Nederlandse natuurkundigen herdachten prof. Kramers MELKWEG MAANDAG 12 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Groot geleerde, nobel mens Zeer vele Nederlandse physici kwa men Zaterdagmiddag -d het Kamer- !ingh Onnes-laboratorium tc Leiden bijeen om een herdenkingsplechtig heid bij te wonen, gewijd aan de on langs overleden Leidse atoomphysicus prof. dr. H. A. Kramers. De bijeen komst, georganiseerd door de Neder landse Natuurkundige Vereniging, werd bijgewoond door familieleden van de overleden hoogleraar, verte genwoordigers van Curatoren, Rector en Senaat van de Leidse Universiteit en zeer vele vooraanstaande weten schapsmensen, onder wie prof. dr. Niels Bohr uit Kopenhagen, leermees ter en in later iaren nauw medewer ker van prof. Kramers Prof. Bohr is een van de geleerden geweest, die Amerika in staat stelden de atoom bom te ontwikkelen. Prof. Kramers is voorzitter geweest van de VN.- commissic voor controle op de atoom energie. Prof. dr. C. J. Bakker, hoogleeraar in de experimentele natuurkunde te Amsterdam, opende de herdenkings bijeenkomst met een korte schets van de belangrijke plaats var. prof. Kra mers a:s geleerde en mens in de Ne derlandse en internationale weten schappelijke wereld, daarbij herinne rend aan de werkzaamheden van prof. Kramers voor de V.N. en diens arbeid. Als Nederlands gedelegeerde bij de ouderhandelingen met Noorwegen over de samenwerking op het gebied van atoomonderzoek, resulterend in de tot stand korning van de reactor te Kjeller. Prof. Bohr schetste prof Kramers als een nobel en hoogstaand mens, wiens gaven het spr. tot een genoe gen en eer maakten, hem op deze plaats te mogen gedenken Prof. Bohr herinnerde aan de periode, dat prof. Kramers omstreeks het midden van de eerste wereldoorlog na zijn studie in Nederland' naar Kopenhagen kwam, om onder zijn leiding zijn weg te zoeken in het in die tijd aan revd- lutionnaire wijzigingen onderhevige gebied van de theoretische natuur kunde. Zijn werk op het gebied van de atoomphysica is zeer. gevarieerd geweest, ondanks de eigen sfeer die hij in ieder onderdeel wist te leggen. De herinnering aan zijn werk en persoon zal voor alle natuurkundigen een blijvende bron zijn van moed en kracht om naar persoonlijk inzicht de Vier schuren afgebrand Vee gered, veel materiaal verloren Zaterdagmiddag om half vijf is door onbekende oorzaak brand ont staan in een der schuren van een boerderij aan de Haarlemmerweg te Leiden, bewoond door de veehouder •J. Kuiters. Het vuur greep snel om zich heen en tastte spoedig drie an dere schuren aan. Een vijfde schuur, waaruit tien koeien en een paard gehaald konden worden, bleef door krachtig optreden van de brand weer gespaard. De vier andere schu ren brandden geheel uit. Zes var kens en enige biggen werden hieruit gered. Verloren gingen 25.000 kg. stro, 20.000 kg. .hooi, een maaima- chine, een wagen op luchtbanden, een hoeveelheid varkensvoer, een aantal rietmatten, enige kruiwagens, een kaasstelling, een dogcar, een melkwagen en nog enig gereedschap. De brandweer, onder leiding van de heer W. A. Kosten, onder-com mandant, was spoedig met twee mo torspuiten ter plaatse en bestreed het vuur met zes stralen. Toch duur de het nog twee uur, voordat men de brand onder de knie had. De schade is nog niet bekend. De heer Kuiters, die de boerderij huurt, is verzekerd. wetenschap te dienen tegen alle weerstanden van