S)e De a.s. verdragen met W. Duitsland Twee critieke jaren Amerikaanse nota over Tunesië Spelletje van kat en muis Krijgsgevangen die niet terug willen Schrikbewind op Sardinië Prof. Lieftinck naar Turkije Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 17 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12590 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 EUROPA's TOEKOMST WAT ADMIRAAL FEOHTELER niet klaar kon spelen noch wel ke Amerikaanse instantie ook, deed een redacteur van het Nederlandse „Handelsblad". De admiraal kon ontkennen wat hij wilde, hij kon bij hoog en bij laag beweren, dat hij nooit ofte nimmer in welk rapport ook de dingen beweerd had, welke het Franse dagblad „Le Monde" hem in de schoenen schoof en alle Amerikaanse autoriteiten mochten nog zo categorisch ontkennen, dat er een dergelijk rapport-Fechteler bestond „Le Monde" hield vol: en toch bestaat het en is de inhoud authentiek. Totdat het „Handelsblad" in een oud Amerikaans marinetijdschrift (van Sept. 1950) het artikel vond, dat, in het Frans vertaald, bijna let terlijk dezelfde inhoud had als het z.g. rapport. De maker van het z.g. rapport ongetwijfeld niet 0 admiraal Fechteler had het artikel eenvoudig over geschreven. En nu heeft het Franse blad z'n opzienbarende onthulling weer in geslikt. Maar, zegt „Le Monde", of nu admiraal Fechteler het in 1952 geschreven heeft danwel een Ame rikaanse commander Talerico in 1950 het is in elk geval de weer gave van de heersende mening in Amerikaanse marine-kringen. Zoals men zich herinnert, was de korte inhoud van het rapport alias het artikel dat West-Europa bij een eventuele aanval uit het Oos ten in drie dagen onder de voet ge lopen zou zijn, dat Engeland door middel van atoombommen het aller eerst uitgeschakeld zou worden en dat Amerika dus goed zou doen er rekening mee te houden, dat zijn strijdkrachten zo vlug mogelijk naar Noord-Afrika konden uitwijken, ten einde van daaruit de bevrijding van Europa te organiseren. Vandaar dat de Middellandse Zee van onschat bare waarde was. De titel van het artikel in het Amerikaanse tijdschrift luidde dan ook: Sea of decision, de zee der beslissing. Nu moge het voor ons een op luchting zijn te vernemen, dat de op zienbarende onthulling een „canard" is geweest en dat de Amerikaanse admiraal er niet debet aan is, be langrijker is het om te weten, of deze zienswijze inderdaad de heer sende mening is onder de Ameri kaanse leger- en vlootautoriteiten. Waarschijnlijk was dit inderdaad het geval in de tijd toen het artikel werd geschreven, n.l. in 1950; maar sindsdien is het een en ander ge wijzigd, heeft Eisenhower de grond slag gelegd voor een sterke verde diging van W.-Europa en is het Europese leger in de maak. Weldra zal West-Europa beschikken over een goed geoutilleerde strijdmacht, mis schien niet zo heel groot, maar toch sterk genoeg om er rekening mee te houden. WAT DUS IN 1950 geheel aan- sloot bij de toenmaals heersen de opvattingen omtrent de situatie in West-Europa, is tegenwoordig niet meer actueel en daarom kunnen wij aannemen, dat de Amerikaanse auto riteiten volkomen gelijk hebben, wanneer zij zeggen, dat de in het z.g. rapport vervatte meningen niet gedeeld worden door de officiële in stanties. Wat wij voor ons meer veront rustend vinden is de mening van sommige vooraanstaande hoewel nog niet officiële personen in Amerika, dat de Amerikaanse rege ring te veel waarde hecht aan het behoud van West-Europa en daar door Azië aan zijn lot overlaat. Dat MacArthur zo denkt, is te be grijpen; men kent zijn opvattingen, welke hem in tegenstelling hebben gebracht met de leidende figuren van de Amerikaanse politiek en zijn entslag ten gevolge hebben gehad. Maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat één van de mannen, die evenzo denken, candidaat wordt gesteld voor het presidentschap en erin slaagt om op de presidentiële zetel te klimmen. Zal in zo'n geval de Amerikaanse politiek een ommezwaai maken en zal men West-Europa min of meer aan z'n lot overlaten? Voorlopig is dat een zorg voor