S)e &2ici6e(2oti/ïa/iit De manpen van staal in Amerika Qadenfividetifiitity op, de Qte&fteü&cg, Viermogendheden-overleg over Duitsland ^Koningin Juliana donate mee Het staalconflict in Amerika Larense moordzaak ülevteltje Directeur: C. M. v. HAMERS VET,P. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAAN LI AG 5 MEI 1952 43ste JAARGANG No. 12579 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826^ Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 In aanwezigheid van vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten is Za terdag op de begraafplaats op de Grebbeberg de jaarlijkse militaire herden kingsplechtigheid gehouden, waarvan de foto een beeld geeft. Op de voor grond de Koninklijke Militaire Kapel. De V.S. opperden het denkbeeld De Verenigde Staten hebben voorgesteld, dat de Westelijke mogendheden een verzoek richten tot de Sovjet-Unie om in te stemmen met een bijeen komst van de Amerikaanse, Engelse, Franse en Sovjet-Russische Hoge Com- sarissen in Berlijn om over Duitsland te spreken, zo is door een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken en in gezagheb bende Engelse bronnen medegedeeld. De Franse zegsman verklaarde, dat er op het ogenblik nog niet van een voorstel gesproken kan worden. Het was nog maar een denkbeeld. Autori teiten in Washington verklaarden dat een dergelijke Amerikaanse suggestie de strekking zou hebben 't initiatief aan de Sowjets in Duitsland te ont nemen op het ogenblik, dat Moskou alle pogingen in het werk stelt om West-Duitsland buiten de Europese Defensiegemeenschap te houden. Franse en Engelse politieke waar nemers waren verrast over 't nieuws, omdat het het diplomatieke tijdsche ma voor de eerstkomende maanden in de war kan sturen. Het onderte kenen van het „vredescontract" met West-Duitsland en van het verdrag voor het Europese leger, zal dan waarschijnlijk niet vóór 20 Mei kun nen plaats hebben. Sommige poli tieke kringen in Parijs, verwelkom den de Amerikaanse stap als een nuttige poging om de oprechtheid Westduitse handelspolitiek De Westduitse regering heeft beslo ten onder voorbehoud van goedkeu ring door de Bondsraad verhoging van de vrachttarieven der spoorwe gen en van het wegvervoer met 10 pet. voor te schrijven. Het ligt in haar bedoeling, de verhoging op 15 Mei te doen ingaan. Verder heeft de Westduitse rege ring het voornemen met ingang van dezelfde datum een verhoging van de kolenprijs met 10 mark per ton voor te schrijven. Ook voor die verhoging moet nog de toestemming van de Bondsraad worden verkregen. De voorgenomen verhoging der vrachttarieven zal in bepaalde geval len niet ten volle worden toegepast voor stukgoederen en voor levende dieren in transito. De tarieven voor het personenvervoer blijven onveran derd. Deze week is West-Duitsland be gonnen boter te exporteren. Een eer ste zending van 1.500 ton is naar En geland verscheept en er bestaan plan nen voor exporteurs naar Oostenrijk. Wegens de lagere prijs van de En gelse boter wordt de uitvoer van bo ter naar Engeland door de Bondsre gering gesubsidieerd. Hessen als barometer Morgen worden in de Westduitse staat Hessen verkiezingen gehouden voor het aanwijzen van leden in de provinciale raden. Er wordt belang gehecht aan de uitslag van deze ver kiezingen, omdat men er een aanwij zing in wil zien voor het oordeel der Westduitsers over Adenauers politiek om de Westduitse federale republiek zo spoedig mogelijk met het Westen te verbinden. Men acht het belang van de uitslag nog verhoogd, omdat Hessen, dat een in hoofdzaak indus trieel gebied omvat, de enige der ne gen Westduitse staten is, die een so cialistische regering bezit. RODE AGENTEN ALS PRIESTERS Om inlichtingen van de bevolking te krijgen over de algemene toestand in het land, hebben communistische agenten in Litauen niet geschroomd zich als priester te vermommen en biecht te horen. Dit verklaarde in Rome een Litaus meisje, dat uit haar yaderland is kunnen vluchten. van'de Sowjets op de proef te stel len. In West-Duitse regeringskringen te Bonn twijfelt men er aan of de bijeenkomst in Berlijn enig nut zou afwerpen. In Londen verluidt, dat de sugges tie de inhoud vormt van het belang rijkste Amerikaanse