de tijd in. Prof. dr. H. B. G. Casimir, eertijds hoogleraar te Leiden en medewerker van prof. Kramers, thans in dienst van de N.V. Philips te Eindhoven, memoreerde de wetenschappelijke verdienste van prof Kramers. Hij noemde diens bijdragen tot de wis kundige theorieën tei> aanzien van de gnaute-mechanica, ten dele tot stand gebracht in samenwerking met Hei- selberg, een bewijs van de mathema tische virtuositeit die geheel zijn werk beheerste. Een tweede groep van zijn onderzoekingen betrof behandeling van statistische problemen. Tevens vond hij een belangrijk arbeidsveld in de studie van het magnetisme, vooral in de jaren 19331934 in sa menwerking met Beckevell. De theo rieën omtrent straling in electromag- netische velden vormden als het ware een sluitstuk van de wetenschappe lijke denkrichting van deze geleerde. Zij raken het meest fundamentele probleem ten aanzien van de con structie van het electron. In enkele woorden schetste ook deze spreker prof. Kramers als een niet alleen we tenschappelijk, maar ook menselijk hoogstaand figuur, wiens werk nog zeer lange tijd een stempel zal druk ken op de ontwikkeling der theore tische physica. Broeder Pius t In de ouderdom van 76 jaar is gisteren in het St. Elisabeth-zieken- huis te Leiden overleden broeder Pius van Beurden, tot voor enkele maanden koster en portier in het klooster van de paters Franciscanen. Mariënpoelstraat 4. Broeder Pius werd in Kethel (bij Schiedam) geboren; trad in 1903 in het klooster. In April 1933 kwam hij naar Leiden, waar hij door iedere leerling van de Kath. H.B.S. (thans Lyceum) gekend werd als de ijve rige broeder-koster van de school- kapel, die hij steeds met grote toe wijding tot in de puntjes verzorgde. Tot September 1.1 was broeder Pius bovendien portier, van het klooster. Omstreeks Kerstmis moest hij in het St. Elisabeth-ziekenhuis worden op genomen wegens een ernstige hart kwaal, die thans een einde heeft ge maakt aan dit arbeidzaam klooster leven. Mogen de honderden mensen, die broeder Pius in Leiden gekend hebben als een vriendelijk en altijd hulpvaardig mens, hem in hun ge beden herdenken. Hij ruste in vrede. WERKLOOSHEID. Op 3 Mei stonden bij het Arbeidsbu reau Leiden ingeschreven 1988 werk loze mannen, waarvan 276 op D.U. W.-objecten waren tewerkgesteld. Te genover een verdere daling in de bouwnijverheid stond een lichte stij- HILLEGOM Geboren: z. van H. Dekker en A. J. van Woersem; z. van H. A. Prins en M. M. Hoogervorst; d. van R van der Meer en K. Strandstra; d. van J. Tjoelker en A. C. Weijers. Ondertrouwd: L. W. J. van der Drift en M. C. C. van de Loo; M. Ag- terhof en J. E. M. Rutten; J. van Beek en L. Meijll. Getrouwd: H. C. J. Pennings C. A. J. Rusman; J. Havenaar en J. van Aalst- J Oude water en J. Kriebel; C. P. Elstgeest en M. C. Verbrugge. Overleden: J. Cuperus m. 48 jaar. LEIDSCHENDAM Geboren: Wilhelmus Johannes Antonius z. van M. van Logeijen en J. A. Verhagen; Maria Hendrika Ar- nolda d. van C. J. J. van den Berg en M. H. Th. van der Salm; Roelof z. van C. A. de Ruyter en N. van Kestercn; Adrina Martina Maria d. van W. C. Verhagen en C. A. Hoo- gendijk. Ondertrouwd: Franciscus J. Hak kaart en Maria J. L. Reurings; Fran ciscus H. J. Kuypers en Corry W Harm; Gerardus Ciskes en Wilhel- mina Borst. Getrouwd: Christianus Th. F. Koning en Anna M. Hofland; Jan J. Rodenburg en Ariea J. Vrij; Hen drik Gravendeel en Dina