Moeke aap vlooit haar zoontje en vader lama spreekt vochtig Poes en... aardappel Lente in Wassenaars Dierenpark De opvoeding van geitje De Groenestegen zijn niet groen, maar wel gezellig en gemoedelijk EVALLEN ZATERDAG 17 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Een kraagbeer is ook liever lui dan j moe, vooral als het zonnetje zo lek-1 ker schijnt. Hier ligt er een te rekken en te geeuwen. De familie Lama voor haar woning. Op de voorgrond de beruchte „nat- spreker". Kwiek kijkt het jonge aapje de we reld in, maar zijn moeder heeft de wereld al zo lang gezien. Zij kijkt lie ver achter het oor van haar zoontje! Misschien huist daar een vlo? p|E bezoeker van het Dierenpark Wassenaar heeft de neiging om nog voor hij een dier gezien heeft al met zijn hoed in de hand te gaan staan en in deze van een zeker ontzag getuigende houding tot zichzelf te lis pelen: „Nou, dat is de moeite waard". Bij bezoeken aan dierenparken blijkt het over het algemeen reeds spoedig, dat het niet zo eenvoudig is, om bij de combinatie „dieren" en „park' aan beide samenstellende de len te geven, wat hun toekomt. Meest al bevolkt men een plekje grond met een aantal wildernisbewoners en tracht daarna de omgeving zo aardig mogelijk in te richten. In Wassenaar j is dat anders. Daar bezat men reeds een schitterend park en op zekere dag kwam men op de gedachte, dat het onderbrengen van wilde dieren hier v/el een paradijselijks sfeer, zij het met tralies, zou oproepen. Zo weinig mogelijk. Dat de uitdrukking paradijselijk niet overdreven is, hangt waarschijn lijk samen met het feit, dat men zo weinig mogelijk met tralies gewerkt j heeft. Helaas is het voor de gezond-1 heid van de vacantiegangers noodza kelijk, dat leeuwen, tijgers en beren achter slot en grendel verblijven. Daarnaast biedt het park echter op vele plaatsen een aanblik, die tegen overgesteld is aan een hokken- en kooiensysteem. Wanneer men er binnengaat, komt men direct na het passeren der controle in een zeer dicht be groeid gedeelte. Hier jubelen 's mor gens de „vrijwillige vogelkoren" hun hoogste lied en vooral de stadsbewo ner, die zich plotseling overweldigd voelt door wat hij tussen zijn stenen muurtjes en houten schuttingen een heel jaar idealiseert als „buiten", zal moeite hebben om zich uit deze ver rukkelijke sfeer los te maken. a Als hij even verder loopt, zal hij echter in een op het eerste gezicht vergeten hoekje een alleraardigst tafereeltje zien. Aan een watertje verblijven ergens tussen het groen LEIDSE STRATEN EN STEGEN 4. men de mannen op straat zien zitten tegen de muur van hun huisje, ter wijl de kinderen spelen in de steeg of aan de grachtjes, die de Groene- steeg kruisen. Het is er niet altijd even fris, vooral wanneer het zwarte water van Oranjegracht en Waard - gracht borrelt van het bagger-gas. Men moet de winkelstand van de Groenestegen niet onderschatten! Er zijn hier ijverige neringdoenden, als schoenmakers, reparateurs, bakkers, enz. Men vindt er talrijke winkels, waar van alles te koop is. Een er van draagt op de etalageruit het weidse opschrift ..Galanterieën", terwijl mid den in de etalage een emaille po staat te pronken tussen borstels en andere huishoudelijke artikelen. Ook de kroegje' ontbreken er niet, knusse gelegenheden waar een borrel bijna de helft minder kost dan aan de Breestraat. We zagen er een kas telein, die op het middaguur zich stond te scheren achter de tapkast Wat buitenshuis gedaan kan wor den, doet men niet binnen. Dat