S)e ESSEN OP STELTEN Communistische rel in Essen Ridgway's uitgeleide Oostenrijkse bondskanselier in de V.S. Generaal Dodd door gevangenen vrijgelaten Begint de speldenprikkerij weer? Economisch rapport van dè V. N. 4 motor-ongelukken in dit week end Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 12 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12585 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6.p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Straatgevechten met één dode en vele gewonden Een dode en vele gewonden, o.w. een politieman, waren de slachtoffers bij hevige vechtpartijen, die gistermiddag in het hartje van Essen ontstonden, toen de politie een verboden demonstratie van 30.000 jeugdige communis ten uiteen joeg, die wilden betogen tegen het West-Duitse „vredescontract" en de herbewapening van West-Duitsland. Met vuurwapens en gummistok ken moesten de 300 politiemannen zich verdedigen tegen de opgewonden jongelui overigens niet alleen communisten, doch voor een deel ook leden van extreem-linkse en illegale organisaties die ondanks een demonstra tieverbod toch te hoop liepen voor het gebouw van een bloemententoonstel ling en de aanmaning tot doorlopen van de politie beantwoordden met het gooien van stokken en stenen. Zaterdagavond al werd de com munistische mantelorganisatie, de „jonge generatie", te verstaan gege ven, dat de betoging niet kon door- vele godsdienstige plechtigheden in gaan wegens de feeselijkheden en de Essen in verband met het 1100-jarig bestaan van de stad. De ganse dag patrouilleerde de po litie door de binnenstad, waar tal van groepjes jongelui opgewonden stonden te praten. In de middag echter zagen zij toch kans, in groten getale samen te ko men voor het gebouw, waar juist een bloemenexpositie werd gehouden. Toen de duizenden jonge mensen van wie velen lid waren van de (in West-Duitsland verboden) commu nistische „vrije Duitse jeugd", al droegen zij niet de gebruikelijke blauwe hemden zich met stokken Vandaag vertrekt generaal Ridg- way, die aan het eind van deze maand zijn functie zal aanvaarden als op volger van generaal Eisenhower te Parijs, uit de Japanse hoofdstad, waar men van plan is hem op even grandioze wijze uitgeleide te doen als indertijd generaal MacArthur. Ridgway heeft het opperste gezag vertegenwoordigd in de maanden, die verliepen tussen het ontslag van generaal MacArthur en het van kracht worden van het Japanse vre desverdrag, dat Japan weer tot een souvereine natie maakte. Japanse politiemannen zullen de zestien kilometer lange weg afzetten, die leidt van Ridgway's residentie naar het vliegveld Haneda. Aan beide einden van deze weg zullen Amerikaanse erewachten staan op gesteld. Premier Josjida en het ge hele corps diplomatique zullen de scheidende generaal vaarwel zeggen. Ridgway zal voordat hij zich naar Parijs begeeft, tien dagen in de Ver enigde Staten verblijven, waar hij zich op de hoogte gaat stellen van de nieuwste proeven met atoom wapenen. Hij heeft veel verwachtin gen van zijn werk als Atlantisch opperbevelhebber in Europa, want, zo deelde hij aan Reuter mee: Ik heb bij de oorlog in Korea veel ervaringj opgedaan met strijdkrachten die rut' diverse naties zijn samengesteld. en stenen tegen de politie te weer stelden en het tevens kwam tot ge vechten met anti-communistische jongeren, grepen de agenten naar de vuurwapens. Doch ook uit de rijen van de betogers werd met pistolen geschoten, naar later kon worden vastgesteld. Naar de herkomst van deze wapens wordt nu een onderzoek ingesteld. Van de 140 arrestanten werden