Stemmen in een andere gemeente Aiiniótet uetfiaept apaatfaaeven GEBRS. HUISMAN - Hogewoerd 66-68, Tel. 22962 Eerste Kamer over Pensioen- Spaarfondsenwet Dividend-stop De wetten tot bescherming burgerbevolking Jhr. Michiels v. Verduynen overleden Xwte GOLF Sluiaze (Zatte WOENSDAG 14 MEI 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Opgeven tussen 14 Mei en 10 Juni Wil men stemmen in een andere gemeente dan die, waar men in het kiezersregister is opgenomen, dan kan men dit IN PERSOON ter se cretarie van een gemeente meede len vanaf de dag der candidaatstel- ling tot veertien dagen voor de dag der stemming. In 1952 worden de verkiezingen gehouden op 25 Juni. Men kan dus bovenbedoelde mededelingen doen van 14 Mei tot en met 10 Juni. WAT MEN MOET DOEN. Men begeeft zich tussen 14 Mei en 10 Juni IN PERSOON naar de secre tarie van EEN gemeente. Die hoeft dus NIET de gemeente te zijn, waar men woont. Daar geeft men op: naam, datum en plaats van geboorte; de gemeente, waar men in het kiezersregister is opgenomen (dit is practisch altijd de gemeente, waar men woont). Ook moet men opgeven de ge meente, waar men wil stemmen en een adres in die gemeente. Daar ont vangt men dan de oproepingskaart voor de verkiezingen. Deze bepalingen zijn vooral van belang voor personen, welke werken in een andere gemeente en alleen voor het weekend naar huis gaan. Zij kunnen dus stemmen in de ge meente, waar zij werken en ook voor hen, die verhuisd zijn naar een an dere gemeente, terwijl zij nog in hun oude gemeente nog op de verkie zingslijst staan ingeschreven. Wie mag stemmen bij volmacht? 1. De kiezer, die blijkens éen ge neeskundige verklaring ten gevolge van zijn lichamelijke toestand ver moedelijk niet in staat zal zijn zelf aan de stemming deel te nemen. 2. De kiezer, die blijkens zijn ver klaring op de dag der stemming ver moedelijk zal vertoeven buiten de gemeente, waar hij in het kiezers register is opgenomen. Onder punt 1 vallen personen, die bedlegerig zijn of een lichaamsge brek hebben, tengevolge waarvan zij zich moeilijk kunnen verplaatsen. Ook vallen daaronder vrouwen, wel ke rond de verkiezingsdatum beval len. Onder punt 2 vallen personen, welke op de verkiezingsdatum op reis zullen zijn. Daar de verkiezin gen in de zomermaand Juni vallen, kan dit van belang zijn voor dege nen, welke op 25 Juni op een vacan- tiereis zullen zijn. EENVOUDIGE REGELING. Daar vele personen, die bij vol macht willen stemmen zelf niet naai de gemeentesecretarie kunnen gaan is dit zeer gemakkelijk geregeld. Een der bestuursleden haalt een formu lier waarop het verzoekschrift wordt ingediend. Dit formulier kost niets. Men vult in: naam, datum van ge boorte, adres in de gemeente, waar men in het kiezersregister staat. Ook: de naam van de gemachtigde (degene, die men voor zich wil la ten stemmen), zijn geboortedatum en adres. Kies een lichtlopende fiets, «lie minder van spieren en adem eist en méér gemak en ge noegen schenkt! Kies een LOCOMOTIEF,gemaakt uit het oersterke, maar veel lichtere hoogmagnesium-staal LOCOMOTIEF LOOPT LICHTER! fff Pram* van hoof magnesium-staal Alleen verkoop voor Leiden: Fa P. TH. VINK ZN., ZUIDEINDE 18, ROELOFARENDSVEEN (Advertentie) In een vergadering van particuliere vleeswarenfabrikanten is unaniem besloten in een memorandum aan de voorzitter van de Sociaal-Econo mische Raad enige bezwaren uiteen te zetten tegen het voorstel van de Stichting voor de Landbouw inzake de instelling van een landbouwschap. In dit memorandum wordt betoogd, dat indien het concern van de stich ting voor de landbouw onveranderd bindende kracht krijgt, velerlei rege lingen getroffen zouden kunnen worden die de belangen .van deze industrie ernstig kunnen benadelen. Vlaggetjesdag gaat zeker door Hoewel in verband met het con flict in de ha rings visser ij het nog niet zeker is of de haringvloot op 20 Mei zal uitvaren, zijn de reders en vis sers het over één ding eens: vlagge tjesdag zal doorgaan. De dag zal in Katwijk, Viaardingen, Scheveningen