Prins Bernhard vertelt over de Amerikaanse reis Bouwpremie kan tijdelijk niet worden aangevraagd De Friese huiszoekingen DINSDAG 13 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Op uitnodiging van het bestuur der American Businessman's Club heeft Z.K.H. Prins Bernhard hedenmiddag aan een lunch in het Amstel Hotel te Amsterdam voor leden van de A. B. C. en enige genodigden een cause rie gehouden over het recente ko ninklijke bezoek aan de Verenigde Staten. De Prins sprak als volgt: „Ik wil enkele indrukken geven van de reis, die mijn vrouw en ik hebben gemaakt naar de Verenigde Staten. Ik zal daarbij niet uitweiden over elk punt van he'. programma. Dat hebt u in de couranten kunnen lezen, 't Zal dus meer zijn een in vogel vlucht nagaan van het verloop van de reis en het belichten van enkele be langrijke of typische punten. Het meest formeel ging het natuur lijk in Washington toe. Daar is de re gering der Ver. Staten gevestigd. Daar vonden dus die plechtigheden plaats, die onverbrekelijk met een of ficieel bezoek zijn verbonden. Ik noem: een diner op het Witte Huis. Zoals u weet was het Witte Huis juist klaar gekomen na een restaura tie, die enige jaren heeft geduurd. Wij waren de eerste gasten na de vol tooiing. In het Witte Huis. Gezegd kan worden, dat de restau ratie volkomen geslaagd is. Het is een stijlvol en smaakvol geheel geworden. Een waardig verblijf voor Amerika's eerste burger. Ik sliep in de kamer, die ik al eer der had, in het bed van president Lincoln. Behalve het diner van de presi dent gaf ook de minister van buiten landse zaken, Achesoh, een diner, terwijl de Koningin en ik op de Ne derlandse ambassade gastvrouw en gastheer waren. Het zal u bekend zijn dat Neder landse bloemkwekers bij deze maal tijd de bloemen verzorgden en ik kan u verzekeren, dat zij de grote roep, die er van de Nederlandse bloemiste rij uitgaat, volkomen hebben beves tigd. Het spreekt wel vanzelf, dat ons verblijf in Washington niet alleen met diners gevuld is geweest. Wij gingen ook naar Mount Vernon en Arlington cemetary. U weet, dat de Koningin een rede in het congres heeft gehouden, die zeer goed ontvangen is. Het corps di plomatique werd ontvangen, en ik vond gelegenheid enkele uren in het „Pentagon" door te brengen, om pro- Aetherklanken WOENSDAG. Experimenteel televisieprogramma. Gezamenlijk programma. 19.00 Interlandvoetbalwedstrijd N ederlandZweden. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.55 Kookpraatje. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Bondsdag van de Bond van Gereformeerde Vrouwenvereni gingen in Nederland. 11.45 Gramo foonmuziek. 12.00 Altviool en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.58 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Gramofoonmuz. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Gramofoonmuz. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gramo foonmuziek. 15.15 Uitwisselingscon cert met de BBC: Meisjeskoren. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 „In dienst van het Vaderland", cau serie. 18.00 Nieuws. 18.15 Surinaamse volksmuziek. 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: Drie perioden in de sterren kunde; Een nieuw wereldbeeld". 19.00 Spectrtdn van het Christelijk Orga nisatie en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Gramof.muz. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.10 Commentaar familiecompetitie. 20.20 Omroepork. 21.15 „Bromfiets Ahoy!", causerie. 21.35 Salonorkest. 22.00 Kamerkoor. 22.30 Internation. Evangelisch Com mentaar. 22.40 Gramofoonmuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en herhaling SOS-berichten. 23.15 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 18.30 VPRO. 18.50—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en we«rberibhten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuz. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Gramofoonmuz. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Gramo foonmuziek. 12.00 Voordracht. 12.15 Orgelspel. 12.30 Land- en tudnbouw- rnededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Lichte muziek. 12.55 Ka lender. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuz. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.00 Ge sproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Blokfluit en elavecimbel. 15.30 Voor de zieken. 16.05 Voor de jeugd. 17.30 Lichte mu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Ber nard IJzerdraat: „Jeugduitzending: Kunst op Java en Sumatra". 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Actualiteiten. VPRO: 18.30 Voor de jeugd. VARA: 18.50 Voetbalwedstrijd NederlandZweden. (In de pauze: pl.m. 19.4520.00 Gramofoonmuziek). 20.45 Nieuws. 20.50 Metropole orkest en soliste. 21.15 Gevarieerd progr. 21.45 Gramofoonmuziek. 22.20 „Zee- stromingen", causerie. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. blemen van vliegtuigproductie, bewa pening enz. te bespreken. In Washington, maar ook in de an dere bezochte plaatsen is telkens een receptie voor de daar wonende Ne derlanders gehouden en het deed goed te zien hoe talloos velen, soms uit verre omtrek, waren opgekomen om ons te begroeten en zo hun ge hechtheid aan het oude vaderland te demonstreren. Een typisch voorbeeld was een 76- jarige Nederlander, die al 50 jaar in San Francisco woonde, jarenlang in de haven had gewerkt en nu in een tehuis voor ouden van dagen was. Hij wachtte urenlang om toch maar op tijd te zijn voor de Nederlandse re ceptie. Wanneer ik over contact met Ne derlanders sprpek, dan moet ik hier ineens en in de eerste plaats het be zoek aan de plaatsen Grand Rapids er. Holland in de staat Michigan ver melden. In deze plaatsen is de bevolking voor 65 tot 85 pet. van Nederlandse afkomst. Soms was het de grootva der, soms de overgrootvader of de betovergrootvader die emigreerde. Veel Nederlands wordt er dus be halve door de nieuwkomers niet meer gesproken, maar er is toch bij zeer velen nog een gevoel van ver bondenheid met ons land. En dat ge voel kwam bij het bezoek op ontroe rende wijze tot uiting. De intocht in deze steden, misschien nog het aller sterkst in Grand Rapids, leek in heel veel op de binnenkomst in een feest vierende Nederlandse stad. Overal Nederlandse vlaggen tallozen getooid met Oranje, kinderen met oranje luchtballons. En tienduizenden op de been. In Holland bovendien een gro te groep kinderen in boerencos- tuum, die op voortreffelijke wijze een Nederlands liedje zongen. En daar was ook een bijeenkomst met vertegenwoordigers van omliggende plaatsen, waarvan de namen al op de afstamming duidden: Vriesland, Gro ningen, Graafschap, enz. Maar ik keer nog even naar Wash ington terug. Wij woonden daar een stijlvolle herdenking van de onderte kening van het Noord-Atlantisch Pact bij en brachten in New York ook een bezoek aan het nog niet voltooide, maar ook nu al imposante gebouw van de United Nations. Een van de mooiste momenten was de aanbieding van het carillon na mens het Nederlandse aan het Amerikaanse volk. Uit tal van reac ties is gebleken hoe dit geschenk, juist omdat het van alle groepen en klassen van ons volk kwam, is ge waardeerd. Ik mag niet verzuimen hier iets te zeggen over de Amerikaanse pers mensen en photografen, die ons in dit zo publicity minded land in groten getale omzwermden. Als Nederlanders moet men wel even wennen aan zo 'n snelvuur van camera's en aan de vriendelijke of smekende uitroepen, waar dit mee gepaard gaat. „Please, queen, look this way". „Hold the key up". „Once more'. „Yes, that is right". Maar ik kan niet anders zeggen dan dat onze verhouding tot pers