RIJNSTREEK DUINSTREEK Middenstandsvereniging Lisse vierde haar 40-jarig bestaan N. P. v. Rooyen ontving onderscheiding MAANDAG 5 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAB - PAGINA' 2 ALPHEN AAN DEN RIJN DODENHERDENKING. De belangstelling vóór de doden herdenking was dit jaar wel buiten- gewoon groot. Vele duizenden waren voor het raadhuis en om het park bij een. Nadat de erewacht door leden van de Nat. Reserve en de reserve gemeentepolitie bij het monument be trokken was, zong het grote koor, dat ditmaal onde- leiding stond van de heer Chr. A. v .d. Mark, „Heere Jezus, Gij zijt mijn" van J. S. Bach. Daar burgemeester Witschey door lichte ongesteldheid verhinderd was de plechtigheid bij te wonen, werd de herdenkingstoespraak gehouden door de loco-burgemeester, weth. J. v. d. Berg. De pl. voorz. van de Stichting 1940 *45, de heer A. Kroon, sprak hierna de officiële herdenkingsformule uit, waarna de plechtige twee minuten stilte in acht genomen werd. Terwijl het koor het oud-Neder lands lied: „Ik wil mij gaan ver troosten" zong, vond de kransleg- ging plaats. Eerst namens het ge meentebestuur door weth. C. M. Dee- renberg en de gem.-secr., de heer A. Veenhuijsen, vervolgens door de ge zamenlijke Oranjeverenigingen, de oud-strijders, verenigingen enz., en tal van particulieren. Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. GEM. WONINGBOUWLENING MISLUKT. De lening voor de woningbouw, welke door de gemeente was uitge schreven, is geen succes geworden. Men had gerekend op 1 millioen gul den en er werd slechts voor 85.000 ingeschreven. De gemeente heeft de inschrijvers verzocht de door hen in geschreven bedragen over te brengen op de nat. woningbouwlening met voorkeur voor Alphen aan den Rijn. Door de meeste inschrijvers is aan dif verzoek reeds gevolg gegeven. MOTORRIJDER MAAKTE DUIKELING. De motorrijder A. P. uit Neede, die Zondagmiddag omstreeks 12.50 uur op te korte afstand achter een luxe wagen reed, moest ter hoogte van Avifauna plotseling afremmen. De motor slipte hierbij en de berijder werd tegen de straat gesmakt. Hij verwondde zijn linkerknie. Zijn mo tor liep schade op. GELUKKIGE AFLOOP. Op het kruispunt Julianastraat Pieter Doelmanstraat, ter hoogte van de firma D. J. v. d. Helm, viel Zaterdagmiddag omstreeks 16.20 uur de 13-jarige wielrijdster H.V. voor het rechter voorwiel van een vracht auto. Doordat omstanders de chauf feur hierop opmerkzaam maakten kom deze bijtijds de wagen tot stil stand brengen. Het meisje bekwam ontvellingen aan en bloeduitstorting in het linkerbeen. Dr. J. v. Eek ver leende eerste geneeskundige hulp. Het ongeval, dat wonderlijk goed ïs afgelopen, deed zich voor toen een file auto's was opgesteld voor de stoplijn .waarnaast het meisje zich tussen trottoir en auto's had weten door te werken met haar rijwiel; toen de politie teken gaf om door te rijden, verloor het meisje haar even wicht en viel met haar'fiets voor de auto, met het bovengemeld gevolg. AARLANDERVEEN Dodenherdenking. Zaterdag avond werd voor het voorlopig mo nument bij de Ned. Herv. kerk een herdenkingsbijeenkomst gehouden voor de gesneuvelden. De bijeenkomst werd begonnen met zang door de Chr. Gemengde Zangvereniging „De Lofstem", waar na door pastoor Omtzigt een toe spraak werd gehouden. Door het R.K. Zangkoor „St. Gre- gorius" werd gezongen het vierstem mige „Beati Mortui" van F. Mendel sohn. Vervolgens werd nog gesproken door ds. de Haan en ds. Wij ma uit Alphen aan den Rijn. Hierna kranslegging bij het monu ment, luiden der klokken tot 8 uur en het