S)e C<2idóe(Soii^mt Koningin en prins weer thuis Generaal Ridgway volgt Eisenhower op INSTEMMING VAN ALLE NATO-LANDEN Japan maakte weinig ophef Is oplossing op Korea mogelijk Jlanmktyfi echtpacvt tueet teuig. Ut Medexlaud Jiavteitje Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOUEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 29 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12574 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. innd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 DE HERRIJZENDE ZON EENS MOET ER EEN EINDE ko men aan elke oorlog. Wanneer de strijd is uitgestreden, de over wonnene zijn nederlaag heeft moeten slikken, komt eens de tijd, dat er weer vrede moet zijn tussen de voormalige vvanden. Dat ogenblik is nu voor Japan aangebroken. Maandagmiddag is het document van de ratificatie van het Japanse vredesverdrag door de Ver. Staten met enige plechtigheid te Wash ington gedeponeerd en daarmede is de vrede met Japan een voldongen feit geworden. Er zijn enkele landen, die het verdrag nog niet geratificeerd hebben, maar de feitelijke vredes toestand is tussen hen en Japan toch feeds ingegaan. Zo o.a. voor Neder land, dat z'n ratificatie-document weliswaar nog niet heeft gedeponeerd, doch reeds een ambassadeur in Tokio heeft benoemd. Alleen met Rusland en communistisch China leeft Japan officieel nog op voet van oorlog. Moskou, dat het vredesver- 0 drag te San Francisco niet heeft willen tekenen, heeft reeds medegedeeld, dat het nog al tijd aanspraak maakt op een zetel in de bezettingsraad van Japan. Daar met ingang van Maandag de bezet ting is opgeheven, heeft niemand er bezwaar tegen, dat Moskou zitting houdt in een commissie, welke niet meer bestaat. Het opheffen van de bezetting wil evenwel niet zeggen, dat Japan nu meteen door de vreemde soldaten zal worden verlaten. Tegelijk met het in werking treden van het vredesver drag is nl. tevens het veiligheidspact tussen Japan en de Ver. Staten van kracht geworden en volgens dit pact mogen de Ver. Staten troepen hou den in en rondom Japan. De Ameri kaanse soldaten blijven er dus zit ten, als is het karakter en de rechts grond van de bezetting veranderd. De benoeming van generaal Ridgway tot opperbevelhebber van de NATO- strijdkrachten accentueert nog deze kar akter wij ziging. De Japanners zelf hebben de dag van hun officiële „bevrijding" niet bepaald uitbundig gevierd. De keizer heeft de dag zelfs in alle stilte in zijn paleis doorgebracht. Is dat een teken van prijzenswaardige ingetogenheid of is dit zwijgen een masker? Wij kunnen ons voorstellen, dat menigeen zich met enige bezorgdheid afvraagt, welke weg het land van de opnieuw Rijzende Zon thans zal in slaan en welk gebruik Tokio maken zal van zijn herwonnen onafhanke lijkheid. Tot nog toe heeft Japan z'n best gedaan om erg democratisch té worden en misschien zal het op die weg blijven doorgaan. De Japanners zijn steeds goede leerlingen geweest en het is mogelijk, dat zij in weinige jaren een mentaliteit kunnen ver werven, waar andere volken eeuwen over doen. Bovendien is de toeziende voogdij van de Amerikanen een sti mulans om braaf te blijven. 'Voorlopig zal Japan dus wel een Westerse koers blijven varen, maar wij kunnen ons nog maar moeilijk voorstellen, dat de Japanners van nu af hartelijke en toegewijde bondge noten van het Westen zullen zijn. Hun positie tussen Oost en West geeft hun alle mogelijke gelegenheid om het een tegen het ander uit te spelen. De openlijke vijandschap tussen Japan en de communistische nabu ren geeft reden om te veronderstel len, dat de rode heren weinig ver trouwen hebben dat zij de Japan ners op hun hand kunnen krijgen. En bij alle problemen is dat ten minste een geruststellend teken. Brand aan boord vande„Donaedijk" Aan boord van het 10.942 ton me tende Nederlandse vrachtschip „Don gedijk", liggende in de Westcanadese haven Vancouver is gisteren vermoe delijk doordat een vonk in olie te recht kwam, brand uitgebroken. Ongeveer twee uur na het eerste alarm hebben