C. Kor- ding; Gerardus J. van Heijningen en Petronella Wortman. Overleden: Pieter van Boheemen 74 j., echtg. van M. C. Kraan. ging van het aantal ingeschreven me taalbewerkers. Dit laatste was het ge volg van het ontslag van een twin tigtal arbeiders in enkele bedrijven waar de orderpositie sterk terugliep. Verwacht mag worden, dat vrijwel allen binnen enkele weken weer een werkkring gevonden hebben. Bij een sigarenfabriek te Roosen daal konden 5 Leidse sigarenmakers worden geplaatst. Het is niet uitge sloten, dat binnenkort bij dit bedrijf nog enige plaatsen zullen vrijkomen. Een gelukkige omstandigheid is, dat huisvesting hier geen bezwaren ople vert, daar te Roosendaal voor deze sigarenmakers 30 huizen worden ge bouwd, terwijl zeer waarschijnlijk in de kosten van verhuizing en inrich ting kan worden tegemoet gekomen. Een kans dus voor vakbekwame siga renmakers weer in hun beroep aan de slag te komen. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen daalde enigszins en bedroeg op 3 Mei 162. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND APRIL Sleutels, padvindersriem, duim stok. doosje met inhoud, kinderstep, wanten, portemonnaie, actetas, hand schoenen, steunzolen, cahier, vulpen, tas, schokbrekcr (auto), gymschoen, aanplakbiljetten, passerdoos, heren horloge, badmuts, rol papier, gedeel te van een breukband, zakje met in houd, sjaal, halsketting, militaire tas met inhoud, loden pijp, een paar kindersokjes, een paar kinderkousen, touw, schoolrapport, alpinomuts, jon gensjasje, kindermuts, zakmes, étui met inhoud, bankbiljet, dameshoed, dameshorloge, netje met eieren, overhemd en ondergoed, ceintuur, accu (motor), damestasje, gouden ring, sportschoen, notitieboekje, han gertje. ketting met kruisje, kinder driewieler, grasmachine, vulpotlood, rubber kussen, ballpointpen, mili taire armband, sigarettenkoker, kin- der-armband, muntbiljet, badpak, kinaerschepje, sleutel (motor), pakje met inhoud, rozenkrans, scheermes in étui, parelsnoer, herenhoed, re genkapje, schoolgeldkaart, tennis racket, broche, kerkboekje (R.K.), bankbiljet, bloemenmand, zakje inh. zonnebril en geld, studieboekje, si garenaansteker, bewijs van lidmaat schap A.S.C., washandjes (nieuw), damesrokje, kluwe vissersgaren, ge breid vest, sierspeld, hoofddoek, bril. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16,00 uur. Burgerlijke Stand Geboren: Paula, d. v. P. van Kla veren en D. van der Meij; Joost Alexander Maria, z. v. W. H. M. van Ommen en H. M. van Ellinokhuijzen; Yvonne, d. v. H. M. J. van den Sig- tenhorst en H. M. Laman; Carola, d. d. A. Westphal en G. van Veldhui zen; Neeltje, d. v. K. Post en N. La- gerweij. Overleden: W. van der Kraan, man, 66 j.; F. L. Pracht, man, 57 j.; L. Noest, huisvr. van Vermond, 66 j.; J. Langezaal, huisvr. van Braggaar, 76 j.J. C. Jansen, wed. van Fren- trop, 69 j.: E. J. Brouwer, dochter, 1 dag; M. C. E. Niesten, vrouw, 74 j.; G. H. Brummelkamp, man, 53 j. Gemeenteraad Leimuiden Geen subsidie voor Simava, maar raad staat presentiegeld af De raad van Leimuiden kwam in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen. Bij het verzoek om sub sidie van TIMAVI zegt de voorzdat het aantal subsie-aanvragen steeds maar toeneemt. Men kan niet aan de gang blijven. Hij zou het beter vin den als de raad voor dit mooie doel het presentiegeld voor eenmaal zou willen afstaan. De burgemeester en de secr. zullen dan ook een bedrag gelijkstaande met het presentiegeld afstaan. De heer Tasseron maakt van deze suggestie een voorstel, dat met alge mene stemmen wordt aangenomen. SIMAVI krijgt dus in plaats van 10.