S)e GcidóeSoii^cmt Ulbricht blaft op bevel Dreigende toon van Ulbricht Amerikaans-Philippijns verdrag Het avontuur van gen. Dodd De publicatie van,;LeMonde' Mossadeq binnenkort naar Den Haag Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 13 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12586 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2— p. mnd., f 6.— p. kwart. Franco p. p. t 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 IS HET HOPELOOS? HET GEHEIME RAPPORT, dat volgens het Franse blad „Le Monde" door admiraal Fechteler zou zijn uitgebracht aan de Nationale Veiligheidsraad van Amerika, heeft heel wat stof doen opwaaien. Geen wonder, want er zijn voor Europa nogal sterk verontrustende zienswij zen in neergelegd. Op de eerste plaats wordt er in te genstelling met allerlei geruststellen de verklaringen, door staatshoofden en diplomaten in het openbaar afge legd, van uitgegaan, dat er vóór 1960 toch weer een nieuwe oorlog zal zijn uitgebroken. „Onvermijdelijk", zegt het geheime rapport. Vervolgens gaat de admiraal van de stelling uit, dat Europa tegen een eventuele agressie vanuit het 0 Oosten niet te houden is en daarom voorziet hij, dat de eigenlijke strijd zich voltrekken zal rondom de Middellandse Zee. Zoals in de tweede wereldoorlog de bevrij ding van Europa, althans voor wat het Westelijk deel betrof, vanuit En geland geschiedde, zo zal aldus het gepubliceerde rapport de bevrij ding in een volgende oorlog moeten geschieden vanaf Noord-Afrika, daar de Engelse eilanden al evenmin te houden zijn als Denemarken, Neder land. België en Frankrijk. Vandaar dat de admiraal aandringt op een ge duchte versterking van de vloot in de Middellandse Zee. Dat ziet er niet bepaald mooi voor ons uit. maar wat is er van waar? Zoals gezegd, is het rapport gepu bliceerd door „Le Monde" maar zo wel admiraal Fechteler als de Ame rikaanse Nationale Veiligheidsraad ontkennen het bestaan van dit rap port, terwijl de admiraal er nog aan toevoegt, dat de gepubliceerde in houd zijn inzichten ook helemaal niet weergeeft. De „Monde" houdt echter vol, dat het rapport wel dege lijk authentiek is, doch dat de admi raal wel verplicht is om het tegen te spreken, ofschoon hij heel goed weet, dat hij de waarheid uitspreekt. Wij weten dus niet of de admiraal wel 'zoiets gezegd heeft van wat de „Monde" hem in de schoenen schuift: het is best mogelijk, dat de „Monde" het maar al te gewillige slacht offer is geworden van een mystifi catie De „Monde" publiceert dit rap port nl. bijzonder graag, omdat zij een voorstandster van neutraliteit en tegen een Europees leger is en de conclusie na lezing van het rapport moet zijn: in een dergelijk geval helpt toch niets, ook geen Europees leger. Want als de Amerikanen er zó over denken, zullen ze geen hopeloze verdediging ondersteunen, doch zich direct concentreren op de bevrijding achteraf. En waarom zouden wij ons dan moe maken om een toch nut teloos Europees leger op te bou- wen? Dat is het doelwit, dat „Le Monde nastreeft, doch daaruit is geen argu ment te halen voor de al of niet juist heid van de in het rapport neerge legde visie. Wanneer dat inderdaad de mening zou zijn van Amerikaanse marine kringen, zou de vinnige en langduri ge strijd om het opperbevel van de NATO-strijdkrachten in de Middel landse Zee tussen Amerika en Enge land meteen duidelijk zijn. Wanneer de Amerikanen inderdaad zoveel be lang hechten aan dit eventuele krijgs toneel, dan vvordt het begrijpelijk, dat zij niet willen toegeven aan de overigens uitstekend gefundeerde eisen van de Engelsen, dat de opper bevelhebber in dit deel van het te bestrijken gebied een Engelsman be hoort te zijn. Ofschoon wij dus met reden kun nen betwijfelen, of admiraal Fechte ler inderdaad geschreven heeft wat „Le Monde" bericht, zou het toch hoogst betreurenswaardig zijn, wan neer een dergelijke mening post zou gaan vatten bij de Amerikanen. Wij zijn nl. van mening, dat een verster king van West-Europa's defensie ab soluut niet nutteloos is; integendeel, dat elke nalatigheid om deze defensie zo krachtig mogelijk te maken funest kan zijn. Kleine strijdkrachten tellen wel degelijk mee