Dienstauto Politie en en mobilofoons voor Brandweer groene late RIJNSTREEK Kaaswegen in het Waaggebouw Woensdagse markt in Leiden vandaag officieel geopend WOENSDAG 14 MEI 1952 t>E LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Voorstellen aan de Leidse Raad De gemeenteraad van Leiden ver gadert op Maandag 19 Mei a.s. om twee uur. De agenda vermeldt o.a: Benoeming van zeven leden van de Noorder-Commissie en van zeven le den van de Zuid-Commissie tot We ring van Schoolverzuim. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mej. dr. M. N. Baar slag, lerares in de Franse taal en letterkunde aan he4 Gymnasium. Voorstel inzake het verlenen van medewerking aan de Gereformeerde Schoolvereniging tot het aanschaf fen van leerboeken voor de school voor u.l.o. aan de Hooglandse Kerk- gracht 20a, voor 1471,31. Voorstel inzake het verlenen van medewerking aan het Bestuur van het gesticht „De Voorzienigheid" tot het aanschaffen van leerboeken ten be hoeve van de school voor u.l.o. aan het Levendaal 54, voor f 815.10. Voorstel tot het verlenen van me dewerking aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs tot aanschaffing van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van haar school voor v.g.l.o. aan het Noord einde 40 en inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de openbare school voor v.g.l.o. aan de Oude Vest 35, vor resp. 1175 en ƒ1610. Voorstel inzake het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onder wijs tot het inrichten van een lokaal van de school voor g.l.o. aan de Pas teurstraat 2 tot filmlokaal, in ver band met het gebruik van de school- film. Kosten 262.. Voorstel tot het verdenen van een voorschot op de vergoeding, bedoeld bij de artikelen 101 en lOlbis der La ger Onderwijswet 1920, aan de bestu ren van de bijzondere lagere scholen. Voorstel inzake het verlenen van een voorschot op de vergoeding in de kosten van exploitatie en in de kos- KATWIJK Geboren: Jacoba A., d. van G. Kulk en N. van der Plas; Maarten, z. van A. van Duyvenvoorde en J. Plug Hermanus, z. van C. J. Ransdorp en J. J. van der Aar; Arendje, d. van L. van der Plas en A. J. vander Plas Michiel, z. van D. Parlevliet en C. Parlevliet; Adrianus, z. van P. J. Kralt en M. van Dam. Ondertrouwd: A. van der Luyt en N. vani Beelen; A. van Delft en Y. Grunstra; A. van der Plas en T. L. Kuyt; J. van Duyn en A. de Jong. Getrouwd: G. de Vreugd en G. de Jong; L. de Groot en W. Guyt. M. van der Marei en M. Guyt; J. Hoek en P. van der Plas; W. Elissen ei van Rhijn; P. Guyt en D. Parlevliet. Overleden: C. de Best 74 j., echtg. van M. Boom; M. Kruyt 70 j. NOORD WIJK Damvereniging D. V. N. Gister - avord hield D. V. N. als sluitstuk van het speelseizoen haar jaarvergade ring in café Flora. De voorz. de heer C. Bouwmeester kon getuigen dat D. V. N. een goed verenigingsjaar af sloot, waarin zij behoorlijke resul taten had behaald. Het ledental was stationnam, terwijl de kwaliteit der dammers* in het ruim 5-jarig be staan der afd. een behoorlijk niveau had bereikt. De heer K. ten Veen had beslag weten te leggen op de wisselbeker in het Jeugd-tournooi van het district, terwijl in de wedstrijden om het kampioenschap van Noordwijk Th. Zwetsloot de titel verwierf. Het ver slag van de penningm. gaf aan in komsten 356.65 en uitgaven 282.45 alzo een voordelig saldo van 74.20. Vervolgens werden uitgereikt de prijaen van de kampioenswedstrijd- den. De mooie Seinpostwisselbeker kwam definitief in bezit van Th. Zwetsloot, 2. H. de Reus, een lauwer tak; 3. J. Peschier, med.,; 4. Th. Vink, medaille. 