De derde dag werd een der interessantste Zilveren-MoIen-tournooi L.F.C. mumpa m&tflató verslaat.... een mug tDwaze Chute DONDERDAG 24 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD RAG IN A J DE 4e INT. TULPENRALLYE Nieuwe strafpunten bleven niet uit De derde dag van de Rallye is een van de interessantste geworden voor de liele rit, vooral natuurlijk voor degenen, die niet slechts tevreden waren met eén zo goed mogelijke prestatie maar, door hogere ambities gedreven, een gooi wilden doen naar een prijs. In de vroege morgen uit Valence vertrok ken, na de donkere en kille nacht van Auvergne, waarop een vochtige en nogal trieste dageraad was gevolgd, arriveerden de eersten tegen tien uur via Bellegarde en Besangon te Malvoux in de Vogezen. En daar begon dan de eerste klas sementsproef van de Ballon d'Alsace, een van de hoogste toppen in dit bergland waar hier en daar de sneeuw de bergen nog bedekte. Ver volgens kwam na Mulhouse de bij- eondere etappe van de 16 bergen aan de beurt, 130 km. tot aan Gerardmer, die nieuiwe eisen stelden aan mate riaal en rijders. Verscheidene deelnemers rijden deze trajecten al voor de derde maal. De Elzasser Ballon met zijn 1100 me ter hoogte is zeker geen alp. De weg heeft een sterk stijgen percentage en talloze haarspeldbochten, maar is veel minder griezelig dan menige alpen weg omdat de flanken van de berg dichte dennenbossen dragen, die de ravijnen en afgronden verbergen voor het oog. Bovendien is de weg breed en verkeert het oppervlak in goede staat. Kortom de klim biedt een ervaren bestuurder geen grote moeilijkheden. Evenwel is een rus tig tripje naar de top heel iets an ders dan een snelheidsproef, waarbij het er op aankomt de best mogelijke tijd te maken. De rallyerijders had den deze Woensdagmorgen al meer dan 40 uur aan het stuur gezeten en de vermoeidheid begon een woordje mee te spreken. Mrs Grounds, een klein en pittig vrouwtje, dat samen met haar man de rallye al voor de derde keer rijdt (twee maal in een Jowett en dit keer in een Jaguar) bekende eerlijk, dat zij „dead-tired" was. Vooral het stuk door Auvergne was afmattend geweest en daar heb ben inderdaad heel wat ploegen strafpunten opgelopen. In het voorbijgaan zij opgemerkt, dat de wagens met de laagste rang nummers in de morgen begunstigd waren geworden door het weer. Tus sen Le Fuy en Valence liepen zeer veel ploegen strafpunten op, terwijl er ook enkele moesten opgeven we gens de gladheid van de beijzelde wegen, maar de héren Grounds, Bal four en Crossley hadden van ij zei niets gemerkt, die was dus blijkbaar na hun passage ingevallen. Tot de ploegen, die hiervan het slachtoffer werden behoorde ook de Nederlandse damesequipe mevr. A. baronesse van Till d'Aulnis de Bourouill—mevr. E. F. van Strien—Van Hasselt—mevr. A. E. van der HeijdenRas met Fiat. De heer Van der Heijden deelde ons dit nieuws mee bij de controle ran Gerardmer, waar een gezelschap vrolijke Nederlandse heren en da- nes de controlewerkzaamheden ver achtte. Om tot de klim van de Elzasser Ballon terug te keren, van de drie :erste Jaguars had die van de heer Jrounds de soepelste en snelste raart. Zonder wielspin spurtte hij sveg zodra de vlag viel. En hij naakte ook van de eerste tien of rijftien deelnemers de beste tijd nl. 5 min. 59,3 sec. De Engelsman Cross- ey noteerde 7.10.3. Prachtige staal- ijes van bochtentechniek in het bij zonder en van allround rijkunst wer den op