3)e CeidóeSoti/fccmL Eerst verkiezingen in Duitsland en dan praten Kleur bekennen in Moskou OMZETBELASTING Westelijk antwoord aan Moskou Walter Ulbrichts dreigende woorden Russen sluiten autoweg Helmstedt-Berlijn Cett auto. ötaeg. aue>c de kap JiavceÜje WOENSDAG 14 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12587 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abong. 20955, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., 6p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontje» 1.50 MET het ontwerp tot verlaging van de omzetbelasting op ver schillende artikelen is de regering door de politiek van minister Lief- tinck in een zeer ernstige moeilijk heid geraakt. Men kent de kwestie. Bij het ontwerp tot verlaging van de omzetbelasting op verschillende artikelen kwam de Kamer ook nog met allerlei andere artikelen aan dragen, waarop zij de omzetbe lasting verlaagd wenste te zien. En telkens weer liet de Kamer zich geredelijk overtuigen door de minis ter van Financiën, dat dit in dat ge val onmogelijk was en dat hij dit niet kon aanvaarden. Toen de Tweede Kamer echter kwam met de verla ging van de omzetbelasting op pe riodieken hield zij echter voet bij stuk ondanks de bestrijding hiervan door de minister. De minister liet het onaanvaard baar horen, de Kamer zette door en nam het amendement bij zitten en en opstaan aan, waarop minister Lieftinck schorsing vroeg van de be raadslagingen. DIT ontwerp was door de regering ingediend om het bedrijfsleven, dat enige armslag nodig behoeft deze armslag te kunnen geven. Eer der was dit reeds gebleken in de sigarenindustrie en zo waren er meer industrieën, die de zwaarte dezer belasting zo voelden drukken, dat zij met ernstige moeilijkheden kregen te kampen. Volgens de Kamer was dit zeer ernstig het geval met de periodieke pers en daarom wenste zij deze ver laging bij amendement door te zet ten. Nu kwam minister Lieftinck met allerlei argumenten, maar niet met het argument, waar hij het best mee had kunnen komen, namelijk: de schatkist. Dit argument had hij bij de grote belastingdebatten ander half jaar geleden ook met vuur ge hanteerd, maar men kan begrijpen, dat na het bekend worden ^van het belastingoverschot het nu wat moei lijker was voor minister Lieftinck om weer met dit argument te zwaaien. Daarom kwam hij nu met het ar gument, dat deze belastingverlaging niet sloeg op de inhoud van het in gediende ontwerp, maar dat was door de indieners van het amende ment snel verholpen door een wij ziging in de considerans oftewel de beweegreden van het ontwerp. Een ander argument van de minister was, dat het belang van de periodieke pers niet in dezelfde orde van grootte lag als dat van de dagbladpers. Waar het hier echter ging om hulp aan be dreigde industriëen hield de Kamer voet bij stuk. Waarop de minister het onaanvaardbaar liet horen en schorsing van de beraadslagingen vroeg. En daarmee was deze zeer urgente aangelegenheid eerst goed in een ernstige impasse geraakt. WAT moest er nu gebeuren? De regering zelf acht de verlaging van de omzetbelasting voor enkele bedreigde industriëen van het groot ste belang, maar door de schorsing van de behandeling kan deze verla ging nu voorlopig niet worden door gezet. Beziet men het staatsrechte lijk, dan zijn er twee mogelijkheden. Of het wetsontwerp wordt werkelijk teruggenomen en de omzetbelasting wordt niet verlaagd tot grote schade van het industriële leven of minis ter Liefinck treedt af en de zaak kan door zijn opvolger of waarnemer op nieuw aan de orde worden gseteld. De ministerraad schijnt over dit pro bleem deze week reeds uitvoerig te hebben gesproken, maar niet tot een oplossing te zijn gekomen. Eenvou dig is de zaak dan ook allerminst. Aan de ene zijde wil men voor som mige artikelen de belasting verlagen, aan de