uitspreken der herdenkings formule door de heer W. Pijl. Na 2 minuten stilte werd de vlag gehesen en door alle aanwezigen het Wilhel mus gezongen. Tot slot van de plech tigheid défilé en bloemenhulde. ALKEMADE Nationale herdenking Uit alle delen van Alkemade werd Zaterdag avond weer een stille tocht gehouden naar het bevrijdingsmonument nabij het raadhuis. Nadat door allen twee minuten stilte in acht was genomen, trad allereerst de burgemeester van Alkemade, J. M. H. L. Hoyink van Papendrecht, naar voren, om namens het gemeentebestuur een grote krans bij het monument neer te leggen. Door diverse deputaties van vereni gingen werd dit voorbeeld gevolgd. Het parochieel zangkoor van de paro chie „St. Petrus Banden", o.l.v. de heer M. Nieuwint, besloot haar toe- passlijke zang met het Wilhelmus, waarna velen langs het monument defileerden. In aansluiting hierop werd te 20.45 in verschillende kerken een korte herdenkingsbijeenkomst gehouden. BOSKOOP Dodenherdenking- Evenals over al elders, vond ook in Boskoop Zaterdagavond de herdenking plaats, van de in de oorlog gesneuvelden. Onder somber klokgelui, en vooraf gegaan door de tambours van Con cordia, trok een kleine stoet van deputaties van verschillende vereni gingen van de R.K.-school naar het Raadhuisplein. Na aankomst werden door de zangvereniging „Zang zij onze leus" enkele toepasselijke liede ren gezongen, die onder doodse stilte door vele ingezetenen werden aan hoord. Op het bordes van het raad huis hadden inmiddels het voltallig college van B en W en het bestuur van de Boskoopsc Oranjevereniging plaats genomen. Vervolgens vond een Temmer door leeuw aangevallen Bij een voorstelling in het circus Mullens te Nijmegen is gisteravond de Franse filmleeuwentemmer Emile Mousticr door een van zijn leeuwen aangevallen en licht gewond. Toen het piramidenummer was af gewerkt, wilde de leeuw Romeo niet naar zijn plaats terug. De temmer dwong hem en ging, alleen gewapend met een houten vork, op de leeuw af. Deze sloeg hem met zijn klauw op zyn linkerhand. De temmer liet aan het publiek niet merken, wat er gebeurd was en werkte het niiThmer met bravour af. Hij wist daardoor een paniek te voor komen in het tot de nok toe gevulde circus. Direct na de voorstelling liet de temmer ztfn hand desinfecteren. Hy hoopt morgen weer zijn nummer te kunnen afwerken. Staaldraad door auto stukgereden Zaterdagmiddag is te Culemborg bij de bouw van de „Vrije-tijd-wonin gen" aan de Otto van Reesweg, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een der arbeiders zware verwondingen opliep. Voor het naar boven brengen van de z.g. Perfora-vloeren, was over de Otto van Reesweg^ op ongeveer vijf meter hoogte, een staaldraad aange bracht, om het transport van deze vloeren te vergemakkelijken. Een vrachtwagen, die hoog geladen was met griendhout, heeft in volle vaart deze draad meegenomen, met het ge volg dat een van de arbeiders, de on geveer 28-jarige G. v. B„ door de staaldraad werd meegesleurd en zes meter verder tegen een van de tus senmuren werd geworpen. Met ernstige verwondingen aan het hoofd bleef het slachtoffer liggen. Een dokter constateerde verder een dubbele ribfractuur. De toestand van het slachtoffer dat naar het St. Bar- bara-ziekenhuis werd overgebracht, is nog steeds ernstig. Het werk werd direct neergelegd. AUTO MOFFELEN In de Friese hoofdstad is Zaterdag de eerste automoffelinrichting in Nederland geopend. Na jarenlang experimenteren en onderzoeken is de eigenaar van een Leeuwerder spuitinrichting er met behulp van de technische