Wie betaalt premie werkloosheidswet Nieuwe loonregeling voor landarbeiders Tweemaal aanspraak gemaakt op een belasting-tegoed Aannemersbond verdedigt het opzetsysteem Massale vervolging brengt geen oplossing Eisenhower neemt afscheid van Nederland Een politiewagen bereed het perron 3ionte GOLF Oude vrouw leende haar erfenis uit ZATERDAG 17 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Werkgevers en werknemers vragen beiden compensatie Gistermorgen heeft de Stichting van de Arbeid vergaderd over de premie- millioen gulden voor haar verant- bctaling voor de Werkloosheidswet met werkgevers- en werknemersorgani saties. Besloten is aan de regering voor te stellen de werknemers een com pensatie op de lonen te verstrekken voor de premie die zij van 1 Juli af krachtens de Werkloosheidswet moeten gaan betalen. De werkgevers staan echter op het standpunt, hetgeen min of meer door de werknemers wordt ondersteund, dat de regering tegenover de door de werkgevers te betalen compensatie van de lonen een halvering van de vereveningsheffing tot 2,4 procent zal dienen toe te kennen, hetgeen de schatkist op ongeveer 140 mil lioen gulden zal komen te staan. gezien werkgevers en werknemers over deze zaak reeds een acocord hebben bereikt. Het laatste woord vervolgt [„Trouw" zijn verslag is dus aan het zittende kabinet. Afgewacht moet worden, of deze regering nog een aderlating van 140 De staatssecretaris van Sociale Zaken, dr. Van R'hijn, en de secreta ris-generaal van Economische Zaken, prof. Brouwers, hebben om half- twaalf gistermorgen een delegatie van de Stichting van de Arbeid in de gelegenheid gesteld het stand punt van de Stichting aan de rege ring kenbaar te maken. De werknemersorganisaties hebben de regering gevraagd voor Juni een beslissing te treffen, Gistermorgen om twee uur kwam de Sociaal-Eco nomische Raad bijeen. Op de agenda werd ook dit onderwerp genoemd. Indien de S.E.R. deze kwestie zal behandelen daarover bestaat nog geen volkomen zekerheid dan be hoeft niet te worden verwacht, dat het advies van dit lichaam anders zal luiden dan dat van de Stichting, aan- Waar moet men stemmen? Naar aanleiding van vragen, die de redactie bereikten, omtrent de plaats, waar tijdens de a.s. Tweede Kamer verkiezing op 25 Juni a.s. gestemd moet worden, kunnen wij mededelen, dat in de gemeente, waar men bij het indienen der candaat-lijsten, dus in dit geval, waar men op 13 Mei j.l. als inwoner stond ingeschreven, gestemd dient te worden. De R.T.C.-West De besprekingen op de R.T.C. met de West schijnt beter op gang te ko men. De voorzitters der delegaties hebben gisteren medegedeeld, dat de besprekingen over de Woensdag in de centrale commissi gedane voorstel len zeer vruchtdragend zijn geweest en gunstige perspectieven openen voor het vinden van een bevredigen de oplossing Aan de centrale commissie is thans een nieuw ontwerp voor een statuut voorgelegd. Sigaren 28 Mei goedkoper De verlaging van de sigarenaccijns treedt in werking op 28 Mei a.s., deelt het ministerie van Financiën mede. Voor voorraden in de handel wordt teruggaaf van 15 procent van de prijzen verleend, mits het een voorraad is van ten minste 1000 siga ren, waaronder senoritas. Wegens de teruggaaf van 15 procent, hebben de sigarenwinkeliers vergunning gekre gen tot 1 Nov. a.s. sigaren van boven bedoelde voorraad beneden banderol- leprijs te verkopen. Dit geldt natuur lijk niet voor sigaren, die door de fa brikanten tegen de nieuwe verlaagde prijzen worden geleverd en die daar om zijn voorzien van