Gezamenlijk verslag van Centrale Boerenleenbanken Voor land- en tuinbouw gunstig jaar geweest Vraag naar bedrijfskapitaal stijgt Het feest te Soestdijk Overbruggings-regeling omzetbelasting Westelings uitlevering Militair gedood bij opblazen bunker Mump,a MotfCató verslaat..een mug ÏDuiaze (Zttne DONDERDAG 1 MEI 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 De beide Boerenleenbanken heb ben ditmaal gelijktijdig verslag uitge bracht over 1951. Aan dat van de Cooperative Centrale Raiffeisen- bank te Utrecht, is het volgende ont leend: Het feit, dat in 1951 een zeer moei lijke financieel-economische situatie in korte tijd kon worden bezworen, mag ons niet in de waan brengen dat de Nederlandse economie op een sterk fundament zou rusten. Een klein dicht bevolkt land, slecht voorzien van grondstoffen, dat zijn welvaart moet bouwen op' een grote industriële activiteit en op een agra risch veredelingsbedrijf, beide wat. grondstoffenvoorziendng en afzet be treft, zeer afhankelijk van het buiten land, is hoogst kwetsbaar in zijn eco nomie. Hiertegenover moeten wij slagvaardigheid stellen; een in dustriële en agrarische uitrusting en organisatie bouwen, die ons in staat stellen van de goede kansen te profi teren en een snelle aanpassing aan de wisselende omstandigheden kun- Aetherklanken VRIJDAG. TELEVISIE. K. R. O.: 10.15—21.45: 1. Weeroverzicht. Z. „De Gecroonde Leersse", toneel stuk. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gramo- foonmuziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gra mofoonmuziek 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Gramofoon muziek. 11.45 Gramofoonmuziek. 12 00 Zigeunerkwintet en soliste. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal en semble en soliste. 13.45 Gramofoon muziek 14.00 „Marcotteren bij de Ficus én andere planten", causerie, 14.15 Gramofoonmuziek. 14.45 Ka mermuziek. 15.10 Amusementsmuziek 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Marine- nieuws. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Fries programma. 18.00 Nieuws. 18.15 A cappella koor. 18.45 Gramo foonmuziek 18.50 Muzikale causerie. 19.15 Regeringsuitzending: „Verkla ring en toelichting". 19.35 Gramofoon muziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 uur Nieuws- en weerberichten. 20.10 „Geen buis voor het Ambonese kind?" causerie. 20.15 Avondsamen komst van de jaarlijkse Bijbeldag te Antwerpen. 21.30 Kamermuziek. 22.05 Salonorkest. 22.30 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking 23.00 uur Nieuws, en SOS-beïichten. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7.09 VARA, 10.00 VPRO, 10 20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA. 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. VARA: 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws- en weerberichten. 8.18 Gramofoonmuziek. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gramofoonmuziek. VPRO 10.00 „Kinderen en Mensen", cause rie. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11 15 Radiofeuilleton. 11.3'5 Pia norecital. AVRO: 12.00 Pianoduo: 12.30 Land- en tuinbouwrnededelin gen. 12.33 Gramofoonmuziek. 13.30 Orkestconcert. 14.00 Voor dc huis vrouw. 14.20 „Requiem", (gr.pl.) 15.35 Voordracht. VARA: 16.00 Dans muziek. 16.30 Voor de jeugd 17.00 Lichte muziek. 17.30 Muzikale cau serie 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Pia nospel. 19.10 „Wat doet Uw man" klankbeeld. VPRO: 19.30 Op huis bezoek". causerie. 19.50 Berichten. 20 00 Nieuws 20.05 Boekbespreking. 20.10 Gramofoonmuziek. 20.30 „Le ven op aarde", causerie. VARA: 21.00 Cabaret. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Bui tenlands overzicht. 22.05 Amuse mentsmuziek. 