S)e Panmoendjon zit zo vast als 'n muur BELASTING VERLAGING Beide partijen onverzettelijk Lijdelijk verzet in Hongarije Lestoestel neergestort Egypte heeft geen Duitsers nodig Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 8 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12582 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w», f 2.p. mnd., 6.— p. kwart* Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 OP HET GEBIED van de belas tingheffing staat er thans weer zo het een en ander te gebeuren. Er zijn reeds verschillende wetsont werpen in behandeling of zullen binnenkort aan de Volksvertegen woordiging aangeboden worden. En al deze voorstellen beogen nu eens een verlichting, voornamelijk voor het bedrijfsleven. We noemen hier de verlaging van de sigarenaccijns, de wijziging van het weeldetarief van de omzetbelasting en de ver schillende faciliteiten voor bevorde ring van de export. Voor de omzetbelasting is nu een technische wijziging van beperkte strekking aan de orde, waarbij het weeldetarief een wijziging zal on dergaan. Hierdoor zullen verschil lende artikelen bij levering door de fabrikant niet meer onder het super- weeldetarief van 30 pet. of het nor male weeldetarief van 15 pet. val len. Het betreffen voornamelijk die artikelen, zoals electrische wasma chines, geysers, radio- en televisie toestellen, welke door hun hoge prij zen vrijwel onbereikbaar voor de consument zijn geworden. Het komt al dikwijls voor, dat mede door het grote verschil in de heffing van de omzetbelasting, bedrijven gevaar lo pen, de strijd om het bestaan te ver liezen. Men hoopt dan ook de handel in de z.g. weeldegoederen wat vlot ter te kunnen maken. Verder bestaat het voornemen binnenkort een tweede wettelijke voorziening te treffen, waarbij het gehele stelsel van de omzetbelasting heffing gewijzigd wordt. Hierbij wordt het cascadestelstel dan verla ten, met name zal de heffing bij de detaillist worden afgeschaft. Een wijziging dus, waar de middenstand, reeds lang rijkhalzend naar uitge zien heeft. De liquiditeitczorgen van de middenstandsbedrijven zijn toch al vele, en één hiervan kan het fun geren als ontvanger vari belasting gelden wel genoemd worden. Een voorontwerp tot deze wijzi ging ligt thans voor advies bij de hoofdgroepen handel, ambacht en industrie en de werkgeversorganisa ties. Ook zal het nog wel een onder werp van bespreking uit moeten maken in het kader van de Benelux- samenwerking. Het ligt namelijk in de bedoeling deze belasting geheel uniform te maken in Benelux-ver- band. De minister is echter niet van plan, hoe belangrijk het ook is tot een uniform stelsel in de drie lan den te komen, de invoering van het nieuwe stelsel langer uit te stellen dan hoogst noodzakelijk is. De de taillist zal dit voornemen van de minister wel van harte toejuichen. Het is immers wel nodig, dat vooral deze- grote bevolkingsgroep spoedig wat verlichting krijgt. Hun toestand ziet er ook voor de naaste toekomst niet zo rooskleurig uit. De omzetten zijn hard achteruit gelopen en ondanks alle reclame, wordt hoe langer hoe minder door het publiek gekocht. En het laat zich aanzien, dat deze vermindering van kooplust geen tijdelijk karakter draagt. Geenszins is het zo, dat een afwachtende houding aangenomen wordt in verband met de verder da lende tendenz van de grondstoffen- prijzen, maar hier werkt de consump tie-beperking door, welke mede werd beoogd bij het opleggen van de laatste belastingverlaging. Het publiek heeft geen geld meer. De spaartegoeden zijn langzamerhand geheel opgeteerd. Daar komt nog bij, dat de groep met de middelmatige inkomens, vergeleken bij vóór de oorlog, een flinke devaluatie van hun levensstandaard hebben onder gaan. Zoals ook nog eens blijkt uit de resultaten, welke onlangs in het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond „De Onderne ming" gepubliceerd werden, is de nominale stijging van de inkomens t.o.v. 1939/40 hier verreweg het ge ringst gebleven. Verder hebben deze inkomens door de sterke progressie van het