en het maakt bij het plannen maken van een even tuele agressor een groot verschil of dergelijke kleine strijdkrachten er zijn of niet. Gelukkig hebben de Amerikanen zich gehaast te verklaren, dat de ver onderstellingen in het z.g. rapport volstrekt niet de gedachtengang weergeven van de leidende kringen in Amerika, zodat de hele kwestie van de opzienbarende onthullingen kan worden teruggebracht tot een Btorm in een glas water. Er zullen echter wel mensen overblijven, die zeggen zullen: En toch denken ze zo, al zeggen ze van niet. MOORDENAAR DOOR WOEDENDE MENIGTE GELYNCHT. Toen een politieman van Cleve land, in de Amerikaanse staat Ohio, een jonge man van twintig jaar, die zich in een autobus bevond, wilde arresteren, trok deze een revolver en doodde de politie-agent en drie bus passagiers. De overige buspassagiers wisten de jeugdige moordenaar te overmeesteren; hij is door de woe dende menigte om het leven ge bracht. Men weet nog niet voor welk misdrijf de politieman de jeugdige onverlaat wilde arresteren. „Berlijn zal de gevolgen ondervinden" Oost-Duitsland heeft gisteren een scherp gestelde waarschuwing aan het Westen gericht, dat iedere maatregel om West-Duitsland te bewapenen met een soortgelijke tegenmaatregel in de Sovjetzóne zal worden beantwoord. De waarnemend premier, Walter Ulbricht, deelde tijdens een persconfe rentie mee, dat de Oost-Duitse tegenactie grondig uitgevoerd zou worden. Hij voegde hier kwaadaardig aan toe: „Op de dag dat West-Duitsland het vredescontract tekent, zal West-Berlijn de gevolgen daarvan daags daarna aan den lijve ondervinden." Op een vraag ol er een nieuwe blokkade zou volgen, antwoordde Ulbricht: „Dat moet u maar aan de Sovjet-contróleraad vragen. De Amerikaanse politiek om West-Duitsland tot een oorlogsbasis te maken zal niet aan de Oeral maar in Ostende haar einde vinden." ESSEN WAS HET LAATSTE NIET. Ulbricht vermeed hardnekkig te spreken over het leger dat Oost- Duitsland op het ogenblik vormt- Hij beschuldigde president Truman er van dat hij 100 millioen dollar be schikbaar had gesteld voor sabotage in Oost-Europa en zei, dat in Oost- Duitsland de „provocateurs en sabo teurs van John McCloy" druk bezig waren. Een kwartier lang wijdde hij uit over de onlusten die Zondag in Essen zijn uitgebroken. „Vandaag openen ze het vuur op de jeugd, morgen zul len zij zich richten tegen de vakbon den en de politieke partijen en ten slotte zullen zij alle vredelievende mensen overrompelen." Ulbricht verklaarde echter met na druk, dat de demonstratie in Essen niet de laatste zou zijn tegen het vredes-contract en dat de communis ten nog meer van zich zouden laten horen. Ulbricht versprak zich kennelijk eenmaal, toen hij de aanval van de Sovjet-jagers op het toestel van de MINISTER MANSHOLT TE BONN. Blijkens mededeling van een West- Duitse regeringsfunctionaris heeft de Nederlandse minister van landbouw, S. L. Mansholt, gisteren met de Westduitse minister van landbouw, prof. W. Niklas, alle problemen, sa menhangende met de uitwisseling van landbouwproducten tussen de Bondsrepbliek en Nederland, bespro ken. De ministers zijn het er over eens geworden, dat gestreefd moet worden naar de vorming van een Europese landbouwgemeenschap, die in grote trekken overeenkomt met de Europese kolen- en staalunie, waarin het plan-Schuman voorziet. Staat van beleg in Tunis Frankrijk heeft te Tunis en in de buitenwijken van deze hoofdstad van het protectoraat een formele staat van beleg afgekondigd, nadat daar opnieuw ongeregeldheden waren uit gebroken. De bestaande avondklok van middernacht tot 5 uur 's mor gens is uitgebreid met een uitgaans verbod van half negen 's avonds af. Gisteren kwam het weer tot een bloedige botsing, toen ongeveer twee honderd nationalisten een demon stratie 'hielden en optrokken naar het huis van de Tunesische eerste minister Bakkoesj, Zij werden door de politie met geweervuur ontvan gen. Een vrouw werd gedood en twaalf mensen gewond. De Philippijnse Senaat heeft Maan dagavond met algemene stemmen het 30 Augustus 1951 tussen de Phi- lippijnemen de Verenigde Staten ge sloten verdrag voor het verlenen van wederzijdse bijstand bekrachtigd. In