banderolles met een blauwe lijn. MILLIOENEN-ORDER VOOR MELKFABRIEK. Het Amerikaanse leger heeft een order van 10 millioen gulden ge plaatst bij de combinatie „Domo- Sterovita" voor de levering van 600.000 liter melk en melkproducten per week voor de tijd van een half jaar. De melk wordt per trein in koel wagens vervoerd naar de troepen in Duitsland en Frankrijk, terwijl een klein gedeelte per vliegtuig naar Amerikaanse luchtibases in Engeland zal gaan. Zij wordt in Amsterdam verwerkt tot in glazen verpakte melk, karne melk en room. In Dordrecht wordt een deel in moderne papierverpak king voor verzending gereedgemaakt. De levering gaat 1 Juni in. woording wil nemen, want van prof. Lieftinck zal op voorhand mogen worden aangenomen, dat hij zijn opvolger het niet te moeilijk wil maken. Dat is immers reeds gebleken bij de behandeling van de omzetbelas ting in de Tweede Kamer. Het is aan de andere kant duide lijk, dat het niet-oplossen van het probleem „Wie betalen uiteindelijk de premie van de werkloosheidswet: de werknemers, de werkgevers of de staat?", een zoveelste bewijs zou zijn van het gebrek aan daadkracht van het zittende kabinet in sociale aangelegenheden. nieuwe uurloon wordt dus 92 ets. (incl. 3 ets. pensioenpremie). De lonen in de Wieringermeenpol- der en de Noordoostpolder zouden met 1 y2 ets. per uur moeten worden Naar „Trouw" verneemt is de loon- commlssie, die een onderzoek zou instellen naar de lonen van de arbei ders, werkzaam in de akkerbouw en de veehouderij, daar deze in verge lijking met de lonen in de andare i verhoogd en daardoor komen op resp. elf bedrijfstakken te laag zijn, tot 99 en 96H ets. per uur (incl. 3 ets. overeenstemming kunnen komen. De pensioenpremie), commissie heeft thans aan de be- De jeugdlonen moeten volgens de trokken agrarische instanties en or- looncommissie in gelijke verhouding ganisaties geadviseerd de volgende worden gecorrigeerd. De voorgestel- loonsverhogingen toe te passen, welk advies voor de betrokken partijen werkgevers- en werknemers organisaties bindend is. Een verhoging van 3 y ets. per uur wordt voorgesteld voor het grote loongebied. Het uurloon komt daar door op 88 y. ets. (incl. 3 ets. pen sioenpremie). Voor het middengebied (Krimpenerwaard, Gouda en midden- Zuid-Holland) wordt een verhoging van 3 ets. per uur voorgesteld, waar door het uurloon (incl. 3 ets. pen sioenpremie) komt op 90 ets. De verhoging voor Noord-Holland en het kustgebied van Zuid-Holland zou 2y3 ets. moeten bedragen. Het PRINSES WILHELMINA VOORZITSTER CONGRES. Prinses Wilhelmina zal van 2226 Mei de jaarlijkse conferentie van de „International Council for Christian Leadership" in hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee voorzitten. Aan de conferentie van deze orga nisatie, die „leiderschap op christe lijke basis" tracht te bevorderen, zullen ca. 125 personen uit diverse landen deelnemen. Prinses Wilhelmina zal op Hemel vaartsdag, 22 Mei, de openingsrede en op 25 Mei de sluitingsrede uit spreken. De conferentie heeft een besloten karakter. Noodwoningbouw beperkt Teneinde het lichtvaardig bouwen van noodwoningen tegen te gaan, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting enkele richtlij nen uitgevaardigd, die dezer dagen in de Staatscourant zullen worden opgenomen. Aan deze richtlijnen zullen ge meentebesturen zich moeten houden, indien zij op grond van art. 20 der wederopbouwwet voor dergelijke wo ningen een bouwvergunning willen afgeven. Dit laatst mag voortaan al leen geschieden, indien het