voorlich tingsdienst van een landelijke verf- fabriek in geslaagd de vele proble men om een auto van een bescher mende en verfraaiende laklaag te voorzien, te overwinnen. Daartoe moest een geheel nieuw bedrijf wor den opgericht, dat aan de rand van de stad is verrezen. Wanneer een auto de voorbewer king heeft ondergaan, wordt hij in de spuittunnel geplaatst, die door een regengordijn van de overige ruimte in de fabriek is afgesloten. Dit geschiedt, om de verfdampen naar beneden te slaan, waar ze wor den weggezogen. Is het moffelen .ge daan, dan wordt de wagen in de infra-rooddroogtunnel gereden, waar hij hoogglanzend na een half uur uit te voorschijn komt. Deze droog- tunnel is voorzien van verstelbare voor-, achter- en zijpanelen, zodat in deze droogkamcr zowel het volks wagentje als de lange vrachtwagen gemoffeld kunnen worden. POLITIEMOTOR DOOR AUTO GERAMD. Twee personen werden Zaterdag gewond van wie één zwaar bij een verkeersongeluk op de Drieberg- se weg te Zeist. Een personenauto kwam door een defect aan de stuurinrichting bij de flauwe bocht ter plaatse op het linker weggedeelte terecht, juist toen van tegenovergestelde richting een motor met zijspan van de rijkspolitie te De Bilt naderde. Hoewel beide voertui gen krachtig remden was een botsing onvermijdelijk. De bestuurder van de motor, T. den O. uit De Bilt, liep een zware hersenschudding en een ge compliceerde armbreuk op. Hij werd naar de Neurologische kliniek te Utrecht vervoerd. Wachtmeester P. v. d. B. uit Bilthoven, die in de zy- span zat, werd naar het Zeister zie kenhuis overgebracht. De bestuurder van de auto, kwam er, behoudens lichte snijwonden, goed af. Zowel auto als motor met zijspan werd zwaar beschadigd. AMSTERDAMMER ERNSTIG GEWOND BIJ ONTULOFFING. Zaterdagavond was een bewoner van een perceel in de Markenstraat te Amsterdam in zijn keuken een ben- bineblik aan het solderen. Hij hield het daarbij boven een gasvlam. Waar schijnlijk waren in het blik nog ben zinedampen aanwezig, want er volgde een ontploffing, waarbij dc man ern stig werd gewond. Hij werd naar het OJL.V.-Gasthuis overgebracht. Zijn echtgenote werd met minder ernstige verwondingen naar het Binnengast huis vervoerd. De keuken brandde geheel uit plechtige kranslegging plaats, waar na één minuut stilte in acht werd genomen. Deze korte, doch daardoor indrukwekkende plechtigheid werd besloten met feet «pelen van het Wilhelmus. _HAZERSWOUDE (H. R.) Dodenherdenking. Zaterdag avond werden op het R.K. Kerkhof van de Parochie „St. Michaël" de gesneuvelden van de oorlog 1940-'45 herdacht. Nadat het zangkoor onder leiding van de heer van Leeuwen een psalm had gezongen, werd door de oudstrijders een krans gelegd op het graf van de gesneu'-elde soldaat A. Schakenbos. De gem. secretaris, de heer den Braver, sprak enkele woorden tot de aanwezigen. Aanwe zig waren o.a. burgemeester L. J. den Hollander, pastoor C. Coene, notaris Bakker, de oudstrijders van Hazerswoude-Rijndijk en het bestuur der Oranjevereniging. Vele legden bloemen op het graf. NOORDEN Herdenking gevallenen. Onder auspiciën van de Oranjevereniging werden ook dit jaar weer de geval lenen herdacht met het leggen van een krans op het graf van de in 1940 gesneuvelde soldaat Simon van Ca- pel, die begraven is op het R.K. Kerkhof in Noorden. 