3)e £eid6e(2oti/fca/nt 100-150 Einde van de oliestaking in Amerika Amerika's buitenlandse politiek De verdragen met W. Duitsland Ned. strijdkrachten in Korea VRIJDAG 16 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12589 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1*50 wijziging in eerste lezing is ge schied. Men kent de enigszins drama tische afloop van het geval. Wij heb ben daarover reeds uitvoerig geschre ven. Van de oorspronkelijke negen ontwerpen zijn er niet meer dan drie overgebleven en van die drie is er nog een, waarvoor men een modus moet vinden om te zorgen dat deze, hoewel aangenomen, het Staatsblad niet zal bereiken. Dat betreft dan het ontwerp tot het handhaven van de verkiesbare leeftijd der Eerste Ka merleden op dertig jaar. Nu de ver laging van de verkiesbare leeftijd voor de leden van de Tweede Kamer en van de Provinciale Staten is ver worpen, heeft dat ontwerp niet de minste zin meer. Twee ontwerpen dus: het openhak ken van de grondwet met het oog op de internationale verhoudingen, voor welk ontwerp in tweede lezing een meerderheid van twee derden ver zekerd is, en de uitbreiding van de Tweede Kamer, die nog altijd aan een zijden draadje hangt. In ons laatste artikel hebben wij daarover reeds iets gezegd en de me ning uitgesproken, dat de K.V.P.- fractie van de Eerste Kamer in twee de lezing nu en bloc zou moeten voorstemmen, omdat zij dat is dus de nieuwe fractie gekozen zou zijn op het urgentieprogram van de K.V. P., dat zij hebben onderschreven en dat de uitbreiding van de Tweede Kamer inhoudt. Prof. Romme heeft in een artikel in de krant, waarvan hij de staatkundige hoofdredacteur is, één dag na de dramatische zitting in de Eerste Kamer reeds gezegd, dat een voorstemmen in tweede lezing door hen, die in eerste lezing hebben tegen gestemd geenszins een deviatie zou kunnen worden genoemd. Maar er is intussen toch nog iets anders, Daar zijn nog altijd de beide amen dementen Andriessen betreffende de stemoverdracht en die betreffende het quorum en vooral tegen het eer ste had de Eerste Kamer en ook een deel der K.V.P.-leden de grootste be zwaren. En nu komt het ons voor, dat deze leden of andere die dam gekozen zullen zijn en die óók diezelfde be zwaren koesteren, zich op dat amen dement van de stemoverdracht zou den kunnen beroepen om opnieuw te gen het voorstel, tot uitbreiding van de Tweede Kamer te stemmen on danks het feit, dat deze uitbreiding dan staat in het urgentieprogram van de K.V.P. Werkhervatting in etappes Het einde van de staking van 90.000 arbeiders in de Amerikaanse olie industrie komt in zicht. De voorzitter van het vakverbond van olie-arbeiders, O. A. Knigbt, verklaarde gisteravond nl. in een gefilmd televisie-interview: ,»Wij gelasten de staking af." Knight, die voornaamste „strateeg" is voor de 22 verschillende vakbonden, die bij het loonconflict betrokken zijn, verze kerde, dat er „met goede samenwerking" Vrijdagochtend genoeg regelingen getroffen zouden kunnen worden om een begin te maken met de verlichting van het tekort aan vliegtuigbenzine. Ongeveer terzelfder tijd verklaarde Cyrus Ching, directeur van de dienst van rijksbemiddelaars: „Ik hoop, dat de petroleumcrisis vermeden is." vertegenwoordigers van de industrie tegenstemden. Tegenover de andere commissieleden waren zij echter in de minderheid. (Aanvankelijk had den de indutrieën een verhoging van het uurloon met 10 dollarcent aange boden, hetgeen door de arbeiders echter geweigerd werd, waarna de staking uitbrak, die vandaag reeds 16 dagen duurt). Over het wereldtekort aan vliegtuigbenzinc, waardoor reeds alle luchtvaartmaatschappijen haar lijndiensten hebben moeten bekrim pen, werd intussen gisteravond te Washington verklaarde, dat het zeker nog verscheidene weken zou d'iren, alvorens deze lijndiensten weer nor maal zullen kunnen functionneren. GELEIDELIJK AAN. Overigens zal de werkhervatting slechts geleidelijk tot stand kunnen komen, daar de onderhandelingen over het conflict tussen vakbond