andere zijde wil men dat niet. Aan de ene zijde staat de uitspraak van de Kamer omtrent de omzetbe lasting op de periodieken, wel'ke ver laging door het aangenomen amen dement nu eenmaal in het wetsont werp is opgenomen, aan de andere zijde staat het onaanvaardbaar van minister Lieftinck, twee uitspraken, die lijnrecht met elkaar in strijd zijn. Dus: óf minister Lieftinck heen óf geen verlaging van de omzetbelas ting op periodieken, maar dan ook in het geheel geen belastingverlaging. Was minister Lieftinck gekomen met het argument van de schatkist, dan zou er nog een oplossing mogelijk zijn geweest, die beiden én de Kamer én minister Lieftinck het gezicht had doen behouden. De minister had dan in overleg met de Kamercommissie ergens een compensatie kunnen zoe ken, waarover beiden het eens zou den zijn geworden en dan had men via een nota van wijziging de zaak opnieuw ter hand kunnen nemen. Nu het onaanvaardbaar niet om deze reden is uitgesproken kan dat naar onze mening maar heel moei lijk en moet er dus naar een andere oplossing worden gezocht. De oplossing van het terugnemen van het gehele ontwerp wenst niemand, de oplossing van het heen gaan van minister Lieftinck nu vlak voor het einde na een bewind van zeven jaar evenmin. Dat zou ook allerminst fraai kunnen worden ge noemd. Maar wat dan? Waarschijnlijk is men daarover nu ernstig aan het dok teren en er zullen staatsrechtsge leerden aan te pas moeten komen om uit deze impasse te geraken. Een oplossing buiten deze twee is tot op dit ogenblik moeilijk te zien. Maar Verslag van „onpartijdige commissie" Frankrijk, Engeland en de V.S. hebben Rusland voorgesteld, een vieono- gendhedenconferentie over de toèkomst van Duitsland te houden, zodra een „onpartijdige commissie" verslag heeft uitgebracht over de mogelijkheid van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Hoewel de Westelijke mogend heden ook nu sterk de voorkeur geven aan een UNO-commissie voor dit onderzoek, verklaren zij zich „bereid ieder ander practisch voorstel van Rusland voor een onpartijdige commissie van onderzoek te overwegen", vooropgesteld dat deze voorstellen het houden van spoedige verkiezingen bevorderen. der onpartijdige verkiezingscommis sie, namelijk: 1. Het spoedig houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland met eventueel het scheppen van de daar toe nodige voorwaarden. 2. De verzekeringen, die de Grote Vier zullen moeten geven, dat de re gering voor geheel Duitsland, die als resultaat van deze verkiezingen ge vormd zal worden, de noodzakelijke vrijheid van handelen zal hebben in de periode, voorafgaande aan het tijdstip, waarop het Duitse vredes verdrag in werking treedt. Voorts verwerpt de nota de Rus sische zienswijze, dat Duitsland er van moet worden weerhouden zich GEEN MARIONETTEN-REGERING. Het nieuwe voorstel van de Weste lijke Drie werd gedaan in gelijklui dende nota's, die gisteren aan de Russische regering zijn overhandigd in antwoord op de Russische nota van 9 April jl. Daarin verwierp Mos kou de instelling van een UNO-com missie, tegelijkertijd voorstellend het verkiezingsonderzoek toe te vertrou wen aan vertegenwoordigers van de vier bezettingsmogendheden in Duits land. De thans door het Westen voorge stelde conferentie van Vier zou twee belangrijke onderwerpen moeten be spreken, in het licht van het rapport DE VERBINDINGEN MET WEST-BERLIJN LUXEMBURGSE KAMER RATIFICEERT PLAN-SCHUMAN. De Luxemburgse. Kamer van Afge vaardigden heeft het plan-Schuman met 47 tegen 4 stemmen geratificeerd. Alleen de communistische partij stemde tegen. Nadat twee jaar geleden het onder ste gedeelte van de Westertoren een grote schoonmaakbeurt heeft onder gaan, staat de trots van de hoofdstad dit jaar wederom in de steiger. Nu krijgt het bovenste gedeelte, vanaf de vazen tot aan de