er 60 na korte tijd weer vrij gelaten. Ook na de vechtpartijen, die een halfuur duurden, trachtten de com munisten op verscheidene plaatsen van de stad op kleine schaal beto gingen op touw te zetten, maar ver dere incidenten hebben zich toch niet meer voorgedaan. Het Oostduitse persagentschap ADN noemde de relletjes „een van de ongelofelijkste misdaden, ooit ge pleegd door de Westduitse politie" en begaan tegen meer dan 20.000 jeug dige personen, die waren samenge komen voor „een machtige vredes demonstratie tegen het oorlogsver- AARTSBISSCHOP VAN NAPELS OVERLEDEN. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is op 79-jarige leeftijd plotseling overleden de aartsbisschop van Na pels, Alessio Kardinaal Ascalesi. Doodsoorzaak was een hartsverlam- ming als gevolg van een dubbele longontsteking. Kardinaal Ascalesi was de oudste van de priester-kardi nalen, die nog door Paus Benedictus XV zijn gecreëerd. Met dit overlijden is het aantal kardinalen thans ge daald tot 47. De Oostenrijkse bondskanselier, dr. Leopold Figl, is Zondag uit Londen in de V.S. aangekomen voor een be zoek van twee weken. Hij zal o.m. met president Truman en de minis ter van buitenlandse zaken, Dean Acheson, besprekingen voeren over het vredesverdrag voor Oostenrijk. Figl verklaarde, dat Oostenrijk in geen geval een afzonderlijk vredes verdrag met een der mogendheden zou tekenen, omdat dit het land in tweeën zou verdelen. Muur stortte in I Sieeótitxeuyde in Zuid £im&utp Vijf-en-dertig personen zijn Zater dagavond te Belleville, 400 km. ten I Noordoosten van Buenos Aires, om het leven gekomen door het instorten van een stenen muur, die als geïm proviseerde tribune werd gebruikt bij een bokswedstrijd. Ten minste twintig personen ver keren in een ernstige toestand. EXPLOSIE NABU KIEL. In een munitie-opslagplaats te Jaegersdorf, ongeveer 25 km. van Kiel, zijn Zondag 50 ton munitie uit de oorlog de lucht ingegaan na een brand, die vermoedelijk is ontstaan door zelfontbranding van kruit. De munitie, door de Britten na de oor log in de Baltische Zee geworpen, werd later door Duitse duikers naar de oppervlakte gebracht en zou als schroot worden gebruikt. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De schade is nog niet te schatten. De ontploffingen waren vijftig km. ver te horen. Geheimzinnige verdwijning De 26-jarige Nederlander Ralph van Stephen, die per auto zijn huwelijks reis door Italië maakt, is op geheim zinnige wijze zijn 21-jarige echtgeno te en zijn auto kwijtgeraakt. Midden in de nacht, tussen Batti- paglia en Paestum, ten Zuiden van Napels, kreeg de auto panne. v. Ste phen liet zijn vrouw, wier meisjes naam Mantanberg luidt, in de wagen achter en ging op zoek naar een mon teur. Toen hij een half uur later te rugkeerde, waren zijn echtgenote en de wagen op geheimzinnige wijze ver dwenen. Het politie-onderzoek heeft tot heden geen resultaat opgeleverd, der niets gezegd over de omstandig- Twintig tanks kwamen hem halen Kort nadat Zaterdagmorgen 20 tanks op het eiland Koje waren aangekomen om generaal Francis Dodd desnoods met geweld uit de handen van commu nistische krijgsgevangenen te bevrijden, is hij vrijgelaten. Onmiddellijk werd hij per vliegtuig eerst naar Seoel overgebracht, waar hij over zijn zijn gevangenneming door de commandant van het Achtste Lger, generaal Van Fleet, werd ondervraagd, en daarna naar Tokio gebracht. „WAARDIG BEHANDELD" Niemand, behalve generaal Van Fleet en enkele andere hoge officie ren, werd toegestaan met hem te spreken. Hij schijnt evenwel te heb ben verklaard, dat hij door de