en pho tografen uitstekend is geweest en dat zij steeds er op bedacht zijn geweest het ons niet moeilijker te maken dan nu eenmaal voor de vervulling van hun taak noodzakelijk was. Zo heb ik het zeer gewaardeerd, dat men ons tijdens onze korte Paasvacantie op Sea Island inderdaad volkomen met rust heeft gelaten. Over de dagen in New York kan ik kort zijn. Deze causerie is ten slotte geen beschrijving van interessante steden. Dan zou men over New York niet gauw uitgesproken zijn. Wel wil ik even vermelden de merkwaardige intocht over Broad way met de natuurlijk bekende con- fetti-regen. Terwijl ook een hoogtepunt was het diner van de Netherland-America- Foundation, waar als ik me goed herinner een kleine duizend gasten aanwezig waren. Heet eten! Zo juist noemde ik al Sea-Island, waar we enkele dagen konden uit rusten. Als u ooit behoefte aan va- cantie en een teveel aan dollars hebt, kan ik u dit idelae oord aanbevelen. Een heerlijk klimaat, ëen prachtig strand, bijna tropische plantengroei. Een hoogtepunt van het verblijf daar is wel geweest de maaltijd van roasted oysters (barbecue) die wij s avonds buiten op een voormalige rijst-plantage hebben genoten. Grote houtvuren verlichtten een open plek in het bos. Op een in de grond uitgegraven vuur werden de wilde oesters ge-grilled om dan met grote schoppen op houten tafels te worden gedeponeerd. Gewapend met een asbest-handschoen en een opener kon men dan toetasten. Het hoogtepunt kwam na de maal tijd toen de bedienden van het huis voor de gasten hun van ouder op ouder overgeleverde negerliedjes en spirituals zongen. Een typische tegenstelling met dit natuurtafereel vormde wel het direct na Sea Island volgende bezoek aan Detroit en de Fordfabrieken. Als American businessmen behoef ik u hierover niet veel te vertellen. Maar het mag toch wel eens gezegd worden, dat zo'n assembling line toch steeds weer een verbluffende indruk maakt. Elke 55 seconden een auto, die de fabriek verlaat. Hollywood. Doordat, zoals u bekend is, het officiële bezoek aan Canada door het overly den van de Engelse koning niet kon doorgaan, kwam er gele genheid om ook de Westkust der1 Verenigde Staten, speciaal San Fran cisco en Los Angelos, te bezoeken. Op zichzelf was dit bijzonder ver heugend, want men heeft Amerika toch slechts zeer ten dele gezien als men zich tot het Oostelijk deel moet beperken. In San Francisco was er een aller aardigste ontvangst in de City Hall georganiseerd, waar een aantal meis jes, gestoken in de nationale kleder dracht van alle bij de United Nations aangesloten landen, bloemen aanbo den. En in Los Angelos was een der hoogtepunten het bezoek aan de Metro Goldwyn-studio's en een lunch, waar de leden van onze „party" zorgvuldig omgeven waren door alle beroemdheden van het witte doek. Zelf heb ik dit studio-bezoek niet kunnen meemaken door een bespre king met de directeur der Lockheed- fabrieken. maar heb er vele enthou siaste verhalen over gehoord. Of sommigen onzer alsnog een aanbod zullen ontvangen om in Hol lywood een rol te komen vervullen, is tny niet bekend. Naar Canada. Zoals U weet, is na het bezoek aan de Westkust de Koningin nog enkele dager naar Canada gegaan voor een niet-officieel bezoek, waarbij zij toch nog gelegenhe heeft gevonden tal van in de laatste jaren geëmi- gree~de Nederlanders te bezoeken. Deze belangstelling is, zoals uit veel reacties is gebleken, door deze emi granten op heel hoge prijs gesteld. Zelf ben ik die laatste dagen in New-York geweest, waar ik gelegen heid heb gehad besprekingen te voe ren over tal van onderwerpen meest van economische en zakelijke aard. In deze kring zijn de namen van mensen als Percy Ebbott en David Rockefeller van de Chase National Bank en van Thomas Watson van de Int. Business Machines Corporation zeker geen onbekenden. Ook