Brief van de Paus aan de kinderen van Nederland Centjes van kinderen voor andere kinderen £en dufaOde gvcaffe Mutnpa Jiatfiató verslaat een mug~^ (Dwaze (lane VRIJDAG 16 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 „Het is moeilijk te zeggen, hoe veel kinderen over de gehele wereld jaarlijks hun kleine bijdrage leve ren aan het werk der Kindsheid, maar het zijn er millioenen. Met ze kerheid echter weet ik, dat meer dan drie millioen kinderen in de kinderbewaarplaatsen, weeshuizen, op gewone scholen, naaischolen en ateliers over de gehele wereld met die gelden der kinderen worden ge holpen". 'Dit verklaarde de direc teur-generaal van het Pauselijk Missiegenootschap, Mgr. Adrien Bres- solles, heden tegenover een ver slaggever van het K.N.P. Mgr. Bressolles brengt momenteel een bezoek aan ons land om een in druk te krijgen van de viering der Wereldkindsheiddag. Ook zal hij in zyn kwaliteit van ordinarius der Franse oorlogsmarine de conferentie der Nato-aalmoezeniers bijwonen, welke van 19 tot 22 Mei te Zeist wordt gehouden. „Om het kind gaat het", zo ver volgde hij met nadruk. ,.De toekomst van de Kerk hangt van een zeer groot deel af van de kinderen, die nu door het H. Doopsel in de Kerk worden opgenomen en in de leer worden onderricht". Onderwijs hoogst belangrijk Wie zijn tijd begrijpt weet, dat problemen niet meer nationaal, doch uitsluitend internationaal worden opgelost. Terwijl de Unesco zich met enorme kracht wijdt aan de vraag stukken, die het onderwijs in de achtergebleven gebieden (missies) betreffen, heeft de missie de taak te zorgen, dat het onderwijs zoveel mogelijk in de richting van het Ka tholieke geloof werkt, „Ik moet u zo zeide mgr. Bres solles wijzen op de uitlating van uw landgenoot, mgr. Blomjous in Tanganyika, die mij schreef, dat de Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.40 Nieuws en weerberich ten. 7.55 Hoogmis. 9.30 Waterstanden: 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 An gelus. 12.03 Metropole orkest en so list. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 14.20 Engelse les. 14.40 Pianoduo. 15.00 Harmonie-orkest. 15.25 Kroniek van Letteren en Kunsten. 16.03 Ma drigaalkoor. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.25 Lichte mu ziek. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie", 19.00 Gram. 19.15 „Wat denkt U nu als lijsttrekker?", vraaggesprek. 19.25 Amusementsmuziek. 19.52 Actualitei ten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram. 21.00 Gevarieerd pro- framma. 21.55 Gram. 22.30 Wij luiden e Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Ka merorkest. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en pia no. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 „Kleine Zonden" hoorspel. 13.30 Dansmuziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.30 Koorzang. 14.50 Boekbespre king. 15.05 Dansmuziek. 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Concertgebouw-orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Gram. 18.35 Volksdansen. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Actiualiteiten. 20.15 „De stoel van de koning", muzikale comedie. 21.15 Tirolermuziek. 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Strijksextet en soliste. 22.30 „Onder de pannen' hoorspel. 