Wijziging voorgesteld in nieuwe ziekenfondswet Weistandsgrens vrijwillige verzekering f4925.— Ambtenaren onder verplichte regeling Nieuw ontwerp herziening omzetbelasting ingediend Kaas-invoer in de Ver.Staten De bakkersgezellen krijgen opslag VRIJDAG 16 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Het onfcwerp-ziekenfondswet, dat in het najaar van 1951 als voor ontwerp werd gepubliceerd en dat, indien enigszins mogelijk, nog tij dens de huidige zitting van de Tweede Kamer zal "worden ingediend, zal de Kamer niet ongewijzigd bereiken. De Sociaal-Economische Raad heeft, naar „Trouw" verneemt, in zijn advies enkele wijzigingen voorgesteld, die vrijwel zeker door de regering zullen worden overgenomen. Dit be trat de weistandsgrens voor de vrijwillige verzekering, die thans 7 3750 ^agt en die de S.E.R. niet op ƒ4000, zoals minister Joekes voor- maar op 4925, het bedrag dat ook als loongrens voor de ver- l .te verzekering geldt, gelbracht wil zien. Voorts is het vrijwel zeker dat de ambtenaren, overeenkomstig het standpunt van de meerderheid in de S.E.R., onder de verplichte verzekering gebracht zullen worden. verplicht verzekerden, een practisch niet meer te betalen premie zouden moeten heffen. Het advies van de SER wekt sterk de indruk, dat het enthousiasme voor het ontwerp a waaraan vele jaren is gedokterd, niet groot is. Het is ove rigens met dit ontwerp en met het advies een enigszins vreemde ge schiedenis. In de toelichting op het voor-ontwerp wordt uitvoerig uit eengezet hoe reeds van het begin van deze eeuw af gewerkt is aan een wettelijke regeling van het zieken fondswezen. Nu opnieuw een wetsontwerp op S.E.R. heeft afwijzend advies De verhoging van de welstands- grens voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering betekent, dat ieder die minder dan f 4925,verdient en niet verplicht verzekerd is, een vrijwillige verzekering kan sluiten. Deze ver hoging van de grens zal dus een uit breiding van het aantal vrijwillig verzekerden met zich kunnen bren gen. Minister Joekes had daartegen bezwaar, omdat de situatie op het ogenblik zo is, dat iedere vrijwillige verzekering een verlies voor het zie kenfonds oplevert. Het eenstemmig oordeel van de SER, dat er geen verschil behoort te zijn tussen de loongrens voor de ver plichte en de weistandsgrens voor de vrijwillige verzekering, heeft de mi nister blijkbaar over dit bezwaar doen heenstaippen, waarbij ook het feit, dat een drastische sanering van het ziekenfondswezen op stapel staat, een rol gespeeld kan hebben. Wat de ambtenaren betreft, schijnt het standpunt van Sociale Zaken ge triomfeerd te hebben over dat van Binnenlandse Zaken, waar men aan vankelijk meer voelde voor het stre ven van de ambtenaren-organisaties om tot een eigen ziektekostenverze- keririg te komen. Als wij goed zijn ingelicht wordt in de SER over deze kwestie verschillend gedacht. De meerderheid van de SER staat blij kens het advies op het standpunt dat de ambtenaren als verplicht verze kerden beschouwd dienen te worden. ZIEKENFONDSRAAD. Er blijken nog vele punten te zijn, waarop de meerderheid van de SER het allerminst eens is met de rege lingen, die de regering in het voor ontwerp heeft neergelegd en het is zeker niet ondenkbaar, dat minister Joekes tal van bepalingen zal moe ten wijzigen of schrappen, wil het ontwerp kans van slagen hebben. Dat geldt o.m. voor de Ziekenfonds raad, volgens het voor-ontwerp een lichaam bestaande uit voorzitter en 46 leden, met een adviserende, toe zichthoudende en beherende taak. De meerderheid van de SER voelt daar niet voor. stapel staat, dat gebaseerd is op het huidige systeem van twee soorten verzekeringen, dat in de bezettings tijd werd ingevoerd, doet het vreemd aan wanneer de SER in zijn advies zegt op het systeem niet te kunnen ingaan, aangezien de minister er op heeft aangedrongen, dat het advies met spoed zal worden uitgebracht. Waarbij de SER toegeeft dat het