Over fraude in Leeuwarder gevangenis Licht in de overval te Zuidlaarderveen De a.s. korfbalwedstrijd van Nederland tegen België De K.N.M.V.-motorraces te Zandvoort op 18 Mei DONDERDAG 8 MEI 1952 de leidse courant tweede blad pagina 1 Leeuwarder Hof sprak zich uit: Voor de Leeuwarder Rechtbank is gisteren de zaak van de fraude in de Leeuwarder gevangenis in behandeling gekomen, waarbij een hele serie personen betrokken was, de directeur van de gevangenis incluis. Deze kwam het laatst voor het beklaagdenbankje en hij voelde een felle aanval van de officier van Justitie over zich komen ter zake van het wanbeleid door hem gveoerd. Mr. Hollander merkte daarbij op, geen enkel verwijt te willen uiten over het nieuwe gevangenisregiem. Wat hier veroordeeld wordt, is het systeem-J., die wel een harde werker was en iemand met veel hart voor rijn gevangenen, maar die blijk heeft gegeven, niet aan het hoofd te kunnen ttaan van een dergelijke grote inrichting als de Leeuwrader gevangenis. Deze verdachte was niet fel, maar hij nam ook geen schuld op zich; hij wierp deze op zijn werkmeesters en op zijn directeur. President: Het is wel heel fraai, dat u de directeur van allerlei dingen be schuldigt, maar als directeur moet je aan de adjunct een en ander kunnen overlaten. Ik kan zelfs het eerste be ginsel van controle niet bij u vinden. V.: Ik heb geweten, dat een kam peerwagen voor v. K. in de werk plaatsen werd gemaakt Officier: En de nota, te laag, is eerst ingediend, toen het onderzoek van de rijksrecherche in de gevangenis was begonnen. U had toch uw instructies »sn het departement zwart op wit. Ik begrijp eigenlijk niet wat u in uw functie eigenlijk deed. Gebrek aan'controle. Uit de controle van de Rijksac— countantsdienst bleek, dat de admini stratie van de bijzondere strafgevan genis in vele opzichten het onder zoek bemoeilijkte. Loonbriefjes waren vernietigd. Materiaalopgaven klopten niet. Controle op verv/erkte materia len bleek vaak te ontbreken. Het to taal der verduisterde of zoekgeraak te goederen is zuinig geschat op ƒ25.000 te stellen. Vandaag zullen in deze langgerek te zaak de pleidooien worden gehou den. De uitspraak is bepaald op 21 Mei a.s. Eis tegen directeur: voorwaardelijke straf Tot zijn eis komende, vroeg de of ficier tegen de directeur J. drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf en tegen de adjunct-directeur even eens drie maanden voorwaardelijk plus 250 boete, daarbij rekening houdende met het hem te geven on eervolle ontslag. Tegen de bouwkun dig ambtenaar van K. luidde de eis een jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk met aftrek, tegen de werk meester S. een jaar. waarvan zes maanden voorwaardelijk met aftrek, tegen de veehandelaar W. twee maan den voorwaardelijk en 500 boete, tegen Jantina van V. veertig gulden boete en tegen de kantoorbediende G. veertien dagen voorwaardelijk en ƒ200 boete. Over de zitting, welke werd gehouden in de hoge blanke Leeuwarder recht zaal, waarvan, naar de „Tel." schrijft, één hoek was volgestort met de meest vreemdsoortige bewijsstukken: tasjes, lakens, hanglampen, blikjes olie, rollen stof, een gasstel, naaigar- nituren, leren voetballen, cameratas- sen, huisdeuren, rubberslangen, enz. Een trieste, verfomfaaide boedel, waar een opkoper misschien een paar honderd gulden voor zou geven. De 64-jarige geschorste directeur A. J. zag zijn zaak het laatste