S)e ftridóeSoti/tct/iit Een echte koningin in film-land Koningin in Wonderland Los Angelos gaf ook 'n ticker tape parade Een bekentenis van Stalin's zoon 'n eiepjiomatie aan JCaningin ftiinAeAóen fcf Jeuydiaedóiüfden West-Duitsland 17 Mei onafhankelijk JCowtettje MAANDAG 21 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12567 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., 6— p. kwart. Franco p. p. 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VANDAAG VERTREK NAAR CANADA Het officiële bezoek van het Koninklijk Paar aan de Ver. Staten is na een tweedaags bezoek aan Los Angelos geëindigd. Vandaag vliegt Koningin Juliana voor een particulier bezoek aan Canada naar Ottawa. Prins Bern- hard vertrekt vandaag naar New-York, waar hij o.m. een lezing zal houden. Van New-York zal hij later naar Ottawa vliegen. Op 28 April aanvaardt het Koninklijk Paar de thuisreis. Om elf uur Zaterdagochtend landde de militaire Constellation, waarmede de reis van San Francisco gemaakt was, op het vliegveld van Los Angelos. Nadat burgemeester Fletcher Bowron H.M. en Z.K.H. had verwelkomd, vertrok de koninklijke stoet naar de stad. Tijdens deze tocht werd het Koninklijk Paar op „New-Yorkse" wijze in Los Angelos ingehaald: tijdens een soort „tickei tape parade" regende het uit de kantoorgebouwen telefoonboeksnippers, enz. TUSSEN DE NAMAAK-PALEIZEN. Zaterdagmiddag heeft de Koningin een bezoeik gebracht aan de film studio van Metro Goldwyn Mayer in Hollyiwood. Prins Bernhard bracht toen een bezoek aan een oude vriend, Robert Gross, president van de Lock heed vliegtuigfabrieken. In Hollywood, de stad, die lgeft van schijn, een stad van imitatie hoven, -keizers, -koningen, koningin nen, -prinsessen en presidenten, een stad, waar marmeren trappen en gouden kandelaars gefabriceerd zijn van vurenhout en karton, heeft de Koningin in een der studio's onge dwongen de lunch gebruikt met de actrices en acteurs, die daar bezig waren met het maken van opnamen. „Uw gezichten zijn me zo bekend", eei de Koningin tot de filmspelers, „u doet een prachtig werk, dat we allen zo graag zouden doen, maar vooral zo belangrijk van uw werk Is, dat u boodschappen aan de we reld kunt geven, boodschappen of uw eigen wijze". Bekentenis van De Mille. Na de lunch hield de regisseur Cecil de Mille een toespraak, waarin tiij een geschiedenis vertelde, die de Koningin met grote aandacht volgde. De Mille zeide: „Toen ik acht jaar jvas, werd ik verliefd op een aller liefste en allercharmantste jonge- lame; de jongedame was tien. Ik had laar nooit gezien, alleen maar op slaatjes en zij heeft het nooit gewe ten. Ik zag haar pas 52 jaar later, toen zij mij het geschenk gaf, dat iet dierbaarste in mijn leven zal jijn: de onderscheiding ridder in de irde van Oranje Nassau. Ik kreeg die orde voor een film, die ik ge maakt heb over het leven van Ne derlanders in de Oost. De jonge dame was uw moeder, koningin Wilhelmiina." Het was volkomen stil in de studio toen De Mille deze bekentenis deed en om deze stilte te verbreken, zei hij schertsend tot de Koningin: „Zo zouden we het elke dag graag willen hebben, doch dan zijn vijftien man nodig, die elke minuut „stilte" schreeuwen." Gezeten in de stoel van de regis seur woonde de Koningin vol inte resse een deel der opnamen bij. Prinses „Flavia". Er werden opnamen gemaakt van de film „Gevangene van Zenda" met Stewart Granger en Deborah Kerr, die de rol speelt van prinses Flavia. De namaakprinses maakte een knie val voor de echte koningin op de dansvloer van het paleis. Enige minuten later stond zij op het schip „Maryflower" naast cap tain Jones temidden van „ruw zee volk". Captain Jones ontpopte