RIJNSTREEK DUINSTREEK Wit Gele Kruis opent bureau voor praenatale zorg te Alphen Kappers demonstreerden Haard-, Club- en Liberty Fauteuils ïDxvaze (Znne WOENSDAG 30 APRIL 1952 OE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het Wit-Gele Kruis, dat de medi sche diensten onder katholieken, waartoe het zich in het bijzonder ge roepen gevoelt, steeds met kracht ter hand neemt en uitbreidt, gaf hiervan vandaag te Alphen aan den Rijn op nieuw een bewijs. Onder zijn supervisie opende het Kraamcentrum „De Veenstreek", ge vestigd te Roelofarendsveen en om vattende een belangrijk deel van de Rijnstreek, Dinsdagmiddag in het Sint-Josephpension te Alphen aan den Rijn een volledig ingericht bu reau voor praenatale zorg. Dit bureau, ondergebracht in de polikliniek staat onder medische lei ding van dr. Ph. Niyst te Gouda, die geassisteerd wordt door zuster A. v. d. Ouwehand, kraamdocente van „De Veenstreek". Het bureau vangt zijn werkzaam heden Dinsdag 27 Mei a.s. aan. Dr. Niyst zal iedere laatste Dinsdag der maand van 2.303.30 uur aldaar te consulteren zijn, echter slechts voor diegenen, die een daartoe strekkend verwijsbriefje Van de huisarts of de vroedvrouw kunnen overleggen. Het bureau wil dus uitsluitend optreden in samenwerking met de huisarts, wie het in zijn werk met betrekking tot de voorzorg wil bijstaan. Een klein gezelschap was Dinsdag middag in de polikliniek samengeko men. O.m. waren aanwezig de disch-leider, zijn assistente, zuster M. de Greeuw, districts-verpleegster Zuid-Holland van het W.-G. Kruis, mr. F. v. d. Bruggen, dir. van het Zuid-Hollands buraeu van het W.G. K., enkele verpleegsters en wijkzus ters. Voorts was belangstelling ge toond van de zijde der doktoren en vroedvrouwen, terwijl ook het pl. be stuur van het W.G.K. vertegenwoor digd was door de heren H. S. v. d. Putte, voorz. en P. J. Schippers. De moeder-overste van het Sint-Joseph pension en de Alphense wijkzuster Francisco completeerden het gezel schap dat door de heer P. J. Schip per werd verwelkomd, bij absentie Dinsdagavond hield de ver. Tech nische clubs in de Rijnstreek voor het kappersbedrijf te Alphen aan den Rijn in de grote zaal van het Nut, een kapdemonstratie voor dames- en herenkappers. Aan deze demonstratie werd een 2-steden-ontmoting ver bonden tussen Alphen aan den Rijn en Leiden, terwijl tevens ook om het clubkampioenschap moest worden ge vochten. De jury werd gevormd voor het damesvak door de heren Van Buu- ren, deni Haag, Fieschhaber, Rotter dam, en Rodenburg uit Vlaardingen, Voor het herenvak beslisten de he ren Weimar uit Rotterdam, Leigraaf, idem en Prifitius uit Amsterdam. Algemene wedstrijdleider was de heer C. A. Kievid. De heer J. v. Veen, uit Leimuiden, voorz., opende en wees op het grote nut van de technische clubs. Hij dankte de Leidse collega's, die deze wedstrijd mogelijk hebben gemaakt, de leden en hoofdbestuur voor de medewerking, alsmede de standhou ders. Hierna benadrukte de heer Kievid, secr. van de Bond en sprak in ge lyke zin>. De uitslag bracht voor het dames vak (max. 90 punten) als winnaars: le pr. de heer J. Snel, Alphen a. d, Rijn (69 punten), wisselbeker voor wedstrijd AlphenLeiden. Hij werd tevens clubkampioen 1952 met de wisselbeker „C. A. Kievid". 