Verklaring van mr. Steenberghe over D.P.-beleid De Katholieke staatkundige eenheid mag niet verbroken worden Nadelig saldo van begroting 1952 gebracht van I 36.000 op f 4.000 DONDERDAG 24 APRIL 1952 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Meer steun en actie gevraagd Mr. Steenberghe verzoekt ons opna me van het volgende: Naar aanleiding van hetgeen na de ontbinding van dc Groep Steenberghe gepubliceerd is rond het overleg tus- ten de KVP en deze Groep, reken ik net mij tot een plicht een nadere ver klaring te geven omtrent dc aanlei ding en dc oorzaken van deze actie, ült het feit, dat dc Groep Steenber ghe zich ontbonden heeft verklaard, vloeit voort, dat deze uiteenzetting mijnerzijds een persoonlijk karakter I raagt. Reeds geruime tijd vóór de z.g. Groep Steenberghe zich vormde, was tiet steeds duidelijker, dat er grote ongerustheid leefde in onderscheiden groeperingen van ons Katholieke volksdeel over de vraag of de visie van de K.V.P op verschillende be langrijke aangelegenheden nog wel In overeenstemming was met de Ka tholiek-staatkundige beginselen, dan ivel of de behandeling van die vraag- itukken niet groot gevaar liep direct of indirect te leiden tot situaties, die cp hun beurt met deze beginselen in strijd, zouden zijn. Een dergelijke de viatie zou op de eerste plaats beteke nen, dat het algemeen welzijn, ge zien van Katholiek standpunt, in be langrijke mate geschaad zou zijn of worden, en zou verder het gevaar in houden, dat vele Katholieke kiezers het niet meer verantwoord zouden achten hun siem te geven aan de K.V.P bij de aanstaande verkiezin gen. Dar deze laatste overweging niet ronder grond was, bleek duidelijk uit de instemming, die een aantal artike len verwierf, welke prof. Duynstee ichreef in de Maasbode en waarin hij onomwonden de principeel-onjuiste richting aanduidde, waarin het KVP- beleid op verschillende punten neigde. Afgezien van de vraag, of men het met alle stellingen van prof. Duyn stee eens was, en zonder te stellen, dat deze bijval de enige of zelfs de eerste reden is geweest, kan toch wel gesteld worden, dat de algemene pro bleemstelling van prof. Duynstee in deze artikelen dc eigenlijke aanlei ding is geweest tot de vorming van de Groep Steenberghe. De maatschappelijke groeperingen, die de Groep in haar samenstelling weerspiegelde, waren uiteenlopend, maar de belangstelling van de leden voor het probleem van de Katholie ke staatkundige eenheid en voor de integriteit van het beleid van de K. V.P was objectief en zuiver van. in tentie. Vaststaat voor mij, dat parti culiere belangen daarbij niet in het geding waren Anderzijds is het duidelijk, dat hun recht van spreken in en door de Groep mede werd gemotiveerd door hun kennis van omvang en ernst van de desiderata, die leefden bij velen, met wie zjj contact hadden. Mede uit dezelfde overtuiging is, naar ik aan neem, de ernst voortgekomen, waar mee de leiding van de K.V.P. is be gonnen. Ik betreur het dan ook zeer, dat op hoogst dubieuze in leder geval op onjuiste gronden, om niet tc zeggen zonder enige grond, dc bedoelingen èn van dc Groep Steenberghe èn van de K.V.P.-Ieiding op soms onheuse en tendentieuze wijze zijn geïnterpre teerd. Met name meen ik mij te moe ten verzetten tegen de wijze, waarop de Groep voor reactionnair is uitge maakt; de voorstelling, als zou dc be doeling van de Groep of zelfs maar K.R.O. televisie in groot verband In de televisie-uitzending van Vrij dag 2 Mei komt de KRO met een nieuw experiment. Op de avond van die dag zal namelijk voor de eerste maal een complete toneelvoorstelling op het televisiescherm worden uitge vonden, waarbij ook het gewone schouwburgbezoek zal zijn toegelaten. Het gaat om de opvoering door dc toneelgroep „Puck" van de eenacter „De gekroonde Leersse", het beken de schoenlappersspel van