zich als de wel bekende filmster Spencer Tracy. Tracy leidde de koningin over de loopplank op zijn schip, dat in een tank met water ligt. „Stilte", schreeuwde de regisseur tot de toe schouwers en allen, de koningin in cluis, gehoorzaamden aan zijn onver biddelijk bevel. Zelden heeft de koningin een betere ontspanning genoten als deze mid dag in de Metro Goldwyn Mayer studio's. NEDERLANDSE HULP VOOR OVERSTROMINGS SLACHT OFFERS. Koningin Juliana, die op weg naar de Westkust, van de V.S. over de overstroomde gebieden was gevlo gen, heeft het hoofd van de afdeling van het Amerikaanse Roode Kruis te Los Angeles medegedeeld, dat van Nederlandse producten in de V.S. le vensmiddelen ter beschikking zijn gesteld voor de slachtoffers der over stromingen. Onder de levensmiddelen, die snel per vrachtauto naar de getroffen ge bieden ziullen worden vervoerd, be vinden zich ongeveer 300 hammen, 900 blikjes cacao, 2800 repen chocola en 200 blikjes crackers. DE LAATSTE DAG. Zondagmorgen bebben koningin Juliana en prins Bernhard een Ne derlandse boerderij bezocht, daarna gingen zij ter kerke, en des middags hielden zij een receptie voor de ter itse woonachtige Nederlanders. Zij lunchten met Paul Hoffman, de gewezen administrateur van het plan- Marshall en gebruikten een maaltijd met de heer Mayer, gewezen directeur van de filmmaatschappij Metro Gold wyn. Vermoeiende weken. In de bijna drie weken, die het be zoek aan de Verenigde Staten heeft geduurd, hebben koningin en prins tienduizenden handen gedrukt. De koningin hield tien grote redevoerin gen en nog een groot aantal geïm proviseerde toespraken. Drie-en-zes tig maal werd het Nederlandse volks lied gespeeld. Bij een groot deel van het gevolg doet de vermoeidheid zich thans gelden, hoewel de koningin en prins zelf nog steeds vol energie blijken te zijn. Toch is men in het algemeen van gevoelen, dat de reis enkele da gen te lang heeft geduurd. Dat des ondanks de stemming op hetzelfde niveau gehandhaafd kon blijven moet hoofdzakelijk gedankt worden aan het feit. dat de steden, welke bezocht werden, steeds weer in een andere staat waren gelegen waar men niet voor de vorige wilde onderdoen. Gedurende de volle drie weken van het bezoek is de berichtgeving hier over van dag tot dag op de voor pagina's der Amerikaanse bladen ge bleven, hetgeen voor de Verenigde Staten zeer uitzonderlijk genoemd wordt. Opvallend was ook de lof, die overal werd toegezwaaid aan minis ter Stikker voor de wijze waarop hij de vaak lastige vragen der journa listen op persconferenties beant woordde. De m'nister ontweek nim mer de hem gestelde vragen en zette in het bijzonder het Nederlandse standpunt ten aanzien van de bij drage aan de defensie duidelijk uit een. Het drama van Katyn Jacob, de oudste zoon van Stalin, heeft in 1942 toegegeven, dat de massa moord op vijftienduizend Poolse officieren en intellectuelen in de bossen van Katyn door de Russen is bedreven. Aldus luidt de verklaring onder ede van George Lewszecki, een te Londen wonende voormalige Poolse officier, voor de Amerikaanse commissie, die zich bezig houdt met een nieuw onder zoek naar een van de grootste drama's uit de tweede wereld-oorlog. De commissie heeft te Londen een gebracht, en niet zoals de Duitsers groot aantal getuigen gehoord, allen gewoon waren te doen. van Poolse origine, die zich na de oorlog in Groot-Brittannië hebben ge vestigd, daar zij niet naar hun land wilden terugkeren onder het nieuwe communistische bewind. Lewszecki ontmoette de jonge Sta lin in een Duits krijsgevangenenen- kamp bij Lübeck, waar laatstgenoem de de enige Russische krijsgevangene was. Jacob Stalin erkende tegenover Lewszecki, in