amendement op het Westelijk ontwerp van de ant- woord-nota op het laatste Sow jet- voorstel om verkiezingen in geheel Duitsland te laten houden. Volgens het copyright-bericht in het Londense weekblad Observer'' heeft de Kominform sinds Vrijdag te Moskou breedvoerig over het Duitse vraagstuk van gedachten gewisseld. Verklaringen van Gruenther Onder de gedetineerden in een ge vangenis te Montreal is een opstand uitgebroken. De koepel van de gevan geniskapel staat in brand. De politie heeft alle beschikbare reserves naar de gevangenis gestuurd. Het aantal muiters bedraagt onge veer 900. De regering van Israel heeft be sloten het ministerie van buiten landse zaken van Tel Aviv naar Je ruzalem over te brengen. Dit ministerie was de enige rege ringsinstantie, die niet naar Jeruza lem werd overgebracht, toen parle ment en regering in December 1949 Tel Aviv verlieten, omdat vele lan den Jeruzalem niet als de hoofdstad van Israel erkenden en sommige buitenlandse diplomaten weigerden zich daar te vestigen. Een datum voor de verplaatsing is nog niet bekend gemaakt. Het besluit van de ministerraad kwam voor de buitenlandse diplo maten onverwacht. Men verwacht politieke verwikkelingen. Volgens Israëlische functionarissen te Tel Aviv zal de verplaatsing ge leidelijk geschieden en waarschijn lijk niet voor het eind van de zomer voltooid zijn. Zij voegden er aan toe, dat een aantal diplomaten de afge lopen twee jaar reeds betrekkingen hebben onderhouden met de rege ringsinstanties, die reeds naar Jeru zalem waren overgeplaatst. lodenvervolging achter het Gordijn Het Amerikanse Joodse comité heeft in een publicatie meegedeeld, dat de Jodenvervolgingen in de Sow- jet-Unie en de overige Oost-Europese staten hand over hand toenemen. In dit verband wordt gezegd, dat in Rus land een actie is begonnen om Joden uit openbare functies te verwijderen en dat sinds 1947 duizenden Joden naar Siberië zijn gedeporteerd. Op grond van gegevens, die vol gens het comité grotendeels afkom stig zijn uit communistische bron, zegt de organisatie verder, dat, in Hongarije bijna 100.000 personen! voor het merendeel Joden, uit hun woonsteden zijn verdreven, terwijl hun eigendommen zijn gcconfis queerd om deze te verkopen tegen bui tenlandse valuta. Ook in Tsjecho-Slowakije worden Joden uit regeringsposten en uit de communistische partij gezet en, op be schuldiging van verraad, opgesloten, aldus het Amerikaanse Joodse co mité. De Amerikaanse generaal Gruen ther, stafchef van de Noordatlan- tische strijdkrachten, heeft destijds tegenover de Amerikaanse Senaat te kennen gegeven, dat zijn chef, gene raal Eisenhower, van mening was, dat „als wij trachten de Russische strijdkrachten divisie voor divisie en vliegtuig voor vliegtuig tegen te houden, wij de strijd zullen verlie zen uit economische overwegingen. Eisenhower wil een kleine actieve strijdmacht hebben en een zeer ef fectieve reserve." Deze en andere onthullingen wer den gedaan tijdens een geheime ge tuigenis, welke Gruenther in Maart aflegde voor de Amerikaanse Senaat en waarvan de hoofdpunten thans zijn gepubliceerd. Ook verklaarde Gruenther toen, dat, als de Nato-plannen voor 1952 kunnen worden uitgevoerd „dit voor - de Russen een machtig probleem zalna schooled, met potten bewa. Mei-kevers invasie rond Parijs Millioenen grote Meikevers hebben zich geworpen op de groenten- en vruchttuinen in de omgeving van Parijs. Het Franse ministerie van Landbouw is thans de „Operatie-Mei kever" begonnen, waarbij hefschroef- vliegtuigen en insectendodend gas worden gebruikt. Het „slagveld" strekt zich over een afstand van ne gentig kilometer uit. Het is onderver deeld in zones, waarin met insecten- dodend gas verspreidende sproeiers bewapende „infanteristen" tot de aan val zijn overgegaan. Ook de „franc-tireurs" ontbreken niet, in de vorm van kinderen, die 'betekenen. Zij kunnen dan geen ver rassingsaanval meer doen met de troepen, die zij thans hebben. Zij zul len him strijdmacht moeten opbou wen en dat zal ons de kans geven onze troepen te mobiliseren, als ten minste onze inlichtingendienst goed genoeg werkt." pend geestdriftig in de strijd wer pen. De strijd is vooral hevig bij het in vallen