Plan met zeer brede straten op het nippertje (18-15) aanvaard RIJNSTREEK Wat zijn doodlopende straten? Rondvraag leverde veel op DINSDAG 20 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Gemeenteraad van Leiden vergaderde In snelle vaart ging de Gemee-.te- raad van L-.iden, die gistermiddag on der voorzitiers'hap van burgemeester jbr. mv. F. II van Kinschot in open bare vergadering bijeenkwam, d.""r de eerste heiit van de agenda heen. I*as bij punt 15 verminderde de vaart, tren B. en W. ƒ898.820.vroegm veor de aanleg van straten c.a. bo noorden de Willem de Zwijgerlaan, waar ruim 300 woningen gebouwd zullen worden. Het was ut neer Van Iterson (prut. chr.) die net eerst aan bod kwaTi. Spr. vond de opzet veel te royaal. Een suaat beiioait geen 45 meier breed te /jjn. Ook i* zijstraten achtte spr. veel te breed, oi.vendien vond nij het niet practisch, dat de zijstraten dood zou den loper.. Leiden heeft grondgeorek en moet dus tconomischer bouwen De'heer Van Dijk (KVP) had De- ha ve net stratenplan ook graag het bouwplan \v. en inzien, om zich al- aus eén b&ici oordeel over de toeuom- s'/gt situatie, te kunnen vormen. Wethou-o-r Jongeleen herinnerde er aan, dat de heei Van Iterson niet voor e eerste Keer niet bezwaren naar vu ren kwam Le nieuw geprojecteerde straten getuigen van een bijzoniere i,r vatting cn voldoen aan moderne eisen. Van net bouwplan kan men niet zeggen, dat er hofjes in gepro jecteerd zijn; het zijn hoven, groepe ringen van nuizen. De bouw ir.-et aantrekkelijk zijn om de huizen nok na de tijd van woningschaarste be woond te houden. Spr. vond het plan niet te royaal; het oude uitbreidings plan meldde 212 woningen; thans ko men er 329, zodat men onder de door het Ministerie vastgestelde grondprijs per woning blijft. Er komen twee blokken van vier en acht blokken van drie woonlagen. Slechts wanneer het Ministerie geen toestemming wil ge ven, zal op de acht blokken van drie nog een vierde woonlaag gezet wor den. Een bouwplan kon nog niet ter inzage gelegd worden; met het stra tenplan wilde de wethouder deson danks wegens de haast niet langer wachten. Breder dan Hoogl. Kerkgracht. De heer Van Iterson bleef in twee de instantie bij zijn mening, dat de straten te royaal waren opgezet. Ook spr. wilde liever drie dan vier woon lagen. Wanneer de straten smaller worden, kunnen op hetzelfde com plex 71 woningpn (drie lagen) meer gebouwd worden. Moderne straten in Amsterdam zijn veel smaller dan dit Leidse plan. De Hooglandse Kerk gracht in Leiden b.v. is 26 meter breed. Is dat niet genoeg? Wethouder Jongeleen gaf niet toe, dat de zijstraten doodliepen. Zij zul len uitlopen op speelterreinen e.d. Er kan weliswaar geen doorgaand ver- Keer passeren, maar onder doodlopen wordt iets anders verstaan, zoals b.v, oude stegen. Nadat ook de heren Woudstra (prot. chr.) en Knol (prot chr.) eni ge opmerkingen gemaakt hadden en wethouder Jongeleen de heer Froh- wein (VVD) had medegedeeld, dat verandering van het plan veel tijd zou kosten, die men niet kon mis sen, werd het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 18 te gen 15. Tegen stemden de leden Van Oyen, De Hosson, Kortmann, Els- geest, Geertsema, Van Dijk, Knol, Ten Broek, GoudswaardKnipscheer, Questroo, Woudstra, Aalders, van Iterson, Knetsch en Stolp. Hamerp unten. Het voorstel tot benoeming van twee commissies tot wering van schoolverzuim werd aangenomen. Eervol ontslag werd verleend aan mej. dr. M. N. Baarslag, lerares Frans aan het Gymnasium. De Geref. ULO Hoogl. Kerkgracht ki 1.471.31 voor aanschaffing van leer boeken, de R.K. ULO Levendaal 815 10 voor hetzelfde doel, de open bare en chr. school voor VGLO resp. 1.610.