voor een beoordeling noodzakelijk zou zijn zich eerst over het systeem uit te spreken. Bij een vraagstuk, waar op zoveel jaren gestudeerd is, lijkt ons deze wijze van behandeling door de SER niet bevredigend. Vreemd is ook dat de regering, die de regeling van het ziekenfondswezen voor brede kringen van ons volk zo 'belangrijk acht, dat zij op grond daarvan een voorontwero nubliceer- de, het advies van de SER geheim houdt tot de indiening van het defi nitieve wetsontwero. Dat de regering daarmee niet heeft kunnen voorko men, dat de belangrijkste punten van het advies in de kringen van belang hebbenden bekend zijn geworden, is te begrijpen. Tijdschriften-kwestie in studie Minister Lieftinck heeft gisteren aan de voorzitter van de Tweede Ka mer een brief doen toekomen, waarin hy mededeelt, dat hij, daartoe ge machtigd door H. M. de Koningin, het wetsontwerp tot technische her ziening van enige tabellen voor de omzetbelasting, intrekt. Tegelijker tijd heeft de minister een nieuw ont werp ingediend, dat gelijkluidend is aan het ingetrokken wetsontwerp, zoals dat na de nota's van wijzigingen luidde, met dien verstande, dat ten aanzien van tijdschriften generlei voorziening is getroffen. Ook de verlaging van omzetbelas ting voor geïllustreerde tijdschriften Surinamers blijven aan Ronde Tafel De Surinaamse delegatie der RTC heeft meegedeeld, dat zij haar ver trek naar Suriname zal uitstellen en de besprekingen voortzetten. Met het uitwerken van de Woens dag in de centrale commissie gedane cu voorstellen, die beogen op korte ter- Zij vindt het aantal leden te grootmjjn j-e komen tot het vaststellen van en acht het samenbrengen van deze j egn dat voor alle delegaties drie bevoegdheden bij een orgaan in strijd met een ander wetsontwerp van minister Joekes, nl. dat betref fende de uitvoeringsorganisatie van de sociale verzekering. Het toezicht on bet ziekenfondswezen en ook op de Ziekenfondsraad zou bij de sociale verzekeringsraad moeten berusten. Ernstig bezv/aar heeft de meerderheid van de SER tegen de vele bevoegd heden. die het voor-ontwerp voor de centrale overheid reserveert. Ditzelfde geldt ook voor het gede tailleerd voorschrijven van de sa menstelling der ziekenfondsbesturen. Het SER-advies noemt dit een dras tisch en niet-verantwoord ingrijpen in de bestaande toestand en dringt er op aan, deze bepaling belangrijk te verzachten. Verder nog gaat <le SER-meerderheid, waar zij de minis ter adviseert om de instelling van districtsraden maar geheel te schrap pen. De taak van deze raden zou zijn de werkzaamheden van de fond sen te coördineren en adviezen over de fondsen uit te brengen aan de Ziekenfondsraad. Het SER-advies geeft de voorkeur aan samenwerking tussen de fond sen. Tenslotte dringt de SER er op aan, dat de overheid verplicht is tot het geven van subsidie indien de fondsen, om de verstrekkingen aan de vrijwillig verzekerden op het zelfde peil te houden als die aan de aanvaardbaar is, is reeds een begin gemaakt. Er wordt naar gestreefd het be raad over de uitwerking over enkele dagen zijn beslag te doen krijgen, waarna het overleg in de centrale commissies en de drie delegaties kan worden hervat. van 15 tot 4 pCt., door de minister bij nota van wijziging in het vorige ont werp opgenomen, is thans achterwege gelaten. Aldus kunmen, zo zegt de memorie van toelichting, in 's lands belang en met terzij delating van het punt waarover verschil van inzicht tot uiting is gekomen, de overige voorzieningen op korte termijn tot stand worden' gebracht. Minister Lieftinck deelde verder in de toelichting mede, dat hij, wat de belastingheffing van geïllustreerde en andere tijdschriften betreft, een nader onderzoek op korte termijn in stelt. Hij is bereid te bevorderen dat ten spoedigste, maar in elk geval nog in deze parlementaire periode, een afzonderlijk ontwerp van wet bij de Tweede Kamer wordt ingediend. BESTUURSDAG DIOC. KATH. MIDDENSTANDSBOND IN