Het grootste bloemen-mozaïek van Nederland De Nederlandsche Bank in 1951 Eerste Kamer behandelt Binnenlandse Zaken Rechtskundige verwikkelingen rond zaak-Westerling Loon- en dividendstop opnieuw in beraad genomen Woningbouw thans mogelijk WOENSDAG 30 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Eerste Kamer is gistermiddag voortgegaan met de beraadslaging over de begroting van binnenlandse zaken. De heer TJALMA (A.R.) bleek van oordeel dat het Rijk niet buiten de gemeenten om aardgas zal moeten leveren aan grote afnemers. De heer SCHIPPER (A.R.), meende, dat meer aandacht zal moeten worden ge schonken aan de inschrijving bij de arbeidsbureaux van hen die in de woonoorden verblijf houden. De heer VAN WALSUM (P. v. d. A.) uitte zijn voldoening er over dat maatregelen worden genomen tegen het systeem van opzetten, dat door de aannemers wordt toegepast. De heer Schalker (C.P.N.) pleitte voqr grotere zelfstandigheid van de gemeenten. De gemeentebesturen zouden aan de woningbouw en de bestrijding der werkloosheid meer kunnen doen in dien zij daarin van hogerhand niet werden beperkt. De heer KOLFSCHOTEN (K.V.P.) wenste verruiming van het eigen be lastinggebied der gemeente. De heer Berger (K.V.P.) vroeg of de Regering het niet nodig acht krachtige maat regelen te nemen om verdere achter uitgang van de goede zeden te keren en de jeugd voor verderfelijke invloe den te behoeden. In de avondvergadering heeft mi nister BEEL zijn begroting verdedigd. De bronnen van de B.V.D. kunnen niet steeds worden genoemd, maar over de kwestie van de Tsjechische spionnage deelde de minister mee, dat de ambtenaar van een buiten landse mogendheid, die tijdelijk in ons land vertoefde Miroslaw Marus- _!- geboren 23 April 1923 te Praag was, die als leider der Tsjechische handelsdelegatie in het voorjaar van 1951 naar Nederland kwam. Hier heeft hij gesproken met Kurt Baruch over een handelsvertegen woordiging en zich bereid verklaard een deel van de winst daaruit ten voordele van de C.P.N. te brengen. Dit gesprek is op 17 Mei 1951 gevoerd. De aanleiding tot publicatie van het Tsjechische spionnagegeval was hier in gelegen, dat de beveiliging van de bron niet meer nodig was. De begroting werd goedgekeurd. Dinsdag 6 Mei begint de Eerste Ka mer met de behandeling van de ont werpen voor grondwetsherziening. Vervoerverbod voor varkens Vandaag treedt een ministeriële beschikking in werking, waarbij maatregelen worden getroffen ter voorkoming van uitbreiding van de varkenspest. Het Rijk is daartoe in drie gebie den verdeeld. Verboden is het ver voer van varkens uit een dier ge bieden naar een ander, gebied. De drie delen zijn: a. een Westelijk gebied, begrensd door: Noordzee ten Zuiden van het Noordèeekanaal Noordzeeka naal Zuidelijke en Oostelijke oevers van het IJsselmeer IJsel Rijn stroomafwaarts Lek Zederikkanaal Nieuwe Merwe- de Hollandsch Diep Volke rak Krammer Grevèlingen. b. Een Noordelijk en Oostelijk ge bied, begrensd door: Noordzee ten Noorden van het Noordzeekanaal Zuidelijke en Oostelijke oever vani het IJselmeer IJsel Rijn stroomopwaarts-grens met Duits land naar het Oosten en Noorden. c. een Zuidelijk gebied, omvattend het overige gedeelte van ons land. Het vervoerverbod geld niet voor varkens met een levend gewicht van ten minste 75 kilogram, voor zover zij rechtstreeks naar een slachterij worden vervoerd. Zomerzegels zijn er weer De zomerzegels zullen van de eer ste van de Meimaand af tot 25 Juni weer een beroep doen op begrip en milddadigheid van landgenoten, die voor sociale en culturele doeleinden een bijdrage willen geven. Het „Comité