Mgr. J. Buis gisteravond vier uur te laat op Schiphol aangekomen Katholieke Metaalbewerkersbond gehuldigd op het gouden feest SPAANS De Stille Omgang vierde het zesde lustrum Vier leden jubileerden mee Gezond, maar zeer vermoeid Pro Ecclesia et Pontifice voor de heren Schrijvers en Schouten MAANDAG 21 APRIL 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Vertraging door zandstorm Feestgeschenk van Kath. Leiden Zowel de dekenale parochie als het stedelijk comité zijn druk in de weer om de feestelijkhe den zo luisterrijk mogelijk te maken. Het stedelijk comité stelt zich voor mgr. Buis op een hul digingsavond in de Stadsge hoorzaal een feestgeschenk aan te bieden namens de gehele kath. bevolking van Leiden. Dit prachtig doeL is een offer waard, ook al weegt het zwaar in deze tijd. Laat toch geen katholieke Leidenaar achter blijven! Laat iedereen tonen, dat ook hij trots is op 'de hoge uitverkiezing van deze Leidse priesterzoon. Toon dit medeleven o.a. door een bij drage te storten op het giro nummer 294033 van de pen ningmeester, de heer F. C. de Hosson, Gangetje 6, met ver melding „Voor mgr. Buis". Ook kleine giften zijn hartelijk wel kom; zij kunnen aan bovenstaand adres bezorgd worden. (Foto: „De Leidse Courant") /GLIMLACHEND en gezond, maar kennelijk zeer vermoeid, stapte gisteravond mgr. Jac. Buis, Apos tolisch Vicaris van Jcsselton (Noord- Borneo) op Schiphol uit het vlieg tuig, dat hem naar het vaderland bracht, om op 1 Mei a.s. in de deke nale kerk te Leiden de bisschopswij ding te ontvangen. Het was vijf over half twaalf toen de machtige K.L.M.- vogel aan de grond gezet werd. On der het felle licht der schijnwerpers rolde dc Constellation „Gouda" tot voor het restaurant; dc trap werd aangerold, de deur ging open en weldra verscheen mgr. in de deur opening. Even dwaalden z'n ogen zoekend rond; toen ontwaardde hij zijn vier broers op het restaurajnt- terras, die mgr. hartelijk toewuifden. Dat was de eerste welkomstgroet in het Vaderland, een blij weerzien bij de thuiskomst. Nadat mgr. eerst in quarantaine was geweest, zoals alle intercontinen tale reizigers, wegens gevaar van be smettelijke ziekte, volgde in de doua nehall een officiële begroeting door het stedelijk feestcomité, samenge steld uit de Raad voor Maatschappe lijk en Cultureel Overleg, bestaande uit rector F. Bernefeld, mevr. C. A. van der Klugt-Hendriks en de heren M. A. van Dongen, F. C. de Hosson, J. A. M. Molkenboer en J. A. M. van Zonneveld. In een speciaal hiervoor gereser veerde wachtkamer sprak de heer van Dongen namens de gehele Kath. bevolking van Leiden tot mgr. Buis een hartelijk welkomstwoord. Het deed spr. groot genoegen mgr. op vaderlandse bodem te mogen begroe ten, vooral nu hem, zoon van Lei den, zo'n hoge eer te beurt gevallen is. De heer Van Dongen hoopte, dat mrg. de komende maanden in Hol land zeer goed zou mogen doorbren gen, om daarna de beste herinnerin. gen aan de kath. bevolking van Lei den mee te nemen naar zijn missie gebied. Mgr. Buis was zeer getroffen door deze officiële ontvangst, maar wilde liever geen lange toespraak houden, omdat de vermoeidheid zich deed gelden. Nadat een kopje koffie ge bruikt was, volgden de douanefor maliteiten. Toen kreeg mgr. gelegen heid zijn broers persoonlijk te be groeten en hartelijk de hand te schudden. Ook de heren A. Schlat- mann, G. Schlatmann en L. J. Som- meling waren ter begroeting aanwe zig, evenals enige fathers van Mill Hill. Spoedig daarop vertrok 't gezel