de le zer met ontzag vervullen. Een kanaal graven brengt altijd moeilijkheden met zich mede, maar het Amster damRijnkanaal wierp een probleem op, dat zich nog nooit eerder had voorgedaan. Het kanaal is n.l. 1 meter dieper dan de Lek ter plaatse van de krui sing. Nu deed zich dus de moeilijk heid voor om een kanaal met stil staand water, de rivier met stromend water te laten kruisen, terwijl de DE OVERSTEEK KANAAL-LEK i rivierbodem overdwars 1 meter die per moest zijn, zónder dat deze gleuf zou gaan verzanden. Dit was n.l. het geval bij Vreeswijk. Maar het Waterloopkundig Labo ratorium te Delft heeft een oplossing gevonden. De voorhaven van de sluis heeft een ellipsvorm. Normaal zou zich een drempel vormen, waarvan de scheepvaart zeer veel hinder zou ondervinden. Lang heeft men geëxpe rimenteerd. In het Waterloopkundig Laboratorium heeft men de sluis met het kanaal en de Lek nagebootst, natuurlijk op veel kleiner schaal en men kwam tot de ontdekking, dat, wanneer de voorhavendammen een eindje doorliepen in de Lek, schuin naar elkaar toe, het water in de voor haven ini voortdurend draaiende be weging werd gehouden. Een z.g. „neer"dus. Hierdoor krijgt het zand geen tijd om te bezinken. In het proefmodel bleef een papiersnipper 4 etmalen in de voorhaven, alvorens zij weer door de stroom naar buiten werd gevoerd. Deze proef is zó ge slaagd, dat in de werkelijkheid een stuk hout ook dagenlang is blijven ronddrijven, voordat het weer door de Lek werd opgenomen. Maar het mes snijdt aan twee kan ten. Door de vier dammen (van de voorhavens) welke op de tekening duidelijk te zien zijn, werd de Lek plaatse smaller. Het water stroomt daar dus sneller omdat de zelfde hoeveelheid rivierwater een nauwere doorgang moet passeren. Hierdoor ontstaat een uitholling van de bodem. Men heeft nu in Delft be rekend, hoever de voorhavenhoof den in de rivier moesten doorlopen, om juist de uitholling van de bodem ongeveer 1 meter te doen zijn. Een buitengewoon staaltje, waarvoor de ingenieurs van het Waterloopkundig Laboratorium inderdaad alle hulde verdienen. De belangstelling voor deze oplossing is ook in het buiten land zeer groot, zodat door dit succes de reputatie, welke de Nederlandse waterstaatkundigen in de gehele we reld genieten, weer aanzienlijk is toegenomen. Wat betreft de oversteek van de Lek, kan het volgende worden op gemerkt. Komend uit het z.g. Betuwe pand houdt de schipper, afvarend, de bakboordwal, vaart dus tegen de stroom van de draaikolk in; bij het schuin oversteken van de rivier gaat het weer tegen de stroom in en in de voorhaven van de sluis van Wijk bij Duurstede kiest de schipper de stuurboordwal. zodat hij ook hier te gen de draaistroom invaart. Op deze wijze is het mogelijk, zelfs met lange slepen, zonder moeite de open rivier over te steken. Waar op dit punt vier verkeers stromen elkaar kruisen (op- en af gaand rivier en kanaalverkeer) komt er op de Noord-Oostpier een ver keerstoren, vanwaar een verkeersre gelaar, evenals een verkeersagent bij het wegverkeer, het scheepvaartver keer regelt. Het Arnlteïdani-Ripikanaal beklonken Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM L 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV- 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmu ziek; 10.15 Idem; 10.30 Morgendienst; 11.00 Residentie-orkest; 11.25 „De mammoet-tand", radio-humoreske; 12.00 Alt en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Me- tropole orkest en solist; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Man doline-ensemble; 13.50 Gramofoon muziek; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Radio philharmonisch sextet; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Orgelspel; 17,50 Causerie over de opleiding tot Marine-officier; 18.00 Nieuws; 18.15 Gramofoonmu ziek; 18.30 R.V.U.: Dr. H, Groot: „Drie perioden in de sterrekunde: Moderne denkbeelden over het heel al der melkwegen"; 19.00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en vereni gingsleven; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gramofoonmuziek; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws en weerbe richten; 20.10 Commentaar familie competitie; 20.00 Omroeporkest en solist; 21.15 „De ontwikkeling in het Christelijk Maatschappelijk werk", causerie; 21.35 Kerkmuziek; 22.05 Salonorkest; 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar; 22.40 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-be richten; 23.15 Clavecimbelrecital; 23.3524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 \^RO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.19 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Gra mofoonmuziek; 10.45 Voor de vrouw 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Voor dracht; 12.15 Reportage; 13.00 Nieuws; 13.15 Instrumentaal trio; 13.40 Kamerkoor; 14.00 „Gesproken portret"; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianovoordracht; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 16.30 Idem; 17.30 Pianoduo; 17.50 Regeringsuitzending: K. H. Smit: Vragen rubriek „Wat wil je weten?" 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- Varia; 18.20 „Geestelijke verzorging bij de West-Europese luchtstrijd krachten", lezing; 18.30 Oostenrijkse muziek; 19.00 „De weg naar vrij heid", causerie; 19.15 Blaaskwartet; VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Politiek com mentaar; 20.15 Promenade orkest; 20.50 „Die en die is er nog hoorspel; 22.00 Hawaiian muziek; 22.20 „Brekend Japan", causerie; 22.35 Strijkkwartet; 23.00 Nieuws; 23.15 Gramofoonmuz.; 23.402*1.00 Idem. Auto reed fietser over Geen ongeluk maar opzet? Vrijdagnacht is te Eindhoven een vrachtrijder met grote snelheid op een stilstaande fietser ingereden. Het slachtoffer werd ernstig gewond. Daar de mannen vroeger op de avond samen een café bezocht hadden en aldaar verschil van mening hadden gekregen over een meisje, onder zoekt de politie thans, of hier van enige opzet sprake is. Voorbijgan gers, die het ongeluk zagen gebeu ren, verklaarden, dat de chauffeur moedwillig op de fietser inreed. De chauffeur ontkent echter iedere op zet en het slachtoffer kon nog niet gehoord worden. De chauffeur is in verzekerde bewaring gesteld. De (heer C. de Jong, diie als derde op de KNP-lijst voor de Tweede Ka merverkiezingen staat vermeld, zal bij Gedeputeerde Staten in de ver schillende provincies beroep aanteke nen tegen de beslissingen van de 17 hoofdstembureaux, die hem op deze lyst handhaafden. Hij had aan deze bureaux schriftelijk bericht gestuurd, dat hij zijn bewilliging wenste in te Alleen het hoofdstemlbureau Haar lem meldt de Volkskr. heeft hem van de lijst geschrapt. Zoals bekend had de heer De Jong aan de voorzitter van de KNP, de heer Weiter, reeds tien dagen voor de lijst moest worden ingediend, me dedeling gedaan dat hij van de lijst afgevoerd wenste te worden. Hieraan werd geen gevolg gegeven. EMIGRANTENPRIESTER VOOR 10 DAGEN IN NEDERLAND. Kapelaan A. Lannoye, die door het Nederlands episcopaat werd belast met de zielzorg onder de Katholieke emigranten in Canada, met stand plaats Toronto, is voor een tiental dagen in het vaderland teruggekeerd. Naast een korte vacantie, welke hij te Aardenburg doorbrengt, zal hij be sprekingen voeren met 't episcopaat over het zenden van meer priesters naar Canada om daar de zielzorg on der het steeds toenemend aantal Ka- tholieken uit te oefenen. Een van de deelnemers aan de grote etalagewedstrijd, welke door een be kende Amsterdamse likeurstokerij is uitgeschreven, had het oude met het nieuwe gecombineerd door op originele wijze het Amsterdam-Rijnkanaal te vermelden. Een jury, bestaande uit de figuur van de oprichter van de likeurstokerij, kapitein Banjaerd van Egmond, de aanvoerder van het schut tersvendel uit 1575 (rechts) en jonckheer Carolus van Pijpenlae tot Rijn- ckanaal (links) kwam de étalage beoordelen. Stadhuisinrichting in Den Haag Gisteren heeft B. en W. van Den Haag voorstellen gedaan, betreffende de stadhuisbouw en omliggende wer ken, waarvoor de Raad tot nu toe 17 millioen beschikbaar stelde. Het aan vullend bedrag, dat benodigd is voor inrichting der gebouwen en wegen aanleg rondom het gebouw, bedraagt 2.925.000 