DUINSTREEK De ene rover beschuldigde de ander Directeur en Raad van Beheer in rumoerige vergadering geschorst Garantie van f 100.000 voor Stichting Keukenhof De pachtwaarde van oude en nieuwe boerderijen Stijging van temperatuur WOENSDAG 14 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD PAGINA 2 Verf aan de regenjas gaf aanwijzing Onder grote belangstelling werd roor de arrondissementsrechtbank te Alkmaar de zaak behandeld tegen J. v. d- V. en G. J. H., beiden te Alk maar, die op Dinsdag 4 Mei j.l. de 56-jaixge alleenwonende veehouder Piet Akkerman, wonende aan de Kanaaldijk in de gemeente Bergen, gemaskerd zouden hebben aangeval len en beroofd van een portefeuille, inhoudende ca. f 300,De porte feuille werd later door iemand in Schoorl teruggevonden met nog een briefje van 100G gld. er in. Toen de vinder dit briefje aan een postkan toor ter wisseling aanbood werd het In beslag genomen. De rest van de inhoud, een briefje van 1000,— en ongeveer 800,— aan ander 'bankpapier werd door de "overvallers verdeeld. Verdachte J. v. d. V. erkende het hem ten laste gelegd. Hij gaf toe met H. de overval te hebben gepleegd, doch daarbij zelf geen geweld te heb ben gebruikt. Van de buit had (hij slechts 385,— ontvangen, welk geld hij nodig had om een sanatoriumrekening voor een» familielid te betalen, zo zei hij. Verdachte G. J. H. ontkende iets met de overval uitstaande te hebben gehad. Hij zou v. d. V. slechts een tip heblben gegeven. V. d. V. getuigde evenwel dat H. het initiatief genomen had, het eerst de boerderij was binnengegaan en Akkerman had aangevallen met de revolver. Daarna zou H. ook de buit hebben verdeeld. Enkele winkelbedienden uit Am sterdam herkenden H. als de mar die de volgende dag met v. d. V. in kopen had gedaan. Het was hun daarbij opgevallen, dat H. een wond aan zijn neus had, die hij zou heb ben opgelopen in het gevecht met de veehouder. Deze had hem met een stoffer een slag in het gezicht ge geven. Stille getuigen. Er waren ook „stille getuigen" nl. sporen van bloed en verf op de lichte regenjas van H., de verfsporen in drie kleuren zelfs waren identiek met de verf van het raamkozijn, waardoor H. de boerderij was bin nengedrongen, zoals de get. deskun dige dr. W. Proentjes getuigde. De wond op zijn neus zou H. hebben opgelopen zo verklaarde hij, toen hij daags tevoren in het donker tegen een draad was opgelopen. Dr. Hulst, de politiedeskundige, had de wond echter onderzocht. Hij concludeerde dat de wond niet door een draad, doch door een slag ver oorzaakt moest zijn. De officier mr. J. C. V. Meischke nam op grond van deze aanwijzin gen, zich vooral op grond "van de verklaringen van de mededader aan, De verdragen met W. Duitsland Na drie dagen te hebben gewor steld met de bezwaren van zijn coa- l.jtie tegen het Duitse souvereiniteits- verdrag, heeft de Westduitse bonds kanselier, dr. Audenauer zich genood zaakt gezien in een tot in de nacht durende conferentie de geallieerde Hoge Commissie te verzoeken 15 wij zigingen in het verdrag aan te bren gen. Naar verluidt hebben de geal- vaard en de conferentie werd als zeer lieerden de eisen voor een deel aan- gcslaagd beschouwd. De regeringspartijen hebben de ra tificatie van het verdrag toegezegd, wanneer de kanselier in de onderha vige punten een wijziging weet te verkrijgen, doch het is nog niet ze ker of zij in gesloten gelederen voor de ratificatie zullen stemmen. Het in lichten der voltallige fracties over de inhoud van het verdrag zal eerst van daag beginnen. De belangrijkste be zwaren der coalitie richten zich te gen de voorgenomen verplichtingen van een toekomstige regering voor geheel Duitsland om zich aan de door de Bondsrepubliek aangegane ver plichtingen te houden. Voorts kanten de partijen zich er tegen, dat de ge allieerden zich het recht voorbehou den in geval van nood de macht in Duitsland