geldt zowel voor de vrouwen, die op stoe len of matjes zitten kousen te stoppen of groente schoon te maken, als voor een kleine peuter, die heel gemoede lijk tegen de muur een plasje stond te maken.... Wanneer zoals in deze weken een lokkend voorjaarszonnetje dit bonte tafereel van volkse gemoedelijkheid beschijnt, is de Groenesteeg van één tot zes een stadsbeeld, dat om ver schillende redenen wellicht om ver dwijnen roept, maar dat in onze ogen toch een verlies zou zijn. In hoeveel straten vlaggen alle buren wanneer en echtpaar vijftig jaar getrouwd is, zoals gisteren in een der Groeneste gen het geval was? Waar vindt men zóveel saamhorigheid en gemeen schapsgevoel als in dergelijke stra ten? Wanneer iemand er in de put zit, weet iedereen het. Wanneer er ergens feest is, leeft iedereen mee. Deze sfeer vindt men in de Groene stegen, waar blinden er andere inva liden bekende verschijningen zijn, omdat helemaal achteraan in de voormalige school de Gemeentelijke Werkinrichting is gevestigd. (Foto: „De Leidse Courant"). DE STEEGNAAM is werkelijk afge leid van het groen van struik en plant, al zou men dat aan de tegen woordige zes Groenestegen niet zeg gen. Het enige groen, dat men er ont waart, is helemaal achteraan zicht baar, waar de zesde Groenesteeg doodloopt tegen het hek van de Ge meentelijke Begraafplaats. Maar toen de Groenesteeg bij de eerste Ooste lijke stadsuitbreiding werd aange legd tot aan de Vestestraat, waar de vestwal lag, behield deze nog lange tijd haar landelijk karakter, omdat het aan weerszijden daarvan gelegen weiland niet onmiddellijk werd vol gebouwd. Men noemde de nieuwe straat daarom de Groene Steghe. De eerste, tweede en derde Groenesteeg heetten later de Voorste Groene steeg, de Middelste Groenesteeg en de Veststeeg. In 1659'werd de stad opnieuw aan de oostzijde uitgebreid. De zes stegen van Hooigracht tot Zijl singel werden toen genoemd Lange Groenesteeg, Korte Groenesteeg, Groeneveststeeg, Voorste Groene steeg, Middele Groenesteeg en Ach terste Groenesteeg. Pas in de 19e eeuw werden het pas gewoon de eerste, tweede, derde, vierde, vijfde en zesde Groenesteeg. De Groenestegen hebben iets genoe- gelijks behouden van het oude Lei den uit de 18 en 19e eeuw. Uit sociaal en stedebouwkundig oogpunt zullen er wel aanmerkingen gemaakt kun nen worden, maar wij voor ons vin den het iedere keer opnieuw een ge noegen door de Groenestegen te fietsen, waar het Leidse volksleven zich niet achter de smalle geveltjes verbergt, doch dagelijks zichtbaar is op straat. Uit de ramen hangen altijd dekens en matrassen te luchten; hier en daar wappert een wasje in de wind. Vrouwen staan in hun voor deur en bespreken met wederzijdse buren het laatste nieuws uit de buurt. Men vindt er van die gezellige snoep winkeltjes, waar boodschappen in de vorm van „een cent drop" nog aan de orde van de dag zijn. We telden niet minder dan vier bruggetjes, die de Groenstegen resp. over de Uiterste-, de Heren-, de Oranje- en de Waardgracht leiden. Ze passen stuk voor stuk voor treffelijk in het stadsbeeld, die kleine grachtbruggetjes met hun witgeschil derde leuningen, waarover alijd een kleed of loper hangt, die uitgeklopt moet worden. Wanneer het zonnetje schijnt, kan HYPOTHEKEN en voor alle andere «aken op het gebied ran on roerende goederen 8ouw-en Makelaarsbsdrijf v.d. Drift Oude Vest 29 Leiden Telef. 