deze klim van 9 km bij 490 meter hoogteverschil te zien gege ten, in de eerste plaats riatuurlijk ioor de deelnemers met de zwaarste wagens, die de grootste snelheden bereikten. De Ferrari van de in München gestarte Duitsers K. Zei ler—A. Willberger, eén wagen uit de groep negen 7 min. 00.6 sec., de Por sche van H. Graf von der Mühle 7.06.8 en de Volkswagen van O. Pfeiffer, die in groep acht thuishoort 7.47.4. Het was een onvergetelijk ge zicht de snelle wagens door de boch ten te zien scheuren met iets ver minderde vaart om op de rechte stukken weer op topsnelheid te ko men. De meeste indruk maakte de Zwit ser Habisreutinger met Jaguar, die ap het laatste rechte stuk voor de finish zo'n geweldige snelheid be- •eikte, dat het duidelijk werd, dat cijn tijd wel buitengewoon goed moest zijn. Dit was ook inderdaad het geval, hij bleek de 9 km in 6 min. 12.2 sec. te hebben afgelegd, over eenkomend met een snelheid van ver over de 80 km. op dit steile stuk vol bochten en lussen. Toen wij de tocht voortzetten had geen van de andere deelnemers deze tijd kunnen benaderen. De route van de andere vijftien bergen tussen Mulhouse en Gerard mer, voerende over prachtige wegen en bij helder weer, was vooral uit toeristisch oogpunt van belang. Prac tised bood het weinig of geen moei lijkheden, al zaten er een paar kna pen van cols in van 600 tot 900 me ter hoogte t.w. de col van Fr eland, de col van Baguenelies en van de Bonhomme, met vele haarspeldboch ten. De overige twaalf cols waren van minder kaliber. Ongeveer half vier arriveerden de eerste deelnemers te Gerardmer in het bekende paviljoen aan het meer, waar verversingen konden worden gebruikt en men een half uur rust kon genieten. In de dorpjes in de Elzas was de belangstelling voor de rallye groot. Overal stonden de boeren en boerin netjes op het erf het voorbijrijden gade te slaan en men sloofde zich uit om aanwijzingen te geven en kleine diensten te bewijzen wanneer er om gevraagd werd. Het hele tra ject was overigens uitstekend be- pijld en manschappen van een sterk detachement gendarmes stonden in alle bochten, waar twijfel over de te volgen richting zou kunnen bestaan. Op de top van de Ballon d'Alsace had een kapitein van de gendarmes zoveel plezier in het evenement, dat •hij op eigen houtje een telefoonlijn aangelegd had van het beginpunt van de klimproef tot aan de finish, waarvan de journalisten als zij wil den gebruik konden maken om ge gevens te verzamelen. Een staaltje van echt Franse hoffelijkheid, dat tekenend is voor de medewerking, welke de rallye in dit deel van Frankrijk van de autoriteiten onder vindt. De etappe van Gerardmer naar Luxemburg, 225 ktcj., over Epinal, Nancy, Metz en Thionville was een tocht zonder wederwaardigheden. In een lange fille, uitgerekt over 200 km., bewoog de karavaan zich op de weg, hier en daar een groep van 5 of 6 wagens, die voortdurend bij el kaar bleven, dan weer deelnemers geïsoleerd. Het was moyenne rijden, dat geen van de rijders moeilijkhe den baarde, want toen de avond viel was het zeer helder weer. Tussen 7 en 8 uur Woensdagavond, bereikten de eerste deelnemers het Casino aan de Rue Notre Dame, waar, evenals de vorige jaren, de controle was ge vestigd. In de eetzaal van het Casino kon men de inwendige mens versterken alvorens de rit voort te zetten. Een afstand van 4400 km. tot aan Eindho ven, waarbij dan de laatste bijzon dere etappe van de zgn. „duizend