2e klas: 1. Kortekaas, lauwertak. Voor de verdere rangorde moeten K. Terwee, J. Olijerhoek en P. de Bruin nog enkele wedstrijden spelen. 3e klasse: 1. J. Zwetsloot; 2 Ch. Wijrands; 3. E. Groenewoud en 4 J. Smit. Besloten werd het bestuur van 5 terug te brengen op 3. In het bestuur werd gekozen C. Bouwmeester, voor zitter, J. Peschier, sec.,, en J. v. d. Niet penningm. In het vervolg zullen de wedstrij den om het kampioenschap van Noordwijk uitsluitend op de club avonden worden gespeeld. Geboren: Maria C., d. van J. Nagtegaal en M. P. v. d. Luijt; Arie z. van A. Vlieland en T. C. van der Eijkel; Petronella F., d. van W J. Groenewoud en A. Rewijk. Wilhel- mina M., d. van W. M. Koppers en A. Beutick; Helena M., d. van A. A. Ratgers en G. A. v. d. Schalk; Cor nelia M., d. van W. M. Koppers en A. Beutick. Ondertrouwd: J. v. d. Poel 31 jaar en S. G. Vallentgoed 36 jaar; K v. d. Meulen 28 jaar en M. Noppen 24 jaar: W. J. G. G. van Beveren 24 jaar en N. Vink 25 jaar; J. Beij 38 jaar en C. Barnhoorn 36 jaar; L. J. Hoogeveen 28 jaar en H. M. Roos dorp 28 jaar. Getrouwd: J. van Delft en M. W. Wallenburg, A. Zuijderduin en A. Leenheer; H. A. Groen en C. Coen- raads Nederveen; C J. van Graas en C. M. G. Rodenburg. Overleden: Dick de Jong 87 jaar. Johanna Hoogeveen 78 jaar, Maria Montessori, 81 jaar. ten van beloning van vakonderwij zers der bijzondere scholen voor bui tengewoon lager onderwijs. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor aanvulling van het meubilair in de openbare kleuterschool aan de Gortestraat, groot 1105. Voorstel inzake het vaststellen van een verordening, tot wijziging van het onderwijzend personeel, verbon den aan openbare inrichtingen van onderwijs der gemeente Leiden. Voorstel inzake he* vaststellen van het aan Ged. Staten uit te brengen verslag, betreffende de verstrekking van schoolvoeding en -kleding in het jaar 1951. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het bouwrijp maken van een terrein, gelegen ten Noorden van de Willem de Zwijgerlaan. Voorstel inzake het verhogen van het bij raadsbesluit van 19 September 1950 beschikbaar gestelde bedrag voor de constructie van acht roltrom- melhuisvuilauto's. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het aanschaffen van een dienstauto voor de Politie en van een mobilo- foonapparatuur voor de Politie en de Brandweer. Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1951 Voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1952 en de begroting van het gemeentelijk financieringsfonds voor dat dienstjaar. Voorstel tot het ingebruikgeven aan de firma J. J. Lagerberg en Zoon van de ruimten in de Waag en het Boterhuis, alsmede de weegtoestel len in het Waaggebouw, op Vrijda gen. Vborstel inzake het beschikbaar stellen van gelder. voor het doen deelnemen van een aantal leden van het gemeentepersoneel aan een zoge naamde informatie-cuïsus te Leiden ten behoeve van de voorbereiding van de toepassing der bedrijfskader- training in de diensten en bedrijven der gemeente en voor de verdere kosten aan deze voorbereiding ver bonden. Kosten 4.700, DIENSTAUTO EN MOBILOFOON- APPARATUUR. De toeneming van het verkeer ge durende de laatste jaren, gepaard gaande met een belangrijke uitbrei ding van de bebouwing, brengt een grotere omvang van de politiesur- veillance en de noodzakelijkheid van een intensiever toezicht met zich mede. Uitbreiding van het politie personeel zou dan