en IJmuiden met grote luister wor den gevierd. Het zwaartepunt van de feestelijk heden ligt dit jaar in Viaardingen, Bezwaren tegen verlenging Tegen de door minister prof. mr. P. Lieftinck ingediende verlenging van de dividendstop na 31 December a.s. voor drie jaar, blijken zeer vele Tweede-Kamerleden hoogst ernstige bezwaren te hebben. Zij achten het gewenst dit wetsontwerp opnieuw in de afdelingen te onderzoeken door de nieuw te kiezen Kamer, omdat zij niet in staat waren reeds thans te be palen, of in 1953 de dividendstop moet worden verlengd. Het overwegend bezwaar tegen verlenging van de dividendstop ach ten deze leden, dat het een econo misch volstrekt averechts werkend middel is. Het is voor ons land thans veel meer dan vroeger noodzakelijk risicodragend kapitaal aan te trek ken, willen wy althans onze vroegere levensstandaard nog enigszins kun nen handhaven. In vrywel alle an- deré landen, waar een dividendstop bestond, is men hierop teruggekomen of is men bezig er op terug te ko men. Het aantal faillissementen in ons land was in April j.L nagenoeg onge wijzigd ten opzichte van de vooraf gaande maand. Uitgesproken werden n.l. 156 faillissementen, tegfen 154 in Maar en 145 in April 1951. In de eerste 4 maanden van dit jaar werden in totaal 577 faillisse menten uitgesproken, tegen 594 in dezelfde periode van 1951. Volgens een opgave vara Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel bedroeg het aantal faillisse menten in de provincie Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 29 (v.m. 13, v.j. 27), Amsterdam 19 (17, 19), Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 10 (13, 14), Den Haag 18 (8, 10), Rotterdam 11 (13, 9), Utrecht 10 (13, 4), Gelderland 13 (21, 18), Noord- Brabant 19 (22, 19), Limburg 8 (15, 6), Zeeland 1 (2, 2), Friesland 4 (3, 3), Groningen 4 (7, 4), Drente 5 (3, 2) en Overysel 3 (16, 8). De pensioen- en spaarfondsenwet is in de Eerste Kamer Donderdagmid dag behandeld. Eerste spreker was de heer VIXEBOXSE (C.H.). Deze be pleitte het bij verandering van werkkring uitreiken van een premie- vrije polis aan werknemers door en voor wie pensioen gespaard is. De heer MOLENAAR (V.V.D.) merkte op, dat de Staat zich niet moet opwerpen» als sociaal zedenmees ter en waarschuwde tegen het aan tasten van de autonomie der pen sioenfondsen. De heer SCHIPPER (A.R.) noemde het onbillijk, dat men bij verandering van werkkring bininen vijf jaar niets heeft aan de gestorte pensioenbijdra ge van werkgeverszijde. De heer J. KRAMER (P. v. d. A.) zei, dat er in zijn fractie weinig enthousiasme heerst over de voorge stelde pensioen- en spaarfondsenwet. In zijn antwoord verklaarde de staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer VAN RHIJN, dat het wetsont werp beoogt de pensioen- en spaar fondsen zoveel mogelijk tot ontwikke ling te brengen-. Hierbij is omzichtig te werk gegaan om de werkgevers niet af te schrikken van het stichten van ondernemings- of bedrijfspen sioenfondsen. In verband met de opmerkingen dat pensioenpremiese eigenlyk uitge steld loon zouden zijn, zei de be windsman, dat men moet bedenken, dat bij de solidariteitspremie een deel niet aan de man zelf, maar aan an dere arbeiders ten goede komt. Hy toonde veel waardering voor de gedragslijn, die in de grafische be drijven ingang heeft gevonden ta.v. overgang naar andere fondsen en sprak de hoop uit, dat ook de overi ge bedrijfspensioenfondsen zich ira deze richting zullen oriënteren. Het wetsontwerp werd z.h.st. aan genomen. ,/n Heitje" bracht een ton op De verkenners van de beide Ned. padvindersorganisaties hebben met hun actie ,,'n Heitje voor *n kar weitje", die van 14 tot en met 19 April werd gehouden honderddui zend gulden 400.000 heitjes verdiend. Een boven verwachting grote opbrengst Het bedrag, dat voor de helft aan de beide hoofd kwartieren wordt afgestaan, stelt de Nederlandse padvinders in staat alle gebrekkige jongens van de NPV uit te zenden naar een internationale bijeenkomst die het volgend jaar