22.30 Gramofoonmu ziek. VPRO: 22.40 „Vandaag", cause rie. 22.45 Avond wijding VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie. 23.3024.00 kamerorkest. nen bewerkstelligen. Paraatheid moet de kenmerkende eigenschap van het gehele kwetsbare Nederlandse be drijfsleven kunnen worden genoemd, aldus de directie. Voor de land- en tuinbouw is 1951 een gunstig jaar geweest. De uitvoer bereikte en in hoeveelheid en ini waarde een grote omvang, n.l. 2Yi milliard gulden (ƒ580 millioen meer dan in 1950), zijnde een derde gedeel te van de totale uitvoer. De melkpro ductie bleef met 5,7 milliard kilogram iets beneden die van 1950. De prij zen van vee en vlees lagen op een hoog niveau. In het buitenland, in clusief de Verenigde Staten, bestond goede vraag naar Nederlandse vlees waren) en hammen. Spaarcijfers gunstiger dan bij andere instituten. Het geldverkeer, dat door de C.C.R. werd verzorgd was weer van grotere omvang dan in 1950. Totaal zijn 1.400.000 bank- en giroslips verwerkt, tot een bedrag van 2500 millioen, tegenover 1.150.000 slips en 1670 millioen in 1950. Interessant acht de directie de ontwikkeling van de spaarbeweging in vergelijking met die van andere spaarinstituten. Hier uit blijkt, dat de cijfers van de aan gesloten locale banken (zowel te Eindhoven als te Utrecht) zich gun stig verhouden t.o.v. de ontsparingen bij de R.P.S. en de bijzondere spaar banken. Bij de bank te Utrecht namen de spaargelden af met 2,1 procent en te Eindhoven met 0,3 procent, terwijl bij de R.P.S. en de bijzondere spaar banken dit percentage resp. 7,1 en 3,5 was. In de naaste toekomst is, volgens het verslag, geen toeneming van spaargelden van betekenis te ver wachten. Daartegenover zal zich een stijgende vraag naar bedrijfskapitaal openbaren, in het bijzonder bij de omschakeling op de eigen voeder- bouw en tengevolge van mogelijke prijsstijgingen van bedrijfsbenodigd- heden. Dit maant tot een voorzichtig beleid ten aanzien van de financie ring op langs termijn. Na afboeking der onkosten en af schrijvingen resteert een winstsaldo van ƒ450.002 695.414). Inclusief saldo a.p. ad ƒ223.376 wordt voorge steld ƒ400.000 toe te voegen aan de reserve en ƒ200.000 te reserveren te gen debiteuren. Het restant vani 73.378 wordt overgebracht naar nieuwe rekening, aldus het verslag der C.C.R. te Utrecht. Heroriëntatie van fiscale en financiële politiek bepleit. „Hoe belangrijk ook de tijdige op stelling van een programma tot werk loosheidsbestrijding kan worden ge noemd, dient in het licht van de te genwoordige ontwikkeling de aan dacht veeleer te zijn gericht op een tijdige heroriëntatie van de fiscale en financiële politiek, die thans na delig is voor kapitaalvorming en in- vesteringslust. Hierdoor zou een ge zonde verruiming van de werkgele genheid kunnen worden bevorderd. Herstel van het economisch even wicht is een onmisbare voorwaarde voor verruiming van het internatio nale handels- en kapitaalverkeer, waarvan de welvaart in ons land zo zeer afhankelijk is. „Wij achten het hoog tijd dat deze heroriëntatie zich mede uitstrekt tot de lasten, die ook op het bedrijf van de centrale bank al te zwaar drukken", aldus de direc tie van de Coöp. Centrale Boeren leenbank te Eindhoven in haar ver slag. De resultaten voor de land- en tuinbouw warew over het algemeen gunstig. De financiële resultaten in de akkerbouwsector waren buiten,- NIEUWE METHODE IN DE RADIO. Amerikaanse geleerden zeggen een nieuwe methode voor uitzending van radiosignalen te hebben gevonden, welke 'n revolutie in lange-afstands- vertbindingen teweeg zou kunnen brengen. Deze methode zou misschien ook de deur kunnen openen voor „internationale televisie", aldus de geleerden in een officiële medede ling. Volgens de methode worden sig nalen gevormd, die niet onderhevig zijn aan „fading". Bij experimenten zijn ap alle uren van de dag en in alle atmosferische omstandigheden radiosignalen