2c werd mej. Kranenburg, Alphen a. d. Rijn (68 punten), 3e. de heer G. v. d. Horst, Alphen a. d. Rijn (67 punten), 4e mej. A. de Jong, Alphen a. d. Rijn (62 punten) en 5e mej. v. Belle, Leiden (59 punten). De uitslag voor het herenvak (max. 360 punten) bracht nr. 1 de heer De Graaf, Leiden (276 punten). Hij won de wisselbeker, wedstrijd Alphen Leiden; 2e werd de heer G. v. d. Boom, Alphen a. d. Rijn (268 punten), die tevens de clubkampioenschapsbe- ker „NIGELLA" won; 3e de heer De Mol, Katwijk (266 punten)4e de heer Van Tongeren, Leiden (263 pun- teni); 5e Adr. v. Leeuwen, Alphen a. d. Rijn (254 punten). Hierna werd door de jury een be oordeling gegeven van de kapsels. van de voorz. van het Kraamcentrum, de heer Niwind uit Roelofarendsveen. Mr. v. d. Bruggen wees vervolgens in een kort betoog op het belang van een dergelijk bureau. Het bureau staat ten dienste van alle katholieken en verricht zijn taak geheel belange loos. Dit is mogelijk door de krachtig uitgevoerde reorganisatie van het W. G.K.-werk in deze streek, waardoor mede rijkssubsidie werd verkregen. De heer P. J. Schipper droeg alle lof aan het bestuur gericht over aan zuster M. de Greeuw, die ini de tot standkoming het grootste aandeel had. Naar verder bleek is dit de eerste stap op de weg naar uitvoering van de volledige taak van het W.G.K. Vermoedelijk op 1 Juni e.d. wordt ook het R.K. consultatiebureau in het Sint-Josephpension geopend, dat dan de zorg voor de baby verder zal voortzetten. De zittingsdata zullen, na overleg met de hieraan te verbinden kinderarts, nader worden bekend ge maakt. ALPHEN AAN DEN RIJN N.R. K. M. besloot het winterseizoen Het triduum van de R. K. Midden standsvereniging, gehouden als sluitstuk van het winterprogramma, werd Dinsdagavond besloten met een feestvergadering in Hotel „Centraal". Het triduum ving Zondagmorgen aan met een gezongen H. Mis, in de kapel van het Sint Josephpension, met predikatie van pater Rembertus, geestelijk kernleider van de N. R. K. M. Des avonds was, eveneens in de kapej een Lof met predikatie. Maan dagmorgen droeg de g. a., kapelaan Verheul in de parochiekerk een H Mis op voor de overleden leden van de afd. gevolgd door een Lof des avonds in de kapel met predikatie. Voor de feestelijke bijeenkomst werd grote belangstelling getoond. Aanwezig waren behalve de parochie geestelijkheid, de bondsvoorzitter van de N.R.K.M., de heer de Hosson met echtgenote uit Leiden, alsmede het dagelijks bestuur van de pl. afd. van de K. A. B. De voorz., de heer H. van Deuren, richtte een welkomstwoord tot allen, in het bijzonder tot de vertegenwoor digers van de K.A.B., met wie spr. nog vele jaren de vele gemeenschap pelijke belangen hoopte te beharti gen. Het afgelopen winterprogramma was in ruime mate ingesteld op de stoffelijke belangen, maar dit is niet voldoende De R. K. Middenstands vereniging heeft ook tot taak de gees telijke noden te behartigen en daar om hseft het besteur, volgend de richtlijnen van het hoofdbestuur ge meend tot slot dit triduüm te organi seren. Pater - Rembertus, die zijn slotrede hield gewaagde heel kort over de taak van de standorganisaties. Spr. legde er de nadruk op, dat in het'or ganisatieleven, onverschillig van welke stand, er één leidende gedachte moet zijn de naastenliefde. De heer J. van Leeuwen Szn. van de K.J.M.V., welker leden als ge woonlijk welkom zijn bij de N.R K.M. droeg een aardig verhaal voor met muzikale begeleiding. Voor de hoofdschotel van de avond zorgde de heer H. Flaton uit Voor burg, die als solo-toneel vrtolkte het algemeen bekende toneelspel van Anton Coolen, „De Schone Volein ding". De heren C. Rozestraten en M. Boere zongen enkele liederen met guitaar begeleiding De