ook volkomen ver antwoord zijn, doch is thans door de vastgestelde maximumsterkte voor alsnog niet mogelijk. Teneinde des niettemin aan de zwaardere eisen, die aan het politiekorps worden ge steld, te kunnen voldoen, is het noodzakelijk de surveillance voor een deel te doen geschieden met ge bruikmaking van een auto, uitgerust met een mobilofoon. Daartoe zal ten behoeve van de politiedienst moeten worden overgegaan tot aanschaffing van een dienstauto. Als type auto komt daarvoor uitsluitend in aan merking de z.g. stationcar, die een ruim uitzicht aan de inzittenden biedt, hetgeen de surveillance ten goede komt. Een stationcar, die aan alle te stellen eisen voldoet en waar mede ook in andere gemeenten gun stige ervaringen zijn opgedaan, is de Willy's Overland. De netto aanschaf fingsprijs van deze auto bedraagt 11265,10. Het uitrusten van de auto met een mobilofoon is noodzakelijk, daar hierdoor steeds een direct contact met de bemanning kan worden on derhouden. Een snelle bevelvoering wordt hierdoor mogelijk, terwijl de auto daarheen kan worden gezon den, waar haar aanwezigheid het meest nodig is. Omgekeerd kan de patrouillerende wagen voordurend mededelingen aan het bureau van politie doorgeven. Voorts zal in het kader van de dienst Bescherming Be volking veelvuldig met een mobilo foon moeten worden gewerkt. Het gebruik thans van de mobilofoon zal aan de bediening daarvan ten goede komen, wanneer dit onverhoopt no dig mocht zijn ten behoeve van de bescherming der bevolking in oor logstijd. Teneinde de auto geschikt te ma ken voor het daarin plaatsen van een mobilofoon en haar volledig te doen beantwoorden aan de eisen, die het gebruik stelt, zijn enige voor zieningen nodig. De totale aanschaf fingsprijs zal hierdoor, met inbegrip van een post voor onvoorzie van on geveer 190,pl.m. 12.000,be dragen. B. en W. achten het noodzakelijk, dat de hierboven uiteengezette voor delen, verbonden aan het gebruik van mobilofoons, ook door de Brand weer worden benut. Immers, door dit gebruik wordt de mogelijkheid geboden tot een snellere en doeltref fender brandbestrijding, een econo mischer gebruik van personeel en materieel, in het gebruik van mobi lofoons ten dienste van de Bescher ming Bevolking. Voor de Brandweer zullen twee mobilofoons nodig zijn. De voor het gebruik der mobilofoons nodige vaste zender met afstandsbediening kan aldan voor de beide diensten, politie en brandweer, worden aangewend. De kosten van aanschaffing van nodige mobilofoon-apparatuur, t.w. een vaste post met afstandsbe diening en drie mobiele installaties, worden met inbegrip van de kosten van reserve-onderdelen en bestra tingswerkzaamheden, alsmede van een post voor onvoorzien, op pl.m. 18.000,geraamd. De totale kosten van aanschaffing van de dienstauto's en de mobilo fooninstallaties zullen derhalve naar raming pl.m. 30.000 bedragen. WEGEN VAN KAAS IN DE WAAG. Het heeft de aandacht van B. en W. getrokken, dit een groot gedeelte van de hoeveelheid kaas, die ter kaas markt in deze gemeente wordt aange voerd, niet wordt gewoegn in de ge meentelijke Waag, doch bij particu liere wegers, niettegenstaande het feit, dat het weegloon voor kaas, dat door de gemeente wordt geheven, slechts de helft bedraagt van het par ticuliere weegloon. De oorzaak hier van moet onder meer worden ge zocht in de omstandigheid, dat de particuliere wegerr de kaasboeren ter markt bezoeken, persoonlijk met hen over de aankoop van kaas en het gen daarvan onderhandelen en aldus een