Alcoholisme is gelukkig geen ongeneeselijke ziekte Winterseizoen van dekenale jongensclub goed besloten Hartelijke huldiging van sociëteitsbediende Johan Drs. Jan Schiphorst sprak over het Europese federalisme VRIJDAG 16 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Sociale Raad, Leiden De Sociale Raad hield gisteravond in de Doelen te Leiden een bijeen komst, waarop dr. A. P. Ketel, ge neeshccr aan de psychiatrische in richting „Maasoord'' te Poortugaal, sprak over het onderwerp „Nieuwe middelen tot genezing van drankzuch tigen. In de korte spreektijd, die hem was toegemeten, kon dr. Ketel zijn onderwerp slechts zeer beknopt be handelen. Spr. zeide, dat een alcoho list iemand is, die alcoholische dran ken niet sociaal kan hanteren. Hij kan geen maat houden. Het alcoholisme is een ziekte en gelukkig geen ongeneselijke. De moeilijkheid is echter, dat degenen, die er mee behept zijn, 't zelf meest al niet weten. Toch zijn er over het algemeen slechts twee wegen, waar langs men tot de geneeheer komt nl. uit eigen beweging of via de justitie. Het eerste contact komt derhalve niet zo gemakkelijk tot stand en als het er eenmaal is, zijn er nog bergen moeilijkheden te overwinnen. Dit komt o.m. voort uit het feit, dat de meeste alcoholisten hun kwaal ver klaren uit uitwendige oorzaken zoals armoede, onaangenaamheden thuis enz., terwijl uit de practijk blijkt, dat in 60 a 70 pet. van de gevallen de oorzaak veel dieper ligt. Vijf soorten alcoholisten. Om een juiste behandeling te ge ven, dient allereerst vastgesteld te worden tot welke soort alcoholist iemand behoort. Spr. verdeelde hen ir. vijf groepen: de symptomatische, de constitutionele, de probleemdrin- keds, de debielen en normale, chro nische drinkers. Laatstgenoemden zijn over het algemeen begaafde men sen, terwijl in de andere groepen vaak erfelijke aanleg of een andere gees telijke of lichamelijke gesteldheid een rol speelt. Na deze verschillende groepen uit voerig te hebben besproken noemde dr. Ketel de voornaamste medische genezingsmethodes, de Ref usalkuur en de Hormoonbchandeling. De eerste bestaat uit het toedienen van ta bletjes, de tweede uit inspuitingen met liomonen uit klieren van de bij nierschors. Na het ondergaan van de kuur vraagt het van de patiënt grote in spanning om niet in zijn oude ge woonte te hervallen. Alleen medisch is de genezing derhalve niet tot stand le brengen. Het milieu is van zeer grote invloed en om de patiënt, die met goede wil bezield is te steunen, blijft de hulp van 'het consultatiebu reau voor alcoholisten, waarin me dische en maatschappelijk geschoolde krachten dienen samen te werken, onontbeerlijk. Albanië sticht eigen Kerk Donderdag is te Vaticaanstad ver klaard dat de Albanese communisti sche regering de banden tussen de R.K. geestelijkheid in Albanië en het Vaticaan heeft verbroken. Volgens met het Vaticaan in ver binding staande kringen hebben de Albanese communistische autoritei ten een nationale kerk gesticht, die geen enkele administratieve, econo mische of politieke band met de Paus onderhoudt. De benoeming van bisschoppen moet door de regering worden goed gekeurd. Slechts de aartsbisschop der Al banese kerk mag in verbinding staan met buitenlandse kerkelijke autori teiten. Dit mag echter uitsluitend via regeringskanalen geschieden. Albanese bisschoppen mogen slechts dan priesters wijden, indien dit geschiedt in overeenstemming met de Albanese wetten. In het „Annuario Pontificio" van 1952 wordt medegedeeld, dat slechts één der zeven Albanese bisschoppen zich op vrije voeten bevindt; het lot van de zes andere is onbekend. In Zweden is weer iemand gear resteerd, die er van wordt verdacht te hebben gespionneerd voor de Sov jet-Unie zo meldt AFN. Het is de zevende arrestatie sinds de ontdek king van een uitgebreid