van Cedar Rapids, Iowa, ontvangen in Sterling, Vir ginia, een afstand van 1300 km. gewoon gunstig. De uitkomsten van de veehouderij waren gedeeltelijk minder bevredigend dan ini 1950. De resultaten van de pluimveehouderij waren over het geheel minder gun stig dan in 1950. Voor de bloembol lenkwekers was 1951 een buitenge woon gunstig jaar. Voor de kwekers van tuinbouwzaden en voor de boom kwekerijen is de economische positie moeilijk geworden. De totale omzet op lopende rekeningen steeg van 1,3 milliard in 1950 tot 1,7 milliard in 1951. Er is hier sprake van een zeer regelmatige groei, aldus het ver- 'Jg- Boerenleenbanken nog voor zware financieringsopgaven. Ook de directie van de C.C.B. houdt rekening met een toenemende vraag naar bedrijfscrediet en vaste voor schotten. De plaatselijke boerenleen banken staan nog voor zware finan cieringsopgaven. Een grote terughou dendheid met betrekking tot beleg gingsuitzettingen buiten de landbouw is geboden, mede gezien de spaarbe weging. De verlies- en winstrekening staat in het teken van de wrange vruchten van de lage rentepolitiek, zo meldt het verslag. Deze bleek voor het beleggingsbedrijf van de bank, dat als een verlengstuk kan worden beschouwd van het spaarbe- drijf der boerenleenbanken, fnuikend. Na afboeking der onkosten en diver se reserveringen resteert een winst van 134.701 (ƒ492.096). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 6 procent, waarna het resterende be drag van ƒ118.351 wordt gereser veerd. Bevredigende ontwikkeling ge meenschappelijk bankkantoor. De door beide centrale boerenleen- banken opgerichte N.V. Gemeen schappelijk Bankkantoor te 's Gra- venhage, gewaagt in het verslag van een bevredigende ontwikkeling, die zich ook in 1951 voortzette. De om zetten toonden een aanmerkelijke verhoging, die deels aan het gestegen prijsniveau, doch anderzijds aan de uitbreiding van de relatiekring te danken is. De bedrijfsresultaten stemmen tot tevredenheid. De ont wikkeling wettigt het vertrouwen, dat in toenemende mate de instelling een nuttige functie in het belang van het coöperatief landbouwcrediet kan vervullen. Na afschrijving en reser vering resteert een winstsaldo van ƒ42.833 (ƒ33.613). Hiervan wordt ƒ41.000 aan het reservefonds toege voegd en 1.833 op nieuwe rekening overgebracht. Toen het bloerhenmozaiek zich voor de ogen van de koninklijke familie ontvouwde werden honderden post duiven op het grasveld losgelaten, die klapwiekend tegen de blauwe hemel opstegen. Eerder op- de ochtend kwa men negen straaljagers van de lucht strijdkrachten in een lange rij achter elkaar over het paleis gevlogen. De koninklijke familie onderhield zich na het défilé nog lange tijd met de diverse deputaties. Een martiale in druk maakten twee Limburgse „bijle mannen", die enorme bijlen over de schouders droegen. Het was ruim half een voordat de koninklijke fami lie zich in het paleis terugtrok. De honderden, die na het défilé in de paleistuin waren achtergebleven, konden moeilijk afscheid nemen. Maar dit afscheid kwam dan toch, nadat men nog eens hartelijk de Ko ningin had toegejuicht. Prinses Ma rijke vond het lustig spelende Volen- dams muziekcorps zo mooi, dat zij nog eens terukwam en bleef* luiste ren tot de muzikanten aftrokken. Koningin en Prins verschenen ten slotte nog in'de klokketoren van het paleis, waar de televisie- en filmope- rateui'S, alsmede persfotografen een uniek plaatsje hadden gevonden om het défilé vast te leggen. De Prins maakte vanuit de hoogte filmopna men van het bloementapijt. De verjaardag van de koningin werd gistermiddag in huiselijke kring gevierd. Gisteravond kwamen vrien den en kennissen op bezoek en wer den o.m. de films die in Amerika tijdens het koninklijk bezoek zijn op genomen, vertoond. GROTE ORANJE-DRUKTE IN DEN HAAG. Het mooie