22.50 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. toestand in de missiegebieden in Afri ka op het ogenblik critiek is. De ko- lonale regeringen brengen momen teel met ongekende kracht het open bare onderwijs tot bloei. Dat gaat zó snel, dat wij missionarissen ge dwongen zijn het tempo enorm te versnellen, willen wij hen bijhou den". ,Maar onze middelen blijken te kort te schieten. Ook de Protestan ten uit Amerika (die over onuitputte lijke bronnen schijnen te beschik ken) ontplooien hun onderwijs reus achtig en pogen met hun scholen de posities in het geestelijke leven te veroveren. En merkwaardiger wijze zoeken de inheemsen met de dag meer het onderricht op de scholen voor hun kinderen". „Ik ben voldoende van de situatie op de hoogte', zeide mgr. Bressolies, „om te weten, dat het niet alleen in Afrika zo is, maar ook elders in de wereld. Ons congres van 1950, te Rome gehouden, heeft dit alles zon neklaar in het licht gesteld. De aan wezigen (onder wie zes missiebis schoppen), voor wie ik deze ideeën heb uiteengezet, hebben spontaan hun instemming ermee betuigd". Vaoï de HAAGSE POLITIERECHTER Verduistering Wegens verduis tering van een schrijfmachine te Al kemade, was de 33-jarige vertegen woordiger de J. uit Gouda, gedag vaard voor de Haagse politierechter. De J. had iemand in Alkemade de machine verkocht. Er kwanwen man kementen aan en de J. nam hem mee voor reparatie. De verdachte had de machine toen echter opnieuw ver kocht aan iemand uit Roelofarends- veen. De verdachte was al eenmaal veroordeeld wegens verduistering en ook wegens oplichting. De officier van justitie eiste vier maanden ge vangenisstraf. „Ik wilde het onderste uit de kan hebben, maar wilde geen verduistering plegen," zei verdachte. De rechter veroordeelde hem tot 2 maanden gevangenisstraf. Steunfraude Een 35-jarige kok uit Leiden, had steunfraude gepleegd door zijn gezinsinkomen verkeerd op te geven. Het teveel ontvangen be drag had hij inmiddels terugbetaald. De officier van justitie merkte op, dat verdachtes straflijst niet brand schoon was en eiste 25 boete of 10 dagen en twee maanden gevangenis straf voorwaardelijk. De Haagse poli tierechter verminderde de boete tot 15 en ging voorts met de straf mee. Een '47-jarige schipper uit Leiden had een zelfde feit gepleegd. Hij werkte als glazenwasser en trok steun. Ook hier was de steun terug betaald. Tegen heim1 werd 20 boete of 20 dagen en twee maanden voor waardelijk geëist. Het vonnis was 30 of 15 dagen en twee maanden voorwaardelijk. Tenslotte werd een loopknecht uit Leiden eveneens wegens steunfraude veroordeeld tot twee maanden voor waardelijk en 30 boete. Valsheid in geschrifte Valsheid in geschrifte was tenlaste gelegd aan een timmerman uit Rijnsburg en diens echtgenote, die voor de Haagse politierechter verschenen. Zij hadden op een postcheque aan een broer van de vrouw die wel logeerde bij h*n op de machtigingsstrook een valse handtekening geplaatst, om zo het geld te kunnen innen. „We hadden toestemming om het geld te halen, maar niet schriftelijk," zei de vrouw. De broer had dit ontkend. „In elk geval mag u geen valse handtekening plaatsen," merkte de rechter op De officier eiste tegen elk van hen 30 boete of 14 dagen en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. De politierechter stelde de boete voor de man op 15 en voor de vrouw die tweemaal dit feit had gepleegd op 25. Met de voorwaardelijke straf voor elk, kon de politierechter mee gaan. Paard geschopt Op 5 Januari jl. was een melkbezorger uit Katwijk aan Zee bezig zijn wijk te doen. Op een gegeven moment liep het paard eigener beweging naar 'n weilandje, met het gevolg, dat de wagen klem kwam te zitten. De melkbezorger schoot toe, om het paard weer terug te leiden. Toen dit niet vlug genoeg ging zou hij 't paard hebben geschopt en geslagen. -De verdachte betoogde, dat het geen mishandeling was. Hij ontkende het paard geslagen te heb ben, in tegenstelling tot de verkla ring van twee getuigen. Er werd f 50 boete of 30 dagen tegen hem geëist. De verdachte bestreed, dat de getui gen alles goed konden gezien heb ben, maar erkende, fout te zijn ge weest. De politierechter veroordeel de hem tot 40 boete of 20 dagen. ECON. POLITIERECHTER. Tuinder beboet. „De vorst kwam zo vroeg en toen