la ter, want zover is het nog niet. Maar met een dergelijke mogelijkheid voor ogen, zal het zaak zijn als wij ons zo krachtig mogelijk inspannen om zelf te bereiken, dat onze ver dediging zo stevig wordt als maar enigszins doenlijk is. De gedachte, dat West-Europa in drie dagen onder de voet zou kunnen worden gelopen, behoort een absur diteit te worden, zowel met als zon der Amerikaanse hulp. Het moge waar zijn, dat de Ame rikanen ondanks alles toch stevig van plan zijn om ons in zo'n geval te bevrijden en het moge waar zijn, dat ook dit een grote beveili ging voor ons betekent, wegens de preventieve werking, welke daarvan uitgaat, het lijkt ons toch altijd vei liger, vlugger en voordeliger, wan neer wij niet bevrijd behoeven te worden. Het voorbeeld van Zuid-Korea en onze eigen herinering zitten ons nog altijd dwars. MAANDAG LAATSTE BESPREKINGEN De ministers van buitenlandse zaken der zes West-Europese staten (waar onder Nederland), die betrokken zijn bij de besprekingen over het vormen van een Europees leger, zullen Maandag a.s. te Parijs bijeenkomen. Vervol gens zullen besprekingen worden gehouden tussen diplomatieke vertegen woordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten en West- Duitsland. Op dit samenstel van diplomatieke besprekingen zal worden uit gemaakt of West-Duitsland al dan niet in de tweede helft van 1952 tot her bewapening zal overgaan, zulks in het kader van de Europese verdedigings- gemeenschap. DE LAATSTE BELETSELEN Hiervoor zal gepoogd worden de laatste beletselen voor het sluiten van de contractuele overeenkomsten tussen de Westelijke „Grote Drie" en de Bondsrepubliek uit de weg te ruimen. Overeenstemming ten aanzien van de Westduitse herbewapening zal tot resultaat hebben, dat de West- Europese defensie wordt versterkt met 12 Westduitse divisies met steun van lichte vlooteenheden en lucht strijdkrachten, en tot de Elbe wordt uitgebreid. De contractuele overeenkomsten zullen de Westduitse regering de po sitie geven van gelijkwaardig lid van de West-Europese gemeenschap, door een einde te maken aan het Bezettingsstatuut. Volgens de huidige plannen wil men op 24 Mei te Bonn de contrac tuele overeenkomsten ondertekenen en op 26 Mei te Parijs het verdrag betreffende de Europese Defensiege meenschap. De Westduitse Bondsdag heeft Vrijdag een door de socialistische oppositie ingediende motie, strek kende tot het uitstellen van de West duitse ondertekening van het ver drag voor de instelling van een Euro pees leger, totdat het te Karlsruhe gevestigde Hof voor Grondwetzaken zou hebben uitgemaakt of West- Duitsland mag herbewapenen zon der voorafgaande wijziging van de grondwet, verworpen. Men verwacht, dat het Hof omstreeks twintig Juni a.s. met de behandeling van dit vraagstuk zal beginnen. Een andere socialistische motie, om op Vrijdag a.s. de tussen West- Duitsland en de Westerse verbonde nen te sluiten contractuele overeen komst te bespreken, is eveneens ver worpen. De Westduitse regering heeft zich verplicht de commissie voor buiten landse aangelegenheden van de Bondsdag Woensdag a.s. inlichtingen te zullen verstrekken over de stand van zaken betreffende de Westduit- Djakarta wijst Nederlanders uit De Indonesische regering heeft de correspondent van Associated Press in Djakarta, de Nederlandse journalist Bob L. Kroon, bevel gegeven vóór 21 Mei het land te verlaten. De minister van de Voorlichting, Monanoetoe, deelde mee, dat deze maatregel gebaseerd was op het feit, dat de verblijfsvergunning van Kroon die Nederlands burger is, afloopt. Zijn verzoek om verlenging van de verblijfsvergnuning is afgewezen, wat, volgens Mononoetoe te maken heeft met de „Nederlandse koloniale houding" van Kroon, die „het Indone sische volk vijandig gezind zou zijn". De weigering om Kroon's verblijfs vergunning te verlengen sluit aan op gelijkluidende maatregelen, die in de afgelopen weken tegen andere Neder landse burgers in Indonesië genomen zijn. se ondertekening van het E.V.G.