belangrijke hoeveelheid der aan gevoerde kaas ter weging ontvangen Het is duidelijk, dat als gevolg, hier van de gemeentelijke Waag slechts gedeeltelijk aan haar doel beant woordt. Teneinde te bereiken, dat een. grotere hoeveelheid kaas dan thans in het Waaggebouw wordt ge wogen, zijn onderhandelingen aange knoopt met enige particuliere we gers. Van Jezf is de firma J. gerberg en Zoon bereid bevonden des Vrijdags alle partijen kaas, die haar ter weging worden aangeboden, als mede de kaas, welke op die dag van gemeentewege zou worden gewogen, van harentwege in het Waaggebouw te doen wegen en daarbij gebruik te maken van de bestaande, historische, weegschalen. Zij is voorts bereid aan de gemeente voor het gebruik van het Waaggebouw, van het Boterhuis en van de weegschalen, een vergoe ding te betalen van 750 per jaar. Zij zal voorts haar personeel, dat de weegwerkzaamheden verricht, witte kleding laten dragen. B. en W. zijn van oordeel, dat deze maatregel, die, gelet op de (re sultaten van het gemeentelijke we gen in de laatste jaren, in het finan ciële belang der gemeente moet worden geacht, het wegen van kaas in het Waaggebouw meer in het middelpunt der belangstelling zal plaatsen, de historische bestemming van dat gebouw beter tot haar recht zal doen komen en tevens het vreem delingenverkeer zal bevorderen. BENOEMING COMMISSIëN SCHOOLVERZUIM. Ingevolge artikel 21 van de Leer plichtwet worden de leden van de Commissiën tot wering van school verzuim benoemd voor de tijd van drie jaren. Aangezien thans zodani ge drie-jarige periode is verstreken, worden de Raad de volgende aanbe velingen aangeboden voor de benoe ming, met ingang van 1 April 1952, van zeven leden van: I. de Noorder-Commissie tot we ring van schoolverzuim: a. lo. A. Baan, aftredend lid, 2o. G. Nust; b. lo. W. Caro, aftredend lid, 2o. D. Wijbenga; c. lo. J. Dyver- man, aftredend lid, 2o. L. Westerman d. lo. N. van den Heuvel, aftredend lid, 2o. L. Brusse; e. lo. Mevrouw A. Laman-Onderwater, aftredend lid, 2o. Mevrouw M. F. Oudshoorn-de Heiden; f lo. J. H. A. Manders, af tredend lid, 2o. M. Altink; g. lo. G. J. van der Ploeg, aftredend lid, 2o. W. J. M. Zandvliet; lid, 2o. D. A. Jansen; g. lo. N. B. M. Vreeburg, aftredend lid, 2o. J. A. L. van Oudenhoven. GRATIFICATIES VOOR ONDERWIJZEND PERSONEEL Bij Koninklijk Besluit van 18 Fe bruari 1952 is een regeling vastge steld tot toekenning van een grati ficatie bij ambtsjubilea aan hoofden en onderwijzers bij het lager onder wijs. Deze regeling, waarvan de kos ten door het Rijk worden gedragen, geldt zowel voor het openbaar als het bijzonder lager onderwijs. Aan gezien voor het overige onderwij zend personeel der gemeentelijke scholen, t.w. de leraren bij het Voor bereidend Hoger en Middelbaar On derwijs, de vakonderwijzers bij het lager onderwijs en het personeel der kleuterscholen, geen dergelijke re geling bestaat, achten B. en W. het gewenst, ook voor dat personeel een overeenkomstige regeling te tref fen; zulk een regeling zal dan in verband met de desbetreffende sub sidieregelingen automatisch ook van toepassing zijn op de vakonderwij zers bij het bijzonder lager onder wijs en het personeel der bijzondere gesubsidieerde kleuterscholen. Wat het personeel der bijzondere scho len voor V.H.M.O. betreft, hiermede heeft de gemeente geen bemoeiing, doch volgens een aanschrijving van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen kan dit personeel eveneens aanspraak maken op een zelfde gratificatie. De