met de redactiestaf van het bekende weekblad Life en met de hoofdredacteur van de New-York Ti mes had ik een bijzonder prettig, in formeel contact. In het bijzonder wil ik nog ver melden een bijeenkomst van de socie ty of automotive engineers, waar ik op hun verzoek een rede heb gehou den over de betekenis, die de Euro pese vliegtuig-industrie in het kader van de Atlantische samenwerking kan hebben. Ik noem dit even apart omdat dit onderwerp eigenlijk zo goed illus treert 't uiteindelijk doel, dat aan een bezoek als het thans gebrachte ten grondslag ligt. West-Europa is in sterke mate op de Verenigde Staten aangewezen, en Amerika kan óók niet meer zonder West-Europa. Ik heb dat in de bedoelde rede trachten aan te tonen op het gebied der vliegtuigindustrie. Maar het geldt voor tal van gebieden. En nu is het zo, dat ons bezoek aan Amerika vooral ten doel had dit grote beginsel èn aan onszelf èn aan de Amerikanen nogmaals duidelijk voor ogen te stellen. In een sfeer van vriendschap kan men met elkaar over deze dingen praten. Ook over de moeilijkheden, die er zijn. Wanneer men elkaar vertrouwt en waardeert, vindt men voor die moei lijkheden een oplossing. Het feit, dat uw club in wezen pre cies hetzelfde doet, is aanleiding ge weest, dat ik op mijn stellige voor nemen om geen causerieën over de reis te houden, deze ene uitzondering heb gemaakt. En ik wil dan ook eindigen met u zegen op uw werk toe te wensen Tot heil van de United States en van Nederland." Met ingang van gisteren worden voorlopig geen aanvragen om toe kenning van premie op b'asis van de premieregeling woningbouw-1950 meer in behandeling genomen. De aanvragen, die vóór 12 Mei reeds door de directie van de Wederop bouw en de Volkshuisvesting in de provincies waren ontvangen, zullen nog worden afgehandeld. Na verloop van enkele maanden zal met het toe kennen van premie weer worden voortgegaan. Deze maatregel vindt zijn oorzaak a de omstandigheid, dat in de eer ste vier maanden van dit jaar reeds voor de bouw van 12.000 woningen premies werden toegezegd. Daarmede werd een verhoudingsgewijze zeer groot deel van het voor 1952 be schikbare bedrag aan premie reeds toegezegd. Dit werd gedaan om ge durende de eerste maanden het aan tal in uitvoering zijnde woningen, dat een inzinking had ondergaan, weer op te voeren. Dit doel is thans bereikt. Ook met betrekking tot de woning- wetbouw is een nader voorschrift gegeven. Het vorig jaar konden door Voor f 70.000 aan boeken gestolen In Den Haag is dezer dagen de 42- jarige vertegenwoordiger H. L. uit Amsterdam gearresteerd onder ver denking van diefstal van boeken. Het onderzoek heeft thans aan het licht gebracht, dat L. in het verloop van achttien maanden voor een kapitaal aan boeken moet hebben ontvreemd. De Haagse politie schat het bedrag op ongeveer 70.000. Hoewel hij reeds anderhalf jaar werkloos was, leefde de man er met zijn gezin goed van. Per week had hij ongeveer 150 gulden nodig voor zijn levensonderhoud. Om aan dit geld te komen, moest hij voor 600 a 700 gul den per week aan boeken stelen, daar hij de boeken voor slechts een kwart van de winkelprijs van de hand deed. L. had vooral belangstelling voor standaardwerken en encyclopaedieën. Hij heeft o.m. „geopereerd" in Den Haag, Rotterdam, Hilversum en Alk maar. Tegen verscheidene handela ren in tweedehandsboeken is in ver band met deze zaak proces-verbaal opgemaakt wegens heling. 750.000 SCHADE DOOR BOERDERIJBRANDEN IN EERSTE KWARTAAL. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar hebben boerderybran- den in totaal een schade aangericht van meer dan 750.000. In Maart zijn 16 ernstige branden voorgekomen, waarbij de boerderij geheel werd verwoest of zwaar be schadigd. De directe totale schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 243.700.Om het le ven kwamen hierbij 8 runderen, 41 varkens, 40 kippen en een schaap. VAKSCHOOL VOOR BLOEM SCHIKKEN EN -BINDEN. De gemeenteraad van Den Haag heeft een subsidie van 940,be schikbaar gesteld ten behoeve van de vakschool voor bloemschikken en -binden, welke door samenwerking van de tuinbouwonderwijscommis- sies te Leiden, Wassenaar, Rotterdam en 'sGravenhage in laatstgenoemde gemeente gesticht 2al worden. de kapitaalschaarste verscheidene bouwplannen niet tot uitvoering ko men. Aan een aantal gemeenten is toen toegestaan indien zij daartoe financieel ip staat waren, in 1951 en 1952 meer woningen in uitvoering te brengen dan het jaarlijkse richtcon- tingent gedoogde. Deze toestemming is met ingang van 12 Mei ingetrok ken. Dit betekent, dat de gemeenten weer gebonden zullen zijn aan de jaarlijkse richtcontingenten. Nu er weer gemakkelijker kapitaal te krijgen is zou handhaving van de toestemming om meer dan het jaar- contingen te bouwen, de productie tot boven het bouwprogramma kun nen opschroeven. Dit moet worden vermeden om een latere inzinking te voorkomen, aldus het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting. GEEN MONTAGE-WONINGEN VOOR NIEUW-ZEELAND Het meenemen van montagewonin gen naar Nieuw-Zeeland heeft voor sommige emigranten moeilijkheden opgeleverd. Na aankomst bleek hun, dat de woningen niet aan de gestelde eisen voldeden. Met 't oog hierop heeft men thans een maatregel getroffen, zo verne men wij van de Stichting Landver huizing Nederland, waardoor het in het vervolg onmogelijk is, een hypo- teek-overeenkomst aan te gaan en dus ook onmogelijk, om in Nieuw- Zeeland grond te verkrijgen en het vervoer en de opbouw van een mon tage-woning te bekostigen. Adspirant emigranten, die een zgn. „entry permit" hebben aangevraagd, met de mededeling, dat zij bereid zijn een montage-woning te kopen, zullen hun aanvrage zien opgeschort. Nieuwe aanvragen voor zulke „en try-permits" worden voorlopig niet meer in behandeling genomen. De hoop bestaat echter, dat dit een tijdelijke maatregel zal kunnen zijn. Van Nederlandse zijde wordt alles in het werk gesteld, om tot een andere en betere regeling te komen. Met be trekking tot „entry permits" als hier bedoeld, die reeds zijn uitgereikt, vernemen wy, dat deze weliswaar geldig blijven, maar dat de houders in hun eigen belang dringend wordt aangeraden, er geen gebruik van te maken, tot de aangelegenheid defi- •nitief is geregeld. Houdt men zich niet aan deze raad, dan loopt men gevaar, na aankomst in Nieuw-Zee land onoverkomenlijke moeilijkheden te ontmoeten. Zelfs is het niet uitge sloten, dat men ook geen „entry- permit" meer krijgt voor het achter gebleven gezin. REORGANISATIE BIJ DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Bij de postcheque- en girodienst is de mogelijkheid van een reorganisa tie in studie. Dit heeft de directeur- generaal, de heer Neher, verteld op een bijeenkomst van de Commer ciële Cluib in Groningen. De strek king van het onderzoek is hoe men de bezwaren kan ondervangen, van opeenhoping van een zeer groot per soneel op één plaats. Een rol speelt ook de industriespreiding en in ver band hiermede de vraag hoe men de postchequé- en girodienst kan laten aansluiten bij de veranderingen in de samenstelling van de bevolking in de verschillende delen van het land. Het is niet een kwestie van vandaag of morgen, zeide de heer Neher, maar één van de mogelijk heden zou zijn Nederland in de toe komst te verdelen in drie sectoren, een sector van de drie Westelijke provincies, een voor de drie Zuide lijke provincies en een deel van Gel derland, en een voor de vier Noor delijke provincies plus de rest van Gelderland. Eén van de moeilijk heden, die men bij de uitwerking van deze studie ontmoet, is het re gelen van het giro-verkeer tussen deze drie