weer van Koninginne dag lokte tienduizenden Hagenaars naar de binnenstad om der traditie getrouw „lichies te gaan kijke". En lichtjes waren er dit jaar weer vol op. De Vijverhof, met op de achter grond de gebouwen van de Staten- Generaal in schijnwerpers, pronkten weer met de grote fontein („spuiter" zeggen de Hagenaars) die „alle kleu ren limonade" voor de peuters schenkt. Het beroemde eilandje in de vijver tussen zwanen, eenden en ganzen was met een geweldige, nieu we ooievaar verrijkt. De plaats, de Vijverdam en het Buitenhof waren weer met de tra ditionele vaste verlichtingsmotieven toegerust. Deze stammen nog uit 1948. De ministeries e:i tal van an dere openbare gebouwen hadden ook het lichtend feestkleed aangetrok ken, zodat zelfs het Plein groot steeds aandeed. Een kermisje, dat over de feërieke Voorhout met zijn jonge groen en zachte lichtjes, het Plein en het Bui tenhof was verspreid, deed enorme zaken, Tegen elven werd de Haagse binnenstad iets minder vol, dan zij de gehele dag na de parade te Sche- veningen geweest was. De belang stelling voor de traditionele taptoe was echter nog overstelpend. Door de grote drukte zijn de Haag se bus- en tramdiensten vrijwel doorlopend ontwricht geweest. Uitkeringstermijn van 21 weken? Minister Joekes wil bevorderen om de uitkerings termijn van de over bruggingsregeling, voor werklozen te brengen van 13 op 21 waken voor hen, die op 1 Juli in de regeling zijn opgenomen. Personen, die voor 1 Juli werkloos zijn geworden, vallen dan van 1 Juli af tot na het verstrijken van de 21e week van hun werkloos heid^ in de overbruggingsregeling. Dit is bedoeld als overgangsmaatre gel, voor hen, die op 1 Juli werkloos zijn, en derhalve geen uitkering krachtens de werkloosheidswet ont vangen. Behalve de prijsverlagingen voor toestellen en onderdelen, foto-appa raten en electrische wasmachines en gasgeysers ten gevolge van de gisteren aangekondigde wijziging in de omzètbelasting is van groot belang voor de huisvrouw, het feit, dat boterhambelegsel als witte ha gel, gestampte muisjes, chocolade- hagel, pasta en strooisel evenals vruchtenhagel niet langer aan het tussentarief van 7 omzetbelasting onderworpen zullen zijn, doch aan het gewone tarief van 4 Uit de Kamer is er op gewezen, dat deze artikelen in het bijzonder voor grote, kinderrijke gezinnen als eerste levensbehoefte kunnen wor- dien beschouwd en dat veel duurdere boterhambelegging als kaas, vlees en vleeswaren wel vrijgesteld is van omzetbelasting. Het spreekt wel haast vanzelf, volgens de minister, dat zalm bij uitstek een weelde-artikel is en daarop blijft dus het tarief van 30 geldig. De minister jieeft geweigerd con sumptie-ijs minder te belasten dan in het tussen-tarief het geval is. EM.-PASTOOR J. VAN BLARICUM OVERLEDEN Na een kortstondige ziekte is in huize „St. Martinus" te Naaldwijk overleden, em.-pastoor J. A. B. M. v. Rlaricum. Pastoor Van Blaricunr werd in 1874 geboren. In 1899 priester gewijd, was hij na enkele kapelaansjaren te Vlaardingen, o.m. werkzaam te Sche- veningen voor de gevangenen. In 1915 werd hij benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Franciscus van Assisië te Rotterdam. Tijdens dit pastoriaat, richtte pastoor Van Blari- cum niet minder dan drie bijkerken op, nl. in Charlois, Katendrecht en Tuindorp. Daarna was de zeereerw. heer Van Blaricum nog pastoor te Assendelft en Nes a. d. Amstel en in 1936 werd hij te Monster pastoor van de parochie van de ,H. Machutus. In 1948 bouwde de toen 74-jarige her der nog een bijkerkje in 's-Graven- zande. Sedert Juni 1950 was hij rus tend te Naaldwijk. Minister Drees zal op de nationale estdag (5 Mei) na de opvoering van het lekenspel „Leiden Ontzet" op het Binnenhof een bevrijdingsre de uitspreken, die evenals het spel via de televisie zal worden