Zomerzegels" waarschijnlijk in een zelfstandige stichting worden omgezet. Hierdoor zal een niet door de overheid geleide verdeling van de opbrengst, die in 1951 ruim 158.600 gulden bedroeg, tot stand komen. Een kwart van de opbrengst in dit jaar zal, in verhouding tot de opbrengst, aan provinciale comité's worden overgedragen. De rest komt half om half ten goede aan sociale en culturele doeleinden. Tot de sociale doeleinden rekent men de tuberculose-bestrijding, het Irenefonds, dat ontspanning brengt in sanatoria, ziekenhuizen en psy chiatrische inrichtingen, steun aan on gehuwde moeders, het nationale fonds voor bijzondere noden, de actie voor het asthmatische kind, de arbeids- therapie voor verminkten en de rheu. matiekbestrijding. De andere helft wordt verdeeld onder het Prins Bern- hard Fonds en andere fondsen ten be hoeve varu noodlijdende, gepension- neerde toneelspelers en andere kun stenaars. Mr. W. F. Schokking, voorzitter van het comité zomerzegels en dr. P. Muntedam, staatssecretaris van Volksgezondheid, hebben tijdens een persconferentie een beroep gedaan op de vrijgevigheid van ons volk om de actie der zomerzegels te steunen. Behalve zomerzegels geeft het co mité ook een serie van vier brief kaarten met tekeningen van Floris Tiele van dieren van het park „De Hoge Veluwe" uit. Bovendien is voor de jeugd een speciaal mapje, Zomer zegels in Schaduwbeelden" vervaar digd. Dit is gemaakt om kinderen in de gelegenheid te stellen hun vaar digheid met schaar en lijmpot voor familie en vrienden te demonstreren. SLAAPWANDELAARSTER VIEL "UIT RAAM. De 13-jarige dochter van de heer H. van de Bijl te Lemmer ging als slaapwandelaarster uit haar bed. In plaats van de slaapkamerdeur te ope nen, ging zij door het venster en viel van vijf meter hoogte op de beton nen tegels. Zij brak beide armen en moest naar het ziekenhuis te Sneek worden overgebracht. AUTORIJSCHOLEN WILLEN BESCHERMING. De Algemene Bond van Autorij schoolhouders in Nederland heeft de Tweede Kamer een adres gezonden naar aanleiding van het ingediende ontwerp Vestigingswet Bedrijven. De bond vraagt daarin de Kamerleden, te bevorderen, dat ook de autorijscho len door deze wet beschermd wor den. Daar er hier sprake is van een lesgevend instituut, meent de bond dat er in het wetsontwerp plaats is voor de bedoelde bedrijven. DE EXAMENLEEFTIJD VOOR VERPLEEGSTERS VERLAAGD. De staatssecretaris van volksgezond heid heeft de examenleeftyd voor het diploma A ziekenhuisverpleging ver laagd van 23 tot 22 jaar. De moge lij kheid is opengesteld om onder be perkende voorwaarden reeds examen te doen op 21-jarige leeftijd. Het di ploma wordt dan echter pas uitge reikt als men 22 jaar is. De mini mum leeftijd voor leerling-verpleeg sters is achttien jaar gebleven. Bij alle juridische problemen, die al aan de zaak-Westerling kleven, heeft zich er onverwacht nog een gevoegd. De Amsterdamse rechtbank heeft n.l. beslist, dat de beschikking van de rechter-commissaris, waarbij de vor- Met andere woorden heeft de recht bank dus beslist, dat het openbaar ministerie in zijn beroep niet ontvan kelijk is. Naar bekend beliste de rechter commissaris mr. J. Knottenbelt op 16 April j.l., nadat hij Westerling verhoord had, dat er wel een gerech- dering van het openbaar ministerie telijk vooronderzoek tegen de ex- tot in bewaringstelling van Wes terling werd afgewezen, niet voldoet aan de wettelijke eisen (zij was n.l. niet „met redenen omkleed"), derhal ve geen beschikking is, zodat het openbaar ministerie voor wie ove rigens geen andere weg openstond appèl heeft aangetekend tegen iets, dat