het verdrag staat onder meer dat „de Amerikaanse en Philippijnse re geringen erkennen, dat een gewa penderhand uitgevoerde aanval op gebied van één der contracterende partijen in de Stille Oceaan een ge vaar betekent voor vrede en veilig heid van de andere". Air France besprak. „Denken de Amerikanen, Britten en Fransen wer kelijk dat ze maar rustig overal kun nen vliegen en foto's kunnen maken? Het vliegtuig waarop het vuur ge opend werd bevond zich boven het grondgebied van de Duitse democra tische republiek. Zijn opmerking is in tegenspraak met de officiële Sov jetlezing, dat de vliegers alleen een waarschuwingssalvo hebben afge vuurd. HAMBURG—BERLIJN VOOR ALLE VERKEER OPEN. De Russen hebben de Engelsen gisteren meegedeeld dat de grote ver keersweg Hamburg'Berlijn op 15 Mei voor het interzonale verkeer zal worden opengesteld Het controle punt aan de grens tussen de Britse en de Russische zones bij Herrenburg zal worden opgeheven. De opening van deze grote autoweg verkort de route BerlijnHamburg met 55 kilometer. Tot nu toe moest men een omweg maken over Lübeck. Tekort aan benzine De Britse luchtvaartmaatschappij heeft haar dienst van Londen op Amsterdam voorlopig ingekrompen. Zestien andere diensten uit Londen en zeventien diensten naar Londen zijn eveneens voorlopig gestaakt, als gevolg van het door de staking in de Amerikaanse olieindustrie veroor zaakte tekort aan vliegtuigbenzine. In de Verenigde Staten ondervindt het hotelbedrijf de gevolgen van de staking doordat toeristen op sommi ge plaatsen geen benzine voor hun auto's kunnen krijgen. Het einde van de staking is wel licht in zicht, wanneer een bevredi gende regeling wordt verkregen op de belangrijke bijeenkomst van ar beiders en werkgevers in de olie industrie, die vandaag wordt gehou den. De arbeiders zouden genoegen nemen met een loonsverhoging van 18dollarcent; hun oorspronkelijke eis was 25 dollarcent per uur extra. KI M. BEPERKT HAAR DIENSTEN. De K.L.M. zal van morgen af op de meeste van haar lijnen het aantal diensten sterk moeten inkrimpen wegens het tekort aan vliegtuigben zine. Ook voor passagiers, die reeds plaatsen hebben besproken, zullen veranderingen onvermijdelijk zijn Het is noodzakelijk dat deze reizi gers zich met de reisbureaux en de K.L.M.-passagekantoren in verbin ding stellen. Deze onverwacht noodzakelijk ge worden maatregel zal zowel voor het zaken- als touristenverkeer veel on gerief teweeg brengen De luchtvaartmaatschappijen zul len in onderling overleg alles in het werk stellen om de gevolgen zoveel mogelijk te beperken en, zodra de omstandigheden zulks toelaten, op de normale dienstuitvoering terug te keren. Rode eisen onvervalste chantage Er zijn nu meer bijzonderheden bekend geworden over de vrijlating van generaal Dodd door de communistische krijgsgevangenen op het eiland Koje en de eisen die zij in ruil hiervoor hadden gesteld. De voornaamste van deze eisen was de erkenning van een representatieve groep van Chinese en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen door de kampleiding. Deze eis is door generaal Colson, die Dodd als kampcommandant is opgevolgd, ingewilligd. Colson heeft echter geweigerd, gevolg te geven aan de eis, dat de kamplei ding het onderzoek zou stopzetten naar de bereidwilligheid van iedere ge vangene persoonlijk om al dan niet naar zijn land terug te keren. Dat is een kwestie, die door de onderhandelaars te Panmoendjon moet worden uitge maakt, zo deelde hij de communisten mee. Wel erkende hij dat er gevallen van bloedvergieten in het kamp waren voorgekomen, waarbij vele krijgsgevangenen door de troepen der Verenigde Naties werden gedood of gewond, en hij zegde toe, een herhaling daarvan te zullen voor komen. Generaal Mark Clark, de opperbe velhebber der Verenigde Naties, die generaal Ridgway als zodanig is op gevolgd, zei te Tokio, dat de ant woorden van generaal Colson onder druk van de omstandigheden waren gegeven, toen het leven van Dodd op het spel stond. De communistische eisen waren i onvervalste chantage, en de verplich- tingen die generaal Colson öp zich had genomen, moesten dienovereen komstig worden geïnterpreteerd. Hij zei