7.45 vertrok de stoet vanaf het schoolplein naar de kerk met de Nat. Reserve aan het hoofd. Nadat J. Vianen het bloem stuk op het graf gelegd had, volgden familieleden en kennissen met bloe men. Hierna bracht de Nat. Res. het eresaluut waarbij twee minuten stilte in acht genomen werd. Propaganda-avond Nat. Reserve. In de Chr. Nat. School aan de Uitweg werd een propaganda-avond gehou den voor de Nat. Reserve met als doel leden te werven voor de Luchtwacht, welke een uitkijkpost zal krijgen op dc graanmaalderij van de fa. van der Vaart aan het Woerdenseverlaat. Na het openingswoord vani de heer Vroonhof hield kapitein Vermeulen een causerie over de Luchtvaart in het algemeen. Daarna gaf adjudant Quack een technische uiteenzetting over de luchtwachtdienst en de voor waarde voor aanmelding bij dit korps. De propagandafilm „De Slag om En geland" boeide alle aanwezigen. In de pauze gaven zich al een zestien tal jongens voor deze dienst op. Na de pauze werd nog de film „Hier de luchtwachtdienst" gedraaid. In zijn slotwoord sprak de kapitein dan ook met recht over een geslaag de avond, waarna de voorz. na een woord van dank geuit te hebben deze bijeenkomst sloot. ONA 8NSV 1—4. Welgemoed trok NSV naar Gouda toe om aldaar de laatste competitiewedstrijd te spelen. Na het startsein trok NSV direct ten aanval en voordat de wedstrijd 5 minuten oud was had J. Kuyf met een strak schot zijn ploeg de leiding gegeven 01. Na deze o>p frisser ging ONA met meer élan te werk doch de NSV-achterhoede wist steeds op tijd het gevaar te keren en geleidelijk aan nam NSV weer 't initiatief. Na een half uur wist J. Pieterse uit een rommelige situatie te doelpunten 02. Het spelpeil werd er niet beter op, over het algemeen werd de bal slecht geplaatst, alvoor de rust inging had J. Kuyf er nog 03 van gemaakt. Na de thee ging het spel gelijk op. Na een kwartier deed ONA een verrassende aanval welke met succes bekroond werd 13. Hiermee was wel de eer gered doch nog niet de wedstrijd gewonnen. De Noordenaars schenen er nu pas zin in te krijgen, ofschoon het schie ten slecht afgewerkt werd. Slechts eenmaal wist J. Pieterse nog de roos te treffen 14. Overige uitslag: ONA 8NSC 2 18. TER AAR Onderscheidingen. De burge meester B. J. Hogenboom reikte aan 25 inwoners, der gemeente het ere teken voor Orde en Vrede uit, terwijl dit bovendien nog in het bezit zal komen van een tiental personen die verhinderd waren deze uitreikings- byeenkomst bij te wonen. Aan twee personen werd het oorlogsherinne- ringskruis uitgereikt. Na de toespraak van de burgemeester en de uitrei king der ere-tekenen bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Uiteindse en Middel polder. Op de ingelanden-vergadering werd me degedeeld, dat de provincie informa tief de vraag had gesteld, of de pol der bereid zou zijn toestemming te verlenen tot het dempen van de sloot langs de Aardamseweg. Zouden de aangrenzende eigenaren medewer king verlenen, dan zouden ook in de te dempen sloot de vernieuwde wa terleidingbuizen worden gelegd. Hier door zou het opbreken van de weg worden voorkomen. De kade langs de Leidse Vaart is verhuurd aan Rijn land als opslagplaats. De rekening van de Middelpolder over 1951 had een batig slot van 1086.29, die van de Droogmakerij van 14.De be grotingen 1952 sloten resp. voor de Middelpolder met 5751.24 (gebaseerd op 17.per hectare) en voor de droogmakerij met 229.76 13.per hectare tegen vorig jaar ƒ9.Bij de rondvraag kwam ter sprake de lozing vani afvalwater en de slechte krozing van de Ringsloot aan de Noordzijde. Bloklandsc en Korteraarsc polder. De rekening 1951 werd vastgesteld. Het aftr. bestuurslid voor afd. II, de heer C. Mulder, werd herkozen. Tot bestuurslid van afdeling IV werd ge kozen, de heer J. M. van Vliet. Tot leden van de kas-commissie