HET BISDOM HAARLEM. De uitgestelde Bestuursdag voor de Zuid-Hollandse en Zeeuwse afde lingen van de Dioc. Kath. Midden standsbond zal worden belegd op Woensdag 28 Mei a.s. v.m. te 10.45 uur in restaurant Caland-West, Nwe Binnenweg 20 te Rotterdam. Prof. Romme zal spreken over: Midden stand en Politiek. Vervolgens delen wij mede dat de jaarlijkse Bedevaart naar Heiloo zal plaats hebben op Woensdag 11 Juni a.s. De plechtige Hoogmis vangt een half uur eerder aan dan voorheen, t.w. 10 uur. De predicatie onder de H. Mis wordt gehouden door de Kernleider Pater Rembertus o.f.m. Cap.; de predicatie bij de Xna statie zal worden verzorgd door kapelaan Out uit Rotterdam. In de Senaat heeft de Bank Com missie weliswaar stappen genomen om de kaasimportbeperking op te heffen, door de betreffende- clausule weg te laten uit de Senaatslezing van de Wet op de Defensie Productie, maar het is vrijwel zeker, dat de volledige Senaat die er toch weer in zal nemen. Na de hearings van de Bank Com- AUeuiae fiat UOcecfitöe faax&ewtó De Jaarbeursterreiuen te Utrecht worden uitgebreid met een moderne hal op het terrein van de Croeselaan. Het gebouw, dat op het nog ongebruikte Zuid-Oostelijke gedeelte van het terrein zal verrijzen, wordt vier keer zo groot als de Beatrixhal. Het krijgt een oppervlakte van 100 bij 150 meter. Van de 15.000 M2. bruto-oppervfakte zal 9000 M2. beschikbaar zijn voor netto expositieruimte. Het geheel wordt gedragen door een staalconstructie met kolommen op 15 en 28 meter afstand en verhoogde gaanderijen waar restaurants worden ingericht. De hal zal ook zeer geschikt zijn voor het houden van congressen en kan van 15.000 tot 30.000 deelnemers bergen. Gehoopt wordt, dat het werk gereed zal zijn bij de opening van de Zestigste faarbeurs, de Voorjaarsbeurs op 17 Maart 1953. Halve kans op opheffing van beperking De kansen van opheffing van de importbeperking op kaas worden in impor teurskringen in de V. S. op 50 50 geschat, zo vertelde aan „Trouw" de heer R. Klinkert, vertegenwoordiger van de Nederlandse kaas-exporteurs in New- York. De strijd voor en tegen de importbeperkingen komt deze week in een beslissend stadium, nu de Bank-Commissie van het Huis van Afgevaardig den met „hearings" begint over de diverse maatregelen tot beperking van de import. missie van het Huis, moet er dan nog een stemming plaats vinden in het Huis zelf. Daarna moeten de twee lezingen van de Wet, met de diverse amendementen, van Huis en Senaat tot een compromis worden gebracht, zodat de eindbeslissing niet voor eind Juni kani worden verwacht. Dollar-strop. Intussen heeft de beperking van de kaas-import in de V.S. met 40% officieel was het elf-twaalfden van de gemiddelde jaar-import in de ka lenderjaren 1948 tot en met 1950 Nederland een dollar-strop van ruim 600.000 bezorgd. Door allerlei om standigheden is namelijk de Neder landse kaas-import in de periode van 9 Aug. 1951 tot 30 Juni 1952 ongeveer 60% lager geweest dan in 1950. In 1950 exporteerde Nederland naar de Amerikaanse markt 1588 ton kaas (584 ton naar de V.S., 1004 ton naar Portorico) tegen gemiddeld 850 per ton. Het huidige quotum is 850 ton. Maar in verband met het feit, dat in een aantal gevallen de toewijzingen voor exporteurs zo gering waren ge worden, dat export naar de V.S. niet lonend was, zagen zij er maar hele maal van af. Zodat in feite vermoe delijk slechts 700 a 750 ton is geëx porteerd. Al vindt men in de winkels* nog wel buitenlandse kaas, bij de groot handel en zeker de importeurs, zit men vrijwel geheel zonder. Het quo- tuif is uitgeput. En men zal dus tot na 30 Juni moeten wachten om de voorraden weer aan te vullen, wan neer het nieuwe quotum ingaat of, zoals men hoopt, de hele importbeper king voor kaas wordt afgeschaft. Prins Bernhard zal een bezoek brengen aan Limburg Het ligt in de bedoeling, dat Z. K. H. Prins Bernhard Maandag 26 en Dinsdag 27 Mei aanstaande een twee daags bezoek aan Limburg