geen beschikking is en dus eigen lijk niet in beroep had kunnen gaan. Uleiieïting, iti A'dam Bij het verlaten van het Justitiege- bouw aan de Prinsengracht begroet Westerling een bekende. kapitein moest worden ingesteld, doch dat Westerling in tegenstelling tot de wens van de officier van justitie op vrije voeten mocht blijven. In zijn beschikking vermeldde mr. Knottenbelt slechts, dat hij geen grond voor dadelijke vrijheidsbene ming had gevonden. Bovendien legde hij in zijn verbaal deze beslissing in de mond van Wes terling en wel als volgt: „U zegt mij, dat u geen termen gevonden hebt voor dadelijke vrijheidsbeneming". De verdediger van Westerling, jhr. mr. Beelaerts van Blokland uit den Haag, betoogde Maandag j.l. bij de behandeling van het beroep in raad kamer voor de Amsterdamse recht bank, dat dit verbaal var. mr. Knot tenbelt niet kon worden aangemerkt als een beschikking, zoals bedoeld in art. 446 van het wetboek vani straf vordering. De rechtbank, onder pre sidium van mr. G. de Gaay Fortman, heeft hem hierin zoals gisteravond bekend werd gevolgd. Zo is de zaak-Westerling terugge keerd in het eerste juridische sta dium. Er zijn thans twee mogelijkhe den: öf de rechter-commissaris is het met de uitspraak van de rechtbank niet eens en handhaaft zijn eerste beslissing, (in welk geval het O.M. niet nogmaals beroep kan aanteke nen, doch slechts bij de Hoge Raad in cassatie kan gaan) öf de rechter commissaris stelt na een noodzakelijk nieuw verhoor van Westerling in an dere termirtologie 'n nieuwe beschik king op, waarvan dan alsnog de offi cier van justitie als vertegenwoor diger van het O.M., indien dit nodig geoordeeld wordt, in appèl zal gaan bij dezelfde kamer van de Amster damse Rechtbank, die het eerste be roep behandeld heeft. Verrassende hulde aan Koningin voor paleis Soestdijk „NEDERLAND DANKT U" zegt Nederland in een enorme .streamer" onder een geweldige landkaart van Nederland, die aan Koningin Juliana vanmorgen voor ogen getoverd werd. In bijna drie millioen dubbele tulpen, en wat hyacinthen om de zee aan te duiden, werd hulde gebracht aan de jarige Koningin voor haar beleid en voor hetgeen zij, ook buiten de gren zen van het koninkrijk, ten behoeve van haar volk deed. De bloemenhulde van vandaag was resultaat van een „samenzwering" tussen de Oranjeverenigingen van Baarn en Soest en de bestuurderen van de Keukenhof te Lisse. Acht da gen lang heeft dit overleg geduurd, doch speciaal over technische kwes ties. Men besloot een hulde te bren gen, die alle voorgaande in de scha duw zou stellen. Toen vanmorgen tegen half tien zich een geweldige stoet van inwo ners van Soest er» Baarn, tezamen met Leidse studenten, opstelde voor het traditionele défilé langs het bor- Dood in portaal De 12-jarige jongen R. D. in Dins dagmiddag, vermoedelijk door een val van de trap, in de ouderlijke wo ning aan de Lorreinenstr.iat te Am sterdam (West) om het lever geko men. Kort nadat de knaap om vier uur uit school kwam, had hy bij dc ouder lijke woning op de tweede étage aan gebeld.. Zijn mo°der deed open maar tot naar verwondering kwam de- jon gen niet naar boven. Zij begaf zich raai' beneden en vond het kind, lig- genc in het portaal met zyn hoofd op dc onderste trede. Een snel ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren, waar schijnlijk tengevolge van een hersen bloeding. DRIE MAANDEN WEGENS BELASTINGFRAUDE. De 37-jarige A. J. G., die een café aan de Zeedijk te Amsterdam exploi teert, is gistermorgen door de Am sterdamse Rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf we gens belastingfraude. Verdachte had