moest ik de chry santen binnenhalen", zei de bloem kweker H. uit Roelofarendsvcen, die terecht stond voor de Economische Politierechter in Den Haag, omdat hij meer m2 koude en warme kas- chrysanten en cyclamen had geteeld dan waarvoor hij vergunning had. De oogst was slecht geweest. De of ficier van justitie meende, dat ver dachte tevoren de risico's had moe ten bekijken en eiste 275 subs twee j maanden hechtenis. De verdachte had een schikking van 360 niet be taald. Ik zal er 200 van maken zei de politierechter, nadat verdachte had verklaard dit geld niet te kun nen betalen. Wie heeft gelijk? Een 60-jarige bloembollen kweker uit Warmond stond voor de Haagse Economische Politierechter terecht, omdat hy in April 1952 te Noordwijkerhout meer narcissen had geoogst dan hij mocht. Hij had altijd voor zijn hele bedrijf plukvergunning gehad zei de ver dachte. Voor 25 m2 had hij vergun ning. De officier van justitie merkte op dat verdachte va banque heeft gespeeld en hij eiste 600. boete of drie maanden hechtenis. De raads man, gaf toe, dat verdachte 20 are t- veel had gesneden. De verdachte had gezien dat anderen zowel bollen als bloemen verkochten, maar een vergunning was hem geweigerd. De officier was van mening, dat de boekbespreking Rover-Bisschop, door Harry Vencken; Uitgave, Hof boeke rij Heemstede. Met de Afrikaanse roman „Rovcr- Bisschop", heeft de hofboekerij, „De huisbibliotheek voor het gezin", een goede greep gedaan, want dit boek zal met graagte gelezen en herlezen worden door ieder, die het in handen krijgt. Deze roman geeft de boeiende ge schiedenis weer van de verovering van een der gedeelten van het zwart continent door de kerk. Als een ont stellende onthulling, brengt het enig waarde van de geoogste bloemen 2200 was, maar de verdediger stel de dit op plm. 1000. Men kon hier over niet tot overeenstemming ko men en de zaak werd hierop aange houden voor een nader onderzoek. HAARLEMSE RECHTBANK. Dood door schuld. Een autobus van de N.Z.H. heeft indertijd in de Tempelierstraat te Hillegom mevr. D. uit Hillegom aangereden, hetgeen de dood van het slachtoffer tengevol ge had. De chauffeur R. uit Haarlem werd er van beschuldigd, de bocht te kort te hebben genomen, waardoor de aanrijding kon plaats vinden. Veertien dagen geleden stond hij voor de Haarlemse Rechtbank terecht en heden werd hij veroordeeld tot 2 we ken hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te besturen gedurende de tijd van 6 maanden. begrip bij van de ongelofelijke pio niersarbeid, welke daar op Ihet laatst der vorige eeuw door de Weleerw. Paters werd verricht. Meer in het bijzonder geeft deze roman het leven weer van Jozef Du- pont, de heer van het vuur, een Franse missionaris, die natuurlijk wat sterk geromantiseerd afge schilderd wordt als een „Rover-Bis schop", zover dan in de goede zin van het woord. Het verhaal geeft ons enig idee van de ongelofelijke moei lijkheden, welke de zielen vero veraars in verre landen hebben te overwinnen, om hun taak te kunnen vervullen. Maar daarnaast krijgen we ook een duidelijk beeld van de primitieve zeden en gewoonten van de negerstammen, hun feesten en dansen, hun wilde brasserijen en roverijen, waardoor 't voor de missio narissen nog moeilijker is, toegang tot deze stammen te krijgen. Jozef Dupont, eenmaal bisschop ge worden, was evenwel niet bevreesd en bereikte zijn doel, zelfs meer dan dat, want hij kwam zover, dat hij tot koning van de stam werd uitge roepen. Deze roman is van een bijzondere charme, omdat beide visies, die van de priester cn die van de negerstam men, zo uitzonderlijk treffend zijn belicht. Buldog Drummond in Dart moor, door Sapper. Uitgave, A. W. Bruna en Zn, Utrecht. Buldog Drummond in Dartmoor, is het laatste boek, dat de populaire Engelse