Rusland te hebben/ ge hoord van de liquidatie van Poolse intellectuelen in een kamp bij Smo lensk, nadat er in het kamp relletjes waren voorgevallen. Volgens Lews zecki was dit kamp één van de drie, waar de vijftienduizend Poolse offi cieren en intellectuelen waren on dergebracht. Jacob Stalin had hen uiterst gevaarlijke elementen ge noemd. Hij had de Poolse ex-officier verzekerd, dat de Russen hen op een humane wijze om het leven hadden Tijdens haar bezoek aan Grand Rapids in de staat Michigan, ontving Ko ningin Juliana een ere-graad aan het Calvijn college te Grand Rapids. Tevens kondigde de president van het College, dr. William Spoelhof, aan dat jen leerstoel aan de academie genoemd zal worden naar Koningin Juliana. Dr. William Spoelhof. president van het Calvijn-college en Koningin Juliana na de promotieplechtigheid. Jacob Stalin, die eerste luitenant was in het Russische leger, wordt sinds 1941 vermist. Men nam toen aan, dat hij door de Duitsers krijgs gevangen was gemaakt. Wat er met hem gebeurd is, heeft men tot nu toe niet kunnen vaststellen. Indertijd ginger er geruchten, dat zijn vader, maarschalk Stalin, een grote som had uitgeloofd voor inlichtingen omtrent zijn verblijfplaats. De voorzitter van het Amerikaan se comité van onderzoek, die het bo venstaande bekend maakte, voegde er aan toe, dat de commissie heeft kunnen vaststellen, dat het drama van Katyn zich heeft afgespeeld ini de lente van 1940. De Russen hebben sfeeds volgehouden, dat de Poolse officieren door de Duitsers zijn ver. moord, na de Duitse inval in Rus land in 1941. Resten van de touwen, waarmee de officieren vóór hun exe cutie aan de polsen werden vastge bonden, zijn/ overgelegd aan het co mité, dat heeft vastgesteld, dat het touw niet in West-Europa kon zijn gemaakt. Het comité zet vandaag te Frank fort zijn getuigenverhoren voort. Vijf tig Duitse en Poolse getuigen zullen I worden gehoord. Fotografen zullen I niet worden toegelaten in de zaal, daar sommige getuigen familie of verwanten in landen achter het IJze ren Gordijn hebben, die weerwraak- maatregelen van de communisten zouden kunnen ondervinden. Maar de verhoren zijn wel publiek. Men zal ook trachten in Zweden een ex- nazi-officier terug te vinden, die heeft beweerd, dat Duitsland voor de mas sa-moord verantwoordelijk is. Na de zitting in Frankfort keert het comi té naar Washington terug, om zijn bevindingen te rapporteren aan de Amerikaanse regering. Verkeer erger dan oorlog In Amerika heeft men de cijfers van het aantal mensen, dat het land door oorlogen heeft verloren, en dat door verkeersongelukken is omgeko men, eens vergeleken en men is daarbij tot de slotsom gekomen, dat er meer onder auto, tram of trein zijn omgekomen dan op het slagveld. Sedert de onafhankelijkheidsoorlog aan het eind van de achttiende eeuw zijn 1.005.000 Amerikanen door oor logshandelingen gesneuveld. Het ver keer heeft thans in totaal 1.012.000 slechtoffers geëist. De gezondheidstoestand van Sir Stafford Cripps is zeer veel slechter geworden, en de voormalige Blitse minister van Financiën is er thans zeer ernstig aan toe. Zulks is gisteren bekendgemaakt door de medica, dr. Dag-mar Liechti, die hem verzorgt. Op 24 April zal Sir Stafford 63 jaar worden. Dr Liechti zei: „Gedurende de laatste week is de toestand van Sir Stafford steeds slechter geworden^ Zijn hart begint thans de druk te on dervinden van 't feit, dat zijn kwaal (een tuberculeuse aandoening van het ruggemerg) zich thans verspreidt over de rest van het lichaam". Lady Cripps vertoeft voortdurend aan de zijde van haar echtgenoot. Generaal Eisenhower heeft keel ontsteking en moet zijn afscheidsbe zoek aan Oslo