S)e Scheepsramp op de Atlantische Oceaan Weer vrede met Japan Torpedobootjager met 176 man gezonken Vliegtuig op dorpje neergestort Japan vandaag weer souverein Droogte in Australië Koninklijk paar uit Ottawa vertrokken Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 28 APRIL 1952 43ste JAARGANG Papen gracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Midden op de Atlantische Oceaan heeft zich Zaterdagnacht een drama afge speeld: De Amerikaanse torpedobootjager „Hobson" (1630 ton) en het vliegdekschip „Wasp" (27 000 ton), beide op manoeuvres op 1100 km. van de Azoren, zijn met volle kracht tegen elkaar gebotst, waarbij de „Hobson" is gezonken. Het aantal vermisten van de opvarenden van de „Hobson" wordt officieel opgegeven als 176; hoogst waarschijnlijk zijn deze allen om gekomen. Er zijn ongeveer 60 personen gered. VERKEERDE MANOEUVRE. Het ongeluk dat als een der groot ste rampen, die de Amerikaanse ma rine in vredestijd heeft geleden, wordt beschouwd, gebeurde op on geveer 700 mijl van de Azoren. De reddingswerkzaamheden zijn door slecht weer bemoeilijkt. Er zijn geen slachtoffers van de Wasp" te betreuren, maar de ach terzijde van het schip vertoont een scheur van 25 meter. Het stoomt langzaam naar New York op. Beide schepen maakten deel uit van een eskader, dat al oefenend op weg is naar de Middellandse Zee. Het bestond behalve uit de „Wasp" en de „Hobson" uit het vliegdek schip „Paula", de kruisers „Worces ter" en „Baltimore", de marine-olie- tanker „Pawacatuck", 15 torpedo boot jagers en twee onderzeeboten. De aanvaring had plaats toen de „Wasp" met de neus naar de wind draaide om vliegtuigen in staat te stellen te landen. De „Hobson" en een andere torpedojager, de „Rod man", bevonden zich toen achter de „Wasp", gereed om piloten te redden, indien een vliegtuig in zee zou vallen. Waarschijnlijk voeren alle drie de schepen toen met dezelfde snelheid van 20 tot 25 knopen. De „Hobson" werd door de botsing aan stuur boordzijde getroffen. Tevergeefs heeft een Amerikaan se piloot zijn leven geofferd bij een poging zijn in brand staande „Thun- derjet-straaljager buiten een Engels dorpje nabij Margate te laten neer storten. „Het vliegtuig staat in brand. Ik zal proberen boven het open land te komen", zo gaf hij over zijn radio aan zijn basis doQr. Even later kwam zijn laatste boodschap: ,,Het ziet er naar uit, dat ik niets meer kan doen" Er was niets meer aan te doen. Brandend stortte het toestel op een bankgebouw in het rustige dorpje St. Peters Broadstairs neer, waar door de vlieger, kapitein Clifford Fogerty, 29 jaar en afkomstig uit New York en een echtpaar, dat bo ven de kantoren van de bank woon de, werden gedood. Drie dorpelin gen werden gewond. Het bankgebouw werd zwaar be schadigd en door de brandende, rondspattende brandstof vlogen en kele nabijgelegen huizen in brand. De ramp had evenwel nog erger kunnen zijn, want 150 meter verder woonde een grote menigte een kerk dienst bij. Wereldgerechtshof moet V.N. vervangen De Amerikaanse senator Robert Taft, een der republikeinse candida- ten voor het presidentschap, heeft Zaterdag te Jefferson City verklaard, dat de V.N. geheel hebben gefaald op het punt van handhaving van de vrede. Volgens hem diende de orga nisatie van de V.N. vervangen te worden door een „wereld-gerechts hof", gebaseerd op het internatio naal recht in plaats van op wereld- beheersing door de vijf grote mo gendheden". Bij deze nieuwe organisatie zou geen vetorecht gelden en als de Sow jet-Unie zou weigeren