gezin, waarvoor de noodwoning bestemd is, op toelaatbare wijze is gehuisvest of zich volstrekt noodzakelijk in de be trokken gemeente moet vestigen. Als tweede voorwaarde wordt gesteld, dat zulk een gezin niet op andere wijze, met name door toepassing van de woonruimtewet kan worden ge holpen. De noodwoningen zelf moeten vol doen aan een aantal eisen, die in het ketenbesluit 1934 zijn geregeld. In een tweede beschikking wordt nog de voorwaarde gesteld, dat de aanwen ding van de voor de noodwoning- bouw benodigde materialen en ar beidskrachten de bouw van volwaar dige woningen niet mag belemmeren en dat de kapitaalsinvestering, ge zien de korte toegestane levensduur van noodwoningen, verantwoord is. In alle gevallen, die niet aan de gestelde richtlijnen voldoen, is nood woningbouw dus verboden. verhogingen gelden uitsluitend voor de akkerbouw en veehouderij. ONGELUK MET AUTOMATISCH SLUITENDE AUTOBUSDEUREN. Donderdagavond tegen midder nacht is in Amsterdam een ongeluk gebeurd, dat veroorzaak is door de automatisch sluitende deuren van een autobus. Op de Stalinlaan trachtte de 68- jarige mevr. C. van Geelen uit de stadsbus te stappen en raakte be kneld tussen de waarschijnlijk te vroeg sluitende automatische uit gangsdeuren. De chauffeur, die dit voor in de wagen niet tijdig bemerkte, reed weg. Als gevolg werd de oude dame en kele meters meegesleurd, alvorens andere buspassagiers de chauffeur op het ongeval opmerkzaam maakten Nadat deze daarop de bus weer tot stilstand had gebracht bleek, dat de vrouw er betrekkelijk goed was af gekomen. Met een wondje aan de linkervoet en enige schaafwonden aan haar rechterbeen is zij in een ambulance van de G.G. en G.D. naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis vervoerd. Na daar behandeld te zijn kon zij naar haar woning worden teruggebracht. LIJKJE OPGEGRAVEN. Vrijdag is in Bunschoten het lijkje opgegraven van een 1-jarig meisje, dat 5 a 6 maanden geleden onder verdachte omstandigheden stierf. De vader van het kind is gearres teerd en naar Amersfoort overge bracht. De oude kwestie is weer naar vo ren gekomeri, als gevolg van een me ningsverschil tussen man en vrouw, waarbij over en weer verwijten wer den gedaan. Landbouwer leed aan geheugensstoornis Een 65-jarige landbouwer te Haaksbergen had te veel belasting betaald en de ontvanger van de be lasting zond hem dit bedrag in de vorm van een postwissel retour. Toen de landbouwer enige tijd daar op weer belasting moest betalen, verrekende hij dit bedrag met ge sloten beurzen, door zich te beroe pen op zijn te goed bij de belasting. Hij werd er op attent gemaakt, De Ned. aannemers- en patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland heeft zich in een uitvoerige circulaire aan de dagbladen, gericht tegen de opzetovereenkomsten in het bouwbe drijf. Wanneer het juist zou zijn, wat de overheid stelt, n.l. dat door het hand over hand toenemende systeem onder de aannemers, van het maken van opzetjes, waardoor de opdrachtge vers van bouwwerken vele tientallen m'illioenen guldens teveel zouden hebben betaald, dan acht de bond het vreemd, dat die opdrachtgevers en hun adviseurs toch maar zouden heb ben gegund, hoewel zij toch weten, wat de bouwprijs van zeker object kan zijn. Voorts vraagt de bond, wiens taaie het is, het risico te bepa len, dat contractueel en wettelijk op de aannemer rust. De aannemings overeenkomst is er een tussen vrije partijen, die overeenstemming heb ben bereikt over een bepaalde prijs. Hoe die prijs tot stand komt, gaat volgens