Ga eens luxueus uit Record-aantal deelnemers aan Nat. St. Joris-marsen Gebrek aan nachtrust wreekt zich 2 gouden paren in Roelofarendsveen Karstens -Wicherink PIANO y 'f 1 CEBUTO N.V. Zo'n leuke Hollands jeugd in Oegstgeest Catharinagroep, Roelofarendsveen, de derde voor de St. Lodewijksgroep (St. Petrusparochie), Leiden, de vier de voor de St. Willibrordusgroep, Oegstgeest, en de vijfde voor de Dauwtrappers, Leiden. De vijf prijzen van 20 km. route vielen ten deel aan resp. de Spaarne- geuzen, Aerdenhout; de Gemm'a-pio- niersters, Katwijk; het Agnes-vendel, Hazerswoude; het Klokkel-vendel, Katwijk en Prins Willem, Haarlem. De Ned. Padvindersband, Leiden, kreeg de eerste band-prijs, de St. Franciscusband (Hartebrug-parochie) Leiden, werd tweede. Wilt U iets weten? Vraag: Heeft een dagmeisje recht op een vrije middag en een vrije Zondag, of alleen maar op een vrije Zondag? Antwoord: Dat is een kwestie, welke bij de aanvang van de dienst betrekking moet worden uitgemaakt. Een meisje heeft recht op zoveel vrije dagen als wordt overeengeko men. Vraag: Route WassenaarBre da; hoeveel km? Antwoord: Wassenaar, Den Haag, Rotterdam, Rijsoord, Dordrecht, Wil lemsdorp, Moerdijk, Terheyden, Bre da; afstand 85 km. Vraag: Route BoskoopOtterlo en BoskoopNijmegen; hoeveel km. Antwoord: Boskoop, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bilt, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel, Rens- woude, Ede, Roekei, Otterlo; afstand 100 km. Boskoop, Bodegraven, Utrecht, Zeist, Doorn, Amerongen, Rhenen, Kesteren, Andelst, Nijme gen; afstand 115 km. Vraag: Route LissePijnacker Rotterdam; hoeveel km? Antwoord: Lisse, Sassenheim, Voorhout, Leiden, Zoeterwoude, door de Meerlaan naar Zoetermeer, Pij nacker, Berkel, Rotterdam; afstand 48 km. DE VRAAG hoeveel slaap .een mens eigenlijk nodig heeft, is vrij moeilijk te beantwoorden. Er wordt wel gezegd dat ieder mens per et maal acht uren dient te slapen, maar de individuele verschillen op dit punt zijn toch wel te groot om zulk een ca tegorisch antwoord mogelijk te ma ken. Van de grote uitvinder Edison is bekend, dat hij aan een enkel uurtje slaap genoeg had. Hij ging daartoe in zijn laboratorium een poosje op zijn werkbank liggen, om daarna fris en monter zijn wetenschappelijke onder zoekingen voort te zetten. Grote veldheren als Alexander en Napoleon hadden zelfs genoeg aan een kwartier slaap. Uit de geschiede nis is bekend, dat zij kort voor en zelfs tijdens een belangrijke veldslag een kort ogenblik sliepen. 3 200 wandelaars door zon en wind Ruim 3.200 welpen, kabouters, ver- cenners, padvinders, gidsen, padvind- iters, voortrekkers en pioniersters uit Voord- en Zuid Holland, kwamen Za- ierdagmiddag naar „Het Witte Huis" n Oegstgeest, om te starten voor de Vationale St. Jorismarsen, die voor ie 6e keer door een commissie uit de >egstgeester groepen werden georga niseerd. Het aantal deelnemers (sters) betekende een record; verleden jaar waren er 2.700, het jaar daarvoor 3.060. Onder ideale weersomstandigheden; een vriendelijk zonnetje, een fris windje, niet te warm, startten om half» drie 1500 welpen en kabouters voor een tocht van 7 1/2 km. over de Rhijnzichtweg naar Rijnsburg en langs het kanaal terug naar Oegst geest. Ruim 1600 verkenners, padvin ders, gidsen en padvindsters startten voor de tocht van 15 km., langs het Marine Radio-station naar Sassen heim, over de Warmonderdam naar Warmond, langs de Leidse Hout naar Oegstgeest terug. Twee muziek bands liepen dezelfde route. Tenslotte waren er 100 voortrekkers en pio niersters, die 20 km. liepen. Eerst naar het Groene Kerkje en vervol gens langs dezelfde route als de 15 km. tippelaars. De jury, die gevormd werd door leiders (sters) van de K.V. Voor de hoogst geplaatste