belastingtarief relatief een belangrijk hogere belastingdruk te ondergaan. Een heffingspercentage van 15 pet. en hoger komt bij mid deninkomens al heel spoedig voor. Ook hier kan een belastingverlaging, mede in het algemeen welzijn, niet lang meer uitblijven. In verband hiermede willen wij er nog op wijzen, dat het pessimisme ten aanzien van de ontwikkeling van de betalingsbalans niet bewaar heid is geworden. Ook de begrotin gen voor 1949, 1950 en voor 1951 le veren een overschot op, terwijl men voor 1952 ook niet zo somber behoeft te zijn. Onze nationale schuld is se dert 1945 reeds met 4 milliard ver minderd. Het kan dan ook niet anders wan neer de algemene verbetering blijft aanhouden, er een verlaging van de belastingdruk over de gehele linie in de lucht moet zitten, ondanks de anders luidende verklaringen op dit ogenblik van de minister van finan ciën. Daarom ook zal het huidige ka binet vermoedelijk daartoe geen stappen meer doen, doch het rustig overlaten aan het na de komende verkiezingen nieuw te vormen ka binet. F. D. De Koningin zal op Woensdag 21 Mei a.s. om 17.30 uur de inter nationale expositie „De Rijn in de RAI" in het RAI-gebouw te Amster dam openen. De kwestie der uitwisseling der gevangenen De wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon zijn hopeloos vastgelopen, doch men aarzelt nog de consequenties daaruit te trekken. De Verenigde Naties hebben zoals gisten gemeld door middel van een verklaring van Ridgway te kennen gegeven, dat zij geen krijgsgevangenen tegen hun wil aan de roden willen uitleveren. Vandaag zijn de afgevaardigden voor het eerst weer in een openbare zitting bijeengekomen, waarbij de partijen aan weerskanten verklaarden, dat zij niet van hun standpunt ten aanzien van het uitwisselen der krijgsgevangenen zouden afwijken. „DAT NOOIT", ZEI TRUMAN. De Verenigde Staten zullen geen wapenstilstand in Korea kopen „door menselijke wezens uit te leven voor slachting en slavernij". Met deze woorden heeft president Truman gis teravond duidelijk gemaakt, dat de geallieerde onderhandelaars te Pan moendjon niet van zins zijn om inzake het uitwisselen van krijgsgevangenen enige concessie te doen. Trumans plechtige verklaring maak te deel uit van een overzicht van de Buitenlands vermogen in Duitsland De Westduitse Bondsdag heeft een amendement aangenomen, waardoor buitenlandse bezittingen in West- Duitsland voor 90% onderworpen zul len zijn aan de speciale belastingen en heffingen die voorzien in een las- ten-egalisatie. Deze beslissing is genomen tegen de wens van de geallieerden in, die er op stonden, dat alle bezittingen der landen die aangesloten zijn bij de Verenigde Naties, gedurende de eer- 6 jaren van deze belastingen, die worden geheven over een periode van 30 jaar, zullen worden vrijgesteld. Adenauer zal thans trachten de ge allieerden te bewegen van gezichts punt te veranderen. De onderhavige belastingen zijn een onderdeel van een ver doorge voerde herverdeling van het natio nale vermogen, die bekend staat als „Lastenausgleich". Vermogenden en ondernemingen zullen 2 tot 3% per jaar van de waarde hunner bezittingen moeten afdragen, waardoor zij aan het einde van de 30-jarige periode ongeveer de helft van hun vermogen zullen hebben verloren. Nieuwe maarschalken van Frankrijk Het Franse kabinet heeft Woensdag uci .r i cULse ivdunici accu vv ucnauat besloten, de waardigheid van Maar- geva len van overtreding der arbeids- stand der onderhandelingen zoals dat gisteren is gegeven door de aftredende generaal Ridgway te Tokio, minister Eden in het Britse Lagerhuis en diens Amerikaanse ambtgenoot Dean Ache- son te Washington. Na tien maanden vruchteloos on derhandelen heef* men aan de confe rentietafel thans een beslissend punt bereikt. De geallieerden zijn niet be reid tot verdere concessies, hoewel men om de vijand gelegenheid te geven zijn „gezicht te redden" niet wenst te spreken van een ulti matum. DE RACE OM HET PRESIDENTSCHAP. Bij de voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap begint Taft uit te lopen