sectoren. Overgang tot Katholieke kerk De Nederlands Hervormde predi kant ds. J. Loos, die Zondag in de Hervormde kapel te Hilversum morgendienst zou leiden, werd ver vangen door ds. W. Willemse, voor zitter van de Hilversumse kerkeraad Deze deelde van de kansel mede, dat ds. Loos vorige week aan de kerke raad te kennen heeft gegeven katho liek te willen worden. Eenzelfde me dedeling werd gedaan in de andere hervormde kerken in Hilversum. Ds. Loos, die zijn besluit tot uit treding uit de Nederlands Hervorm de Kerk genomen heeft in overeen stemming met zijn echtgenote, is 44 jaar. Zijn gezin telt vier kinderen. Sinds 1933 is hij hervormd predikant, welk ambt hij sinds 12 Mei 1946 in Hilversum bekleedt. Hij is een der voornaamste medewerkers van de in 1949 verschenen brochure „Hervor ming en catholiciteit". BIDDAG O.L. VROUW TER NOOD. In het Genadeoord van O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo zal op 31 Mei a.s. de jaarlijkse biddag weer worden, gehouden. Op deze dag wordt de ge hele dag ononderbroken de rozen krans gebeden voor de grote noden van deze tijd, n.l. 1 voor de noden van de H. Kerk en de Paus. 2. voor priester- en kloosterroepingen in het parochiewerk in het vader land en in de Missielanden. 3. voor het eerlijk beleven van het Geloof en de godsdienstplichten door de katholieken. 4. voor de noden van het Bisdom, van de Bisschop en van al dege nen. die op deze dag komen mee bidden. Men kan voor deze dag ook een intentie inzenden aan de Rector, Kapellaan 13, Heiloo. Men is niet verplicht een offer in te sluiten. Om een goede spreiding over de hele dag te verkrijgen, wordt ver zocht aan hen, die zich willen ver plichten tot een hele rozenkrans (3 rozenhoedjes), zich hiertoe op te ge ven aan de Rector, met opgave van de mogelijke uren. Op hen wordt ook een beroep gedaan om te willen voorbidden; men vermeldt dit dan tevens. De dag wordt besloten met de grote lichtprocessie door het park. Maart in de winkels Kooplust zwak Over het geheel genomen was ook ir Maart de kooplust van het publiek vrij gering. Volgens het maandover zicht van het Economisch instituut voor de middenstand is echter in de volgende maanden een omzetherstel te verwachten wegens de normale voorjaarsaankopen door de consu ment en omdat de prijzen in het al gemeen en die van duurzame con sumptiegoederen in het bijzonder wat meer stabiel geworden. De betrekkelijk geringe omzetten in duurzame consumptiegoederen in de laatste maanden gingen gepaard met een stijging van de tegoeden bij de spaarbanken. Werd in het eerste kwartaal van het vorige jaar voor een bedrag van ƒ86.9 millioen ontspaard, in de eerste drie maanden van 1952 was er bij de spaarbanken in Neder land een inlegoverschot van 31.9 millioen. Tegenover Februari va!h in diverse branches een belangrijke stij ging van de omzet te bemerken, daar de maand Maart een Zaterdag meer telde. In het rijwielbedrijf, de detailhan del in meubelen en aanverwante ar tikelen en de detailhandel in schoeisel vertoonden de omzetten een stijging met resp. 57 pet., 25 pet. en 23 pet., hetgeen kan worden gezien als een normale seizoenfluctuatie. Ook in de detailhandel in textiel en die in sportartikelen was de omzetvermeer- dering niet onbetekenend, t.w. resp. 16 pet. en 13 pet. Geringer was de omzetstijging in de handel in ijzer waren en gereedschappen (6 pet.), de detailhandel in glas, aardewerk, por selein en de kantoorboekhandel (1 pet.). OPSPORING VERZOCHT. De hoofdinspecteur van politie in Rijswijk (Z.-H.) verzoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van de bestuurder van een vierwie lige, metkisten groenten beladen, vrachtauto, die gisteren omstreeks 11.45 uur op de Haagweg in Rijswijk (Z.