werden aangewezen de heren P. Rodenburg en G. de Bruyn. De afdeling Lisse van de Kath. Middenstandsvereniging „St. Joseph" vierde gisteren haar 40-jarig bestaan. De viering van dit jubileum werd in de ochtend begonnen met een Hoogmis tot de intentie voor de le vende en overleden leden van de Kath. Middenstandsvereniging. In de avond was er een feestelijke bijeenkomst in de zaal van de heer Jos van Riel. De voorz., de heer Randsdorp, sprak een welkomstwoord, waarin hij speciaal de heer De Hosson, dio cesaan voorz., begroette. Met grote dankbaarheid herdacht spr. de oud-bestuursleden en leden, die hun beste krachten aan de or ganisatie hebben gegeven. De ver eniging heeft in de afgelopen jaren up en downs gekend, doch het be stuur mag momenteel niet ontevre den zijn. De heer Hosson verklaarde, dat zo vlug wordt vergeten wat geschied is, zodat er alle reden is op een jubi leum als dit een terugblik te werpen in dit verleden. Spr. herinnerde aan de tijd van de oprichting van de Middenstandsverenigingen en de grote pioniersarbeid, welke toen is verricht. Onderscheiding voor N. P. van Rooijen. Het deed spr. een zeer groot ge noegen, dat hij kon mededelen, dat het hoofdbestuur aan het lid N. P. van Rooijen, die gedurende 25 jaren het werk van Santos in deze afde ling heeft geleid, de zilveren me daille van verdienste heeft toege kend. Spr. feliciteerde de jubilaris met deze onderscheiding en ver trouwde er op, dat hij nog vele jaren dit werk zal blijven verrichten. Ten slotte feliciteerde spr. namens het hoofdbestuur het bestuur met het 40-jarig jubileum. De voorz. feliciteerde namens het bestuur. De heer C. W. Barnhoorn, spre kende als oud-voorzitter, sloot zich aan. In enkele woorden dankte de heer Van Rooijen het hoofdbestuur voor de hem verleende onderschei ding. De geest. adv. wekte de leden op om het bestuur steeds te steunen. De heer J. P. de Koning, voorz. va nde K.A.B. feliciteerde de jubile rende afdeling en vertrouwde op een aangename samenwerking. Namens de zusterafdelingen Sas- senheim, Hillegom en De Zilk, sprak de heer Prins. Een mooi voorstel. De heer Schakenbos meende, dat op deze feestvergadering de leder een goed voornemen moesten maken en hij stelde voor om elke dag een cent te besparen en af te staan aan Santos om het werk van het Santos comité te helpen verlichten. Hierme de werd ingesetemd. De voorz. der L.T.B., de heer Schoorl, bracht eveneens zijn felici taties over en memoreerde enkele moeilijkheden uit de tijd van zijn K. J.M.V.-jaren. Spr. opperde het denk beeld om in samenwerking met de L.T.B. en Middenstand wederom te komen tot de oprichting van een K. J.M.V.-afd. De verwezenlijking van dit idee, zou een kroon zijn op uw 40-jarige arbeid. De voorz, dankte de sprekers voor de goede wensen. Het Kleinkunst ensemble van Ag nes Offermans, dat reeds ter afwis seling enkele muzikale intermezzi had gegeven, verzorgde het verdere gedeelte van de avond en bracht er een echt gezellige stemming in. Gemeenteraad. De op 6 Mei a.s. aangekondigde gemeenteraadsverga dering is uitgesteld en thans bepaald op Dinsdag 13 Mei a.s. des avonds om 8 uur. HILLEGOM Dodenherdenking. De deelne mers aan de Stille tocht naar het monument voor de gevallenen in het Wilhelminapark stelden zich te half 8 op voor het Gemeentehuis. Alleen de nabestaanden van de oor logsslachtoffers hadden recht op een plaats vooraan in de stoet. Verder was ieder vrij en kon men aanslui ten by de stoet, die via de Hoofd straat en de Van den Endelaan zwij gend naar het gedenkteken trok. Te 8 