zijn inkomsten over 1946 vele duizenden guldens te laag opgegeven. Hij had in zijn zaak, die geen vergunning had, a 1.50 per stuk, clandestiene borrels verkocht. De zaak kwam uit omdat de café houder zich een auto van 16.000 had kunnen aanschaffen en belangrijke .geldsommen had belegd. De officier had destijds één maand geëist. rode tulpen was gebruikt. Onder de landkaart werd het on- des van het witte paleis te Soestdijk, wist eigenlijk bijna niemand nog, wat ging gebeuren. Van zes uur in de kille morgen af waren echter vele nijvere handen uit de bollenstreek en Baarn bezig het grootste bloemenmozaïek, dat ooit gelegd is, op het groene gazon voor bet paleis van de jarige landsvorstin- ne te vervaardigen. In vele kleuren zag men langzaam maar zeker dc kaart van Nederland verschynen in de schoonste kleuren, die de bollen streek kan produceren. De provincies en hunne hoofdste den in oranje cirkels begonnen zich achter hagen van jubelende mensen steeds scherper af te tekenen. En toen de laatste groep van felicitercnden voorbij het bordes was getrokken, lag daar, in de schoonst denkbare tinten, een landkaart van ons vaderland, me tende 55 bij 34 meter. Over smalle, opengelaten paden tussen de onge veer 2,5 millioen gebruikt dubbele tulpen, schreden toen dertien delega ties uit de provinciale hoofdsteden, Amsterdam en Rotterdam met boe ketten, die tezamen ongeveer vijfdui zend tulpen bevatten, naar voren om deze steden, omvat in een cirkel van oranje tulpen, te markeren. Nadien kwam, toen deze delega ties van zes, in folkloristische costu mes gestoken figuren, waren terug getreden, de apotheose: de onthulling van het onderschrift, waarvoor al leen reeds een half millioen witte en derschrift onder aanvoering van Ja- Men moet stoppen en voorrang geven aan het verkeer op de andere weg. De crisis in de betalingsbalans is overwonnen In het gisteren uitgebrachte uit voerige verslag van de Nederland sche Bank N.V. komt de president, dr M. W. Holtrop tot de conclusie, dat de ervaring van het afgelopen jaar voorlopig ten volle gerecht vaardigd heeft de uitspraak gedaan in het verslag over het jaar 1950, luidende aldus: „Herstel van het monetaire evenwicht ligt /binnen ons bereik, herstel van het betalingsba- lansevenwicht zal daar met zeker heid op volgen". „Alle tekenen wijzen er op", zo zegt dr Holtrop in zijn verslag over 1951, „dat de betalingsbalanscrisis is overwonnen". Toch zullen we nog zien, dat belangrijke en niet geheel beheersbare schommelingen in de betalingsbalanspositie ook in de toe komst steeds mogelijk blijven, zo voegt de president daaraan toe. e baten van onze central j cre- dietinstelling over 1951 zijn belang rijk groter geweest dan in 1950. De bank heeft een nettowinst gemaakt van 25.032.864 tegen een winst van 14.793.466 in 1950. Ter voldoening aan het voorschrift van artikel 36 der Bankwet 1948 is hiervan gestort in het reservefonds 3.453.143. Vo rig jaar werd daarin gestort 1.849.436. Het meerdere ad 21.579.721 (vorig jaar 12.944.030) is aan de staat uitgekeerd. De verbetering der deviezen- situatie. Uitvoerig laat de president zijn licht schijnen op de financiële en monetaire ontwikkeling van ons land. Hij onderstreept de „spectacu laire verbetering van onze zichtbare deviezensituatie" in het tweede half jaar, die echter gepaard ging met een vermindering van de industriële bedrijvigheid en stijging van de werkloosheid. Het verslag bespreekt dan de vraag, of het regeringsprogram wel licht te diep heeft ingegrepen en of het aan de bevollting opgelegde „consumptie-offer" te groot zou zijn geweest. Het antwoord