herzie ning van het handvest der V.N. goed te keuren, zouden de andere landen zonder de Sowjet-Unie een „wereld gerechtshof" kunnen instellen, aldus Taft. Vredesverdrag van kracht geworden De Verenigde Staten hebben vandaag vrede gesloten met een Japan, dat volgens president Truman het respect van de wereld in de afgelopen zes jaar heeft verdiend door zijn inspanning een democratie op te bouwen Met een korte plechtigheid te Washington is het vredesverdrag met Japan vandaag om 14.30 uur (Ned. tijd) van kracht geworden. De geallieerde bezetting van het land is opgeheven en de volledige souvereiniteit hersteld. Ook het on langs tussen Amerika en Japan gesloten verdrag is van kracht geworden. Rampzalige gevolgen gevreesd Een ongekende ramp bedreigt de grote veefokkers van Noord-Austra- lië meldt het Alg. Dagblad. Dag aan dag sterven daar in het Noorden honderden koeien als gevolg van de grootste droogte in de Australische geschiedenis. Eerst de moessonre gens in November zullen uitkomst kunnen brengen. De fokkers, die ge woon zijn om gezamenlijk elk jaar honderdduizend runderen naar Queensland te zenden, waar het vee voor export wordt geslacht, hebben zich al verzoend met de gedachte, dat zij zestig tot tachtig procent van hun kudden zullen verliezen. Daar is ook onvervangbaar stam boekvee bij, stieren en kalveren, zo dat de fokkerij voor de komende twee of drie jaar zal komen stil te liggen. Het ergste moet echter nog komen, want men heeft nog zeven maanden droogte voor de boeg. De zwaarste verliezen worden ge leden in het Barkly Tafelland, dat wordt begrensd door de Golf van Cap entaria, en in de omgeving van Newcastle Waters, het hart van N o ord-Australië Felix Schmidt, een fokker in de eerstgenoemde streek, verwacht driekwart van zijn kudde van der tigduizend runderen te verliezen. In Tennant Creek zijn er van een kudde van twintigduizend al zes duizend omgekomen en de cadavers, die niet zo snel kunnen worden ver voerd, moet men in arrenmoede ter plaatse verbranden. Het zal nog wel tien jaar duren, zo is de algemene opvatting, voordat men de gevolgen van deze ramp te boven is. RUSLAND STAAT ER NOG BUITEN Tijdens de plechtigheid te Washing ton zijn boodschappen voorgelezen van president Truman en de Japanse premier Josjida. Truman zei dat het verdrag een nieuw tijdperk in de ge schiedenis van Japan inluidt en Jos jida, dat zijn volk weet, dat een land geen dividenden kan trekken als het niet bijdraagt tot de gezamenlijke in spanning en investeert in het ge meenschappelijk welzijn van de mensheid. De Amerikaanse ratificatie-oor konde is officieel gedeponeerd door de minister van buitenlandse zaken Acheson Rioeki Takeoetsji bood toen zijn geloofsbrieven aan als Japans zaakgelastigde te Washington. Het vredesverdrag is nu van kracht geworden voor de tien landen die tot dusver ratificatie-oorkonde hebben gedeponeerd, tw.- Argentinië, Austra lië, Engeland, Canada, Frankrijk, Mexico, Nieuw-Zeeland, Ceylon, Pa kistan en de Verenigde Staten. Voor de overige 38 landen, die het vredesverdrag in September van het vorig- jaar te San Francisco hebben getekend, treedt het in werking zodra zij het ratificeren. Onder deze lan den behoort ook Nederland. Ook de Chinese nationalisten en Japan hebben gisteren volledige over eenstemming óver een vredesverdrag bereikt, dat Maandag zal worden on dertekend. De besprekingen hebben 67 dagen geduurd. De betrekkingen tussen Japan en de Sowjet-Unie zijn nog onzeker. De Sowjet-Unie heeft het verdrag van San Francisco niet