en vertegenwoordigers der industrie in elke stad waar industrieën zijn ge vestigd afzonderlijk gevoerd worden. Want niet alleen zijn er 32 verschil lende vakbonden in het geschil be trokken, maar deze bonden tellen bo vendien honderden plaatselijke afde lingen. De besprekingen vinden plaats op basis van de aanbeveling, die giste ren gedaan is door de commissie voor stabilisatie van lonen en prijzen, waarin zowel regeringsvertegenwoor digers als vertegenwoordigers van de vakbonden en de industrieën zitting hebben. De commissie ging accoord met een verhoging van het loon van 15 dollarcent per uur. ofschoon de INDIEN wij nu een ogenblik aanne- men, dat de uitbreiding van de Tweede Kamer tóch nog in de tweede lezing zou worden aanvaard, dan moet de vraag worden gesteld, wan neer deze uitbreiding in werkelijk heid zal worden geëffectueerd. Prof. Romme heeft er in hetzelfde artikel, dat wij hierboven memoreerden, reeds op aangedrongen, om met de behandeling in tweede lezing grootste spoed te betrachten, omdat het voor hen, die alleen bij uitbrei ding van de Kamer zich van een ze tel verzekerd kunnen achten, niet acceptabel kan worden genoemd met het oog op hun werk en op hun toe komst daaromtrent al te lang in het onzekere te worden gelaten. Maar de procedure, die in tweede lezing nog moet worden gevolgd is al even lang durig als voor de behandeling in eer ste lezing. Als de nieuwe Kamer van honderd leden op 15 Juli, naar is be richt, zal worden beëdigd, zullen deze beide overgebleven ontwerpen van grondwetswijziging eerst weer in de afdelingen moeten worden onder zocht en na hetgeen er rond deze ontwerpen heeft plaats gehad mag men aannemen, dat daarover de nieuwe Kamer wel het een en ander te zeggen zal hebben. Dan moeten de rapporteurs hun verslagen maken van deze afdelingsvergaderingen en daaruit moet dan weer het Voorlo pig Verslag worden gedistilleerd. Dat moet dan weer door de minister van Binnenlandse Zaken en diens raads lieden worden bestudeerd, die daarop weer de gebruikelijke Memorie van Antwoord moeten schrijven. Daarop moet dan het eindverslag volgen en dani pas kan de nieuwe Kamer de zaak in tweede lezing in openbare behandeling brengen. Deze zelfde methode moet daarna ook weer voor de Eerste Kamer worden gevolgd. En daarom zijn er ter zake kundigen, dei er reeds aan twijfelen of dit alles vóór de derde Dinsdag in September haar beslag zal hebben gekregen. Maar aangenomen, dat de behande ling in de beide nieuwe Kamers rond die tijd gereed zal kunnen zijn en mede aangenomen, dat de uitbrei ding van de Tweede Kamer dan zal zijn aanvaard, dan moet deze Grond wetswijziging eerst nog worden afge kondigd en wel gelijktijdig in alle delen van het Rijk, dat wil zeggen ook in de West en Nieuw Guinea. Men rekent daar normaal gewoonlijk een maand voor. Intussen moet dan het Centraal Stembureau uitmaken, wie nu op grond van de uitslag der laatste verkiezingen tot lid van die uitgebreide Kamer benoemd moeten worden verklaard. Ook daar schijnt een geruime tijd mee gemoeid te zijn, Indien dus de uitbreiding der Tweede Kamer onverwacht toch nog een feit zou worden, zal het ook na de derde Dinsdag in September nog wel ge- ruimen tijd duren, voordat deze uit breiding in werkelijkheid zal zijn doorgevoerd. En na de opening van het nieuwe parlementaire jaar zal men het eerst nog wel geruime tijd met honderd Kamerleden moeten stellen. Rapport-Fechteler ingeslikt „Le Monde" heeft Donderdag na de onthulling van de maritieme me dewerker van het „Algemeen Han delsblad" dat het „rapport-Fechte- ler' in grote trekken en veelal woordelijk gelijkluidend is aan een artikel van commander Anthonij Talerico van de Amerikaanse marine in de „Proceedings" van September 1950 van het Amerikaanse marine- instituut, bakzeil gehaald en erkend, dat er misbruik van haar vertrou wen is gemaakt. Het „rapport-Fechteler" is daar- Duitslands defensie-bijdrage Leger van 200.000 man De Westduitse regering is van plan een landleger op de been te