— en 1.175,de school Pas teurstraat 262,— voor gordijnen, de bijzondere scholen een vergoeding voor vakonderwijzers en de kleuter school Gortestraat 1.105,voor aanschaffing van meubilair, nadat de heer Elstgeest (prot. chr.) gerustge steld was over de- inschakeling van de Leidse middenstand bij de aan koop hiervan. Onderwijzersgratificaties. B. en W. stelden voor het onder wijzend personeel een gratificatie te geven bij jubilea volgens een vastge steld schema. De heer Geertsema (VVD) meende de gratificatie niet te moeten zien als een aanvulling op de z.i. te geringe salarissen, maar als een huldeblijk. In het laatste geval is het bedrag niet wiskundig vast te stellen. Het bezwaar van automatisme bij het vaststellen van de gratifica ties zag spr. in de onmogelijkheid differentiatie toe te passen naar de prestatie van de jubilerende onder wijzer. De een zal in 25. 40 of 50 jaar meer presteren dan de ander; in de gratificatie zou dit tot uiting moeten komen. Wethouder van Schaik voelde wel iets voor dit. argument, maar had toch bezwaren, omdat eenzelfde regeling reeds sedert 1947 voor het gemeente- personeel geldt. De onderwijzers zou den anders in een bevoorrechte posi tie komen, hetgeen spr. ongewenst vond. Aangenomen. Een zware wagen nodig. Het verslag van de Ver. School kindervoeding en -kleding 1951 werd goedgekeurd. Voor de revisie van acht roltrommelhuisvuilauto's werd een extra crediet van ƒ24.000 be schikbaar gesteld. Bij het voorstel een stationcar (Willy's Overhand) aan te Kopen voor de mobilofoon-apparatuur van de politie en brandweer, vroeg de heer Kortmann (KVP) of men geen goedkopere wagen kon nemen. b.v. een jeep of volkswagen, waarmede het bovendien gemakkelijker ma noeuvreren is. De heer Questroo (prot. chr.) wilde weten waar de auto gekocht wordt De heer Van Stralen (P. v. d A.) was het niet eens met de heer Kortmann en meende, dat men hiervoor een zware wagen moest hebben. De voorzitter onder schreef dit en wees er op, dat men niet naar de goedkoopste, maar naar de beste wagen gezocht had De sta tioncar kost 11.265.10 en zal bij een Leidse garage gekocht worden. Aan genomen. De gemeente-begrotingen 1951 en 1952 moesten gewijzigd worden in verband met de verlaagde vaststel ling van de uitkering uit het Ge meentefonds. De. heer Stolp (prot. chr.) liet een dringend protest ho ren en wilde bij de Minister op audiëntie gaan om dit „schreiend on recht" ongedaan te maken. Weth. van der Kwaak ried hem dit af; er valt niets meer aan te veranderen. Bedrijfskadertraining. Tenslotte werd het voorstel behan deld on. J 4.700,beschikbaar te stel len voor de bedrijfskadertraining van het leidend gemeente-personeel. De heer Geertsema (VVD) vond het onjuist, dat een deel van dit geld retds ongevraagd uitgegeven is. De heei Knol (prot chr.) was niet over tuigd van de goede resultaten, deze training zou afwerpen, hetgeen de beer van Stralen (P. v. d. A.) wel was. Wethouder Menken wees er op, dat B. en W in dit opzicht eer voorzich tig' waren geweest. Een gewoon ef- ficiëty-bureau had men niét wil len nemen, omdat dit louter econo misch werkt en bovendien te duur is. Het college wil komen tot een juiste werkclassificatie door bedrijfskader training in overleg met de accoun tantsdienst en het bureau personeels zaken. De training zal zowel een psy chologisch als een sociaal en econo misch karakter dragen, met het doel de chefs nog meer geschikt te maken voor hun functie. Aangenomen. Het voorstel om het kaaswegen in het Waaggebouw in handen van