uitge- zondén. Een mevr. Smit uit Amsterdam was Dinsdag de 40.000ste op „De Suiker". Zij ontving een reuzentaart en bonbons. De banketbakkers dongen intussen naar de hoogste prijzen. Bij de sport- en gelegenheidstaarten kreeg de heer Herman Kwekkeboom uit de hoofdstad de le prijs. De tweede ging naar Jacques v. d. Brink uit Leeu warden, die ook de ereprijs bij de sierstukken van chocolade meenam. De eerste prijs was hier voor een naamgenoot en neef van deze Jacques. De tweede prijs ging naar J. B. Sevenants te Amsterdam. Moederdagtaarten. Ereprijs: F. J. Maas, Amsterdam; le pr. A. Mos terd, Amersfoort; 2e pr. J. Wilme- ring, Overveen. Open confituurtaarten: le pr. W. Hovenier, A'dam; 2e pr. Elzo Pr en ger, Enschede. Puddingen en geleien: le pr.Ju- liaan van Os, Haarlem; 2e pr. J. G. Beune, Amsterdam. AARDBEIENTEELT OP HOGER PEIL. Het Gentraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland heeft onlangs besloten een aardbeien- studiecommissie te vormen. Deze commissie heeft tot taak na te gaan op welke wijze de Nederlandse aard beienteelt op een hoger peil kan worden gebracht. Een der dingen, welke de commis sie zal onderzoeken, is de bruikbaar heid vanw nieuwe rassen. Het is de bedoeling' nieuwe aardbeirassen, die hiervoor in aanmerking komen, in verschillende gebieden te beproeven. Het Centraal Bureau roept bij deze iedere kweker, die meent een aard beiras te bezitten, dat waard is om op de bovengenoemde wijze te wor den beproefd, op om dit te melden. Eventuele kwekersrechten, welke betrekking hebben op aangemelde rassen, zullen bij het onderzoek vol ledig worden gerespecteerd. Aanmeldingen kunnen tot 15 Mei a.s. worden gedaan aan het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland, Javastraat 80 te 's Gra- venhage (tel. 111895). Be Indonesische regering heeft de^ waarnemend Hoge Commissaris in Nederland mr. Soesanto Tiroprodjo, de nodige instructies gegeven om de Nederlandse regering uitlevering te verzoeken van ex-kapitein Wester ling. De Indonesische minister van justitie, Loekman Wiriadinata, heeft dit gisteravond in Djakarta bekend gemaakt. Gistermiddag is tijdens het opbla zen van een aantal bunkers bezuiden de vissershaven in IJmJuiden, waar 30 ha. industrie-terrein geëgaliseerd moet worden, een érnstig ongeval gebeurd, dat de 22-jarige sergeant der genie, A. J. v. Z„ het leven heeft gekost. Tijdens de explosie van een der kazematten, die daartoe met wa ter worden gevuld, omdat men min der springstof nodig heeft, dan wan neer het langs de normale weg gaat, is de sergeant, die in de Ripperdaka- zerne te Haarlem gelegerd was, door stukken rondvliegend puin zo ernstig gewond, dat hij even later overleed. NATIONALE ST. JORISMARSEN TE OEGSTGEEST. Voor de zesde maal wordt dit jaar het P.V. Wandelfestijn gehouden door de mooie bollenstreek van Oegstgeest en omgeving. De start vindt ook dit keer weer plaats aan het Witte huis te Oegstgeest. De Wel pen en Kabouters krijgen een par cours te lopen over 7 y, km., pad- .vindsters, gidsen en padvinders 15 km., Pioniersters en Voortrekkers lo pen 20 km. De marsen hebben plaats op Zaterdag 10 Mei a.s. Voorgaande jaren werd er door ruim 3000 deelnemers aan deze wan deltochten deelgenomen en als de voortekenen niet bedriegen zal ook dit jaar dit aantal bereikt, misschien zelfs overschreden worden. Deelne mers worden verwacht uit Rotter dam, Den Haag, Alkmaar, Haarlem, uit Bollen- en Rijnstreek. Deelne ming staat nog open. Aanmelden bij het Secretariaat Duivenvoordestr. 