gratificatie zal bedragen bij een 25-jarig ambtsjubileum een kwart maand salaris, bij een 40-jarig jubileum een halve maand salaris en bij een 50-jarig jubileum een maand salaris. Als diensttijd geldt in het algemeen de tyd, welke in aanmerking komt als salarisancien- niteit, terwyl als salaris geldt de wedde in de zin van de Pensioen wet. In verband met in voorbereiding zijnde bouwplannen is het nodig, dat de bouwterreinen, gelegen ten noor den van de Willem de Zwijgerlaan, bouwrijp worden gemaakt. Hiertoe moeten de straat- en plantsoenaan- leg, resp over normale en boven normale breedte, worden uitgevoerd. De aanleg van de middenrijbanen van de Willem de Zwijgerlaan in weg Oost-West tussen de Mar de toekomst bedoeld als verbindings- r.ixstraat en de Beatrixstraat en van de noordelijke uitvalsweg, zouden B. en W. voorlopig achterwege wil len laten, aangezien deze aanleg in de naaste toekomst voor doorgaand verkeer niet nodig is en deze dan vrijwel ongebruikte rijwegen aan vernieling en vervuiling zouden bloot staan. Deze middenrijbanen zouden zij van een tijdelyke beplan ting willen voorzien. De totale kosten van de uit te voe ren straat- en plantsoenaanleg, met inbegrip van de kosten van opho ging der bouwterreinen, worden ge raamd op 898.820. VERHOGING CREDIET REVISIE ROLTROMMELHUISVUILAUTO'S In de zitting van 19 September 1950 stelde de Raad een bedrag van 192.000.beschikbaar ten behoeve van de revisie van de chassis van acht roltrommelhuisvuilauto's en het plaatsen van een nieuwe boven bouw op die auto's. De uitvoering van het werk werd over een drietal jaren verdeeld ,in die voege, dat in 1950 twee en in elk der jaren 1951 en 1952 drie huisvuilauto's zouden worden vernieuwd. Dienovereen komstig werden vijf huisvuilauto's vernieuwd en in bedrijf gesteld. Voor de drie nog te revideren huis vuilauto's dient een nieuw ontwerp te worden gemaakt met inachtne ming van de bepalingen van het nieuwe Wegenverkeersreglement. Het bleek noodzakelijk, dat de wiel basis van deze huisvuilauto's 0.12 m groter wordt gemaakt dan die van de bestaande huisvuilauto's en dat Candidaat-stelling Tweede Kamer Voor de candidaatstelling in de Kieskring Leiden (Tweede Kamer verkiezingen werden gistermiddag nog twee lijsten ingediend, waarmede het totaal na onze publicatie van gisteren tot 13 lijsten is gestegen. Kath. Nat. Partij. 1. Ch. J. I. M. Weiter, 2. W. L. G. Lemaire, 3. C. de Jong, 4. mevr. H. W. L. SmalTönis, 5. A. A. J. M. Rademakers, 6. H. W. C. Simons, 9. mej. J E. van Ravensteyn, 10. G. J. M. Schoenmaeckers, 11. mevr. A. S. R. JasTheissing, 12. F. E. v. d. Staaij, 13. S. Smal, 14. P. C. Leeuwenberg, 15. W. Bamberger, 16. J. M. E. M. A. Zonnenberg, 17. H. v d. Maesen de Sombreff, 18. mevr. J. M. KnaapenFermont, 19. D. v. d. Wal en 20. E. A. G. Brautigam. Socialistische Unie. 1. C. Pronk, 2. G. Roorda, 3. D. van Bentveld, 4. A C. Swaters, 5. C. Th. Rigters, 6. G J. Heersink, 7. P. I. Schut, 8 mevr. H MeijersKehrer, 9. D. A. Noorde wier, 10. H. K. M. Defares, 11. A. Holtrop, 12. G. van Welsum, 13. C. v, d. Hucht, 14. A. J. Winterink, 15. mej. J. M. E. S. Le Rütte, 16. H. J. van Opijnen, 17. P. Th. de Leeuw, mevr. G. E. de VriesWeenings, 19. D. Bethlehem en 20. mevr. C. van EmmerikViveen. GEM. AANKONDIGING STEMMEN BIJ VOLMACHT. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie, afdeling bevol king c. a., kosteloos verkrijgbaar zijn de formulieren voor de verzoekschrif ten om bij volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. De gelegenheid tot het stemmen bij volmacht is opengesteld: le voor de kiezer, die blijkens een geneeskundige verklaring tengevolge van zijn lichamelijke toestand ver moedelijk niet in staat zal zijn in persoon aan de stemming deel te ne men; 2e. voor de kiezer, die blijkens een door hem ingediende verklaring op de dag der stemming vermoedelijk zal vertoeven buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaatstelling (13 Mei) is op genomen. Het verzoekschrift moet uiterlijk 11 Juni a.s. door de kiezer ter secre tarie der gemeente, in welker kie zersregister hij op de dag der candi daatstelling is opgenomen, worden ingediend. 5153 Leiden, 13 Mei 1952. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. foot de II. de Zuider-Commissie tot wering voor die auto's nieuwe chassis wor- van schoolverzuim: a. lo. J. Fluyt,den aangeschaft. Verder is gebleken, aftredend lid, 2o. I. van Weerlee; b. i dat dieselmotoren voordeliger in ge- lo. Mevrouw C. de Hart-Godfriedt, bruik zijn dan benzinemotoren, aftredend lid, 2o. Mevrouw S. C. waarom het aanbeveling verdient Wijrdeman-Quaadgras; c. lo. P. J.thans met eerstgenoemde motoren Hoeks, aftredend lid, 2o. A. H. Winkelmolen; d. 10. A. Hollinga, af tredend lid, 2o. M. B. ^e Jong; e. 10, A. B. Mulder, aftredend lid, 2o. J. Blok; f. lo. J. Schouten, aftredend een proef te nemen. Met de verandering van de con structie van de drie huisvuilauto's is een hogere uitgave van 24.000. gemoeid. HAARLEMSE POLITIERECHTER. Poging tot diefstal. Twee Leide- naars stonden voor de Haarlemse Politierechter terecht omdat zij had den gepoogd zink van een onbe woond perceel in de Haarlemmer meer te roven. Ze waren druk bezig, toen er mensen aankwamen, waar na zij met hun bakfiets het hazen pad kozen. Beiden waren reeds eer der veroordeeld. De officier van Justitie eiste tegen ieder 3 weken hechtenis. Het vonnis luidde 10 da gen hechtenis. HAAGSE RECHTBANK Gestolen banden De Haagse rechtbank veroordeelde een walsma- chinist: uit Bodegraven tot 8 maan den gevangenisstraf m. a., waarvan 2 maanden voorwaardelijk en een monteur uit Bodegraven tot 8 maan den m. a., waarvan 4 voorwaardelijk. Samen hadden deze mannen in De cember 1951 voor een waarde van 1500 aan reservewielen met banden gestolen, uit de garage van J. G. van Willigen te Zwammerdam. Met een auto hadden zij enkele malen een be zoek gebracht aan de garage. Een koopman uit Zwammerdam, die de wielen had gekocht, werd wegens schuldheling veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk. Schapendief Wegens diefstal van een schaap uit de weide, werd een bakker uit Rijnsaterwoude door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 8 mnd. gevangenisstraf m. a., waarvan 4 voorwaardelijk. Voorts werd hij ter beschikking van de regering gesteld. In een reclassci'ingsrapport was ver dachte als verminderd toerekenings vatbaar beschouwd. Dc president had zich tor zitting vooral geërgerd aan de wijze, waarop verdachte 't schaap had vervoerd. Hij had het dier nl. gewoon achter op de bagagedrager van zijn fiets gebonden. De officier had 6 maanden en terbeschikking stelling geëist. Verleidelijk kistje Een Leidse opperman werd door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf m. a., waarvan 4 maanden voorwaardelijk. Toen 'n beambte van dc totalisator by dc renbaan Duindigt te Wassenaar, op 24 October jl., e ven zijn geldkistje met 1700 onbeheerd bij een loket had laten staan, had de opperman het kistje weggehaald. Er was één