S)e &2id6e(£oi!/tei/nt Critieke phase in de besprekingen np Knrea Experiment aan de Noordpool Noordelijken hebben laatste aanbod verworpen Trumans hulpprogram besnoeid Ook Amerika raakt in de olie Mage Comm. in Jnda-Gftina Tunesische ministers vrijgelaten Muzikate Q.me%idaanóo pxe&ident 7 X Tw a JCo.nUig.Ut op (Lgiaxische faat&ewtó JCovceCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 7 MEI 19552 43ste JAARGANG No. 12581 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Geallieerden weigerden verder te gaan De wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon op Korea, die bijna een jaar lang aan de gang zijn zonder veel resultaat, schijnen thans in een sta dium Van „buigen of barsten" te zijn gekomen. In nauw met de geallieerde onderhandelaars verbonden kringen meent men, dat er aanwijzingen zijn, volgens welke de „periode van uitzitten der besprekingen" bijna ten einde is. Hoewel geen van beide partijen toegegeven heeft, dat een dood punt is bereikt, is Dinsdag officiéél verklaard, dat er geen vorderingen worden ge maakt. Volgens radio-Peking schijnen de besprekingen in de „ernstigste impasse" sedert haar begin te zijn geraakt niet werkelijk met geweld tegen te rugkeer verzetten", aan de Noorde lijken uit te leveren in ruil voor 12.000 man, die de Noordelijken vol gens hun zeggen in krijgsgevangen schap houden. De Verenigde Naties zouden dan bereid zijn alle verwij zingen naar de bouw van vliegvelden in een wapenstilstandsovereenkomst weg te laten. De V.N. blijven zich echter ver zetten tegen een Sowjet-deelneming aan de commissie van toezicht op het nakomen van het bestand. In de vérklaring van Ridgway wordt verder gezegd, dat „de verant woordelijkheid voor de vrede in Korea bij de communistische leiders berust". „Onze positie is zodanig, dat wij er niet van kunnen en zullen afwijken", aldus Ridgway. De delegaties van beide partijen zijn Woensdag bijna drie kwartier in plenaire zitting bijeengeweest. Van de zijde der verbondenen is meege- DE GRENS IS BEREIKT. Generaal Ridgway heeft vandaag een verklaring uitgegeven, waarin hij de voorwaarden der Verenigde Naties bij de recente onderhande lingen te Panmoendjon publiceert. Hierin zegt hij, dat de Noordelij ken het laatste aanbod der V.N. heb ben verworpen „hoewel deze de grens vormen tot waar de Verenigde Naties kunnen gaan". De Verenigde Naties zijn (bereid 7'0.000 krijgsgevangenen, „die zich Prinses de Rethy uit Amerika Koning Boudewijn te Vlissingen De „Dalerdijk" van de Holland Amerika-lijn is vanmorgen op de rede van Vlissingen gearriveerd. Aan boord bevond zich de gemalin van koning Leopold, prinses de Re thy, die uit Amerika terugkeerde. Prinses de Rethy werd op het schip o.m. begroet door koning Boudewijn, prins Albert en prinses Josephine Charlotte. Deze begroeting geschied de incognito. Het vorstelijke gezelschap werd tussen zes uur en half zeven heden morgen met een sleepboot naar de „Dalerdijk" gebracht. Bij de begroe ting waren ook Nederlandse autori teiten aanwezig. Naar wij vernemen, keert koning Leopold over ongeveer drie weken terug. Koning Leopold en prinses de Rethy hebben deelgenomen aan een Frans-Columbiaanse wetenschappe lijke expeditie. Deze expeditie stelde een onderzoek in naar de bronnen van de Orinoco en de Amazone. Be gin Maart scheepten zij zich in Lis sabon in op de „Almdij'k". Opa, pas op je record Van alle kanten duiken de bela gers van opa Klij zing's trotse record pijproken op. De Deen Lausten is., zoals men weet, uitgeschakeld, om dat hij geen lid is van een pijpro kersvereniging. Maar nu komt de „Gazet van Antwerpen" met het bericht, dat twee leden van de pijprokersclub uit Eernegem het record hebben verbeterd. Oskar Kundt rookte over zijn 3,3 gram tabak 107 minuten en nummer twee 103 minuten. Twintig waarne mers waren getuige van de wed strijd. Het record van opa Klyzing is 92 minuten 18 sec. deeld, dat de Noordelijken hebben verzocht Donderdag in openbare zit ting bijeen te komen zulks na een voorstel der verbondenen om de be sprekingen te verdagen „tot een zo danig tijdstip" als de Noordelijken wensten. Generaal Clark, de opvolger van generaal Ridgway als opperbevel hebber van de V.N.