weer zelf in handen te ne men. Tenslotte zijn ook de menings verschillen over de door Duitsland te betalen verdedigingskosten nog niet opgelost. Men neemt aan, dat in elk geval vóór de ondertekening van het verdrag nog een nieuwe conferentie der ministers nodig zal zijn. Een geweldige sprinkhanenplaag De Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties heeft gis teren te Rome medegedeeld, dat een totale oorlog wordt gevoerd op inter nationale schaal tegen de ernstigste plaag vani woestijnsprinkhanen sedert 100 jaar, welke dreigt de voedsel voorraden te vernietigen van de lan den van Afrika, het Midden-Oosten en Azië. De Sowjet-Unie heeft zich gevoegd bij de Verenigde Staten, En geland en alle bedreigde landen in de strijd met moderne wapens tegen de vraatzuchtige insecten. De plaag, die in een klein gebied'van Oost-Afri- ka is begonnen, heeft zich sedert het begin van dit jaar met buitengewone snelheid verspreid. In de eerste week van Mei hebben de sprinkhanen dui zenden kilometers afgelegd en hebben grote gebieden geteisterd van Frans Somaliland, Eritrea, de Soedan, Aden, Yemen, Saoedi Arabië, Oman, Koe weit, Jordanië, Egypte, Israël, Syrië, Irak, Perzië en Pakistan. dat H. wel degelijk rechtstreeks bij de overval betrokken is geweest. Hij noemde beide verdachten zeer ge vaarlijke misdadigers, die niet in de maatschappij thuishoren. Hij eiste tegen beide verdachten 6 jaar ge vangenisstraf. Mr. F. Zeiler pleitte ten aanzien van v. d. V. clementie en mr. W. Buers concludeerde ten aanzien van zijn cliënt H. tot vrijspraak, omdat niet onomstotelijk was komen vast te staan, dat hij bij de overval be trokken is geweest. Herziening omzetbelasting Nieuw wetsontwerp Naar wij vernemen is het ontwerp van wet tot technische herziening van enige tabellen voor de Omzetbelas ting, waarvan de behandeling vorige week Donderdag op verzoek van de minister van financiën is geschorst, door de regering ingetrokken. In verband met de omstandigheid, dat het merendeel van de in het in getrokken ontwerp van wet vervatte maatregelen van urgente aard is en dat verschillende er van, met name voor de desbetreffende takken van bedrijf en voor de werkgelegenheid in het land, van grote betekenis zijn, kan dezer dagen de indiening van een nieuw ontwerp van wet worden tegemoetgezien, dat gelijkluidend is aan het ingetrokken ontwerp met dien verstande, dat daarin ten aan zien van tijdschriften generlei voor ziening is getroffen. In de memorie van toelichting zal de minister van financiën mededelen, geval nog in deze parlementaire pe- treffende de belastingheffing van tijd schriften ten spoedigste, doch in ieder geval nog in de eze parlementaire pe riode. een afzonderlijk ontwerp van wet bij de Tweede Kamer zal wor den ingediend. Hogere lonen in bespreking Zeer binnenkort kunnen in de Stichting van de Arbeid tussen de vertegenwoordigers der werkgevers- en werknemersorganisaties bespre kingen worden verwacht over een nieuwe loonsverhoging per 1 Juli a.s. Dit overleg, dat nog niet is begon nen, betreft de bekende kwestie van de premiebetaling door de werkne mers van 2.1 percent van de loonsom ingevolge de op 1 Juli in werking tre dende nieuwe wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. De aankondiging van de premie betaling door de werknemers ging verleden jaar reeds vergezeld van mededelingen over een eventuele ver goeding door middel van een loons verhoging om deze extra-kosten te doen opvangen. Ook de Sociaal Eeconomische Raad zal zich met deze kwestie bezighou den om een advies aan de regering voor te bereiden. Het wordt echter betwijfeld of deze loonsverhoging nog door dit ka binet kam worden beslist, daar dit reeds spoedig na de verkiezingen de- missionnair zal zijn. DE LIJST DER K.N.P. Op de lijst van de K.N.P. staat nog steeds het hoofdbestuurslid van de R.K. Middenstandsbond, de heer