jaar. waarvan 4 maanden voorwaar delijk geëist. Hoewel het feit niet van wereld schokkende betekenis was, vond dc heer J. Schouten, voorzitter van het hoofdbestuur van de Centrale Vere niging van Markt-, Straat- en Rivier- handel, het vandaag toch 'n bijzon dere dag voor Leiden, nu voor de le keer op Woensdag een algemene markt wordt gehouden. „Men roept ons om vertier en leven te brengen", riep spr. uit. De Woensdagse markt is begonnen als een proefmarkt voor groente en bloemen. Na een half jaar bleek de markt voor uitbreiding vatbaar, zo dat de gemeenteraad besloot, de groente- en bloemenmarkt op Woens dag definitief te maken en er een al gemene markt, voor een half jaar proef, aan toe te voegen. De Woens dagse markt onderscheidt zich dus niet van de Zaterdagse; alleen wor den er 's Woensdags slechts Leidse kooplieden toegelaten. De heer Schouten hoopte, dat de Woensdagse markt spoedig even veel waardering zou hebben als de Za terdagse heeft, die bij de marktkoop lieden als een der beste in het land staat aangeschreven. Spr. bracht hul de aan de heer M. Weima, directeur van de Markt- en Havendienst, en aan wethouder D. v. d. Kwaak, die namens het Gemeentebestuur aan wezig was in het Waaggebouw, waar de Woensdagse markt hedenmorgen officieel geopend werd in het bijzijn van een aantal marktkooplieden en het bestuur van de Centr. Ver., afd. Leiden. Geen tweederangs kooplieden. Wethouder Van der Kwaak herin nerde er aan, dat Leiden ook in het verleden steeds een centrum voor de omliggende dorpen is geweest. Deze nieuwe markt helpt mede Leiden als zodanig te handhaven. Sprekend over de middenstand, waarschuwde de wethouder et- voor niet uit het oog te verliezen, dat marktkooplie den geen tweederangs soort kooplie den zijn. Spr. hoopte, dat midden stand en marktkooplieden in Leiden elkaar zouden vinden cn dat de Woensdagse markt een nieuwe stap zou mogen zijn, die er van getuigt, dat „Leiden Leeft". Na deze officiële opening werd een rondgang over de markt gemaakt, waar reeds een geanimeerde- drukte heerste, beschenen door een milde voorjaarszon. Ons viel nog een ver schil met de Zaterdagse markt op; het verkeer wordt niet stilgelegd, maar zelfs auto's rijden tussen de kraampjes door. Op het Stadhuis plein arriveerde een stoet trouw- auto's, waaruit het bruidspaar stapte onder overweldigende belangstelling van het marktpubliek. BODEGRAVEN Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer P. Huchshorn voor het doctoraal examen veeartse- ny kunde. HAZERSWOUDE 55 jaar getrouwd. Vandaag her denkt het echtpaar J. Matze en N. Hoogendoorn, wonende in het West einde, de dag, dat het 55 jaar geleden in het huwelijk werd verbonden. De bruidegom is thans 80 jaar en dt bruid 77. Tot zyn 70ste jaar is de bruidegom werkzaam geweest in het landbouwbedrijf, waarvan de laatste 32 jaar bij de landbouwer J. van Beek. Ook is hij een van de oprich ters geweest van de afdeling Hazers- v/oude van de Chr. Landarbeiders- bond en bekleedde vele jaren het voorzitterschap. Uit dit huwelijk werden twaalf kinderen geboren, waarvan er nog zeven in leven zijn. Er zijn 17 klein kinderen en 5 achterkleinkinderen. Het echtpaar heeft nog een goede ge zondheid. Voor het examen afgenomen door de Ver. St. Anna slaagde mej. Annie Rietveld. Voor het examen costumière slaagde mej. Gudula van der Werf en mej. Truus Ouwerling. KOUDEKERK Geboren: Rina d. van J. Hogenes en T. J. Groen. Gehuwd: D. C. Stigter 27 j. te Yarra Glen in Australië en M. J. van Vliet, 22 j. DE KWAKEL Getrouwd: G. J. Knüwer en D. C. C. van Tol. H. C. M. Klijn en C. M Hoogenboom; J. Th. van Schalkwijk en C. M. v. d. Jagt. Overleden: Wilhelmina van Veen, 75 jaar, echtgenote van C. Griffioen. NIEUWVEEN Onderzoek op t.b.c. Er heeft zich ir. deze gemeente een comité ge vormd, voor het organiseren van net tuberculose-onderzoek der bevolking. Dit comité is samengesteld als volgt: W. Nout, arts, voorz.; J. J. Roo- vers, gem.