- verdrag en het sluiten van een over eenkomst met de Westerse Verbon denen, welke in de plaats zou komen van het Bezettingsstatuut. Het ligt in de bedoeling, dat de Westduitse regering de overenkom- sten in het daarop volgende week einde zal tekenen. Zij worden eerst van kracht, wanneer zij door Bonds dag en Bondsraad zijn bekrachtigd en door president Heuss getekend. Adenauer waarschuwt Bondskanselier Adenaur heeft de voorzitter van de Duitse vakbond, Fette, een brief gestuurd, waarin hij hem uitdrukkelijk waarschuwt, niet in strijd met de Grondwet en de rechten van het parlement stakin gen en verzet te organiseren. .In brede kring van het Duitse volk zal men de gelijktijdigheid van uw aan kondiging van verzet der vakbonden en de Oostduitse bedreiging, het tot standkomen van het verdrag door algemene stakingen te verhinderen, niet als toeval beschouwen", aldus Adenauer. Kardinaal Mindszenty verblijft se dert Februari van dit jaar in een villa te Matrafured. Aldus luiden de berichten van een correspondent van het Centre d'Information de Presse te Rome. De gezondheid van de Kar dinaal schijnt thans de Hongaarse regering geen zorgen meer te baren in tegenstelling met het vorig jaar, toen voor het leven van Kardinaal Mindszenty moest worden gevreesd. Volgens generaal Bradley, chef van de Amerikaanse generale staf, gaan de Westelijke landen twee cri tieke jaren tegemoet. Op een bijeen komst te Houston ter gelegenheid van de „dag der strijdkrachten" ver klaarde hij, dat „de vrije landen zich tot het uiterste moeten inspannen om hun kracht te vergroten". In de ko mende twee jaar moeten de Verenig de Staten, behalve voor versterking van eigen strijdkrachten, ook voor een zo snel mogelijk opbouwen van de verdedigingskracht van hun 'bond genoten zorgdragen, aldus de gene raal. IN AKEN WONEN 1523 NEDERLANDERS. Uit een dezer dagen gepubliceerd overzicht van het statistisch bureau der stad Aken blijkt, dat in Maart j.l. in deze stad 1523 Nederlanders woonachtig waren. Zij vormen de meerderheid van het totaal aantal in Aken woonachtige buitenlanders, dat 2466 bedraagt. Frankrijk niet van inmenging gediend In gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs is Vrijdag verklaard, dat de V. S. in een nota aan Frankrijk er bij dit land op aangedrongen hebben, zeer snel verstrekkende hervormingen in Tunesie in te voeren. In de nota wordt gezegd dat de Amerikaanse regering, indien de Tunesische kwestie opnieuw door de V. N. zou worden behandeld, zich niet langer van stem ming zou kunnen onthouden met betrekking tot de eisen tot bespreking van de kwestie, aldus wordt vernomen. Men meent te wten, dat de nota op 1 Mei is overhandigd. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken weigerde te bevestigen, dat een der gelijke nota was ontvangen, maar in gewoonlijk welingelichte kringen is men het er algemeen over eens, dat een nota van bovengenoemde inhoud is overhandigd. Voorts wordt vernomen, dat de Franse minister van buitenlandse za ken, Robert Schuman, en het kabinet door deze nota onaangenaam getrof fen zijn. Men is thans bezig aan een ant woord. Men meent te wetefi, dat hierin zal worden verklaard, dat de gebeurtenisen in Tunesië alleen Frankrijk en de Tunesiërs aangaan. Verantwoordelijke Franse functio narissen en politieke leiders zijn reeds lang van mening, dat de V.S. de Tunesische nationalisten hebben doen verstaan, dat zij op Ameri kaanse steun tegen de Franse rege ring zouden kunnen rekenen. Franse leiders geloven, dat de goede samenwerking met de Tune siërs zonder deze Amerikaanse aan moediging reeds hersteld zou zijn. De Franse ambassadeur te Washing ton zou reeds eerder bij de Ameri kaanse regering stappen hebben ge daan. Intussen wordt de toestand in Tu nesië steeds meer gespannen en hij wekt ernstige bezorgdheid bij de Franse autoriteiten. Men vreest, dat de bomaanslagen zullen toenemen, in het bijzonder tijdens het aanstaan- 5)e wapetvtuóiUig, det taedomót? Hoe men zich de uitrusting van de Amerikaanse infanterist in de naaste, toekomst voorstelt is omsehreven in een artikel in het Amerikaanse „Me chanic Illustrated Magazine". Hoofd en lichaam