spionnage- complot in Zweden. De gearresteerde woonde en werkte in Boden, een stad in Noord-Zweden die een stra tegische positie inneemt in het ver dedigingsplan voor dat gebied. GRIEZELIGE BEESTEN. De gehele bevolking van de Vriendschaps-eilanden in de Stille Zuidzee maakt jacht op de zg. hrino- cerokever, die met een lengte van vijftien centimeter waarschijnlijk het grootste insect van de wereld is. Zwermen van deze kevers zijn neer gestreken op de cocosnootpalmen, die de basis vormen van de copra-indus- trie, waar de Vriendschaps-eilanden van bestaan. Vaartuigen worden zo diep mogelijk het land in gesleept, want men wil vermijden, dat nog meer kevers door de boordlichten worden aangetrokken. De insecten, welker wetenschappe lijke naam oryetes is, zien er angst aanjagend uit, vooral de mannetjes, die een hoorn op de kop dragen, waardoor ze aan een rhinoceros doen denken, maar gelukkig zijn zij voor mensen ongevaarlijk, hetgeen de be strijding gemakkelijker maakt. Geen immoreel individu. De mensen bc-kijken helaas de al coholist nog uitsluitend als een im moreel individu. Dr. Ketel bestreed deze opvatting en vatte de juiste in stelling ten opzichte van het alcoho lisme samen in drie punten. 1. De al coholist is een zieke. 2. Hij is een zieke die waard is genezen te worden. 3. Het alcohilisme is een vraagstuk, dat alle mensen aangaat. Nederland telt on geveer 25.000 alcoholisten en bij dit cijfer dient men in aanmerking te ne men, dat de ziekte van één persoon meestal een ramp betekent voor een heel huisgezin. In het slot van zijn inleiding sprak dr. Ketel zeer v/aarderend over de genezen alcoholisten, die zich beschik baar stellen om, gewapend met hun eigen ondervinding, anderen te steu nen in hun moeilijke strijd. Van de gelegenheid om met de in leider van gedachten te wisselen werd een druk gebruik gemaakt. Zeer veel vragen werden gesteld en even kwam ook de strijd tussen de curatieve en praeventieve drankbe strijding naar voren. Ds. Vossers vestigde de aandacht van de aanwezigen op het feit, dat Leiden reeds 30 jaa^ een consultatie bureau voor drankzuchtigen heeft gehad. Het mooie werk door deze in stelling verricht is helaas door fi nanciële omstandigheden in de knoop geraakt. Het bureau heeft echter 300 gevallen geboekt staan en als men het levensgeluk van bijna evenveel gezinnen daarbij telt, moet toch alles in het werk worden gesteld, om ver der te kunnen werken. Aangezien de gemeente voor dit doel geen subsidie gaf lot op heden, verzocht ds. Vos sers de aanwezige raadsleden en an deren, die hierop invloed kunnen uit oefenen, eens iets te ondernemen in deze richting. Leidse Universiteit GOUDEN DOCTORAAT. Op Woensdag 21 Mei a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschap de heer mr. A. W. Hartman, geboren te 's-Gravenhage en thans wonende aldaar. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Verzekeringscontracten" de heer W. F. van Leeuwen, geboren te 's-Gravenhage en thans wonende aldaar. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de heer F. Kalshoven (Gravenhage) en mej. A. L. van Eruggen (Rotterdam). TENTOONSTELLING IN LEIDSE UNIVERSITEITSBIBLIOTHEEK. Van 15 tot en met 31 Mei a.s. zal in de Tijdsohriftenzaal van de Leid se Universiteitsbibliotheek een ten toonstelling „Tekst en andere uitga ven van de Association Guillaume Budé te Parijs" worden gehouden, die op iedere werkdag van 9.30 uur tot 17.30 uur te bezichtigen is. Bij de sluiting van het wintersei zoen boden de Jongensclubs van de dekenale parochie hun ouders giste ren in de zaal Maria Gijzensteeg een feestavond aan met een programma, waarvoor kapelaan H. Stoelinga bij voorbaat al clementie inriep, omdat het gewoon jongenswerk was met vogels van verschillende pluimage. Wie het een beetje clement bekij ken kon, d.w.z. wie Tollen's woord „Rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen" in toepassing bracht, Iheeft werkelijk genoten van een fris en jongensachtig programma, waarin het enthousiasme van de executan ten vergoedde wat er misschien aan artistieke afwerking ontbrak. We hoorden eerst de mondhar monicaclub, die een ferm „Circus Renz" blies, ondersteund door een accordeon, waarvan de jeugdige be- gensspel, dat onder regie van de heer A. van Bers werd ingestudeerd. We willen geloven, dat hij er moeite mee gehad heeft! Het resultaat was zeer verdienstelijk; er werd onbe vangen gespeeld en als we een enkele hapering over het hoofd mo gen zien de jongens bleken be hoorlijk rolvast te zijn. Hier en daar veroorzaakte de soms ietwat ge zwollen tekst enige moeilijkheden, maar over het algemeen sloegen de jongens zioh er dapper doorheen. Het moeilijkst hadden de jongen^ het, die een rol van volwassenen moesten spelen. De toeschouwers amuseerden zich kostelijk met het parmantige kokkie. Tijdens de pauze traden de accor deonisten, de mondharmonicaclub en de zan^club natuurlijk met De Speeltuin! nogmaals op en ver speler ook in een accordeon-duo op- i hoogden nog de waardering van de trad met een musette-wals. Na beide aanwezigen voor hetgeen een aantal nummers hartelijk applaus. De zang-1 onbaatzuchtige leiders in hun tijd club liet zich horen met enige popu laire liedjes, die evenzeer in de smaak vielen. De hoofdschotel van het program ma werd ingenomen door het spel in drie bedrijven „De Gouden Pijl" van broeder Albertus, een spannend ver haal van zes jongens die gingen kam peren en ongewild in een complot van smokkelaars verzeild raakten, raakten. Mensen die zij volledig ver trouwden, bleken boeven te zijn; anderen die zij wantrouwden, ont popten zich als detectives, die na spannende verwikkelingen kans za gen zij het natuurlijk met mede werking van de jongens de bende te ontmaskeren en in de kraag te pakken. Een goed gegeven voor een jon- Burgerlijke Stand Geboren: Pieter Johannes, z. van P. J. de Groot en P. A. Goovaerts; Wilhelmina Elisabeth. d. van P. Keijzer en A. Oudenbroek; Dirkje Elizabeth, d. van A. Haasnoot en E. Hartevelt; Maria Anna Cornelia He lena, d. van G. M. Laken en P. J. Overdevest. Gehuwd: G. Verlind en H. M. la Mair, W. van de Polder en J. Zand bergen; H. den Hoed en H. Post: J. Onderwater en G. J Sjardin; J. Sin- gerling en J. Verschoor; H. W. van Oosten en M. Feijen; C. Vink en K. M. G. van Beelen; A. van der J£aaij en W. van der Steen. W. J. Spendel en F. C. G. van Niekerk; J. M. J. Post en E Mes; J. Do-ol en M. de Wit; A. M. Weer en. en A. Swagers; L. van Weeren en J. M. Filemon; T. Struik en J. W. Hoiverda; J. van Zanten en W. I. de Groot; H. Heetveld en M. van Teijlingen; J. van der Steen en J. W. L. van der Reijden. Overleden: S. Wesselink man 61 jaar en N. Breedeveld man 55 jaar. Geboren: Johannes Paulus Igna tius Maria z. van L. P. M. Walter en J. M. A. Lagerberg; Ronald Alfred z. van A. Hemerik en A. Broekhui zen; Abraham z. van A. Klein en P. S. Crama; Joke d. van P. J. van den Berg en E. E. van Oosten; Jacobus z. van B. N. Wassing en A. Beeren- f enger. Ondertrouwd: L. Montagne en P. van der Mee; A. Helsloot en A. M. van Stralen; K. Pecht en H. van Oosten; W. J. Nugten en R. L. Fun- ker; Th. H. Smits en P. Kramer; G. van Ballegooijen en A. T. Hakkenes; O. R. A. Plas en A. E. de Leen; H. Chrispijn en G. S. Beij; B. de Rid der cn C. Laterveer; W. Dissevelt en H. M. van Gelderen; J. Tilstra en J. H. Th. Damave; D. Vijlbrief en M. van Roijen; B. van Gelder en C. C. Verkerk; P. Blom en G. Harte- veld; J. Boom en J. C. Mart ij n; M. Boezewinkel en T. Steenstra; B. G. Venier en C. de Ridder. Gehuwd: J. P. Ch. van den Tol en E. C. M. de Graaf. Overleden: J. P. M. Segaar wed. van Raar 79 j.: Th. Overdijk m. 63 j.; C. J. van Wilgen m. 48 j.; A. E. A. Wattjes vr. 29 j. weten te bereiken. De Jongensclubs hebben met deze avond een vrucht baar seizoen afgesloten en het is een goede gedachte '■geweest de resultaten hiervan op een dergelijke wijze aan de ouders te tonen. A.s. Maandag wordt het programma herhaald voor de overige parochianen. 