behandeld. Een tragische figuur, geschorst op de rand van zijn pensionnering. Gevan genisdirecteur achtereenvolgens te Groningen, Rotterdam en Leeuwar den. Een leven binnen de gevangenis muren. Een figuur over wiens metho den tientallen loffelijke artikelen zijn verschenen. Een figuur ook, die bui ten de gevangenis bloot heeft gestaan aan felle critiek. Hem is verduistering van verschei dene voorwerpen ten laste gelegd, die in de werkplaatsen van de gevangenis uit rijksmaterialen werden gemaakt. Een hanglamp, een benzine-motortje, een costuum, leer voor een paar schoenen, een radiokast, een ten ge schenke gegeven prijzenkastje, ge reedschap aan een vrijgelaten gevan gene. Psychologische fout. President: u hebt misschien de psychologische fout gemaakt, dat u zich langzamerhand hoofd van een eigen bedrijf hebt gevoeld. Het is, zo als de officier heef4 opgemerkt: U hebt een'beetje Sinterklaas gespeeld. Verdachte: Ik ben er van overtuigd, dat velen van mijn collega's in som mige gevallen hetzelfde zouden doen. Officier .(fel): U bent particulier. Als u dingen bestelt of weggeeft in of uit de gevangenis, doet u dat als particulier! President: Ik gun u van harte dat costuum, dat u hebt laten maken, maar niet hebt betaald. Maar u had dat niet moeten doen. Verdachte (strijdbaar): liet initia tief daartoe is niet van mij uitgegaan. Ik had toestemming van de inspecteur van de Arbeid. Ik heb prijzen laten maken voor mijn personeelsvereni ging, omdat het departement daartoe het initiatief heeft genomen. President: Het feit misschien, dat het departement gekke dingen zou DE KINDERVERLAMMING TE BOLSWARD. Mede dank zy de strenge voor zorgsmaatregelen, zoals sluiting van kleuterscholen en afgelasten van openbare bijeenkomsten en verma kelijkheden, is het aantal gevallen van kinderverlamming te Bolsward tot op heden beperkt gebleven tot vier, waarvan twee zeer lichte geval len. In verband met het inoubatie- tijdperk van de ziekte worden de voorzorgmaatregelen nog enige tijd gehandhaafd. Ook de markt gaat op last van de burgemeester niet door. Rode flikkerlicht baatte niet Op de van een flikkerinstallatie voorziene overweg bij Zalné onder de gemeente Zwolle is gisterochtend een auto uit Nijverdal gegrepen door een diesel-electrische trein, komende uit de richting Zwolle. De bestuurder van de auto, de Nijverdalse architect G. Boxma, die op weg was naar Zwolle, sloeg blijk baar geen acht op 'het rode flikker licht. De achterzijde van de auto werd door de trein geraakt, waardoor het voertuig enkele malen kantelde. De heer Boxma werd er uit geslin gerd en kwam op de rails te liggen. Op dit moment naderde van de an dere zijde een tweede trein, maar de machinist hiervan wist de trein tij dig tot stilstand te brengen. Zowel de heer Boxma als zijn naast hem zittende echtgenote liep zware verwondingen op, o.a. een hersen schudding. Zij zijn naar een zieken huis te Zwolle vervoerd. DE AANRAëDING IN DE BOSSEN VAN GROESBEEK. De toestand van het slachtoffer van de aanslag in de bossen van Groesbeek, mej. B. M. die in het Ca- nisiusziekenhuis te Nijmegen ver pleegd wordt, is nog zeer ernstig. De rijkspolitie zet haar onderzoek naar de dader voort. De 33-jarige G. H. van W. en de 32-jarige B. J. Q., beiden Amster damse „zware jongens" blijken in de nacht van 1 op 2 April de laffe roof overval te hebben gepleegd op de be jaarde caféhouder W. Zwerver en twee zijner vrouwelijke