20513 een flink aantal van de meest uiteen lopende vogelsoorten. Van eenden tot vreemdsoortige, van buitenmodel snavels voorziene dieren wandelen hier vriendschappelijk door elkaar of houden zich, heerlijk in het zonnetje gezeten, bezig met het verschalken van vlooien, waarbij ze hun lange nekken in bijna onontwarbare kno pen leggen. Studie in mensen. De afdeling roofdieren schijnt al tijd de meeste aftrek te moeten heb ben. Het heeft eigenlijk weinig zin, om beschrijvingen van deze koningen en boemannen der wildernis te geven, want iedereen kent ze. Alleen de tij ger Randi, die zonder schouderblad ter wereld is gekomen, is een enigs zins vreemde verschijning. Zeer de moeite waard is het overi gens, om in deze omgeving de die renparkbezoekers eens te bestuderen. Kinderen kijken over het algemeen met een heilig ontzag naar de roof dieren, maar volwassenen een spe ciaal mannen hebben behoefte om een soort vermeend', dapperheid te demonstreren. Want is het niet grap pig, dat een jongeman de drang niet kan weerstaan om tegen een goed verzegelde tyger te zeggen: „Zo ouwe jongen, hoe gaat het met jou?" Wij stellen ons daarbij voor, wat diezelfde jongeman zou doen, als hij ergens bij een kruising van paden plotseling tegenover een tijger in vrijheid zou staan. Voermoede- lijk niet naar zijn toestand in formeren! Naast uitingen als deze, die men goedmoedige bluf kan noe men, schijnt een dierenpark ook mo gelijkheden tot uitleven te bieden aan met minderwaardigheidscom plexen beladen pantoffelhelden, die heel geniepig tegen de tralies van 'n kooi schoppen, om dieren nijdig te maken en genoegen te scheppen in de gedachte: Je kunt me toch niet pak ken. Rare knapen. De beren zorgen, zoals gebruikelijk, voor de vrolijke noot. Ze zitten el kaar wat achterna en maken rare fratsen voor het publiek. Als ze zich op hun achterpoten verheffen, ma ken ze het ene ogenblik de indruk van een zorgelijk opoetje, dat zich de handen wrijft en het andere ogen blik van een zwaarlijvige dame, die de hokie-pokie zal gaan dansen. De roofvogels, waarvan het dieren park een practihge collectie bezit, zien er in tegenstelling tot de beren kuilbewoners hoogst onsympathiek uit. Met hun gemene, loerende oog jes bekijken ze de bezoekers als een soort prooi. Het is weerzinwekkend om te zien, hoe zij zich bij het voe deren op een stuk rauw vlees wer pen. Dan zijn lama's rustiger van uiter lijk. Mensen, die „nat" spreken, worden wel eens aangeduid als „la ma's" en daarom vergeven we een van de exemplaren, die in het Die renpark Wassenaar rondloopt, gaarne, dat hij ons in het gezicht spuwde, toen we een foto van hem wilden ma ken. Het is namelijk best mogelijk, dat dit niet bedoeld was als beledi ging, maar als tevredenheidsbetui ging. Bij de dwerggeitjes schijnt men van een strenge opvoeding te houden. Nadat we geconstateerd hadden, dat deze kleine exemplaren dezelfde door dringende geurtjes verspreiden als hun grotere inheemse soortgenoten, gaf de vader .an de twee jonggebore nen een nummertje opvoeding weg. Wat de kleine misdaan had, werd niet duidelijk, maar ze werd 'n half u. ach terna gezeten en heen en weer ge schud tussen de poten van pa, die hierbij geluiden uitstiet of hy door een ongeneeslijke hooikoorts was overvallen. Moe deed hierbij niets anders dan jammeren, maar stak geen poot uit. Waarmede we maar willen zeggen, dat de mannen in de dierenwereld hun positie goed hebben kunnen handhaven. Kind in het vestzakje. Niemand zal naar wij hopen de verwachting koesteren, dat het mo gelijk is, om een volledige beschrij ving van een goed uitgerust dieren park te