bochten". Groep IV (sportwagens meer dan 1500 cc): 1. A. G. Imhof, Allard, 6.38.4. Al deze eerstgeplaatsten kregen tien winstpunten, welke worden toe gekend, indien en voorzover de be treffende deelnemers de rallye re glementair uitrijden. Van Eindhoven in de mist. Bij het'klimmen van de dageraad kwamen de eerste deelnemers he denmorgen, de Engelse equipe van het echtpaar Grounds met Jaguar, gevolgd door het team Crossley- Haigh met Jaguar, bij het ontspan ningsgebouw van Philips te Eind hoven aan en werden zij ontvangen op de charmante wijze, welke reeds traditioneel geworden is in de Tul- penrallye. Daarna werd de reis voortgezet naar Schiphol in een dikke mist, welke op het laatste ge deelte naar Utrecht hoge eisen stel de aan het kaartlezen, vooral wat de buitenlanders betrof. De Rallyerij ders ondervonden enige vertraging doordat zich in de buurt van Maars sen een aanrijding voordeed, veroor zaakt door de mist, tussen een auto bus en een andere wagen. In Eindhoven, waar in het Philips ontspanningsgèbouw een tijd-con trolepost was ingericht, ontvingen de rally e-rijders een warm onthaal. Langs de route, die dwars door de stad leidde, had men de straatver lichting gedurende de gehele nacht op volle sterkte laten branden. Ver keersagenten, in lange witte jassen, bezetten versohillende verkeerspun ten en met zes motoren verleende de politie de verdere medewerking, die zonder meer perfect was. Rond het Philips ontspanningsge bouw heerste de gehele nacht en ochtend de rally e-rijders passeer den er tussen 3 en 12 uur een ge zellige drukte. Er was doorlopend een publieke belangstelling, die bij het ouder worden van de dag groter werd. Serviceposten, EHBO en tol ken, waren in voldoende mate aan wezig om de deelnemers van dienst te zijn, die in het gebouw zelf de ge legenheid kregen zich gratis te ver frissen en georuik te maken van de artikelen uit de Philips-keuken, die voor een gevarieerde dis zorgde. En.... onder de lichtmast in een rotonde voor het ontspanningsge bouw, bloeiden nu in al hun schoon heid honderden tulpen, die bij alle voorgaande tulpenrallyes nog hals starrig weigerden hun bonte kleu- rensohakering aan de openbaarheid prijs te geven Spanning en sensatie bij Scheveningen-V VA Het Zilveren Molentournooi van LFC is gisteravond voortgezet met de wedstrijd ScheveningenWA, welke ontmoeting waarschijnlijk wel de meest spannende en sensationele is geworden-in deze lichtwedstrij den serie. Dat was eensdeels het gevolg van het feit, dat Scheveningen een junior- doelman onder de lat had staan, die .competitie- dan enkele doelpunten op zijn rekening kreeg, zulks tegen de verhouding van de speelsterkte in het veld. Anderdeels was dit het gevolg van het feit, dat de scheidsrechter het pu bliek tegen zich innam door enkele volgens de toeschouwers zonderlinge beslissingen. Het is nu eenmaal een niet te mis kennen feit, dat lichtwedstrij den, vooral wanneer men zich bevindt aan de tegenovergestelde zijde van de plaats, waar de bal zich bevindt, heel moéilijk te volgen zijn en men vergeet dat de scheidsrechter, die toch altijd heel wat dichter bij de bal is dan liet grootste deel van het publiek, dik wijls meer ziet dan het publiek. En vanzelfsprekend blijft de reactie van het publiek niet uit, als de scheids rechter „verkeerde" beslissingen neemt. Dat was o.m. het geval bij een Sche- veningen-aanval kort na de rust, toen een Scheveningse