uur precies ging de straat verlichting aan, tevens het teken om de 2 minuten stilte ter herdenking van de gevallenen in acht te nemen. Bij het monument werd niet gespro ken; een schat van bloemen werd echter neergelegd te midden van de bloeiende tulpen en de vergeet-mij- nietjes rond het eenvoudige, doch schone gedenkteken. KATWIJK AAN DEN RIJN Dodenherdenking. De doden herdenking op 1.1. Zaterdagavond be gon met een korte dienst in de Ned. Herv. Kerk, waar Ds. Goverts syrak. Daarna had de opstelling van de deelnemers aan de stille tocht plaats. Van de Kerklaan af ging men naar 't gedenkteken naast het Gemeentehuis aan de Zeeweg, waar de gebruikelij ke plechtigheden plaats hadden. Door verschillende corporaties werden by het gedenkteken kransen gelegd. Hierna werd weer afgemarcheerd naar Katwyk aan den Rijn, waar de stoet werd ontbonden en een lof werd gecelebreerd in de R. K. Kerk. LEID SCHEND AM Dodenherdenking. Zaterdag avond heeft de bevolking de geval len stryders om Ypenburg herdacht. Zeer velen trokken naar het rustige Park Leeuwenbergh, om daar langs het monument te defileren. Namens het gemeentebestuur waren daarbij tegenwoordig *dc beide wethouders, die een grote krans van witte aronds- kelken aan de voet van het monu ment legden. Daarna volgde een formatie van het Rode Kruis, ge volgd door de padvinders. Nadat door allen een plechtige stilte in acht was genomen defileerden de onderscheiden buurtverenigingen met hun ontelbare kinderen langs met monument. Gemeenteraad. De gemeente raad zal a.s. Woensdagavond in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen o.a. voor be noeming van een waarnemend ge meente-ontvanger, benoeming van een „waarnemend" waarnemend ge meente-secretaris, sluiting van een kasgeldlening ad 340.000.slui ting geldlening in het kader Natio nale leningen woningbouw 1952, bouwen van 19 woningen aan en na bij de Nieuwstraat,, sluiting kasgeld lening ad 260.000.met de ge meente Wassenaar. SASSENHEIM Ketel sprong 2 Arbeiders gewond Zaterdagmorgen werden de be woners van de Hoofdstraat opge schrikt door een hevige knal. Het bleek, dat een ketel, welke stond in de werkplaats van een blikfabriek door een te hoge druk uit elkaar ge sprongen was. Twee arbeiders, die in de buurt waren, werden ernstig gewond. Doordat een deur van de werkplaats open stond, kon de lucht druk ontsnappen, zodat weinig ma teriële schade is aangericht. Herdenking gevallenen. De her denking van dc gevallenen is dit jaar zeer sober geschied. Zaterdagavond half zes heeft de burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens een grote krans gelegd bij het ereteken Hoofdstraat hoek Wilhelminalaan. Namens het Veteranen Legioen Ne derland afd, Sassenheim en de oud illegalen werden eveneens bloem stukken gelegd. Verschillende inge zetenen brachten ook een bloemen hulde. Des avonds is in alle kerken een herdenkingsdienst gehouden NOORDWIJK Herdenkingsavond. Ook in Noordwijk zijn de gevallenen op plechtige wijze herdacht. De belang stelling voor de Stile tocht naar de algemene begraafplaats was groot, doch nog groter was de opkomst op de dodenakker. Namens het gemeen tebestuur legde weth. E. L. de Witt een krans en vele ingezetenen leg den bloemen op de graven. Door de heer G. Kok werd een kort gebed uitgesproken, waarna ,The last post" werd geblazen. OEGSTGEEST Dodenherdenking Ter herinne ring aan de gevallenen in het verzet, werd Zaterdagavond 'n herdenkings bijeenkomst gehouden bij het monu ment in het Bos van Wijckersloot, waar behalve burgemeester du Boeuff en