geven. *ct gaat tenslotte om een indruk, waarbij de diverse mogelijkheden naar voren treden. We hebben reeds geschreven over de schoonheid van het park en de col lectie roofdieren, waaraan echter moet worden toegevoegd, dat ook voor de liefhebbers van vogels een vogelhuis met zeer zeldzame exem plaren ter bezichtiging openstaat. En voor degener, die zo graag roe pen: „Ach wat enig!" zijn er ook verschillende verrassingen. Dit is te danken aan het feit, dat de verschil lende dieren het zo naar hun zin heb ben in Wassenaar, dat ze ook in ge vangenschap jongen ter wereld bren gen. Men ziet een stevige buffel van enkele maanden en een pas geboren wolf. Bijzonder grappig is de jonge kan- geroe, die in een huidplooi opgebor gen kan worden en zich daar best schijnt te amuseren als zijn moeder rondhuppelt. Af en toe laat hij zijn kop eens zien en dan lijkt het net of hij in een vestzakje zit. De apen tenslotte zijn in vele soor ten vertegenwoordigd. Er zijn aller lei komieken onder, maar verreweg het aardigst is een kooi, waarin een pa en moe met hun zoontje verblij ven. De jongeling hoeft zo'n grappig oude-mannetjes gezicht. De hele fa milie graait door de tralies naar lek kere hapjes en de kleine, die regel matig zijn portie moedermelk krijgt, doet hieraan dapper mee. Als pa niets meer te eten heeft en de kleine nog aan een hapje bezig is, springt hij naar hem toe en roets.zoonlief zit al bij zijn moe der, die wijs haar hoofd schudt, maar niets zegt of doet Waarmede we maar willen zeggen, wat we straks bij die dwerggeitjes ge zegd hebbenvan de mannen in de dierenwereld! ZEER GEHEIM. Een Amerikaanse senator wilde weten, hoe de Britse Centuriontank in elkaar zit. Hij trachtte informaties in te winnen bij een generaal, maar deze wist het ook niet. Hij wendde zich echter tot twee officieren, die het ook niet wisten, maar beloofden een onderzoek in te stellen. Na veertien dagen kwam de eer ste officier terug, die zei: „Hier zijn de gegevens. Wilt U er rekening me de houden, dat ze zeer geheim zijn?" Nauwelijks had hij de woorden ge sproken, of de tweede officier kwam binnen. Hij zei: „Hier zyn de gege vens. Ik heb ze uit een tijdschrift ge knipt". HET KAN VERKEREN. Een handelaar in tweede hands artikelen te Hamburg heeft een par tijtje IJzeren kruisen met zwaarden en eikenloof op de kop kunnen tik ken. Hij verkoopt deze onderschei dingen thans als souvenirs. Het rid derkruis van het ijzeren kruis met bijbehorende versierselen kost 54 Mark. Het gewone IJzeren Kruis doet slechts 7 Mark. TOEPASSELIJK. Een inwoner van Bismarck in de Amerikaanse staat Noord Dakota heeft de plaatselijke bibliotheek me degedeeld een boek niet te kunnen terugbezorgen, omdat het bij de overstroming van de Missouri door het water is meegesleurd. Het boek was getiteld: „Het ver doemde Missouri-dal". Piepertje het Perzisch poesje wil graag vriendschap sluiten met Murphy. Zij staat wel een beetje onwennig tegenover haar nieuwe speelgenootje, maar de aard van het beestje haar nieuwsgierigheid wint het. Trouwens, de onwennigheid van Murphy lijkt wel groter te zijn dan de hare. Een poeske dat nog maar zo kort rond loopt, komt dagelijks voor vreemde en ongekende dingen te staan. Zij is alleen een beetje verdrietig dat haar pogingen de toenadering niet beantwoord worden. Maar dat is weer de aard van het beestje Murphy dat geen beestje is, doch een enigszins ongewoon gevormde huis-, tuin- en keukenaardappel.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5