zal bren gen. De Prins zal gedurende dit be zoek verschillende Limburgse indus trieën bezoeken, alsmede contact op nemen met verschillende autoritei ten op sociaal, economisch en poli tiek terrein. De prins zal Maandag morgen te half tien met een vlieg tuig op het vliegveld van Zuid-Lim burg arriveren, waar hij door de Commissaris van de Koningin in Limburg zal worden begroet. Het bezoek zal zich de eerste dag beper ken tot Zuid-Limburg, terwijl df tweede dag midden- en Noord-Lim burg zal worden bezocht. In de mid dag van de tweede dag zal de prins een demonstratie van de befaamde ruiterclub van Grathem bijwonen. Dinsdagsavonds zal de prins weer per vliegtuig naar -Soestdijk terug keren. HULDIGING DR HENNEMAN. Dr. A. J. Henneman, geneesheer- directeur van het sanatorium Dek- kerswald te Groesbeek bij Nijme gen, werd gisteren gehuldigd in ver band met zijn 25-jarig jubileum in deze functie. Namens de oud-patien- ten bood pater Smulders O.P. uit Rotterdam een chèque aan van 4738.voor het oud-patiënten fonds. Tijdens een maaltijd werd door mgr. W. Mutsaerts. bisschop van den Bosch, medegedeeld, dat de Paus dr. J. Henneman heeft benoemd tot Ridder in de Orde van Gregorius de Grote. NIEUW TYPE HELICOPTER GEDEMONSTREERD. Vele luchtvaartautoriteiten, onder wie ir. A. Plesmna en de directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst, de heer J. W. F. Backer, wa ren Donderdagmiddag op Ypenburg aanwezig bij de demonstratie met het Bristol 171 hefschroefvliegtuig Syca more. De chef-invlieger der fabriek, de heer C. T. D. Hosegood, vloog het toe stel voor, dat plaats biedt aan vijf personen. Het bleek zeer ma- noeuvreerbaar, zowel voor- als ach teruit. Bij een der vluchten werd de hangladder naar beneden gelaten, een passagier liet zich op de begane grond neer en ging daarna weer in het toestel. Het vliegtuig kan een snelheid be reiken van 160 km. per uur. Door een speciaal apparaat kan bij schipbreuken een lijn neergelaten worden tot redding van schipbreuke lingen. Qe&ouiuen uaox miniatuuMtad Op het terrein in de Scheveningse Bosjes in Den Haag wordt een stad ge bouwd, Mikropolis Mudurodam genaamd. Nu de openingsdatum van de mi niatuurstad nadert, wordt overal in het land met man en macht gewerkt aan de gebouwen, die in deze kleine s^ad zullen worden geplaatst. Bij de gebroeder Anne en Hendrik Valk, aannemers te Enkhuizen, hebben tiental len historische en moderne gebouwen, huizen en fabrieken de werkplaats reeds verlaten. De stad die wordt gebouwd op 1/25 van de ware grootte, is volledig met sportvelden, spoorweginstallaties, vliegvelden, wegen, brug gen en verkeerstunnels. De baten komen ten goede van het Nederlands Stu- dentensanatorium. De twee broers zijn nu druk bozig met een kerk. Alles wordt tot in de kleine bijzonderheden volgens tékening gemaakt. Op de voorgrond Hendrik Valk, op de achtergrond zijn broer Anne. Dit werk ver richten zij op straat voor de werkplaats. Wórdt hierdoor het brood duurder? Na een maandenlange strijd in de bakkerij, waarbij de partoonsbond verklaarde, dat het niet ging en de gezellenbond betoogde, dat het bil lijk was, hebben de gezellen einde lijk de begeerde vacantiebijslag ont vangen, benevens een betere waar dering van die arbeid, welke vóór uur 's morgens verricht wordt. Het college van Rijksbemiddelaars heeft de wijzigingen in de arbeidsovereen komst goedgekeurd en heden zal een Mieuute iiewcftynteien in de tucfd Terwijl de Amerikanen een straalbommenwerper, de Boeing B 52-Strato- fortress thans in serie bouwen (boven), verschijnt in het blad „Aviation Age" een bericht, dat in Rusland proefvluchten worden gemaakt met een nieuwe tweezitsstraaljager, de Mig-15F. Boven: de eerste niet geretoucheer de foto van Amerika's nieuwste jet-superbommenwerper, de Bocing-B 52 Stratofortress. Met het vrijgeven der foto's zijn ook enige gegevens over het uiterlijk van het toestel bekend gemaakt. De acht Pratt en Whitney 