luid*, dat op grond van de waargenomen feiten met stelligheid de opvatting moet worden afgewezen, dat het rege ringsprogram van Maart 1951 te zeer de nadruk zou hebben gelegd op de vermindering van het gebruik, in de zin van vermindering van het reële loon, en daardoor zou hebben bijgedragen tot een vermijdbare toe neming van de werkloosheid. Vermindering der werk gelegenheid. Dit doet niets af aan het feit, zo zegt het verslag, dat de sanering van de algemene betalingsbalans positie, die het resultaat is geweest van het herstel van het monetaire evenwicht, is gepaard gegaan (en onvermijdelijk moest gepaard gaan) met een zekere tijdelijke verminde ring van de werkgelegenheid. Op dit laatste punt gaat het verslag dieper in en zegt, dat veel meer dan door binnenlandse vraag verschuivin gen de werkgeleegnheid in ons land bedreigd wordt door verschuivingen in de internationale vraag. Het is voor een land als Nederland, dat nu eenmaal sedert eeuwen de „boter" produceert, een moeilijke tijd, wan neer de internationale vraag ziel richt op de „kanonnen". Dollartekort nog een moeilijk probleem. Overgaande op de financiële en monetaire ontwikkeling constateert het verslag, dat nu het probleem van het algemene betalingsbalans- tekort in beginsel wel als opgelost beschouwd mag worden, en gebleken is, dat ons land de middelen om een algemeen betalingsbalanstekort vermijden in eigen hand heeft, het dollartekort een van de moeilijkste problemen blijft, die onze volkshuis' houding confronteren. Dit probleem is te moeilijker, omdat het zeer on waarschijnlijk lijkt, dat de oplossing door interne Nederlandse maatrege len zou kunnen worden bereikt. In dit verband wordt nog eens onderstreept van hoe grote beteke nis de Marshallhulp voor ons land is geweest. Belastingverlaging niet mogelijk, Ten slotte de belastingen: hiervan zegt het verslag, dat de opbrengst in 1951 uitzonderlijk hoog is geweest. Verlaging van de belastingdruk lijkt echter voorshands niet mogelijk, ten zij een belangrijke verlaging van het uitgavenniveau voor het Rijk door voerbaar zou blyken, of wel de ka pitaalmarkt aanzienlijk ruimere mo gelijkheden zou bieden voor het 'op nemen van leningen. De tien voornaamste punten van het jaarverslag van De Nederland- sohe Bank zijn: 1. Alle tekenen wijzen er op, dat de betalingsbalanscrisis is overwon nen. 2. Werkgelegenheid en werkloos heid zijn nieuwe economische zorgen kinderen. 3. Werkgelegenheid gekocht met geidbederf is te duur betaald en nimmer duurzaam. 4. Het rechtstreeks ingrijpen in 't internationale handelsverkeer door het buitenland is het grootste gevaar, dat de Nederlandse conjunctuuront wikkeling bedreigt. 5. Loonstop, dividendstop en ren tegamma verdienen hernieuwde over weging. coba van Beieren door twaalf in het wit geklede meisjes met oranje bloe menkransen om het hoofd, onthuld. „Nederland dankt u". Deze hulde was het slotstuk van een zeer aparte ver jaarsfelicitatie, die onze vorstinne haar behouden terugkomst uit Amerika werd geboden. De Koningin, die geheel onkundig van deze kleurige verrassing gehou den was, stond van half elf af op het bordes van haar palei6, vergezeld van de Prins en van haar dochters. Voor haar verborgen door dichte rijen huldigende onderdanen, groeide de landkaart in de schone kleuren de „laagste landen bij de zee": de Bollenstreek. Ongeveer honderdvyftig mede werksters en medewerkers maakten het mozaiek, het grootste, dat ooit in ons land vervaardigd werd. Zeven entwintig zware vrachtauto's waren nodig om de ongeveer 2700 manden bloemen te vervoeren. Drie dagen lang hebben 125 arbeiders