echtgenote, de beide wethouders, de commandant van het Marine Electronisch Bedrijf en het bestuur der O. V., ook vele belangstellenden aanwezig waren. Nadat het Ned. Herv. Kerkkoor, o.l.v. de heer B. van Luyn de samen komst geopend had met het „Wilt heden nu treden",sprak ds. E. B. A. Poortman enkele herdenkingswoor den. We moeten, zo zeide spr., de twee minuten stilte niet laten ver vlakken tot een zinloos gebaar. We moeten ons een enkel gezicht voor de geest halen van iemand die ge vallen is voor de goede zaak; in die ene zijn dan al de doden belichaamd. Zij, die wij nu herdenken, zijn heengegaan in het vertrouwen, dat wij de hechte saamhorigheid als volk zouden herwinnen. Wij moeten ons bewust gaan wofrden wat saamhorig heid betekent. Het koor zong hierna „Van de ruste der vromen" van Leo Mens en de voorzitter van de O.V. legde een krans aan de voet van het mo nument. Na de twee minuten stilte werd het Wilhelmus gezongen en brachten velen nog een kleine bloe menhulde. VALKENBURG Oud-strijders van 4 R.I. herdacht Zondagmiddag om 2 uur had de jaarlijkse dodenherdenking plaats door de oud-strijders van het voor malige 4e R. I. Voorafgegaan door het Harmonie gezelschap van het Vliegkamp Val kenburg, trokken de honderden oud strijders en familieleden, onder treurmuziek naar het militaire kerk hof. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op generaal Buurman v. Vre de, kolonel b.d. Buurman, aalmoeze- ner J. de Boer, legerpredikant ds. v. d Staaij, burgemeester en wethou ders van Valkenburg. Ook nu was er weer een Erewacht van militairen. Nadat een salvo gelost was, nam burgemeester v. d. Harst het woord. Spr. herdacht de gevallenen van het 4e en 9e reg. infanterie en het 6e re giment veldartillerie. Spreker zeide dat God het uur bepaald had van hun afscheid van ouders, echtgenote, verloofde. Met hun heldhaftig voor beeld voor ogen zullen wij trachten met Gods hulp onze taak voor maat schappij en vaderland te volbrengen. Hierna werden door de veldpre diker enige verzen voorgelezen, waarna het Onze Vader werd ge beden. Ingeleid door enige salvo's' van het vuurpeleton werd hierna de 2 minuten stilte in acht genomen. Na enige plechtigheden had ver volgens de kranslegging plaats, ge volgd door het spelen van het Wil- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Wisselend bewolkt met plaat selijk buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 6 Mei: zon op 5.01 en onder 20.13; maan op 16.30 en onder 3.26 uur. helmus. Onder het spelen van treur muziek verlieten de honderden be zoekers het graf. Het was een ontroerende plechtig heid. welke bij allen een diepe in druk heeft achter gelaten. Dodenherdenking. Zaterdag avond had de dodenherdenking plaats. Om half acht vertrok onder klokgelui de stoet, voorafgegaan door een afd. matrozen, begeleid met ge roffel van omfloerste trommen door de straten naar het militaire kerk hof. Hier had zich een erewacht op gesteld van het vliegkamp „Val kenburg". De gesneuvelden werd militaire eer bewezen en er werd 2 min. stilte in acht genomen. Om negen uur had een gemeenschappe lijke herdenkingsdienst plaats in de Ned. Herv. kerk. VOORHOUT Herdenking gevallenen. Nadat Zaterdagavond in beide kerken een korte godsdienstoefening was gehou den begaven allen zich naar het ter rein achter het Raadhuis. Achter het kruis, dat was geflankeerd door bran dende fakkels, wapperde de driekleur halfstok Vooraan was plaats gereser veerd voor de genodigden. Hier za gen wij burgemeester de Graaff en echtgenote, pastoor Bresser en de