-strijdkrachten in Korea, is Woensdag te Tokio aange komen. De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren beslo ten Trumans plan voor hulp aan het buitenland, ten bedrage van 9 mil liard dollar, met 1.010. 900.000 dollar te verminderen. Alle bezuinigingen, zo heeft de voorzitter van de commissie meegedeeld, betreffen gelden die ten behoeve van Europa zijn aange vraagd. De door Truman gevraagde 4145 millioen militaire hulp aan Europa werd verminderd tot 3316 millioen en de 1.819.200.000 dollar voor ver schaffing van grondstoffen ter verho ging van de oorlogsproductie in Euro pa tot 1.637.300.00C dollar. De gevraagde bedragen voor het midden-Oosten het Verre Oasten en Latijns Amerika zyn onveranderd goedgekeurd. Koning Ibn Saoed stelt hoge eisen Koning Ibn Saoed en de Saoedisch-Arabische regering hebben aan de Aramco, de Arabisch-Amerikaanse oliemaatschappij te Beiroet, eisen ge steld, die volgens deskundigen gelijk staan met de naasting van de enorme olievelden in het land, zo meldt A. P. De eerste els zou zijn, dat het Arabi sche aandeel in de winsten van de huidige 150 millioen dollar per jaar -tot 200 millioen dollar wordt verhoogd. De Aramco een dochter-maatschappij van de Standard Oil is de grootste olieproducente ter wereld. Haar pro ductie wordt op het ogenblik geschat op 850.000 vaten per dag. GROTER AANDEEL IN DE WINST. Een woordvoerder der maatschap pij te Beiroet, die deze mededelingen deed, weigerde nadere bijzonderhe den te geven. Hij zei, dat de onder handelingen tussen maatschappij en regering reeds van half Januari af voortduren. Te New York verklaarde de maat- sohappij echter, dat zij de Arabische eisen nog niet heeft ontvangen. En zij voegde hier aan toe, dat de be sprekingen slechts over een aantal algemene kwesties liepen. Maar vol gens dit kantoor zou over de herzie ning van dé royalties niet zijn ge sproken. Naar A.P. in een interview met genoemde woordvoerder der maat schappij en met de Saoedi-Arabische minister van Financiën, sjeik Abdoel- lah Soeleiman, en kroonprins Feisal verder nog vernam, heeft Arabië naast verhoging van het winstaan deel nog de volgende eisen gesteld: 1. De helft der directie van de Aramco moet uit Arabieren bestaan. 2. Het hoofdkantoor moet van New York naar Saoedi-Arabië wor-' den overgebracht. 3. In vijf jaar moet de maatschap pij de helft van haar concessies van 400.000 vierkante mijl aan de Ara bische regering overdoen. 4. In de volgend^ vijf jaar moet de Aramco de volledige exploitatie van de resterende 200.000 vierkante mijl op zich nemen. Gebeurt dit niet, De Franse minister Jean Letourneau die in opvolging van de overleden generaal de Lattre de Tassigny benoemd is tot Hoge Commissaris in Frans Indo-China, maakt een inspectiereis door het land. Een groep meisjes uit Laos, een streek in Indo-China, heet de nieuwe Hoge Commissaris met bloe men welkom in het stadje Luang Prabang. dan moet ook dit gebied aan de Ara bische regering worden overgedra gen. 5. Mocht de Aramco niet slagen in het volledig exploiteren der con cessies, dan moét als boete een royal ty worden betaald over de niet-ge- produceerde olie. 6. De Saoedi-Arabische regering behoudt zich het recht voor, de olie velden zelf te exploiteren in geval van oorlog. Drie voor Europa belangrijke punten Generaal Eisenhower heeft een afscheidsbezoek van 24 uur aan Ita lië gebracht. Bij een bezoek aan het te Rome gevestigde hoofdkwartier van de Europese federalistische be weging zeide Eisenhower van me ning te zijn, dat voor Europa thans de volgende drie punten van belang zijn: 1. Een zo spoedig mogelijk ten uit voer leggen van het plan-Schuman voor het onder een gemeenschappe lijk beheer plaatsen van de Europe se steenkool- en staalindustrie. 2. Het uitschrijven van een grond wetgevende vergadering. 