bondsvoorzitter, de heer De Hosson uit Leiden, wees, na de volg zaamheid van de Alphense afdeling, waar hij zich steeds gaarne bevindt, te hebben geprezen, op de grote waarden van het gebed. Spr. spoorde de leden aan in zo'n groot mogelijk aantal met huisgenoten deel te ne men aan de bedevaart naar Heiloo. Met een gezellig samenzijn, waartoe de heer G. van Mild muzikale mede werking verleende, werd de avond besloten. NATUUR-JEUGDWACHT. Op initiatief van de burgemeester de heer Ed. C. Witschey, is in het raadhuis een bijeenkomst gehouden, welke ten doel had de mogelijkheid te bespreken om ook in onze ge meente te komen tot de oprichting van een plaatselijke afd. van de J eugdnatuur wacht. De heer C. H. Voorhoeve, propa gandist van deze stichting, gaf een uiteenzetting van hetgeen de Jeugd- natuurwacht beoogt: het aankweken van eerbied voor de levende natuur. Men tracht dit doel te bereiken door in de eerste plaats de schoolgaande jeugd gelegenheid te geven vrijwil lig toe te treden tot de Jeugdnatuur- wacht. Dit 'lidmaatschap zal de kin deren er toe brengen zelf het goede voorbeeld te geven. Nadat ook de burgemeester er nog op had gewezen, dat de Jeugdnatuur- wacht in onze gemeente nuttig werk kan doen, omdat zij de kinderen ont vankelijk zal maken voor alles, wat er om ons heen leeft, hetgeen slechts tot een verhoging van de innerlijke beschaving kon bijdragen, werd door de aanwezigen inbeginsel besloten een plaatselijke afdeling op te rich ten. Men hoopt de hoofden van scho len en allen, die leiding geven aan jeugdverenigingen hiervoor te inte resseren. MIDDENSTAND EENDRACHTIG. Tijdens de sluitingsavond van het winterprogx-amma in Hotel „Cen traal" onderbrak de voorzitter, de heer H van Deuren het gezellig sa menzijn der leden met hun dames, van de pl. afd. der N. R. K. M., voor een zakelijk agendapunt. Het betrof een besluit, dat in de gecombineerde bestuursvergadering van de beide middenstandsverenigingen was ge nomen en waarvoor de goedkeuring der leden nodig was. Het houdt in, dat voortaan alle plaatselijke zake lijke acties besproken en besloten worden in de gecombineerde be- stuurs- en ledenvergaderingen van de beide pl. middenstandsverenigin gen. Dit heeft ten doel om een zo groot mogelijk eendrachtig samen gaan te bereiken! GEMEENTELIJK NIEUWS. B. en W. stellen de raad voor om, ten behoeve van de westelijke oprit naar de te bouwen tweede Rijn overgang (Hoge Zijde) een ruiling van grond aan te gaan met de heer J. Gesman en wel van een perceel water en straat ter grootte van on geveer 236 m2. (Voorstraat) voor een perceel bouwgrond, ter grootte van ongeveer 390 m2. aan de Goeman Borgesiusstraat. Tevens verplicht de gemeente, i.e. de bouwer van de brug, zich de door de bouw eventueel ont stane schade aan de huizen in de Voorstraat te vergoeden. Door de z.g. Laura-rit komt ieder jaar een belangrijk aantal per sonen met Alphen a. d. Rijn en haar bewoners in contact. Daar de fietstochten in de ochtend uren en een groot deel van de mid dag wprden gehouden, wordt het contact met de gemeente voorname lijk naar de avonduren verlegd. De gemeente heeft des avonds, als de winkels gesloten zijn en het bedrijfs leven geen activiteit ontplooit, een veel minder levendig karakter dan overdag. Om het verblijf in de gemeente voor de deelnemers aan de ritten aantrekkelijk te maken en het pro fijt van de Laura-rit voor de plaatse lijke middenstand te verhogen, ver dient het naar de mening van de commissie voor het