huisgenoten te Zuidlaarderveen. Zij konden door de Amsterdamse recherche worden gearresteerd, in samenwerking met de recherche te Assen en zijn door de mand gevallen. Twee voetafdrukken waren de enige gegevens, waarover men aan vankelijk beschikte. Door een toeval werden op de avond van 2 April te Veendam 2 „vreemdelingen" gesig naleerd, die inlichtingen hadden ge vraagd over de. laatste verbinding naar Amsterdam. Achteraf bleken deze personen niets met de overval uitstaande te hebben doch het con tact met de Amsterdamse rijkspolitie leidde ten slotte toch tot de ontkno- P In -de nacht van 25 op 26 April werden niet minder dan 7 Amster dammers opgepakt, die echter allen hardnekkig ontkenden ook maar van iets te weten. Tegenstrijdigheid in de verklaringen bracht aan het licht, dat 2 der gearresteerden de daders moesten zijn en inderdaad hebben zij thans het plegen van het misdrijf toegegeven. Zij zijn vrij goed van de situatie ter plaatse op de hoogte geweest. In October van het vorig jaar smeed den zij reeds het plan voor de over val. Zij oriënteerden zich toen in de omgeving van het eenzame café en kort voor de overval werd nog enkele malen poolshoogte genomen. Baal oud papier op het hoofd In de Vierwindenstraat te Am sterdam is gistermiddag een vijftig jarige voorbijganger, D. J. S„ dode lijk verwond door een baal oud papier, die van de tweede verdieping i van een aldaar gevestigde papier hebben gedaan, wil nogniet zeS€eI*» naar beneden viel. Een ar- beider was met een steekwagentje op de tweede verdieping een baal dat de daden van u gesanctionneerd *jjn. Adjunct-directeur. Voordat directeur J. zijn verkla ringen aflegde, had de 63-jarige ad junct-directeur van de afd. Arbeid uit de gevangenis, F. W. A. V., zich te verantwoorden wegens verduiste ring van meubelen, een costuume enz. WANNEER JE JE VISUM VERGEET. Een huilende passagiere kwam gis teren bij de passage-afdeling van de Holland—Amerika lijn in Rotterdam vertellen, dat ze die dag met de „Nieuw Amsterdam" zou meegaan, maarzij had haar visum in Ber lijn vergeten. Gelukkig voor haar vertrok het schip pas 's avonds en direct werd Berlijn opgebeld. De zaak werd be sproken en haar vader stapte nu met het visum in een vliegtuig, dat hem van Berlijn naar Hamburg bracht. Daar werd het papier toe vertrouwd aan de goede zorgen van de piloot van het lijntoestel naar Amsterdam. Om half negen startte een employé van de H.A.L. met een taxi van Schiphol en zo kon de Ber- lijnse dame om half tien met het do cument worden verblijd. Toen dan ook om tien uur de „Nieuw Amsterdam" vertrok, was zij het niet, die „de boot had gemist'' NEDERLANDSE EMIGRANTEN NAAR CANADA. Om tien minuten over 5 gistermid dag vertrok uit Rotterdam het Ne derlandse emigrantenschip „Water man" met 'bestemming Canada. Aan boord bevinden zich 855 Ne- ierlandse emigranten, onder wie 523 :inderen en 21 zuigelingen. Het sehip wordt op 16 Mei a.s. in Quebec verwacht. J oud papier van 276 kg. aan het ver kruien. Hij loste de baal op ongeveer \yi meter afstand van een geopend luik aan de straatzijde. De baal kan telde en viel naar buiten. ONDER KERKTIJD GING VROUW OP ROOF UIT. In Echtenerbrug (Fr.) miste men de laatste tijd geregeld kleine en grotere geldbedragen. De rijkspoli tie slaagde er in de dader op heter daad te betrappen. Het bleek een vrouw te zijn, die 's Zondags onder kerktijd achter de huizen langs op roof