3. Een spoedige ondertekening' van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap. Impasse over de Soedan Winston Churchill heeft gisteren het initiatief in de Egyptische kwes tie in handen genomen. Een half uur lang sprak hij in het gebouw van het Lagerhuis met de Egyptische am bassadeur, Amr Pasja, over de im passe in het geschil, thans nog voor namelijk betrekking hebbend op de Soedan. Over deze bijeenkomst, die door minister Eden werd gearrangeerd, wordt van officiële zijde een volko men stilzwijgend bewaard. Naar verluidt, heeft Churchill, na vorige week een ontmoeting met de Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, en de gouverneur van de Soedan, Sir Robert Howe, te hebben gehad, persoonlijk een 'uit eenzetting van het Egyptische stand punt willen horen. De Soedan blijkt het grootste strui kelblok in het geschil te zijn. Voor de andere kwestie, de ontruiming der Suezkanaalzone, is, naar ver luidt, wel een regeling getroffen, hoewel deze afhankelijk is van een accoord over de Soedan. ERNSTIG TREINONGELUK BIJ SYDNEY. Bij een treinongeluk op het station van Berala (24 kilometer van Syd ney) zijn vijf personen om het leven gekomen en tenminste 100 gewond. Een electrische trein met arbeiders, die in de ochtend naar hun werk reisden, ramde een stilstaande trein. Er hing een zware mist. MOND- EN KLAUWZEER IN ENGELAND In Engeland heerst thans een mond- en klauwzeer-epidemie, zó erg als in 28 jaar niet meer is voor gekomen. Deze epidemie heeft het Britse ministerie van Landbouw ge noopt, het vervoer van rundvee in geheel Engeland, Wales en een groot deel van Schotland te verbieden. Ook de handel in rundvee is tot na der order stopgezet. Nadat de ziekte Maandag op tien nieuwe plaatsen was geconstateerd, is het totale aantal over 1952 geste gen tot 240. Elf duizend stuks vee zijn reeds geslacht. Ook in Frankrijk grijpt, zij het in mindere mate, de ziekte om zich heen. In 87 van de 90 departemen ten zijn gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Ruim 5000 van de ca. 38.000 gemeenten zijn aangetast. Men heeft de strijd tegen de ziekte aangebonden met een nieuwe entstof. Het ministerie van Landbouw acht de epidemie in Frankrijk echter niet van ernstige aard. Voor een televisie-reportage, die opgenomen is ter gelegenheid van hei af scheid van Truman na de presidents-verkiezingen en de restauratie van het Witte Huis, speelt de president van de Amerikaanse Republiek enige noten op de piano in de East Room van het Witte Huis. Geschat wordt, dat 30.000.000 Amerikanen dit programma, waaraan 48 minuten waren gewijd, op hun televisiescherm hebben gevolgd. De man die staat te kijken (rechts) is Frank Bourgholtzer, omroeper van de N. B. C. De vier Tunesische nationalistische ministers, die op 26 Maart na het af zetten van de Tunesische regering naar het eiland Djerba aan de Zuid- Oostkust van Tunesië waren verban nen, zijn Dinsdag vrijgelaten. Het zijn de vroegere premier Tsjenik, de minister van staat Ma terie, de minister van gezondheid Salem en de minister van handel Nazali. Men meent te weten, dat de minis ters voor het ogenblik in hun huizen onder toezicht zullen worden gehou den. De nieuwe Tunesische premier, Êakkoesj, heeft op vrijlating van de ministers aangedrongen als één van j de voorwaarden, die noodzakelijk j zijn om vooraanstaande Tunesiërs I over te halen zitting te nemen in de j voorgestelde Frans-Tunesische com- j missie voor grondwetshervorming I Het., ^"clerha'f jaar oude Brits- Ook acht Bakkoesj het nodig, dat de I Amerikaanse geschil over het mar.- T-i i i is j i ne-commando in de Middellandse Franse hervormingsvoorstellen breder Zee za, door de ,10„Bs(c politieke Geleerden op een drijvende ijsschots Op de (geografische) Noordpool, de Noordelijke punt van de aardas, is zoals gisteren reeds in het kort gemeld voor het eerst een vliegtuig ge land. Het was een C-47 transporttoestel van de Amerikaanse luchtmacht, dat met ski's was uitgerust. De bemanning en de geleerden, die zich aan boord bevonden, hebben Zaterdag gedurende drie uur en tien minuten by de Pool metingen verricht. Daarna keerden zij terug naar hun basis op Fletchers Island, een eiland van drijfijs, op ongeveer 165 km. van de Pool. Deze basis genoemd naar lt.