gulden. B. en W. hebben in dertijd, toen de begroting aangeboden werd, betoogd, dat bij de overweging van hun voorstel rekening diende te worden gehouden met het feit, dat het gebouw voor verschillende ge meentediensten gebruikt zou kunnen worden, zo zal er o.m. de politie in gehuisvest worden. Tevens waren in de begrotingsbedragen getallen uit getrokken voor de inrichting van de gebouwen en de aanleg van plantsoe nen en wegen rondom het complex, terwijl deze posten niet in de be groting waren opgenomen. De uit de raad gevormde stadhuis- en gemeen. tefinanciën-commissie stellen de raad voor, de plannen van B. en W. goed te keuren. Onwettige inwoning te Hilversum Hilversum heeft zonder de be nodigde toestemming op ver schillende plaatsen inwoning gekregen en noch het huisves tingsbureau ter plaatse noch de betreffende gezinnen, die met de inwoning opgescheept zitten, hebben tot nu toe ernstig be zwaar gemaakt. «Dit laatste, dat de gezinnen, die door deze in woning getroffen zijn, niet pro testeren, mag des te vreemder gevonden worden, daar de on verwachte en ongeregistreerde inwoners van Hilversum bin nenkort allen gezinsuitbreiding verwachten. Eventuele blijken van medeleven zullen de ge troffen gezinnen echter moeilijk kunnen bereiken, want de nieu we gezinsleden hebben hun in trek in de brievenbus genomen en nemen die zo volkomen in beslag, dat er moeilijk meer plaats overblijft voor een brief. De twaalf koolmezenfamilies voelen zich in deze ongewone woning volkomen op hun ge mak en de verstandhouding tus sen de hoofdbewoners en de in wonende families is voorbeeldig. EERSTE VROEGE AARDAPPELEN VAN KOUDE GROND. Op de veiling van de Langendijker groentencentrale zijn gistermorgen de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Er werden twee pertijen yan respectievelijk 333 en 300 kg. eerstelingen geveild. De prijzen varieerden van 47 tot 51 gul den per 100 kg. De groeitijd was door het prachtige voorjaarsweer acht tot negen weken geweest. Het vorige jaarwerden de eerste aardappelen van de koude grond op deze veiling op 6 Juni aangevoerd. De vroegste datum is tot nu toe 13 Mei geweest. De zakelijke leiding van N.V. „Breeband" Slechts zuiver commerciële over wegingen zullen richtsnoer mogen zijn bij de bedrijfsvoering van Breed band, aldus zei gisteren minister Van den Brink al de algemene vergade ring van aandeelhouders van deze onderneming, waarbij hij optrad als vertegenwoordiger van de grootste aandeelhouder, de Staat. Hij trok daarbij een vergelijking met de Staatsmijnen, die hoewel in jurirdisch opzicht een nauwere band tot de overheid hebbend in economisch opzicht in haar vijftig jarig bestaan nooit een bijzondere en bevoorrechte plaats in het beleid van de overheid innamen. Ook de leiding van de Staatsmijnen kon haar bedrijfsvoering richten naar zuiver commerciële maatstaven. Aan de an dere kant mocht zij niet rekenen op voorkeur bij maatregelen op handels politiek terrein. De minister verklaarde ten slotte, van mening te zijn, dat in de voor Breedband gevonden juridische vorm van de n.v., alsmede in de samen werking Hoogovens-Breedband en in het feit, dat de directie van Hoog ovens tevens directie van Breedband is, alle voorwaarden aanwezig zijn om het bedrijf een gezonde commer ciële basis te geven. Als commissarissen werden door de vergadering aangewezen de heren: prof. dr. P. P. van Berkum, A. C. de Bruyn, C. J. baron Collot d'Es- cury, ir. F. Q. den Hollander, mr. F. J. J. C. M. van Meerwijk, G. M. Ne- derhorst en J. F. Posthuma. Tevens werd bekend gemaakt, dat de minister, conform de statuten, rechtstreeks tot commissaris heeft benoemd de heren: prof. dr. P. B. Kreukniet, dr. A. Winsemius en A. F. Bronsing. H.M. Koningin Juliana heeft Maandagmorgen tijdens een bijzondere dienst in de Grote of St. Laurenskerk te Rotterdam de eerste steen gelegd, die zal leiden tot het definitieve herstel van de door oorlogshandelingen ge schonden kerk. Een overzicht tijdens het moment, waarop Koningin Juliana de handeling verricht tot het leggen van de eerste steen. Geen wijziging in veevoederbeleid i j