Michiel de Swaen en geregisseerd door Egbert van Paridon. Doch reeds voor de aanvang van deze voorstelling zal men de gehele activiteit van een tele visie-uitzending kunnen gade slaan. Het eigenlijke spel zal door drie vaste camera's worden opgenomen, namelijk een op het balcon voor de overziahtsbceldcn, een andere tegen de zijmuur en de derde camera aan een der zijden van het toneel. Ten einde het vrije gezicht van dc toe schouwers niet tc hinderen, zullen geen rijdende camera's worden ge bruikt; maar door middel van ver wisselbare lenzen zal men toch in staat zijn, close-ups van het spel te geven. Het geheel zal staan onder leiding van de KRO televisie-regisseur Jan Castelijns, de vroegere expert van Philips-Eindhoven, die reeds prac- tijd achter de rug heeft. Hij zal zijn aanwijzingen geven vanuit een re portagewagen die buiten de schouw burg zal zijn opgesteld. Hier worden hem dus grotere eisen gesteld dan in de studio te Bussum, waar de heer Castelijns gewend is aan een vrije blik op de spelers en beeldscherm. Thans zal hy het met het beeld scherm alleen moeten doen. Voor de uitzending van het beeld naar de grote zender in Lopik zal een zoge naamde linkzendcr worden opgesteld. het effect van haar streven zijn ge weest de positie van de arbeiders aan te tasten, mist leder grond van waar heid. Problemen opgesomd. De aandachtige lezer van het geza menlijk communiqué over het be ëindigde overleg vindt hiervan een bevestiging in de daarin ter sprake gebrachte onderwerpen: de staatsso cialistische invloed op velerlei, o.a. charitatief gebied: bezuiniging op het Staatsapparaat vooral door krach tige inperking va het perfectionisme en doorvoering var beleidsbezuini- gingen; een vrije prijsvorming en vrijere loonvorming: een bepaalde spaardwang voor de oagehuwde, jeugdige werknemers en werkneem ster ten behoeve van de volkshuis- ting, in het bijzonder van henzelf tot aankoop van een uitzet e.d.; opvoe ring van de productie; verhoogde rechtsbescherming door bredere in schakeling van dc onafhankelijke rechter; bestrijding van de nivelle ringsgeest en de collectivistische ten- denzen; versterking van de positie der middengroepen; het primair en centraal plaatsen van de volkshuis vesting in het sociaal en economisch beleid; herstel van de privaat-eigen dom, o.mh. door waarborging van re delijke opbrengsten aan huis- en grondeigenaren: uitschakeling van schijnwinsten als grondslag voor be lasting; belastingfaciliteiten ten be hoeve van het gezin en de particulie re charitas; lagere belasting voor niet-uitgekeerde winsten. Deze opsomming van besproken problemen, welke verder uitgebreid zou kunnen worden, wettigt niet de indruk, dat het hier ging om de ver tegenwoordiging van een groep of van bepaalde groepen, zodat oor de vraag „wie achter dc Groep staan" derhalve misplaatst is. Dit is niet in tegenspraak met het feit, dat de Groep wel wenste dat, in het belang van het algemeen en met behoud van de positie van de arbeiders aan de grote nood van bepaalde an dere groepen, met name van mid denstand, intellectuelen en vrije be roepen, aandacht zou worden be steed. Dc loon- en prijspolitiek, dc huurwetten en de belastingwetgeving hebben deze groepen volslagen in verdrukking gebracht. GEVAAR VOOR VERBREKING DER EENHEID. Van een andere orde, dan de hier in het kort genoemde, deels princi piële kwesties, maar daarmee .sa menhangend en evenzeer van groot gewicht, is het grote gevaar van de verbreking der Katholieke eenheid. Het besef van de ingrijpende en destructieve gevolgen, die dit zou hebben voor de positie van d- Ka tholieken op practisch ieder gebied,, ook buiten de staatkunde, is een j zeer gewichtige overweging geweest' bij de actie van de Groep Steenber ghe. WU kunnen niet genoeg besef fen, wat de Katholieke staatkundige eenheid in Nederland voor ons heeft betekend. Men realisere zich b.v. on ze positie op het gebied van het on derwijs en de sociale en economische organisaties, om slechts deze voor beelden te noemen. Ieder kan bij enig nadenken uit eigen omgeviug genoeg andere aanknopingspunten vinden, zowel uit verleden als he den, ten aanzien waarvan de Katho.