40 jaar op „Minerva" Burgemeester reikt Koninklijke onderscheiding uit. Op buitengewoon hartelijke wijze is gisteren de heer J. Barendse, on der opeenvolgende studentengenera ties meer bekend als „Johan" van Sociëteit Minerva, gehuldigd in ver band met het feit, dat hij vóór 40 jaar als sociëteitsbediende werd aan gesteld. Ofschoon de eigenlijke datum van dit jubileum al lang is verstre ken (15 April j.l.), waren de vacan- ties oorzaak, dat de officiële huldi ging moest wachten tot gisteren. Dit heeft overigens geen afbreuk gedaan aan de uiting van algemene sympa- thie en waardering, welke men Jo- han in ruime kring toedraagt. Alvorens velen in de gelegenheid werden gesteld Johan en de-zijnen de hand te drukken, vond in de Commissiekamer van de Sociëteit een huldiging in intieme kring plaats. Achtereenvolgens hebben hier het woord gevoerd de presi dent van de Sociëteit Minerva, de heer R. J. Moorrees, de praeses van de Commissie van Beheer, de heer J. P. Guépin, de directeur van de Sociëteit, de heer P. de Gunst, en de heer H. J. C. van Scherpenberg, de oudst aanwezige honorair commis saris. In verschillende toonaarden vyerden de verdiensten en goede hoedanigheden van de jubilaris ge memoreerd. Enkele geschenken, w.o. een enveloppe met inhoud, werden aangeboden. Tijdens de hierop in de bibliotheek volgende receptie kreeg allereerst het personeel van de Sociëteit gele genheid zijn gelukwensen aan te bie den. De heer A. Plu, die namens dit personeel woorden van bijzondere dank en vriendschap sprak, deed dit CABARET VAN MILITAIREN VOOR MILITAIREN. Het bekende R.A.O.-cabaret onder leiding van kapitein Van Ewijk was gisteravond weer eens in Leiden en zette officieren en manschappen van de Koksschool R.I.T. in het St. An- toniusclubhuis een gevarieerd pro gramma van zang, muziek, goochelen en declamatie voor. Sergeant W. Hillenaar heette allen welkom, in het bijzonder de garnizoenscomman dant, majoor H. W, Gerth van Wijk, waarna het kapitein Van Ewijk was, die het gezelschap, gevormd door militairen, met een enkel woord in leidde. Op vlotte wijze werd hierop een aantrekkelijke cabaretshow, waarin tal van originele ideeën wa ren verwerkt voor het voetlicht ge bracht, waarmede de aanwezigen zich kostelijk amuseerden. Het was een programma, dat klonk als een klok en dat bewees, dat hier een „compagnie" militairen aan het woord was, die het op dit terrein al zeer ver heeft gebracht. op originele wijze en had o.a. uitge rekend, dat Johan in deze 40 jaar in de sociëteit niet minder dan 350 paar zolen en hakken had versletenDe praeses collegii van het L.S.C., de heer H. L. J. Roelvink, belichtte de vele facetten van Johan's werk en huldigde hem vcor zijn moed en kracht, zijn eensgezindheid met het L.S.C. en zijn bijzondere trouw en toewijding. Tegen vijf uur verscheen de bur gemeester, jhr, mr. F. H. van Kin schot, ter receptie, die onder grote bijval Johan de versierselen van de hem onlangs verleende zilveren ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst speldde. De burgemeester, die als student en reünist goede herinneringen aan Jo han bewaarde, prees eveneens de steeds betoonde activiteit van de ju bilaris, Behalve zeer vele studenten en reünisten boden deze middag nog de gelukwensen aan het bestuur van Pro Patria, talrijke studentengezel schappen en vele oud-gedienden in de societeitswereld. Velen deden hun gelukwens met de aanbieding van een geschenk gepaard gaan, waar voor Johan aan het einde van de re ceptie met