— nu 9 x 3 27.— De voorz. deelt mede, dat de Centr. Coöp. Boerenleenbank te Eindhoven ten gunste der gemeente heeft ingeschreven op de Nationale Lening Woningbouw voor een be drag van 2800. Woningbouwlening gaat goed. In totaal is thans ten gunste der gemeente ingeschreven voor 46800. Afgewacht dient nog te worden, hoeveel de actie voor de spaarbrie- ven zal opleveren. De raad besluit aan de heer G. Aartman. een perceel grond te verkopen voor 2.per M2. De heef Aartman zal binnen 12 maanden op dit perceel grond een huis gebouwd moeten hebben anders vervalt het perceel weer aan de ge meente. De voorz. deelt nog mede, dat op 20 Mei a.s. de aanbesteding zal wor den gehouden voor de te bouwen woningen in Nieuwveen, Leimuiden en Rijnsaterwoude. Ingeschreven kan worden voor iedere gemeente afzonderlijk, maar ook kan in massa ingeschreven worden. .De rekening 1950/1951 voor het woningbedrijf wordt door de raad, op jdvies van de commissie van onder zoek, vastgesteld. Op voorstel van B. en W. besluit met ingang van 16 Mei a.s. doktei J. A. Brinkhorst benoemd tot ge meentegeneesheer. Op voorstel van B. en W. wordt de raad aan da Chr. Gezinszorg te Haarlemmermeer een subsidie te verlenen over 1950 van 107,01, over 1951 van 407,88 en over 1952 bere kend naar een aantal vergoedings- dagen van 278 a 2 per dag is f 556. De voorzitter deelt mede. dat B. en W. wat de gezinszorg zuller ko men met een algemene raaelirui dat als van een andere richting met dit werk ook in deze geimeente be gonnen wordt, hetzelfde subsidie kan verleend worden. Ingek. is een verzoek van het Kraamcentrum van het Wit Gele Kruis te R'veen om het subsidie pft nterne verzorgingsdag van f 0.50 op 1.te brengen. B. en W. zijn hier niet voor, omdat het Kraamcentrum, naar hun mening, ook aan de pro vincie om verhoging van het subsidie had moeten vragen. De heer Buikx verdedigd het nut dezer instelling. Hij zou het subsidie op 0.75 per dag willen brengen. Ten slotte wordt be sloten om het Kraamcentrum mede te delen, dat de gemeente bereid is het subsidie te verhogen indien bij de provincie ook een verzoek om subsidieverhoging zal worden inge diend. Van de beslissing de provincie zal het dan afhangen hoe hoog het subsidie zal worden. De voorz. zegt, dat indien later de raad tot verho ging overgaat, dit een algemene re geling dient te worden, zodat ook het Kraamcentrum te Alphen a. d. Rijn in de verhoging zal delen. De voorz. deelt mede, dat de ge meentebegroting dienst 1952 terug is gezonden met enkele opmerkingen. De verbeteringskosten van de toe gangsweg naar de provinciale weg in het oosten moeten betaald worden via de kapitaaldienst door middel van 'n bijdrage van de gewone dienst. Bezwaren werden gemaakt tegen de kosten van het stembureau, terwijl ook tegen de financiering van de verbetering van de Westerdyk (Oude Wetering) enige tegenkanting krijgt. De afsluiting van de Zuidzijde van Vriesekoop wordt nog weer eens ter sprake gebracht. Uit een ingekomen schrijven van het Bestuur vran de Wassenaarsche polder blijkt, dat men thans een heel stuk genaderd is. Men zal nu spoedig tot de onteige ningsprocedure kunnen overgaan. De heer Loosbroek vraagt hoe het staat met de plannen inzake