een particuliere wegers te leggen, werd door B. en W. ingetrokken ter aan vulling. Rond* raag. De heer Van Dijk (KVP) wilde een overzicht nebben van het percentage Leidenaars onder de bouwvaka/bei Jus die werkzaam zijn bij de uil veering Vdn door de gemeente aanbe stede werken. Bovendien vasts Lel Jng, resp verhoging van dit pereen •age wanneer de werkloosm id inder daad vercvi stijgt. Wethouder Jonge leen kon r e cijfers niet unmiddrlljk geven. De heer Woudstra (prot. cnr.l rr erkte op dat Leiden weliswaar geen parkeerge'd kent, maar dat er toch mannen met officiële petton en bon boekjes bij de wagens lopen Weth v d. Kwaak deelde mede. dat ee commissie bezig is hei parkaer- vraai?stuk te onderzoeken De hoer V/oudsfra was zeer erkentelijk voet het mooie bloemenmazoiek van de V V.V. oij r.e Hoogstraat maar zag een scherpe tegenstelling tussen ^eze bloimen en de eeuwige p.i'n- schuiten m de Steeiwhuur. Weth. Jongeleer. was net met hem e-ans .maar meende, d3t dit moeiliik tc ver anderen is Wanneer er goïn sch-.iten 'iggen, gocit men het, puin in het wa ter. Wie weet er een betere plaats? Mevr. BraggaarDe Does was niet tevreden over het feit, dat er op bui tengewone Zon- en feestdagen geen huisvuil wordt opgehaald, zodat het soms een week lang in huis moet blij ven, hetgeen onaangenaam en lastig is. Weth. Jongeleen gaf dit toe, maar wees er op, dat dit moeilijk te ver anderen zal zijn. Misschien wanneer de Reinigingsdienst volgend jaar over meer materiaal beschikt. De heer De Kier (prot. chr.) vroeg aandacht voor het „open riool" ach ter de Dozystraat, hetgeen reeds de volle belangstelling van weth. Jon geleen heeft, evenals de Rijndijk- straat enz T.z.t. zal alles tegelijk worden vervangen door een riolering. Mevr. Vijlbrief (CPN) wéés op de gevaarlijke toestand waarin de per celen 5e Binnenvestgracht 16 en 17 verkeren. Een binnenmuur (thans buitenmuur) staat op instorten. Weth. Jongeleen kende het geval en deelde mede, dat de huizen afgebro ken zullen worden. De heer Questroo (prot. chr.) wen ste een vluchtheuvel op het Leven daal by de Geregracht, hetgeen de kening. aandacht van weth. Jongeleen heeft. De heer Van Iterson (prot. chr.) vroeg waar het beloofde rapport over de Sportvelden bleef. Weth. Jonge leen: kalm aan, we kunnen niet alles tegelijk doen. De heer Goslings had tegenwoordig willen zijn bij de ontvangst van de gasten uit Oxford, omdat er zich ook gemeenteraadsleden onder bevonden. De voorzitter zal hiermee in het ver volg rekening houden. De heer Geertsema (WD) infor meerde hoe het nu met de melksane- ring staat. Weth. Menken deelde me de, dat het college nog geen beslissing genomen heeft, omdat de sanerings commissie dit ook nog niet gedaan heeft. Spr. verwachtte er niet veel meer van omdat de vrouwenvereni gingen zeer verdeeld waren en het plan dus weinig kans van slagen biedt. De heer Kortmann (KVP) wilde weten of er inderdaad opgravingen worden verricht op het terrein van de Gem. Reinigingsdienst. Zo ja, is het waar, dat men op het voormalige kerkhof gestoten is? En zo ja, wil de wethouder dan bevorderen, dat zulks zo weinig mogelijk geschiedt? Weth. Jongeleen was hiervan niet op hoogte, maar zou een onderzoek in stellen. Leids Drankweer comité Blauwe week actie gisteren begonnen Het Leidse Drankweer Comité stelt alles in het werk, om dit jaar de Blau we Week Ac lie en speciaal ook de collecte voor de drankbestrijding, die gelijktijdig gehouden wordt, te doen slagen. Deze Blauwe Week Actie is gister avond in de Jacobi-zaal van „Den Burcht" begonnen met een zeer druk bezochte propaganda-bij