uitging. Zij doorzocht dan het huis, om met een bedrag aan geld het huis weer te verlaten. Toen de politie haar betrapte, was zij juist 1 de woning van een groenteboer bin nengedrongen. (Trouw). Steekpartij in park Woensdagnacht zat een Ibankwer iker met zijn verloofde op een bank in het Beatrix-park te Amsterdam, toen hij bemerkte dat een eenzame wandelaar, die daar ronddwaalde, opmerkelijk veel aandacht aan hem en zijn meisje besteedde. De bankwerker uitte daarover zijn ergernis, waarop de onbekende met een dreigement antwoordde. Dit liet de ander niet op zich zitten, hij liep op de rustverstoorder af, die het ha zenpad koos, achtervolgd door de bankwerker. Beiden verdwenen in het duister. Plotseling hoorde het meisje haar verloofde roepen „mijn arm bloedt". Zij snelde toe en bemerkte dat hij een diepe messnede over de arm had gekregen. Hij is in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. De onbekende wandelaar was na de worsteling ver dwenen. Men heeft nog geen spoor van hem. (Alg. Dgbl.). MELKINRICHTINGEN EN HET VESTIGINGSBESLUIT KRUIDENIERS BEDRIJF. De meervoudige economische straf kamer heeft gistermiddag uitspraak gedaan in de zaak, die aanhangig was gemaakt tegen een drietal melk inrichtingen, te weten de N.V. „De Rotterdamse Melkinricht.', de Coöpe ratieve Verbruiiksvereniging „Voor uitgang" en de N.V. Stoomzuivel- inrichting „Aurore". Deze bedrijven werden er van verdacht het vesti- gingsbesluit krui denier ^bedrijf 1939 te hebben overtreden, doordat zij tenminste vier van de zestien in het besluit genoemde groepen levens middelen zouden verkopen. Verkoopt een bedrijf minder dan vier groepen, dan oefent men geen kruideniers- bedrijf uit en valt men ook niet on der het besluit, dat andere eisen stelt dan voor winkels in zuivelpro ducten gelden, die door de genoemde inrichtingen worden geëxploiteerd. De officier van justitie had tegen ieder van de bedrijven tien gulden boete geëist, subsidiair vier dagen hechtenis. De economische strafkamer ver oordeelde ieder van de melkinrich tingen tot een boete van S 10,—, doch verwierp het verweer der melkin richtingen. Bitter-, brood- of gehaktbal De economische politierechter ver oordeelde twee Delftse slagers toi 75,— boete subs. 20 dagen hechte nis, omdat zij in hun automaten op gehaktballen lijkende bitterballen hadden verkocht. Bij hun koopwaar hadden zij op schriften aangebracht, luidende: „Bit terballen, tachtig procent vlees, twin tig procent bloem". Vanwege de keuringsdienst van waren was tegen de slagers proces-vehbaal opgemaakt, omdat deze waar in feite als gehakt moest worden aangemerkt. De keurmeester P. Arbouw gaf als getuige een technische uiteenzetting over het verschil tussen een gehakt bal en een bitterbal. Wat een der slagers 'had verkocht, noemde ge tuige naar het uiterlijk gezien een normale gehaktbal. Ook de hoeveel heid vlees in dit gerecht was voor een bitterbal veel te groot. De heer A. A. M. de Gruyter van het bureau van de Ned. Kath. Sla gershond had verdachten geadviseerd voor hun product de naam „bitter bal" aan te wenden, daar de 'oor spronkelijke benaming van „brood bal" door de keuringsdienst was ver boden. De directeur van de keurings dienst, dr. W. Meyer, stond op het standpunt, dat wat verdachten ten verkoop hadden aangeboden in we zen „mislukte gehaktballen" waren en zeker geen bitterballen. 