krijgs gevangenen „hoffelijk, met respect en op waardige wijze" is behandeld. In een officiële bekendmaking van het Achtste Leger werd gisteravond verklaard, dat generaal Dodd uit zijn gijseling werd verlost, nadat zijn opvolger in zijn functie als kampcommandant, generaal-majoor Charles Colson, had beloofd, dat het kamp volgens de regels van de Con ventie van Genève zou worden be heerd. In deze bekendmaking werd ver- Waamm niet in een mnd bed? Berlijners worden reeds ongerust De Berlijners, die vandaag de dag kunnen vieren, dat drie jaar geleden de blokkade eindigde, hebben opnieuw reden om zich ongerust te maken. Het spelletje van het „speldenpïikken" is nl. weer begonnen. Donderdagnacht werden nl. voor het eerst Britse en Amerikaanse patrouilles, die, als ge bruikelijk, de grote „Autobahn" naar West-Duitsland opreden, door de Russische controleposten teruggestuurd een actie die nadien voortdurend is herhaald en waarvoor geen verklaring werd gegeven. De drie Westelijke commandanten hebben reeds bij hun Russische amb- genoot geprotesteerd. Doch hoewel het Westberlijnse blad „Der Tag" er waarschuwend aan herinnert, dat „de eerste grote breuk eveneens be gon met dergelijke kleinigheden als het terugsturen van patrouilles", maande burgemeester Reuter de be volking in een radiorede aan, de be dreiging van het Oosten niet al te ernstig te nemen onder het mot to, dat „blafende honden niet bijten". Intussen verwacht men, dat de Franse autoriteiten er ruim de tijd voor zullen nemen, alvorens te ant woorden op het Russische protest, dat een Frans vliegtuig Donderdag j 1. buiten de luchtcorridor tussen West-Duitsland en Berlijn gevlogen heeft. Wel hebben de Fransen toegege ven, dat dit vliegtuig dat bood schappen van Parijs overbracht bij vergissing korte tijd buiten de voorgeschreven route heeft gevlo gen, maar zij willen eerst wachten op het Russische antwoord op het Westelijke protest tegen de beschie ting door Russische jagers van een Frans passagierstoestel (op 29 April). Aan het geallieerde onderzoek naar de beschadigingen aan dit vliegtuig hebben de Russen, ondanks de invi tatie daartoe, niet deelgenomen. Als U er altijd naar gesnakt heeft eens in een rond bed te slapen, dan kan deze wens nu vervuld worden. En, behalve de ongewone sensatie, heeft een rond bed nóg enige voordelen. Het is bijzonder decoratief en neemt weinig plaats in. Overdag tenminste kan het bed ongeveer vijftig centimeter klei ner gemaakt worden. Het was voor het eerst te zien op de Jaarbeurs voor het Hotelwezen te Mainz in Duitsland. ARNHEM—HILVERSUM PER ZWEEFVLIEGTUIG. Jan Koek, instructeur van het KNVVL-zweefvliegcentrum Teriet, heeft als onderdeel van de training voor de wereldkampioenschappen een snelheidsvlucht van Teriet naar Hilversum gemaakt. Hij legde het 55 km. traject in 54 minuten af, d.w.z. met een gemiddelde snelheid van 61 km. per uur. Dit mag een uitstekend gemiddelde voor een zweefvliegtuig worden genoemd. Bij het oversteken van de ene ther- miekbel naar de volgende vloog hij met zijn Minimoa zweefvliegtuig soms 130 km.h om de met cirkelen in de thermiek verstreken tijd weer in te halen. heden rond generaal Dodd's vrijla ting. Wel werd er verklaard, dat de toestand op het eiland, waar in de verschillende kampen ongeveer 80.000 communistische gevangenen zijn gehuisvest, weer normaal is. Het bericht over ongeveer 20 „Pat- ton"- en „Sherman"-tanks, die op Koje waren aangekomen, was af komstig van de Amerikaanse corres pondent Sanford L. Zalburg, die bij toeval op Koje aankwam en ontdek te, „dat het Dodd-day