eenkomst, waarop de heer H. G. Molenaar, hoofdbestuurslid van de S. O. V., het woord voerde. coholisme hoogtij vierde en het drankleed talloze Nederlandse ge zinnen in zijn greep had. In de na-oorlogse tijt'. is het alco holprobleem opnieuw op de voor grond gekomen en op het ogenblik is het zó in tegenstelling met vroeger dat ook veel vrouwen alcohol ge bruiken en misbruiken. In Nederland zijn momenteel 25.000 alcoholisten. Men heeft niet veel fan tasie nodig om na te gaan, hoeveel leed deze drankzuchtigen in hun huis gezinnen brengen. De drankhandel gaat echter rustig door met haar pro paganda en daarom heeft de drank bestrijding, ook de praeventieve, een zeer belangrijke taak. De mensheid moet er van doordrongen worden, dat alcohol een gevaar is voor de licha melijke en geestelijke gezondheid van een volk. Een dringend beroep deed spr. op de jeugd, om zich op dit ideaal te bezinnen. In ons land wordt jaarlijks millioen gulden weggesmeten aan sterke drank. Dat is meer dan het bouwprogramma van 50.000 woningen jaarlijks kost. Spr. zeide, dat men niet de me ning mag verkondigen; Wat heb ik met die drinkers te maken. Het drankmisbruik kost de belastingbeta ler geld voor justitie, geesteszieken- verpleging, reclassering enz. De maat schappij bevrijden van de alcohol be tekent in alle opzichten winst. De heer Molenaar besloot zijn toe spraak met de wens uit te spreken, dat de Leidse drankbestrijders en de burgerij de collecte, die dit jaar spe ciaal bestemd is voor het reddings werk, zullen doer slagen. Deze propaganda-bi.ieenkomst werd opgeluisterd door het muziek-ensem- ble ..De Algemene" onder leiding van de heer D. Slnos en het Dubbelman- nenkwartret „Semnre Avan+i", dat geleid werd door de heer Joh. v. d. Broek. Leids*? Universiteit EERVOL ONTSLAG PROF. v. d. MEULEN. Als hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Bij kon. besluit is met ingang van 15 Sept. a.s. aan prof. dr. R. van der Meulen op zijn verzoek eervol ont slag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, met dank betuiging voor de belangrijke in deze betrekking bewezen diensten. Geslaagd voor het caüdidaats-exa- eu Godgeleerdheid ei.; i.tren P II. Spr. herinnerde aan de tijd van j var. Lent Vlaardingen, J. G. N. Cu- rond de eeuwwisseling, toen het al- pédo Noordwijk aan Zee. ALPHEN AAN OEN RIJN Zwemseizoen begonnen. Het Al phens Zwemfestijni werd Maandag op feestelijke wijze ingeluid. Een grote motorboot met muzikanten, leden van AZC, en vele watersportliefhebbers aan boord, vertrok vanaf de Rijnkade naar het Aarkanaal, waar het Al phens Zwembad gelegen is. Een mas sale duik in het bassin vormde de symbolieke daad van AZC ter ope ning van het zwemseizoen 1952. Kath. Middenstand. In de Maan dagavond in Hotel „Centraal" gehou den belangrijke ledenvergadering van de Kath. Middenstandsvereniging werd het schrijven van het gemeen tebestuur behandeld, waarin de visie werd gevraagd op de bebouwing van de nieuwe Prins Bermhardlaan. Hier op zal schriftelijk worden geant woord. Voorts las de voorz., de heer H. v. Deuren, het artikel „In Memoriam C. Y. Ponsioen", voorkomende in het jaarverslag van de Diocesane bond. Toegevoegd werd de mededeling, dat op 28 Mei a.s., des morgens om 7 uur in de parochiekerk de jaargetijde voor de zielerust van de overledene zal worden gehouden. Tot bijwoning werden de leden aangespoord. Van bestuurszijde werd de aandacht ge vestigd op (3e Middenstands-bede vaart naar Heiloo op '11 Juni a.s. De overgrote meerderheid der leden bleek geen voorstander te zijn van een verkoopbeurs, niettegenstaande de bereidheid tot