in België voor hen wordt gehouden. De verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging zullen in staat zijn hun kapel te Persingen te restaure ren en weer in gebruik te nemen. Dinsdagmiddag is het 5-jarige zoontje van de familie Heeren uit de Edisonstraat U. Roosendaal door een trap van een paard gedood. Het kind stak bij de ouderlijke woning een weiland over en liep daarbij achter het paard om. Dit schrok en trapte het ventje tegen de borst met genoemd noodlottig ge volg. Op de Braderie in Zaandam, de grote verkoopsactie op straat, georganiseerd door de Zaandamse winkeliers, heeft minister ln 't Veld, die vóór hij met het ministerschap werd belast burgemeester was van Zaandam, zich inge spannen Spaarbrieven aan de man te brengen. Hij werd daarbij geassisteerd door een aantal burgemeesters uit de Zaanstreek. Mr. J. in 't Veld. minister van Wederopbouw, beproeft zijn verkooptalenten en tracht een pak spaar brieven aan de man te brengen. waar op 17 Mei een grote optocht I wordt gehouden. Ook worden er wedstrijden van „haringjagers" in de oude haven gehouden; 's avonds wordt hpt openluchtspel „Vlaggetjes dag" opgevoerd. In Scheveningen en in LTmuiden zal in de late avond een taptoe worden gehouden. Scheveningen viert vlag getjesdag met een wedstrijd van zestien loggers voor de kust. Te IJmuiden wordt eveneens een optocht gehouden van muziek-, sport- en jeugdverenigingen. De vloten zullen op de avond van vlaggetjesdag feestelijk zyn verlicht. Op 18 Mei is in alle drie de havens de zg. „kijkdag". Dan zullen overal de vlaggen opnieuw wapperen. Ver wacht wordt, dat ook veel buitenlan ders deze evenementen in de drie voornaamste vissershavens zullen be zoeken. De grote hardnekkigheid, waarmee de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer met minister mr. F. G. C. J. M. Teulings gestreden heeft over de talrijke door haar noodzake lijk geachte wijzigingen in de wets ontwerpen over de bescherming bur gerbevolking, is ten slotte met suc ces beloond. Uit het verslag van het overleg tus sen de commisise van rapporteurs en de regering blijkt, dat ook minister ir. C. Staf hieraan heeft deelgenomen en dat tussen hem en zijn collega Teulings op geen erukel gebied van de coördinering der actieve en pas sieve verdediging verschil van me ning bestaat. Wel blijkt thans, dat over het be leid met betrekking tot de schuil plaatsen bezwaren geopperd zijn door een andere minister .n.l. mr. dr. In 't Veld. De Tweede-Kamercommissie betreurt het van de regering te heb ben moeten vernemen, dat bij de wo. iwng-, flat- en scholenbouw op het ogenblik niet of nauwelijks gerekend wordt met het inrichten van kelders en andere lokaliteiten, die in geval van calamiteiten als schuilplaatsen zouden kunnen worden gebruikt. Wat betreft de wet op de nood- wachten heeft de regering het wets ontwerp in die zin veranderd, dat op PETROLEUM DUURDER. Met ingang van vandaag, 14 Mei, wordt de prijs voor lichtpetroleum verhoogd met cent per liter. Gas- olie wordt 30 cent per 100 liter duur der en tractorpetroleum 75 cent, even eens per 100 liter. Naar van de zijde van het ministe rie van Economische Zaken wordt medegedeeld houdt deze verhoging verband met het prijsverloop op de tankvrachtenmarkt en een noodzake lijke kleine verruiming van de groot- handelsmarge voor tractorpetroleum. personen, die de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, geen nood- wachtplicht zal worden gelegd. Bo vendien zullen van noodwachtplicht worden vrijgesteld degenen, die een geestelijk of godsdienstig-menslie- vend ambt bekleden en zij, die beho ren tot het personeel der reserve-, rijks- en gemeente-politie. Ten slotte heeft de regering bij na dere overweging toegegeven aan de aandrang der commissie, om de wet verplaatsing bevolking niet van toe passing te verklaren op volksver plaatsingen op grote schaal, die het gevolg zijn van overstromingen en andere rampen. LEMMERBOOT KEERT TERUG. De dienst LemmerAmsterdam v.v. over het IJselmeer zal, na een