was". Volgens zijn verklaring waren de kampautoriteiten gereed om geweld te gebruiken, ten einde generaal Dodd te redden, maar zijn vrijlating maakte dit overbodig. Onder de Amerikanen op het eiland is men al gemeen van mening, dat het vlag vertoon van de tanks gedeeltelijk debet is aan het capituleren van de krijgsgevangenen. Opzienbarende publicatie „Le Monde" het rechtse Franse dagblad, dat bekend staat om zijn „neutralistische" gezindheid heeft de zer dagen een z.g. geheim rapport van de Amerikaanse admiraal Feoh- teler gepubliceerd, waarin deze o.m. verklaard zou hebben, dat oorlog on vermijdelijk zou zijn en voor 1960 zou uitbreken. De voornaamste strekking van het z.g. rapport is, dat niet zozeer het continentale Europa, maar het ge bied rondom de Middellandse Zee vitaal is voor de defensie der Ver. Staten, en dat het Amerika's belang is in samenwerking met de Ara bische volkeren waarmee Enge land en Frankrijk moeilijkheden heb ben dit gebied tot basis van hun militaire voorbereiding te maken. Over deze publicatie is onmiddel lijk een grote deining ontstaan in de politieke centra en in de Westeuro- pese pers. Fechteler zelf heeft de juistheid van dit rapport ontkend en gezegd, dat zijn inzichten lijnrecht tegen de beweringen in de publicatie van „Le Monde" indruisen. „Le Monde" houdt echter vol, dat het wel waar is. Te Parijs, Londen en Washington is men begonnen met een onderzoek betreffende het opzienbarende be richt. Hoge Amerikaanse autoritei ten merken op, dat ook ondanks alle tegenspreken het bericht grote scha de zal toebrengen aan de Amerikaan se buitenlandse politiek. Een van de hoogtepunten van de feestviering in Zuid-Limburg ter gelegen heid van het Gouden Jubileum van de Staatsmijnen was Zaterdag de enor me optocht, welke door de straten van Geleen trok. Een stoet van ongeveer 3 kilometer lengte vertoonde in bontgekleurde taferelen de historische ver binding tussen Zuid-Limburg en de kolenwinning; van de oudste tijden tot het heden. Foto boven: De mijn-industrie trekt duizenden vreemdelingen: Slovenen, Italianen, Polen, Duitsers en „bewoonsters van de Gordel, van Smaragd", zij allen vonden werk en brood bij de mijnen en een tehuis in Zuid-Limburg. Foto onder: een groep monniken van Rolduc, die omstreeks 1100 de eerste kolen wonnen in het Wormdal bij Kerkrade. Konden deze Eerwaarde Heren hun primitieve manier van kolenwinning eens vergelij ken met de moderne staatsmijnen. Wereldproductie steeg De wereld heeft in 1951 meer goe deren voor de burgerlijke consump tie geproduceerd dan in enig vorig jaar, zulks ondanks de grote bewa peningsprogramma's. Maar de bevol king van de wereld nam sneller toe dan de voedselproductie en er is ge middeld per hoofd minder gegeten dan» 15 jaar geleden. p Deze feiten worden gepubliceerd in een economisch wereldrapport van de Verenigde Naties. De economisch ten achter geble ven gebieden hebben in 1951 weinig of geen industriële vorderingen ge maakt, maar zij bleven kapitaalgoe deren ontvangen uit industrieële lan den zonder dat de bewapening daar een einde aan maakt zoals gevreesd werd. De coördinatie der economieën in de Oost-Europese landen is aanzien lijk versneld door de Koreaanse oor log. Dit proces is ook gestimuleerd door een slechter worden van de han delsbetrekkingen met het Westen. Duitsland en Japan hebben met succes getracht markten van het ster- linggebied te veroveren en verwacht kan worden, aldus het rapport, dat deze landen spoedig een nog groter deel van die markten tot de hunne zullen maken. Het onvermijdelijk ge volg hiervan zullen nog