trotse Keizers kroon een grote beurt. Dit gedeelte dat moeilijk bereikbaar is en bloot staat aan wéér en wind, is vijftien jaar voor het laatst behandeld. Met het eigenlijke werk is men nog nau welijks begonnen: de aanleg van de steigers alleen is al een hele onder- neming. Zo heeft men nog geen oor deel over de vernieuwingen die nodig zullen zijn aan het met lood beklede hout. Het metaalwerk zal opgepoetst, geschilderd en waar nodig van blad goud worden voorzien en ook de Kroon komt in nieuwe verf en blad goud te staan. Gehoopt wordt dat de werkzaamheden niet meer dan vijf maanden zullen duren en dat de stei gers vóór het invallen van de winter verwijderd kunnen worden, maar dat zal afhangen van de grootte der re paraties, die noodzakelijk zullen blij ken. Verdaging van R.T.C.-West? De Surinaamse delegatie ter R.T. G.-West te Den Haag heeft voorge steld het overleg te onderbreken en de conferentie te verdagen, opdat de tot nu toe verkregen resultaten in Suriname aan een rustige beschou wing kunnen worden onderworpen en men zich nader kan beraden omtrent de te vestigen nieuwe rechtsorde. Nadat het voorstel in de delegaties is besproken, zal de centrale com missie vanmiddag een beslissing ne men. bij bepaalde machtsgroeperingen aan te sluiten, omdat „het voorgestelde UNO-lidmaatschap van Duitsland het maken van dergelijke voorzieningen stellig onnodig zal maken." Daarbij stelt de nota nadrukkelijk vast, dat Duitsland het recht heeft zich in vrijheid „aan te sluiten bij andere naties voor vreedzame doeleinden." In het bijzonder verzekert de no ta, dat het Westen zich niet zal laten afbrengen van zijn politiek ,,West- Duitsland op te nemen in de Europe se Defensie Gemeenschap", omdat „het er meer dan ooit van overtuigd is, dat deze politiek de werkelijke weg naar vrede vertegenwoordigt." EEN DUIDELIJK STANDPUNT. De Westduitse regering gaat een stemmig accoord met de Westelijke nota, zo verklaarden regeringskrin gen te Bonn. „De nota is zeer bevredigend, daar zij de Russen gelegenheid geeft om hun goede wil te tonen", aldus deze kringen, die het antwoord „duidelijk op alle punten" noemen. De persdienst van de Westduitse socialisten zei: Wij zijn ingenomen met het concrete Westelijke ant woord op de concrete verklaring der Sow jet-Unie". De socialisten zijn al tijd van mening geweest, dat het Westen er niet aan moet vasthouden, dat het onderzoek naar vrije verkie zingen in geheel Duitsland bij uit sluiting door de commissie der V.N. wordt gedaan, hoewel deze commis sie zeker het geschiktste lichaam zou zijn, aldus genoemde persdienst. Diplomatieke functionarissen te Washington beschouwen 't Westelij ke antwoord in hoofdzaak als een poging om te ontdekken, wat de Sowj et-Unie precies bedoelt, als zij zegt, dat er in geheel Duitsland ver kiezingen moeten worden gehouden vervolgens besprekingen over een vredesverdrag met dit gebied. Maakten de leeuwen burengerucht De 55-jarige Franse leeuwentem- ster Marie Rancy toonde zich Dinsdag verontwaardigd, toen een rechtbank te Parijs haar tot een boete van 6.000 francs (ongeveer 60 gulden) veroor deelde wegens het houden» van een leeuw en een leeuwin in haar woning in een Parijse voorstad. „Wij hebben thuis al meer dan honderd jaar leeu wen en tijgers gehouden", zo zeide zij, „Het is de eerste keer, dat er iemand over klaagt". Een buurman had de zaak aanhan gig gemaakt, omdat, naar hij zei, de leeuwen een onprettige geur ver spreidden, des nachts brulden, hem en zijn gezin- uit de slaap hielden en zijn drie kinderen schrik aanjoegen". „Dat is niet waar", aldus madame Rancy. „De leeuwen zijn zeer vrede- lievenden dieren. Zij werken de ge hele dag^ op de kermis en zijn 's nachts zó moe, dat zij vast slapen". Het hof was echter van menirjg, dat de leeuwen een menagerie vormden in de betekenis