langdurige stilstand, met ingang van Donderdag worden hervat. Op 5 Juli begint de zomerdienstregeling. Van die datum af zullen de diensten tus sen beide plaatsen worden onderhon den door het s.s. „IJselstroom" en het m.s. „Jan Nieveen". Afval brandde Tonnen oud papier en grote voor raden lompen en metalen zyn verlo ren gegaan door de brand, die giste ren woedde op een stuk land aan de Binckhorstlaan in Den Haag, waar de firma's G. van Weers en de Gebr. Platteel, handelaren in afvalstoffen, hun opslagplaats hebben. De brand weer vocht tegen een loeiende vuur zee. De tonnen water die op het vuur zyn geworpen hebben niet kunnen verhinderen, dat bijna alle loodsen en gebouwen op het terrein verloren gingen of zwaar bcscahadigd werden. De schade wordt op een kleine twee ton geschat. De Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, is gisteravond te Londen overleden. Hij was reeds sinds geruime tijd opgenomen in een ziekenhuis. In de afgelopen acht maanden had jhr. Michiels van Verdnynen twee zware operaties ondergaan. Zijn toe stand was voor hem aanleiding ge weest ontslag uit de diplomatieke dienst te vragen tegen Mei van dit jaar. Enkele weken geleden werd jhr. Michiels van Verduynen getroffen door het overlijden van zijn oudste broer, die overleed in Den Haag aan een hartaanval, toen hy op het punt stond zijn zieke broeder in Londen een bezoek te gaan brengen. De begrafenis zal in Nederland in de nabijheid van het landgoed van de familie Michiels van Verduynen plaats hebben. Jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen werd op 2 Februari 1885 te 's-Graverahage geboren. Voordat hij in 1915 zyn diplomatieke carrière begon als sous-chef van de directie van economische zaken aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, was hij gedurende drie jaar hoofdverte genwoordiger van de Kon. Paket vaart Mij. geweest in Ned.-Indië. Vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog ging hij in 1939 als gezant naar Londen. Op 16 Sep tember volgde hy daar mr. J. P. graaf van Limburg Stirum op. Gedurende de oorlog Werd hij mi nister zonder portefeuille en plaats vervanger van minister Van Kleffens bij diens afwezigheid. In deze oorlogs jaren ontpopte jhr. Michiels van Ver duynen zich als een der beste diplo maten waarover Nederland kon be schikken. Engelsen waren vara oor deel, dat, indien hij Amerikaan af Brit was geweest, hij een der leiden de figuren in de internationale poli tiek zou zijn geweest. Na de bevrijding van Nederland bleef jhr. Michiels van Verduynen in Londen, thans als ambassadeur, wel ke functie hij tot heden bekleedde. DEN HAAG KRIJGT KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT. Het comité „Katholiek 's-Graven- hage" is voornemens in Den Haag een Katholieke Volksuniversiteit op te richten. In het bestuur zullen zit ting nemen: dr Verlinden, hoofd ambtenaar van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, en pater mr. J. P. v. d. Helm O.F.M., pastoor van de St. Paschalis- parochie te Den Haag. KORT PRINS NAAR MAASTRICHT. Prins Bernhard zal 26 en 27 Mei een bezoek aan Maastricht brengen. Naast een uitgebreid programma voor Maastricht en omgeving, zal de Prins ook het ctikstofbindingsbedrijf te Lutterade bezoeken. Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk (Advertentie.) Naar wij vci'nemen heeft de K.L.M. wederom een belangryke earterings- opdracht ontvangen, n.l. van de re gering van Oostenrijk. Dit land is het twaalfde land (buiten Nederland en Indonesië), waarvoor de K.L.M. luchtfotografische opdrachten kan uitvoeren met het doel het daarbij verkregen fotomateriaal te gebruiken voor de samenstelling van nieuwe topografische kaarten en voor de stu die van bebossing, geologie enz. De opdracht van de regering van Oostenrijk is van een dusdanige om vang, dat de K.L.M. Foto-Dakota. waarmee sedert enige weken in Sy rië wordt gewerkt ten behoeve vara de Ghab-lyn, na voltooiing der werk zaamheden aldaar eveneens naar Oostenrijk zal vertrekken. Geduren