C. de Jong uit Amsterdam. De heer De Jong had zich aanvankelijk bereid verklaard deze candidatuur te aan vaarden, maar trok zich later terug. Tweemaal heeft hij het bestuur van de K.N.P. hiervan schriftelijk ken nis gegeven, de laatste keer per aan getekende brief. De K.N.P. heeft hem nog steeds niet van de lijst afgevoerd. De heer De Jong zal thans stappen ondernemen om de lijst te doen wijzigen. LEIDERS VAN VACANTIE- KAMPEN. Ongeveer 500 jongeren willen een week van hun vacantie besteden als leider in een zomerkamp voor kinde ren, die anders geen vacantie kunnen houden. De bereidheid, waarmee een oproep van de katholieke jeugdbeweging om zich beschikbaar te stellen beant woord werd, is zo 'groot, dat niet allen deze zomer reeds aan de slag kunnen. Allen die zich bereid verklaarden te helpen, ontvangen echter persoonlijk bericht. NATIONALE FRUITACTIE. In 1953 zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Bond van Kleinhandelaren in aardappelen groenten en fruit werd opgericht. In verband met dit jubi leum wordt momenteel in samenwer king met de R. K. en Chr. bonden op dit gebied een nationale fruitactie ge voerd. Er is een album in omloop ge bracht, waarin men vruchtenplaatjes moet verzamelen. Een compleet al bum met een slagzin geeft kans op aardige prijzen. Men hoopt op deze wijze ook de kennis van goed fruit te verbreiden. Kalkzandsteenfabriek Hillegom In een rumoerige vergadering te Haarlem van de minderheid der aan deelhouders is de heer J. A. van Herwaarden uit Aerdenhout, direc teur van de kalkzandsteenfabriek te Hillegom, uit zijn functie geschorst. Zijn vier medeleden in de raad van beheer werden eveneens geschorst, omdat zij zich achter hun directeur stelden. Dat er op deze vergadering slechts een minderheid van aandeelhouders aanwezig kon zijn, is een gevolg van het feit, dat de heer Van Herwaar den over meer dan de helft van de aandelen beschikt. De vergadering achtte haar besluit niettemin wet tig, omdat de aandelen van de di recteur, tegen wie onlangs een ver volging is ingesteld wegens verduis tering, door de justitie in beslag zijn genomen en dus niet als gedepo- De vergadering was aangevraagd door enige aandeelhouders, die ook de klacht voor strafvervolging had den ingediend. In kort geding had den zij de president van de Haar lemse rechtbank gevraagd om te be slissen, dat de in beslag genomen aandelen niet als bewijs van toegang tot de vergadering zouden mogen gelden. De president had dit inder daad beslist en bovendien een dwangsom van 100.000 vastgesteld om het vonnis kracht bij te zetten. Gemeenteraad Lisse Dinsdagavond vergaderde de raad i van kasgeldleningen en geldleningen van Lisse onder voorzitterschap van alsmede hypotheekverstrekkingen burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, werden na ampele bespreking en I enige opmerkingen aangenomen. In tegenstelling met de voorstellen - - om overeenkomstig art 72 der l.o.- wet 1920 credieten te verstrekken voor de aanschaffing van schoolbor den en verbetering van de dakbe dekking der St. Josephschool en leesboeken voor de St, Anna school, kon de raad zich niet verenigen met de afwijzing van een crediet voor een radio-ontvangtoestel t.b.v. de St, Annaschool. De heer de Koning wilde het voor stel van B. en W. tot afwijzing uit stellen tot een volgende vergadering teneinde een juist oordeel te kun nen vormen. De voorz. verklaarde, dat B. en W. deze aangelegenheid inderdaad wil len bespreken .met de schoolbesturen gezien uit een bredere gezichtskring en eventueel met een afgewerkt plan komen ten aanzien van deze methode van onderwijs. De voorzitter drong aan op afwij zing in dit geval, hetgeen niet zeg gen wil, dat B. en W. schoolradio af wijzen. Na bestudering van deze kwestie kan deze school later weer met een soortgelijk verzoek terug komen. Hierna werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Enige besluiten tot het aangaan Verschenen is het verslag in zake het mondeling overleg tussen je com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer en de regering in zake de re geling aangaande enkele rechtshande lingen met betrekking tot landbouw gronden. De commissie verklaarde nadere in lichtingen op prijs te zullen stellen in zake de wijze, waarop de prijs- normen van landbouwgronden van regingswege zullen worden vastge steld, met name wat betreft de op- brengstwaarde van het land, de ren tevoet bij kapitalisatie en de waarde bepaling van de gebouwen. Enige le den wezen er op, dat de minister in gevolge het thans voorliggende wets ontwerp zeer grote bevoegdheden zal verkrijgen t.a.v. de prijsbepaling van de pl.m. 2Vz millioen ha. landbouw grond in Nederland. De minister was van oordeel, dat de uitoefening van de in het ontwerp neergelegde bevoegdheid in de prak tijk met voldoende waarborgen om ringd zal zy'n. Wat de inhoud van de vast te stellen normen betreft was de minister van oordeel, dat de pacht prijs, aangepast aan de opbrengst- waarde van de grond, maatgevend zal moeten zijn voor de grondprijs. In zake het algemeen pachtprijspeil zal de Sociaal-Economische Raad de re gering een concreet advies verstrek ken. Terwijl de pachtprijs de pachter de mogelijkheid moet laten van een redelijke winst, zal de verpachter daaruit de eigenaarslasten moeten kunnen financieren) bovendien een rente genieten. De grondprijs zal door kapitalisatie van deze rente be paald kunnen worden. Enige leden merkten naar aanlei ding hiervan op, dat het er in de prac- tijk dus op neer zal komen, dat de huidige pachtnormen) enigszins wor den herzien. Men zal toch niet voor bedrijf een norm kunnen vaststellen. De minister beaamde dit. De minister erkende, dat de rege ring in de komende maanden zal de oorlog was, hoe deze thans is en hoe die worden moet. Hij verklaarde, zich bereid op zeer korte termijn een commissie ter zake ini te stellen. Enige leden brachten het vraagstuk van de bepaling van de waarde der gebouwen ter sprake. Neemt men de vervangingsprijs als basis hiervoor, dan zou men tot zeer hoge bedragen, komen. Houdt men anderzijds de vooroorlogse aanschaffingswaarde aan, dan zou men veel te laag uitko men. Streeft men naar een tussenop lossing, dan valt te voorzien, dat er nagenoeg geen bedrijfsgebouwen meer zullen worden gebouwd door particulieren. De minister was van mening, dat in beginsel bij het bepalen der tegen prestatie zoveel mogelijk rekening zal moeten worden gehouden met het geen aanwezig is. Bij oude gebouwen zou dani een lagere prijs dienen te worden vastgesteld voor een bedrijf dan bij nieuwe gebouwen. De af schrijving op de oude gebouwen zou apart moeten worden getaxeerd, waarvoor dan een zekere schaal zou moeten worden vastgesteld. Boerderijen zonder land. Een der leden bracht ter sprake, dat gebleken is, dat de minister van mening is, dat krachtens de thans voorgestelde toetsingsbepalingen de verkoop van enkel de gebouwen aan een pachter, die voldoende land daar bij in gebruik heeft, niet kan worden tegengegaan, hetgeen dit lid zeer be treurde. Andere leden vroegen, of een ver bodsbepaling ter zake niet in de wet kan worden opgenomen. De minister verklaarde zich bereid een wijziging van het ontwerp iro overweging te nemen, ten einde aan de algemeen gevoelde bezwaren tege moet te komen. De minister gaf als zijn mening te kennen, dat een ontwerp-pachtwet hoogstwaarschijnlijk in het komende zittingsjaar door de Staten-Generaal De heer van Briemen was van me ning, dat de woning Grachtweg 29 na de> onbewoonbaarverklaring behoor de te worden afgebroken. Dit zal na der worden onderzocht, aldus de voorz. Hierna werd tot onbewoonbaarver klaring besloten. Wijziging politieverordening. De wijzing van de politie-verorde- ning t.a.v. het ophalen