1 Samenstelling van de Nederlandse ploeg Onder de vele internationale sportgebeurtenissen in diverse takken van sport neemt de korfbal steeds een bescheiden plaats in, maar gelijk bij an dere sportevenementen op internationaal gebied neemt ook hier de wedstrijd, welke jaarlijks tegen België gespeeld wordt, een zeer voorname plaats in. en D. Stoeltie (Westerkwartier, aan voerder). Verdediging: Dames H. Merk- Schuiteni (Het Zuiden) en C. Hel der-Vlietsma (BI. Wit); heren: H. Beren (Ons Eibernest) en K. Mulder (Ons Eibernest). Het contact met België bestaat reeds dertig jaar. Bij hoge uitzonde ring toch werd op de Olympische Spelen in 1920 te Antwerpen een korfbaldemonstratie van twee Ne derlandse twaalftallen toegestaan. De Ned. Korfbalbond bestond toen reeds ongeveer twintig jaar, maar Neder land had toen nog steeds het alleen recht van deze tak van sport. Bij de Belgen deed deze demonstratie het evenwel opperbest, zo goed zelfs, dat in 1921 de Belgische Korfbalbond kon worden opgericht. Merkwaardig ge noeg heeft deze sport echter nimmer vaste grond gekregen in het Frans sprekende gedeelte van België, zodat ook nu nog voornamelijk uit Antwer pen en naaste omgeving de recrute- ring van het nationale korfbaltwaalf tal geschiedt. Gedurende al die jaren is er een regelmatig contact tussen beide Korf balbonden blijven bestaan, zodat er al spoedig tot wederzijdse internatio nale wedstrijden werd besloten. Dc serie beloopt nu reeds 32 gespeelde officiële wedstrijden. Daarbij komen natuurlijk nog verschillende on-offi dele ontmoetingen, terwijl overigens het clubcontact de laatste jaren steeds groter wordt Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat het overwicht der Nederlandse korfballers en korfbalsters zeer groot was, doch vooral na de oorlog is hier in een kentering gekomen in het voordeel van België. Zo wisten onze Belgische buren in 1947 hun eerste overwinning op een Ned. ploeg te be halen, want in Amsterdam werd met 53 gewonnen. Daarop volgde in het vorig jaar te Antwerpen de tweede zege der Belgen met 98, terwijl van het totaal der 30 andere wedstrij den er nog twee in een gelijk spel eindigden. Nederland staat dus met een totaal van 28 gewonnen wedstrij den nog ver bovenaan. De twee Belgi sche overwinningen in de na-oorlogse jaren wijzen er echter op, dat zich een kentering aan het voltrekken is en de wedstrijden van het ogenblik laten ook zien, dat het Belgische korfbal op een hoger plan is geko men. Dit is mede een gevolg van het feit, dat het Belgische korfbal nog steeds in het nauwe kringetje van Antwerpen beoefend wordt, waardoor het voor de Belgen veel gemakkelij ker is een meer op elkaar ihgespeeld twaalftal bij elkaar te krijgen. Gecon centreerde training in Nederland immers is door het ver uit elkaar wonen der betrokken spelers en speelsters veel duurder en voor een bond, die niet over voldoende finan ciën beschikt, niet te betalen, terwijl het van de betrokken spelers en speelsters tegenwoordig evenmin ge vraagd kan worden. Wat de komende wedstrijd, op 18 Mei te Den Haag op Houtrust te spe len, zal brengen, is derhalve eigen lijk een raadsel en daarom juist zal de strijd veel aantrekkelijker zijn. De twaalftalcommissie van de Kon. Nederlandse Korfbalbond heeft in middels het twaalftal voor de komen de wedstrijd vastgesteld en dit ziet er uit volgt uit: Aanval: Dames D. Woudstra- Schenk (BI. Wit) en M. Tit-Smits (Westerkwartier); heren: M. Munni- kes (Luto) en