voorhoede-speler ten val kwam, maar de scheidsrech' ter gaf inplaats van een strafschop tegen WA waarom het publiék natuurlijk luid schreeuwde een vrije trap tegen de Scheveningse spe ler. De klassementsproef. Het resultaat van de klassements proef op de Ballon d'Alsace luidt voor wat de eerstgeplaatsten betreft: Groep I en II (gecombineerd toer- wagens tot en met 750 cc en toerwa- gens meer dan 750 cc tot en met 1150 oc): 1. L. J. H. Englebert, Dyna- Panhard, tijd 8,27.4. Groep III (toerwagens meer dan 1150 cc tot en met 1400 cc): 1. Ir. W. H. Visser, Peugot, 8.22.8. Groep IV (toerwagens meer dan 1400 cc tot en met 1600 cc): 1. H. R. J. Graaf van Zuylen van Nijevelt, Jowett 8.12.9. Groep V (toerwagens meer dan 1600 cc tot en met 2000 cc): 1. J. H. Zorab, Lancia, 7.35.9. Groep VI (toerwagens meer dan 2000 oc tot en met 3000 cc): 1. A. P. Warren, Riley, 7.49.2. En toen kort voor het einue Sche veningen bij een 5—-4 stand voor WA de gelijkmaker in het WA- doel kopte, gaf hij buitenspel, het geen een geloei en gefluit van langs de lijnen teweegbrachtNa afloop vernamen we van een toeschouwer, die achter het WA-doel had gestaan, dat bij het bewuste „doelpunt" twee Scheveningers absoluut buitenspel stonden. Scheidsrechter en publiek zij zullen het wel nimmer eens wor den, maar wij willen er deze leider toch allerminst op aanzien, dat hij een van de elftallen heeft willen be voordelen, dus zullen we er het zwij gen maar toe doen en ons bepalen tot het verloop van de strijd. Na 5 minuten nam Scheveningen met een fraai schot van linksbuiten J. de Water de leiding (1—0), doch WA kwam daarna steeds meer op zetten en na een kwartier werd door midvoor Brons gelijk gemaakt, toen de Schevenirigen-keeper v. Wijn gaarden geen haid uitstak naar een vlak langs hem ingeschoten bal (0-1). Korte tijd later gaf rechtsbuiten Holtap WA de leiding met een mooi schot, dat ons niet onhoubdaar leek (1—2) en uit een strafschop ver grootte Brons de voorsprong. De kee per had de bijna recht op hem ge schoten bal wel gestopt, maar deze Terschede tevergeefs uitviel (23). Na de hervatting kwam het vierde doelpunt van WA wederom uit een strafschop, toegekend omdat een Scheveninger bij een Amsterdamse aanval de bal uit de doelmond gesla gen had (24) Daarna volgde de hierboven reeds gememoreerde Sehe- veningen-aanval met de verwachte strafschop tegen WA, welke echter uitbleef. Dat prikkelde de Scheve ningse ploeg niet weinig, het spel werd feller en harder en het leek een vriendschappelijke wedstrijd. De druk op het WA-doel resulteerde in een nieuw doelpunt van W. Zwarts (34) en de spanning nam bij de mi nuut toe. Frits de Lange, linkshalf, nam ook aan de bekogeling van het WA-doel deel er. ieder telde de ge lijkmaker al toen de bal van zijn voet tegen de kruising van deklat en staander kwam en in het veld terug sprong. Toen kwam een doelpunt aan de andere kant, weer door een fout van de keeper. Hij liet een ver naar vo ren geschoten bal over zich heen gaan en de toelopende Brons kopte het leer in het doel (3—5). Uit een door de Lange genomen vrije trap verkleinde W. Zwarts wederom de achterstand (45) en met nog vijf minuten te spelen, bleef de spanning er tot het laatste in. Toen kwam het buitenspel-doelpunt van Schevenin gen, zodat de gelijkmaker en dus ook de serie strafschoppen uit bleef en WA tenslotte een zwaar be vochten overwinning behaalde. Met deze wedstrijd is tevens de eer