van afvalstof fen werd aanvaard, nadat was opge merkt, dat controle hier moet worden uitgeoefend, omdat de schil lenophalers in elkanders wijken zit ten. Een nieuwe indeling zal worden gemaakt. De overneming van een brug van de Ned. Spoorwegen in de Stations weg werd een feit. De aftredende leden van de Raad van Commissaris sen van de N.V. Electriciteitsbédrijf H.L.S. werden herbenoemd. De ver koop van grond aan de Gladiolen- straat en het aangaan van een geld lening gaven geen stof tot bespre king. Het afwijzend voorstel van B. en W. op een verzoek om verlenging van het sluitingsuur van de café's vond aanvankelijk enige tegenstand bij de heer Randsdorp. Na een korte discussie werd besloten op het ver zoek afwijzend te beschikken. De begrotingswijzigingen 1950, 1951 en 1952 werden allen goedge keurd. De rekening 1950 werd aan geboden met een netto batig slot van 127.919.20 voor de gewone dienst een een nadelig slot van 1.041.081.!" kapitaaldienst. Garantie voor Keukenhof. Raad van Beheer verliet de vergadering. De raad van beheer vond deze be slissing van de president echter on juist'. De heer E. van Romunden, die de vergadering leidde, omdat zoals hij zei de president-directeur licha melijk en geestelijk de gevolgen on dervindt van de jongste gebeurtenis sen, verklaarde: „Tegen het vonnis van de president is onmiddellijk ho ger beroep aangetekend en als het hof een andere uitspraak zal doen, is alles wat op deze vergadering wordt besloten nietig. Er zal dan een onherstelbare verwarring ontstaan. Daarom moet dezq vergadering wor den uitgesteld tot 7 Juni, na de be slissing van het gerechtshof". Het standpunt van de minderheid werd uiteengezet door jhr. mr. G. R. Clifford Kocq van Breughel. „De N.V.", zo zeide hij, „heeft een direc teur, die verdacht wordt van ver duistering en een raad van beheer, die achter hem staat." Spr. achtte de ze toestand ontoelaatbaar. Het voorstel om de vergadering uit te stellen tot 7 Juni werd ver worpen. De heer Van Romunden ver liet daarop met de andere leden van de raad van beheer de vergadering. Schorsing aangenomen. Onder leiding van jhr. mr. Van Clifford werd daarna met grote meerderheid van stemmen aangeno men, om de directeur en de raad van beheer te schorsen. In de nieuwe raad van beheer wer den gekozen jhr. mr J. M. de Beau fort uit Driebergen (die tevens tot president-directeur werd benoemd), jhr. mr dr Clifford uit Driebergen, ir G. C. D. Baron van Hardenbroek van Ammerstol uit Berg en Dal, dr G. J. C. van Hoogennuyze uit Utrecht en mr G. J. van .Waveren jr uit Aer denhout. De nieuwe raad van beheer zal voor zijn werk geen honorarium krijgen. In felle debatten beschuldigde mr. Van Giessen de nieuwe raad van be heer van een „greep naar dp macht" door de minderheid. De heer Clifford antwoordde ech ter: „Mijn belang is alleen het be lang dat gunstig is voor alle aan deelhouders". Aan de accountant H. Vogel werd opdracht gegeven na te gahn welke maatregelen tegen de heer Van Her waarden moeten worden genomen en wat de N.V. van hem te vorderen heeft. Mr. Ph. J. de Ruijter de Wildt, de verdediger van de heer v. Herwaar den heeft naar aanleiding van deze vergadering medegedeeld, dat hij blijft volhouden, dat de thans geno men beslissingen onrechtmatig zijn, en dat hij met vertrouwen de uit spraak van het Hof afwacht." De raad van beheei heeft door de minderheid naar de macht gegrepen en kan haar handelingen in dezen op geen enkele juridische basis doen goedkeuren. (Geldig van Woensdagavond tot -Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen mist, overigens droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. In het Noorden on geveer dezelfde, dn het Zuiden iets hogere temperaturen dan vandaag. Uet vj-ejth. in Ewiojm De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden. weer max. temp. gisteren LEIDSCHENDAM Koperen