genoemde bond, de opdracht gever niets aan. Vervolgens wijst de bond op de noodzaak van het opzetsysteem. De Hoge Raad heeft in civielrechterlijke geschillen verscheidene malen er kend, dat het opzetsysteem niet on redelijk is te noemen, mits zich geen excessen voordoen. Een opzet kan b.v. tot stand komen, aldus de bond, doordat een der inschrijvers een fout Hier volgen enkele bijzonderheden over generaal Eisenhowers afscheids bezoek aan Nederland. De generaal kom. op 19 Mei te 16.10 uur per vliegtuig op het vlieg veld Gilze-Rijen aan. Terstond daarop rijdt de generaal per auto naar Breda voor een be zoek aan de Kon. Militaire Academie. Hij zal hier de cadetten van leger en luchtmacht en een detachement adelborsten toespreken. Na afloop van deze plechtigheid begeeft het gezelschap zich naar den Haag. De volgende morgen, op 20 Mei, zal generaal Eisenhower eerst een be zoek brengen aan de minister-presi dent, dr. W. Drees en van hier gaat de generaal, in gezelschap van de minister-president en minister Staf, naar de Trèveszaal aan het Binnen hof, waar hy een buitengewone ver gadering van de ministerraad zal bij- vonen. Na afloop hiervan rijdt de generaal naar het ministerie van oor- ven. log voor een bespreking met de mi nister, de beide staatssecretarissen en het comité verenigde chefs van staven. Om ongeveer kwart over elf ver trekt de generaal van den Haag naar het paleis Soesldijk, waar generaal en mevrouw Eisenhower door H.M. de Koningin voor de lunch zijn geno digd. Het ligt in het voornemen van de generaal, in de middaguren een be zoek te brengen aan dc „Spiritual life conference", een bijeenkomst van geestelijke vei'zorgers der Nato-strijd- Ib-achten, welke in hotel Figi te Zeist wordt gehouden. Generaal Eisenhower wordt die dag te ongeveer 16.20 uur op Schiphol verwacht, vanwaar hij per vliegtuig naar Parijn terugkeert. Hem zal uit geleide worden gedaan door de mi nister van oorlog en van marine en het comité verenigde chefs van sta- Critiek op de Anti Revolutionnairen Tijdens een in Koog aan de Zaan gehouden bijeenkomst van de Anti- Revolutionaire kieskringen uit de de Zaanstreek, heeft de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond, de heer C. M. A. Ruppert, die zoals hij zelf zeide niet sprak als voorzitter van het C.N.V., doch als gewoon burger, ernstige critiek geleverd op de gang van za ken in de Anti-Revolutionaire Partij. Deze critiek hield o.m. in het vol gens de heer Ruppert verwarrende standpunt van de A.R. over de gelei de economie, het feit, dat de meer derheid van de Eerste- en Tweede Kamerfracties der A.R. tegen de wet op de P.B.O, had gestemd, en het stemmen tegen het wetsontwerp Toezicht Credietwezen. Het ernstigste bezwaar noemde de heer Ruppert het standpunt van de A.R.-partijleiding tegen de laatste kabinetsformatie, waarbij men me dewerking had geweigerd op grond van het feit, dat de heren prof. dr De Gaay Fortman en oud-minister Meynen, politiek en parlementair niet ervaren werden geacht. Ondanks deze critiek wilde de heer Ruppert de A.R. toch steunen, omdat zijn bezwaren tegen de ande re partijen nog groter waren. In de na-oorlogse kabinetten miste hij een vaste lijn en een geestelijke basis. Het departement van Sociale Zaken noemde hij het zwakste dat ooit in Nederland bestaan heeft en ook op het departement van Economische Zaken had hy critiek. De heer Rup pert achtte het overigens onjuist met negatieve critiek het regeringsbeleid te bekijken. Met name de aanvallen op minister Lieftinck achtte hij in vele