Katho lieke groep uit Leiden en omgeving, in de 15 km. afdeling, was een Leidse Courant beker als extra prijs be schikbaar gesteld, die gewonnen werd door de gidsen van de St. Catharina groep, Roelofarendsveen. Onder luid gejuich van de verheugde gidsen, reikte commissaris Beekes de beker uitt. (Foto: „De Leidse Courant"). en N.P.V. uit het district Leiden en enige buitenstaanders, beoordeelde op diverse punten hoe de houding, marsvaardigheid, kleding e.d. van de groepen waren. Controleurs keken toe, of de uitgestippelde route inder daad gelopen werd. Tegen vier uur kwamen de eerste groepen binnen. Voor „Het Witte Huis" heerste toen reeds een grote drukte van belangstellenden. Allé deelnemers(sters) ontvingen 'n draag- speld nf een nieuw cijfer daaron. Bovendien werden aan de best ge plaatste groepen prijzen uitgereikt door de heer A. Beekes, districts commissaris van de N.P.V., district Leiden. Voor de 7 1/2 km. route wa ren er twee eerste prijzen; ze gingen naar de kabouters van de Voorburgse Moverto's en naar de welpen van de Mac. Donald'horde. Den Haag. De Dauwtrappers, Leiden; de Vuurvlieg jes, Alphen a. d. Rijn en de Tjarda- horde, Hillegom, werden 2, 3 en 4. De^eerste prijs van de 15 km. route ging naar Trozinah, Leiden. De twee de was voor de gidsen van de St. Alhoewel een gouden bruidspaar in Roelofarendsveen de laatste jaren niet meer tot de zeldzaamheden be hoort, mag het toch wel zeldzaam genoemd worden, dat twee bruids paren, die op de zelfde dag in de pa rochiekerk van St. Petrus-Banden met nog drie andere paren gelijktij dig in het huwelijk traden, thans op 15 Mei hun gouden huwelijksfeest zullen gedenken. Vorige week lazen we onder Hoogmade, dat het bruids paar P. Volwater-Deters een van deze 5 paren was. Hieraan kunnen we thans twee gouden paren toevoe gen. Allereerst het gouden paar Johan nes Olijerhoek-Oomen, woonachtig aan de Wijde Aa op de z.g. Zuidhoek van Roelofarendsveen. De bruigom die 77 jaar oud is, kan men nog da gelijks bij een van zijn zoons ach terop de fiets gezeten mee zien gaan naar het land. Hij is nog tuin der met hart en ziel. Alhoewel hij zelf het tuindersbedrijf niet meer in zijn beheer heeft, is" hij altijd toch nog vol belangstelling. De bruid, die 72 jaren telt, legt dagelijks nog de afstand var. een half uur lopen of om ter kerke te gaan. Dank zij haar goede gezond heid verricht zij thuis nog de gewone dagelijkse huiselijke bezigheden. Dat dit nog niet zo erg eenvoudig is, wordt duidelijk als men bedenkt dat van de 12 kinderen er nog 3 thuis zijn. Voorts zijn 6 kinderen getrouwd, Het tweede gouden paar Gerrardus Castelein-Fransen heeft, doordat de kerkelijke viering niet op 15 Mei kon plaats vinden, de viering verschoven naar 20 Mei. Ook dit bruidspaar kan zich met een uitstekende gezondheid gelukkig prijzen. Vooral de 73-jarige bruide gom is nog zeer vitaal en ziet er nog niet tegen op naar Langeraar of de Kwakel te gaani lopen voor een be zoek aan familie en kinderen. Ook is hij een trouw supporter van de voet balvereniging DOSR en is zelfs ook bij alle uit-wedstrijden te vinden. Zijn tuindershart gaat nog met be langstelling uit naar het tuindersbe drijf. Ook de bruid, welke 72 lentes achter zich heeft, hoort men over haar gezondheid niet klagen. In haar dagelijkse huishoudelijke bezigheden duldt zij dan ook geen hulp. Dat de stormen van het leven dit bruidspaar niet geheel onberoerd hebben gelaten, blijkt wel hieruit, dat van de 12 kin deren er thans nog 6 in leven zijn. Zij hebben 34 kleinkinderen en 1 achterkleinkind. Op 20 Mei zal in Noord-Einde 32, waar het bruidspaar woonachtig is, ook wel veel belang stelling zijn. Foto Pijl, Leiden. Tegenover zulke kort- en diepsla- pers zijn er in de historie ook uitge sproken