het riet land langs de Ringvaart. De voorzitter zegt dat de nodige voorstellen de raad thans spoedig zullen bereiken. De voorz. feliciteert de heer Ob- deyn met zijn 25-jarig huwelijks feest namens de raad en biedt hem een mooi boekwerk voor zichzelf en een bonbonschaal voor zijn vrouw BOSKOOP ONDERL. GYM.WEDSTRIJDEN GDS Door de afd. gymnastiek van GDS werden onderlinge wedstrijden geor ganiseerd. Er werd met veel animo om de fraaie medailles gestreden. Het verschil bleek bij de meesten zeer ge ring. Zelfs eindigden meerderen met een gelijk aantal punten. Voor de prijswinnaars werd dan een extra prijsje beschikbaar gesteld. Dc volle dige uitslagen zyn: Meisjes le groep: le pr. Riet Ne- derhof 202e pr. Annie v. Rijn 20% prut.; 3e pr. Beppy Binken 20 pnt. Meisjes 2e groep: le pr. Trees v. d. Zwet 22% pnt.; 2e pr. Jini v. Dam 21% pnt.; 3e pr. Lies de Haan 20?4 pnt.; extra 3e pr. Beb Stolwijk 20 pnt. Meisjes 3e groep: le pr. Riet Pouw 21% pnt.; 2e pr. Anny Straver 20% pnt.; 3e pr. Anny Houdijk 20 pnt. Meisjes 4e groep: le pr. Helma Kor- vers 20pnt.; 2e pr. Anny Vuurens 20 pnt.; extra 2e pr. Toos Duits 20 pnt.; 3e pr. Leny Overes 19% pnt. Dames, le graad: le pr. C. Vermeu len 30 pn<t.; 2e pr. A. Brand 29pnt.; graad: le pr. T. v. d. Erf 19% pnt.; 2e pr. B. Reuneker 29 pet.; 3e graad: le pr. C. v. d. Werf 27%pnt.; 2e pr. A. v.' Hevelingen 07pnt. Voor een diploma kwamen in aan merking van de le groep 21, afge wezen 2. Van de 2e groep 19, afge wezen 3. Van de 3e groep 20, afgewe zen 5. Van de 4e groep 22, afgewezen 5. De dames kwamen allen ira aan merking voor een diploma. Jongens I: le pr. Cor Pouw met 20 pnt.; 2e pr. Jan Nederhof 19% pnt.; 3e pnt. Frits Pannebakker 19% pnt.; extra 3e pr. Chris Straver 19% pnt. Jongens II: le pr. Hans Wognum 22% pnt.; 2e pr. Peter Korsen 22 pnt.; extra 2e pr. Jan Romijn 22 pnt.; 3e pr. Adri Loomani 22 pnt. Adsp. meisjes: le pr. Bien Straver met 24% pnt.; 2e pr. Ina Stolwijk 22% pnt.; extra 2e pr. Beb Vuurens 22% pnt. Adsp. jongens: le pr. Jan Sterken- burg 29% pnt.; 2e pr. Jan Degenkamp 28 pnt.; extra 2e pr. Kas Koemans 28 pnt. Heren le graad: le pr. A. v. Leeu wen 34 1/8 pnt.; 2e pr. M. Kuijster- mans 33% pnt.; 2e graad: le pr. P. de Vogel 31% pnt.; 2e pr. E. Mathot 28% prat.; 3e graad: le pr. A. Pan nebakker 32 pnt.; 2e pr. Jac. Wognum 28 pnt. Van de groep Jongens I kwamen 14 in aanmerking voor een diploma. Afgewezen 1. Jongens II slaagden 17, afgewezen 2. Adspr. meisjes slaag den 14, afgewezen 1. Adsp. jongens, geslaagd 14, afgewezen 8. De heren kwamen allen voor een diploma in aanmerking. De Groepscommandant der Rijks politie te Boskoop, verzoekt de per sonen, die als bestuurder van een vierwielig motorrijtuig, zowel per sonen- als vrachtauto, op Vrijdag 9 Mei j.l. tussen 10.45 en 11 uur, in de richting Waddinxveen, over de open bare weg Den Ham hebben gereden, zich in verbinding met hem te willen stellen. Het betreft een aanrijding, waarbij zowel een personenauto, als een vrachtauto indirect zijn betrok ken. Het is niet uitgesloten, dat de bestuurders van deze motorrijtuigen niets van de aanrijding bemerkt heb ben. LANGERAAR ARTI CONCERTEERDE Het was een nieuwe onderneming van de R.K. Muziekver. „Arti et Re- ligioni" om op Zondagmiddag een zaalconcert te geven in het Parochie huis. Van de zijde van het publiek was er goede belangstelling en ieder heeft op deze manier nog weer eens kennis