se autobandenfabriek Vredestein te i Enschede is gisteren een wilde sta- I king uitgebroken, welke op het j ogenblik ongeveer 300 man omvat. De Stichting voor de Landbouw Het betreft hier een staking, die niet heeft in haar maandelijkse bespre- door de vakbonden wordt gesteund, king met minister Mansholt het vee- De arbeiders zijn wel op het werk Eisen worden niet door vakbonden gesteund Bij de N.V. Nederlands-Amerikaan- is dus een z.g. sitdown-staking. voederbeleid voor 1952/53 uitvoerig besproken. Tijdens deze bespreking bleek, dat de voorraadpositie van krachtvoeder op het ogenblik welis waar gunstig is, maar de internatio nale veevoederpositie in de toekomst niettemin moeilijk blijft. De bestaande gunstige situatie is nagenoeg geheel te danken aan het beschikbaar komen van een extra hoeveelheid schaarse deviezen. Met het oog op deze situatie acht de minister thans geen termen aan wezig om het voor het jaar 1952/53 uitgestippelde veevoederbeleid te herzien. Mocht zich echter een bij zondere ontwikkeling voordoen, dan is de minister bereid speciale maat regelen te overwegen. verschenen, doch zij hebben de ma chines niet in werking gesteld. Het WEER VOGELPEST. Op drie bedrijven te Sint Kruis (gem. Aardenburg) is vogelpest ge constateerd. Op verzoek van de in specteur van de veeartsenijkundige dienst te Breda is alle pluimvee op de betrokken bedrijven afgemaakt. Er is een ophokgebod uitgevaardigd. Ook in de gemeenten Groede en Waterlandkerkje werd vogelpest ge constateerd. De ziekte is waarschijn lijk overgebracht door jonge haantjes, welke op de getroffen bedrijven van een vreemde poelier werden gekocht. De directe oorzaak van het con flict moet gezocht worden in de ver andering van de werktijdregeling. Deze werktijden zijn zodanig gewij zigd, dat alle ploegen 47 1/3 uur per week dienen te werken, terwijl 48 uur, zonder verdere toeslaguren be halve in geval van overwerk, zullen worden betaald. Tot dusver was het zo dat de arbeiders in de nachtploeg 40 uur werkten, waarbij zij volgens de wettelijke bepalingen over 48 uur loon kregen. Bovendien werd een extra loontoeslag van vier uur be taald en deze zal nu komen te ver vallen. Op grond van deze nieuwe regeling zal er gemiddeld enkele uren per week meer worden ge werkt, zonder dat er een extra ver goeding zal worden betaald. Giste renmiddag is er een vergadering ge houden waar besloten werd de pro teststaking uit te roepen. Bij Vre- destein-En schede werken ongeveer 460 arbeiders. De totale personeels sterkte is ongeveer 600 man. Gemeenteraad Zoeterwoude Opruiming oud brandweermateriaal Huurprijs nieuwe woningen vastgesteld Gisteravond vergaderde de raad gebruik kan blijven. Z.h.s. wordt het van Zoeterwoude. Afwezig met ken nisgeving de heer J. H. v. d. Ploeg. Bij de ingekomen stukken is een bericht van het min. van financiën, dat /22.849,— is bijgeschreven op de geblokkeerde rekening van de ge meente, die nu totaal f 64.548,38 is. De oorlogsschade van de reini- gingsauto is thans bercaald op 5139,64 waarmede B.en W. accoord zijn gegaan. De financieringsregeling voor de woningbouw is voor nieuwe aanvra gen stopgezet en de kans om meer dan 12 woningen te bouwen is even eens kleiner geworden. Gp voorstel van B. en W. krijgen alle gehuwde ambtenaren een vacan- tietoeslag ad f 75,en de ongehuw- den 50, Het raadsbesluit tot het aangaan van een lening voor de waterleid'ng- buis langs de Nieuwe weg groot 25 090,wordt oo aandrang van G. S. gewijzigd. De looptijd wordt met een andere geldschieter nu van 25 op 40 jaar gebracht. Bouw landbouwschool. B. en W. stellen voor inzake de bouw van een Lagere Landbouw school de grond na/bij de woning van de gemeente-opzichter gratis be schikbaar te stellen en aan ir. W. H. J. Mol te Amstelveen opdracht te geven tot het maken van bestek en tekening. Met verschillende Boeren leenbanken kan een lening worden aangegaan groot f 67.000,tegen een rente van 4 af te lossen in 30 jaren. De huur van school en woonhuis wordt bepaald op ƒ3518,per jaar. De heer Dorrepaal vraagt inlich tingen omtrent de gratis overdracht van de grond, terwijl