-secr., secretaris; mej. N. Meijers, penn. De leden zijn: mevi\ M. van der WeijdenRekelhof; mej. Lena van Tol; mej. A. Schoorl; mej. A. Bergs- hoef; W. Stokman en W. Schellinger hout. Het ligt in dc bedoeling van dit co mité, t.z.t. een beroep te doen op de ganse bevolking, zich te laten „door lichten" op nader bekend te maken plaats en tijd. Wil dit onderzoek plaats hebben, dan zal niemand zich daaraan mogen onttrekken. Dc bewoners van de „Johannes Stichting" en van „Huize St. Ursula" zullen buiten dit onderzoek vallen, daar zij reeds vanwege de directies dier inrichtingen op gezette tyden worden „doorgelicht". ROELOFARENDSVEEN Middenstandsver „St. Maarten". In café „Rodewijk" kwam dc Mid denstandsver „St. Maarten" voor haar ledenvergadering bijeen. Na lezing en goedkeuring der notulen, kwam de bedevaart naar Ilciloo op 11 Jnui a.s. in bespreking Verschillende leden gaven zich reeds als deelnemer op, waarbij het bestuur met een persoon lijk bezoek de leden hiertoe zal aan sporen. De nieuwe winkelsluitings wet, welke 1 Oct. a.s. in werking zal treden, verkreeg een uitgebreide dis cussie. De avondsluiting kon dc goed keuring wel verkrijgen. Het voorstel om de middagsluiting voor alle bran ches op dezelfde middag te brengen, kon geen genade vinden, vanwege de landelijke regeling voor deze bran ches afzonderlijk. Het punt „welk idee brengt voor de plaatselijke mid denstand het beste financiële succes in het a.s. zomerseizoen" werd uit voerig besproken. Op een volgende vergadering zal men met een volle dig uitgewerkt plan voor e.v. te hou den acties ter tafel komen. Betref fende het Vaandelfonds werden en kele mededelingen gedaan en de eer ste bijdragen konden worden geno teerd. Na een woord ter opwekking door g.a., kapelaan W. Wortel, welke he tbewaren der eenheid alsmede een grote deelname aan de beevaart naar Heiloo propageerde, sloot voorz. Stockmann met een woord van dank de geanimeerde vergadering. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 14 Mei Kaas. Aan voer 111 partijen. Prijzen: le soort 2.19—2.26, 2c soort 2.13—2.17 per kg. Handel kalm. VEUR, 14 Mei. Groente. Sla A. 3—10, sla B 2—5.60. stoofsla 10— 12 cent, spinazie 919. andyvie 49 63 cent, postelein 3033 cent, kom kommers A 27—36 cent, idem B 19 26 cent, idem C 1521 cent. idem krom 3138 cent, bloemkool 5264 cent, rabarber 68 cent, radijs 3.00 5.50, tomaten 1.602.40. ROELOFARENDSVEEN. 13 Mei Groente. Aardbeien I 3954 cent per doosje, idem 2 ons 5366 cent, idem afw. 3547 cent per 2 ons, krorsla I 4.80—10.—, idem II 2— 4.60, postelein 2527. peulen 150 —265, kassnijboncn 225260, idem stek 125 per 100. Aanvoer aard beien 60500 doosjes. Door dc toenemende aanvoer van peulen wordt ook morgen Donderdag 15 Mei groentenveiling gehouden Bloemen. Tulpen 3542 cent, Pyrothrum 3981 cent, Margrieten 6 28 cent, Irissen 1355 cent, Ane monen 617 cent, Lathyrus 1048 cent. Violieren 10—54 cent, Pioenro zen 0.801.20, Trollium 8-22 cent, Colvillie 3580 cent per bos, Anjers 16—18 cent per stuk.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3