jubileum De heer C. J. M Maas, -sinds verleden jaar ge meentesecretaris, herdenkt op 16 de zer de dag, waarop hij 121/2 jaar geleden als ambtenaar in dienst van de gemeente trad. De wachtmeester G. Nagtegaal, van de rijkspolitie, is bevorderd tot wachtmeester le klasse, STOMP WIJK Jaarvergadering Coöp. Boerenleen bank. Ook in 1951 is weer geble ken, zo sprak de heer C. J. v. Swie- ten in zijn openingsrede op de jaar vergadering van de Coöp. Boeren leenbank in het Blesse Paard, welk een grote plaats de boerenleenban ken innemen in het economisch le ven, vooral in de agrarische sector. Het ontsparen kwam in de laatste maanden van 1951 tot stilstand, zo- B. en W. stelden voor om aan dedat in 1951 de spaarders van de bank moeten nagaan, hoe de rentevoet vóór zal kunnen worden behandeld. stichting „Keukenhof" een garante te verlenen van 100.000.De voor zitter lichtte een en ander zeer uit voerig toe en deed mededeling van de garanties, welke reeds gegeven waren. De hierover gevoerde discussies waren langdurig doch betroffen en kel en alleen de in deze raad reeds meerdere malen ter sprake gekomen Zondagsrust en Zondagsheiliging. Het voorstel van B. en W. werd uiteindelijk met algemene stemmen aangenomen. De heren Steenwinkel, Scholte, van Waveren en de Vries wenste evenwel aantekening, dat zij ernstige bezwaren hebben tegen de openstelling van Keukenhof op Zon dag. De heer Randsdorp had B. en W. nog enkele vragen gesteld omtrent het verlenen van vergunningen aan ingezetenen om met bloemen, fruit of anderszins te venten of stand plaats in te nemen tüdens de bollen- dagen en omtrent de verkeersom- legging. Deze vragen werden uitvoerig door de voorzitter behandeld. VOORHOUT WILT U IETS WETEN? Vraag: In Voorhout bestaat enig verschil van mening over de vraag of deze plaats één of twee stations heeft. Enige heren, die hierover een weddenschap hebben „ontketend", verzochten de krant een uitspraak te doen. Antwoord: Welnu, hier is deze uit spraak. Over het station „Voorhout- Centrum" is iedereen het eens. De vraag betreft dus de „nationaliteit" van het station aan de Piet Gij zen- brug. Dit station ligt op grondgebied van Voorhout en dus zeggen wij: Voorhout heeft twee stations! ruim 44.000,meer gebracht dan gehaald hebben. De bank mag zich in een gestadige groei verheugen. In 1951 werden aan credieten verstrekt 47.500,Ook het aantal crediet- aanvragen neemt toe, ofschoon door overheidsmaatregelen niet de ge wenste vrijheid bestaat. De omzet bedroeg 1.861.000, Centrale Bank f 501.000,Postgiro 232.000,Rek. courant f 452.000, Spaarbank 527.000,Het aantal dagboekposten bedroeg in totaal 2712. Aantal spaarders bedroeg op l-l-'52 891 en leden 164. Ook het schoolsparen gaat voorspoedig. 1951 werden aan sparende kinderen 3330 zegels verkocht. De rekening staat met een totaal cijfer van 934.535,59 en de balans met /886.648,07. Na aftrek van rente voor de reserve resulteerde een winst van f 1359,72. Op voorstel van het bestuur werd van de winst 500 gereserveerd voor belastingen, f 300 beschikbaar gesteld voor het Jubi leumfonds t.g.v. het 50-jarig bestaan in 1953 en het rsetant van 559,72 by de gewone reserve gevoegd. Het agendapunt verkiezing verliep zeer vlot, daar er geen tegencandidaten gesteld waren, werden statuair de heren N. J. Wijsman, als lid van het -bestuur en L. C. Stijnman, als lid van de Raad van Toezicht herkozen. Van l-l-'52 af wordt door de Bank voor spaargeld 2 y2 vergoed tot een bedrag aan spaargeld van 6000. In het vervolg zal in de wintermaan den in het wachtlokaal een gas kachel geplaatst worden. Tot slot werd nog medegedeeld, dat een groot aantal boekjes niet werd ingeleverd voor de jaarlijkse controle, om welke reden besloten is alsnog een extra zitting tot dit doel te houden en wel op 19 Mei a.s. vanaf 7 uur 's avonds. OSLO nevel 17 c. STOCKHOLM half bew. 14 c. HELSINKI