Feest van Koninginnedag door Leidse jeugd ingezet Militaire mars door de stad Voor Kath. Vrouwenbeweging sprak mej. Stringa „Stella Maris" gaf een gezellige dank-avond Prof. dr. Simons S. sprak over: Monument van het H. Craf te Jeruzalem Omzetbelasting wordt met 8 millioen verminderd Bedwelmd door giftige dampen WOENSDAG 30 APRIt «952 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Trommels, zon en vlaggen HET ZOU OVERDREVEN ZIJN te beweren, dat Leiden vanmorgen anders ontwaakt is dan op andere dagen. Voor de meeste stadgenoten bete kende het ontwaken zoals steeds het begin van een nieuwe werkdag. Maar toen om zeven uur op de Hooglandse Kerkgracht, de Mariënpoelstraat, de Mare en Pieterskerkgracht het geroffel van trommels weerklonk en de ba zuinen schetterden, als wilden de verkenners en padvinders heel de stad doen ontwaken, zullen velen toch tot de blijde bewustwording gekomen zijn: vandaag Koninginnedag! Het is feest, de vlaggen uit! Reeds vroeg in de zonnige ochtend deinde het dundoek van vele gevels op en neer in de frisse wind. Vrolijk reden de eerste trams, versierd met vlaggetjes door de nog stille straten. Allengs werd het drukker; de Paulusband, de Franciscus- band, de Ned. Padvindersband en de N. P. G. Padvindersband „Trozinah" maakten hun mars door dc stad en wie nog niet van de sponde verrezen was, kwam op het feestelijk getrommel en geschetter uit de veren. Ramen en deuren werden geopend; zon en muziek deden hun intrede in de wonin gen. Zo begon in Leiden het feest van Koninginnedag, het feest, dat eindelijk in de stad van 3 October meer betekenis begint te krijgen en dat langzamer hand werkelijk de gestalte van een nationale feestdag begint aan te nemen! pop, verscheen op het toneel. Ter afwisseling werd door de kinderen gezamenlijk gezongen en na de pau ze, tijdens welke de kinderen getrac- teerd werden, voerden de meisjes van de St. Lidwinaschool enige keu rige reidansjes uit. Mr. Dixy ver maakte 't jeugdige publiek met goo chelen en sneltekenen. Burgemeester en mevr. van Kin schot, de rector magnificus prof. dr. J. H. Boeke, weth. van Schaik, pas toor Th. M. Beukers en de heer H. A. Vriend, gem. insp. L. O., gaven blijk van hun belangstelling. Inmiddels waren op het sportter rein aan de Zoeterwoudse Singel de spelen en wedstrijden voor de schoolgaande jeugd begonnen. Niet minder dan 300 kinderen van 9 tot 12 jaar hadden zich hiervoor aange meld. Zij vermaakten zich onder toezicht en leiding van de commissie van voorbereiding met allerlei spel letjes en lieten zich de tractatie goed smaken. Het zonnige weer gaf de met vrolijk oranje getooide kin deren een feestelijk aanzien. Door de goede zorgen van het ac tieve bestuur van de Vereniging „Koninginnedag" beleefde Leiden dat tenslotte toch een garnizoenstad is weer eens een echte militaire parade. Hieraan werd deelgenomen door de Kapel van de Marine Lucht vaartdienst van Valkenburg, de Drumband van de Nationale Reser ve, een detachement Mariniers van Valkenburg, een detachement van de Marine Luchtvaartdienst van' Valkenburg, twee compagnieën van de Koksschool R.I.T. uit Leiden, een compagnie Nationale Reserve en een compagnie Luchtstrijdkrachten, ge presenteerd door de parade-com mandant, kap. H. W. Westerhof. Het défilé voor de trap van het Stadhuis aan de Breestraat werd om half tien afgenomen door de garni zoenscommandant, majoor H. W. Gerth van Wijk, naast wie op de