ondertekend. Ver wacht wordt echter, dat Japan geen De waarheid over Katy n De Amerikaanse Congrescommis sie, die in de afgelopen week een onderzoek heeft ingesteld naar de masamoord in de bossen van Katyn, heeft haar werkzaamheden voltooid. De commissie zal na terugkeer in de Verenigde Staten aan de hand van het bewijsmateriaal in het Huis van Afgevaardigden verslag uitbrengen. „De gehele wereld zal dan de waar heid over Katyn vernemen", aldus een commissielid. De leden zijn het er niet over eens of generaal Dwight D. Eisen hower tijdens de oorlog iets had kunnen doen om uit te maken of de Sovjet-Russen dan wel de Nazi's verantwoordelijk waren voor de moord op de Poolse militairen nabij Smolensk. maatregelen zal nemen tegen de Sow- jet missie in Japan, hoewel deze mis sie geen officiële status heeft, nu Ja pan weer souverein is. De Sowjet- Unie en communistisch China zijn formeel nog steeds in oorlog met Ja pan. De „verschijningen"te Heroldsbach Gisteren heeft de aartsbisschop De besprekingen op Korea Vandaag voltallige bijeenkomst De Noordelijke afgevaardigden hebben ingestemd met een verzoek van de geallieerde vertegenwoordi gers om Maandagochtend een voltal lige bijeenkomst van de wapenstil standsonderhandelaars te houden. Men verwacht, dat de V.N. op de ze bijeenkomst een nieuw plan zul len indienen ter oplossing van de wa penstilstandskwestie. Het verluidt, dat de V.N. zullen aanbieden de 53.000 krijgsgevange nen, die niet naar het communisti sche Noord-Korea willen terugke ren, opnieuw te ondervragen om te zien of zij van gedachten veranderd zijn. Men verwacht evenwel niet, dat de V.N. haar beslissing, om hun de vrije keus te laten, zal laten val len. Het opperbevel der V.N. heeft be kendgemaakt, dat de communisten de negen maanden betrekkelijke rust aan het front hebben gebruikt om een soort „Siegfried-linie" over de gehele breedte van het schiereiland aan te leggen en hun luchtmacht, tankafdeling en artillerie hebben versterkt. Zij moeten nu beschikken over 1500 vliegtuigen en 750.000 man schappen. Hiaat ffieattix en Jxene te& kteyen De geheimzinnige onderzeeër Door Forster uitgerust? De in de laatste dagen van de oor log in Deense wateren tot zinken gebrachte Duitse onderzeeboot, wel ke men nu tracht te bergen, is, vol gens het verhaal van een gewezen koerier van het Duitse leB_r, de boot welke door Albert Forster, de gouw leider van Dantzig. gereed was ge maakt om hooggeplaatste nazi's uit Duitsland te helpen ontsnappen. koerier, Erich Sperling, ver- Tijdens het verblijf in Canada bezocht Koningin Juliana de openbare Rock- cliffe Park School; waar de prinsessen Beatrix en Irene tijdens haar verblijf gedurende de oorlog les kregen. In één der lokalen onderhoudt Koningin Juliana zich met Gerard Reinderhoff, hoofd van de Nederlandse Militaire Missie in Canada. Koningin winkelde als van ouds Koningin Juliana en Prins Bcrnhard en hun gevolg zijn Maandagochtend 01.05 uur Ned. tijd aan boord van het K.L.M.-toestel „De Utrecht" uit Ottawa naar Nederland vertrokken. Zij werden op het vliegveld o.a. uitgeleide ge daan door de gouverneur-generaal van Canada, Vincent-Massey, en de mi nister van buitenlandse zaken, Lester Pearson. Het gezelschap wordt Maan dag om 15.30 uur Ned. tijd op Schiphol verwacht. Het toestel vertrok ander half uur te laat uit Ottawa tengevolge van ongunstige weersgesteldheid. Twee uur vóór het vertrek was de Prins met zijn gevoJ.g te Ottawa aange komen. van Bamberg, Mgr. Dr. Josef Otto I lelde dat hij tegen het einde