de de zomermaanden zal boven dat land regelmatig met twee fotovlieg- tuigen worden gewerkt. Zondag j.l. is van Schiphol al een foto-,.Dakota" r Oostenrijk gevlogen. Hij had een volledige carteringsploeg aan boord. Na een korte woordenwisseling is een 46-jarige glazenv/asser de 41-ja- rige vrouw, bij wie hij woonde in een perceel in de Bloedstraat te Am sterdam, met een broodzaag te lijf gegaan. De vrouw wist de steek in de richting van haar borst op tc vangen en bij de daarop volgende worsteling werden beiden gewond. Na behandeling ir. het B.G. kon de vrouw weer naar haar woning wor den vervoerd en zal hier verder wor den verpleegd. De dader werd door de politie aangehouden en i in bet bureau Warmoesstraat opgesloten. „Tel." EDELHERT DOODGEREDEN. Gisteravond of half twaalf is op de rijksweg bij Uddel een edelhert dood gereden. De heer De J. uit Gouda passeerde aldaar met zijn personen auto, toen plotseling een edelhert van links naar rechts de weg over stak. Krachtig remmen kon niet ver hinderen, dat het dier werd gegrepen en onmiddellijk werd gedood. BINN7!N LA ND. Bij het jagen in de buurt van Oudenrijn (Utrecht) is de 20-jarige J. G. M. Teeuwen cp noodlottige wijze om het leven gekomen. Toen hij zijn geweer tegen een boom wilde zetten, ging dit af en werd hij door de hagel dodelijk getroffen. Koningin Elizabeth van België, die erelid is van de Nederlandse Bach vereniging, zal op 13 Juni a.s. het Bach-Handel-concert bijwonen in de St. Janskerk te Gouda. 31) door A. DUNCAN voelde zich teleurgesteld en diep gekrenkt. De man, die zy ver trouwd had, was haar ontrouw ge worden. Ze hield niet van hem dat had ze nooit gedaan maar ze stelde wel al haar vertrouwen in hem. En nu was het alsof ze iedere vaste grond onder haar voeten ver loren had. Ze keerde zich om en hij ging haar dadelijk achterna, stak zijn handen uit en greep haar tengere schouders stevig beet. „Anne!Anne!" riep hij uit, haar omdraaiend, zodat hij haar ge zicht kon zien, „denk niet zo hard over me! Ik deed het alleen voor je bestwli. Ik kon het niet verdragen, dat jij zulk een haat? koesterde, tegen zo'n verachtelijk schepsel als Claire Prrtère is. Ik wilde een einde maken aan dat hele rampzalige gedoe. En daarom deed ik, wat ik als het beste inzag en. „Je handelde achter mijn rug om," zei ze vol teleurstelling. ..Toe, laat me los, George! Ikik kan toch nooit meer hetzelfde voor je voelen, als tot rat toe." Hij liet haar los en ze verliet haas tig de kamer. Ze belde om haar kamenier. „Je moet alles, wat van mij is, uit de slaapkamer halen, Marie, en in de kamer aan de tuinkant brengen," zei ze, „nu dadelijk!" „Ja, mevrouw," antwoordde het meisje verbaasd, maar Anne gaf geen verdere uitleg. Ze moest alleen zijn. Ze moest het geval voor zichzelf uitdenken en tot een besluit komen, wat ze zou doen. George zat alleen aan tafel en ging daarna naar zijn eigen werkkamer. Hy voelde zich doodongelukkig en verwenste zichzelf om zijn ellendige bemoeizucht, zoals hij het noemde. Hij had moeten bedenken, dat me vrouw Pritère nimmer 'n wapen on gebruikt zou laten, wat haar een maal in handen gegeven was. Ze haatte Anne, des te meer, nu ze haar gelukkig getrouwd zag. Natuurlijk deed ze al haar best, om dat geluk te verstoren, als ze ook maar enige kans daartoe kreeg. George had echter nog meer zor gen. Hij was thuis niet komen thee drinken, zoals hij anders gewoonlijk deed, omdat hij op zijn kantoor een onderhoud had gehad n?et enige be zoekers, die hem met angstig hart waren komen raadplegen over ze kere beleggingen, welke zij volgens zijn advies hadden gedaan. Het gold voornamelijk een bepaalde geldbe legging, die hy aan de meeste zijner kennissen aangeraden had. liter Oleum aandelen moesten ze nemen, had hy gezegd en de mensen, die zijn zakenkennis hoogschatten, had den dit gedaan. Een poosje ware: die aandelen dan ook een prachtige belegging geweest. De maatschappij, die met olieborin gen begonnen was, scheen groot suc ces te zullen hebben. Het nieuws ging als