gevallen onoirbaar. Tussen kwart over elf Vrijdag avond en drie uur in de afgelopen nacht, is een steen geworpen door de etalageruit van een horlogerie (In de klokkenwinkel) in de Torenstraat te 's-Gravenhage. Een aantal gouden horloges en andere sieraden is ver dwenen. Hoe groot het aantal hor loges is, dat gestolen is, is nog niet bekend, evenmin als de waarde er van. De politie heeft de zaak in on derzoek. in zijn calculatie heeft gemaakt. Er wordt sinds jaren, in overleg met de overheid, gezocht naar een betere regeling van deze materie, doch tot een oplossing is het nog niet geko men. En de aangekondigde massale vervolging van 2000 aannemers, zal geen oplossing bespoedigen. Optre den tegen ongemotiveerde prijsop drijving zal door niemand worden afgewezen, ook door de bond niet. Door het opzetsysteem wordt het werk echter niet duurder. Vrachtauto ramde ijswagentje 1 dode en 2 gewonden Gistermiddag om ongeveer kwart over vijf reed te Deventer een vracht auto van de Zwolse weg af. De vrachtauto ramde daarbij een ijsco- wagentje. De 20-jarige Vèldkamp uit Deventer die bij het wagentje een ijsje stond te eten werd daarbij op slag gedood. De ijscoventer en een voorbijganger werden licht gewond. Het ijswagentje werd totaal vernield. De aanrijding is waarschijnlijk ont staan door het breken van de stuur stang van de auto. SCHOOLBANKEN AFGEKEURD. De inspecteur van het l.o. heeft in de Gooise School in Laren (N.H.) vrijwel alle schoolbanken afgekeurd. Volgens de mening van de inspec teur zouden de banken niet meer voldoen aan de huidige eisen van een juiste houding van het tot stil zitten gedwongen schoolkind. Deze mening wordt door de schoolarts ge deeld. B. en W. zijn het met deze con clusie echter niet eens. Zij geven toe, dat modern mate-' riaal de voorkeur verdient, menen echter, dat het in deze tijd van ver sobering te ver gaat om alle oude banken, die technisch nog in goede staat verkeren, te vervangen. (Alg. Dgbl.) Maar Westerling zat er niet in Gistermiddag hebben enige agen ten in dienst van de strafgevangenis te Haarlem een dienstje geklopt, dat nu niet tot de meest aangename kar weitjes in het politieleven pleegt te behoren. In de morgenuren waren zij met een arrestant naar Maastricht ver trokken, om aldaar voor de rechtbank te kunnen verschijnen. De gevangene kon het reisje maar matig waarderen en was er blijkbaar op uit, het de po litiemannen zo lastig mogelijk te ma ken. Ook in Maasticht wilde hij door lopend precies datgene, wat volgens de voorschriften verboden is en in een stemming, die niet meer zo ge heel onbedorven was, werd ten slotte de terugreis aanvaard. Reeds korte tijd, nadat de trein Maastricht verlaten had, begon de man zijn onverteerbare humeur te spuien. Daar hij ongeboeid tussen de agenten in een gewone coupé zat, kon hij de medereizigers ook van zijn hu meur laten genieten en een aanlei ding daartoe was al grif gevonden, toen een der agenten op verzoek van een reiziger het coupéraampje sloot. De man begon met aanmerkin gen en eiste ten slotte luidruchtig, dat het raampje weer geopend zou worden. In Eindhoven besloten de gen naar de goederenwagen maakte de arrestant een dergelijk misbaar, dat reizigers, die niet met de kwestie op de hoogte waren, de meest vreemdsoortige conclusies maakten Zelfs wist men te vertellen, dat de voormalige K.N.I.L.