- lieke staatkundige eenheid een groot goed moet worden genoemd. Men mag dit niet luchthartig in de waag schaal stellen. Op grond van die overtuiging is KIES-COMITé MEJ. A. NOLTE Het kiescomité, dat in de kringen Haarlem-den Helder van de K.V.P. was opgericht ter bevordering van de candidatuur van mej. A. Nolte heeft bij het partijbestuur een pro test ingediend tegen de wijze waar op door sommige instanties tegen dit comité is geageerd. Van dit protest is een afschrift gezonden aan de bis schop van Haarlem. Sea Otter stortte in Westeinderplas Vanmorgen is een „Sca-Otter" van dc marine-luchtvaartdienst bij de Leimuiderdijk in dc Westeinder plas gestort. Behalve dat de beman ning een nat pak opliep gebeurden er geen persoonlijke ongelukken. Voor zover thans is na te gaai. be vonden zich vier personen in het toestel. Zij zyn per Rode Kruis-auto vervoerd. Het toestel staat met de neus in het water. De „Sea-Ottervan welk type de marineluchtvaartdienst enkele exem plaren bezit speciaal voor de hulp verlening bij ongelukken met sche pen en vliegtuigen op zee, is een een- motorig amphibietoestel. Dit soort vliegtuig kan derhalve zowel op wa ter als op land landen. De „Sea-Ot ter" is een tweedekker. De motor be vindt zich in een gondel in de boven ste vleugel. De v ielen kunnen, als het toestel als vliegboot wordt ge bruikt, in de onderste vleugel worden opgeklapt. Het toestel kan vier perso nen vervoeren. Het heeft een span wijdte van ruim 14 meter. Bij K. B. van 31 Maart jk is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, de heer C. Hobo se dert zijn pensionnering op 1 Januari 1946, wnd. burgemeester der ge meenten Gameren en Zuilichem. dan ook het eerste wat de Groep heeft gedaan: unaniem de idee van een afzonderlijke vleugel afwijzen; ook Prof. Duynstee heeft zich daar mee verenigd, hetgeen hem tot eer strekt, want hij was degene, die deze idee oorspronkelijk lanceerd.-. Het spijt mij dan ook, dat Prof. Duynstee zich onlangs heeft geuit op een wijze, die daarmee, en ook met de gang van zaken, die de K.V.P. sedert dien te zien gegeven heeft, moeilijk in overeenstemming is te brengen. Ik wil in dit verband uit drukkelijk verklaren, dat tussen de Groep en de heer Welter of zijn par tij geen enkel contact heeft bestaan. Dit heeft ook nooit in het voornemen gelegen. HET GEZAMENLIJK COMMUNIQUé. Uit het gezamenlijk communiqué van de K.V.P. en de Groep Steen berghe blijkt, dat het leggen van een basis voor herstel van het vertrou wen in de K.V.P. bereikt leek. De Groep was van oordeel, dat het over leg en de daarbij gemaakte voorne mens het vertrouwen wettigden, dat het te voeren beleid zou worden her zien naar de in acht diepgaande be sprekingen wederzijds verhelderde inzichten. Na dit resultaat overi gens ook als geen overeenstemming zou zijn bereikt was de Groep overbodig. De Groep heeft uiteraard nimmer enige verantwoordelijkheid voor de stern van de Katholieke kie zer willen overnemen. Op het mo ment van de beëindiging van het overleg had de Groep zich du^ ook direct ontbonden kunnen verklaren. Slechts toevallige omstandigheden leidden tot een later tijdstip. In die tussentyd vonden reacties op het communiqué plaats, die te leurstellend waren voor de Groep. Zij zag echter daarin geen reden bij haar ontbinding wantrouwen te uiten. Terug tc komen op wat in het gemeenschappciyk communiqué tot uitdrukking was gebracht, door en kele inderdaad ongelukkig gekozen woorden, die in dc commentaren waren gevallen, zwaarder te laten wegen dan dc loyale toezegging van het K.V.P.