beide kapelaans, dominé E. H. Kolk man en echtgenote, Jeugdorganisaties met hun banieren, leden der gezins hulp en deputaties van de organisa ties. Nadat de kerkklokken verstom den, werd 2 minuten stilte in acht genomen, waarna de muziek een treurmars inzette. Om het kruis stond een erewacht stram in de houding opgesteld. Nadat de heer A. Vlasveld een toepasselijke declamatie nl.: „Het lied der gevallenen" had voorgedra gen, zong het zangkoor. Hierna werd door mevrouw de Graaff een fraaie bouquet Aronskelken bij het Gedenk- kruis gelegd, welk voorbeeld werd gevolgd o.a. door de Oranjevereni ging, Middenstand, Jeugdverenigin gen enz. Vervolgens werd het Wilhel mus gezongen, waarna onder het strijken der vaandels, door de mili tairen de vlag in top werd gehesen. VOORSCHOTEN Herdenking gevallenen. Zater dagavond vond nabij het Monument aan de Kon. Julianalaan een korte plechtigheid plaats ter herdenking van de in de oorlog- en bezettings jaren gevallenen. Bij het gemeente huis vormde zich een kleine stoet bestaande uit het voltallige gemeen tebestuur, verschillende leden van de raad, de commandant van het M. O.C. en nog enkele afgevaardigden van het M.O.C., ouders en naaste fa milieleden van onze plaatselijke ge vallenen. Na aankomst bij het mo nument zong de plaatselijke zang- verenigen „De stem des Volks" het ..Ave Verum" van Mozart met piano begeleiding van mej. L. Versteegen. De St. Laurentius Harmonie verzorg de bij deze plechtigheid passende muziek. Na het klokgelui volgde twee minuten stilte. Na deze korte herdenkingsplechtigheid werden de gevallener? geëerd met kransen en bloemen. Er werden kransen gelegd namens het gemeentebestuur, na mens de Kon. Wilh. Vereniging, na mens de Marine, namens de voetbal vereniging „Rouwkoop", namens de IKI, terwijl door de familieleden bloemen werden neergelegd ter her denking van hun eigen dierbaren. Na deze plechtigheid maakten de ve le ingezetenen, die deze plechtigheid hadden bijgewoond een wandeling langs het monument. WARMOND Dodenherdenking. Zaterdag avond om tien vóór acht vertrokken velen vanaf het Burg. Schölvinck- plein voor de „Stille tocht" naar het monument voor de gevallenen. Via Dorpsstraat, Warmundestraat kwam de stoet bij het monument aan, al waar twee minuten stilte in acht werd genomen. De Harmonie St. Matthias speelde het „Wilt heden nu treden", waarna „Warmonds Fan fare" het 2e en 6e koraal van J. S. Bach, arr. P. J. Wiest, vertolkte. Vervolgens declameerde mevr. Berg man „Waaide ooit de vlag'zo weids" van Garmt Stuiveling, uit Neder lands Bevrijding. De harmonie liet nu „Wenn ich einmal soil scheiden" van J. S. Bach horen, waarna Warmonds Fanfare twee strophen van het Wilhelmus blies, welke door de aanwezigen wer den meegezongen. Door burgemees ter jhr. mr. von Fisenne, werd na mens het gemeentebestuur een bloem stuk, bestaande uit witte anjers en blauwe violen aan de voet van het monument neergelegd. Door de heren P. Wassenaar en Fr. de Winter werd een krans gelegd namens de oud-militairen 1940, ter wijl ook namens Padox-Panagro een krans werd gelegd. Mevr. Von Fisenne legde hierna bloemen, welk voorbeeld door velen werd gevolgd. Vrijdag hadden de schoolkinderen reeds bloemen gelegd, zodat de voet van het monument door een rijke schakering van allerlei bloemen was omgeven. Met een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk werd deze plechtig heid besloten. Maandagmorgen te 8 uur werd een H. Mis in de R.K. Kerk gecelebreerd voor alle omgekomenen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2