ste ronde van de serie uitgespeeld. Thans komen de vier winnaars in de halve finales. Dat zijn na loting: LFCVCS, welke wedstrijd Vrijdag avond 2 Mei wordt gespeeld en Coal WA, nader vast te stellen. De win naars van deze twee wedstrijden ko men in de finale, de verliezers strij den om de derde en vierde plaats. DE ENGELSE LEAGUE Voor de eerste divisie van de En gelse league werden twee wedstrij den gespeeld. De uitslagen luiden: MiddlesbroughBolton Wanderers 2 0; Newcastle UnitedWest Brom- wich Albion 14. SPELREGELAVOND TE LEIDEN. Maandagavond te 8 uur zal, op ini tiatief van de Scheidsrechtervereni ging Leiden en Omstreken, in de Kleine Burcht, door de heer J. Bud ding, voorzitter van de Haagse Rug byclub een lezing worden gehouden over het rugby-spel, toegelicttt met film. Het is de bedoeling in Leiden te komen tot oprichting van een rugby club. BRIDGE BRIDGECLUB VOOR R.K. „O. O." Dc uitslag van de viertallenwed- strijd van gisteravond was: lste ronde: team Bik wint van team Hinnen met 24 m.p., team Lagerberg van team Genang met 20 m.p., team Mossel van team v Zilt met 10 m.p., team Werter van team Cuppen met 9 m.p., team Klarenbos van team Winkelmolen met 5 m.p., team Smit van team v. Haasteren met 3 m.p., team Zwanenburg gelijk met team v. Berge Henegouwen 2 m.p. voor Zwa nenburg. 2de ronde: team Lagerberg wint van team v. Haasteren met 26 m.p., team v. Zilt van team Hinnen met 18 m.p., team Cuppen van team Bik met 12 m.p., team Mossel van team Ge nang met 10 m.p., team Werter van team Zwanenburg met 9 m.p., team Smit van team Klarenbos met 5 m.p., team Winkelmolen van team v. Ber ge Henegouwen met 3 m.p. POSTDUIVEN. Centrum (Alphen) Wedvlucht vanaf Tilburg, 70 km., Ie duif arri veerde 9.20 uur, laatste 9.54 uur. J. Tuinenburg 1. 13; T. Domburg 2, 16; J. v. Ofwegen 3; Walderveen 4, 8, 19. 20; P. Heemrood 5, 15; Kapteyn 6, 12, 17; v. d. Heuvel 7, 14; v. Stra ten 9. 10, 11, 18, 24. Blauwband (Alphen). Wed vlucht Tilburg—Alphen. Gelost om 8 uur met N.W. wind. Eerstaanko- mende 9.21.23 uur, laatste 9,43,45 u. Uitslag: Gebr. de Wit 1, 10, 16, 21, 32, 49, 52. 53, 54, 58; H. Bauer 2, 17, 31; Hoogeveen-Martens 3, 4; P. G. Borgers 4, 35, 60; C. v. Ofwegen 5, 57; C. Martens 6, 11; G. Arnoldussen 7; J. Hulscher 8; H. v. Vegten 9, 20, 36, 48. Groep VII (toerwagens meer dan J glipte door over de lijn (13). Sche- 3000 cc): 1. E. I. Appleyard, Jaguar, 7.20.2. Groep XUI (sportwagens tot en met 1500 cc): 1. H. Graf von der Mühle, Porsche, 7.06.8. veningen kwam daarna nog meer op zetten en eindelijk gelukte het W. Zwarts prachtig solowerk te beslui ten met een formidabel schot in de rechterbenedenhoek, waarnaar keeper EX-KOREA-V RIXWILLIGER SCHOOT BUURMAN NEER. Gisteravond heeft de 24-jarige con structiebankwerker S., wonende in de Bestevaerstraat te Amsterdam, voor zijn woning zijn 66-jarige buurman Z met enige schoten uit een pistool dermate aan de knie verwond, dat deze in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. Een juist passe rende 35-jarige vrouw werd door een der kogels in het been getroffen, maar kon na in het ziekenhuis be handeld te zijn naar haar woning terugkeren. De schutter, ex-Korea vrijwilliger, is in verzekerde bewaring gesteld en zal een dezer dagen voor de officier van justitie worden geleid. Volgens mededeling van de politie is de aanleiding tot deze schietpartij een liefdesaffaire. Het gebeuren verwekte in de an ders zo rustige Bestevaerstraat grote consternatie. Toevallig was een poli- tie-agent in burger, die met zijn echtgenote een eind verder op een bus stond te wachten, getuige van de schietpartij en hij rekende de bank werker onmiddellijk in. Aetherklanken VRIJDAG. Experimenteel televisieprogramma van dc VARA. 20.15-—21.45: V. „Wat is Uw beroep", televisie-spel. 2. Koninklijk Bezoek aan Amerika. 