op Eisenhower. Taft beschikt nu in totaal over 332 Re publikeinen, die voor hem zullen stemmen op de Nationale Conventie van de Republikeinse Partij. Eisen hower heeft er nog maar 280. ïlwiqemeeitel, aCl tuinman Ook in Kopenhagen is het volop voorjaar en degenen die van tuinie ren hun liefhebberij hebben gemaakt kunnen hun hart ophalen. Op een zonnige dag besteedt de burgemees ter van Kopenhage, H. R. Sorensen, enige uren van zijn vrije tijd in de tuin. Een wensdroom van Moeder NYLONS van PRONONCE (Advertentie) Russen dringen aan op maatregelen Tussen Hongarije en de Raad voor wederzijdse economische hulp der Ko- minformlanden zijn ernstige moeilijkheden gerezen door het toenemen van lijdelijk verzet en sabotage in dit land, zo meldt de Parijse correspondent van de „New York Times", Sulzberger. Dit is bekend geworden, doordat een afschrift van een rapport van een Russische commissie het Westen heeft bereikt. Hongarije wordt daarin beschuldigd, onvoldoende te hebben gepro duceerd en de productiestatistieken te hebben vervalst. Bij de uitvoering van het vijfjaren plan is het eveneens nalatig geweest en het heeft in zijn berichten gege vens verdraaid om de stand van za ken gunstiger voor te stellen dan hij was, aldus het rapport. De arbeids discipline wordt in het rapport slecht genoemd. Als bewijs voor deze bewe ring wordt aangevoerd, dat in 14.569 schalk van Frankrijk toe te kennen aan generaal Juin en aan wijlen ge neraal Leclerc. Generaal Alphonse Juin is opper bevelhebber van de landstrijdkrach ten in de Europese middensector en inspecteur-generaal van de Franse strijdkrachten. Hij is 63 jaar. Genqraal Philippe Leclerc de Hau- teclocgue kwam in 1947 op 47-jarige leeftijd in Algerië bij een vliegonge luk om het leven. Zijn posthume benoeming moet door het Franse parlement worden bekrachtigd; de benoeming van Juin gebeurde bij regeringsdecreet. Juin zal Frarukrijks enige levende maar schalk zijn. HET TREINONGELUK BIJ SYDNEY. Reuter meldt, dat bij het treinon geluk op het station Berala bij Syd ney, waarvan gisteren melding werd gemaakt, geen Nederlandse immi granten om het leven zijn gekomen. Voor zover uit de naamlijst der slachtoffers op te maken zijn ook geen Nederlanders gewond. bepalingen een gerechtelijk onder zoek is ingesteld, maar dat in geen enkele zaak tot strafvervolging werd overgegaan. Het vijfjarenplan wordt bovendien vertraagd door lijdelijk verzet. Als resultaat van dit rapport heeft Hongarije van de Russische regering instructie gekregen, de discipline on der de arbeiders te verscherpen en de krachtigst mogelijke maatregelen te nemen om het lijdelijk verzet te gen te gaan. Waarschijnlijk als gevolg van deze Russische druk, zijn drastische maat regelen genomen om de „totale mo bilisatie" van landarbeiders, welke reeds 26 November werd gedecre teerd, af te dwingen, zo besluit de „New York Times". Het te Graz (Oostenrijk) verschij nende blad „Südost Tagespost" meldt nog uit „authentieke bron" vernomen te hebben, dat in Hongarije sinds 28 Maart acht met name genoemde fa brieken door saboteurs in de as zijn gelegd. Hieronder zijn ook fabrieken, die voor het Russische leger werken. Ondanks de talrijke arrestaties £Tu*ee uiee&je& aan Mtiaójima In dit voorjaar, zeven jaar nadat een atoombom met vernietigende uitwer king een vredebrengend resultaat boven Hirosjima werd uitgegooid, zijn de twee weesjes, die enkele minuten voor de ontploffing werd geboren, nu reeds opgegroeid tot scholieren. Zij luisteren oplettend naar hetgeen de onderwijzeres hen te vertellen heeft. Hiroko Tomita (links) en Tadami Atoguchi (rechts) hebben beiden geen ouders meer. Die hebben in de atoom ontploffing het leven verloren. duurt de sabotage voort, aldus het blad. In het te Boedapest verschij nende blad „Szabad Hep" werd twee weken geleden verklaard, dat de pro ductie bemoeilijkt wordt door „acti viteit van de vijand". Eerste H. Communie op de Stille Oceaan Zondag 28 April j.l. hebben zes Nederlandse emigrantjes aan boord vani de „Fairsea" op de Stille Oceaan