samenwerken met de Alphense Middenstandsvereniging duidelijk naar voren trad. De textielbranche bleek voorstan der van het handhaven van de halve dag sluiting op Maandagmorgen, de groenten- en fruitsector wenst geen halve dag sluiting, de kruidenier blijft bij de Dinsdagmiddag, de wijn handel geen vrije morgen of middag, terwijl de gehele middenstand zich uitsprak voor het instellen van een verkoopavond bij wijze van- proef en wel op Vrijdag, voor een jaar, mits medewerking kan worden verkregen van de patroons tot uitbetaling van de lonen op Donderdag of Vrijdag. De verplichte vacantieregeling zal nog nader per branche worden be zien. BOSKOOP Estafette „Door Boskoop". verband met het grote succes van vorig jaar, organiseert de buurtver eniging „De Gouwekant" ook dit jaar weer een estafette-loop door Boskoop met als prijs een wisselbeker. Vorig jaar werd deze gewonnen door de buurtver. „Het Zuiden". Vermoede lijk zal deze loop worden gehouden in begin September a.s. Tevens zal er naar worden gestreefd een derge lijke estafette voor junioren te orga niseren, waaraan voor de wiynende buurtvereniging een wisselmedaille verbonden zal zijn. Deze wedstrijd staat open voor de plaatselijke buurtver. met dien ver stande, dat leden van athletiek-ver- enigingen niet mogen deelnemen. De heer W. van Atten, wacht meester bij de Rijkspolitie, slaagde voor het politiediploma, met aante- HAZERSWOUDE De installatie van de heer H. H. Zwart tot burgemeester van Oud Alblas, zal plaats hebben op Dinsdag 3 Juni a.s. des namiddags om 3 uur. WATERLEIDING GESPRONGEN. Door het zware verkeer, dat over de Voorweg rijdt, ontstond tenge volge van de druk op de waterlei dingsbuis dikwijls een lekkage. Men is nu bezig, klemmen met rubber- ringen op de verbindingen in de bui zen aan te bengen. De directeur van openbare werken te Boskoop, hoopt zo de lekkage tot een minimum te beoerken. Dan zal ook een einde zijn gekomen aan de vele kosten. Geb.: Wilhelmus A. Th., z. v. Th. van Wassinck. Getr.: D. Sierig en T. Hooglander; L. J. van Veen en J. den Hertog. HAZERSWOUDE (H. R.) Dag van de arbeid De leden van de K.A.B. van Hazerswoude-Dorp en 't Zwaantje, zijn naar de St. Bernar- dus-kerk aan de Groenendijk getogen om daar de H. Mis bij te wonen, die opgedragen werd voor alle leden van de K.A.B. Op deze grote dag, waarop het feest van de arbeid gevierd werd, gingen allen ter H. Tafel, Na deze H. Mis, opgedragen door de geest. adv. van de afd. Groenen dijk. pastoor Hennekens, gingen al len naar het Parochiehuis, om daar deel te nemen aan het gemeenschap pelijk ontbijt. Tijdens het ontbijt zorgden de kajotters uit 't Zwaantje voor de goede stemming. De heer Van der Meer, die aanwe zig was als afgevaardigde van het hoofdbestuur, sprak een woord van waardering uit over de prestaties, die de 3 afdelingen gezamenlijk en zelfstandig reeds, bereikt hadden. 's Avonds, na het lof, werd er in de Groenendijk in het Parochiehuis opgevoerd, de revue, „Daar zit 't 'm in" door de toneelvereniging D.I.T.O. Zo goed als de stemming er 's-mor- gens in zat, zo slecht wilde het misschien door de warmte in de zaal 's-avonds lukken. LEIDERDORP Raadsagenda De gemeenteraad van Leiderdorp komt a.s. Vrijdag in openbare vergadering bijeen ter be handeling van o.a. de volgende pun ten: Aankoop van grond en straat in Achthoven. Vaststelling van de reke ning van het grondbedrijf over 1951. Subsidie voor de vereniging voor middelbaaronderwijs, handelsonder wijs en voorbereidend hogeronder wijs op G.G. te Rotterdam. Subsidie voor de R-K. Kleuterschool te Zoe- terwoude over 1951. Herziening