van zuurstofmaskers voorziene brandweerlieden en leden 'der bemanning de brand weten te be perken tot ruim 3. Met tientallen brandslangen wer den enorme hoeveelheden water door het bovenlicht in de brandende ma chinekamer gejaagd, waardoor het schip begon te hellen. Brandweerlieden en bemanning be gonnen onmiddellijk de lege stuur boordtanks met water te vullen om het schip weer recht te krijgen. Korte tijd zag het er naar uit alsof het schip zou kapseizen. De acht passagiers, die zich aan boord bevonden, toen de brand uit brak, werden inderhaast naar de vas te wal gebracht terwijl de politie de pier afzette. Door de rookontwikkeling waren de brandweerlieden ten slotte ge dwongen de machinekamer te verla ten. Enkele raakten bedwelmd. De „Dongedijk" is de voormalige „Delftdijk", die verbouwd en tegelijk in „Dongedijk" herdoopt is. Het schip had 52 passagiers aan boord. Het is eigendom van de Holland-Amerika- Lijn. Het maakte zijn eerste reis naar de Westkust van de Verenigde Staten. Drie prinsesjes kropen tussen de touwen door Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag van hun reis door de Verenigde Staten in ons land teruggekeerd. Te 15.25 uur streek het K.L.M.- vliegtuig „Utrecht", Avaarmee het Koninklijk Paar de terugreis heeft ge maakt op Schiphol neer. Om precies half vier werd de roltrap voor de deur gereden, de deur geopend en onder de enthousiaste juichende begroeting van het publiek verscheen Hare Majesteit als eerste in de deuropening. Gekleed in een grijs mantelcostuum met een biberet bontjas los over de schouders hangend en op het hoofd een wit hoedje maakte de Koningin aan stalten de trap af te dalen, toen de A'damse Politiekapel 't „Wilhelmus" inzette. Het gejuich van de belangstellenden verstomde en met een geluk kige glimlach om haar lippen luisterde de Landsvrouwe naar het volkslied. Achter haar stond Z.K.H. Prins Bernhard. PRETTIG WEERZIEN. Het koninklijk paar daalde ver volgens de trappen af en plotseling renden tot verrassing van eei- ieder de drie prinsessen uit de Icahal tus sen de touwen door, waarmede een breed pad was afgezet, naar haar moeder en vader toe. Nog bij de trap staande sloot de koningin haar drie dochtertjes achtereenvolgens in de armen, waarop ook prins Bernhard haar alle drie met een kus begroette. De eerste, die de koningin daarna op vaderlandse bodem de hand drukte, was minister-president dr W. Mislukte aanslag op Faroek? Dan Kurzan, correspondent van de National Broadcasting Company (NBC), heeft Maandag verklaard, dat koning Faroek van Egypte eind Maart bij een moordaanslag in de dij is ge wond. De dader een zekere majoor Sit- ke schoot op de koning tijdens een audiëntie in het paleis te Cairo, aldus Kurzman. Hij werd door de lijfwacht van de koning onmiddellijk doodge schoten. Kurzman zei van zijn zegslieden vernomen te hebben, dat de moord aanslag deel uitmaakt van een com plot der Wafdistische partij om weer aan de macht te komen. Volgens deze zegslieden waren bij het complot verder betrokken een twintgal officieren van het leger, le den van de Mohammedaanse Broe derschap en een aantal door de Kom- inform gesteunde communisten. Drees. Onder de andere vooraan staande genodigden, die in 'n groep bijeen voor de ingang van de hal stonden, waren de minister Beel, van den Brink, Wemmers en Lieftinck, de chef van het protocol, mr. J. Vis ser en de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly, de Canadese ambassadeur, Pierre Dupuy, voorts de president-directeur van de K.L. M., dr A. Plesman. De koningin zeide o.a., dat haar de buitengewoon hartelijke ontvangst in Amerika en Canada bijzonder had getroffen. Zonder direct te antwoor den op de vraag of zij vermoeid was, zeide ze, dat ze graag wat zou willen rusten, doch dat dit wel moeilijk zou gaan. De prins antwoordde lachend op deze vraag, dat hij van middag al weer aan het werk zou gaan. Wat het koninklijk paar van de Nederlandse emigramen in d nieu we wereld dacht? Daarop kon de koningin moeilijk een volledig ant woord geven. „Maar