hun Eerste H. Communie gedaan. Zij zijn met 1768 passagiers op weg naar hun nieuwe vaderland Nieuw Zeeland en Australië. Onder de kinderen be vond zich Jopie Schouten uit Roe lof arends veen. De 757 Katholieken, aan boord van de „Fairsea", ruim 43% van de 1768 passagiers, vormden als het ware een normale parochie in deze drijvende stad, met als „pastoor" de emigran tenaalmoezenier pater H. Vijgen C.ss. R. uit Rotterdam. Wanneer men bij dit getal de twee Katholieken telt van de Nederlandse liaisonstaf en de 207 van de Italiaanse bemanning, was deze „parochie" ongeveer 1.000 zielen groot. Met volledige medewerking van de Italiaanse en Nederlandse autoritei ten van het schip was de fraaie grote barsalon door de equipage en een team van Nederlandse dames en he ren smaakvol versierd, zij het dan met primitieve middelen. Vóór de Hoogmis werden de zes communi cantjes door een kleine stoet van bruidjes afgehaald en naar de spe ciaal voor hen vervaardigde kniel bank geleid op het geïmproviseerde priesterkoor. De kapitein, Signore Commdante Andrea Stagnaro en de staf van Ita liaanse officieren namen achter de kinderen plaats tussen de ouders, terwijl het altaar geflankeerd werd door een erewacht van Italiaanse ma trozen in uniform. Na het Evangelie van De Goede Herder hield Pater Vijgen een korte toespraak tot de ouders in het Ne derlands en Engels, idem tot de be manning in het Italiaans, en spoorde de communicantjes aan God te blij ven liefhebben, ook in het nieuwe vaderland, waar zij zullen gaan leven. Indonesië vraagt Ned. experts Op Schiphol arriveerde gisteravond uit Djakarta de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Justitie, de heer Besar. In tegenstelling met anders luiden de berichten verklaarde hij, dat het hoofddoel van zijn bezoek niet was het bespreken van de uitlevering van Westerling, doch het aantrekken van Nederlandse experts. Er zal wel over Westerling gespro ken worden en ook heb ik beschei den meegebracht voor het hoge com missariaat in Den Haag, doch zolang Westerling zich niet in Indonesië be vindt heeft onze Justitie niets met hem te maken, aldus de heer Besar. De experts die hij komt zoeken zijn vooral juristen en ingenieurs voor het octrooibureau en de verzekerings kamer te Djakarta. Mocht hiervoor in Nederland geen belangstelling zijn, dan moet Indone sië noodgedwongen elders krachten gaan zoeken, besloot de heer Besar. Twee doden Gistermiddag omstreeiks half vijf is een met twee personen bemande „Harvard" van de luchtstrijdkrach ten (vliegbasis Leeuwarden) veron gelukt. De motor van het toestel sloeg af, waardoor het vliegtuig in een „spin" schijnt te zijn geraakt en ter aarde stortte. Beide inzittenden kwamen om het leven. De een is de sergeant-vlieger Den Toom uit Rot terdam, de ander kap. N. J. van Kregten uit Arnhem. Het toestel is tussen Birdaard en Rinsumageest in een weiland terecht gekomen. Het vloog op de grond in brand. De brandweer uit Murrner- woude was spoedig ter plaatse, maar zij kon niets meer uitrichten. Faroek geeft ze hun congé Duizenden Duitse officieren en technici die onder Hitler de tijd van hun leven hebben gehad en nu hoopten een nieuw bestaan te vinden als advi seurs van koning Faroeks strijdkrachten, hebben eergisteren uit Cairo de ooodschap gekregen dat zij geen moeite meer behoeven te doen. „Geen ba nen meer voor Duitsers in Egypte", stond er in de boodschap, meldt net Alg. Dagblad. Moestafa Kamel, de Egyptische con sul-generaal te Frankfort heeft allen die gesolliciteerd hadden naar een baan in Egypte, de beslissing van Koning Faroek meegedeeld. De in houd van zijn brief luidde ongeveer als volgt: „Zodra wij weer de dien sten nodig hebben van bedreven tech nici, zullen wij ons direct tot de Duit se regering wenden, overeenkomstig het gebruik. Sollicitaties van indivi duele Duitsers zullen niet meer wor den behanded." En waarom niet? Volgens de Britse inlichtingen dienst zijn er drie redenen voor Fa roeks besluit: 1. Doordat er zoveel technici en of ficieren naar Egypte zijn gesmok keld, is daar een kern ontstaan van doorgewinterde nazi's. 2. De onaangename ervaringen die men te Cairo heeft opgedaan met de Duitsers die voorgaven specia listen te zijn op het gebied van raketten. 