detective-schrijver, Sapper, geschreven heeft, en met dit boek is dus tevens de laatste geschiedenis van de privé-detective Buldog Drum mond, verschenen. Drummond is ge lukkig getrouwd en op een avond, als hij braaf op zijn vrouwtje aan het wachten is, vlucht er een jongeman bij hem binnen, die even later weer op mysterieuze wijze verdwijnt. Dit is hét begin van een reeks spannen de avonturen, die Drummond, te sa- vriend Algy Longworth te verwer ken krijgt. Het boek is, zoals men dit van Sapper gewend is, spannend met een tintelende humor, die de schrijver op de meest onverwachte momenten aan de oppervlakte laat komen. Amusante ontspanningslectuur. Afschminken, dames cn he ren, een Amsterdamse roman door Jan Lemaire Sr. Uitge verij en drukkerij Holland ia, Baarn. Jan Lemaire Sr., is geen onbeken de in de toneelwereld; hij heeft een lange en welbestede kunstenaars loopbaan achter de rug, voor het grootste gedeelte in Amsterdam. Hij heeft thans naar de pen gegrepen, om zjjn memoires te schrijven. Hij noemt het niet officieel memoires, maar feitelijk komt deze Amster damse roman hierop neer. Hij koos de vorm van een roman, doch, het verhaal op zichzelf doet er weinig toe. Het voornaamste is de herinne ring aan vele prominente figuren uit de toneelwereld en aan toestanden op theatergebied, speciaal in de hoofd stad. Vooral voor degenen, die enigs zins op de hoogte zijn van het we reldje der artistcn, biedt het boek van Jan Lemaire Sr. veel interessant materiaal en degenen, die de figuren van het boek niet herkennen, vinden in elk geval een roman, welke zich prettig laat lezen en een inzicht geeft, in het leven achter de artisten decoren der theaters. Het is een vreemd gezicht. Een buitenmodel giraffe met twee koppen en acht poten? Neen, twee giraffen uit de London Zoo, die zich met een onge meen gevoel voor symmetrie (ook terug te vinden in hun huidbekleding!) zó hebben opgesteld, dat de fotograaf een geestige opname kon maken. Beste Kinderen, Dit jaar vieren jullie voor de eerste keer de algemene heilige Kindsheidsdag. Die hei lige Kindsheidsdag is jullie missiedag. Op die dag laat je zien, dat je veel voor de missie ever hebt. Want je belooft om veel te bidden en veel offertjes te brengen voor de mil lioenen arme kinderen, die Onze Lieve Heer nog niet kennen en daardoor veel minder genade krijgen dan jullie. Die arme kinderen hebben ook dikwijls gebrek aan voedsel en kleding en'warmte. In al deze geestelijke en stoffelijke noden beloven jullie te helpen. Daarom is de Paus blij, dat Hij jullie met deze brief kan laten weten, dat je Hem groot plezier doet. Want Wij merken aan jullie missie-ijver, dat je begrijpt, dat die arme kin deren ook allemaal geroepen zijn om tot Jezus' Kerk te gaan horen. Wij weten heel zeker, dat jullie vurige missieliefde zal worden nagevolgd door alle kinderen, zonder uitzondering, van jullie edelmoedig Vaderland, want Nederland is een voorbeeld door zijn ijver voor alle goede werken. Al jullie geestelijke en stoffelijke bij dragen worden nu voortaan vanuit je kleine groepen verspreid over de hele wereld. Een hele wijde wereld van kameraadjes, die Onze Lieve Heer ook roept tot het Licht van de Waarheid en het Geloof. Wij verwachten, dat jullie bijdragen in ieder land bewondering zullen opwekken, en Wij hopen dat de katholieke kinderen van de andere landen tot wedijver worden aangespoord. Dit is Onze vurige wens. En bij deze wens voegen Wij Ons gebed voor jullie. Onze Lieve Heer moge voor jullie allen de schatkamers van Zijn genade openzetten. Hij helpc jullie om in de toekomst ijverige Katholieken-van-de-daad te worden. Van ganser harte schenken Wij jullie allen, aan jullie familie en aan alle leiders en leidsters van jullie groepen Onze Vaderlijke Apostolische Zegen. Gegeven te Rome