gewerkt om de benodigde bloemen bü elkaar te snijden. Een gedeelte der bloemen werd in koelhuis-opslag bewaard om de juiste tint te behouden. Voor muziek tydens het défilé zorgden de corpsen „Pieter Aafjes" uit Culemborg en „Wilhelmina" uit Volendam. Dit laatste corps, in tra ditionele dracht, blies het Wilhelmus, toen het onderschrift van de land kaart werd onthuld. Nadien werd Hare Majesteit een boeket met in alle soorten in alle provinciën bloeiende bloemen op hare verjaardag van dit jaar aangeboden. Gemeenteraad Zoeterwoude Lange discussie over financiële controle op R.K. Bouwvereniging 6. De rentevoorschriften belem meren een gezonde financiering van de uitgaven van gemeenten. 7. Door de ongunstige ontwikke ling bij de lagere overheid geeft de totale overheidshuishouding een in- flatO/i tekort te zien. 8. Ook voor de toekomst is eerder vrees( voor inflatie dan voor deflatie op haar plaats. 9. Voor een omvangrijke consoli datie van vlottende schuld bestaat geen mogelijkheid. 10. Verlaging van dc belasting druk is voorshands niet mogelijk, ten zij een belangrijke verlaging van de staatsuitgaven uitvoerbaar zou blij ken. Gisteravond vergaderde de ge meenteraad van Zoeterwoude. Af wezig met bericht van verhindering de heer G. P. v. d. Krogt. Bij de behandeling van de ingek. stukken deelt de voorzitter mede, dat op de obligatielening voor de wonnigbouw voor deze geipeente is ingeschreven voor een totaal van ƒ58.550,Deze inschrijving is ech ter niet voldoende om het bouwplan van 12 huizen, met inbegrip van straataanleg begroot op 200.000, te financieren. B. en W. verwachten dat nu wel meer geld beschikbaar zal komen en hebben zich daartoe in verbinding gesteld met het pensioen fonds voor de landbouw voor een lening groot 100.000,a 4 1/4%. Nu de zaken zó staan hebben B. en W. de R.K. Woningbouwvereni ging gevraagd met een plan te ko men. De berekening van huurprijzen voor de 3 woningtypen beloopt 7,20, 7,80 en f 10,50 per week. Deze ex ploitatierekening is gebaseerd op een rentetype van 4 waarbij de archi tecten hebben meegedeeld, dat de 1/4% door de rijksbijdrage zal ge dekt worden. Meer druk op de waterleiding. De raad verleent B. en W. mach tiging tot het verder bestuderen van de zaken om dan zo spoedig moge lijk tot aanbesteding te komen. B. en W. stellen voor een lening groot ƒ25.000,— te sluiten bij dc Mij. voor gemeentecrediet voor on derhandse aanbesteding van een hoofdhuis door de Nieuweweg. Met dit plan zal de druk op de waterlei ding aanmerkelijk stijgen. Het voorstel wordt z.h.st. aange nomen. Nadat op voorstel van B. en W. tot een wijziging van de regelen met be trekking tot de controle o,p de met geldelijk beheer en met boekhou ding belaste ambtenaren was beslo ten, wordt ook voorgesteld om de financiële controle van de R.K. Wo ningbouwvereniging „St. Willibrord" op te dragen aan het verificatiebur. van de Ver. voor Ned. Gemeenten. De voorz. licht het voorstel toe. Aan de Woningbouwvereniging wor den grote kapitalen in gebruik ge geven; nog nimmer heeft vanwege B. en W. controle plaats gehad; op andere beheersinstituten wordt wel controle uitgeoefend. De heer Schinkel zegt, dat de ad ministratie van de woningbouwver eniging op lofwaardige wijze wordt gevoerd en de Kath. fractie stelt dan ook voor dit punt aan te houden tot een volgende vergadering en met de woningbouwvereniging ten deze te overleggen. De voorz. kan met deze zienswijze absoluut niet accoord gaan. Het is geenszins de bedoeling een blaam te werpen op de administratie die ge voerd wordt; het was de taak ge weest van B. en W. de contróle uit te