ver hoging burgemeester van Kinschot had plaatsgenomen. Vele autoriteiten sloegen bij het Stadhuis het défilé gade, terwijl de zonovergoten Bree straat met dichte rijen toeschouwers omzoomd was. Opgewekte marsmu ziek begeleidde de paraderende mi litairen. Aubade op het Stadhuisplein Tot op heden is het echter onmo gelijk gebleken van Koninginnedag voor alle Leidenaars een vrije dag te maken, al hebben vele bedrijven het lofwaardig besluit genomen 's middags vrij te geven. Daarom is Koninginnedag, vooral de ochtend, speciaal het feest voor de jeugd. Zo als gewoonlijk stonden vanmorgen om kwart over acht ruim 1.600 schoolkinderen van de zesde klas op het Stadhuisplein en nauwelijks was de torenslag van half negen ver klonken, of Henk Franke, die van daag voor het eerst de vele jaren door drs. N. J. Swierstra bezette plaats innam, hief zijn dirigeerstok je op. Uit 1.600 jonge kelen klonk het Wilhelmus als een aubaae aan de jarige Koningin, wier vertegen woordiger in Leiden, burgemeester jhr. mr, F. H. van Kinschot, op het bolcon toeluisterde, omgeven door de wethouder Van Schaik, Menken, Jongeleen en Van der Kwaak, de gemeente-secretaris mr. J. Bool, het bestuur van de Vereniging „Konin ginnedag", de heer R. I. Meyer, com missaris van Politie,'het bestuur vjn de 3 October-vereniging, bestuurs leden van de Stichting „Dodenher denking", de garnizoenscomman dant, majoor H. W. Gerth van Wijk, het Collegium van het L.S.C. en het bestuur van de V.V.S.L. Nadat nog enige liederen gezon gen waren, hield de burgemeester een toespraak tot de verzamelde kinderschare. Toespraak van de burgemeester. De burgemeester wees op de reis naar Amerika, die H. M. in de afge lopen maand heeft ondernomen, een goodwill-missie die voor Nederland veel betekent en waar we allen trots op mogen zijn. Nu H. M. weer veilig geland is, zijn we vervuld van grote bewondering en vandaag, op haal ver jaardag zijn we dubbel dankbaar voor deze reis, die in alle opzichten een glorietooht geworden is. De burgemeester verzocht de kin deren een driewerf hoera uit te brengen op H. M., aan welk verzoek de met honderden vlaggen zwaaien de kinderen enthousiast voldeden. Voorafgegaan door het Leids Po litie Muziekgezelschap, dat tradi tie-getrouw de kinderzang had opgeluisterd, marcheerden de kin deren naar de Stadsgehoorzaal, waar zij zowel de grote zaal als de foyer geheel vulden. De politiemannen trokken verder voor een muzikale mars door de stad. Feest in de Gehoorzaal. Als voorzitter van de commissie van voorbereiding sprak de heer P. Herfkens de kinderen toe, wijzend op de band, die Oranje en Nederland bindt, en op de dienende taak van de Koningin, welke in haar reis naar Amerika duidelijk tot uiting kwam. Besloten werd een schiijven van ge lukwens naar paleis Soestdijk te zen den. Daarna trad het Radio-kinderkoor „De Sleuteltjes" o.l.v. Henk Franke op, gevolgd door Louis Spier, die een oud-Hollandse poppenkast met Jan Klaassen en Katrijn vertoonde. Ook Kareltje, de sprekende en zingende Trein doodde twee spoorweg-arbeiders NABIJ OVERGANG RIJN EN SCHIEKADE. Gistermiddag heeft zich op de spoorlijn Leiden-Utrecht, even voor bij de spoorwegovergang aan het eind van de Rijn- en Schiekade, een tragisch ongeval afgespeeld, dat aan twee spoorweg-arbeiders het leven heeft gekost. De 53-jarige J. Weer stand en de 27-jarige J. G. van der Hout, twee grofbankwerkers uit Rot terdam, in dienst van de