ontwerpen van strafverordeningen aanbeveling, dat de plaatselijke winkeliers wordt toe' gestaan ten tijde van de Laura-rit ook in de avonduren geopend te heb ben. De Laura wordt dit jaar gehouden van 8 tot en met 11 Juli. BOSKOOP MEJ. PLEUNA BOER GEHULDIGD. Dinsdagmorgen had ten huize van de heer L. J. Endtz, aan de Burge meester Colijnstraat 82, de huldiging plaats van mej. Pleuna Boer, die haar gouden dienstjubileum vierde bij de familie Endtz. In aanwezigheid van familieleden van de heer Endtz en van de jubila- resse sprak burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk, haar in hartelijke be woordingen toe en speldde hij de ju- bilaresse de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op. Op 13-jarige leeftijd begon mej. Boer haar werk bij de fam. Endtz. Aanvankelijk was zij er als kinder meisje, maar enkele jaren later, toen de kinderen naar school gingen, bleef zij als hulp in de huishouding. .Toen mevr,. Endtz hulpbehoevend werd, nam zij de verpleging op zich, het geen zy gedurende 20 jaren met veel liefde en toewijding heeft gedaan. Na het overlijden van mevr. Endtz bleef zij als huishoudster bij de heer Endtz, bij wie ze nu nog in betrek king is. Zeer begrijpelijk was de ge trouwe bij deze huldiging zeer onder de indruk. DE NIEUWE BRANDSPUIT ONDERDAK. Nadat door de betrokken instantiés was overlegd, hoe en waar de nieu we brandspuit gestationneerd zou wor den, is de keus gevallen op het ter rein van de fa. Kok aan de Nieuw- straat, zodat de spuit thans een defi nitieve plaats heeft. De heer Kok heeft alle mogelijke pogingen in het werk gesteld, om de garage zo gun stig mogelijk te bouwen, daarbij zorg dragend, dat bij eventuele brand, niet de minste belemmering het uit rukken in de weg staat. Op het ter rein waar een 30-tal boxen zijn ge bouwd, is no. 1 bestemd voor de brandspuit. Deze box is in afwijking van de anderen met het front naar de Nieuwstraat gebouwd, zodat de spuit, bij het uitrijden zelfs geen draaien de bewegingen behoeft te maken. Geboren: Adrianus, z. van J. G. de Vogel en C. van Gemeren. Ondertrouwd: B. E. Rietveld en G. Nieuw esteeg. HAZERSWOUDE 55 jaar getrouwd. Het echtpaar C. W. OppelaarNoordam herdacht gisteren de dag, waarop het voor vijf en vijftig jaar in de echt werd ver bonden. De bruidegom, die 79 jaar is, maakt nog dagelijks zijn fietstochtje naar en van de boerderij in het West einde, waar hij een tiental jaren ge leden zelf 't bedrijf uitoefende, dat nu door een van zijn zoons is overge nomen. In het verenigingsleven was hij een zeer actief persoon. HAZERSWOUDE (H. R.) Steun Wettig Gezag. Gister avond werd in het R.K. parochiehuis aan de Groenendijk en propaganda- avond gehouden van Steun Wettig Gezag. Nadat burgemeester L. J. den Hollander de aanwezigen had ver welkomd, gaf kapitein Alderwegen een uiteenzetting van het doel van de nationale reserve. Hierna werd door mr. J. L. J. A. v. Mechelen, secr. van de Geweste lijke Commissie Steun Wettig Gezag Zuid-Holland-Noord-Oost en gloed volle propagandarede uitgesproken. Door de sprekers werden de uit de vergadering gestelde vragen tot ge- noegpn beantwoord, waarna pastoor P. A. H. M. Hennekens de aanwezi gen nogmaals opriep zich voor de nationale reserve te melden. Na afloop hebben een aantal jon gemannen zich opgegeven. KOUDEKERK Ondertrouwd: D. C. Stigter 27 j. te Yaarra-Glen in Australië en M.. J. van Vliet 22 j. Gehuwd: A. A. Schakenbos 24 j. te Hazerswoude en J. M. Bezuijen 26 j. LANGERAAR Personeelswisseling R-K. school. De heren J. v. Eijsden en A. M. Ko nincks, onderwijzers aan de R.K. school, zijn in gelijke functie be noemd resp. te Klazienaveen en te Hillegom (St. Jozefschool). Ze wor den per 1 Juni a.s. opgevolgd door de heer G. Stolwijk uit Woerden en de heer L. S. Parker uit Eindhoven. NIEUWKOOP Concert. Ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana zal het fanfarecorps „Eensgezind heid" hedenavond om acht uur in de muziektent een concert geven. Het programma zal voor het merendeel bestaan uit marsmuziek. E.H.B.O. In hotel „Het Vliegen de Paard" werd door dr. v. Wierin- gen uit Loosdrecht in samenwerking met de docent dr. B. P. Visser uit Noorden en de instructeur de heer A. Blijleven, het examen afgenomen voor het diploma E.H.B.O. De vol gende cursisten uit Nieuwkoop slaag den, de dames D. Sloof, T. Kranen burg, M. van Koert en A. Jetten en de heren G. Simmerman, D. v. d. Kooij, C. van Soest en B. yan Koert. DREEF, Burgsteeg 3-5-12 Tel. 20657 MEUBELEN - KARPETTEN 40 Modellen, zeer mooie stoffen. Komt U eerst bij ons zien. - U slaagt zeker (Advertentie) NOORDEN E.H.B.O. Voor het diploma E.H. B.O. zijn geslaagd de dames: C. Pie- tersen, A. Veenman, Riet Mourits en mej. J. A. M. Pieterse. En van de he ren: L. v. d. Arend, J. v. d. Zwet, C. v. Rossum, Joh. Vianen en Ant. Ver leun. De examinator was dr. van Wieringen uit Loosdrecht en de do cent was dr. Visser uit Noorden. ZOETERWOUDE (H. R.) HOGE ONDERSCHEIDING VOOR PROVINCIAAL OVERSTE VAN „DE GOEDE HERDER". Het was gistermiddag niet alleen voor de Moeder Overste, maar voor het gehele convent van de zusters van de „Goede Herder" een grote ver rassing, toen burgemeester Smeets namens de minister van justitie kwam mededelen, dat de Provinciaal Overste van de Congregatie, bij Kon. besluit benoemd was tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. De Burgemeester roemde het heil zame werk van de zusters en vooral de 20-jarige arbeid van Moeder Pro vinciaal, waardoor weer vele meisjes als nieuwe mensen in de maatschap pij terugkeren. Door deze eervolle benoeming wordt het vele goede werk zelfs in de hoogste regeringskringen erkend, waarbij de burgemeester zich aansloot en zijn hartelijke gelukwen sen aanbood. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uiir). WARM. Droog en warm weer. Aanvan kelijk weinig, later hoofdzakelijk in het Zuid-Westen van het land tijdelijk wat meer bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. 1 Mei: zon op 5.10 en onder 20.05; maan op 10.24 en onder 2.19 uur. Hel ivee.1 in EuAojia De weerrapporten van hedenmor gen luiden: weer max. temp. gisteren OSLO regen 12 c. STOCKHOLM geheel bew. 16 c. HELSINKI zwaar bew. 21 c. EDINBURG geheel bew. 11 c. LONDEN licht bew. 18 c. KOPENHAGEN licht bew. 13 c. AMSTERDAM onbewolkt 14 c. GENèVE onbewolkt 22 cè PARIJS onbewolkt 22 c. BORDEAUX onbewolkt 25 c. NICE licht bew. 18 c. BERLIJN onbewolkt 16 c. FRANKFURT onbewolkt 19 c. MüNOHEN onbewolkt 19 c. WENEN licht bew. 22 c. HILLEGOM Uitslag mozaiekwedstrijd. De uitslag van de mozaïek-wedstrijden is als volgt: le prijs: A. J. van Engelera, voorstellende het schip van verbin ding tussen Europa en Amerika; le prijs W. Warmenhoven, Winter in Bollenland. Deze beiden ontvingen ook nog een eervolle vermelding, bo vendien de eerste de wisselbeker, de ander een beker, 2e pr. William Dek ker Ltd. met Assepoester; 2e prijs Hervormd Jeugdhuis met „De Heer is waarlijk opgestaan"; 2e prijs