oefenen en nu wordt deze evenals voor andere instanties overgedragen aan het Verificatiebureau. Er zijn geen balansen overgelegd maar dit is te wijten aan het Departement die de bedragen van de bijdragen niet heeft gegeven. Alle takken van dienst hebben de contróle dus ook de Wo ningbouwvereniging. Toch aangehouden. De heer Schinkel weet dat de Wo ningbouwvereniging zeker geen be zwaar heeft tegen de voorgestelde contróle maar blijft volhouden dat deze in samenwerking tot stand had moeten komen. De heer Van der Ploeg zegt, dat de woningbouwvereniging autonoom is; de gemeente heeft tot <Jeze maat regel geen recht, dus moet in over leg treden. De voorzitter deelt mede dat bij de laatste verificatie van de gem.- rekening gewezen is op de achter stand van ƒ25.000,— en dat in het rapport fte kennen is gegeven, dat het gewenst is te onderzoeken, waar door dit is ontstaan. De heer Van der Ploeg zegt, dat het gaat om dc manier waarop dit wordt voorgesteld. Door het Depar tement van Volkshuisvesting is dezer dagen een tweedaagse contróle ge houden met toezegging dat een ba lans zal worden samengesteld. Do voorzitter wijst er op dat deze contróle niet in de plaats van die door B. cn W. moet uitgeoefend wor den kan treden. Het voorstel Schinkel komt in stemming en wordt aangenomen met 6 voor en 4 tegen. Tegen stemden de wethouders en de lieren v. Vliet cn Doorepaal (Prot. fractie). Het voor stel van B. cn W. wordt dus aange houden. Op het beroepschrift van Gebr. Omtzigt inzake weigering van een ■bouwvergunning stellen B. en W. voor de plaats van de bouw nu te bestemmen tot industrieterrein en de loods te laten bouwen, gezien de ontwikkeling van het bedrijf binnen, de rooilijn van de naastgelegen percelen. De heer Schinkel vraagt naar het oordeel van de welstandscommissie, waarop de voorzitter zegt, dat deze geen bezwaren heeft. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Naast de rijkssubsidie groot f 1575 geeft de gemeente een bijdrage van 525,voor de woningsplitsing aan d Gebr. Hulsbos, Watertje alhier. De Bijz. Nijverheidsschool te Voor hout krijgt voor 4 leerlingen een subsidie van f 260,99 totaal. Tot leden van de Comm. tot We ring van Schoolverzuim worden her kozen de heren J. Schouten, P. C. Paardekoper, A. Pieterse en A. J. Kou-w. Ged. Staten hebben aanmerking gemaakt op het raadsbesluit van 29 Oct. 1951 en bepaalt dat de huur van perceel Miening 6 niet met ingang van 1 Oct. maar met 1 Jan. 1951 moet worden verhoogd tot f 26,40 per maand. Op het bezwaarschrift van de heer K. van der Vliet van wiens woning de huur verhoogd was tot 6,90 wordt besloten deze weer terug te brengen op 6,op grond van het Kon. Besluit, dat bepaalt, dat de ver hoging alleen van toepassing is op huizen gebouwd voor 1940. Op verzoek van J. C. van Teijlin- gen wordt een perceel weiland we der verhuurd voor ƒ75,per jaar. De heer Onderwater maakt dc op merking dat de jongvecdag, als het bouwterrein in October vanwege de bebouwing niet meer beschikbaar is op dat weiland zal gehouden moeten worden. Er wordt nu bepaald dat de huurder dit gebruik zal moeten toe staan en tevens wordt de voorwaarde gesteld dat bij een verdere bebou wing onder schadeloosstelling ten allen tijde over de grond beschikt zal koinnen worden. Het R.K. Kraamcentrum krijgt 1,subsidie per verzorgdag en de R.K. Sportvereniging Meerburg zaL gezien de financiële positie van de gemeente geen extra bijdrage krij gen voor verbetering van terrein. Deze subsidie wordt nu gebracht op 260,—. Van de rondvraag werd geen gc- Ibruik gemaakt.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 5