niet, Of de verplichtingen zouden worden nagekomen. Dodd zelf vertelde de journalisten, dat hij opgesloten was geweest in een tent, die tevoren in gereedheid was gebracht. Er waren rijstmatten op de vloer, een ingebouwde slaapgele genheid, een tafel met bloemen er op, en een kapstok om zijn kleren aan te hangen. Zijn bewakers had den gedreigd, hem te zullen ver moorden, als er geweld werd ge bruikt om hem te bevrijden. Maar hij was er zelf van overtuigd, dat het dreigement van het geallieerde opperbevel om geweld te gebruiken, hem tenslotte het leven had gered. De generaal zag er goed uit, en had geen klachten over zijn behandeling. *J)e naadCattige (burnd te Wtiecht Zondagmiddag is, zoals gisteren gemeld, een felle brand uitgebroken in een van de opslagplaatsen van de groenten- en fruitveiling aan de Croeselaan te Utrecht, waarbij een jongen om het leven kwam. GENERAAL COLSON VAN POST ONTHEVEN. Brigade-generaal Colson is Dins- ig van zijn commando over het krijgsgevangenkamp op het eiland Koje ontheven, nadat hij de eisen van de gevangenen had ingewilligd om de vrijlating van zijn gegijzelde voorganger, brigade-generaal Dodd, te verkrijgen. Generaal Van Fleet, de comman dant van het achtste leger, die dit heden bekendmaakte, verklaarde, dat de beide generaals weer zullen wor den toegevoegd aan het achtste leger. WAAROM COLSON ONTSLAGEN WERD. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekend gemaakt, dat de door generaal Colson met de ge vangenen gesloten overeenkomst op verscheidene punten misleidend is. In de overeenkomst was sprake van het doden van krijgsgevangenen door de VN-troepen, doch het ministerie zegt, dat dit betrekking heeft op door opstandige gevangenen veroor zaakte onlusten in de kampen op Koje. Voorts verklaarde het ministerie naar aanleiding van hetgeen in de overeenkomst gezegd wordt over herbewapening van gevangenen, dat dit door de communisten te berde was gebracht. Er zijn, aldus het nisterie, geen gevangenen bewapend voor welk doel dan ook en iets der gelijks wordt ook niet overwogen. Maandag had generaal Clark in Tokio verklaard, dat generaal Col son, om vrijlating van generaal Dodd te verzekeren, de communisten had beloofd dat er geen .herbewapening van gevangenen in dit kamp" meer zou zijn. Op vragen van verslagge vers deelden de autoriteiten van de V.N. later mede, dat generaal Clark de nota van generaal Colson in haar geheel had aangehaald zonder ver antwoordelijkheid voor de term „her bewapening van gevangenen te ne men. Een hoge officier verklaarde, dat de V.N. in het verleden de commu nisten hadden beschuldigd van her bewapening van Koreaanse krijgs gevangenen. „Waarschijnlijk beschul digen zij ons nu van hetzelfde feit". Hij zei, dat Colsons verklaring aan de communisten „onder zware druk" was gegeven en dat de gevangenen chantage hadden gepleegd. De verklaring van generaal Clark, I dat de nota van Colson „dienover- I eenkomstig uitgelegd" moet worden zou wellicht betekenen dat het com mando van de N.V. niet noodzakelij kerwijze de verantwoordelijkheid voor beloften, verzekeringen of toe gevingen van Colson zal aanvaarden, aldus deze officier. Clp zaek tiacvc een woning, in Jloxea Een eenzame bewoner van Zuid-Korea trekt langs de weg van Panmoendjon naar het Zuiden, op zoek naar een woning. Zijn gehele bezit neemt hij met zich mee, gedeelteijk op eigen rug, gedeeltelijk op dc ruggen van beide die ren. Ofschoon dc strijd sinds het begin van de wapcnstilstands-onderhande- lingen is geluwd, zoekt de man een stukje land, dat hij kan beploegen zon der de hulp van bommen. Zijn vrouw volgt hem op korte afstand. Duizen den Koreanen, in Noord en Zuid, de werkelijke slachtoffers van de wrede oorlog in hun land, trekken voortdurend door het land, op zoek naar een onderdak. Krachtige Amerikaanse tegenspraken Het Franse dagblad „Le Monde", melding makend van commentaren op het in zijn kolommen gepubliceerde „geheime rapport van admiraal Fechteler", drukt ook een commentaar af van zijn correspondent te Washington, Mau rice Ferro. Deze telegrafeert dat men in „zekere bevoegde kringen" van mening is, dat de inhoud van het gepubliceerde document