3. Weeroverzicht. 4. Actualiteiten. Pauze. 5. Gevarieerd programma. HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed cn Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kleni koor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmedc- delingen. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Tulpenrallye. 13.00 Nieuws cn Katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten-. 13.25 Pianospel. 13.45 Voor de huis vrouw. 14.00 Schoolradio. 14.20 Maas trichts stedelijk orkest en soliste. 15.00 Metropole orkest en soliste. 15.40 Gram. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.28 Viool en piano. 17.55 Tul penrallye. 18.00 Nieuws. 18.15 Mu- sette-orkest en solisten. 18.40 Cause rie over het leidersprobleem in de Katholieke kinderkampen. 18.50 Lich te muziek. 19.05 „De medische verzor- Ïing van de Marineman", causerie. 9.15 Regeringsuitzending: „Verkla ring en toelichting". 19.35 Gram. 19:52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws en weer berichten. 20.10 Zendtijd door de Mi nister van O. K. cn W. ter beschik king gesteld van de V.V.D.: Mr. P. J. Oud opent de jaarlijkse algemene ver gadering van de Volkspartij van Vrij heid en Democratie. 21.05 Promenade orkest, pianoduo en soliste. 21.50 „Om de toekomst van Nederland", klank beeld. 22.10 Vocaal ensemble. 22.35 Gram. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige. Katholieke Kerk", causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.45 24.00 Gram. HILVERSUM II, "298 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.33 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPR O: 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Mor- [enwyding. VARA: 10.20 Schoolra- iio. 10.50 Orgelspel. 11.10 Voordracht. 11.30 Pianorecital. AVRO: 12.00 Dans muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.20 Theater orkest. (Intermezzo: Orgelspel). 14.00 Kookpraatje. 14.20 „Aïda", opera (3c en 4e acte (gr.pl.). (Plm. 15.0515.25 Boekbespreking). VARA: 16.00 Ierse muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Roelmeense muziek. 17.20 Muzikale causerie met illustraties. 18.00 Nieuws 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om dc bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prij- zenpraatje. VPRO: 19.30 „Op huis bezoek", causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Gram. 20.30 „Benelux", cause rie. 20.40 „Leven op de aarde", cau serie. VARA: 21.00 Gram. 21.30 Twln- tigvragenspcl. 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Theaterorkest, -koor en solisten. VPRO: 22.40 „Van daag", causerie. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 „In Huwe lijk en Gezin ".causerie, 23.3024.00 Orgelspel. de bankwerker tijdens zijn verblijf in Korea op dc Noord-Koreanen buit gemaakt en het bij zijn repatriëring als souvenir mee naar Nederland ge- Het pistool en de ammunitie had j nomen. 