-kapitein Wester ling gearresteerd was en vele reizi gers op het traject EindhovenAm sterdam hebben zich gisteren in gis singen verdiept, of zelfs kwaad ge maakt, om hetgeen er in de goede renwagen geschiedde. Dit werd er niet beter op te Amsterdam, waar een gesloten politiewagen het perron kwam oprijden, om de gevangene een loopje te besparen. De gevange nis-directeur verklaarde desgevraagd, dat de gevangene hem bekend is als een zeer weerspannig personage, dat hy het bedrag reeds per post wissel had geïnd. De landbouwer ontkende pertinent, ooit een post wissel te hebben verzilverd en liet een onderzoek instellen op het post kantoor. Toen hem de door hem ge tekende postwissel werd getoond, zei hij verontwaardigd, dat hij was bedrogen: een onbekende zou de postwissel hebben geïncasseerd. Hij diende een klacht in bij de politie, doch deze kwam na onderzoek van de handtekening tot de conclusie, dat de man zelf de postwissel moet hebben ondertekend. Hij werd hier op vervolgd en wegens het doen van een valse aangifte door de Almelose Rechtbank veroordeeld tot 500 gul den boete of honderd dagen hechte nis. Hij ging in hoger beroep. Voor het Arnhemse Gerechtshof bleef hij ont kennen, de postwissel te hebben ge tekend. Twee deskundigen toonden echter aan, dat de handtekening wel degelijk door de boer zelf was geplaatst. Een der deskundigen, dr. Looman, ging met het onderzoek verder en bestudeerde de handte kening ook op karakterologische punten Samen met een psychiater kwam hij tot de conclusie, dat op grond van geheugenstoornis, ver dachte te goeder trouw kan zijn ge weest met het doen van de aangif te. De pröc.-generaal mr. Hoekstra, achtte op grond van deze verklaring het niet uitgsloten, dat verdachte had vergeten, dat hij de postwissel had geïnd. Hij vroeg tenslotte vrij spraak, omdat de opzet tot het doen van een valse aangifte niet bewezen is. Uitspraak over veertien dagen. STAMBOEKKOE 'S NACHTS IN DE WEI GESLACHT. Donderdag kwam de veehouder E. ten Oever te Oorterboer bij Meppel tot de ontdekking, dat zijn 4-jarige stamboekkoe 's nachts in de weide was geslacht. Hij vond alleen de huid, de beenderen en de ingewan den terug. De buit was met een auto vervoerd. Onder de landbouwende bevolking in Zuidwest-Drente heersten veront waardiging en ongerustheid over dit geval. BINNENLAND. De buitenbaden van de N.V. Maatschappijen Zeebad Schevenin- gen worden 30 Mei met de gebruike lijke wedloop naar de zee geopend. De 12-jarige Peter van der Glas, die in de Dorpsstraat te Landsmeer met zijn rijwiel een kleine zwenking naar links maakte, kwam in aanra king met de bumper van een tien- wielige truck met oplegger van de firma Bruynzeel uit Zaandam. De jongen kwam onder de wielen terecht en was op slag dood. Haar geld verloren, en voor de rechtbank UITBREIDING N.V. PANDER BLUFT GEHANDHAAFD. Op schriftelijke wagen van het Haagse raadslid A. Veldhoen (C.H.) in zake de geruchtmakende verbou wing bij de N.V. H. Pander en Zoon te Den Haag heeft het college van B. en W. geantwoord, dat B. en W. in verband met het huidige tekort aan bedrijfsruimte gemeend hebben voorlopig'in de aanwezigheid van de uitbreidingen te moeten berusten. Zoals bekend, geschiedden deze ver bouwingen tijdens de oorlog zonder vergunning van B, en W. op last van de bezetter. Een verzoek van de N.V. Pander, om alsnog bouwvergunning te geven, werd afgewezen waarna tot afbraak zou moeten worden overgegaan. 