in het Paleis van het Vaticaan bij de Sint Pieter, de 25e Maart van het jaar Onzes Heren 1952, het veertiende van Ons Pontificaat. w.g. PIUS pp. XII. 33. De uitwerking van het schot, dat Evy onverwacht loste, was ver rassend, want de negers sprongen van schrik een gat in de lucht en maakten, dat ze wegkwamen. „Zie je?", zei Evy trots, „je moet ze weten aan te pakken, die negers! Ze weten natuurlijk helemaal niet, wat een ge weer of een revolver is en ze schrok ken zi^Ji dan ook wild van die knal, zag je dat?" „Wild waren ze al", zei Jimmy geestig. „Maar nu wordt het tijd, dat v/ij in het vliegtuig komen, anders hebben we kans, dat de he ren terugkomen." Dat was tegen geen dovemans-oren gezegd. Humpo en Evy maakten, dat zij in de cockpit kwamen en Jimmy was de laatste, die aan boord ging. Maar toen ge beurde, wat Jimmy al gedacht had: de negers waren over hun eerste schrik heen en maakten nu, dat zij erbij waren, om hun prooi niet te la ten ontsnappen. In de tijd van een ogenblik snorden de pijlen en spe ren over het arme hoofd van Jimmy, die niet zo gauw wist, waar hij zich verstoppen moest. door A. DUNCAN Anne was juist thuis gekomen van een rit op een nieuw paard, kort ge leden door haar gekocht. Ze ging naar boven, om een middag japon aan te trekken, omdat ze bridge zou gaan spelen, bij een familie, die aan de andere zijde van de stad woonde. Met een zucht ging ze voor haar kapspiegel zitten en keek naar de vermoeide trekken op haar gelaat die zelfs door zorgvuldig opmaken niet te verdoezelen waren. „Kon ik er maar tussen uit en er gens rust vinden," dacht ze. „Ik kan die mensen, waarmee ik nu omga, niet uitstaan. Ze zijn zo onoprecht en zo leeg en oppervlakkig!" Jean kwam kloppen. „Wat is er?" vroeg Anne. „Er is.iemand beneden, die mijnheer Gallon wenst te spreken, mevrouw," zei de huisknecht. „Ik heb geprobeerd om ze weg te sturen, maar ze wilde, als mijnheer dan niet thuis was, met alle geweld u spre ken." „Maar wie is het dan?" vroeg An ne, ongeduldig kijkend. „Ik heb heel veel haast, Jean." „Ze is erg oud, mevrouw. Ik zou zo zeggen, dat ze wel een dame is, maar haar lderen.... enfin, die zijn nu juist niet nieuw meer, mevrouw." Anne nam een besluit. Ze zou die oude dame, wie ze dan ook was, ont vangen. Haar vervreemding van George ontsloeg haar nog niet van haar huisvrouwelijke plichten. Als hij niet thuis was, moest zij zijn plaats innemen. ,Zeg maar, dat ik over een paar minuten kom, Jean," zed ze. „En laat die dame maar even in de tuinka mer." Ze haastte zich met kleden en was na tien minuten in de gezellige ka mer gelijkvloers. Het vrouwtje, dat bij Anne's binnentreden opstond, was in een oude, verschoten mantel en hoed gekleed. In haar mager, bleek gezicht glinsterde een paar ogen zo blauw, als Anne nog nimmer gezien had. Zij glimlachte blij, toen Anne naar haar toe kwam. „Ik ben mevrouw Callon," zei An ne. „Mijn man is niet thuis, maar ik kan u wellicht van dienst zijn?" „Ik ben mevrouw Neuville," zei de oude dame vriendelijk. „Ik kwam mijnheer Callon bedanken, voor de goedheid, mij bewezen. En omdat hij niet thuis was, heb ik uw bediende maar naar u gevraagd, mevrouw." Anne trok haar wenkbrauwen op en begreep niet, wat de bezoekster van haar wilde. Waarvoor zou die oude dame George persoonlijk willen komen bedanken? „Ik zal tegen mijn man zeggen dat u er geweest bent," zei ze. „Ik ver onderstel, dat hij wel begrijpen zal, waarover het ging." „Ja, lieve mevrouw, dat zal hij ze ker. Weet u wel, hoe een goede man u hebt, mevrouw Callon? Wat een dwaze vraag van een oude vrouw, nietwaar? Dat weet u immers van zelf?" Opeens voelde Anne zich ongedul dig worden. Wat had die oude vrouw voor reden, om George zo tegenover haar in de hoogte te steken? Ze wist natuurlijk niets van zijn bedrog en