3. De handel met West-Duitsland neemt gestadig toe en Faroek wil die gunstige ontwikkeling niet in gevaar brengen door Duitsers bin nen te halen die door de Duitse regering als ongunstige elementen worden beschouwd. Koning Faroek kan zich die hou ding permitteren. Machtig zal zijn le ger (vijftien divisies) toch nooit wor den, ook al wordt het opgeleid door duizend Duitsers. Maar het is hem om geheel iets ander:- te doen. Hij wil dat zijn land een industriestaat wordt. En daarvoor heeft hij de hulp nodig van machtige Duitse industrieën, zowel op financieel als op technisch gebied. Daarom kan hij geen breuk met de Westduitse regering lijden. WEER EEN ATOOMPROEF. Op 120 kilometer afstand van Las Vegas is gisteren op de Yucca-vlakte een atoombom tot ontploffing ge bracht. de vijfde van deze lente, de zeventiende op dit terrein en de 29ste in het kader der Amerikaanse proef nemingen. Te Las Vegas werd geen schok en geen geluid waargenomen. Boven de vlakte was een kleine atoomwolk zichtbaar, die spoedig ver dween. iDMectie MedStaatómijnen In de afgelopen nacht is de Harder wijker visser Evert Foppen op het IJsselmeer ter hoogte van Urk ver dronken. De 24-jarige Evert Foppen bevond zich samen met zijn broer Goossen op een botter ter visserij. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Goossen Foppen verklaarde, toen hij in overspannen toestand in Harderwijk terugkeerde, dat zijn broer is verdronken tengevolge van een ongeluk met de zeilen. Omdat de netten waren uitgezet, zou Goossen Foppen reddingspogingen hebben moeten uitstellen tot de netten waren gekapt. Toen het zover was, zou Evert Foppen reeds verdronken zijn. I Een belangrijke gebeurtenis in de maand Mei die met feestelijkheden, cul turele manifestaties en sportwedstrijden gepaard gaat, is voor ons land het Gouden Jubileum van de Nederlandse Staatsmijnen. De officiële herdenking van de stichting vindt plaats op Vrijdag 9 Mei in het hoofdbureau der Staatsmijnen te Heerlen. Prins Bernhard, minister-president Drees, Minister van den Brink, minister Albregts, de Commissaris van de Koningin en de Bisschop van Roermond zijn hierbij aanwezig. De Directie van de jubile rende Staatsmijnen. V. 1. n. r. Dr. Ir. J. S. A. J. M. van Aken, Dr. A. C. J. Rottier, Dr. Ir. Ch. Th Groothoff (President-directeur), Mr. F. M. J. Jansen. Jlatle GOLF BINNENLAND. Ook in Assen zijn, hoewel in mindere mate dan in Groningen, ruiten krassers aan het werk. Tot notaris te Maastricht is in plaats van J. M. H. O. Quaedvlieg, die uit zijn ambt is ontzet, benoemd mr. P. M. F. Rieter, thans notaris te Roermond; te Amsterdam (vacature mr. P. J. Dam) J. D. F. van Halsema, thans notaris te Assen; te Geertrui- denberg (vacature H. A. J. J. Hey- mans) L. G. G. M. Lanen, candidaat notaris te Waalwijk. Het treinverkeer tussen Arnhem en Nijmegen zal Zondag de gehele dag en Maandag vermoedelijk tot 12 uur gestremd zijn. Tussen beide stations zal dan een busdienst wor den onderhouden. Het Tweede Kamerlid de heer H. M. J. Dassen is benoemd tot bur gemeester van Sohaesberg. Bij de Tweede Kamer zijn door de heer Lucas (K.V.P.) amendemen ten ingediend op de wetsontwerpen tot wijziging van het besluit op de inkomstenbelasting 1941, van het be sluit op de loonbelasting 1940 en van het besluit op de vennootschapsbe lasting 1942. De strekking van deze amende menten is om van de beide in het wetsontwerp gestelde onderste gren zen alleen die van 100.te behou den en dus die van 2 voor het in komen, het loon of de winst te doen vervallen. De bovenste grens van het af te trekken bedrag wordt In deze amendementen niet verhoogd tot 5 doch blijft gehandhaafd op 3 van het inkomen, het loon of de winst. JiavteCtje Waar wilskracht is, is ook leven, waar zij ontbreekt is matheid, hul peloosheid en moedeloosheid.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1