schap in de richting Hillegom, waar mrg. enige dagen te gast zal zijn bij mgr. Van Leeuwen, om daarna te vertrekken naar Tilburg, waar mgr. in retraite gaat en de avond van 30 April afwacht voor de feestelijke in tocht in Leiden. Met mgr. Buis arriveerde ook mgr. J. Vos, Apostolisch Vicaris van Ku ching, die op 12 Juni a.s. in Amster dam tot bisschop gewijd zal worden. Veertig uur vliegen. Mgr. Buis stond ons toe hem op weg naar Hillegom te vergezellen en, eenmaal rustig in de auto geze ten, kwam het gesprek spoedig op gang. Op 8 April vertrok mgr. per vliegtuig uit Jesselton naar Kuching, waar hij mgr. Vos ontmoette. Samen namen zij op 14 April de boot naar Singapore, die op 16 April aankwam. Nadat beide prelaten enige zaken hadden afgewikkeld, vertrokken zij Vrijdagmiddag om drie uur per vlieg tuig uit Singapore naar Bankok. Hier werd de nacht doorgebracht. Zater dagmorgen om zes uur werd de reis per vliegtuig voortgezet. De passa giers zaten ruim 40 uur zonder nachtpauze in het vliegtuig en ver bleven telkens slechts enkele uren op de plaasten van tussenlanding: Rangoon, Birma, Calcutta, Karachi, Basra, Bagdad, Kaïro en Rome. Het vliegtuig werd gisteravond reeds om half acht op Schiphol ver wacht. 'Om zeven uur op de lucht haven aangekomen hoorden de broers van mgr., dat het vliegtuig vertraging had. Mgr. vertelde ons, dat het toestel in de nacht van Zaterdag op Zondag om twee uur uit Basra was opgeste gen in de richting Bagdad, waar ech ter een hevige zandstorm woedde, zodat de gezagvoerder het niet ver antwoord achtte te landen. Na een half uur boven de stad gecirkeld te hebben, keerde hij naar Basra terug, totdat daar bericht ontvangen werd, dat de zandstorm was gaan liggen. Hierdoor ontstond een vertraging van vijf uur, waarvan op de verde re route één uur ingelopen kon wor den. Hulde aan de bemanning. Over de service aan boord was mgr. Buis zeer enthousiast. Toch had de reis hem sterk vermoeid, omdat hij door het ronken der vièr motoren in 40 uur practisch niet had kunnen slapen, „Bovendien schommelde het toestel op verschillende trajecten nogal hevig", aldus mgr. Buis, „maar ik heb me in handen van de drie be manningen volkomen veilig gevoeld". De eerste bemanning stond onder leiding van gezagvoer-der Mol, de derde onder gezagvoerder Brugman, twee zeer bekende en ervaren pilo ten, die menigeen zich nog zal her inneren van de beroemde Melbour- Mgr. Buis, zojuist gearriveerd, krijgt in de douanehal zijn papieren terug. Links staan de heer van Dongen en mevr. van der Klugt ter verwelko ming gereed. (Foto: „De Leidse Courant") nerace, die de „Uiver" in 1934 maak- De tweede bemanning was dezelf de die enige weken geleden de ramp bij Bankok overleefde, toen de „Ven- lo" onklaar raakte en het toestel door voortreffelijk manoeuvreren van de bemanning een noodlanding kon maken, die alle inzittenden het leven redde. Het was met deze bemanning dat de „Gouda" wegens de zandstorm niet in Bagdad kon landen. „Het was zeer juist gezien van deze ervaren gezagvoerder", aldus mgr. Buis, „om terug te keren naar Basra. Geen ri sico nemen; veiligheid boven alles!" Groeten voor alle Leidenaars. Hoewel mgr. Buis reeds enige tijd verwachtte, dat de prefectuur Jessel ton tot vicariaat verheven zou wor den, omdat de omstandigheden daar toe thans aanwezig waren, kwam zijn benoeming tot Apostolisch Vicaris toch nog onverwacht. „Op zoiets mag je nooit rekenen; het had evengoed een ander kunnen zijn." Mgr. was juist op