de veeboeren in Californië maken het uitstekend". En wat de Nederlandse emigranten in Canada aangaat; in het begin heb ben ze het niet zo gemakkelijk, „maar als ze zich door de eerste rijs tebrijberg heen hebben gegeten", dan zou het wel gaan. Hierna begaf het koninklijk paar zich naar de bemanning, die zich in de hal terzijde van de ingang had opgesteld. Met een kort woord tot elk en een handdruk namen konin gin Juliana en prins Brenhard af scheid van hen. En daarna ging het per auto naar huis. H. M. Koningin Juliana viert morgen haar 43ste verjaardag. Opname W. Schuman N. F. K. Generaal Gruenther blijft stafchef Op verzoek van de NATO-raad heeft president Truman gisteren de opvol ger van Eisenhower als bevelhebber der Atlantische strijdkrachten aange wezen: generaal Ridgway. Alle 14 landen stemden met deze benoeming ten volle in Matthew Ridgway, die thans de UNO-strijdkrachten op Korea commandeert, Avordt in die functie vervangen door generaal Mark Clark, commandant der Amerikaanse landmacht. Generaal Gruenther blijft te Parijs als stafchef van de NATO. Ook veldmaarschalk Montgomery zal aan blijven in zijn functie van plaatsvervangend NATO-opperbevelhebbcr. EEN UITSTEKEND TEAM. Nog geen uur, nadat de te Parijs vergaderde NATO-raad Truman ver zocht had een Amerikaan tot opvol ger van Eisenhower te benoemen, kwam het antwoord van de presi dent. Direct hierop verklaarden de vertegenwoordigers der 13 andere landen één voor één volledig in te stemmen met deze keus. In een speciale boodschap zegt Hirohito bracht de dag in stilte door Zonder veel uiterlijk vertoon heeft Japan gisteren het herstel van zijn onaf hankelijkheid gevierd. In de boeddhistische tempels Averden de klokken ge luid, de gongs geslagen en de zAvare troms geroerd. Schoolkinderen met Japanse vlaggetjes brachten een bezoek aan het keizerlijk paleis te Tokio Maar keizer Hirohito bleef binnenshuis en hield zich van de builcmvereld afgesloten. In liet destijds door een atoombom getroffen Nagasaki verbrand den een groep Japanse voormalige oorlogspiloten de witte vlag, die in 1945 boven'hun hoofdkwartier had gewapperd len teken A'an overgave. President Truman heeft in een boodschap de Japanners geluk ge wenst en hen gewaarschuwd „op hun hoede te zijn voor directe en indirecte aanvallen van het communistische imperialisme". De Japanse regering heeft een witboek laten verspreiden onder de bevolking, waarin wordt ge zegd, dat „Japan zich schaart aan de zijde der democratie en de wereld vrede en zijn eigen vrijheid zal ver dedigen tegen het communisme". Mi nister-president Josjida waarschuw de zijn landgenoten, dat zij spoedig zelf de lasten van de verdediging van Japan zullen moeten dragen en dat de Amerikaanse troepen slechts zo lang blijven als nodig is voor de vei-- ligheid var.- het land. Ofschoon Nederland het vredesver drag met Japan, dat thans van kracht geworden is, nog niet heeft bekrach tigd, is toch een regeling gteroffen om de diplomatieke betrekkingen te hervatten. Met ingang van gisteren is de heer P. E. Teppema benoemd tot Nederlands ambassadeur in Tokio. In afwachting van een nog te benoemen Japanse ambassadeur zal de Japanse ambassade in Den Haag onder leiding staan van de heer Takeo Sjimoda. Paus Pius XII heeft mgr. Massilia- no de Furstenberg'benoemd tot inter nuntius in Japan. Russisch protest. Een half uur nadat het Japanse verdrag van kracht was geworden, heeft de Russische gezant in Wash ington, Panjoeskin, zich met een pro test van zijn regering gemeld bij het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. In dit protest wordt ge zegd, dat Rusland het verdrag niet J president Truman, er van overtuigd te zijn, dat Ridgway en Gruenther een „uitstekend team" zullen vor men. Truman stelde Ridgway persoon lijk van zijn overplaatsing naar Eu ropa op de hoogte. „U heeft mijn grootste achting en ik zend U mijn beste wensen nu U deze grote ver antwoordelijkheid aanvaardt." In zijn bekendmaking over de be noeming van generaal Mark Clark die het vorig jaar