gemaakt met hetgeen er aan vernieuwingen en uitbouw gedaan wordt. En ook yan het ernstig stre ven in deze vereniging om iets te betekenen in het culturele leven. Onder leiding van dc dirigent, de heer Ale?c Muller, werd een pro gramma uitgvoerd, waarin tal van mooie muziekwerken keurig werden uitgevoerd. Van de nummers, die werden uitgevoerd, noemen we o.a. Verjaardagsserenade van Paul Lin- cke en Kabouterfeest van Kopping, beide in een bewerking van de diri gent. Een prestatie van betekenis was de uitvoering van de grote con- certwals „Fleur de Lotus'' van Ohl- sen. Ook de Strauss walsen potpourri arr. Maas viel uitstekend in de smaak. Het programma besloot met een mars, getiteld „Arti Parade Mars", gecomponeerd door de heer Muller, dirigent. Het was een succes vol slot. Als aardige attentie ter ge legenheid van Moederdag had de di rigent een potpourri samengesteld uit bekende wijsjes en de moeders ter ere werden deze door de zaal uit volle borst meegezongen. Het pro gramma had enkele aardige afwis selingen. Zo was ook het optreden van de leerlingen die zich voorbe reiden om de gelederen van Ati te komen versterken. Dit optreden ging order leiding van de heer Joh. v. Kessel die de opleiding verzorgd had. Voorts was er een eerste kennisma king met het nieuwe tamboercorps dat onder leiding van de heer Joh. Versluis zich in een eerste show- optreden presenteerde. Spiaakjetland, uietd uivcfietyjkheid Tegen de hellingen van de Rijnvallei, bij het plaatsje Niederheimbach in Duitsland, hebben twee Duitse beeldhouwers een sprookjeswereld voor kin deren geschapen. Het décor en de figuren van dc bekendste sprookjes vindt men hier terug in een park, dat gebouwd is op de glooiing van de- berg, met een wijd uitzicht op de Rijnvallei, een ideale omgeving. Na enige honderden treden beklommen te hebben, moeten dc jeugdige bezoekers door een lange donkere tunnel. Als ze weer in het licht komen, zijn ze in een geheel nieuwe wereld, vertrouwd en bekend uit de verhalen, bevolkt door bekende figuren, met nieuwe her-ontmoetingen om iedere hoek van ieder laantje. De twee mensen die deze heerlijke illusie voor de kinderen gebouwd hebben zijn Albert Konrad en Ernst Heilmann. Links kinderen op ontdekkingstocht door sprookjesland. Zij wagen zioh selfs, de twee oudsten tenminste, in het huisje van de Boze Toverheks. Hans en Grietje staan schuchter om een hoekje te kijken, terwijl de kleinste van de jeugdige be zoekers ook liever even de kat uit de boom kijkt. Rechts: Assepoester ia misschien wel één van de meest geliefkoosde sprookjesfiguren en er zijn dan ook veel kinderen die haar een bezoek brengen. Ofschoon de duiven van steen zijn laten de kinderen stukjes brood, koekjes en lekkers voor ze ach ter in de bak op dc grond. Niet te vatten afstanden VAN DE IN DE WEEK na Zaterdag 19 April komt de maan pas laat in de nacht op tegen de morgera zelfs en als wij dan in de vooravond de sterren hemel willen bekijken, zulen wij van haar licht in elk geval geen last heb ben. Wil nu het wéér ook nog een beetje meewerken, dan zien wij 's avonds van noordoost naar zuid west die vage, altijd nog wat geheim zinnige, lichtende baan aan de hemel staan die wij in navolging van de oude Grieken Melkweg noemen. Herakles, zo vertelt immers de klas sieke mythologie, morste eens een druppel moedermelk van Hera. Die druppel viel door de eindeloze ruim te, overal waar hij