verraad af. „En, wat heeft mijn man dan wel gedaan, om zoveel dankbaarheid van u te verdienen, mevrouw Neuville?" vroeg ze met ietwat afwijzende kalmte. De oude dame omklemde haar handtasje wat vaster en haar ogen begonnen te schitteren. „Ik heb iets gedaan, mevrouw Cal Ion, wat ik nooit had moeten doen," fluisterde zei. „Ikik heb geld willen verdienen, meer dan ik reeds bezat. Ziet u, het was een hele toer voor me, na de dood van mijn man de touwtjes aan elkaar te knopen. Enkele weken geleden hoorde ik heel toevallig, dat de aandelen van een maatschappij, die olieboringen verrichtte, heel veel zouden stijgen. Tegen de raad van mijn vrienden in, nam ik mijn geld op, en stak het in die aandelen. Het ging een poosje heel goed en het had er veel van weg dat ik mijn kapitaaltje verdubbelen zou. Ik weet van dergelijke dingen natuurlijk zo goed als niets af, maar ik stelde vertrouwen, in het woord van mijnheer Callon." „Ueh u bedoelt, dat mijn man u de raad gegeven heeft, die aandelen te kopen?" vroeg Anne verbluft. „O, neen, lieve mevrouwtje, dat helemaal niet! Maar de heer, die ze me het eerst aanbood en me aanried ze te kopen, zei, dat uit goede bron gebleken was, dat mijnheer Callon in die maatschappij geïnteresseerd was. En dat was me genoeg om ze te ver trouwen." „Eneh, wat is er dan verder gebeurd?" „Toen gingen de koersen zakken. Ik werd benauwd, maar de man, die ze me verkocht had, zei, dat ik ver trouwen moest hebben. Ik hield ze, tot ze ongeveer niets meer waard waren. En toentoen pas besefte ik ,dat ik alles kwijt was. Een oude vrouw zonder geld, nergens geschikt meer voor." „Wat vreselijk," mompelde Anne, terwijl ze de magere bijna doorschij nende handen in de hare nam. Wat is dat toch verschrikkelijk van George! Door zijn voorlichting was die oude vrouw al haar geld kwijt geraakt! Maar tegelijkertijd schoot haar te binnen, dat die oude vrouw George haar dank kwam betuigen. Hoe was dat er mee te rijmen? „Ik was radeloos," vervolgde me vrouw Neuville. „Ik vertelde het de gene, die me 't eerst de Inter-Oleum* aandelen verkocht had, en ik ver moed, dat hij het aan mijnheer Cal lon oververteld heeft. Van morgen tenminste kreeg ik een cheque voor het volle bedrag van mijn verloren kapitaaltje. Die was door George Callon ondertekend en er was een brief bij met het dringend verzoek, er niemand iets van te zeggen. Ik vertelde het alleen maar aan u, me vrouwtje, omdat ik er van overtuigd ben, dat u het toch wel van uw man zult horen." Anne stond er bij, alsof ze in een steenklomp veranderd was. Dat was dus het ware karakter van George! Hij was zo schatrijk.... maar gaf zich toch de tijd om aan een oude vrouw, die door zijn raadgevingen aan anderen totaal geruïneerd was, te denken, cn voor haar te zorgen. Hij had haar al het verlorene terug gegeven, wat hij per slot van reke ning toch helemaal niet verplicht was. Mevrouw Neuville boog zich harte lijk naar haar toe en kuste haar. „Ik zal niet meer van uw tijd in beslag neriven, mevrouwtje." fluis terde ze, „Maar zeg aan uw man, dat er honderden kleine beleggers zijn, die zich dankbaar gevoelen, om wat hij voor hen gedaan heeft. Ik ben er slechts één uit vele, want ik weet, dat hij er nog veel meer geholpen heeft." Na het vertrek van mevrouw Neu ville liep Anne naar de haard en bleef in de vlammen staan kijken. De tranen sprongen haar in de ogen, maar het waren tranen van vreugde. Voor het eerst in weken scheen haar hart weer te kloppen. Ze was mevr. Neuville heel dankbaar. Die vrouw had haar de ogen geopend voor de werkelijke goedhartigheid van George en had haar eigen verblinding doen inzien waardoor ze haar man van oneerlijkheid en bedrog tegenover zijn eigen vrouw had verdacht. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1952 | | pagina 11