-Bcstuur, was m.i. ook- niet te verantwoorden geweest. Met betrekking tot verhoging van het representatieve karakter en de deskundigheid der Tweede Kamer fractie is het m.i. niet by voornemens gebleven. De wijze, waarop het Par tijbestuur de vernieuwing van de Fractie heeft bevorderd, bewijst dit. feder nuchter denkend kiezer zal willen beamen, dat het in zeer be langrijke mate aankomt op de per sonen, die de JCatholieke politiek moeten „maken". Een tweede vraag van belang be treft de richtlijnen, die de partij aan haar afgevaardigden meegeeft: het programma. De Groep heeft met na me in de beknopte samenvatting van het ontworpen verkiezingspro gram de weerslag kunnen vinden van de gedachtenwisseling met het K.V.P.-Bestuur. Moge kennisname van deze actie en van de resultaten daarvan U er toe brengen meer dan in het verle den onze K.V.P. actief te steunen, zowel door Uw lidmaatschap als door Uw medewerking op vergade ringen en bij verkiezingen. Vergeet niet, dat wat wij bereikten, voor een groot deel zeker zonder onze actie bereikt zou zyn, als meer Katholie ken hun plicht hadden gedaan als lid van de K.V.P. w.g. STEENBERGHE. ffiievfeeat de% ftaaódtaget& Tot besluit van het seizoen organiseerde de Vereniging „Oud Alkmaar" te Alkmaar een bijeenkomst, tydens welke een demonstratie werd ge geven van het ..bierfeest", dat het gilde der kaasdragers sedert drie ecuwen telkenjare viert. De kaasdra gersin hun traditionele dracht drinken het bier uit tinnen bekers en smoken toeback uit lange Goud se pijpen. Gemeenteraad Koudekerk a. d. Rijn Gisterenavond vergaderde de raad van Koudekerk aan den Rün onder voorzitterschap van burgemeester G. Verheul. De heer van Veen had ken nis gegeven, dat hij verhinderd was de vergadering by te wonen. Als eerste agendapunt komt aan de orde de opheffing van de gemeen schappelijke regeling met de ge meente Hazerswoude omtrent toe lating van kinderen uit die gemeen te op de openbare lagere school, al hier. Deze regeling heeft door de wijzigingen van de lager onderwijs wet haar bestaansrecht verloren, zo dat besloten wordt tot opheffing. Besloten wordt eveneens tot wij ziging van de begroting 1951 van de Dienst voor Maatschappelijke zoyg. De totale gemeentelijke subsidie over 1951 van de gemeente aan de dienst wordt hiermede vastgesteld op 2228,65. De begroting 1951 van het Water leidingbedrijf wordt gewijzigd. De winst van het bedrijf over het afge lopen jaar bedraagt f 1509.50, waar van een gedeelte aan de reserve wordt toegevoegd. Bovendien wordt de rekening van dit bedrijf over 1951 ter vaststelling aangeboden. Daarna komt het verzoek van het Kraamcentrum te Alphen aan den Rijn om subsidie in behandeling. De subsidie wordt gevraagd voor dc kosten van verleende kraamhulp in deze gemeente, tot een bedrag van 1, —per dag. In 1951 waren er 14 gevallen met een totaal-aantal van 150 dagen, zodat 150,subsidie wordt gevraagd. B. en W. zijn van mening, dat er bij de gevallen enke le zijn, waarin het niet wenselijk is subsidie te verlenen, weshalve zij voorstellen hiervoor f 120.toe te staan: Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. Op het verzoek van de Chr. Lage re Landbouwschool te Alphen aan den Rijn om een subsidie van 70, te verlenen in het tekort van de school over het afgelopen jaar wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. Geldlening tot onbepaald bedrag. Punt 10 is het voornaamste agen dapunt en behelst het voorstel om een geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeen te tot een onbepaald bedrag. Deze geldlening komt voort uit de door het Rijk uitgeschreven woningbouw leningen en -spaarbrieven. Tot nog toe is voor deze gemeente de voor keur aangegeven voor een bedrag van 5500,uit de geldleningen en f 190Ó,van de