H. Schoonderwoerd (Archipel). Midden: Dames A. Kopes-van Es (Westerkwartier) en N. Nucolet (Rohda); heren: C. Karsen (Rohda) Reserven: Dames L. v. d. Velde (Blauw Wit) en R. IJzelendoorn-Vlier (Spangen); heren: A. Wedemeijer (Deetos) en B. Versteeg (Allen Weer baar). Dit twaalftal bevat enkele nieuwe gezichten. Zo is o.a. de Westerkwar tier-man A. Koper, die vele jaren deel van de vertegenwoordigende ploeg heeft uitgemaakt, ditmaal niet gekozen. Nieuwe gezichten zijn o.m. K. Mul der, een clubgenoot en vakspeler van Berens, terwijl een nieuwe ster bij de dames is ontdekt in de persoon van mej. Nucolet, wier verkiezing een volkomen verrassing is. Contact met Engeland en Denemarken. Na het contact met België kreeg het Nederlandse korfbal het eerst contact met Engeland, waar in 1946 een demonstratie werd gegeven, die algemene bewondering verwekte, welke dermate groeide, dat men wei eens meer vara deze sport wilde we ten. Een aantal experts op sportge bied kwam naar Nederland over, om nauwer in contact met het korfbal te komen en het gevolg ervan was, dat men in de training, voor korfbal plaats vond, wel iets zag. Gevolg: korfbal kreeg een plaats in de Engelse sport en daarmede is korfbal de enige tak vara sport, wel ke in Engeland geïmporteerd is. Tot dan toe was het zo, dat alle takken van sport uit Engeland kwamen. Thans is er ook contact met Dene marken. Twee sportdeskundigen zjjn naar Nederland gekomen om meer over het korfbalspel te weten te ko men en na hura terugkomst in Dene marken, werd daar zonder meer een Korfbalbond opgericht. Dit jaar zullen twee Nederlandse twaalftallen een bezoek aan Dene marken brengen, om de sport daar te demonstreren. Deze tournee zal wor den gehouden van 9 tot en met 23 Augustus. Zo krijgt dc korfbalsport een steeds uitgebreider terrein en het lijdt geen twijfel of ook andere landen zullen raog wel volgen. Dit alles zal ongetwijfeld mede aanleiding zijn, dat ook hier te lande de belangstelling voor dit mooie spel steeds meer zal toenemen en dit zal op 18 Mei op Houtrust zeker wel merkbaar zijn. JUBILEUMWEDSTRIJD L.D.W.S. ZONDAG A.S. 2 UUR U.V.S. - D.W.S. U.V.S. SPORTPARK Gewone prijzen Voorverkoop: Laman, Horengracht 495 de Eock, Korevaaretraat; v, d. Born, Havon; Woltere, Vismarkt; Wolters, Haarlemmer straat; Charité, Morsweg; Ouwerkerk, Maresingel. U.V.S. leden en donateurs geen trjje toogang (Advertentie.) 11 Mei Moederdag! Maak Moedei TAFELTENNIS COMPETITIE* AFD. DEN HAAG. De uitslagen van de promotie/dc- gradatiewedstrijden van 28 April t/m 3 Mei luiden: Heren: 2/1 PTT 1—Wibo 3 3—7; PTT 1DTS 1 3—7. 3/2: VVV 2DSB 2 6—2; GEB 1— Tempo 3 7—3; DOS 5—Netbal 2 8—2; HBS 5—Cebusta 1 6—4; Spor tief 3—HBS 4 4—6; Scylla 3—Assu- mij 2 55. 4/3: Rustenburg 2St. Hoger 5 55; Swallows 3Effect 2 46; DO S 7—DHL 2 7—3: HBS 6—Esso SC 1 64; St. Michaël 3Docos 1 37: PTT 4—Wilhelmus 2 5—5; PTT 4— VWS 1 6—4; GEB 3—Juno 2 5—5; St. Michaël 1 DVJ 1 3—7; Wilskracht 2—Sportief '51 2 0—10; Netbal 3— Batsw. 8 28. Dames 3/2: DSB 1—VVV 2 7—3; Batswingers 1te Werve 1 55; Uni- tas 1Netbal 1 64. 