27, Oegstgeest. STAKING BIJ DE AMSTERDAMSE DROOGDOKMAATSCHAPPIJ. Gistermiddag om 4 uur nebben ongeveer 230 arbeiders, die in dienst staan van de firma Jongsma, maar als classificeerders werkzaamheden verrichten bij de Amsterdamse Droogdokmaatschappij in Amster dam-Noord, het werk neergelegd. Deze classificeerders, dat wil zeggen arbeiders die alle voorkomende soor ten van ongeschoolde arbeid ver richten, eisen hogere lonen. De Waaldijk onder de gemeente Waardenburg, is even voorbij de kruising van de snelweg Den Bosch Utrecht over een afstand van 100 meter voor autoverkeer afgesloten, daar de scheuren die zich sinds enige !*tijd in de dijk vertonen, de laatste lweek aanzienlijk groter zijn gewor den. Het wekdek brokkelde op verschei dene plaatsen af en men achtte het niet verantwoord langer met herstel te wachten. Het deskundig onderzoek is in volle gang. 21. Er gebeurde precies, wat Hum- po Hotsflots verwacht had. De ne gers holden onder het uitstoten van woeste kreten de grot voorbij, ver moedelijk denkend, dat Humpo Hots flots zich wel in de bossen verstopt zou hebben. „Dat was op het nipper tje"! zuchtte Humpo Hotsflots, ter wijl hij naar zijn keel greep, -die ge lukkig nog niet beschadigd was. „Bijna was er een grote Kunstenaar minder op deze todi al zo schaars met Kunst bedeelde wereldEigen lijk moet ik toch wat voorzichtiger worden met de avonturen, die ik zo beleef. Verbeeld je, dat Humpo Hots flots, de grote Humpo eens door on voorzichtigheid het leven verloor Dat zou een onoverkomelijke ramp voor de wereld zijnOfschoon mijn schilderijen dan misschien ein delijk geld gaan opbrengen door A. DUNCAN „Mevrouw Pritère, is het wel eens bij u opgekomen, u af te vragen, of er mogelijkheid bestaat, dat Anne Hébier u vergiffenis zou willen schenken, als u uw hooghartige trots liet varen, en naar haar toeging? Waarom vraagt u haar geen excuus, voor de ellende, die u haar hebt aan gedaan? Biedt haar uw hand aan. Vraag haar, edelmoedig tegenover u te zijn!" Ze stikte bijna van verontwaardi ging over dat voorstel. „Excuus....? Ik excuus vragen aan zo'n meid, als zij is....? Aan eentje, die mijn on dergeschikte is geweest?" gilde ze. „U moet wel krankzinnig zijn, om zo iets voor te stellen! Ik sterf nog duizendmaal liever! Neendan maar strijd op leven en dood.... ik aanvaard haar uitdaging!" Ze liep naar de deur. Maar daar bleef ze staan, draaide zich om en keek hem aan. Voor het laatst mijnheer Callon.. wilt u naar Anne Hébier gaan, en haar op haar nummer zetten.... haar dwingen, de prijzen wëer op een normaal peil te brengen?" Hij maakte een afwijzend gebaar. „Ik ben bang, dat ze niet naar me zou luisteren, als ik dat deed," zei hij, „ik heb haar mijn hulp beloofd. En ik heb u verteld, hoe u het best uw doel kunt bereiken, mevrouw Pritère. Als u het zo niet wilt doen, dan kan ik u tot mijn spijt niet hel pen. Goedendag mevrouw." Hij loosde een zucht, toen ze de deur achter zich dichtsmakte. Wat een afschuwlijko zaak was het toclj! Niet het geldelijk verlies baar de hem zorgen, want hij had meer dan geld genoeg, maar de verande ring, die in Anne plaats greep maakte hem verdrietig. Zc was zo'n lief, beminnelijk meisje geweest. Nu was ze een door haat en wraakzucht bezeten vrouw geworden. Hij wist maar al te goed, dat mevr. Pritère nooit aan Anne vergiffenis zou gaan vragen. Daar was ze veel te hoog hartig voor en ze zou liever met open ogen haar ondergang tegemoet gaan, dan vergeving van Anne afsmeken. Hij kwam tot het besluit, dat hij zelf beter nog eens een keer een beroep kon doen op de "betere natuur van Anne. Hij kon mevrouw Pritère niet uitstaanmaar hij bedacht, dat haai* winkel leeg zou komen te staan cn haar onschuldig personeel werkloos zou worden, als ze gestraft werd, zoals Anne haar straffen wilde. Ter wille van die onschuldige mensen, die niets met de ruzie te maken hadden, verliet hij zijn kan toor en ging nog eenmaal naar Anne om met haar te praten. HOOFDSTUK Xin. „Ik wil niet verslagen worden!" Er heerste zulk een drukte en le ven in de winkel van Hébier Co., dat George ogenblikkelijk inzag, hoe