rentespaarbrieven. Daar de verkoop van de rentespaar brieven nog niet is geëindigd is het dus nog mogelijk, dat voor Koude kerk een nog groter bedrag beschik baar zal komen; hetgeen ook de ver wachting is. In verband hiermede kan het bedrag der geldlening nog niet definitief bepaald worden en wordt besloten een geldlening aan te gaan tot het eventueel voor deze gemeente beschikbaar komend be drag. Daar nog steeds geen vaste geldle ning beschikbaar is gekomen wordt besloten het bedrag in rekening-cou rant met de N.V. Bank voor Neder landse gemeenten te verhogen tot' 125.000.—. De vergoeding per leerling over 1951 voor de Ned. Herv. School, wel ke oorspronkelijk was bepaald op 27,60 per leerling tot een bedrag van 2900,55, wordt met ruim 600, verhoogd. De vergoeding voor vak onderwijs over 1951 wordt bepaald op 995,42. Stopverbod voor Bruggestraat. De begroting 1952 vermelde oor- sproükeliik een nadeliv ^Ido var ruim 36000,Thans is het moge lijk geworden dit bedrag terug te brengen tot plm. 4000,hetwelk door B. en W. wordt voorgesteld en waartoe ook wordt besloten. Hierna brengt de burgemeester een voorstel ter tafel, dat niet op de agenda was vermeld en nu hieraan wordt toegevoegd. Het houdt in het vaststellen van een stopverbod voor de Bruggestraat (aan de Lage zijde). Besloten wordt het stopverbod in te voeren. Bij de rondvraag vraagt de heer Smit of het mogelijk is de lantaarn bij Zuijdwijk zodanig te verplaatsen, dat hij achter de muur in het tuintje komt te staan. Z.i. staat hij nu zeer gevaarlijk in het smalle trottoir. De voorz. antwoordt, dat dit met het oog op de lichtspreiding niet goed moge lijk is. De heer Smit Wijst tevens op het zeer slechte weggedeelte in de Lage- waard, waarvan hij acht, dat het voor verbetering in aanmerking komt. De voorz. antwoordt dat B. en W. hiervan op de hoogte zijn en dat het de aandacht heeft. ALPHEN AAN DEN RIJN Sluiting St. Jorisdag Op dezelfde plaats waar de pad vinders en verkenners Woensdagmor gen in alle vroegte Sint Jorisdag, hiin dag openden, verzamelde men zich des avonds om zeven uur voor de sluiting. In de middaguren werden hier en daar wat spelen gehouden en o.a. een puzzle-wandelrit. Schipper Veldhuis van „De Nachte galen" stond ook nu weer aan het roer. Na de horderoep deed hij aan de welpen en verkenners de medede ling, dat de uitslag van de ingelever de lijsten in de loop van deze week bekend zal worden gemaakt. Drie beste patrouilles krijgen een boek werk De Schipper dankte alle mede werkers, in het bijzonder hopman Offringa, de contfoleurs bij de spe len, hopman Ponsioen voor de tulpen. Ou-baas Nijman hield zijn heden morgen aangekondigde toespraak. Hij sprak over de Paas-actie ,,'n Heitje voor 'n karweitje" en had veel lof voor de jongens, die daaraan mede gewerkt hebben. Het district Rijnland had een heel goede beurt gemaakt. Een van de 4 Alphense horden ver wierf een heel speciale pluim voor het grootste bedrag dat werd byeen- gekarweid. Die eer kwam toe aan de Hollandse Nachtegalen! Adriaan Boogaard, nog een nieuweling in het gilde der padvinders, mocht naast ou-baas Nijman, voor het forum ko men en werd hem, namens de com missaris een totumleer overhandigd. Ook een troep behoorde tot de prijs winnaars en wel „De Bonte Kraai". Een der verkenners kreeg hiervoor een embleem voor de vlag. Tot slot herinnerde ou-baas Nijman aan de onlangs door H.M. de Konin gin in Ottawa gesproken woorden: Samen bouwen aan een betere we reld in wederzijdse achting". Wij kunnen dit doen indien we trouw blijven aan de belofte. Hierna werden de vlaggen neergelaten. Elke groep ging in eigen kring de dag besluiten met een avondbijeenkomst rond het kampvuur. Bij de R.K. kwam men by een in het Sint-Pancratiusgebouw. Aal moezenier L. Biemans zegende het vuur. D. C. Scheerder sprak een kort openingswoord