der duisternis, wanneer mil lioenen Meikevers hun tuinen verla ten en naar de naburige bossen vlie gen, waar zij de nacht doorbrengen met het eten der boombladeren. Koningin Juliana heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de Koningsschool te Apeldoorn, officieel geheten: School van Z. M. Koning Willem HI en H.M. Koningin Emma der Nederlanden, die op 3 Mei 1852 in gebruik werd geno men en dus honderd jaar bestond. Na het gehele schoolgebouw te hebben bezichtigd, begaf de vorstin zich naar de speelplaats en nam daar deel aan het spel der leerlingen. Hier zien we de Koningin temidden van de kinderen tijdens het echt Nederlandse spel „In Holland staat een huis". Onderhandelingen mislukt De onderhandelingen over het loon- en prijzenconflict in de Amerikaanse staalindustrie zijn gisteravond op het Witte Huis afgebroken. In een officiële bekendmaking werd gezegd, dat er op het ogenblik geen accoord bereikt kon worden, omdat de standpunten van de vakbond en de werkgevers te ver uiteen lagen. De regering zal haar pogingen om een oplossing te vin den voortzetten. President Truman had de bespre kingen Zaterdag ingeleid. Hij hield vertegenwoordigers van beide par tijen voor, dat zij een oplossing moesten vinden om het de regering mogelijk te maken haar beslag op de industrie op te heffen. Philip Murray, de voorzitter van de vakbond verklaarde gisteravond: Wjj zijn niet voornemeps een staking tegen de regering te beginnen. De staalfabrieken zijn gereed het werk Maandag met volle kracht te her vatten. De president deelde de vertegen woordigers Zaterdag mede, dat hij van plan was de arbeiders een loons verhoging toe te kennen, maar het Hooggerechtshof verbood de regering later looneisen in te willigen, zonder toestemming van de industrie. Het Engelands economische toestand Premier Churchill heeft Zaterdag in een radiorede te kennen gegeven, dat Engeland zich voor het einde van het jaar moet kunnen bedruipen, „indien onze huidige vooruitgang aanhoudt en niet door internationale tegenslagen wordt verstoord." Hij zei verder, dat de reputatie van 'het Pond Sterling in het buiten land is gestegen. „De devaluatie, waar wij zoveel van te lijden hebben ge had in 1949, was een harde klap. Wij vertrouwen er thans ten minste op, dat wij het land hebben gered van een hernieuwing hiervan." Ohurchill zeide, dat de goud- en dollarvoorraad in het Sterlinggebied tegen het einde van deze zomer al zouden zijn uitgeput, „als er geen harde en beslissende maatregelen wa ren genomen door de minister van Financiën, Butler. „De buitensporig heid en verspilling van de Laibour- regering, het teren ook op Ameri kaans geld heeft ons aan de rand gebracht van de afgrond." De vermindering van de goud reserve, die in de laatste drie maan den van 1951 nog maandelijks 311 millioen dollar bedroeg, was in Maart van dit jaar gedaald tot 71 mllioen en voor April zal dit getal „nog gun stiger" zijn, aldus de premier. Churchill gaf ten slotte nog te kennen, dat het gevaar voor een wereldoorlog niet zo groot meer is als een jaar geleden en dat er in de afgelopen zes maanden een beteren de tendens waarneembaar was ge weest. Straatgevechten in Lhasa Alle Chinese troepen in Lhasa, de hoofdstad van Tibet, zijn gealar meerd na vuurgevechten tussen Chi nese soldaten en Tibetanen, aldus meldt de „Delhi Statesman". Volgens de laatste berichten uit Lhasa zouden de relletjes zijn ont staan, toen gewapende Tibetanen de woning omsingelden van Sawang Ngaboe, de Tibetaanse minister, die het Chinees-Tibetaanse verdrag heeft ondertekend. De menigte eiste, dat hij de Chinezen uit Tibet zou laten vertrekken en beschuldigde hem er van, de roden in het land te hebben gelaten. „Woedende Tibetanen wierpen met stenen, waarop Chinese soldaten het vuur openden. Dit werd beantwoord, en de daarop volgende straatgevech ten werden eerste beëindigd door de komst van Chinese versterkingen", aldus de correspondent. Ondergedoken deserteur Een Marokkaanse deserteur uit het Franse leger heeft zich zes jaar ver borgen gehouden in een huis aan de Qostenrijkse grens bij Zwitserland, voordat hij verleden week Vrijdag door de politie werd gearresteerd. De man vluchtte in 1946 uit een Marokkaanse detachement van het Franse bezettingsleger in Oostenrijk, en vond onderdak bij een Oostenrijk se vrouw met haar dochter, die in een boerderij bij de Zwitserse grens woonden. De Fransen arresteerden hem, maar hij wiV te ontsnappen. Verleden week werd de Oosten rijkse politie bij een twist tussen een kleurling en twee vrouwen gehaald. De man verdween in het huis en bar ricadeerde deur en ramen, maar gaf zich over toen Franse soldaten het huis omsingelden. Toen herkende men de deserteur, die al die jaren voor de twee vrouwen werk had ge daan op de boerderij. 