Plastic- fabriek van den Endelaan; 3e pr. N.V. Rynveld, uitbeelding van de Beurs met opschrift „Van plan tot werke lijkheid"; 3e pr. R.K. Jongensschool, parochie St. Joseph, uitbeelding (mo dern) de Emmaüsgangers; 4e pr. Ge meente Hillegom met „zelfs Sneeuw witje is verrukt over het Hillegoms product", aangebracht voor 't Raad huis; 5e pr. Herwonnen Levens kracht, uitgebeeld voor de St. Marti- nuskerk; 5e pr. fa. Beelen bij de Vosselaan met „De Gelaarsde Kat"; 5e pr. G. Lommerse aan de Were- steinstraat met „de Molen"; 6e pr. Gebrs. Van Til, Weresteinstraat, uit beelding van 'n Engels Kasteel „Open the door Winston; 7e pr. Ger. kerk aan de Stationsweg; 7e pr. G. Tel- kamp „de Gelaarsde Kat"; 8e pr. Hillégomse Meubelfabriek; Eervolle Vermelding Gebrs. Murk aan de Weresteinstraat. KATWIJK AAN DEN RIJN Dodenherdenking. Zaterdag avond 4 Mei zal de dodenherdenking plaats hebben en wel op de volgende wijze: te 19 uur zal een korten dienst in de Ned. Herv. kerk plaats hebben, waarna te 1940 opstellen van de stoet op de Kerklaan, om dan de stille tocht te doen naar het gedenkteken bij het gemeentehuis. Aankomst al daar te 19.55 uur tegelijk met de co lonne, die uit Katwijk a. Zee ver trok. Te 20 uur aanvang der plechtig heden bij het gedenkteken, te begin nen met 2 rrtinuten stilte. Na de plechtigheden in colonne terug raar de plaats van afmarcheren of naar de R.K. kerk, waar een Lof gecele breerd wordt. LEIDSCHENDAM Uitreiking Godsdienstdiploma's. Gisteravond zijn in de parochiekerk de diploma's uitgereikt aan de 18- jarigera, die de godsdienstcursus met goed gevolg hebben gevolgd. De plechtige uitreiking werd verricht door pastoor H. van der Ven met as sistentie van de kapelaans A. van der Voort en M. Meiman. Van de 48 dames en 36 heren, die aan de cursus deelnamen, kon aan 9 dames en 15 heren het diploma niet uitgereikt worden, omdat zij de lessen te veel vuldig hadden verzuimd. Na de plechtigheid zijn de gedi plomeerden op gezellige wijze bijeen geweest ini het parochiehuis. Tijdens deze bijeenkomst is aan de genoem de kapelaans, die de godsdienstles sen hadden gegeven, een boekwerk aangeboden. NOORDWIJK R.K. Middenstand. De serie voorlichtingsavonden welke de R.K. Middenstandvereniging in dit sei zoen haar leden voorzet, is gisteren avond voortgezet met een voorlich ting op staatkundig gebied. Als spre. ker van deze avond trad op de heer Hooij, lid der Tweede Kamer, die in zijn inleiding wees op het grote nut, dat ook de standsorganisaties in het kader vara hun economisch en sociaal doel zich eens verdiepen in de Staat huishoudkunde. Allereerst besprak spr. de sociaal- economische toestand van het land in het algemeen. Inzake de midden- standspolitiek wees spr. er op, dat de belangen van de Middenstand thans behartigd worden door een instituut, waaraan verbonden zijn min. Al- bregts en staatssecretaris v. d. Grin ten. Hierdoor zijn vele verbeteringen tot stand gekomen voor de detailhan. del en een sociale wetgeving voor de Middenstand, welke nog wel niet ideaal is, doch perspectieven opent voor de toekomst. Verder de vesti- gings-credieten voor jonge midden standers, ouderdomszorg, de ziekte- foradsregeling, enz. De vele vragen welke na deze in leiding werden gesteld, wezen er wel op, dat het onderwerp aller belang stelling had en het bestuur goed ge zien had een dergelijke leerzame avond te organiseren. VOORSCHOTEN Zomerfeest. De datum van het zomerfeest, dat dit jaar weer gevierd gaat worden in de parochie van St. Laurentius, is thans definitief vast gesteld. Het feest wordt gehouden van 5 tot en met 9 Juli 1952. Met de verkoop .van de loten van de loterij, die weer aan het feest voorafgaat, wordt deze week een begin gemaakt. De parochie is daartoe verdeeld in wijken, zodat de dames die de loten verkopen slechts éénmaal bij ieder aara de deur komen. ZOETERMEER Toneelavond voor Wit Gele Kruis. In het parochiehuis werd door het K.A.B.