-H.) een vrouw heeft aangereden. Deze vrouw werd vrijwel op slag ge dood. De bestuurder, die vermoede lijk niets van de aanrijding heeft ge merkt is doorgereden in de richting Voorburg, vanwaar kan worden door gereden in de richting UtrechtArn hem, dan wel in de richting Den Haag LeidenSchipholAmsterdam. Sig nalement vrachtauto: vermoedelijk nieuw type Ford, rode cabine, open laadbak, alleen achterschot, geen zij schotten, kenteken onbekend. Het politiebureau te Rijswijk (Z.-H.) tel. K 1700118566, venvacht gaarne in lichtingen. Mi*. Mulderije, de minister van jus titie, is van mening, dat het optreden van mr. F. Hollander, de officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwar den, betreffende huiszoekingen, wel ke verband hielden met pamfletten over de Friese kwestie, niet kan wor den beschouwd als een doorkruising van het regeringsbeleid. Minister Mulderije deelt dit mee in antwoord op hem dnnr het Tweede Kamerlid, de heer Scheps, gedane vragen. Er is niet met voorkennis van de minister bc- l handeld. Het spoedeisend karak ter van dwangmiddelen zoals huiszoeking en inverzekeringstel ling brengt mee, dat de beslissing tot toepassing daarvan moet wor den overgelaten aan de daarvoor in de wet aangewezen justiële autoriteit. Nadat de minister kennis droeg van de huiszoeking en de inverzeke ringstelling heeft hij zich doen voor lichten. De ontvangen inlichtingen •aren van dien aard, dat er voor hem geen aanleiding was in te gry- pen in het beleid van het openbaar ministerie. De heer Meerburg, secretaris van de strijdiboun Fryslan fry is in var zekering gesteld cn vóór het einde van de geldende termijn in vrijheid gesteld. Op deze beslissing tot vrij lating heeft een open brief van de Friese beweging geen invloed gehad. De „geschorste' omzetbelasting Werkgevers hebben haast Bij de behandeling van het wets ontwerp 2466 tot technische herzie ning van enige tabellen van de om zetbelasting is door de Tweede Ka mer een amendement aangenomen inhoudende, dat oolf tijdschriften vrij gesteld zullen worden van omzetbe lasting. Dit amendement is door de Minister van Financiën onaanvaard baar verklaard. Het wetsontwerp is in verband hiermede van de agenda afgevoerd. Aangezien de vertraging in dc be handeling van het wetsontwerp ern stige moeilijkheden met zich brengt voor die bedrijfstakken, waarvoor reeds verlagingen van de ombetbclas- ting in het vooruitzicht waren ge steld, waardoor de afzet stagneert, is door het verband van Nederlandse Werkgevers, het Katholieke Verbond van Werkgevers-vakverenigingen en het Verbond van Prot. Christelijke werkgevers in Nederland het volgen de telegram gericht aan de minister president: „Naar aanleiding van dc gerezen moeilijkheden bi j dc behandeling van wetsontwerp 2466 moge er op aange drongen worden, dat de regering een modus vindt om de behandeling van het wetsontwerp voortgang te doen vinden, aangezien een vertraging voor de betrokken bedrijfstakken, die alle reeds met grote moeilijkheden te kampen hebben, een funeste invloed op de, in verband met de verwachte prijsdaling reeds thans stagnerende, afzet en daarmede op de werkgele genheid zou hebben". Mieuwe Apaoxfauig. fry, ttwhetn ~m 7 Zondag is de nieuwe spoorbrug over de Nederrijn bij Arnhem op haar plaats gerold, waardoor ook hier weer een definitieve verbinding over de rivier tot stand gekomen is. Tweemaal, in 1940 en in 1944 werd de verbin ding over de rivier verbroken: in 1940 werd de Zuidelijke rivierbrug opge blazen en bij de gevechten in 1944 werden alle bruggen met uitzondering van de uitcrwaardbrug aan de zijde Nijmegen vernield. Wanneer morgen de nieuwe brug in dienst gesteld i6, zal het voor het eerst na ruim 12 jaar zijn, dat de overbrugging dubbclsporig kan worden bereden. De foto geeft een overzicht van de werkzaamheden tijdens het inrollen van de nieuwe overspanning.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5