von de Kolb, in een herderlijk schrijven zijn 00rlog dienst deed in Dantzig De gelovigen in kennis gesteL'. van een staf van gouwleider Forster had toen tweede aanwijzing van de Congre- i cen grote onderzeeboot in gereedheid gatie van het H. Officie betreffende gebracht voor een lange reis. Alle de z.g. verschijningen van Herolds- j wapenen waren verwijderd en de bach. Hij herinnerde daarbij tevens j lanceerbuizen waren met ingeblikt aan zijn eigen verordening van voedsel volgepropt. Augustus 1951, krachtens welke aan eenieder, die aan de verering te He roldsbach blijft deelnemen, de Sa cramenten moeten worden gewei gerd. Indien de betrokkenen blijven volharden, behoudt de aartsbisschop zich voor, hen in het openbaar te excommuniceren. AARTSBISSCHOP YAN YORK OVER NAPALM. De aartsbisschop van York stelt in een herderlijk schrijven voor, dat het gebruik van „napalm" (geleiachtige benzine, verwerkt in bommen) bij de oorlogvoering krachtens een in ternationaal accoord buiten de wet wordt gesteld. Napalm, aldus de aartsbisschop, veroorzaakt zonder onderscheid tussen mensen ver schrikkelijke verliezen en pijnen. Forster en zijn vriendin vluchtten in do boot uit Dantzig, in gezelschap van andere nazi's. Volgens Sperling is Forster waarschijnlijk in Dene marken aan land gegaan, terwijl £e andere passagiers verder voeren. Forster werd kort na de capitula tie door de Britten gearresteerd en aan Polen uitgeleverd, dat hem we gens oorlogsmisdaden in 1948 ter dood veroordeelde. Doch nimmer is bericht, dat hij w-as terechtge steld. Enige tijd geleden heeft een archi tect uit Stuttgart, Gauckler, ver klaard, dat hij Forster verleden jaar heeft ontmoet in een gevangenis te Dantzig. Hij genoot daar een zeer goede oehandeling en was 'bezig een boek te schrijven, genaamd Enge land, vroeger, thans en in de toe komst. Emmetomd centuun aan de Maatd-daatptddet Koningin Juliana bracht de voor laatste dag van haar bezoek aan Ca nada door ten huize van de heer en mevrouw Feaver in Rockcliff, een buitenwijk van Ottawa. De heer Fea ver, die Canadese chef van het pro tocol is, en zijn echtgenote zijn goe de vrienden van Hare Majesteit. Elke fotograaf en elke journalist in Otta wa respecteerde volkomen de wens van de koningin om deze dag geheel ongestoord door te kunnen brengén. Weliswaar bracht zij enkele bezoeken aan andere vrienden, die zij uit de oorlogstijd kende en deed de konin gin enkele inkopen, maar geen ogen blik werd zij door persmensen ge volgd. De Canadese kranten wijdden Za terdag hele pagina's aan het bezoek van Koningin Juliana, die zich hier in weinige dagen bemind heeft weten te maken als geen ander. Toen de koningin Zaterdag te Ot tawa de winkels bezocht, welke haar TRAMKAARTJES ALS LOTERIJ- BEWIJZEN. Op de trams en de bussen te Dja karta is een premiesysteem voor de passagiers en het trampersoneel inge voerd. Voor de passagiers fungeren de nummers van de gebruikte tramkaar tjes als bewijzen van deelneming in een loterij, die maandelijks trekt en waarbij behalve een geldprijs van ÏOOO rupiah, prijzen in natura be schikbaar worden gesteld. Conduc teurs en wagenbestuurders krijgen 10 procent van de opbrengst der eerste honderd verkochte kaartjes, 15 pro cent van de volgende honderd en 2( procent van de opbrengst der kaar tjes boven dat aantal. De eenheids prijs per rit is gesteld op 60 cent. Naar reeds eerder werd gemeld, zijn er de laatste tijd vele klachten geweest over het veelvuldig meerij den van passagiers zonder plaatsbe wijzen. zo vertrouwd