reis toen de benoeming af kwam en het bewuste telegram van de Apostolisch Internuntius van Dja karta lag bij de thuiskomst van mgr. reeds drie dagen te wachten. Mgr. Buis verwacht, dat hij tot eind Augustus in Nederland zal blijven. Daarna aanvaardt hij de terugtocht, |7 EN ONVERGETELIJKE dag is het gisteren geweest voor de kath. metaalbewerkers van Leiden, wier vakbond „St. Eloy" het vijftigjarig bestaan vierde, tegelijk met de lande lijke bond, zodat de Leidse feest vreugde in het hele land door alle kath. vakgenoten werd gedeeld. Een onvergetelijke dag. Niet alleen om het mooie feest, maar vooral omdat gisteren zo prachtig is gebleken, wel ke grote taak „St. Eloy" vervult en hoezeer dit werk in brede kring ge waardeerd wordt. Zullen de pioniers van 1902 ooit gedroomd hebben, dat in 1952 hun vakbond niet alleen door K.A.B. en zuster-vakafdelingen ge prezen zou worden, maar ook door de werkgevers, al of niet katholiek, en ook door de andre metaalbewerkers bonden, zowel van christelijke als van socialistische huize? De lof, die gistermiddag over „St. Eloy" is be zongen, pioet het hart ontroerd heb ben van allen, die in verleden of he den hun beste krachten aan deze vak bond gaven of geven! Het feest werd schoon begonnen met een triduum, waarvoor in de ka pel van het St. Elisabeth-ziekenhuis indien er voldoende tijd voor is: per boot. „Met een boot reist men rusti-1 ger; dan kom ik, na alle vermoeienis-1 sen in Holland, toch weer uitgerust in Jesselton aan." Gaarne wilde mgr. onderschrijven, dat, zijn hoge uitverkiezing een hoge eer voor Leiden is, en gaf ons bij het afscheid in Hillegom een harte lijke groeit mee voor alle Leidenaars, in wier midden hij spoedig hoopt te vertoeven! Het was één uur, toen we in Hille gom aankwamen. „Ik ga direct naar bed", besloot mgr., die wel een goe de nachtrust verdiend heeft na veer tig vlieguren! iedere avond zeer veel belangstelling was. In dezelfde kapel ving de dag van gisteren aan met een gezongen H. Mis, opgedragen door de geeeste- lijk adviseur, pater S. van Swelm, O.F.M., die in een korte predicatie wees op het vertrouwen in Gods voorzienigheid, het vertrouwen dat ons geloof sterk moet maken. Ondertussen stond in het St. Anto- niuse Clubhuis een feestelijk ontbijt te wachten. Nadat hieraan alle eer betoond was, bood de heer P. C. Schouten, voorzitter van het feestco mité, het dagelijks bestuur enige ge schenken aan. Voorzitter J. de Groot kreeg een actetas, secretaris J. Prins een vulpen en penningmeester J. Mensen een geldkistje. Pater van Swelm wees nadien op de nieuwe richting, die de maatschap pij moet inslaan, een richting zonder klassestrijd, in de plaats waarvan het overleg tussen werkgever en werk nemer komen moet. De arbeiders zul len moeten weten, dat hogere rechten ten samengaan met zwaardere plichten en dat medezeggenschap ook mede verantwoordelijkheid betekent. Het Vaderland kan slechts welvaren bij werk met gemeenschappelijke krach ten in wederzijds vertrouwen. De heer P. Brussel, districtsbestuur der, gaf een overzicht van hetgeen in Corresp. convers., literature. Dirijase Ud. a: P. H. v. ULDEN Intérprete-Traductor official diplomado Plantsoen 65 Teléfono 26558 (Advertentie.) TTWEE LEIDENAARS is gisteren de hoge onderscheiding te beurt gevallen begiftigd te worden met het Pauselijk ere-metaal „Pro Eccle sia et Pontifice". Het waren de he ren L. C. Schrijvers en IJ. Schou ten, voorzitter en penningmeester van het Genootschap van den Stil len