-toneelgezelschap ten bate van het Wit Gele Kruis opgevoerd het tpneelspel: „Achter de wolken schijnt de zon". Deze avond werd geopend door de voorz., de heer Ant. van Well, die al spoedig het woord gaf aan het toneelgezelschap, dat onder regie van de heer Van Leeuwen, op waardige wijze dit goede stuk ver tolkte. Zoals altijd hebben de aanwe zigen ook thans weer kunnen genie ten van het voortreffelijke spel. Voor velen was het jammer, dat door het ruimtetekort niet meer personen konden worden toegelaten doch wel licht wordt zeer binnenkort dit stuk wederom opgevoerd. Een woord van dank komt hier toe aan het KAB- toneelgezelsohap, dat geheel gratis medewerking verleende. door A. DUNCAN 19) HOOFDSTUK XII. Wanhopig. De volgende morgen waren alle prijzen bij Pritère verlaagd tot het zelfde peil, als die aan de overkant. Anne kreeg het te horen, zodra ze in haar winkel verscheen. Ze liét mijnheer Morier komen en gaf hem haar orders. „Maar, juffrouw Hébier, als we nog meer verlagen, gaan we met verlies verkopen!" verklaarde h(j met nadruk. Anne knikte grimmig. „Dat weet ik wel. Maar doe toch maar, wat ik gezegd heb." Hij verliet haastig haar kantoor en zijn gezicht stond heel bezorgd. Dit stond gelijk met zelfmoord zo gingen ze hun ondergang tege moet. Ook Anne staarde strak voor zich uit en was eigenlijk zelf bang voor wat ze gedaan had. Ze gokte met andermans geld. Zo gooide feitelijk. een grote som zo maar weg, elke dag, dat de winkel geopend bleef. Als dat geld haar eigen geld was ge weest, zou ze zich er niet om bekom merd hebben. Maar het was van George en deze keurde haar handelwijze niet goed! Ze liep naar een spiegel en bekeek haar gelaat. Toen ze die morgen op stond, was ze geschrokken van de verandering in haar uiterlijk. Haar gezicht was bleek en betrok ken; ze had kringen onder haar ogen. Ze was meer dan erg veran derd en dat besefte ze heel goed. Vroeger was ze zachtaardig, lief en beminnelijk geweest. Nu was ze ge jaagd, zenuwachtig en vaak vinnig. Ze dacht aan niets anders, dan aan haar wraak. Ongeduldig wendde zij «zich van de spiegel af. Ze had een maal haar weg gekozen; ze zou hem tot het bittere einde volgen. Aan de overzijde keek Arthur Pritère zijn moeder aan. „Ze hebben hun prijzen nog weer met tien percent verlaagd, moeder," zei hy, „ik ben juist even gaan kij ken". Mevrouw Pnitère wrong haar han den ineen. Haar gelaat was lijkbleek en strak. „Dat.... dat kunnen ze niet vol houden! Dat is krankzinnig! Ik moet George Callon spreken. Als. dat meisje zijn geld misbruikt, dan moest -hij toch begrijpen, dat hij het op die manier zeker kwijt raakt!" Ze zette haar hoed op en ging naar beneden. Ze vroeg niet, of Arthur met haar meeging. De typiste van George Callon zei, dat hij er nog was. ,Ik ben mevrouw Pritère", zei Claire, zeg hem, dat ik hem voor een uiterst dringende zaak moet spreken." Het meisje kwam terug. „Mijnheer Callon kan u nu meteen ontvangen," zei ze. George Callon stond op toen Claire Pritère binnenkwam. „U zult wel verwonderd staan, mij hier te zien, mijnheer Callon!' 