brengen van 200.000 man stoottroepen, waarbij vier gepantserde divisies, gesteund door 1200 a 1500 tactische vliegtuigen en een verdeidgingsvloot, aldus ver neemt AP van gezaghebbende Duitse zijde. Zij zullen deel uitmaken van de 12 divisies, die West-Duitsland bij draagt aan de 43 divisies van het Europese leger. De nieuwe luchtmacht met een totale sterkte van ongeveer 20.000 man zal waarschijnlijk uitgerust worden met Amerikaanse Sabre-toe- dntmaetuig- met kei/zen, Sftaa iDxü Tijdens zijn bezoek aan Indo China heeft de nieuwe Hoge Commissaris Jean Letourneau (opvolger van maarschalk De Lattre de Tassigny) driemaal een ontmoeting gehad met Keizer Hao Dai, mei wie hij militaire en financiële vraagstukken heeft besproken. Minister Letourneau ontkende dat enige onderhandelingen gaande zouden zijn tussen Frankrijk en de Vi^t Minh. „Frankrijk zal, zoals vroeger besloten is, de onafhankelijkheid van Viet Nam respecteren", verklaarde Letourneau. De Hoge Commissaris (links op de eerste rij) en de Keizer (tweede van links) volgen vanaf de officiële tribune de olifantenparade tijdens een reis in Bammethuot. ïï8?.. vaü -l8 l?aaV,1*,a8r de kern Stellen. De vloot zal uitgerust b-uft, schrijft „Le Monde den met mijnenleggers en mijnenve De grote lijnen van de Amerikaan- „„M_„.„,°iii„v.„(„„ se strategie, zoals zij zich in de fei ten aftekenen ten aanzien van het Middellandse Zeegebied, rechtvaar digen ons standpunt en vereisen met het oog op de hoogste Franse belan gen precieze verzekeringen". Commander Talerico, aldus gaat „Le Monde" verder, behoorde ten tijde "van het verschijnen van zijn artikel tot de leiding van de „Gene ral Line School', die ongeveer over eenkomt met de Franse hoge krijgs school voor het leger en de lucht macht. Hij maakt op het ogenblik deel uit van 'de afdeling „planning" van de- Amerikaanse marine, aldus het blad. Malan kreeg zijn zin Onder kreten als „schande" en „Neurenberg" van de zijde der oppo sitie heeft de Zuid-Afrikaanse Volks raad gisteren met 82 tegen 57 stem men in derde lezing het wetsvoorstel goedgekeurd, waarbij een „Parlemen tair Hooggerechtshof" wordt inge steld. Alleen dit Hof (dus niet lan ger het gewone Hooggerechtshof) zal in hoogste instantie mogen uitmaken of een wet in strijd is met de Grond wet. gers, snelle patrouilleboten, torpedo- bootjagers en misschien éénmanson- derzeeërs. In het bulletin van de Westduitse regeringsvoorlichtingsdienst wordt ge zegd, dat de nieuwe Duitse officieren doordrongen moeten zijn van de grondbeginselen der Westerse demo cratische idalen. In het nieuwe leger zal voor het oude Pruisische tyrannieke gedoe geen plaats zijn, aldus dit bulletin. Afwijkende meningen John Foster Dulles heeft Donder dag in een rede te Pittsburg ver klaard. dat de Verenigde Staten .ge doemd zijn ten onder te gaan" door „omsingelingspolitiek" en tenslotte door een „directe, hevige aanval" van het Russische communisme. Dulles, die juist is teruggekeerd van een bezoek aan generaal Eisen hower te Parijs, leverde felle crjtiek op de politiek der Amerikaanse re gering, die z.i. te veel aandacht aan West-Europa heeft besteed, met ver waarlozing van Azië. In dit verband zei spreker, dat de Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken Overeenstemming bijna over hele linie Bij het opstellen van de contractuele overeenkomsten tussen de Westelijke geallieerden en West-Duitsland zijn aanzienlijke vorderingen gemaakt. Een Amerikaanse woordvoerder verklaarde na afloop van een bespreking van zeventien en een half uur jussen de drie hoge commissarissen en bondskan selier Adenauer, die halverwege de vergadering door prof. Hallstein werd afgelost, dat men over 27 van de dertig punten, welke ter sprake zijn geko men, overeenstemming heeft bereikt. Er zal nog een bespreking nodig zijn, speciaal gewijd aan de financiële kwestie van de West-Duitse bijdrage aan de West-Europese verdediging, welke bespreking waarschijnlijk Maandag a.s zal worden gehouden, aldus de woordvoerder. Bij