grotere fi nanciële moeilijkheden voor Groot- Brittannië zijn. Met uitzondering van Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben de meeste vooraanstaande geïndustriali seerde landen hun handelsoverschot ten vergroot of hun tekorten ver minderd in 1951. In de Oost-Europese landen nam de industriële productie toe, het meest in Polen, Hongarije en Roemenië (25 pet.). De toename in de Sowjet-Unie wordt voor 1951 op 16 pet. gesteld en voor Joego-Slavië op 6 pet. In alle Tijdens het afgelopen weekeinde zijn vier motorrijders dodelijk ver ongelukt. In *de provincie Gro ningen hadden drie ongelukken plaats, twee er van waren indirect het gevolg van een motorrace, welke Zaterdag in het plaatsje Folbert werd gehouden. Een monteur, een zoon van de ga ragehouder L. uit Tolbert, wilde een motor proberen, die hij juist had ge repareerd voor een racer, die deel zou nemen aan de motorwedstrijden. Hij vloog tegen een brugrand op en werd direct gedood. Nabij Roden werd de 35-jarige P. van A. uit Rotterdam gedood toen hy met zijn motor tegen een mest wagen opreed. Zijn echtgenote liep enkele ernstige verwondingen op. Te Groningen kwam een motor rijder in botsing met een personen wagen. De motorracer, W. L. uit Groningen, was direct dood. De toe stand van de duo-passagier H. H. van der M. is zorgwekkend. De 34-jarige A. B. uit Sloten (NH), die deelnam aan de „Coupe de la Montagne-rit", uitgeschreven door de Veenendaalse motorclub in KNMV verband, is op de onbewaakte over weg in Meu (Lunteren) tegen de van Amersfoort komende electrische trein gereden en een eind meegesleurd. Hij was op slag dood. Oost-Europese landeni behalve Joego- Slavië bleef het nationale inkomen stijgen. ONRUSTIG TUNESIë. In Tunesië is het nog altijd niet rustig. Bij demonstraties in Tunis zijn Zondag enige politiemannen en een onbekend aantal betogers ge wond. Voor het huis vani premier Bakkoesj werd uit een menigte be togers een handgranaat geworpen naar de politie, die hierop op de be togers vuurde. De demonstranten trokken af met medeneming van hun gewonden, doch op het laatste ogen blik werden nog twee granaten ge worpen, waardoor twee personen werden gewond. Uit een groep betogers, die zich tezelfder tijd voor de woning van de minister van landbouw had verza meld, werd eveneens een bom gewor pen. Deze ontplofte echter niet. Onmiddellijk hierna deden zich op drie punten in de Europese stad ont ploffingen voor, waarbij echter geen slachtoffers vielen cn slechts geringe schade werd aangericht. Kardinaal De Jong Z. Em. Kardinaal de Jong, aarts bisschop van Utrecht, wordt Maan dagmorgen ter observatie opgbnomen in het ziekenhuis Sint Johannes de Deo in het Westeinde te Den Haag. Zijn gezondheidstoestand geeft echter geen reden tot ongerustheid. EXPOGE-HERDENKING TE O VERVEEN. Gistermiddag is de jaarlijkse her denking van de vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezet tingstijd, „Expogé", voor de gevallen illegale strijders gehouden op de erebegraafplaats te Overveen. Ds. S. R. Smilde uit Dordrecht sprak de herdenkingsrede uit, waarin hij de nadruk legde op de liefde en gerechtig heid, die bij elkaar behoren. De adjudant van H.M. de Koningin, ritmeester W. F. R. Bisschoff van Heemskerk, legde een krans tevens namens de Prins. Onder de talrijke aanwezigen was ook een Belgische vertegenwoordiging. Voorts werd een krans van de Bund der Verfolgten des Naziregiems uit Düsseldorf ge legd. Siavcettje Wie met stiptheid weet te gehoor zamen, weet gewoonlijk ook te ge bieden.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1