Omgang, afd. Leiden en Omstre ken, die beiden bijzondere redenen hadden om het dertigjarig bestaan van de afdeling mee te vieren, om dat zij vanaf de oprichting boven genoemde functies vervullen. Het was de geestelijk directeur, pater S. Booms, O.F.M., die in een feestelijk gestemde toespraak de kwaliteiten en het werk van beide heren hoog prees, om daarna de verheugende mededeling te doen. Oud-pastoor R Smitz, O.F.M., oud-directeur van het Genootschap, speldde de heer Schrij vers het ere-mtaal op de borst, waar na pastoor Max. van der Schoot, O.F.M., dit deed bij zijn parochiaan, de heer Schouten. Dit geschiedde gistermiddag tij dens een lunch-bijeenkomst in „De „Doelen", waar behalve het Leidse bestuur ook bestuursleden uit de aan gesloten dorpen en enige genodigden aanwezig waren. Pater Booms memoreerde, dat de heer Schouten de eerste stoot gege ven heeft. Hij ging al enige jaren met Haarlem mee en wist in 1921 belang stelling voor een eigen afdeling te wekken bij de Vriendenkring. Deken Dessens gaf z'n toestemming en wees de Hartebrug als Broederschapskeïk aan, waarna pater Frigge door pas toor Crombach tot geestelijk direc teur benoemd werd. De twee onder scheiden bestuursleden werden eerst door de heer W. J. Maas als secre taris terzijde gestaan. Na enige jaren nam de 'heer Th. van Ovost dit werk over weldra geassisteerd door de heer D. Bergs ma als tweede secreta ris. In 1922 ging een losse groep van 100 Leidenaars met Haarlem mee, maar het jaar daarop gingen er .350 onder eigen leiding per trein. Weer een jaar later waren het er reeds 800. Toen begon de kolossale groei, mede dank zij de buitengemeenten. Thans zijn er 2600 leden, waarvan 1000 in Leiden. Als er in de loop der jaren niet enige buitenafdelingen zelfstan dig geworden waren, zou de Leidse afdeling nu veel te groot geworden zijn; dan zou Leiden twee Zondagen per jaar naar Amsterdam moeten gaan. Onvermoeid zijn de heren Schrij vers en Schouten op hun post ge bleven. Zo hebben zij veel gedaan voor de verering van het Heilig Sa crament en voor het geestelijk leven van de leden. Nog een jubilaris. De viering van dit feest was 's mor gens begonnen met een Hoogmis in de Kartebrugkerk, waarvan de Alle luja's in de gedachten van pastoor van der Schoot nog nagalmden, 'pas send bij deze feestelijke dag, die het levend geloof in God weer heeft ver sterkt. Men moet dankbaar zijn voor deze dertig jaar geloofsleven, waarin Pater Booms huldigde nog een ju bilaris: de heer D. Bcrgsma, die 25 jaar tweede secretaris was. Hij ont ving een oorkonde, een actetas en het gedenkboek „Het Vierenswaar- dig Wonder" (6e eeuwfeest van het H. Mirakel in 1945). De heren Bergsma, Schrijvers en Schouten spraken hartelijke dank woorden, waarna ook nog het woord gevoerd werd door de heren A. H. Burcksen, eerste sacretaris. Th. van Ovost, ere-lid, en P. Brouwer, twee de voorzitter van de Vriendenkring. Schriftelijke gelukwensen van deken Homulle, pastoor Lohuis, pater Frig ge en de heer J. Pollmann werden voorgelezen door de heer A. Som- mers, tafel-praeses van deze lunch- bijeenkomst. Foto links: oud-pastoor Smitz spelt de heer Schrijvers het ereteken op de borst. Foto rechts: pastoor van der Schoot doet hetzelfde bij de heer Schouten. (Poto's: „De Leidse Courant" 50 jaar werd bereikt en wees er op, dat de mens zich in alles op zijn eeuwig einddoel moet richten, ook in de vakbeweging. Waarmede de nood- zaak van een kath. vakbeweging ver klaard is. Vier jubilerende leden. Weliswaar geen pioniers, maar wel steunpilaren van de afdeling mochten de vier leden genoemd worden, die hun zilveren lidmaatschap vierden. De heren J. de Winter, W. van Steen bergen, L. J. v. d. Geer en W. J. Smit ontvingen van de voorzitter het zil veren K.A.B.