door Truman werd aangewezen als ambassadeur bij het Vaticaan maar wiens benoe ming toen niet door de Senaat werd bekrachtigd, zegt de president, dat deze de politiek van generaa' Ridg- kay zal voortzetten. Generaal Eisenhower, die op het I ogenblik een afscheidsbezoek aan het Britse leger in Duitsland brengt, werd direct telefonisch op de hoogte gesteld. Eisenhower zei, er van over tuigd te zijn. dat zijn opvolger uit stekend met de Europeanen overweg zal kunnen. Hij heeft grote ervaring met Europa opgedaan in de campag ne na de invasie tijdens de laat ste phase van de veldtocht in het Westen diende Ridgway als com mandant van de 82 Airbornc-divisie, die de luchtlanding bij Nijmegen uitvoerde en is een uitstekend talenkenner. Hij roemde ook het team Ridg- way-Gruenther, die naar Eisen hower vertelde op dezelfde dag jarig zijn. „Maar Ridgway is vier jaar ouder", zo voegde Eisenhower er aan toe. „Zij zijn grote vrienden en de zaken zullen bij hen in goede handen zijn". Ook veldmaarschalk Montgomery, die voor besprekingen met Portuge se militaire leiders in Lissabon ver toeft. sprak zijn voldoening uit over de benoeming van Ridgway; voldoe ning, die ook door officiële woord voerders te Londen en Parijs werd te kennen gegeven. In militaire kringen wordt de be noeming van Ridgway in plaats van Gruenther die door Eisenhower Avas voorgesteld toegeschreven aan de grote ervaringen als comman dant te velde, die Ridgway op Ko rea heeft verkregen. Gruenther is een brillant theoreticus en organisa tor, maar mist ervaring als leger aanvoerder. Ridgway heeft zich op Korea tevens de naam verworven i een uitstekend diplomaat te zijn. Officieel wordt meegedeeld, dat ko ningin Elizabeth van Engeland op 2 Juni 1953 zal worden gekroond. Met voorbereidingen zal men waarschijn lijk spoedig beginnen. De kosten van de gebeurtenis zullen mogelijk bijna een millioen pond sterling bedragen. Alleen het voor de plechtigheid ge reed maken van de Westminster Ab dij zal drie tot vier maanden vergen. SPIONNAGECOMPLOT IN WEST-DUITSLAND. De openbare aanklager van het Westduitse oppergerechtshof te Karls ruhe heeft medegedeeld, dat een spionnagecomplot is ontdekt. Hij zei de niet voor welke mogendheid het complot heeft gewerkt. In Berlijn. Frankfort en Keulen zijn verscheidene arrestaties uitge voerd. De gearresteerden hebben volgens de aanklager bekend. Dit is het eerste geval van spionna- ge tegen de West-Duitse staat en het zal als zodanig door de West-Duitse autoritieten worden behandeld. UNO deed voorstel BEZUINIGINGEN IN FRANKRIJK. Vandaag zijn te Parijs twee rege ringsdecreten gepubilceerd, waarbij de regeringsuitgaven met 110 mil liard francs worden verminderd en credieten ten bedrage van 95 mil liard francs worden geblokkeerd. De regering heeft Zaterdag jl. hier- erkent en dat het zich daarom nog °™r overeenstemming bereikt steeds lid acht van de geallieerde be zettingscommissie voor Japan. Deze commissie is echter opgeheven door het van kracht worden van het ver drag. Maar de Amerikaanse regering heeft geen enkel bezwaar, dat Rus land het lidmaatschap opeist van een niet meer bestaande commissie. De begroting voor burgerlijke we deropbouw werd verminderd met dertien procent. De begroting voor onderwijs werd eveneens verlaagd. Er werden voorts bezuingingen in gevoerd voor de overzeese gebieden, oorlogsschade, vervoer en openbare werken. Prinses Beatrix, Prinses Irene en Prinses Margriet waren, toen het Koninklijk Echtpaar per vliegtuig terug keerde, ter verAvelkoming op het vliegveld aanwezig. De eerste begroeting was voor Haar dochters. Koningin Juliana en Prins Bernhard in gesprek met Prinres Beatrix (links). Rechts: het Koninklijk Echtpaar op het platform, geheel rechts minister-president Drees. Op verzoek A'an de Noordelijken zijn de bestandsbesprekingen in Ko rea gisteren voor onbepaalde tijd ver daagd. Dit besluit is genomen op de eerste plenaire bijeenkomst sedert midden-Februari. Zij duurde 55 mi nuten. De partijen zijn overeengeko men niets over het verloop