4/3: Kitno 1—Deco 2 7—3; PTT 3 HBS 3 73; Rustenburg 1Jagcfs 2 7—3; BAT 1—Kitno 2 9—1; GEB 1—St. Vooruit 1 64; Netbal 2 Treffers 2 1—9; St. Hoger 2—St. Mi chaël 1 0—10; Treffers 3—Scylla 2 5—5. BILJARTEN DE LEIDSE ZESDAAGSE. De stand in de Zesdaagse van de Biljartvereniging „de Spijkerbak" is na de tweede dag als volgt: J. v. Ho venA. Langver 57, A. Slingerland M. de Rode 78, G. MekelW. Langver 44, F. SchreffersB. Turk 67; op een ronde W. KraanH. Stikkelorum 110, W. BousieB. Leget 89, J. Stik kelorumT. Fasel 123, P. FaselC. de Graaf 59, P. MulderW. Linde man 172, M. v. Schaik-F. Verstra ten 45. Deze stand is volgens moyenne be rekend. A.s. Maandag de derde dag van de Zesdaagse, aanvang precies 8 uur. BILJARTBOND BLOEMBOLLENSTREEK Door de laatste partij tegen zijn naaste concurrent. G. C. Degger, te winnen, is J. Diedcricksi van de Bil jartvereniging „Vios", Driebanden kampioen van de Biljartbond Bloem bollenstreek geworden. De eindstand is als volgt: 1. J. Diedericks, gesp. 8, pnt. 16; 2. A. v. Diemcn, 8. 12; 3. G. C. Degger, 8. 10; 4. J. Bank, 8, 8;; 5. L. Zoet. 8 ,8; 6. Q. Zwetsloot, 8, 8; 7. C. van Dam, 8. 6; 8. G. Haver, 8, 2; 9. A. Elfcring. 8, 2. Onder grote belangstelling werden in (het clublokaal van de Biljartvere niging „Vios" de beslissingswedstrij den gespeeld om het 2e klas kam pioenschap van de Biljart Bond Bloembollenstreek. De eerste partij ging tussen W. Slootbeek, van de Biljartver. „Flora", Noordwijk en J. Baak, (Excelsior) Lisse. Na span nende strijd won W. Slootbeek, en behaalde daarmede het kampioen schap van de 2e klasse. Daarna werd de besüssin «spart ij om het kampioenschap 3o klas ge speeld tussen de beide Vios-leden C. Kortekaas en Th. van Beek. Deze partij werd op het nippertje gewon nen door de veel oudere Kortekaas. die daarmede dan 3e klas kampioen werd. De uitslag van de bcslissingspar- tijen luidt als volgt: partij brt. h.s. gem. W. Slootbeek 250 69 24 3.62 J. Baak 218 69 20 3.15 C Kortekaas 200 58 18 3.44 Th. v. Beek 190. 58 20 3.27 Het oostelijk elftal heeft voor 5 a 6000 toeschouwers in Apeldoorn een geflatteerde 31 overwinning be haald op een noordelijke ploeg. Een gelijk spel of de kleinst mogelijke zege zouden ook de verhouding beter hebben weergegeven. Te Leeuwarden werd een voetbal wedstrijd gespeeld tussen een Leeu warder-elftal en het Nederlands Po- litie-elftal, welke in een 60 over winning voor de gastheren eindigde. De rust ging met 30 in. Reeds drie minuten na het begin nam het Leeu warder elftal de leiding door een hard schot van Schaafsma (Leeuwar den) (10). In de 30ste minuut ver grootte rechtsbuiten Heimstra (Nica- tor) de voorsprong (20) en 5 mi nuten voor de pauze werd doelman Kok (Ado) voor de derde maal ge passeerd door een kogel van Hiemstra. Ook in de tweede helft van de wed strijd hadden de politiemannen niet veel in te brengen, want na vijftien minuten spelen deponeerde Schaafs ma met een kopbal wederom het le der in het doel van Kok. Opnieuw kwamen de Leeuwardenaren in de meerderheid en het was weer Schaafsma, die Kok het nakijken gaf (50). Even voor het einde maakte Koopmans van Frisia het half dozijn vol (6—0). OOSTENRIJK—IERLAND 6—0. Te Weenen werd de interlandvoet balwedstrijd OostenrijkIerland ge speeld. Bij de rust was de stand 40 voor Oostenrijk. Het einde kwam met 60. SCHERMEN LEIDS FLORETKAMPIOENSCHAP UITGESTELD. De wedstrijden om het floret-kam pioenschap van Leiden zijn door exa mens van verschillende deelnemers tot nadere aankondiging uitgesteld. Omtrent de internationale races, die de KNMV op Zondag 18 Mei a.s. op het circuit van Zandvoort organiseert, vernemen wjj het volgende: Het is niet de bedoeling met dit jaarlijkse weerkerende evenement de Asser T.T. naar de kroon te steken, maar wel om de