van de wet, die het oprichten van fabrieken, slachthuizên en menagerieën in woonwijken ver biedt. fainö B-fuifiufuL ojujVi pijn AmeAihtan&t leit Voor leden van de American Businessen's Club en enige genodigden heeft Z. K. H. Prins Bernhard Dinsdag in een Amsterdams hotel een causerie ge houden over het Koninklijk bezoek aan de Verenigde Staten. V. 1. n. r.: Burgemeester d'Ailly, de heer Chelden Clrnpin, de Amerikaanse ambassa deur in Den Haag, Z. K. H. Prins Bernhard en Mr. H. Wijbrand de Jong, voorzitter van de A. B. C. Bonn maakt zich nog geen zorgen Walter Ulbrichts Maandag in Berlijn gesproken dreigende woorden worden in officiële kringen in Bonn niet erg zwaar opgenomen. Men leest er in Duitse of geallieerde kringen niet direct de aankondiging van een nieuwe blokkade van West-Berlijn uit. Eerder beschouwt men ze als voorboden van een nog scherpere phase in de zenuwenooriog tegen de aansluiting van de Bondsrepubliek bij het Westen. Men leidt dit vooral ook af uit het feit dat de officiële lezing van Ulbrichts verklaringen enkele der scherpste uitlatin gen, die door de journalisten werden opgetekend, niet vermeld. Ofschoon men dus voor een regel rechte hervatting der drie jaren gele den beëindigde Berlijnse blokkade niet bezorgd is, beseft men hier wel, dat de Sowjets ock zonder deze nieu we ernstige moeilijkheden voor West- Berlijn kunnen scheppen. In Bonn houden ingewijde kringen rekening met de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie na de sluiting van het verdrag van Bonn met het Westen oudergewoonte met een soortgelijke geste zal antwoorden. Zij zou dan een dergelijk verdedigingsverdrag met de „Duitse democratische repu bliek" kunnen afkondigen. Het feit dat, volgens berichten in de Duitse pers de Russische uitzending voor de strijdkrachten in Potsdam haar koers gewijzigd hebben, zou in deze rich ting wijzen. Sedert enige dagen spreekt deze Russische stem over de men moet wel zeggen, dat het minis ter Lieftinck zelf is geweest, die zich bij zijn laatste optreden in de Tweede Kamer in deze perikelen heeft ge bracht en hij zal er nu wel ernstig over zitten te piekeren 'hoé daar weer uit te geraken. BEDOELING ERVAN IS ONBEKEND De Russen hebben het verkeer van de geallieerde militaire patrouilles over de „geallieerde" autoweg tussen Helmstedt en Berlijn geheel stopgezet. Maandag werden nog patrouilles toegelaten die vanuit Helmstedt door de Russische zóne naar Berlijn wilden. In omgekeerde richting werden de ge allieerde patrouilles reeds sedert verleden week Donderdag niet meer door gelaten. Toen gistermorgen een Amerikaan se patrouille bij Mariënborg de Russische post vlak vlak bij Helm stedt, de grens wilde passeren, werd ze door de Russen tegengehouden. Een Britse patrouille die als proef op de som even later verzocht te worden doorgelaten, moest eveneens terugke ren. Geallieerde burgers en Westelij ke militairen, die geen patrouille- dienst verrichten worden onge moeid gelaten, evenals Duitsers die met vrachtwagens, luxe-auto's en autobussen van West-Duitsland naar Berlijn en omgekeerd over de auto weg rijden. Sommige geallieerde autoriteiten in Bonn zien in de Russische maatre gel de voorbode van een algeheel ver bod om de autowek tussen Helmstedt en Berlijn te gebruiken. Gisteren kondigden de Russen aan, dat met in gang van 15 Mei de directe autoweg tussen Hamburg en Berlijn alleen voor Duits verkeer zal worden open gesteld. In Bonn wordt dan ook reeds rekening gehouden met de mogelijk heid dat de Russen daarom de auto weg van Helmstedt naar Berlijn „overbodig" zuller achten en derhal ve geheel zullen sluiten. Bovendien is de Elbebrug bij Maagdenburg, die de aanleiding was tot de blokkade van 1948, nog steeds niet „hersteld". De Russen zijn sinds 1945 zogenaamd onafgebroken met de reparatiewerk