'zei Claire stroef „Neen, dat geloof ik toch niet, me vrouw," antwoordde hij, haar een stoel aanbiedend bij zijn lessenaar. Ze nam plaats en keek hem door dringend aan. „Ik wou graag weten, waarom u xizelf er toe leent, een po ging te doen mij te rxxïneren, mijn heer Callon," zei ze, uiterlijk be daard. George gaf geen antwoord, maar een ogenblik betrok zijn gezicht. „Ik vermoed, dat u degene bent, die achter Anne Hebler staat," ver volgde Claire, „heb ik* daarin gelijk of niet?" „Ja, mevrouw Pritère, juffrouw Hébier heeft haar geld van mij en mijn steun en toestemming boven dien." Ze boog zich voorover naar hem toe. „Waarom....? Waarom?" riep ze met verheffing van stem uit, „wat heb ik jegens u misdaan, mijnheer Gallon, dat u uw eigen geld er aan waagt, om mij naar de kelder te helpen?" „U hebt me helemaal geen kwaad gedaan,' 'antwoordde hij. Zijn grote vingers speelden onge durig met een potlood. „Maar waarom dan toch?" Maar.ja, dat zult u me wel niet willen vertellen! Toch is er één ding, dat u misschien wilt verklaren. Hebt u er vrede mee, dat dit meisje haar goederen met verlies blijft vex-kopen? Al bent u nog zo rijk, ook aan uw geld moet toch eens een einde ko men, als Anne Hébier het op die ma nier blijft weggooien. De winkel is van umaar er moet' toch loon betaald worden, en belasting, en on kosten, en vuxxr en licht, en.och. ik weet zelf veel te goed, wat het kost. Ik heb in myn tijd zoveel te betalen gehad." Toen hij nog geen antwoord gaf, liet ze zich verleiden, nog verder te gaan. „Beschouwt u het als fatsoenlijk en mannelijk, u voor zulk een laffe aan slag op mij te lenen, als die Anne Hébier op het ogenblik pleegt?" Hij keek haar lange tyd zwijgend aan. zodat haar verontwaardigde blik verdoofde voor die uit zijn rustige, helder, bruine ogen. „Was het soms mooi, was het edel moedig, wat u gedaan hebt, toen u de broer van Anne Hébier de dood hebt ingedreven?" vroeg hij zachtjes. Ze schrok er van. „Dat was mijn schuld helemaal niet! Die jongen verdiende zijn straf. Hijhij is zijn bezinning kwijtge raakt enen heeft toen dat onge luk gekregen. „Zo denkt Anne Hébier er niet over. Zij is van mening, dat u haar broer vermoord hebt, net zo goed als wanneer u hem met een mes in zijn rug gestoken had." „Wat een onzin!" Hij schudde het hoofd. „Mevrouw Pritère, ik zal de hou ding van juffrouw Hébier en de ma nier waarop ze tegen u vecht, niet verdedigen," zei hij bedaard, „maar dit wil ik u toch nog wel zeggen: toen u er baar die avond toe ge bracht had, haar vertrouwen aan u te schenken, omdat ze meende, dat u haar zou helpen, toen hebt u een ge mene, wraakzuchtige daad verricht. U kon de gedachte, dat zij met uw zoon zou trouwen, niet uitstaan en daarom nam u het besluit, haar broer te schandvlekkenen daarmee haarzelf ook. Is dat soms een klei nigheidje, dat gemakkelijk vergeven en vergeten kan worden?" „Maar ze probeert iwe nu te ruïne ren!" „Dat hebt u haar broer ook gedaan, en u hebt het ook haar trachten te doen! Enals ik er niet geweest was, had u haar ook volkomen ten gronde gericht." Claire stond op. Hardheid en ver bittering spraken uit haar gelaat. „Mijnheer Callon," zei ze, „naar men zegt bent u een schatrijk man. Maar dat zal niet lang meer duren. Anne Hébier zal u tenslotte naar de ondergang brengen, omdat ze het er op aanlegt, mij ten gronde te rich ten." Hij keek haar strak in het woeden de gelaat. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 2