en toen kreeg Hop man Jac. v. Leeuwen de leiding van de avond. Vervolgens klonk het Hoort zegt het voort en vertelde Hopman v. Egmond het Sint-Jorisverhaal. Hopman v. Leeuwen gaf verslag van de troep en Akela Venne van de Horden, gevolgd door de belofte vernieuwing door de verkenners en welpen. Aalmoezenier Biemans, die zowel de ochtend- als de avondbij eenkomst op het Sint-Jorisplein had bijgewoond, sloot de kampvuur-by- eenkomst met gebed. De dag was be gonnen met een H. Mis, waarbij alle leden van deze jeugdvereniging aan wezig waren. Programma Bevrydingsdag. In een Woensdagavond in hotel Cen traal gehouden vergadering van de besturen van de Wilhelmina Vereni ging en de Chr. Oranje Vereniging is het programma voor de Bevrij dingsdag op 5 Mei a.s. besproken en definitief vastgesteld. Dit program ma is wel zeer bescheiden, waarbij niet onvermeld mag worden, dat de besturen o.m. over de moeilijkheid struikelden, dat tal van bedrijven in onze gemeente op 5 Mei het werk laten door gaan. De kinderen van de scholen zullen in de morgenuren wat de lagere klassen betreft, ge- tracteerd worden, terwyi met de ho gere klassen de middag wordt door gebracht in Avifauna, waarvoor de heer v. d. Brink het park welwillend ter beschikking heeft gesteld. De kinderen zullen in de grote zaal van het paviljoen op aangename wyze worden bezig gehouden. Voor het praktykexamen ma- chineschryven slaagden de dames N. v. Woudenberg en L. Tromp en de heren I. B. R. Pol, E. de Graaf, A. E. v. Bennekom, C. Verduyn en D. Verwey. Mej. M. Knaapen behaalde het snelheidsdiploma (208 regels). Allen opgeleid door het Instituut G Klok alhier. Aanbesteding. Hedenmorgen had ten gerruhuize de aanbesteding plaats van het doortrekken van de Dacostastraat tussen Vondelstraat Nic. Beetsstraat. Hoogste inschryver was Gebr. Streefkerk, Ameide met ƒ22.400,laagste L. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn, met 14.384,De begroting was 18.800,Gunning is aangehouden. BOSKOOP Ver. van Oud-leerlingen. verband met verhindering van de voorz. stond deze maand-vergade- ring onder leiding van de heer Schoemaker. De heer K. Stellaart toonde een grote collectie Magno lia's. Inzender gaf by de verschillen de soorten een uitstekende toelich ting, zowel wat de kweekwyze als de groeivorm en hardheid betreft en Icreoj? van rl» iurv Q nimfen Tïo boar C. Verboom kreeg 5 punten. Ver volgens werd besproken om a.s. zo mer een excursie te maken. In prin cipe werd besloten een bezoek te brengen aan de op 21 Juli a.s. te houden Rozendag in „Berg en Bos". Het volgende punt van bespreking was de eventueel te houden tentoon stelling welke een waardige omlijs ting zal moeten zijn van het 10 jarig bestaan der vereniging. De voorz. van de tentoonstellingscommissie gaf enige toelichtingen. Voorts gaf de heer Schoemaker een kort over zicht van de werkzaamheden van de feestcommissie en verzocht de leden ideeën voor de feestavond naar vo ren te willen brengen. Tenslotte hield de heer v. d. Berg een bespre king van de in Boskoop bestaande lijst van uitdrukkingen en woorden, welke het vak betreffen en die men elders niet of vrijwel niet kent. Ook dit onderdeel had de volle be langstelling van de aanwezigen. HAZERSWOUDE (Gr.) Heitje voor karweitje. Tydens het St. Joriskampvuur van de wei pen en verkenners werd de uitslag bekend gemaakt van de actie „Heitje voor een karweitje". Het is een mooi succes geworden, dank zij het mede- leven van de parochianen enerzijds en de rusteloze activiteit der jongens anderzyds. Het totaal bedrag dat in 5 dagen tyd verdiend werd, bedroeg 127.70. LEIDERDORP Het Groene Kruis. Gisteravond werd in het Dorpshuis de jaarlijkse alg. vergadering van „Het Groene Kruis" gehouden. De voorz., de heer K. v. Diepeningen, heette de aanwe zigen hartelyk welkom en vestigde er de aandacht op, dat zuster de Geus voor het laatst als zuster een vergade ring meemaakte. Hierna gaf de wyk- zuster verslag van haar werkzaamhe den over het afgelopen jaar. In to taal werden 3870 bezoeken afgeïegd, te weten 3829 verplegings-, 14 maat- schappelyke- en 27 kraambezoeken. Daarboven werden 135 bezoeken af gelegd voor de t.b.c.