-insigne en een sigaret tenkoker (Zie foto. De voorzitter ge heel links). Daarna sprak de heer J. A. M. van Oyen, voorzitter van de Leidse K.A. B., over de invloed van de K.A.B., die zó groot is, dat men zich zelfs in kath. kringen bezorgd toont. De K.A.B. zal I haar mcht echter ook in de toekomst I nooit misbruiken. Spr. wekte vooral de jongeren op tot meer activiteit. Mevr. Driessenvan Dijk sprak na mens de K.A.V. en bond de dames van de leden op het hart hun man- I nen naar de vergadering te sturen, j Tenslotte gaf de heer J. van Giezen, oud-voorzitter, de jongeren de goede rad zich te ontwikkelen en mee te bouwen aan de kath. organisatie, waarna de door muziek opgeluisterde ochtendbijeenkomst, die door het feestcomité uitstekend was georgani seerd gesloten werd. Stroom van goede woorden. 's Middags kwamen zeer velen hun gelukwensen aanbieden. Weth. St. Menken deed dit namens he£ Gemeen tebestuur en wees op het groeiend be- grip-voor-elkaar tussen de standen, nodig om een nieuwe gemeenschap op te bouwen. De heer J. A. E. Aalders, voorzitter van de Kath. Werkgevers, afd. Leiden, meende, dat men zich niet te veel moest haasten met de P. B.O. Grote dingen komen srecnis langzaam tot stand. Wanneer de ver wezenlijking eenmaal komt, zal dit voor een groot deel aan de vakbewe ging te danken zijn. De heer J. A. M. van Oyen, voorzitter van de Leidse K.A.B., herinnerde aan de strijd op twee fronten, die de yioniers moesten voeren, zowel tegen het liberalisme als tegen het socialisme. Wat zou kath. Nederland vandaag geweest zijn, als we geen K.A.B. hadden ge had? De heer J. F M. Grasso, secre taris v. h. hoofdbestuur, was er van overtuigd, dat de Bond pas betekenis heeft wanneer de leden de betekenis van de Bond begrijpen. Ir. M C. de JoDg, bestuurslid van de Leidse Ver. van Industriëlen, was verheugd over de samenwerking tus sen werknemers en werkgevers, die naar beider genoegen zeer wel onder houden wordt. De heer C. Baart, voorzitter van de Alg. Ned. Metaal- bedrijfsbond, afd. Leiden, noemde de aanvankelijke strijd van de K.AB. tegen het socialisme verklaarbaar. Ge lukkig is er thans een voortreffelijke samenwerking in de Unie. De heer P. Barendsc, voorzitter van de Christe lijke Metaalbewerkersbond, wees op het naai elkaar toe groeien van ver schillende groepen. Wie had 50 jaar geleden kunnen denken, dat de werk gevers temidden van de arbeiders zouden zitten? Dnoer hen, die hun gelukwensen aanboden, bevonden zich ock pastoor Th. Beukers, pastoor N. Lohuis, O.F. Mrnr. F. J. J Trapman, mi J. Berg- ir.eyer, de heer H. van Schaik namens de Kath. Werkmeesters, de heer C. J. var Leeuwen, namens de Kath. Bouwvakarbeiders, de heei J. Hen- sing namens de Kath. Kleding- en lextiel arbeiders, de he m J Mossel namens, de Kath. Tabaksbewerkers, de heer P. Prins namens „Herwonnen Levenskracht" en vele andere vak- en slandgenoteo. De dag werd besioten met een feestavond, waarop het K A B.-toneel „Vendel" het spel „Alles voor Adriaan' opvoerde. Helaas waren wij plotseling verhinderd deze avond bij te wonen. Volgende week Zondag werdt echter een herhaling gegeven, waarna wij bier alsnog op terug wil len komen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8