Nederlandse interna tionale rijders tegen tegenstanders van gelijkwaardige kracht ervaring te laten opdoen. De races worden hierdoor voor het publiek aantrekke lijker. Er zijn wel aanbiedingen van Fabrieksteams geweest, maar die heeft de KNMV terzijde gelegd om de races niet „dood" te maken. Alle races behalve bij de zij spannen tellen mee voor het natio naal wegkampioenschap van de KN MV, dat te Zandvoort, Tubbergen en Etten wordt verreden. De 125 cc-klasse is geheel nationaal. Niet minder dan 17 rijders zijn hier voor ingeschreven en de heer Bruin- sma voorzitter van de sportcommissie der KNMV verzekerde, dat er in de afgelopen winter door de diverse rij ders geducht aan de machientjes is „getimmerd" om er nog meer uit te halen. Het is dan ook moeilijk hier kanshebbers te noemen. Wel zijn de machines al tijdens de trainingsdagen op het circuit geprobeerd, maar er werd niet alles uitgehaald om zich niet „bloot te geven". Deze klasse, die de races opent, gaat over 12 ronden van elk ruim 4 km. Ook de zijspanklasse is ditmaal nationaal en wel op speciaal verzoek van een aantal Nederlanders, die met verbouwde speedway Japmotoren aan de start komen. De klasse moest na tionaal zyn, omdat deze motoren met een dope" worden bereden. Om de niet Jap-rijders slechts drie van de 10 ingeschrevenen tegemoet te ko men werd door de sportcommissie be paald, dat ook de cylinder-inhoud wordt vrijgelaten. Bijzonder is nog, dat na de geslaagde eindproef van de Tulpenrallye een manche van zes ronden in de gewone en de twee de manche over dezefdc afstand in de tegengestelde rijrichting van het cir cuit wordt gereden. Internationaal zijn de 250 cc, 350 cc en 500 cc-klassen, waarin Belgen, En gelsen, Italianen, Zwitsers, Oostenrij kers, Nederlanders en voor t' eerst na de bevrijding in Nederland ook Duit sers zullen uitkomen. Enige van deze buitenlanders zoals dc Engelsman Dear en de Belg Goffin hebben in ons land al een gcede naam, maar de grote vraag is v/at de Duitsers zullen presteren. Er zijn ontfer hen, die op de nominatie staan in fabrieksteams te worden op0enomen en die als „Pri- vatfahrer" reeds enige Duitse kam pioenschappen in de wacht hebben gesleept, zoals Thorn Prikker 250 cc en Hans Baltisbergcr 350 cc en 500 cc. Dan zijn er nog een aantal veelbe lovende buitenlandse krachten zoals de Engelsen Varlow en Barrett, de Oostenrijkse kampioen Fasel, de Duit sers Meier. Klage cn Knees. In de 250 cc-klasse 15 ronden starten 10 buitenlanders en vier Ne derlanders. Bij de 350'ers is het veld 21 man sterk, waarbij dan nog even tueel de drie snelston uit de 250 cc- klasse komen. De 350 cc klasse gaat" over 25 ronden. De zware klasse tenslotte met 15 deelnemers over 25 ronden brengt niet minder dan 12 Norton „Featherbeds" aan de start, twee Gi- lera's en als buitenbeentje een BMW, de „oude" van Piet Knijnenburg, die met deze motor toch nog altijd tot nu toe de snelste rondetijl 1 min. 59 sec. op zijn naam heeft staan. Alle bekende Nederlanders komen in deze drie klassen aan start, omdat er nog al met motoren is gewisseld en Lo Simons, Lous van Rijswijk, dr. Fokke Bosch en Hena Steman over de nieuwe Nortons beschikken, is ook hier de strijd geheel open al ligt het in de lijn der verwachtingen, dat de Nederlanders meer dan voorheen een belangrijk woordje in de internatio nale klassen zullen gaan meespreken.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5