16. Toen de eerste tonen van de muziek verklonken waren, kwamen er direct drie negers om Humpo Hotsflots heen staan. „Siekie, siekie? Karig kang?" vroeg de dikste van de drie, terwijl hij op het kastje wees. En Humpo, die vermoedde, dat de ik het ook niet!" „Oi, oi!" zeiden de neger wilde weten, waar die muziek vandaan kwam, strekte zijn arm naar boven en zei: „Uit de lucht.eh je snapt me welik bedoel ehuit de aether, zo precies weet negers eerbiedig. Ze sloegen eerst de ogen naar dc hemel en bleven toen op een eerbiedige afstand van Humpo zwijgend staan kijken. door A. DUNCAN 14) Maar hy wilde geen woord zeggen, voordat ze mee naar boven was ge gaan cn voor het raam der zitkamer, die uitzicht gaf op de Hoofdstraat, stond. „Kijk eens!'4 riep hij dramatisch uit, uit het venster wijzend. Glaire Pritére keek nvet bonzend hart naar de overkant, waar het bord hing im'et de naam Hébier en Co. Boven de deur was een groot pla- kaat bevestigd. „De firma Hébier en Co. maakt hierby bekend, dat in deze winkel op Vrijdag 10 Juni a.s. een eerste klas manufacturen-, mantels- en japon- nenzaak wordt geopend." Parijse modellen voor de laagst mogelijke prijzen. Alleen eexste klas goederen worden in voorraad gehou den." Claire Pritére voelde zich plotse ling onwel. Zij greep de arm van haar zoon vast. Arthur, wat heeft dat te beteke nen?" kreunde ze. „Het betekent, dat iemand wü pro beren, ons te verdringen, als de eni ge confectiezaak in Dammeville," zei Arthur loom. „Als u mijn raad volgt, moeder, dan verkoopt u dadelijk uit, nu de prijzen nog hoog staan. We hebben lang genoeg het monopolie hier gehad. We moeten zien te red den, wat er nog te redden valt." Claire Pritére staarde hem met verbittering aan. „Lafaard, dat je bent! Denk je, dat ik bij het eerste teken van ge vaar zomaar opgeef?" snauwde ze hem toe. „Je bent al net als je va der. Bang en gauw verslagen! Bah!" „Maar moeder „Schei uit!" riep ze vinnig. „Ga dadelijk naar de winkel terug. Ik wed, dat het hele personeel zich staat te vergapen en benieuwd is. i naar wat zij daar aan de overkant zullen doen." Ze volgde hem naar de ouderwetse slecht verlichte winkelruimte onder haar woning. Zoals ze verwacht had, stonden de bedienden in groepjes bijeen, om het nieuws te bespreken. „Hebben jullie niets beters te doen?" viel mevrouw Pritére uit. „Aan je werk, allemaalanders geef ik jullie ontslag." Ze begaf zich naar haar privé kan toor en belde om dc chef. mijnheer Morier. Hy kwam even later. Het was een mager mannetje, dat reeds jaren bij de firma Pritére in betrek king was. Gewoonlijk gedroeg hy zich heel bedeesd, maar vandaag liep hij rechtop en keek mevrouw Pritére onbevreesd in de ogen. „Mijnheer Morier, ik zou zo zeg gen, dat het tijd wordt, paal en perk te stellen aan dat tijd verknoeien door het personeel," zei mevrouw Pritére koeltjes. „Ik kwam zoeven beneden, en vond de helft van het winkelpersoneel in groepjes staan te kletsen, in plaats van te werken." „Het spijt me, mevrouw," begon Morier, „maar ik. „Het spijt jou altijd,mijnheer Mo rier. Maar dat helpt niet veel. Als ik nog een keer over je te klagen heb, zal ik je aan de anderen ten voor beeld stellen. Vergeet niet, dat ik je drie duizend francs per maand be taal. Je vrouw en kinderen zouden het missen, als het niet geregeld op het eind van de maand op tafel kwam." Hij schudde het hoofd met een glimlachje om de lippen. „Ik zal het zonder die drie duizend francs ook wel stellen, mevrouw," zei hij ijzig koel. „Misschien wilt u mijn ontslag wel meteen aanvaar den.. Ik had het vandaag toch