slecht Anne hem op dat ogenblik zou kunnen gebruiken. Hij zag haar achter in de winkel met een groepje klanten in gesprek en keerde zich om, toen hij een ander idee kreeg. In de namiddag belde hij haar op uit zijn woning in een buitenwijk van Dammeville. „Ben jij het, Anne?" vroeg hij, toen hij haar stem herkende, „ik ben vanmorgen aan de zaak geweest, om je te spreken, maar je was zo druk bezig, dat ik besloot, je maar liever later op de dag eens op te bellen. Luister eens Anne, zou je me een plezier willen doen? Wil je morgen mee naar buiten gaan? We zouden de wagen kunnen nemen en een maaltje inpakken.... Wil je,...? Heerlijk!" De volgende morgen vroeg kwam hij haar in de Stationsstraat afhalen. Hij had een mandje met lekkernijen en broodjes bij zich en Anne, die naar buiten kwam, om hem te be groeten, leek zoveel meer op de Anne van vroeger, dat zijn hart sneller klopte van vreugde. „Wat 'n heerlijk idee van je, George!" riep ze uit, toen de wagen wegreed, „er is in de laatste weken zó veel gebeurd, dat ik bijna ver geten ben, hoe de zon en de bomen en velden er uitzien!" „Dan zul je ze vandaag te zien krijgen," zei hij glimlachend, „het weer is zo mooi, als het maar zijn kan!" Anne leunde achterover in de zachte kussens en de snelle wagen bracht hen spoedig buiten Damme ville in de prachtige omstreken dei- stad. Anne droeg een keurig mantel- costuum en een groen vilthoedje met een rood veertje er op. George, die haar nu en dan van terzijde opnam, vond haar gewoon weg verrukkelijk. „Waar gaan we heen?" vroeg ze en haar ogen tintelden, toen ze de zijne ontmoetten, „ik.... ik heb net zo'n gevoel, alsof ik geschaakt word." „Ik had zo gedacht naar de bos sen van Surbois te gaan," zei hij, „daar zijn plekjes te over voor een picnic." Ze maakte geen bezwaar en al spoedig reden ze onder een groen bladerendak, waardoor de zon gril lige lichtplekken op de bemoste bo dem wierp. George reed de wagen van de weg af en maakte op een open plek een vuurtje. Anne moest lachen om de zwarte roetveeg, die hij daarbij over zijn gezicht kreeg. „Je gaat er hoe langer minder als een groot zakenman uitzien," lachte ze en hij was het daai-mee volkomen eens. „Zo zie ik er het liefst uit, zei hy bedaard. Ze aten al het lekkers, meegeno men door George, met smaak op en gingen wat dieper het bos in. om anemonen te plukken. Geboeid keek George toe, hoe voorzichtig Anne de aardige bloempjes plukte. Wat was ze vandaag toch schattignet een kinden morgen als hij er ten minste niet iets tegen kon doen zou ze weer net zijn als gisteren. bitter gestemd en vol wraakgierig heid. „Anne," zei hij zachtjes, „voel jy je nu niet gelukkig, nu je zo veraf bent van alles en iedereen? Is hei) geen heerlijke gewaarwording, zo gewoontjes en tevreden te zijn?" -Ja, natuurlijk, Georgedat is zo," fluisterde ze terug. „Zo he.b ik me ook vaak gevoeld, toen ik nog ver weg was, in het bui tenland,' 'zei hij. „Ik dwaalde soms hele dagen in de bossen rond. Ik had niemand anders nodigwas liefst alleen. Ik gevoelde me dan zo vre dig." Hij begreep, dat hij nu nog niet mef haar praten kon. Het zou jam mer zijn. als deze heerlijke vrede, deize hemelse rust verstoord werd." Tegen de namiddag keerden ze naar de auto terug en reden naar 'n herbergje aan de rivier, waar ze thee dronken. Het scheen George zo vreemd toe, zo dicht bij Anne te zijn en toch in werkelijkheid zo ver van haar verwijderd. Hij had haar ont zaglijk lief en moest zich tóch be dwingen en de zoete pijn, door haar nabijheid veroorzaakt, verbergen, In de avondschenvering reden ze naar de stad terug. George, die be sefte, dat hij nu vanavond nog met Anne moest spreken, wilde de goede gelegenheid niet voorgoed voorbij la ten gaan en wendde zich tot haar om. 'Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6