een enkel woord dankte. „DE SLEUTELSPELERS" SPEELDEN COMEDIE" „Het huwelijk van Mary en John". Ondanks de interland-wedstrijd was er Woensdag toch veel belang stelling voor „Het huwelijk van Ma ry en John", een comedie in drie bedrijven door Norman Krasna, ver taald door Jan Teulings, die door „De Sleutelspelers" van de Lichtfa brieken in de Leidse Schouwburg werd opgevoerd. Onder de aanwezi gen bevonden zich ir Y. Ykema en ir F. Stokthuyzen, directeur en adj. dir. van de Lichtfabrieken. Het spel handelde over een ser geant van het Amerikaanse leger, die in Engeland een schijnhuwelijk sluit om een meisje, waarmee zijn Laatste Berichten TIJDELIJKE VERLAGING VAN DE ACCIJNS VOOR SIGAREN. Bij Koninklijk besluit van 14 dezer is bepaald, dat de wet van 8 Mei 1952, houdende tijdelijke verlaging van de accijns voor sigaren, met in gang van 28 Mei a.s. in werking treedt. DE LOGGERRACE OP VLAGGETJESDAG GAAT NIET DOOR. Aangezien de onderhandelingen tussen Rederijvereniging en de Unie Verkeer tot dusverre niet tot resul taten hebben geleid, acht het Comité Vlaggetjesdag te Scheveningen het beter de loggerrace onder deze om standigheden niet door te laten gaan, zo deelt men ons van de zijde van de afd. voorlichting en statistiek der gemeente mede. Alle andere festivi teiten zijn eveneens afgelast. De vloot zal wel bevlagd in de haven liggen. vriend, die eerder repatrieerde, ver loofd was en die in de veronderstel ling verkeerde dat zijn Engelse ver loofde bij een bombardement was omgekomen, mee naar Amerika te kunnen nemen. De sergeant had zelf een verloofde in Amerika, die na zijn terugkomst direct wilde trouwen. Dit was echter allen mogelijk nadat de sergeant van de ex-verloofde van zijn vriend gescheiden was. Hij doet dus alle mogelijke pogingen om zijn huwelijk zonder te vertellen waarom uit te stellen, hetgeen tenslotte bijna tot een breuk leidt. Maar als alles hopeloos schijnt, brengt het vertellen van de ware toedracht uitkomst en kan het ech te huwelijk toch doorgaan. We mogen van deze amateur-groep zeggen, dat er uitstekend spel te zien gegeven werd. Dit lang niet ge makkelijke stuk stelde hoge eisen om de psychologische effecten juist weer te geven. Onder regie van de heer J. Paddenburg zijn de spelers (sters) daar zeer goed in geslaagd. Het zou ons te ver voeren alle na men te noemen, maar een uitzonde ring dient gemaakt te worden voor de heer A. van Egmond, die als se nator, vader van de bruid, voortref felijk speelde. De aanwezigen heb ben zich kostelijk geamuseerd. Voor Leidse jongeren Steeds meer en steeds bezorgder wordt er gesproken over ons wereld deel Europa. Waarom? omdat de Europese cultuur en welvaart, de Europese collectieve en individuele vrijheden bedreigd worden als nooit tevoren. Aldus opende drs. J. Schiphorst, gedelegeerde bij de Jongerenraad der Europese Beweging. Woensdag in het „Leidse Volkshuis" zijn lezing voor de goed opgekomen leden van de „Leidse Jeugd Actie" en de „Nederlandse Jongeren Federalisten". Twee wereldoorlogen, welke zich voor een groot deel in dit werelddeel afspeelden, hebben Europa van „het hart en de fabriek van de wereld ge maakt tot 's werelds grootste steun trekker. En pas nu beginnen wjj deze on prettige waarheid te erkennien, nu wij ervaren dat géén Europeaan nog iets heeft in te brengen in belangrijke in ternationale aangelegenheden. Niemand in Europa kan momenteel ook maar enige invloed uitoefenen op de vraag of er oorlog of vrede zal zijn. Hoe dit komt? doordat Europa uit een twintigtal staten en staatjes bestaat, di® elk afzonderlijk nóch in staat zijn voor hun eigen veilig heid, nóch bij machte voor het alge meen welzijn van de inwoners te kun nen zorgen. Met zulk een troep machtelozen houdt niemand rekening.... Drs. Schiphorst toonde aan, hoe Nederland, met zijn 130.000 