geworden waren in de tijd, die zij gedurende de oorlog in Canada heeft doorgebracht, herken den haar vele voorbijgangers, doch zij bleven op een afstand. Alleen een jongetje stapte naar de Koningin toe met de bedoeling een handtekening te krijgen. Twee Canadese kennissen in het gevolg van de Koningin kregen echter 't knaapje met een zoet lijntje weg. Temidden van de uitgestrektheid van de Noord-Oostpol der ligt de plaats Emmeloord, die het economisch administratief centrum gaat worden van deze polder. De plaats, genoemd naar een dorp op het voormalige eiland Schokland, telde in 1949 reeds ruim 2000 inwoners en het is sinds de laatste jaren het centrum van een grote bouwbedrijvigheid. Op het ogenblik wordt gewerkt aan de voltooiing van een honderdzestig woningen, nieuwe bruggen en wegen. Een luchtopname van een gedeelte van het ruim aangelegde en zich nog steeds uitbreidende Emmeloord. Volgens het Britse Labourblad „Daily Herald" zijn de Britse plan nen voor massaproductie van atoom bommen ingeval van een noodtoe stand voltooid. De plannen zouden, indien noodzakeflijk, snel kunnen worden uitgevoerd, in zes ct ïtra, al dus het blad. DREIGENDE STAKING IN DE AMERIKAANSE OLIE-INDUSTRIE. Het politiek comité van de vak bond van arbeiders in de Amerikaan se olie-industrie heeft Zondag beslo ten te Denver de staking, die Woens dag zou beginnen, niet uit te stellen. De staking was tevoren reeds drie maal op verzoek van de federale re gering uitgesteld. De arbeiders eisen een loonsverhoging van 25 dollar cent per uur en betere betaling van avondwerk. De vakbond telt honderdduizend leden. Vakbondsleiders hebben on langs verklaard, dat de staking een „aanzienlijk deel van de olie-indu strie van het land" zou betreffen. Regering verhoogt baconprijs Nadat de regering met ingang van 18 Februari j.l. de garantieprijs voor bacon van 2,38 tot f 2,54 had ver hoogd ter compensatie van de geste gen pryzen van de gedistribueerde voeders, heeft de minister van Land bouw thans besloten de prijs met in gang van 5 Mei a.s. vast te stellen op 2,70 per kg. geslacht gewicht voor tweede kwaliteit bacon. Hier mede wordt tegemoet gekomen aan de kostprijsstijgingen, welke als ge volg van de verhoogde prijzen voor voederaardappelen, ondermelk en arbeidsloon zijn ingetreden. De nieuwe prijs, waarover over eenstemming werd bereikt met de Stichting voor de Landbouw, moet worden gezien als een richtprijs met een minimum van 2,65 per kg. ge slacht gewicht. Goedkoper kolen in voorjaar en zomer Voor bepaalde soorten brandstof zullen met ingang van Donderdag 1 Mei weer lagere voorjaarsprijzen gel den en van 1 Juli af de iets hogere zomerprijzen. Met ingang van 1 Sep tember gelden dan weer de winter- prijzen. Op 1 Mei worden cokes 25 cent en esskolen en eierbrikettcn 70 cent per h.l. goedkoper .Per 1 Juli worden de cokes 7Yi cent per h.l. duurder en zullen esskolen en eierbrikettcn 25 cent per h.l. in prys stijgen. De rege ling wijkt dus iets af van die van vo rig jaar. Men heeft in kringen van de brandstoffenhandel de ervaring op gedaan, dat deze tegemoetkoming in de prijzen voor bepaalde brandstof fen een meer geregelde afzet in de warmste maanden van het jaar ver zekert. DE ZAAK-WESTERLING. Van Indonesische zijde is aan de Nederlandse regering geen verzoek om uitlevering van Westerling ge daan. Aandersluidende berichten in de pers berusten blijkbaar op een misverstand. Jlavieitje Vrede maken is moeilijker dan oor log verklaren.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1