de jongste conferentie zijn o.m. I mogelijkheid is geschapen om be de van de zijde der partijen van de paalde delen van de overeenkomsten van kracht te doen zijn, zonder te wachten op de ratificatie van het verdrag inzake de Eupropese Verde digingsgemeenschap door de zes deel nemende landen. Het zal voldoende zijn. als dit ver drag door Frankrijk en de Bondsre publiek wordt bekrachtigd, aldus Hallstein. Bey maant tot kalmte De Bey van Tunis heeft gisteren een dringend beroep op de bevolking van zijn land gedaan kalm te blijven en zich van gewelddaden te onthou den. Gisteren kwamen in de stad Tunis weer twee bommen tot ontplof fing. Eén explodeerde er in een bios coop, de ander werd op het dak van een autobus geworpen, maar viel er GENERAAL EISENHOWER IN DE MINISTERRAAD Naar wij vernemen zal Dinsdag ochtend een bijzondere ministerraad worden gehouden ter ontvangst van generaal Eisenhower. Begint het weer? Het speldeprilcken Een Britse en een Amerikaanse patrouille zijn Donderdagavond to Helmstedt, West-Duitsland, weer door Sovjet-Russische wachten tegen gehouden, toen zij hun dienst op de autoweg n>iar West-Berlijn willen verrichten. Een Amerikaanse patrouille kon echter zonder moeite van West-Ber- lijn naar Helmstedt vertrekken. Wes telijke geallieerde autoriteiten zei den de Sovjet-Russische handelwijze van gisteravond niet te begrijpen, nadat eerder weer patrouilles waren doorgelaten. De Russische onderstafchef in Duitsland, generaal Trocsof heeft in een schrijven aan zijn Amerikaanse en Britse collega's de Amerikaanse en Britse autoriteiten er van be schuldigd, dat zij hebben gepoogd op onwettige wijze op de autoweg van Berlijn naar Mariënborn een dienst van gewapende patrouilles in te stellen. Voorts heeft het Oostduitso pers bureau „ADN" Donderdag gemeld, dat de Russische autoriteiten op nieuw een protest bij hun Franse collega's hebben ingediend tegen een beweerde schending van de interna tionale luchtcorridor tussen West- Berlijn en West-Duitsland door een Frans „DC 4"-vliegtuig. Dit toestel zou de corridor Maandag j.l. nabij Halle hebben verlaten, waarna het gedurende korte tijd boven Oost- Duitsland zou hebben gevlogen. West-Duitse coalitie gerezen bezwa ren uit de weg geruimd. Zo is bijv. de tekst gewijzigd van het artikel be treffende het recht der Westelijke geallieerden om in de Bondsrepu bliek de ndodtoestand af te kondi gen Genoemde woordvoerder deelde voorts mee, dat de contractuele over eenkomsten op 23 of 24 Mei te Bonn zullen worden getekend, nadat de mi nisters van buitenlandse zaken, die elkaar te Straatsburg zullen ontmoe ten, er de laatste hand aan hebben gelegd. Prof. Hallstein verklaarde, dat de tDic&enó'Pickwick Papetö vetfitmd Van het klassieke werk van Charles Dickens, de „Picwick Papers" wordt in Engeland een film gemaakt. Een scène uit de film, die opgenomen wordt op de golflinks van Oatland Park in Surrey. De heer Pickwick zoekt met over leg een pistool uit voor de heer Winkle. De figuren worden gespeeld dóór James Donals, de heer Winkle, James Hayter, de heer Pickwick, Raymond Lovell, dr. Payne en een sextant, gespeeld door Max Adrian. sinds de val van Duitsland in 1945 „17 reizen naar Europa hebben ge maakt, waarmee 457 dagen waren gemoeid". In deze periode hebben zij echter geen enkele maal Azië of het gebied van de Stille Oceaan bezocht, aldus Dulles, die van mening was, dat de oorlog in Korea voorkomen had kunnen worden door een krach tige houding der V. S. Generaal Douglas MacArthur heeft te Lansing (Michigan), in een rede de bewering, dat de veiligheid van de Verenigde Staten van buitenaf wordt bedreigd, klinklare onzin ge- r.oerrid. Het werkelijke gevaar was te duchten van „de verraderlijke krachten in het land zelf". Hij vindt, dat de regering zich blind staart op West-Europa en Azië „door traag heid en verzuim" verloren heeft la ten gaan. MacArthur waarschuwde tegen het maken van een „militaire staat" van de V. S. Televisie werd hem noodlottig Dezer dagen is te Londen