van de soldaten zullen beschermd zijn door pantsers vervaardigd van een nieuw soort plastic, dat tweemaal zo sterk, doch half zo zwaar is als staal. Op de tekening zijn enige van de voorgestelde vernieuwingen aangegeven. De helm, vervaar digd van Doron, de naam van het nieuwe plastic materiaal, heeft een vizier, dat het gelaat beschermt. De uniformjas is voorzien van vakken, eveneens gemaakt van het kogelvrije plasticmateriaal, dat aan de binnenzijde is voor zien van kussens van schuimrubber. Onder de riemen, die op verschillende plaatsen van het lichaam gesnoerd zijn, bevinden zich ook rubber kussens, om de druk te verminderen. de Mohammedaanse feest Ramadan. Men meent te weten, dat de Franse opperbevelhebber, generaal Garbey, om versterkingen heeft verzocht. ZWARE OLIEBRAND IN TEXAS Tengevolge van een ontploffing in een tank met paraffine is Vrijdag op het terrein van een oliemaatschappij in de omgeving van Corpus Christi (Texas), een zware brand uitgebro ken. Ongeveer 900 omwonenden moesten werden geëvaccueerd. Eén persoon werd gewond. De hitte was zo groot, dat de brandweer de vuur zee niet dicht kon benaderen. De schade bedraagt, volgens een onoffi ciële schatting, een milüoen dollar. ttanaCag. in Suniö eiót 5 doden Na een tijd van betrekkelijke rust, hebben de rebellen in Tunis de laatste dagen hun kop weer opgestoken. Een serie van aanslagen begon met een ontploffing in het Hoofdpostkantoor van Tunis, die vijf doden en 11 gewon den eiste. Het bureau van één der ambtenaren is veranderd in een ravage. Op de stoel ziet men nog één der schoenen van het slachtoffer. Nota's ongeopend teruggestuurd Nadat de Russen op 13 Mei een geallieerde protcstnota tegen de „spelde- prikken" jegens de geallieerde patrouilles op de autobaan BerlijnWest- Duitsland als „verkeerd geadresseerd" hadden teruggezonden, retourneer den de Westelijke stadscommandanten gisteravond op hun beurt een Rus sische nota, zo verneemt Reuter uit geallieerde bron. Hierin werdde overigens reeds tegengesproken beschuldiging geuit, dat de geallieerde patrouille-jeeps „buitensporig bewapend" zouden zijn. Dit is dan de laatste ontwikkeling in het raadselachtige ,kat-en-muis- spelletje" zoals de Britten het noemden na een bezoek aan de Sov jet-commandant dat de Russen de laatste dagen spelen, door geal lieerde patrouilles dan weer wel, dan weer niet op de autoweg toe te laten. Gisteravond b.v. konden een Amerikaanse en een Britse patrouille weer ongehinderd de heirweg oprij den voor haar normale zesmaal- daagse rit, maar eerder op de dag wapen weer een Britse en een Ame rikaanse patrouille teruggestuurd. Naar de reden van deze wonder lijke gedragslijn kunnen de geal lieerden slechts gissen, al meenden zij gistermorgen dan een aanwijzing gevonden te hebben in de beschul diging van het Oostduitse persbureau ADN, dat de Britten en Amerikanen trachten „gewapende patrouilles in speciaal uitgeruste voertuigen op de weg te brengen". Men verwacht dan ook, dat, wan neer de Russische plagerijen niet eindigen, de Westelijke Hoge Com- Petitie van Koreanen Het Zuidkoreaanse parlement ont ving gisteren een bundel papier, waarop 15000 Koreaanse krijgsgevan genen op 9 Mei hun handtekening hadden geplaatst, met de smeekbede, hen niet naar Noord-Korea terug te zenden. Hun petitie zal worden op gezonden naar de geallieerde onder handelaars te Panmoenjon, Deze krijgsgevangenen zijn verle den maand uit Koje naar het vaste land overgebracht, bij een splitsing tussen gevangenen die wel en die niet naar Noord-Korea terug wilden. De overgebleven hardnekkige com munisten hebben toen gerebelleerd, en de kampcommandant, generaal Dodd, tijdelijk gegijzeld. Thans wordt Naar het Alg. Dagblad mededeelt leven sinds April 1950 tientallen men sen in het door Orgosolo op Sardinië onder de voortdurende vrees voor de dood. Meer dan twee jaar geleden verschenen er op een nacht op de muren van de kerk de namen van 35 dorpelingen. Naast die namen hing egn proclamatie, waarin stond dat een geheim tribunaal de 35 ter dood had veroordeeld. Sindsdien zijn