regen 18 c. EDINBURGH geheel bew. 18 c. LONDEN motergen 19 c. KOPENHAGEN geh. bew. 15 c. AMSTERDAM onbewolkt 16 c. GENEVE onbewolkt 19 c. PARIJS mist 18 c. BORDEAUX mist 20 c. NICE onbewolkt 22 c. BERLIJN zwaar bew. 16 c. FRANKFURT zwaai- bew. 17 c. MUNCHEN zwaar bew. 15 c. WENEN onbewolkt 19 c. Het K.N.M.I. deelt mede: De IJsheiligen laten dit jaar ver stek gaan. Wel drong met Westelijke winden wat koelere lucht van de Noordzee ons land binnen waardoor de temperatuur overdag niet zo hoog opliep als we dat de laatste tijd ge wend waren, maar nachtvorst vani be tekenis kwam niet voor. Daarentegen trad in Noord-Scandinav:':- wel een aanzienlijke afkoeling op als gevolg van het binnenstromen van koude lucht uit de Poolstreken. De koude lucht beweegt zich op het ogenblik evenwel niet verder meer naar het Zuiden. Op de Oceaan komt een Zuidweste lijke luchtstroming voor, die warme en vochtige lucht in de richting van Ierland en Engeland transporteert. Deze vochtig warme lucht is ook tot ons land doorgedrongen. Gevolg hier van is dat de temperatuur onder in vloed van de zon in de komende da gen hoger zal worden. Regen is de eerste dageni niet te verwachten'. VOORSCHOTEN 40 JAREN AMBACHTSHEER. Morgen, Donderdag 15 Mei, is het 40 jaren geleden, dat de heer W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, werd ingehaald als heer van Duivenvoorde Voorschoten, Veur en Rosenburgh. Tevens is het 40 jaren geleden, dat baron Schimmelpen ninck van der Oije werd gekozen als president-kerkvoogd van de Nederl. Herv. Kerk van Voorschoten en Veur. Naar wij vernemen zal dit feit niet onopgemerkt voorbijgaan en zullen enkele deputaties hem op het kas teel „Duivenvoorde" met dit feit ko men complimenteren, terwijl zeer waarschijnlijk de St. Laurentius Har monie in de avonduren een muzikale groet en gelukwensen zal komen brengen. Bridgeclub opgericht In „Het Wapen van Voorschoten", is in een vergadering van bridge-liefhebbers besloten, een bridgeclub op te rich ten. De voorstellen daartoe waren uitgegaan van de heren J. Brussen, S. H. Kuijpers en J. van Oudvorst. Het voorstel om tot oprichting over te gaan, werd met alg. stemim'en aan genomen. Als voorzitter zal fungeren de heer S. H. Kuijpers, Prinses Bea- trixlaan 25, terwijl de heren J. Brus sen en J. van Oudvorst, de overige bestuursfuncties zullen verdelen .De heer J. Hoevers zal als wedstrijdlei der optreden, geassisteerd door de heer W. F. van Oosten. Iedere Don derdagavond zal in „Het Wapen van Voorschoten" gespeeld worden. WASSENAAR RAMPENOEFENING RODE KRUIS. Ongeveer 700 personen zullen deel nemen aan de zgn. rampenoefening, welke 21 Juni a.s. door het Rode Kruis in de omgeving van Wassenaar wordt gehouden. Bij deze oefening gaat men uit van de veronderstelling, dat Wassenaar door een cycloon is geteisterd. Het park „De Kievit" en de zuidelijk daarvan gelegen wijken zijn het zwaarst „getroffen". Rode Kruis-kolonnes uit Den Haag, Leiden, Delft, Voorburg. Rijswijk, het West- land, Bodegraven en Gouda zijn met EHBO-verenigingen uit verscheidene steden bij deze oefening ingeschakeld. Ruim 250 padvinders zullen hun goe de daad verrichten bij de slachtoffers- en ordonmans-diensten. ZOETERMEER Toneelavond Wit-Gele Kruis Evenals de vorige keer, was de zaal geheel uitverkocht. Er werd opge voerd, Achter de wolken schijnt toch de zon De spelers waren bui tengewoon op dreef en speelden -hun rol voortreffelijk, zodat het geheel 'n succes was. Pastoor Voorham was in zijn speech dan ook zeer tevreden. Hij uitte dit in oprecht gemeende dankwoorden, zowel aan spelers, re gisseur en grimeur, als aan de pa rochianen, die op deze manier weer eens blijk hadden gegeven, van hun menslievendheid. Want de opbrengst van deze 2 toneelavonden was zeer bevredigend en had alle verwachtin gen overtroffen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2