willen vragen." „Je ontslag?" vroeg mevrouw Pri tére verbluft. „Maarmaar, dat begrijp ik niet. Hoe kan iemand in jou positie mi ontslag nemen?" Morier haalde een-- oude porte feuille te voorschijn en nam daaruit 3 bank biljetten van duizend francs. Die legde hij op de lessenaar van zijn werkgeefster neer. „Schadevergoeding voor mijn ont slag op staande voet, mevrouw. Ik wil liefst dadelijk heengaan." „Wat.... bedoel jedaarmee?" vroeg ze flauwtjes. Zou ze vanmor gen dan nog rrteer schokken moeten doorstaan? Alles scheen in de war te lopen. „Ik zou graag nu vanmorgen nog weggaan," herhaalde mijnheer Mo rier. „Waar ga je heen?" vroeg mevr. Pritére. „Waarom laat je me zo ver raderlijk in de steek?" „Dat is 't helemaal niet, mevrouw. Als u me anders behandeld had, zou u geen trouwere dienaar gehad heb ben. dan mij. Zoals de zaken nu staan, ben ik heel blij, dat mij een andere positie aangeboden is." Een andere positie? Wat dan wel? Waar ga je heen?" „Ik ga als chef naar Hébier Co. aan dc overkant," deelde Morier haar mee. „Op een salaris van 5000 francs per maand en tantièmes van de verkoop." Clairc Pritére stond op en schoof haar stoel achter uit. Ze was doods bleek geworden en wanhopige woede sprak uit haar ogen. „Jijjij laat me dus in de steek, voor die schurken?" raasde ze. „U hebt geen recht, op die manier over hen te praten, mevrouw," zei hy stroef. „Dat heb ik welalle recht Ik heb de grootste en enige confec tiezaak van Dammevillé. Ze hebben geen recht, me hier te korr/en becon curreren! Ik zou wel eens willen we ten, wat dat voor mensen zijn Natuurlijk een stél zwendelaars!" Morier glimlachte. .Integendeel, mevrouw. De eigena res kent u heel goed, mevrouw Pri tére. Het is een dame hier uit de stad." „Hier uit de stad?" „Ja, ze heeft tot voor korte tijd hier in de winkel gewerkt. De naam Hébier zegt u toch zeker wel iets? Juffrouw Anne Hébier was immers hier in betrekking tot aan haar ziek te, na dat ongeluk van haar broer?" „Er uit!" riep ze met vreemd kra kende stem. „Ik wil je nooit meer zien! En ik hoop, dat, als die firma van Anne Hébier failliet gaaton dat gebeurt zeker.dat jij dan op je knieën om je oude baantje komt smeken. Maar, je kunt er van op aan dat je het niet krijgt! Dan jaag ik je de stad uit!" Bang voor haar woede ging Morier naar de deur. Toen hy weg was, staarde mevrouw Prltérr» als wezen loos voor zich uit. Waar had die ge mene meid het geld vandaan gehaald om zo'n zaak te beginnen? Had ze het gestolen? was ze, net als haar broer, een dief? Maar dat kón toch niet. Als ergens zo'n groet bedrag gestolen was, zou de politie het wel geweten hebben. Dan moest cr iemand zijn, die •haar met geld steunde. Maar wie? Ze keek op, toen Arthur binnen kwam. Hij zag cr verward uit. Voor de lessenaar van zijn moeder staan de, keek hij haar bezorgd en angstig aan. „Moeder, ik geloof, dat zo wat twintig van onze beste bedienden er vandoor zijn gegaan," zei hij lang zaam. „Wat?" „Ze zijn dc winkel uitgegaan en hebben me allen een maand loon als schadevergoeding volgens contract uitbetaald. Ze zijn regelrecht naar de overkant gegaan." Claire Pritére wist een poosje geen woorden te vinden. Ze proefdé de bitterheid van dit alles zo scherp mogelijk. „We moeten er iets oip bedenken," mompelde ze. „Hoe dan ook, we moeten die meid or onder krijgen voordat zij ons te gronde richt!" Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1952 | | pagina 7