Ned. Spoor, wegen, waren op de spoorlijn aan het werk en werden door de trein uit Utrecht, die om kwart voor drie in Leiden moest aankomen, gegrepen. Vermoedelijk hebben zij de trein, wegens het lawaai van een in hun nabijheid in werking zijnde heima chine, niet horen aankomen. De be stuurder heeft door de kromming in de baan de arbeiders niet gezien, hoewel hij verschillende malen sig naal had gegeven. Beide slachtoffers Moeten op slag dood geweest zijn. Kinderen met Oranje. Nadat een proefneming verleden jaar geslaagd was, heeft het bestuur van „Koninginnedag" besloten ook vandaag weer een rondrit door de stad te maken en ongemerkt uit te zien naar kinderen die oranje droe gen. Per auto trokken enige be stuursleden er om tien uur op uit, om alle stadswijken te doorkruisen en enige kinderen op straat, als blijk van waardering, een verrassing aan te bieden in de vorm van een gratis toegangskaart voor de voorstellingen Telegram aan H. M. In de loop van de morgen werd het volgende telegram ver zonden: Aan Hare Majesteit de Koningin, Faleis Soestdijk. Majesteit, Vervuld van de innige wens, dat Uwe Majesteit en Haar ge zin nog lang voor vaderland en volk gespaard moge blijven, bie den bestuur en leden van dc Ver eniging „Koninginnedag", Lei den, Uw verjaardag feestelijk herdenkende, eerbiedig hun ge lukwens aan. Ver. „Koninginnedag" Leiden, w. g. P. C. LINDENBERGH, voorzitter J C. J. LAMBERMONT, secretaris. treft begint Leiden dus iets te leren! De hele stad was in feeststemming; overal zag men mensen op straat en in de binnenstad was het bepaald druk. Op het Stadhuisplein verza melde zich om elf uur een groot aan tal kinderen, dat kwam luisteren naar de poppenkast. Het carillon strooide vrolijke wijsjes uit en ieder een was in een opgewekte stemming, een echte Koninginnedag! Om half elf werd in de Pieters kerk een plechtige herdenking ge houden, waarin ds. J. N. N. Ruiter voorging. Studenten-estafette. Vannacht om half twee vertrok ken, na de gebruikelijke hoeveelheid Oranje-bitter genoten te hebben, on der het geluid van knallende cham pagne-kurken ruim veertig Leidse studenten van de sociëteit Minerva naar het paleis Soestdijk. Zij ver trokken per autobus en om de twee kilometer werd een student op straat gezet. Zo vormden zij samen een es> tafette van veertig maal twee kilo meter. De laatste zou om half elf 's morgens op^het paleis zijn, om H. M. de Koningin de traditionele oor konde van de Leidse studenten aan te bieden. L. C. O. V. viert feest. Aan de vooravond van deze feest dag had de Leidse Chr. Oranjevereni- •ging in de prachtig bezette Stadsge hoorzaal een samenkomst belegd, welke o.m. werd bijgewoond door wethouder Van der Kwaak als verte genwoordiger van het Gemeentebe- zaal, te geven door het bekende kin dercircus „Elleboog" uit Amsterdam. Met enige auto's reed een commis sie door de stad, speciaal door de buitenwijken. Hier en daar werd ge-stuur, de garnizoenscommandant en stopt bij een aardig groepj x kinde-1 vertegenwoordigers van de 3 Octo- ren, aan wie enige vragen werden gesteld over het koninklijk gezin. We hebben weliswaar ergens ge hoord, dat de man van de Koningin Beatrix heet en dat haar oudste dochter naar de naam Bomhard luistert, maar over het algemeen was Leidens jeugdige bevolking vrij goed op de hoogte. Tijdens deze rit viel het ons op, dat er veel beter gevlagd werd dan voorgaande jaren. Ook wat dit be- bervereniging en de Ver. Koningin nedag. Na een inleidend woord van de voorzitter, mr. dr. N. G. Geelkerken, gaven de Timdelerspelers een vlotte opvoering van het historisch spel „Parade 1895". Dit feestelijk samen zijn werd muzikaal omlijst door het oi'kest Sylvia, 0. 