langslapers bekend. De be roemde Goethe was zo iemand en ook Lord Byron, de dichter. Met de kippen op stok. IN HET ALGEMEEN kan men wel zeggen, dat onze cultuur er toe leidt dat de mensen steeds minder gaan slapen en men kan zich met reden af vragen of onze gezondheid hier niet nadelig door wordt beïnvloed. Vroeger, toen er 's avonds nog maar weinig en zeer gebrekkig kunstlicht v/as, in de tijd waarin het ook met de verwarming slecht was gesteld en waarin tevens d gelegenheid tot ont spanning veelal ontbrak, volgde de mens met zijn tijden van slapen en waken noodgedwongen het rhythme van de natuur. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat de kleine steden om negen uur 's avonds al uitgestorven leken en dat de bewoners met de kippen op stok gingen. Thans is dat anders. In de gezel lige, goed verwarmde en uitstekend verlichte huiskamer zit men tot laat in de avond te lezen of naar de radio te luisteren. Bovendien bezoekt men 's avonds een bioscoop, men gaat bij elkander op visite en er zijn 's avonds allerlei vergaderingen en bijeenkom sten. Voor tal van mensen begint de dag tegenwoordig eigenlijk pas goed top een uur waarop men vroeger naar bed placht te gaan. Gezonder en opgewekter. fers staven, persoonlijk zijn v/ij van mening, dat er tegenwoordig niet al leen minder maar beslist ook te wei nig wordt geslapen. Wanneer men er toe zou kunnen be sluiten geregeld meer nachtrust te ge nieten, zouden er niet alleen minder prikkelbare en minder slecht gehu meurde mensen zijn: het is onze vas te overtuiging, dat er ook minder ziekte zou zijn, zowel lichamelijk als geestelijk. De mensen van vandaag zijn niet goed uitgerust. De meesten leven met een permanent tekort aan slaap tegen de grens van hun kunnen. In deze vermoeide en uitgeputte lichamen treden geestelijk stoornissen en lichamelijk afwijkingen maar al te gemakkelijk op. Wij zijn er ons terdege van bewust, dat niemand nog precies weet wat „slaap" is. Zelfs het zogenaamde „slaapcentrum" in de hersenen is nog steeds niet veel anders dan een ver onderstelling. Het is ons ook bekend, dat het pro bleem van de slaap in deze luttele regels geenszins is uitgeput. De slape loosheid, een plaag voor velen, bleef hier onbesproken, ook het feit, dat ieder mens zijr eigen „slaaptype" heeft. Dit alles neemt echter niet weg, dat heel veel mensen zich fris ser, sterker, gezonder en opgewekter zouden voelen, wanneer zij langer sliepen dan zij nu doen. 1 Juni a.s. hopen onze i Broer en Zuster, Peet- 2 oom en Peettante j i H. J. REMMERS WA AL -VAN DER MEER dag te herdenken, X dat zij voor 25 jaar in de echt zijn verbonden. J Op die dag zal er te 2 9.30 uur te hunner in- tentie een plechtige H. Mis uit dankbaarheid l worden opgedragen in i de Parochiekerk van de 1 H. Jeroen te Noordwijk. Dat God hen nog lang t moge sparen in de wens van 2 Fam. REMMERSWAAL 3 Fam. VAN DER MEER i en Petekinderen. t }c 2 Fam. VAN DER MEER j en Petekinderen. 12 Mei 1952. Receptie Zondag ^18 Mei 2 van 3 to' Kerkstraat 5 wijk. 4.30 uur, 3 1, Noord- 5145 Heden overleed, voor zien van de H.H. Sacra menten dei' Stervenden onze beminde mede broeder Broeder PIUS VAN BEURDEN in de ouderdom van 76 jaar. p. R. PANS O.F.M. praeses. Leiden, 10 Mei 1952. De Metten zullen ge zongen worden Maan dagavond om 8 uur in de Kapel Mariënpoel- straat 4. Dinsdagmorgen om 9.45 uur Lauden, waarna plechtige uitvaart, even eens Mariënpoelstraat 4. Begrafenis zal plaats hebben op Kerkhof van het College te Katwijk aan den Rijn. 5148 Bij mijn vertrek naar Australië aan familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel. J. W. TURK Roelofarendsveen, 9 Mei 52. Noordeinde 160. A.b. M.S. Joh. van Oldebarneveld. 5140 fg Gevraagd een eenvou dig meisje voor 3 maal per week van 83 uur. Wed. S. Duindam. Herensteeg 17, tel. 21686. 