ze ventien van hen vermoord. Het laat ste slachtoffer was een herder die in de buurt van zijn kudde werd ge vonden, doorzeefd met kogels. Dat is nu vijf dagen geleden. Waarschijnlijk zijn de moorden een nasleep van een vendetta op gro te schaal en worden zij bedreven door de aanhangers van de bandiet Giovanni Liandru, die men ook wel de Sardijnse Giuliano noemt. De regering stelde een pry's van tienduizend gulden op zijn hoofd en hij werd spoedig gearresteerd, verra den door zijn eigen vrouw. Een paar dagen na zijn arrestatie vond men de vrouw dood op de stoep van haar huis. De politie stond machteloos. En is dat nu nog steeds, omdat niemand de discipline in het kamp op het eiland Koje gaandeweg hersteld. Het nieuwe kamp op het vasteland in de nabijheid van Poesan, heeft geen bewakingstorens, geen machine- geweerposten, geen tanks, geen zand zakken noch vlammenwerpers. Het is alleen omringd door 'n prikkeldraad afrastering van ruim een halve meter hoog, waarover iedere gevangene met gemak heen kan klimmen. Maar het vertrouwen van de kampleiding in deie niet-comrnunisten is nog niet beschaamd: geen enkele gevangene heeft tot dusver geprobeerd te ont snappen. Zij werken overdag aan projecten buiten het kamp. Luchtverkeer weer normaal Alle internationale luchtlijnen, die haar benzineverbruik hebben moeten beperken, zullen vermoedelijk op 2 Juni alle vluchten weer normaal kunnen uitvoeren, zo als te Parijs door internationale luchtvaartautori teiten verklaard. In dit tussentijd zul len de transatlantische vluchten ira het geheel niet besnoeid behoeven te worden; slechts zal er een tussenlan ding moeten worden gemaakt te Shannon of op de Azoren. De K.L.M. treft reeds voortbereidingen om an nuleringen ongedaan te maken. missarissen zich in verbinding zul len stellen met de Russische com missaris in Oost-Duitsland, gen. Tsjoeikof. WRAAKKRETEN UIT O.-BERLIJN. Op een massale betoging van hon derdduizenden jonge communisten in de Sovjet-sector van Berlijn heeft de leider van de Oostduitse commu nistische jeugdbeweging, Honnecker, zyn toehoorders toegeroepen „wraak te nemen" voor de dood van Philip Muller, die bij de relletjes van Zon dag jl. in Essen om het leven kwam. Ondanks de heersende spanning deden zich geen incidenten voor, zodat de in staat van alarm gebrach te West-Berlijnse polite niet hoefde in te grijpen. Snte>in.ationa£e. p-oitfreqzttentcHMijtettUig. ITEP 1852-1952 i im KvvnoN.M i rrvrooNMi i ung| [bEUYVJ FFST POSTZFCLi kv.=-,..iw inmcm»jui Een afbeelding van het affiche, dat de P.T.T. heeft laten vervaardigen ter gelegenheid van de internationale postzegeltentoonstelling, welke van 28 Juni6 Juli 1952 in het Jaar beursgebouw te Utrecht gehouden zal worden bij het eeuwfeest van de postzegel. Jiaviettje Bond zonder naam. Na aftreden als minister van financiën Wanneer hij zijn functie als minister van Financiën zal hebben neergelegd, reist minister prof. P. Lieftinck in Juli via Washington naar Turkije, waar hij voor onbepaalde tijd zal optreden als vertegenwoordiger van de Wereld bank meldt de correspondent te Washington aan de „Tel.". Dit Ls een geheel nieuwe functie, die echter niet speciaal voor minister Lieftinck is gecreëerd. De Wereldbank is nl. voornemens in tal van landen vertegen woordigers te benoemen, ten einde op meer gedétaillcerde wijze dan thans ligt geval is de algehele economische opbouw dezer staten te bevorderen. Dat echter prof. Lieftinck gekozen is voor een sleutelpositie in het strate gisch en economisch uiterst belangrijke Turkije, Ls voortgekomen uit het internationale réspect voor minister Lieftinck en uit de onmiskenbare com- opetentie, die door de Nederlandse minister van Financiën aan de dag is ge- haar enige inlichting wil geven, het- I legd, hetgeen zelfs door politieke tegenstanders is erkend. Na de uitermate zij uit angst, hetzij uit misplaatste inspannende ja^n van zijn arbeid in Den Haag, zullen de werkzaamheden trots. I in Ankara prof. Lieftinck een grotere mate van vrijheid bieden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1