's Nachts sliep hij in een gat onder de vloer van de eetkamer, dat over dag met een karpet en een tafel en stoelen was bedekt. Geen van de bu ren had ooit erg gehad in het bestaan van de onderduiker. Hof besloot verder op 12 Mei het be slag op de industrie aan haar oordeel te onderwerpen. Het liet de regering he beheer van de industrie voor die tijd opschorten. Het ziet er niet naar uit de de staking in de olie-industrie, waarbij 90.000 man betrokken zijn, spoedig zal aflopen. Een wensdroom van Moeder NYLONS van PRONONCE (Advertentie) Zondag is te Parijs de derde „'kruis tocht der hoffelijkheid" begonnen, Een maand lang zullen pers, radio, post en overheid met leerzame voor beelden en alle mogelijke propa gandamiddelen het „Weest vriende lijk tegenover elkaar" ingang trach ten te doen vinden. Een aantal knappe jonge meisjes, met het onderscheidingsteken van deze actie getooid, heeft opdracht verdienstelijke daden op te sporen. Soms worden de goede daden ter plaatse met een kus beloond, zoals een verkeersagent bemerkte. De verongelukte stratocruiser Nog niemand is bij het wrak ge weest van de Amerikaanse stratocrui ser, die vier dagen geleden in het Braziliaanse oerwoud is neergestort. Men was van plan parachutisten neer te laten om eventuele overlevenden te verzorgen maar daar er geen spoor van leven bij het wrak te bekennen was, heeft men er van afgezien nog meer mensenlevens in de waagschaal te stellen. Het toestel ligt in een vol komen onbegaanbaar gebied. „Oorlog was een vergissing" De Japanse keizer Hirohito heeft in een bijeenkomst van 15.900 Ja panners in de tuinen van zijn paleis verklaard, dat de oorlog in de Stille Oceaan oen „vergissing" was ge weest, die niet weer gemaakt moest worden. De bijeenkomst was georga niseerd ter viering van het van kracht worden van het vredesver drag. Rond de tuinen stonden niet minder dan 10.000 politiemannen op gesteld teneinde een mogelijke her haling van de onlusten op 1 Mei het hoofd te kunnen bieden. De Japanse minister-president Jo- sjida zei in een radiorede, dat het land de moed moest vinden zich op nieuw te bewapenen. Hij voegde er echter aan toe de herbewapening niet voortijdig te zullen aanbevelen. Verhoging bezoldiging rechterlijke macht Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend in zake de wed den van de hogere en hoogste leden der rechterlijke macht en herwaar dering van de bezoldiging van dc kantonrechters der eerste klasse als mede van de griffiers van de Hoge Raad, de gerechtshoven te 's-Gra- venhage en te Amsterdam en van de rechtbanken te 's-Gravenhage, Rot terdam en Amsterdam. De salarissen van de president en de procureur-generaal bij de Hoge Raad worden van 1391,25 gebracht op 1566,65 per maand. De president en de officieren van Justitie van de rechtbanken van de drie grootste steden krijgen dan 1141,65 in plaats van 1050 per maand. De salarissen van de overige hogere functies wor den volgens dezelfde maatstaf ver hoogd. Voor de lagere functies zoals die van rechters bij de rechtbanken, substituut-officieren van Justitie, grieffiers, substituut-griffiers, amb tenaren bij het Openbaar Ministerie en kantonrechters van de tweede en derde klas wordt een salarisverho ging van 10,25 percent voorgesteld en een toeslag van 16.65 per maand. Deze verhoging heeft grotendeels te rugwerkende kracht van 1 Januari 1950 af. De toeslagen, die na deze da tum gegeven waren, vervallen. De internationale tentoonstelling „De Suiker" die 23 April j.l. werd geopend, is Zondagavond gesloten. Totaal hebben in 12 dagen 73.236 per sonen deze expositie