5146 MEVROUW TANDARTS AFWEZIG TOT MAANDAG 19 MEI. Voor spoedgevallen neemt waar: Tandarts J. de Bruijn. 5134 2* Te koop aangeboden een bestelwagen Ford 1934 en een bestelwagen Ford- son 1940. De Jong, Kerk straat 116, Oude Wetering. 2' Aangeboden: herenrij wiel, bascule, tandem, en kele colbertjassen en twee meisjes-mantels. P. Busch- man, Noordeinde 205, Roe lofarendsveen, Tel. 3510. te koop gevraagd. Brieven met merk en prijs aan M. de Jonge, Regentesselaan 24, Den Haag, telef. na 7 uur 332295. 5141 Voor advertentiën Telefoon 20826 studie- bijeenkomsten Remington Rand organiseert een aantal tentoonstellingen met demonstraties onder het motto "Atomic-Age Accounting" onder meer te 's-Gravenhage op 19, 20 en 21 Mei van 10 tot 17 uur en van 20 tot 22.30 uur in „Pulchri Studio", Lange Voorhout 15. U wordt uitgenodigd tot een bezoek, zodat U kennis kunt maken met de nieuwste Remington Rand hulpmiddelen voor het moderne kantoor: Ponskaartensysteem, volautomatische boekhoudmachines, microfilm, systems voor planning e.a. UITNODIGING Belangstellenden, dia de op 16 Mei, des avonds 8 uur, in „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage te houden lezing: "Atomic-Age Accounting" willen bijwonen, worden verzocht een uitnodiging hiervoor te willen aan vragen aan het kantoor van Wl Remington Rand, Parkstraat 4, 's-Gravenhage. K&miiurftim. ~MtiuuL 2 Gevraagd nette bak- kersbediende, leeftijd pl.m 29 jaar en een leerling voor de banketbakkerij. P. L. Ahsman. Hoge Rijn dijk 118, Leiden, tel. 26939. 2* Juffrouw b. b. h. h. zoekt per 1 Juni een zon nige zitslaapkamer, onge meubileerd, omgeving v. d. Haarlemmerstraat. Br A. M. Soesbergen, Vleutense- weg 134, Utrecht. 3505 2* Vriendin! Ik zoek een vlotte vriendin pl.m. 18 19 jaar. Liefhebsters van zomers per fiets naar zee of bos. 's Winters nu en dan een gezellige avond. Br. gaarne onder no. 3509 bureau van dit blad. 21 Woningruil Amster dam OostLeiden. Aan geboden, 2e étage, bevat tende huiskamer, 2 slaap kamers, keuken, waranda, hal en zolder. Br. onder no. 3503 bur. van dit blad. 2 Bromfietsenverhuur c.v.. 50 stuks. Solex, Avros, Tandem. (Voor Zondag, Zaterdagavond halen van 911 uur). Zondags ge sloten. Gratis verzekerd. T. v d. Sluis, Zeemanlaan 39. Tel. 25281 (Halte Pro- fessorenwijk). 21 Houten vaten. Was-, regen-, slobberkuipen. Ook herstellen. IJzeren vaten Tuin-art., spaden, harken, schoffels, grasmachines, kippengaas, prikkeldraad, golfplaten, varkenstroggen, melkgereedschap. enz werkelijk voordelig. Van ouds A. J. Hartwijk, Land- bouwadres Nieuwe Bees tenmarkt 79, t. o. Markt- kantoor. Tel. 26627—24013. Galvaniseren, vertinnen. 2* Betere muzieklesssen. Het vanouds aanbevolen adres: Muziek-Instituut Van Wouw. Rapenburg 1, tel. 20458. Piano Accor deon, Guitaar. Mandoline, Dwarsfluit, Viool. Voor se rieuze leerlingen kosteloos deskundig advies bij aan schaffing van Muziekin strument 3472 TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter grootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1.50. uisluitend tegen contante oetalijig. Schitterende reiswagens, super de luxe. Verhuur tegen normale prijzen Keus uit honderden wagens - Vraag eens prijsopgaaf. Douzastraat 32 - Telefoon 25971 BEKENDMAKING GEMEENTE OEGSTGEEST. Burgemeester en Wethou ders van OEGSTGEEST brengen ter openbare ken: nis, dat op Vrijdag 16 Mei 1952 om 9 uur v.m. in het wijkgebouw van het Groe ne Kruis, de Kempenaer- straat 42, gelegenheid zal worden gegeven tot kos teloze inenting tegen diph- terie. 5144 Oegstgeest, 6 Mei 1952. Burgem. en Weth. van Oegstgeest H. L. DU BOEUFF. De Secretaris, DE VISSER. Adverteert in dit blad doxen

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8