voor het eerst een man veroordeeld, die door middel van de televisie werd gegre pen. Colin Ryall Groundwater, vol gens zijn opgave „schrijver van be roep", verscheen in Januari voor een televisieprogramma, waar hij zijn werkelijke naam opgaf en vertelde, een „kikvorsman" van de Orkney- eilanden te zijn. Voor dit televisie-op treden kreeg hij 3, maar'het leid de er tevens toe, dat hij wegens op lichting tot 15 maanden gevangenis werd veroordeeld. Want hij werd op het televisie scherm gezien door een bankbeamb- te, die hij kort te voren er van had weten te overtuigen op de Orkney- eilanden een banktegoed te hebben, op grond waarvan hij 5 kreeg, ter wijl hij met een valse chèquqe een auto van 1275 kocht. Hij had toen echter opgegeven Stuart te heten en toen de bankbe- ambte hem onder een andere naam voor de televisie zag, kreeg hij wan trouwen en waarschuwde hij de po litie, aldus de „Daily Mail". £uc£y, £indy. 25 jaaA yeCederi Het jaar 1927 was een roemrucht af en kwam toen eerst op straat tot ontploffing, waardoor twee winkels werden beschadigd. Een zegsman) van het gevolg van de Bey heeft officieel verklaard, dat de Franse autoriteiten de bewegings vrijheid van de Bey of van leden van zijn gezin in geen enkel opzicht heb ben beperkt. Er zijn geen Franse troepen op wacht nabij de zomerresi dentie van de Bey te Carthago, waar ook kroonprins Chadley verblijft. De Aziatisch-Arabische groep lan den, die momenteel te New York tracht voldoende steun te krijgen om de Algemene Vergadering der UNO bijeen te roepen, ter bespreking van de kwestie-Tunis, heeft een ernstige tegenslag onedrvonden. Volgens wel ingelichte diplomaten zou het gehele Latijns-Amerikaanse blok van 20 landen nl. besloten hebben geen steun te verlenen aan dit streven, al dus bericht A.P. jong Amerikaans vlieger met een zelf ontworpen vliegtuigje op het vliegveld Le Bourget bij Parijs. Hij volbracht hiermede met succes de eerste tocht over de Atlantische Oceaan zonder tussenlanding en was van de ene dag op de andere de held van de gehele wereld. Zijn naam was Charles A. Lindbergh, in 1902 in Detroit geboren. Het toestel, waar mede hij de tocht maakte, nu 25 jaar geleden, op 20 en 21 Mei 1927, noem de hij de „Spirit of St. Louis". De beroemdste portretfoto van „Lucky Lindy". De opname is gemaakt vlak voordat hij in zijn eenmotorige vlieg tuigje startte voor zijn gevaarvolle vlucht naar Parijs. Hij legde de af stand van 3600 mijl af in 33 uur. Eens de meest bewonderde en gevier de man van de wereld, nu leeft hij teruggetrokken in zijn huis in Con necticut en krijgt af en toe wat werk van de luchtmacht. Geprezen door generaal Clark De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Acheson en de Ne derlandse ambassadeur te Washing ton van Royen hebben Donderdag een overeenkomst getekend, waarin de Nederlandse regering op zich neemt voor de voorraden, die de Verenigde Staten aan de Nederland se strijdkrachten in Korea leveren en de diensten, die haar worden be wezen, met dollars te betalen. Ter gelegenheid hiervan heeft de nieuwe opperbevelhebber op Korea, generaal Clark, zich zeer prijzend uitgelaten over het optreden der Nederlandse militairen. „De faam der Nederlandse strijd krachten in Korea is aan mij en aan alle vrijheidslievende personen ter wereld goed bekend" MÉfifi Clark. Na de uitstekende staat van dienst van het Nederlandse bataljon in Korea en van de in Koreaanse wateren opererende Nederlandse torpedoboot jagers in herinnering te hebben gebracht, besloot de geal lieerde opperbevelhebber met de woorden: „De wijze waarop het Ne derlandse militaire personeel zich in de nog steeds voortdurende strijd voor een vrije wereld heeft onder scheiden, strekt hunzelf en hun va derland tot grote ere en heeft hen de dankbaarheid en het vertrouwen van de gehele vrye wereld doen ver werven". Jiavtettje Het grote komt zelden in eens vol ledig tot stand; maar het moet uit zeide Mark het kleine groeien.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1