de grond toch eigendom van de gemeente blijft. De voorzitter geeft de toelichting, dat o.a. deze grond uit het grondbedrijf moet genomen worden. T.z.t. als de lening afgelost is blijft de gemeente de huur nog ontvangen. De heer Van Vliet vraagt of de tuinder Bruines zijn tuin ontnomen wordt De voorzitter zegt, dat het on gebruikte gedeelte bouwgrond in zijn voorstel aangenomen. De in de vorige raadsvergadering aangehouden stemming over het voorstel van B. en W. betreffende de controle van de administratie van de R.K. Woningbouwvereniging wordt nu gehouden. Met algemene stemmen wordt tot controle besloten. Aan de Woningbouwvereniging zal nu dit besluit worden medegedeeld waarna kan worden bericht of de controle al dan niet aanvaard wordt. „Simami" beogende zending van genees- en verbandmiddelen naar Indonesië vraagt subsidie. B. en W. stellen voor met het oog op de con sequenties afwijzend te beschikken. Aldus besloten. De vereniging voor lager land bouwonderwijs te Alphen krijgt voor 1 leerling een subsidie van 10, per jaar. Vergoeding V.G.L.O.-school. De VGLO-school Zuidbuurt vraagt de vergoeding voor 1952 van 23,25 te verhogen. B. en W. stellen voor de vergoeding te brengen op f 30, De heer Onderwater stelt namens de kath. fractie voor de vergoeding op 3 2,50 te stellen. De voorz. zegt, dat het schoolbestuur dan eerst met andere cijfers moet komen. De heer Schenkel meent dat de fractie gezen de overgelegde cijfers zich voor het voorstel van B. en W. moet stellen. De heer Onderwater trekt het voorstel in. Voor het geven van radio-onderwijs op dezelfde VGLO-school wordt ter combinatie van dit onderwijs met projecties een bedrag van f 200, toegestaan voor aankoop van een projectie-apparaat. Het verzoek om hogere subsidie voor de Stichting Maatschappelijk Werk met het oog op de periodieke verhogingen van de maatschappelijke werkster wordt toegestaan tot het begrotingsbedrag van 1500,—. De aftredende voorz. van het B. A., de heer G. T. v. Leeuwen en de le den W. de Boer, Jac. Dorrepaal en P. van Bemmelen worden met alg. stemmen herkozen. De inspectie van het oude brand spuit-materiaal heeft uitgewezen, dat de motorspuit en de handspuiten on bruikbaar en verouderd zijn. B. en W. stellen voor het oude ma teriaal te verkopen. Daardoor zijn de spuithuizen overbodig. Voor 't spuit- buis Zuidbuurt is een bod gekomen van Jac. v. Leeuwen ad ƒ250',en voor het spuithuis Weipoort van G. P. v. d. Rrogt F.z. ad 125, Met het oog op eventuele verbre- d ng van de weg stellen B. en W. voor het spuithuis in de Zuidbuurt te slopen en het spuithuis in de Wei poort te bestemmen voor berging van gereedschappen voor de ge meentewerken. Omtrent de spuit huizen Gelders woud e en Vliet heb ben B. en W. nog geen beslissing ge nomen. De heer Schenkel zou, in afwach ting van de wegverbreding, het spuit huis Zuidbuurt willen verhuren. B. en W. gaan accoord op voorwaarde dat het onderhoud voor de huurder en de huur voor vijf jaar gegeven wordt. Aldus wordt over de laatste overblijfselen van de oude brand weer beslist. Huurprijs nieuwe woningen. Alvorens de rondvraag te beginnen, deelt de voorzitter mede, dat de huurprijs voor de te bouwen 12 wo ningen Sleutel weg nu berekend is voor woningen A op f 7.05, B op 7,65 en C op 10,35. Het officieel verzoek is thans ingekomen en heden bij het nvnisterie ingediend. In verband met deze bouw hebben B. en W., daartoe reeds gemachtigd, een opgave ontvangen voor zand- levering ad ƒ3,75 per m3. De heer Van Vliet acht aanvulling met koolas beter. Het gewicht van dit materiaal is lichter en zal min der inklinken. B. en W. zullen hiertoe nieuwe informaties inwinnen. De heer Onderwater dringt aan op scholenbouw aan de Schenkelweg. Spr. acht de urgentie aanwezig; de lokalen die nu gebruikt worden zijn in 1923 reeds afgekeurd. De voorzit ter zegt, dat de gemeente terstond tot de bouw zal overgaan als het schoolbestuur een urgentieverklaring bouw-volume zal verkrijgen, want de school verkeert inderdaad in een noodtoestand. Hierna wordt de vergadering ge sloten.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6