1. v. Jan Meerpoel. Een telegram van hulde en aanhan kelijkheid werd aan H. M. Koningin Juliana verzonden. „Kan ook Leiden de groepen parochieel maken?" In het zaaltje Maria Gijzensteeg vergaderde gisteravond de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, proep KAa.V om o.l.v. mevr. H. van Oyen-Kerkhof te spreken over het belangrijke onder werp: „Kan ook Leiden de groepen parochieel maken?" Als inleidster was mej. C. Stringa gekomen, dioce saan leidster, om het nieuwe organi- satie-plan, dat deze zomer zijn beslag moet krijgen, toe te lichten. Mej. Stringa ging.uit van het twee ledige doel van de beweging: elkjp katholieke vrouw bewust maken van haar taak in Kerk, gezin en maat schappij en vervolmaking van de vrouw in geestelijke en culturele zin. Daartoe zijn kleinere groeperingen nodig dan de vroegere bond kende en de beweging tot nu toe vormde. In een kleine groep kent men elkaar meer, leert men de parochie-geeste lijke beter kennen en omgekeerd Men kan er elkander meer in tot steun zijn. Mej. Stringa verzekerde, dat de prettige en goede dingen van de oude organisatie-vorm, zoals ge zamenlijke toneeluitvoeringen, ge handhaafd zullen blijven. Op een vraag uit het auditorium, of er nog over gestemd kon worden, antwoord de mej. Stringa, dat de reorganisatie in ieder geval doorgaat. Zij kwam slechts om de noodzakelijkheid aan te tonen en medewerking te vragen. Aan het begin van de avond dank ten de secretaresse, mevr. C. Dries- seiu-van Dijk, en de penningmeeste- iresse, mevr. M. de Groot-Houdijk, de voorzitster, mevr. H. van Oyen- Kerkhof, die binnenkort naar Delft vertrekt, voor haar prettige en krach tige leiding gedurende bijna zes ja van hedenmiddag in de Stadsgehoor- ren. Namens de leden boden zij mevr, Met een geestig woord sprak gister avond de Havenaalmoezenier pater Witkam zijn voldoening uit over de groote opkmst der leden vani dit Apostolaat, waarbij hij wees op het zeer vele en moeilijke werk, waarvan Maria het middelpunt is. Daarom vroeg hij vooral in de Meimaand voor dit werk een gebedje. Vervolgens hield de sociale wer ker, de heer P. Martens, een cause rie over het leven van de zeeman en het werk van Stella Maris. 45000 Zeelieden bezochten in 1951 het Kath.Zeemanstehuis, wat wel een bewijs is, dat dit Apostolaat stoere werkers heeft, die meer belangstel ling verdienen. Door de grote stroom van voorna melijk koopvaardij mensen, welke 57 nationaliteiten telde van alle kleur, ras en geloof, is het tehuis veel te klein geworden en bestaan er plan nen reeds deze zomer een nieuw te huis te bouwen. Zoals altijd speelt geld de voornaamste rol. Toch is het noodzakelijk om deze mensen, die meestal na een eentonige zeereis ver tier in de havenstad zoeken van plaatsen te houden waar zij niet ho ren en hen een gezellig tehuis aan te bieden. Daarom bezoeken dagelijks, de wer kers van het Apostolaat onder leiding van de Aalmoezenier de binnenko mende schepen, brengen dan de zee lieden naar 't tehuis waar de dameé en heren van Stella Maris hun een werkelijk tehuis en recreatie aanbie den. De wegblijvers van de 700 Leidse leden der broederschap hebben heel wat gemist. Het duo Sohrama