-kol. Fletcher, die er 19 Maart als eerste landde, en nu ook de vlucht naar de Noordpool leidde is ingericht als meteorologisch station, dat zeer be langrijke gegevens verstrekt voor de weersvoorspellingen in Alaska, Ca nada en de Ver. Staten. Kapitein Marion Brinegar, een Om het marine commando worden opgezet. GEVANGENENOPSTAND BIJ SAN FRANCISC0 In de gevangenis te San Bruno (in de nabijheid van San Francisco) hebben Maandag 240 gevangenen een „vernielingsdemonstratie" gehouden. Zij lieten water lopen, staken ma trassen in brand en sloegen ruiten in, zo is thans medegedeeld. De gevangenen staakten hun de monstraties na ongeveer vier uur, nadat hun verbetering van het voed sel en de wasgelegenheid was toe- gèzegd. autoriteiten van beide landen be handeld worden, zo verneemt Reu ter van gezaghebbende zyde. Dit besluit is genomen na de mis lukte besprekingen tussen admiraal Fechteler en de Britse marinechefs te Londen. De admiraal vertrok gisteravond naar Washington met het rapport over de mislukking der onderhande lingen. Engeland blijft vasthouden aan de benoeming van een Brit (Earl Mountbatten) tot opperbevelhebber, en de Amerikanen eisen de benoe ming van admiraal Carney. In tegenstelling tot eerdere be richten is uit de besprekingen geen compromisvoorstel gekomen. H. M. de Koningin heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de eerste beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek welke te Utrecht wordt gehouden. Voordat de Koningin de rondgang door de afdeling van de Zuivel-industrie aanving, boden twee meisjes Hare Majesteit een bouquet lelietjes van dalen en een catalogus aan. Achter de vorstin staan v. 1. n. r. de heren M. A. Rei- ualda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Mr. J. MiJius, directeur van de Jaarbeurs en jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester der drie Amerikaanse vliegers, die 19 Maart de eerste landing op Flet chers Island maakten, schatte de temperatuur er op 60 graden onder nul. „Het is er zo koud", zei hij, „dat de whisky aan boord van de C-47 was gestold." Het eiland is ongeveer 14 km lang en 7 km breed. De ge middelde dikte van het ijs bedraagt ruim 50 meter. De Amerikaanse expeditie is van plan er voorlopig te blijven. De landing op de Noordpool vormt een mijlpaal in de geschiedenis der poolreizen, die feitelijk al bijna 2300 jaar oud is. Want reeds pl.m. 325 jaar vóór het begin onzer jaartelling toog de Griek Pytheas van Massilia naar het onbekende Noorden. Hij bracht het weliswaar niet verder dan de Noordkust van Noorwegen, maar toch kan hij als de pionier der late re Poolreizigers worden gezien. Na vele (ook dikwijls mislukte) expedities, die steeds Noordelijker kwamen, was het ten slotte in 1909 de Amerikaan Peary, die als eerste de geografische Noordpool bereikte. Drie-en-veertig jaar later zijn zijn vliegende landgenoten er heel wat gemakkelijker gekomen. En de tijd schijnt niet ver meer, dat vluchten naar de Noordelijke top van de aard as tot de gewoonste zaak van de we reld gaan behoren. De stewardess, het enige lid van de uit vier koppen bestaande be manning, dat de ramp van de in Zuid-Noorwegen verongelukte „Da kota" heeft overleefd, was juist vóór het ongeluk in de stuurhut geweest. Zij keerde terug naar haar plaats achter in het toestel en was daar juist aangekomen, toen het vliegtuig plotseling overstag ging. De stewar dess viel op de grond, doch zy wist de passagiers nog te waarschuwen hun veiligheidsgordels vast te ma ken. In de volgende ogenblikken raakte het toestel een heuvel en stortte omlaag in een dicht bos. Een van de licht gewonde overle venden zeide zijn veiligheidsgordel, overeenkomstig de aanwijzing van de stewardess, nog juist voor het toestel op de grond sloeg te hebben vastgemaakt. De gordel ving het ergste van de schok op. Reddende sprong in het water Door een ontploffing in de stook- ketel van de coöperatieve warmwa- tc-rroterij „De Koewacht" te Goes, ontstond een felle brand. Het vuur, dat in de kurkdroge voorraad vlas- schoven een willige prooi vond, greep ook de kleren van een drietal arbeiders. Nadat deze arbeiders zich een weg hadden gebaand naar bui ten, hadden zij de tegenwoordigheid van geest naar een dichtbij gelegen kreek te rennen en zich in het wa ter te storten. Met vele brandwon den overdekt werden zij door enige vlashandelaren naar een ziekenhuis in Hulst vervoerd. De materiële schade is vrij gering. Niet de contrasten maar de har monie der kleuren leidt tot schoon heid.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1