57 straalmotoren zijn paarsgewijze, ver naar voren uitstekend, aan de vleu gels bevestigd. Het toestel heeft een vleugelwijdte van 185 voet, een lengte van 153 voet en een staarthoogte van 48 voet. Een nieuwigheid aan de B-52 is het landingsgestel, dat is samengesteld uit acht grote wielen die gesteund worden door kleine „zekerheids" wielen die in de vleugeltippen verdwijnen. De vleugels zijn bijzonder dun, noodzakelijk voor buitengewoon hoge snel heden. Evenals zijn beroemde voorganger, de B-29 Superfortress van de laatste oorlog, wordt ook de B-52 reeds in serie gebouwd, voordat het proef model gereed of in de vlucht is. Onder: De Russische Luchtmacht maakt in Oost-Duits land proefvluchten met een nieuwe tweepersoons straaljager, volgens het blad „Aviation Age". De nieuwe nachtjager voor alle weer, de Mig 15-F, schijnt gewapend te zijn met zwaar kaliber kanonnen, waarvan twee aangebracht zijn onder de neus van het toestel. Het toestel heeft een langere romp om ruimte te maken voor het tweede bemanningslid en afge ronde in plaats van rechte vleugeltippen, waarschijnlijk om de stabiliteit op grote hoogte groter te maken. desbetreffende publicatie in de Staatscourant verschijnen. De gezellen zullen nu een vacantie- toeslag van 1,per week ontvan gen, terwijl de vergoeding voor nachtarbeid verhoogd wordt tot 3.50. De gevolgen, die deze maatregelen zullen hebben, zullen niet lang op zich laten wachten. De patroonsbond heeft al reeds contact gezocht met de Bakkerij Stichting, die op haar beurt weer met de minister zal gaan pra ten. Wanneer de laatsten het samen eens kunnen worden, zullen er voor stellen aan de regering gedaan wor den, die hoogstwaarschijnlijk een verhoging van de broodprijs zullen inhouden Naar verwacht wordt, zul len de bakkers in dit voorstel weder om hun standpunt naar voren bren gen, dat iedere broodsoort afzonder lijk een lonende prijs moet opbren gen. 15 JAAR WEGENS MOORD OP BOSWACHTER De Amsterdamse rechtbank heeft de 43-jarige koopman H. P. en de 32-jarige loswerkman M. P. uit Bus- sum veroordeeld tot 15 jaar gevan genisstraf met aftrek terzake dief stal van goederen, gevolgd door ge weldpleging. Beide beschuldigden hadden op 17 Juni 1947 de 58-jarige boswachter A. v. d. Schagt, toen zij door hem op heterdaad waren betrapt bij het ste len van goederen uit een kampter rein op de heide te Hilversum, zwaar mishandeld. Een van hen heeft tenslotte de boswachter met diens eigen pistool een nekschot ge geven, waaraan de man is overle den. Een preek met zinspelingen Maar dief bekeerde zich niet De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft he denmiddag een gevangenisstraf van 1 jaar en 4 maanden geëist tegen de 26-jarige P. v. d. P. uit Amsterdam, werkzaam in een confectiefabriek aldaar. Verdachte had in de loop van het vorig jaar geregeld geldsommen ont vreemd, die toebehoorden aan ker kelijke instellingen en berustten bij zijn oom, die pastoor te Edam is. De diefstal was bij een accountantson derzoek aan het licht gekomen en beliep een bedrag van ongeveer 7.000,De pastoor verdacht zijn neef en had in een preek op de dief stallen gezinspeeld, doch de verdach te was voortgegaan met de ont vreemdingen. Tenslotte was verdach te in de val gelopen, die de politie voor hem opgesteld had. Toen hij per tram naar Amsterdam wilde te rugkeren, hield de politie hem aan en vond van te voren gemerkte bank biljetten in zijn bezit. De officier van justitie achtte het een zeer laakbaar feit. Verdachte was als militair in Indonesië geweest, waar hij in 1948, ook voor diefstal, veroordeeld was tot 4 maanden. De kommervolle omstandigheden waar in zijn familie verkeerde konden nauwelijks als verontschuldiging gel den, daar het ontvreemde geld gro tendeels aan nutteloze uitgaven op gegaan was, aldus de officier. De ad vocaat bepleitte clementie. De uitspraak is vastgesteld op 29 Mei.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5