zaamheden aan deze brug bezig. DE VERMISTE BRUID. Van de jonggetrouwde vrouw, die tussen Napels en Paestum spoorloos verdwenen zou zijn terwijl haar echt genoot op zoek was naar een mon teur voor de defect geraakte auto, waarbij zij was achtergebleven en die eveneens verdween, is nog steeds geen spoor gevonden. De echtgenoot, wiens naam volgens de berichten Ru- dolf van Stephen zou luiden en die uit Rotterdam afkomstig zou zijn, doch omtrent wiens identiteit van bevoegde Nederlandse zijde geen na dere bevestiging verkregen» is kun nen worden, heeft een beloning van twee millioen lire uitgeloofd voor de opsporing van zijn twintigjarige vrouw. De auto en de bagage, waar onder waardevolle sieraden, wil hij aan eventuele ontvoerders overlaten wanneer zij zijn vrouw in vrijheid stellen. Ter plaatse van de verdwij ning heeft men een Zwitsers paspoort ten name van» „Daniël Leman" aange troffen, doch dit schijnt niet authen tiek te zijn. noodzaak voor Russen en Oostduit sers om zij aan zij te vechten tegen de „Amerikaanse agressie". In geallieerde kringen in Bonn houdt men er rekening mee, dat deze ontwikkeling er toe zou kunnen lei den, dat de Sowjets formeel de con trole op het verkeer naar Berlijn aan de Oostduitse regering zouden over dragen. Wanneer daarmee de nog al tijd op basis van het verdrag van Potsdam bestaande interzonale pas zou verdwijnen, zouden de .Duitsers niet langer naar en van Berlijn kun nen reizen. Dit zou aanzienlijke moei lijkheden met zich kunnen brengen, daar men dan voor het personenver keer naar de vroegere Duitse hoofd stad weer zijn toevlucht tot de lucht brug zou moeten nemen. Voorts bereidt men zich in Bonn voor op een toeneming van door com munistische of half-communistische groepen in West-Duitsland georgani seerde opstootjes. Het relletje in Es sen wordt hier als een ernstige waar schuwing opgevat. Binnen enkele da gen zullen de ministers van binnen landse zaken der negen Westduitse landen in Bonn bijeen komen om zich te beraden, hoe het meest effectief tegen zulke verstoring der orde kan worden opgetreden. Luchtvaart gehinderd door olie-conflict De „Pan American World Airways" heeft medegedeeld, dat in verband met de staking in de Amerikaanse olie-industrie de drie vluchten per week van Londen naar Helsinki en een van de vier vluchten per week van Londen naar Beiroet via Brus sel, Frankfort en Istanboel komen te vervallen. Op het ogenblik worden geen beperkingen in de Transatlanti. sche dienst overwogen, aldus de „Pan American". VLIEGTUIGBOTSING BIJ DE AMERIKAANSE WETSKUST. Een bommenwerper van de Ameri kaanse luchtmacht met 13 personen aan» boord is Dinsdag 15 kilometer ten Zuid-westen van het eiland Santa Cataliana aan de Amerikaanse West kust in botsing gekomen met een jachtvliegtuig van de marine, dat ge woonlijk één man aan boord heeft. Zes personen, die met hun valscher men in de zee waren terechtgekomen-, konden worden opgepikt, zeven wor den nog vermist. Eén der inzittenden is om het leven gekomen. Een Braziliaans vliegtuig met acht tien passagiers en vier bemannings leden aan boord is tussen Sao Paulo en Bauru neergestort. De romp van het toestel is gebro ken. Vijf personen zijn omgekomen, de overige inzittenden werden allen gewond. Het toestel stortte neer, toen het een noodlanding trachtte te maken buiten Sao Paulo. Als de vlammenzee gedoofd is, zal er niet veel over zijn van race-auto 69, waarmee de 39-jarige Bayliss Leverett uit Giendale Californic trainde op een autobaan in Indianapolis. Na in^volle vaart over de kop gevlogen te zijn, vatte de wagen vlam. De bestuurder is er nog heel goed afgekomen: met lichte brandwonden is hij in het ziekenhuis opgenomen. Grote bescheidenheid is een van de voorwaarden voor een verdere vooruitgang.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1