in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam bezocht, die in de eerste plaats een vaktentoonstel ling was. DezaakWesterling Zaterdagmorgen heeft md. Soesan- to Tirpprodjo, de waarnemend Ho ge commissaris van Indonesië, een on derhoud gehad met mr. N. S. Blom, staatssecretaris van Buitenlandse Za ken. In dit onderhoud heeft mr. Soesan- to nadere inlichtingen gevraagd over de berichten in de pers inzake de jus titiële behandeling van de zaak-Wes terling. De heer Soesanto heeft daarna uit drukking gegeven aan zijn leedwezen met betrekking tot de behandeling van deze zaak door de rechter-com- missaris te Amsterdam. Tenslotte heeft mr. Soesanto mede gedeeld, dat binnenkort door de Indo nesische regering aan de Nederlandse regering een formeel verzoek tot uit levering van Westerling aan Indone sië zal worden ingediend. Nieuw onderzoek Opnieuw is dezer dagen te Laren een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de moord op de gebroeders Horn, twee Duitse fabrikanten uit Keulen, die in Juli 1942 in de tuin van een huis aan de Vredelaan wer den vermoord. Hierbij is nu het ge rechtelijk laboratorium van het mi nisterie van Justitie ingeschakeld. Het graf werd weer geopend, zodat de gerechtelijke experts konden gaan zoeken naar stille getuigen die mis schien een oplossing van het drama zouden kunnen brengen. Minutieus is door dc leider van het gerechtelijk laboratorium, dr. W. Froentjes, het graf onderzocht. Er zijn nu eerst ver schillende stoffelijke resten gevonden, alsmede de resten van kledingstuk ken, waaruit men heeft kunnen vast stellen, dat een van dc slachtoffers in zijn colbertcostuum is begraven, de andere in pyjama. Uit de gehele situatie is wel duide lijk vast te stellen, dat dc daders van de moord alle voorbereidingen om de beide fabrikanten van het leven te beroven, hadden getroffen. Waar schijnlijk zal aan de hand van de thans gevonden stille getuigen kun nen worden vastgesteld op welke wijze de gebroeders H. van het leven zijn beroofd. Thans heeft besluit het „Alg. Dgbl." de rijksrecherche het on derzoek in samenwerking met de ge meentepolitie van Laren in handen. Opa Klijzing onttroond? Een Deen, Paul Lausten, is tot kampioen-pijproker uitgeroepen bij een wedstrijd, die Zaterdag onder auspiciën van het socialistische dag blad „Socialdemokraten" te Kopen hagen is gehouden. Hij deed 110 mi nuten en 25 seconden over 3.3 gram tabak, die hem was overhandigd. Zoals bekend heeft de 77-jarige Gpa Klijzing uit Purmcrend onlangs 92 minuten en enkele seconden gerookt met eenzelfde hoeveelheid (Ameri kaanse) taibak. Hij zei toen geen po gingen meer te doen om zijn officieus wereldrecord te verbeteren. Lauten rookte „Champion Supe rior Virginia Flakes" van een Deense firma. Opa Klijzing behaalde inder tijd zijn record met „Burley"-tabak, die hij speciaal vooi^dit doel uit de V.S. had ontvangen. JONGE BOEREN GAVEN BRIGADIER PAK SLAAG. Even buiten Heerenveen hebben drie jonge mannen een brigadier van de gemeentepolitie afgeranseld. Hij werd, zwaar bloedend, door zijn agenten bevrijd. De jonge mannen, boeren uit de buurt van Heerenveen verhaalt het Alg. Dgbl. hadden de avond in Heerenveen doorgebracht. Toen een passerende politieman hen som meerde, niet op cTe rijweg te blijven staan, toonden zij zich ten zeerste beledigd. Voor de brigadier er op bedacht was, werd hij van zijn fiets getrok ken en op de keien gesmakt. Onmid dellijk wierpen dc kerels zich boven op hun slachtoffer en sloegen er stevig ^öp los. Omwonenden waarschuwden het politiebureau, waarna agenten hun chef, die bedekt met bloed en builen op de grond lag, bevrijdden uit zijn benarde positie. De mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Bij werkzaamheden in de Ge meentelijke Wasserij aan de Haar lemmerweg te Amsterdam is Vrij dagmiddag een 26-jarige vrouw met haar rechterhand tussen een mangel geraakt. De hand werd verbrijzeld. Een haakje van een gordijn, dat zij aan het mangelen was, had haar ring gegrepen, waardoor de hand in de machine werd getrokken. Het slacht offer is in het W.G. opgenomen. Heeft men tact, dan merkt niemand het. Heeft men geen tact, dan merkt iedereen het.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1