-bestryding, 454 voor zuigelingenzorg, 455 voor kleu terzorg en 130 voor informatie kraamhulp. Zuster de Geus werd by. gestaan door zuster Peereboom, die inmiddels in het huwelyk is getre den, doch blyft helpen tot zuster de Geus van een welverdiende rust zal gaan genieten. Het jaarverslag van de heer J. M. Limburg ging uitvoerig in op de vraag of het werk van Het Groene Kruis niet tot de taak van de overheid .behoorde. Hij kwam tot de conclusie dat te sterke centralisatie moet worden vermeden. De secr. onthulde verder de plan nen tot bevolkingsonderzoek op tu berculose. Dit onderzoek zal plaats vinden in de week van 10 tot 16 Juni as. Naar aanleiding van dit jaarverslag kwam de vergadering tot de ontdek king, dat het 25-jarig bestaan der vereniging ongemerkt was gepasseerd op 13 April 1952. De secretaris merk te op, dat het 25-jarig bestaan maar gelijk moest worden gevierd met het 25-jarig jubileum van zuster de Geus op 1 October a.s. Na dit keurig verzorgde jaarver slag volgde een overzicht der finan ciën van de heer J. Peerenboom. Het nadelig saldo over 1951 bedroeg 1852.32. Het bouwfonds was gestegen tot 6736.88. Voorts wordt van de ge meente voortaan 500 per jaar ont vangen om te kunnen te reserveren voor de bouw van een eigen gebouw. Tot lid der kascommissie werd be noemd. de heer W. v. Bekkum. De aftredende bestuursleden, de heren K. v. Diepeningen, J. Peerenboom en M. P. Wijbenga werden herkozen. NIEUWE-WETERING Gouden bruidspaar. Vrijdag a.s. hopen W. Noordhoek en K. Verbrug- ge de dag te herdenken, d~* zij 50 jaar geleden in het huwelyk zyn ge treden. Het echtpaar heeft een zoon en een kleindochter. De bruidegom die 79 jaar is had zich wel erg verheugd op deze dag, maar is de laatste week ziek en zal de bruilofts dag waarschijnlijk wel op bed moe ten doorbrengen. De 76-jarige bruid is nog een vitale vrouw, die het haar gasten zeker gezellig zal weten te maken. OUDE-WETERING Toneeluitvoering. De zaal van hotel „Meerzicht" was niet volledig bezet, toen de voorzitter van het co mité „Herwonnen Levenskracht", de heer G. de Jeu, de toneelavond met een woord van welkom opende. Vooraf gaf de regisseur van de to neelvereniging, de heer P. H. v. d. Bosch nog een korte uiteenzetting van bet te spelen stuk. Dit in Ame rikaanse stijl geschreven stuk, geeft de bekende rassenstrijd van blank tegen zwart in het Zuidelijke deel van de V.S. van Noord-Amerika in al zyn facetten weer. De tonelisten van St. Theodulfus hebben na een wat stroef begin, dit stuk zeer goed doorvoeld gespeeld. Regisseur P. H. v. d. Bosch heeft hier ongetwijfeld zijn uiterste kracht voor gegeven. Het orkest Miniatuur uit Leimuiden zorgde voo'r de muzikale omlijsting. TER AAR Oudste inwoonster overleden. In het St. Antonius Rustoord is overle den de oudste inwoonster dezer ge meente, mevr. de wed. M. de Horn- Keijzer. Zy bereikte de leeftijd van 97 jaar. Thans is de oudste inwoon ster van onze gemeente de wed. A. Heemskerk-Wijfjes, die in 1860 ge boren is. ZOETERWOUDE Gouden bruiloft gevierd. Giste ren vierde het echtpaar Q. de Jong en A. Janson de gouden bruiloft. Na een schone kerkelijke viering in de Sint Janskerk werd de bruiloft in het parochiehuis gevierd. Een en vijftig kleinkinderen kwamen Opa en Oma hun gelukwensen aanbie den. De receptie was druk en be wees dat dit echtpaar zeer grote achting geniet, 's Avonds kwam de Sint Jansfanfare in volle bezetting eon sürenado hre.ncen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 6