65 JAAR GETROUWD. Op 21 Juni hoopt het echtpaar P. van Ham-Oessels, St. Jacobshof in den Bosch temidden van een groot aantal kinderen, klein- en achter kleinkinderen het 65-jarige huwe lijksfeest te vieren. Het was een nogal triest geval, dat een dezer dagen voor de Amsterdam se rechtbank diende. Een oude vrouw van 75 jaar, die haar gehele leven de wet onderhouden en nooit overtreden had, was zonder het zelf te weten op een terrein buiten de wet geraakt en behalve het verlies van haar gehele vermogen, ook met de politie in aan- anraking gekom i. De betreffende dame had haar ver- aan B. en W. vergunning voor een geldschieterskantoor gevraagd. Daar hij niet aan de voorgeschreven bepa lingen voldeed, werd hem deze ge weigerd, waarop de handelaar toch tot het uitlenen van bedragen over ging. Hij bedong vaak percentages van 13 pet. of een deel van de te maken winst. De officier van justitie eiste 2 maanden voorwaardelijk en een geldboete van ƒ500. In beide zaken worden. mogen, groot f 80.000 tot voor korte zal op 30 Mei a.s. vonnis gewezen tijd belegd in effecten. Daar zij ech- J ter een groter rentepercentage wilde winnen, heeft zij het geld opgenomen en aan particulieren uitgeleend. Niet alleen is zij haar gehele vermogen kwijt, omdat ze ondeskundig uit leende tegen te weinig of geen onder pand, maar tevens heeft zij een paar maal leningen beneden 1.500 ver strekt, iets dat behoudens toestem ming van B. en W. aan particulie ren verboden is. De dame wordt thans door haar kinderen onderhou den, zodat de officier van justitie een geldboete minder op zyn plaats acht te. De verdediger verzocht de oude vrouw een voorwaardelijke veroor deling te besparen en haar 'n geringe geldboete op te leggen. Wel op de hoogte. Een geheel ander geval betrof een 63-jarige handelsman, die bewust de wet overtreden had. Hij had eerst RIJBEWIJS VOOR VIJF JAAR INGETROKKEN. De rechtbank te Breda veroor deelde gisteren J. v. d. R. uit Wa- genlberg tot een jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit de be voegdheid tot het besturen van een auto. Hij had op Kerstavond 1951 in be schonken toestand met zijn auto zijn 21-jarige plaatsgenoot B. aangere den met gevolg dat deze vrijwel direct overleed. De officier van jus titie had de straf geëist waartoe de rechtbank v. d. R. onmiddellijk uit spraak doende, vonniste, agenten de reis in de goederenwagen te vervolgen, zodat de reizigers geen last meer van de gevangene zouden 'hebben, maar tijdens het overbren- Een „rebellen"- ziekenhuis Gratis verpleging Te Kington-on-Thames (Engeland) hebben enige Britse artsen, die twee jaar geleden de strijd om hun plaat selijke ziekenhuis tegen de Nationale Gezondheidsdienst moesten opgeven, aangekondigd, dat zij het volgend jaar een „rebellen"-ziekenihuis zullen openen. Tijdens hun „David-en-Goliath"- gevecht presteerden zij het, zes maan den lang een soort „blijf-aan-het- werk"-staking op te voeren door kortweg te weigeren de deuren van hun ziekenhuis te sluiten en voort te gaan met het behandelen van hun patiënten», terwijl het hospitaal offi cieel niet bestond. Nu hebben de doktoren ongeveer 50.000 gulden verzameld en reeds zoeken zij naar een huis, dat ge schikt is om tot een ziekenhuis met 30 bedden te worden verbouwd. „Het zal op niet-politeke wijze worden ge leid", verklaren zij. „Het enige prin cipe, waarvoor wij zullen opkomen is, dat patiënte^ als mensen worden handeld". De behandeling zal geheel kosteloos zijn, precies als bij de Gezondheids dienst. Het ziekenhuis zal door vrij willige bijdragen worden in stand ge houden. Zoals de zaken thans staan, kan de minister van Gezondheid het rebel len-ziekenhuis niet verbieden. Al leen een amendement op de bestaan de wet kan de plannen in duigen doen vallen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6