niet overeenkomt met de politieke en strategische opvattingen te Washington. De Verenigde Staten geloven niet aan de mogelijkheid van een Sovjet-Russische „militaire wandeling" in drie dagen door West-Europa. Op de Arabische wereld zouden de Ver. Staten, aldus de correspondent, na de jongste ondervindingen niet al te zeer willen rekenen. sen Engeland en Amerika over het opperbevel van de NAVO in het Middellandse Zeegebied zou oplossen. Admiraal William Fechteler, Ame rikaans chef voor de marine-opera ties, heeft Maandag op een perscon ferentie te Washingon in antwoord op het artikel in „Le Monde" ver klaard: „Ik heb nooit, hetzij monde- lijk, hetzij schriftelijk een standpunt weergegeven, dat zelfs in de verte gelijkt op hetgeen men mij in „Le Monde" heeft toegeschreven". De gehele gedachte, dat de strijd krachten van het Noord-Atlantische Pact ingeval van een conflict volle dig uit West-Europa zouden worden verjaagd, was zó fantastisch, dat hij tot nog toe nauwelijks aandacht aan de verklaring had besteed. De me ningen, die in het artikel van „Le Monde" waren weergegeven, waren niet zo belangrijk, dat commentaar gerechtvaardigd was, aldus de ad miraal. Hij verklaarde voorts, dat hij een mogelijk compromis bestu deert, dat de meningsverschillen tus- De in de jungle verongelukte stratocruiser Bij het wrak van de Amerikaanse stratocruiser Good Hope, het vlieg tuig, dat op 29 April met vijftig pas sagiers aan boord in de Braziliaanse jungle verongelukte, zijn thans para chutisten bezig een stuk van het om ringende oerbos weg te kappen, groot genoeg voor de landing van hefschroefvliegtuigen. Zij zijn Zaterdag boven de lig plaats van het wrak gedaald, maar gisteren moesten zij melden, dat zij te kampen hadden met een wilde Indianenstam in de buurt. Zij vragen dan ook dringend om messen, kralen en dergelijke artikelen, waarmee zij de inboorlingen hopen te winnen. De parachutisten hebben, voordat zij naar beneden sprongen een be lofte moeten tekenen, dat zij het wrak niet zouden aanraken en dat zij zich zouden onderwerpen aan fouillering bij hun terugkeer. Er gaan namelijk geruchten, dat de Good Hope een fortuin aan diaman ten en andere edelstenen vervoerde. Morgen verwacht men met het eer ste hefschroefvliegtuig te kunnen landen, waarna men een onderzoek kan beginnen. Weest bescheiden „Gedraagt u bescheiden, want de Nederlanders hebben on schuldig veel geleden", aldus luidt het advies, dat Duitse toe risten, die Nederland bezoeken, door luidsprekers in toeristen- treinen wordt gegeven. „Ge draagt u bescheiden, opdat de Nederlanders niet zeggen, dat de Duitsers net eender zijn als tijdens de oorlog". Men verwacht, dat een groot aantal Duitsers dit jaar Neder land zal bezoeken. Een woordvoerder van de Per zische regering heeft bekend gemaakt, dat premier Mohammed Mossadeq niet later dan 26 Mei uit Teheran naar Den Haag zal vertrekken, ten einde voor het Internationaal Ge rechtshof het Perzische standpunt te verdedigen in de zaak van de „Anglo Iranian". De president van het Internatio naal Gerechtshof heeft vorige maand naar aanleiding van het Perzische verzoek om uitstel, besloten de mon delinge behandeling dezer zaak een maand uit te stellen. De juiste datum zal nog worden bekend gemaakt. In Perzische kringen wordt 6 Juni ge noemd. £en Xu£p.en-„i.c(ïiCdeA' De voorbijgangers, die deze man in zijn tuin in een voorstad van Mün- chen de stengels van zijn duizenden tulpen zien „schilderen", schudden hun hoofd. Er moet iets mis zijn met deze man! En honderden malen reeds heeft hij het verteld, dat hij niet „schildert", doch zijn bloemen bevei ligt tegen. diefstal. Reeds bijna tweeduizend tulpen van Neder landse bloembollen! zijn uit zijn bloembedden gestolen. Nu tracht hij verdere diefstallen te voorkomen door de stengels te besmeren met een soort wasc welke de plant niet deert, doch zeer onaangenaam Is voor dc dieven en hun kleren. Want zij kan moeilijk weer verwijderd worden. Men moet maar op de ge dachte komen! 3iomett\e De toekomst is het doel van wie zaaien, wie oogst beoogt alleen het behouden en benutten van wat is.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1