vulde op werkelijk amusante wijze deze avond. Als conferencier, Oude Geer tje, met zijn liedje tegen laster en Van Ooyen een vaasje met rode anjers aan. De avond was verder gewijd aan een demonstratief praatje over Ech- falon (waaraan voor elk der aanwe zigen een gratis pakje van dit was middel vast zat) en een causerie met lichtbeelden) over het ontstaan van de dagelijks in de brievenbus neer- rollende krant, verzorgd door de bui tendienst van De Volkskrant. De belangstelling voor deze avond was groot. Jaarvergadering A.R.K.A. Een vrij groot aantal leden van de A.R.K.A. was gisteravond naar Het Gulden Vlies gekomen tot bij woning van dc jaarvergadering, die bestond uit een zakelijk en een cul tureel instructief gedeelte, tijdens welk laatste prof. dr. Simons S.J. een causerie met lichtbeelden hield over het onderwerp: Het momument van het H. Graf te Jeruzalem. Na een kort openingswoord door de voorz., de heer mr. H. J. Dirks, las de secr., de heer W. J. Kriek, het jaarverslag voor, waarin o.a. werd medegedeeld, dat de afd. Lei den van de A.R.K.A. momenteel 248 leden telt. Het financieel verslag van de penn., de heer Tj. Wiersma sloot op een bedrag van 5.848,90 met een batig saldo van 734,46. De begroting voor 1952, die 6234,46 beliep met een batig saldo van 834,46 werd door de vergadering goedgekeurd. Als nieuw lid van de kascommis- sie werd aangewezen de heer v. Ul- den. De bestuursverkiezing bracht enige verwarring. Er waren name lijk twee candidaten ingediend voor het voorzitterschap en hierbij be vond zich een bestuurslid. De verga dering meende hieruit te moeten af leiden, dat er onaangenaamheden in het bestuur waren. Ómdat deze ge volgtrekking niet juist was, werd de betreffende candidatuur ingetrok ken en bleef alleen de heer Rood- bergen uit Rijnsburg op de lijst staan. Mr. H. J. Dirks behaalde ten slotte 27 stemmen en zijn tegen- candidaat 13, zodat de voorz. zijn functie behield. Het ander, aftre dende bestuurslid, de heer Adr. Krom, werd bij enkele candidaat- stelling herkozen. Causerie van prof. dr. Simons S.J. Tijdens het tweede gedeelte van de avond sprak prof. dr. Simo.is S.J. over de historische waarde van het monument van het H. Graf. Spr. gaf een uitvoerig overzicht van de archeologische onderzoekin gen, welke gedaan zijn om het ant woord te vinden op de vraag, of hier werkelijk de kruisigingsheuvel en het graf van Christus zijn geweest. Volgens de H. Schrift werd Christus buiten de muren van Jerusalem be graven, zodat men allereerst heeft getracht vast te stellen, hoe de mu ren van Jerusalem ten tijde van Christus liepen. Men is tenslotte tot twee theorieën gekomen. In beide gevallert lag het monument van het H. Graf buiten de muren. De bedoel de theorieën waren echter niet sterk en zij werden óf archeologisch óf his torisch min of meer achterhaald. Door documentatie en traditie is het echter zeer aannemelijk, dat de als muzikale clown oogstte de heer Schrama veel bijval. Mevrouw Schra- ma speelde piano-solo's en zong char mant Weense liedjes. Het K. A. B.