een lopend vuurtje rond en hoe langer hoe meer mensen kochten aandelen. Het waren vooral kleine lieden, die verliezen moeilijk konden dragen. En dat had George Callon bezorgd gemaakt. Hij zelf had slechts tegen enkele goede kennissen verteld, dat bij vertrouwen stelde in die Inter Oleum aandelenen die kennis sen hadden zijn mening niet stiL ge houden. Ze hadden die overal rond verteld en nu voelde George zich verantwoordelijk voor de kleine geldbeleggers, die in massa waren komen opzetten, om hun geld in die olie-andernerring te steken. En heden aan de dag was het bc kend geworden, dat de Ïnter-Oleum Maatschappij tevergeefs naar olie ge boord had. De aandelen waren op slag geweldig gedaald en George wist maar al te goed, wat dat zeggen wilde. Hij had zijn oorspronkelijke inlichtingen uit zeer goede bron ge kregen Hij was er echt van over tuigd geweest, dat de maatschappij goed voor het geld was en dat er olie gevonden zou worden. Maar als er nu een paniek uitbrak, dan zouden de kleine beleggers ge ruïneerd zijn, doordat ze de raad, door hem aan zijn vrienden gegeven, hadden opgevolgd. Op een andere manier moest hy trachten, de betrouwbaarheid van de maatschappij te steunen. Die middag belde hy zijn bankier op en gaf opdracht, een groot ge deelte van zijn beleggingen bij an dere maatschappijen te verkopen. Hij had ten antwoord gekregen, dat, hoewel die stukken nog goed en be trouwbaar waren, ze momenteel zó laag genoteerd stonden, dat 't dwaas heid zou wezen, ze nu te verkopen. Doch George bleef op zijn stuk staan. Hij had order gegeven, zijn ef fecten te verkopen en te vervangen door aandelen van de Inter-Oleum Maatschappij. Op die wijze hoopte hy de markt op peil te houden, tot dat hij zekerheid gekregen had, dat er werkelijk geen olie te vinden was. Hij hield steeds rekening met de mo gelijkheid, dat het slechts valse ge ruchten waren geweest. „Ik kan die stumperds niet in de steek laten," dacht hij bij zichzelf. „Er zijn huisvaders en weduwen on der, die al hun centjes in die aande len gestoken hebben, enkel en alleen omdat ik m'n mening ten gunste van die maatschappij heb uitgesproken. Het is meer dan verschrikkelijk De telefoon rinkelde. Hij nam de hoorn op en verbleekte. „Verkopen!" zei hij heftig, „en zo dra u verkocht hebt, Inter-Oleum kopenDoe nu maar wat ik zeg. Als dat mijn ondergang is, dan ga ik ten onder, u niet!" Hij legde de hoorn neer. Hij had bericht gekregen, dat in de laatste 2 uur ruim 20 mnllioen francs van zijn vermogen uit degelijke en soliede on dernemingen waren overgeheveld in een uiterst riskante zaakde In ter-Oleum Maatschappij! HOOFDSTUK XX Anne's besluit Verbitterd en teleurgesteld zat An ne op haar eigen kamer. Ze was met George getrouwd, omdat ze bem graag mocht en waardeerde, omdat ze hem meer vertrouwde, dan wie anders ter wereld ook. En nuwas dat vertrouwen verdwenen! George had haar om de tuin geleid. Hij had haar vertrouwen beschaamd, evenals Claire Pritère dat gedaan had. Hij had achter haar rug om gewerkt, met de hoop, dat ze een nederlaag zou lijden en genood zaakt zou worden, haar wraakplan nen op te geven. Tranen van woede vulden haar ogen by de herinnering aan de woor den, die morgen nog door baar stief moeder tegen haar gezegd, toen An ne haar had verweten, dat zo op George's zak teerde: „Wat heb jij op mij neer te zien? Je doet immer: precies hetzelfde? Je haalt immers van hem, wat er maar te halen is?" En ze dacht over alle bezuinigin gen die ze betracht had, sind:; ze met George in dat grote huis was komen wonen. Ze had hanr uiterste best ge daan, bij alle mogelijke gelegenheden zo spaarzaam mogelijk met zijn geld om te springen omdat ze dit als haar plicht beschouwde. Ze had slechts 'n heel kleine auto van hem willen aan nemen, omdat ze wist, hoeveel plei zier ze hem daarmee deed. Ze had nauwelijks een stuiver voor kleren cf eigen vermaak uitgegeven. Opeens begonnen haar ogen te flik keren van vastbeslotenheid. Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5