alge mene subsidie-regeling voor hel kleuteronderwijs. Verzoek om subsi die van het R.K. Centrum voor Kraamhulp „Leiden en Omstreken" Wijziging van de alg. voorwaarden verkoop van gemeentelijke bouwter reinen. Vaststelling van de partiële 1 herziening van het uitbreidingsplan „Spanjaardsbrug". Het geven van 'n naam aan de straat langs de flat- bouw. Voorstel tot het bouwen van 32 boven- en benedenwoningen en van 72 galerij-woningen. LEIMUIDEN Jaarvergadering D.E.L. De ver. van ziekenverpleging hield haar jaar vergadering in het café J. Keijzer. Penn. C. A. Beuk gaf een overzicht van de financiën. Het nadelig saldo kon gelukkig nog ruimschoots uit de reserve gedekt worden. De kascon trole-commissie werd gevormd door de heren E. de Jong en W. C. Boot. Een bestuursvoorstel werd aangeno men betreffende contributieverhog- ging en wijzigingen. De tarieven A en D zijn thans vervallen. Het tarief B werd gebracht van 2.op 3. voor personen boven 16 jaar. Het lig geld wordt in deze klasse uitgekeerd over 8 weken in de laagste klasse. Het tarief van klasse C werd gebracht van 4.— op f 6.—. De ligtijd is hier een vol jaar. De uitkering van het tarief E, dit is het operatiefonds werd met 25.verhoogd en is thans 100.—. Het tarief is van 2.— op 3.gebracht. De extra contri butie van 50 cent voor alle gezinnen voor vervoer van ziekenauto kwam te vervallen. Dit vervoer zal voortaan geheel door de vereniging gedragen worden. Het aftredende lid C. J. v. Berkel werd herkozen, en in de plaats van wijlen K, Stigter werd ge kozen de heer E. de Jong. NOORDEN Maria-avond. Zondagavond werd in de zaal van de wed. A. Kuyf door Joop Koevoets en zijn medewerksters een Maria-avond gegeven. Na het openingswoord van de pas toor begon Joop Koevoets met een de clamatie van de „Danser van O. L. Vrouw", daarin werd duidelijk uit gebeeld, dat men O. L. Vrouw ook anders kan vereren dan met een lang gebed. Daarna kreeg men door pro jectie afbeeldingen te zien waar en hoe Maria leefde. Na de pauze werd het schimmenspel „Beatrijs" opge voerd, dit was voor Noorden geheel iets nieuws, doch viel wel in de smaak. Onder de pauze werd nog een taart verloot, welke door H. Rietveld werd gewonnen. DE KWAKEL Handbalclub KDO. De dames- handbalclub KDO heeft haar eerste wedstrijd gespeeld. Het bestuur had ter opluistering uitgenodigd de da mes handbalclubs Wilskracht uit Am sterdam en TYBB uit Haarlem. Bei de ploegen lieten mooi vlug spel zien, doch al spoedig bleek Wilskracht stekker te zijn en maakte dan ook het eerste doelpunt. Doch korte tijd later kwam de gelijkmaker. Voor de rust wist Wilskracht, de stand op 21 te brengen. Na de rust werd het al spoe dig 3i, doch de Haarlemmers lieten het er niet bij zitten en maakten ook nog een doelpunt. Zo kwam het einde met een 3—2 overwinning voor de Amsterdammers, d»e hiervoor een mooie zilveren lauwertak mede naar huis mochten nemen. Nu was het de beurt aan KDO, die het moest opne men tegen TDW uit Nieuwveen. De KDO-dames stonden nog wat onwen nig tegenover hun tegenstanders, wat al spoedig bleek uit de doelpunten welke de Nieuwveense dames maak ten. De rust ging in met 50 voor de gasten. Na de rust ging het echter al wat beter en werd er maar 1 doelpunt gemaakt. Hiermede kwam het einde van deze prettig gespeelde wedstrijd. De Kwakel is weer een sportvereniging rijker geworden. RIJNSATER WOUDF Wassenaarse Polder. Ongeveer 25 ingelanden woonden gisterenmor gen de alg. jaarvergadering bij, die werd gehouden in het café van de Wed de Boer. De aftredende voorzit ter, de heer P. C. v. Rijn uit Lan- geraar werd herkozen. De