- Symphonie-Órkest onder leiding van Jan Goddijn, liet bij de aanvang van de bijeenkomst reeds zijn welluiden de klanken horen. De Aalmoezenier dankte en prees ook allen, die heel belangeloos deze avond zo schit terend hadden doen slagen en de pro pagandist, de heer den Olden, die d vangtoestellen en de lampen daar- De memorie van antwoord op het verslag van de commissie voor de be lastingen uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot technische her ziening van enige tabellen voor de inkomstenbelasting is verschenen. Bij nota van wijzigingen zijn dc volgende verlagingen in de heffing aangebracht. Uit het tussentarief worden naar net gewone tarief overgebracht be hangselpapier en lincustra, alsmede boterhambelegsel. In tabel 2 vervallen en worden van een heffing van vijftien percent naar het tussentarief teruggebracht: electrische wasmachines en electri- sche centrifigus voor huishoudelijk gebruik, alsmede geisers voor baden en voor huishoudelijk of dergelijk ge bruik. Theetafels worden van vijftien percent naar het gewone tarief over gebracht. Van een heffing van dertig per cent tot een heffing var vier percent worden verlaagd de televisie-ontvang toestellen, zulks ten einde de ontwik keling van die industrie, welke voor onze export van grote betekenis kan worden, niet door een hoge heffing in de weg te staan. In tabel 2a worden opgenomen en worden daarmede van een heffing van dertig percent naar een heffing van vijftien percent overgebracht: fo tografie- en filmapparatuur, enz. (post 3), geslepen en gegraveerd glaswerk en voorwerpen van kristal voor huishoudelijk gebruik, goud- en zilverwerk, enz., hargolfapparaten, enz., kleding van bont, radio-ont georganiseerd had. Tot slot v*m deze sublieme avond danste men nog een poosje onder lei ding van Evert Castelein. KRANTZ BOUWT FABRrEK AAN DE KANAALWEG. Door technische omstandigheden is uit ons Gemeenteraadsverslag van gisteren een alinea weggevallen, waarin bericht werd, dat de Raad het voorstel goedkeurde aan J. Krantz en Zenen N.V te Leiden een terrein van 7440 M2. aan de Kanaalwcg te verkopen, tegen de prijs van 5. pe? M2., voor vestiging van een nieu we fabriek. Tevens werd een bedrag van 15.000.— uitgetrokken om een toegangsweg met riolering, gas- en waterleiding naar bovengenoemd ter rein aan tc leggen. PAROCHIE ST. LEONARDUS a P.M. De H. Mis voor de levende en over leden leden van de H. Familie kan morgen niet doorgaan vanwege de uitvaart van Maria Johanna Piela- nen De H Mis voor de H. Familie wordt verplaatst naar Vrijdag 16 Mei, te 9 uur. voor, schemerlampen, staande lam pen, enz. en vloeistoffen voor per manent-wave. Door vorenstaande maatregelen zal de opbrengst van de omzetbelas ting met nog een bedrag van naar schatting 8.000.000 dalen. De mi nister ziet er van af voor dat ver lies op ander terrein een compensa tie te vragen. De minister ziet geen aanleiding om gedistilleerde dranken uit tabel 1 (tussentarief) te schrappen. Bij de verhoging van de accijns op gedistil leerd, welke vorig jaar in ingegaan, is met een belangrijke daling van de relatief hoge omzet van gedistilleer de dranken rekening gehouden. Nu die daling zich voordoet, zijn er geen termen daartegen maatregelën van fiscale aard te nemen, Voor een ver gelijking van de gedistilleerd-indu strie en- handel met de sigarenin- dustrie bestaat naar de mening van ondergetekende geen aanleiding. Mede gelet op het vooroorlogse peil, ligt het ontstaan van een noodtoe stand in de gedistilleerd-industrie immers geenszins in de verwachting. Bovendien zou het niet juist zijn om in afwachting van de verhoging van de accijns tot 596,50 per hl. ad 50 nörr^nt door de beoogde maatregel tijdelijk tot een vèrlaging van be lastingdruk te komen om weder om hoog te gaan bij de inwerking tre ding