werklo zen niet in staat is in eigen be hoefte te voorzien hetgeen in meerdere of mindere mate ook voor andere landen van Europa geldt. Omdat de moderne economie d.i. onze boterham! een halve we reld nodig heeft om goed te function- neren, en niet tot een enkele staat beperkt kan blijven. Doch méér nog dan onze materiële behoeften, moeten wij onze geestelij ke behoeften veilig stellen de be zettingsjaren hebben ons getoond hoe belangrijk geestelijke vrijheid is. Oplossing werklooheidsprobleem. Indien in Italië géén oplossing ge vonden wordt voor het probleem der werkloosheid zal het communisme daar dusdanig de overhand krijgen, dat dit land cn daarmee de Mid dellandse Zee onder communisti sche controle komt. Wat dit voor de andere landen van Europa, en dus ook voor ons kan betekenen is zonne klaar. Dit geldt echter evenzeer voor: de levensstandaard in Frankrijk, het vluchtelingenvraagstuk in Duitsland enz. m.a.w.: Italiaanse, Franse, Duitse belangen zijn Nederlandse belangen! Het is dus( al was het slechts uit egoime), noodzakelijk medezeggen schap te verkrijgen in algemene Europese aangelegenheden en hiervoor is slechts één oplossing: Europese Eenheid. Hiervoor moet het van de school banken af ingeprente nationaal egoïsme overwonnen worden; af leren moeten wij om te zeggen: houd die kerel in de gaten, het is een Italiaan, of oppassen: een Engels man, Belg, Fransman. De verschillen zijni te gering om de Europese een wording tegen te houden. Technische moeilijkheden moeten overwonnen worden. Indien wij zeggen: „Verenigde Sta ten" zal men moeten vragen: „wel ke? die van Europa, of Amerika?" Met een enkele vraag, omtrent de te voeren acties, welke de jeugd na der tot de Europese eenheidsgedach te zullen brengen, werd de vergade ring besloten. NED. HAVENMEESTERS IN LEIDEN BIJEEN Gisteren vergaderde de Ned. Ver eniging van Havenmeesters in het ..Gulden Vlies" te Leiden De ver eniging stelt zich als hoofddoel het behartigen van de havenbelangen in de ruimste zin. Nadat de gewone punten als no tulen, verslagen, bestuursverkiezing enz. waren afgehandeld, kwam naar voren het grote brandgevaar bij schepen met deklast, stro, hooi, vlas e.d., niet alleen bij lading en lossing, maar ook tijdens de vaart, terwijl op de schepen geen enkel blussings- apparaat of reddingsmiddel aanwezig is. Hierop volgde een geanimeerd gesprek. Als hoofdpunt werd het woon schepenprobleem besproken, waar voor veel belangstelling was. Dit punt werd van vele zijden belicht en door onderling uitwisselen van gedachten, zullen de havenmeesters Donderdag 15 Mei. Nadat Dinsdagavond ten aanschou- we van een jeugdig publiek de gene rale repetitie is gehouden, zullen de jongens van het dekenale jongensgil- de hedenavond in de zaal Maria Gij zensteeg een opvoering geven van „De Gouden Pijl", een smokkelaars- spel vol spanning. Aanvang na het Lof, ongeveer acht uur. A.s. Maan dagavond wordt de opvoering her haald voor andere parochianen, ter wijl hedenavond de ouders verwacht worden. De training van de R.W. Tafelten- nisver. „B.A.T." kan a.s. Zaterdag avond wegens de eindexamens niet doorgaan. In plaats daarvan wordt er hedenavond om 7.30 uur getraind. De leden van de Ned. Kath. Me- taalbewerkersbond „St. Eloy", afd. Leiden, die nog geen jubileum-asbak ontvangen hebben, kunnen deze als nog afhalen bij de heer J. Mensen, Grevenstraat 6, Leiden, 's avonds na zes uur. A.s. Zaterdag, wordt in Leiden de BRIDGE. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS". De uitslag van de vijfde ronde van de Viertallencompetitie om het club kampioenschap is: Hoofdklasse: Team Bonte wint van team v. d. Kruk met 22 m.p.; team Reekers wint van team Beij er met 13 m.p.; team Visser wint van team Smelt met 19 m.p. Eerste klasse A: Team Jacobs wint van team Bosiboom met 42 m.p.; team Den Dekker wint van team De Geus met 20 m.p.. Eerste klasse B: Team Sier wint van team Van der Ende met 7 m.p.; team De Bruin wint van team Kreft met 24 m.p. AI tegen B I: Team Mevr. Kukler wint van team Slieker met 36 m.p. Stand Hoofdklasse: gesp. voor tegen m.p. 1. Beijer 4 26 13 6 2. Bonte 4 34 13 5 3. Visser 4 44 22 4 4. Reekers 4 23 40 4 5. v. v. Kruk 4 18 26 3 6. Smelt 4 3 34 2 Stand Eerste klasse: 1. De Bruin 5 73 0 9 2. Slieker 5 46 36 8 3. Mevr. Kukler 5 81 14 7 4. Jacobs 4 70 8 6 5. Dames Sier 5 18 49 4 6. Kreft 4 14 50 4 7. Den Dekker 5 23 25 3 8. Bosboom 5 10 84 3 9. v. d. Ende 5 12 40 2 10. De Geus 5 20 61 2 Kampioen Eerste klasse: Echtpaar De Bruin, Hooidonk, Mekel. ring, die zeer goed bezocht was, en waar ook de wethouder van de Markt- en Havendienst, de heer D. van der Kwaak, van Leiden, de Rijkshavenmeester van Rotterdam en de Commissaris van het loodswe zen van hun belangstelling blijk ga ven, werd een gemeenschappelijke lunch gebruikt. Hierna volgde de zeer zeker hun voordeel hiermede bezichtiging van het Stadhuis, van doen. Na het sluiten der vergade- de Leidse havens enz. jaarlijkse collecte gehouden ten bate van de Leidse Buitenschool. U zult wel zeggen: alweer een collecte! In derdaad, er wordt veel gevraagd, te veel wellicht. Maar toch moeten ook de Leidse zwakke kinderen, die op doktersadvies de Buitenschool bezoe ken, geholpen worden. Het is beter te voorkomen dan te genezen. Het be stuur van de Oudervereniging vraagt c^llectanten(trices) zich Zaterdag morgen vanaf 8 uur aan te melden in de Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. Hier volgt nog een bericht voor de volleybal-belangstellenden van de Hartebrug-parochie. Leiden is weer een voleybalclub rijker, luisterend naar de naam „Argos". Op een laatst gehouden vergadering werd beslo ten, dat het costuum zal bestaan een rokbroekje met sportblouse, bei de wit. STADSKOK. Wat lezers schrijven Leiden, Mei 1952. Evenals vorige jaren werd in Lei den en omstreken huis aan huis be zorgd een circulaire kleinhandelprij- zen brandstoffen, 1 Mei 1952. Bij na lezing daarvan komt men tot de volgende conclusie: Anthraciet in alle soorten, over het gehele jaar de zelfde prijzen. Is dat soms omdat deze soort brandstof voor de meer gegoede burgers is? En voor hen, die kunnen opdoen wanneer het hun gelegen komt? Esskolen, Eierbriket- ten, Mijncokes en Gascokes heb ben wel drie verschillende prijzen voor Mei-Juni, Juli-Augustus en September-winter. Dit zijn de brand stoffen voor de arbeiders, kleine middenstanders, gepensionneerden en ouden van dagen, die op een uit kering van Minister Drees zijn aan gewezen. Heeft men bij het vaststel len van die prijzen wel voldoende rekening ermee gehouden, dat die mensen in de winter geen geld kun nen overleggen om in de maand Mei en Juni van die goedkope rege ling gebruik te maken, om de dood eenvoudige reden, dat zij daarvoor geen geld hebben? Heeft men bij het vaststellen van de prijzen wel rekening gehouden met de woningnood? Hoe veel men sen zijn er niet. die graag van die regeling gebruik zouden willen ma ken en misschien er wel het geld voor hebben, maar zó bekrompen leven, dat zij ternauwernood woon ruimte genoeg hebben om te slapen. Hoe heeft men over die gezinnen gedacht bij het vaststellen der prij zen? B. TURK. Paul Krugerstr. 15, Leiden. (Voor anthraciet zijn geen lagere voorj aars- en zomerprijzen vastge steld, omdat deze kolensoort schaars is en de verkoop dus niet gestimu leerd behoeft te worden. Dat de an dere kolenprijzen in voorjaar en zo mer wèl lager zijn, is geen goedheid van de brandstoffenhandel, maar een noodzakelijke maatregel om de verkoop in de stille maanden te be vorderen en aldus het bedrijf ook buiten de winter op gang te houden. Red.).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2