langs kwam een lichtend spoor nalatend. Sinds Galileï nog geen drie en een halve eeuw dus weten wij ZOETERWOUDE— LEIDERDORP Huisvlijt-tentoonstclling. Zater dag 17 en Zondag 18 Mei organiseert de K. A. B. in het parochiehuis dc jaarlijkse huisvlljttentoonstelling. De inzendingen zijn onbeperkt en zullen onder vakkundige leiding in groepen worden gerangschikt, welke hoofd zakelijk zullen bestaan uit teken- en schilderwerk, hout en smeedwerk voor heren en handwerken voor da mes. Verschillende bijzondere inzendin gen zijn er ook te verwachten, waar voor reeds plaatsen gereserveerd zijn De inzendingen moeten geschieden op Donderdag 15 en Vrijdag 16 Mei des avondvan 8 tot 10 uur. Zater dagmiddag om half vijf wordt tentoonstelling geopend door pas zijn). Naar zijn vorm is het vergele ken) met een pannekoek, een betrek kelijk platte lens en ook wel met een wagenwiel. De laatste vergelijking treft in zoverre doel. dat het Melk wegstelsel inderdaad, als een wiel, een wentelende beweging uitvoert. Maar dit wielvormige eiland in het heelal is zo groot da. de buitenste delen ervan enige milliocncn jaren nodig hebben cwn één keer „de ronde te doen"! Reken maar na. De middellijn van ons wagenwiel is van een grootte-orde van laat ons zeggen 150.000 lichtjaren. Eén licht jaar, gebruikelijke lengtemaat in het heelal, is de afstand die het licht in een jaar doorloopt. Dc snelheid van het licht bedraagt 300.000 km. dat de Melkweg, bezien door eenPer seconde (afgerond) en. om een flink vergrotende kijker, zich oplost I lichtjaar in kilometers uit te druk- in ontelbare kleine sterretjes. Latere i ken moet men dus uitrekenen hoeveel onderzoekers hebben de afstand van!seconden één jaar bevat en dit getal die sterretjes bepaald en zo hebben wij langzamerhand enig beeld gekre gen van ons Melkwegstelsel, (er zijn vele, ontelbaar vele van die Melk wegstelsels 'n het heelal: het zijn de nevelvlekken of spiraalnevels, die alleen door een telescoop zichtbaar over vijf uur zal de openstelling voor het publiek geschieden. Ned. Kath. Vrouwenbeweging. Zoals altijd in de Meimaand heeft ook dit jaar de Kath. Vr. Bew. wederom een avond belegd. Als spreekster voor deze avond was uitgenodigd zr. L. Simons, Vrouwe van Bethanië van Huize „Verbum Dei" uit Leiden, die sprak over het Bekeringswerk. V-ooraleer Zr. Simons met een verslag over het werk aanving, gaf zij op indrukwekkende wijze weer het ont staan en de stichting van haar con gregatie, zomede het doel ervan. Ver volgens wijdde zij uit over het werk in deze tijd, dat voornamelijk ligt on der niet-katholieken. De G. A. dank te zr. Simons voor haar rede. Bij het bespreken,,van het uitstapje, dat ook op het programma stond, werd be sloten dit jaar een trip naar Noord- Holland te maken. Voor deelname of inlichtingen vervoege mèn zich bij de secretaresse. Niet onvermeld mag blijven de omlijsting van deze avond, die wederom in handen was van me vrouw Wand. „Arsenicumen oude Kant'1. Zaterdagavond waren wij getuige van het typische toneelstuk „Arsenicum en oude Kant" van J. Kessel- ring, De vertolking door de jonge tonelisten van dit moeilijke stuk vol humor, overtrof de verwachtingen, die wij ons na hun optreden in het vorige jaar gevormd hadden. De dwaze verwikkelingen hielden het voor de meerderheid jeugdige pu bliek vol spanning. Zelfs het uitval len van de stroom verbrak de stem ming niet en toen na enkele minuten