van bedoelde accijns verhoging. Ingevolge artikel 9 van de wet van 15 Juni 1951 zullen gedistilleerde dranken bij laatstbedoelde verhoging aan het tussentarief worden onttrok ken. Tot het definitief verwijderen van bier uit het tussentarief bestaan naai de mening van de minister geen ter men. DRS. WIJFFELS BIJ DE KATH. WERKGEVERS. Herleving van Duitsland. De Alg. Kath. Werkgeversvereni- ng, kring Leiden, had gisteravond drs. A. Wijffels, werkzaam op het De partement van O K. en W., in haar midden en luisterde naar een boeien de causerie over de politieke en eco nomische herleving van Duitsland. Spr. bezag deze kwestie tegen de ach tergrond van Europese integratie en wees op de historische beslissing, die Duitsland zal moeten nemen ten aan zien van de deelname in het Wcst- Europesc leger. In Duitsland had drs. Wijffels drie standpunten ontmoet: le. West-Duits- land is een creatie van de bezetters; er moet een hereniging komen met Oost-Duitsland; 2e. Europa moet niet aan de Rijn, maar aan dc Elbe ver dedigd woi'den; deze opvatting is te- ders, besloot, H. Plaatsen inderdaad op de betref fende plaats zijn. De Romeinen hebben hier een Fo rum gehad en daartoe het oneffen land geëgaliseerd. Keizer Constan- tijn heeft er in 300 na Chr. een kerk gebouwd en daartoe de kruisigings heuvel cn het graf weer vrijgemaakt. Van beiden heeft hij helaas slechts een klein gedeelte laten bestaan cn 7.0 is in de loop der tijden, waarin de kerk enkele malen is verloren gegaan en weer herbouwd te weinig overgebleven, om er een tastbaar bewijs uit te putten. Aan het slot van zijn causerie schetste prof. dr. Simons de toestand, zoals deze momenteel bij het monu ment van het H. Graf is. Na de brand in 1808 hebben de Grieks Ortho doxen de basiliek van het H. Graf herbouwd. Dc koepel is echter veel te zwaar, zodat het gebouw veel te lijden heeft. Daarbij komt een gro te verwaarlozing. De Engelsen heb ben alles in de steigers gezet en men kan ervan overtuigd zijn, dat in dien deze steigers weggenomen wer den het gehele bouwwerk ineen zou storten. Momenteel is er een plan ontwor pen voor een nieuwe basiliek. Indien dit plan doorgang vond, zouden de materialen, die uit de tijd van keizer Constantijn stammen niet meer ge bruikt worden, hetgeen spr. jammer vond. Hij was er echter van over tuigd, dat de verdeeldheid van de Christenen, die de H. laatsen behe ren, onmogelijk maakt om dit plan uit te voeren. Tijdens de vergadering werd nog besloten 10.uit de kas beschik baar te stellen voor het sted. geschenk aan mgr Buis. Het gaat prachtig! De druppelende kraan begint nu snel te lopen Sedert gisteren werd voor het stedelijk feestgeschenk aan mgr. Jac. Buis ontvangen: N.V. Dc Leidsche Courant 100,J. H. 50,—, N.N. 1.—, N.N. 4,—, C. W. de K. ƒ2.50, N.N. f2.50, P. v. B. H. f 10,—. mej. W. H. 5,—. N.N. 2,—, ir. v. d. L. 10,—, A. W.—II. 10,—, J. N. 1,—, W. C. v. H. 2.50, J. L. C. T. ƒ10,—, J. A. M. M. ƒ5,—. N. B. 1,in totaal ƒ217.00. De stand was gisteren ƒ203,zodat we thans op 420.