der ver gadering mee te delen. Aangenomen wordt, dat de Noord- Koreaanse en Chinese afgevaardigden met hun regeringen overleg Avillen plegen. Brigade-generaal William Nuckols heeft meegedeeld: „Het opperbevel van de V.N. is van gevoelen, dat een algehele oplossing van het probleem mogelijk is en daarom is vandaag zo'n oplossing voorgesteld." De drie voornaamste kwesties die een bestand nog in de weg staan, zijn: 1 De uitwisseling van gevangenen (De verbondenen hebben de Noorde lijken meegedeeld, dat 100.000 van de bijna 170.0U0 gevangenen niet gere patrieerd willen worden. Hieronder bevinden zich 67.698 Noord-Koreaan- sp en Chinese soldaten. De Noordelij ken hebben er al eerder in toege stemd, dat de burgerlijke gevange nen zelf beslisser waarheen zij wil len gaan, maar zij staan er op, dat alle militaire gevangenen worden te- Gevecht met bende op Java Bij een gevecht in de omgeving van de Desa Blado (25 kilometer ten Zuid Oosten van Pekalongan) tussen mili tairen en bewapende verzetslieden zijn vorige week 50 doden gevallen, aldus bericht de correspondent van Aneta te Semarang. De omvang van de bende wordt door militaire autoriteiten geschat op 200 man. De militairen verloren 20 man, de politie 3 en de bende 24. Voorts vielen 3 slachtoffers onder de bevolking. De bende werd tenslotte d. .or de militairen in Westelijke richting opgejaagd over de rivier Su milir. OUDSTE TWEELING VAN ONS LAND NIET MEER IN EDE. Edo dat tot dusver de eer kon op> eisen ue oudste tweeling van Neder land binnen zijn muren te hebben, heeft c.aarvan afstand moeten doen Maandagmorgen is n.l. een der beide zusters, Maria Mellink-Koops, wonen de aan de Proosdijweg overleden. Zij bereikte de leeftijd van 90 jaar. Bij hun verjaaroag, 29 Januari j.l., bleek er grote belangstelling te be staan voor het zusterpaar. Maria was teen reeda zeer zwak en bedlegerig, zodat zij geen bezoek kon ontvangen. ruggestuurd). 2. De benoeming van neutrale waarnemers bij een wapen stilstand. (De Noordelijken vinden, dat de SoAvjet-Unie als zodanig in aanmerking komt De geallieerden zijn daar tegen). 3. De eis van de V.N., dat de aan leg van vliegvelden wordt beperkt gedurende een wapenstilstand. De ondergang van de „Hobson' Zoeken naar vermisten gestaakt De Amerikaanse marine-leiding heeft gisteren bekendgemaakt dat het zoeken naar 178 officieren cn man schappen, die als vermist opgegeven zijn na de botsing tussen de torpedo- bootjager-mijnenvegeT „Hobson" cn het vliegdekschip „Wasp" midden op de Atlantische Oceaan, is opgeheven. Onder de vermisten bevindt zich dc commandant van de „Hobson". Het zoeken werd gestaakt, omdat vliegtuigen en schepen ruimschoots de tijd hadden gehad om het ijskoude water, waarin geen overlevende het langer had kunnen uithouden^ af te zoeken. Alle documenten zijn met het schip ondergegaan, zodat men maar moet aannemen, dat er niet meer dan 237 man aan boord waren. Een verslaggever van de „Boston Herald", die de ramp gadesloeg van de torpedobootjager „O'Hare" af, seinde aan A.P. het volgende relaas: Het merendeel van de bemanning van de „Hobson" werd tussendeks verrast en kon niet meer ontsnappen. Verscheidene opvarenden maakten voor de eerste maal een zeereis. Tus sendeks brak een paniek uit en de matrozen en officieren vochten om de voorrang langs de smalle ijzeren trappen naar dek. Sommigen die ont snapten, liepen bij hun wilde vlucht ernstige verwondingen op. Zij wer den terstond overgebracht naar de ziekenzalen van de „Wasp" en dc „Rodman". Volgens ooggetuigen werd de „Hob son" letterlijk in tweeën gesneden. De meeste leden vani de bemanning moeten reeds onder de zeespiegel zijn verdwenen, vóór zij beseften wat er gebeurde. In deerniswekkende toe stand werden 61 drenkelingen uit het water gehaald. Tegen zonsopgang wakkerde dc wind aan tot een storm en werd het bevel gegeven het zoeken te staken, daar alle hoop moest worden opge geven. Iedereen kan zijn last, hoe zwaar die ook is, tot de avond dragen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1