secr-penn., heer P. M. Vink presenteerde de re kening 1951, die werd aangenomen. inkomsten hadden bedragen ƒ29.939.81, de uitgaven ƒ27.524.15. Het batig saldo ƒ2415.66 was te dan ken aan de subsidie uit het Tertiaire- wegenfonds voor onderhoud van de Vriezeweg. Deze weg heeft in 1951 weinig onderhoudskosten gevergd. Dit jaar zullen de kosten belangrijk hoger zyn, en zal geen subsidie toe- gekend worden. In verband me» de gunstige jaarrekening 1951 kon de omslag voor 1951 gehandhaafd blij ven. De begroting voor 1952 ziet er als volgt uit: Inkomsten en uitga ven ƒ29.244.66. De post onvoorziene uitgaven is dan echter slechts 664.87. De vergadering verleende aan het be stuur machtiging enkele plannen uit te voeren en zonodig een kasgeldlc- ning aan te gaan. Om de rekeningen in 1952 te controleren werden be noemd de heren Abr. Treur, Adr. Treur en N. C. v. d. Akker. Tijaens de rondvraag werd inlichtingen ge vraagd over de manier van onder houd voor de tochten. Verzocht werd te trachten het peil in de buitenwa teren te verlagen. Inlichtingen wer den gevraagd naar de dij klaag bij de Leidsevaart. De Leidse vaart wordt gedeeltelijk gekanaliseerd, de overtollige gronden worden benut om de dijk op te hogen. RIJP WETERING Feestavond Biljartvereniging. In café „De Vergulde Vos" kwam de biljartvereniging van gelijke naam voor haar feestvergadering bijeen. Voorz. G. v. d Zwet sprak een woord van welkom. Daarna reikte de voorz. de prijzen uit van de gehouden neder laagwedstrijden, waarvan de eerste prijs ging naar „Poort van Cleef" te Leiden; 2e prijs „Plantage", Oude Wetering, 3e prijs ,,'t Noorden", Roe lof arends veen, 4e prijs Eilj art veren. „Bilderdam" Voor de onderlinge competitie werden de prijzen uitge reikt aaji: le prijs D. Hoogenboom 2e prijs Th. Hillebrand, 3e prijs J. van 't Hart. 4e prijs S. Straathof. Hierna sprak de voorz. van de N. B. Bafd. Leiden, de heer L. Teegelaar, een propagandistisch woordje en sprak de wens uit ook in de toekomst op «.GEDUPEERDE BRUIDEGOM" GEARRESTEERD De politie te Palermo is er in ge slaagd de man te vinden, die on langs aangifte deed van de verdwij ning van iijn bruid en zijn auto nabij Pacstum. Het is de 26-jarige Heinz Bauer uit München. De politie heeft verder ontdekt, dat hij inder daad degene is, die enige tijd gele den de villa Medici, zetel van de „Academie de France" binnendrong. Bauer, op wie con revolver werd gevonden, is naar Rome Overge bracht, waar hij zal worden onder vraagd door de vreemdelingenpoli tie. HOOFDADMINISTRATEUR ONTVOERD. De hoofdadministrateur van de on derneming Tjisanda in het gebied van Patoea die tevens vertegenwoordiger te Bandoeng is van de firma Ros and Taylor, de heer J. C. A. Boschieter is in de nacht van Donderdag op Vrij dag het slachtoffer geworden van een ontvoering. De heer Boschieter werd 's nachts uit zijn appartementen in de Djalan Diponcgoro te Bandoeng ontvoerd. Een lerares van het lyceum te Ban doeng, die medebewoonster van dit pand is. meende, dat hij gearresteerd werd. Bij navraag bij de Nederland se commissaris bleek, dat de politie- instanties niets van een arrestatie be kend was. Over de reden van de ontvoering van de 62-jarige hoofdadministrateur, die op 30 April jl. benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje Nas sau, tast men in het duister. .,De Vergulde Vos" te mogen reke nen Met een woord van dank besloot voorz G. van der Zwet dit officiële gedeelte, waarna de vrolijke muziek der „Vrijbuiters" al spoedig tot een dansje noodde. TER AAR Vliegtuig scheerde over het land. Gisteravond vloog er heel laag een vliegtuig over het land. De mensen trokken er ogenblikkelijk op uit, om te zien wat er aan de hand was. Bij nader onderzoek bleek, dat een stuk land van de heer Heiboer te Korte- raar door een vliegtuig werd bespo ten. Dat was weer eens iets nieuws voor deze omgeving. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Mei. Vette varkens. Aanvoer 289 stuks. Prijzen: zware 2.12—2.15, lichte 2.10—2.12, zou ters 2.082.10, zeugen 1.90—1.95, per kg. levend gewicht. Handel vrij goed 7 nuchtere kalveren. ROTTERDAM, 20 Mei. Vee. Aanvoer 4663 totaal waarvan: 550 vette koeien 943 gebruiksvee, 112 vette kalveren, 239 graskalverem, 1526 nuchtere kalveren, 123 varkens, 355 biggen, 183 paarden, 8 veulens, 84 schapen, 466 zuiglammeren, 74 bokken of geiten. Prijzen: vette koeien 2.00—3.35, 2.80—3.00. 2.60 cn vette kalveren 3.003.40, 2.85—2 95 et. f 2.70—2 80 per kg. levend gewicht; graskalveren 375 300200, nuchtere kalveren 4048 46 biggen 62—57—50 per stuk, slachtpaarden f 2.40, 2.35 en 2.25 per leg. levend gewicht; schapen 130 120100, zuiglammeren f 7565 50 kalf- en melkkoeien 12501050 -900, varekoeien 875775700, vaarzen 900—775—685 cn pinken 601—500400 per stuk Vette koeien aanvoer even korter, handel kalm, prijzen onveranderd; vette kalveren aanvoer ruimer, handel tamelijk, le kwaliteit prijshoudend 2e en 3e kwaL iets lager; graskalveren aanvoer iets kleiner, handel stil, niet geheel prijs houdend, nuchtere kalveren aanvoer minder, handel stroef, prijzen iets lager; biggen aanvoer als vorige week handel matig, niet geheel prys- houdend. slachtpaarden aanvoer als vorige weew, handel stil, met terug lopende prijzen; schapen aanvoer ge woon, handel goed, prijzen onveran derd- zuiglammeren aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen als vorige week kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel redelijk, prij zen constant varekocicn aanvoer als vorige week, handel kalm, prijshou dend, vaarzen aanvoer iets korter, handel lui, prijs alss vorige week, pinken alsvoor. TER AAR, 19 Mei. Groente. Kassnijbonen 1.60—2.40, idem stek 1.10—1.50, peulen 0.85—1.15, idem B 60—75 cent, andijvie 2241 cent, idem II 8—13 cent, spinazie 16—25 cent, idem B 9 cent, rabarber 4—5 cent, postelein 12—21 cent. prei 10 cent, tomaten A 1.701.80, idem C f 1.40—1.50, idem CC f 0.30-1.10, aardappelen 10—11 cent alles per kg.; komkommers 3141 cent, bloemkool Ia 40—53 cent, idem I 28—39 cent, idem II 17—25 cent, idem III 10—16 cent idem stek 5—9 cent alles per stuk, sla I 2 10—4.00, idem II 2— 2.80 per 100 stuks, radijs 4 cent, bos- peen 22—39 cent, idem stek 10—18 cent bosprei 23 cent peterselie 2 cent, alles per bos. Aardbeien 2831 cent, idocm gevuld 45—62 cent per doosje. Bloemen:. Cinncraria's 20 cent per pot. BODEGRAVEN. 20 Mei. Kaas. Aanvoer 131 partijen. Prijzen: 1ste soori 2.21—2.28, 2de soort f 2.17 2.20 extra tut 2.32 per kg. De ban' del was matig. RoELOFARENDSVEEN, 19 Mei. Groente. Aardbeien, ingelegd 37 62 cent, idem I 2 ons doos 3859 cent idem II 25—35 cent, kropsla 2 —6.50, bospeen 26—27, bloemkool I 23—32. bloemkool II 8—21. sja lotten 19, kassnijbonen 195— 265, idem stek 135—150, peulen I 100 —130. idem II 80—105 per 100. Aan voer aardbeien 80.000 doosjes. Bloemen. Pyrethrum 1434 cent. Irissen 16—38 cent. Papaver 15 —32 cent, Colvillie 30—52 cent, Ane monen 6—12 cent, Bruidsanjers 7— 13 cent, Lathyrus 3—13 cent, Duizend schonen 20—25 cent, Margrieten 6— 18 cent per bos. Pioenrozen 810 ue wciia LUL uun in viv. de samenwerking met de biljartver. cent, Am. Anjers 1113 cent p. stuk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3