— staan. Prachtig! Het gaat uit stekend! Kunt u zich indenken, dat het stedelijk huldigingscomitc (pen ningmeester de heer F. C. de Hosson, Gangetje 6, Leiden, giro 294033 met vermelding „voor mgr. Buis") zich aanvankelijk bezorgd heeft gemaakt over het resultaat van deze actie? Het treft ons, dat er zoveel kleine giften bij zijn, waaruit blijkt, dat ook de minder draagkraehtigen niet achter blijven waar het de feestgave namens, geheel katholiek Leiden aan de bis schoppelijke oud-Leidcnaar betreft! Het bestuur van de Kath. Metaal- bewerkersbond heeft besloten de pro pagandisten bij alle leden aan huis een bijdrage te vragen voor dit feest geschenk. Willen dc leden hun gaven klaarleggen, zodat de ophalers geen tweede keer behoeven tc komen? De propagandisten zullen voorzien zijn van een getekende legitimatiekaart, die Donderdagavond om 7 uur op Prinsenstraat 20 kunnen worden af gehaald. Propagandisten, die niet op dc ledenvergadering waren, zijn ook welkom. gengesteld aan de eerste. Beide zijn onheilspellend. Slechts de derde is juist, alhoewel nog niet voor verwe zenlijking vatbaar: de vrijheid van de burgers moet als doel gezien wor den boven nationale gevoelens. Spr. benadrukte, dat dc eenwor ding van West-Duitsland met West- Europa vooral ook op cultureel ter rein moet groeien, en wees op het fantastische tempo waarin dc indus triële revolutie van West-Duitsland zich voltrekt. De heer Wijffels hield bovendien een diepgaande beschou wing over het huidige politieke le ven in West-Duitsland. speciaal over de tegenstellingen tussen C. D. U. en S. D P., aan het einde waarvan een langdurige en zeer interessante ge- dachtenwisscling deze leerzame bij eenkomst in ,,Dc Doelen" onder voor zitterschap van de heer J. A. E Aal- Arbeider omgekomen in scheepstank De bemanning van het Lloyd-schip „Kcdoe", dat te Rotterdam in de ha ven ligt, brandweer, politie en leden van de geneeskundige dienst, hebben gisteren in angstige spanning ver keerd of het leven van een 25-jarige classificeerder, die in een olietank van de „Kedoe" bewusteloos was ge raakt, zou kunnen worden behouden. Helaas is dit niet het geval geweest; laat in de middag werd het stoffelijk overschot van dc man geborgen. De man, de 25-jarige C. Snijder uit de Rubroekstraat, was gistermorgen om zes uur een van de machine-olie tanks van de „Kedoe" binnengegaan die pas met een speciaal preparaat was schoongemaakt. Er moest name lijk nog enig werk geschieden. Een eigenschap van het gebruikte prepa raat is, dat de dampen bedwelmend werken. Maar het uit te voeren» werk zou slechts korte tijd vereisen. Toen de man na enige tijd echter niet terugkeerde en op roepen van zyn collega's geen antwoord gaf, is men gaan kijken. Toen zag men de man in bewusteloze toestand beklemd hangen ter hoogte van het voorste mangat. Bii de reddingsploegen» heeft de vader van het slachtoffer, die zich ook aan boord bevond zich nog in de tank begeven. Hij raakte bedwelmd en moest er uitgehaald worden. Toen hij voor de tweede maal de tank wil de binnengaan heeft men hem met geweld weerhouden, om erger te voorkomen. Brandweerleden zijn nog herhaaldelijk met gasmaskers in de tank afgedaald. Zc moesten echter onverrichterzake terugkeren. Eerst laat in de middag is men er in ge slaagd het stoffelijk overschot van het slachtoffer te bergen. VAC ANTIEBIJSLAG VOOR ALLE RIJKSAMBTENAREN. De Regering heeft de vacantiebij- slag voor het rijkspersoneel dit jaar vastgesteld op twee procent van het bruto jaarsalaris, met een maximum van 75 voor gehuwden en f 50 voor ongehuwden. Beide groepen ontvin gen het vorig jaar ten hoogste 50. Dit jaar zal er, in tegenstelling tot het vorig jaar, geen salarisgrens zijn, zodat thans ieder lid van het rijks personeel vacantiebijslag zal ontvan gen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 3