het spel hervat werd bij het licht van kaarsen, dekte het romantische hier van het zichtbare zwakkere spel. Rector Groot en pastoor van Leeu wen gaven door hun aanwezigheid blijk van belangstelling. TER AAR Melkcursus. Op het bedrijf van de heer J. C. van Leeuwen werd het eraamen voor melken afgenomen. Voorz. was de heer P. Wahle uit Ze venhoven; de jury bestond uit de heren D. v. Vliet uit Ter Aar en D. van Akker uit Alphen a. d. Rijn. De heer C. H. Kroft wist het maxi maal aaratal punten te behalen resp. 121% en 189. Verder slaagden de da mes Jannie van Leeuwen en Alida Hendrikse en de heren P. C. Verkerk en A. Verkerk, allen te Ter Aar, en de heer A. v. d. Marei tc Nieuwkoop. De hoofdassistent van de Rijkszui- velconculent te Gouda, de heer de prijzen uit. vermenigvuldigen met 300.000. Zo veel kilometer (ongeveer tien maal millioen maal millioen), is één licht jaar. GEEN MENS, ook geen sterren kundige, kan al rekent hij er wel mee zich werkelijk voorstellen, hoe groot zo'n afstand is. Toch neemt men met de grootste telescoop ter wereld, die van Mount Palomar in Californië, sterrenstelsels waar die 300 millioen lichtjaren van ons ver wijderd zijn. Als een band van licht. Maar laat ons terugkeren lot ons eigen Melkwegstelsel. Wij zien dc Melkweg als een vrij smalle band aan de hemel. Ook elders staan wel sterren verspreid maar die smalle baan van diffuus licht is gebonden aan een bepaalde plaats. Om te ver klaren hoe dat komt, kan het beeld van de pannekoek het best dienen. Ons hele planetenstelsel (ook dus de aarde waarop wij leven) neemt daarin de plaats ii va.: een héél klien deeltje deeg, tamelijk dicht bij dc rand van de pannekoek. Richten wij nu dc blik in een bepaalde rich ting, namelijk zo, dat de lijn waar wij langs kijken in het vlak van de pannekoek ligt, dan ontmoet .ons oog veel van die andere deeg-deeltjes. Maar in een andere richting gezien, blijken die deegdeeltjcs veel dunner te zijn gezaaid. Zo komt het dat wij aan een groot deel van de hemel be trekkelijk weinig sterren zien staan, terwijl zij zich echter in de Melkweg opeenhopen tot een ontelbaar aan tal. Maar hoeveel is ontelbaar nu eigen lijk? Wat betreft het aantal sterren in ons Melkwegstelsel komt dc astro noom Bürgel ergens tot een getal van twee honderd milliard. Zoveel sterren in dc Melkweg en sterren zijn zonnen. Elke ster is een zon. Sommige zijn kleiner, andere veel groter dan „onze" zon. Alle echter staan veel en veel verder weg dan onze zon, daardoor zien wij hen slechts als puntjes. Draaien er ook planeten om die zonnen, zijn er nog meer „bewoonde werelden"? De ster renkunde weet het niet, al zijn er astronomen, die het bestaan van „ze ker meer dan een millioen zonnen" aannemen, „waaromheen planeten zouden kunnen draaien". Planeten, niet ongelijk aan de aarde. Maar zelfs de machtigste telescoop is niet in staat, die eventuele planeten te ont dekken: zij zijn tè ver weg dan dat hun zwakke (weerkaatste) licht hier MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 12 Mei. Vee. Aanvoer: totaal 1532 stuks waarvan 868 vette koeien en 664 varkens. Pry- zen: vette koeien 3.003.35, f 2.80— 3.00, 2.602.80 en varkens 2.12, f 2.09 en 2.06 per kg. levend ge wicht. Veulens aanvoer iets ruimer, handel lui, niet hoger in prijs; var kens: aanvoer groter, handel traag, riet eeheel prijshoudend.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3