uitstellen, aldus maakt het opperbevel van de geallieerde strijdkrachten in Europa bekend. De atoomproef te Las Vegas Manschappen van het Amerikaanse leger zijn Zondag begonnen met re petities voor de Dinsdag te Las Ve gas te houden atoomproef, „de ingrij pendste, die tot nog toe gehouden is", aldus een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van defensie. De manschappen zullen zo dicht bij de atoomontploffing worden gebracht dat alle personeel en uitrusting in de grond moet worden ingegraven. Waarnemers maken hieruit op, dat de manschappen minder dan 11V, ki lometer van de ontploffing verwij derd zullen zijn. Op deze afstand be- vonden zich in November de eerste soldaten, die aan een oefening by een atoomontploffing deelnamen. Het leger is van plan kort na het ontploffen van de bom ongeveer 120 man van de 82ste divisie valscherm jagers in het gebied neer te laten. Missouri zakt, Mississippi stijgt Het peil van de Missouri was gis teren een meter lager dan Vrijdag en de Amerikaanse genie, die een dagenlange strijd heeft gevoerd te gen het water van de kokende rivier, kon gisteren bekend maken, dat het gevaar voor de tweelingsteden Oma ha en Council Bluffs was geweken. De rivier moest tussen deze steden door een nauwe flessenhals worden geleid en daar was de toestand Vrij dag en Zaterdag dan ook het meest kritiek. De dijken waren met man en macht opgehoogd en hebben het ge houden, behalve dat Zaterdagochtend alle inspanning vergeefs leek doordat de rivier het rioleringssysteem in de dijk onder het wateroppervlak ver nielde. De rivier kon plotseling een eindweegs in de binnenstad doordrin gen en deed vier huizenblokken be zwijken. Het plaveisel werd over een lengte van veertig meter naar boven gedrukt en er spoten hoge waterstra len uit op. In allerijl stuurde de genie honderden manschappen en tientallen- vrachtauto's met zandzakken naar de bedreigde plaats en kon 's middags melden: Wij hebben de toestand in de hand. Toch hebben de veertigduizend burgers, die uit Omaha zijn gevlucht, de waarschuwing gekregen, dat zy niet naar hun woningen moesten te rugkeren/, voordat het waterpeil nog verder was gezakt. Intussen is de andere reuzenrivier de Mississippi opnieuw een bedrei ging geworden voor de staten Iowa en Illinois, waar legerreservisten voor het eerst aan het werk zijn ge gaan. Op de bovenste foto zien we Prinses Irene met „Atalia" tijdens het spring concours, waarin zij eerste werd. Op de onderste foto Prinses Beatrix met „Atalanta" tijdens het springconcours. Gelijk oversteken met Europees leger De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk zijn voornemens de verdragen, waarbij de bezet ting van West-Duitsland wordt beëindigd op 17 Mei te Bonn te onderteke nen, zo verneemt Reuter uit geallieerde bronnen in de West-Duitse hoofd stad. De enige voorwaarde is, dat vóór die datum het resterende werk aan het verdragenstelsel zal zijn voltooid. De ministers zijn van plan nog de zelfde dag door te vliegen naar Den Haag, waar de zes ledenstaten van de Europese Defensie Gemeenschap het verdrag van het Europese leger hopen te ondertekenen. De ondertekening van beide ver dragen moet gelijktijdig geschieden om het einde van de bezetting van West-Duitsland in ruil te geven voor zijn toezegging om zich bij de Wes telijke verdedigingsgemeenschap aan te sluiten. Beide verdragen zullen gelyktij Men vermoedt dat de drie ministers in de week voor de ondertekening in Parijs een laatste conferentie zul len houden om het werk van de on derhandelaars goed te keuren. In Bonn beginnen morgen dage lijkse onderhandelingen om de laat ste geschilpunten uit de weg te rui- van kracht worden als alle parle- men. menten hun bekrachtiging zullen hebben verleend, hetgeen niet dan over enkele maanden is te ver wachten. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Acheson, wordt op 9 Mei in Europa verwacht. Bondskanselier Adenauer en de drie Hoge ommissarissen zullen deze week verscheidene bijeenkomsten houden, vandaag te beginnen. In Parijs zijn alle moeilijkheden over het Europese leger evenmin op- Eervolle post voor Waarschuwing van Nederlander Dean Acheson Een ernstige waarschuwing aan het Westen, om zich niet te laten mis- in! Ie'den door het ïoete gefluit van de Russische voorstellen Moskouse vogelaar, liet Dean Ache- son, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Zaterdag horen tijdens een lunch van Amerikaanse dagbladredacteuren. niet waardeloos? „Frankrijk acht de laatste Russi sche voorstellen over Duitsland n-iet waardeloos en is bereid over deze voorstellen besprekingen te voeren, als Rusland werkelijk vrije verkiezin gen in geheel Duitsland aanvaardt", aldus heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Schuman, Zon dag te Charleville (Noord-Frankrijk) op een bijeenkomst van zijn partij, de M.R.P., verklaard. Het voorstel voor herleving van een Duitse „Wher- macht" kon. Frankrijk echter niet aan vaarden. Schuman zeide, dat alles zal wor den gedaan om een einde te maken aan het huidige conflict in Korea en in Indo-China, omdat Frankrijk over al en met iedereen aan de vrede wil bouwen. Tegen de corruptie in Egypte Terwijl Moskou vriendelijke mu ziek ten gehore brengt op het the ma van de vreedzame samenleving van Oost en West, uitbreiding van de handel en de hereniging van Duits land, zo zei Acheson, zijn de Sovjet- propagandisten. bezig met een van hun meest felle haat-compagnes te gen het Westen. Hun streven is er uitsluitend op gericht. West-Duits land buiten de Westelijke defensiege meenschap te houden. De economische conferentie te Mos kou, zo zei hij, was in werkelijkheid een poging om onenigheid onder de geallieerden te zaaien, en Rusland in het bezit te stellen van strategi sche materialen, die het nodig heeft voor de opbouw van zyni oorlogsap- paraat. De Amerikaanse en geal lieerde beperkingen van de handel met communistische landen blijven noodzakelijk, zolang de algemene koers van de Russische politiek ge richt is op de instandhouding van een Zondagavond heeft koning Faroek reusachtige militaire machine. van Egypte een decreet getekend, waarbij de regering gemachtigd wordt een ,.zuiverings-actie" te hou den onder ambtenaren. Volgens de minister van financiën, Zaky Abdel Motaal Bey, zullen zuiverings-com- missies worden opgericht om kwes ties van omkoperij en corruptie in elk ministerie te onderzoeken. Acheson hield de deur voor ernstig gemeende onderhandelingen open door te verklaren: Wij zijn bereid en verlangend, elke wrijving van bete kenis in de wereld op te lossen door vreedzame onderhandelingen, wan neer en indien blijkt, dat er een eer lijke en redelijke basis voor onder handelingen/ bestaat. Lord Lsmay, de secretaris-generaal van de Noordatlantische Raad, heeft de Nederlander jhr. mr. II. F. L. K. van Vredenburch benoemd tot plaats vervangend secretaris-generaal van deze Raad. Jhr. v. Vredenburch vertoeft thans te Parijs, waar hij de Nederlandse delegatie op de conferentie over de Europese defensiegemeenschap leidt. In deze functie zal hij nu worden opgevolgd door jhr. mr. A. W. J. Tjarda van Starkenborch Stachouwer, de permanente vertegenwoordiger van ons land in dc Atlantische Raad. Jhr. Van Vredenburch, die ini 1905 te Wenen geboren werd, kwam in 1932 in diplomatieke dienst. Hij was o.m. consul-generaal te Hamburg, werkzaam op de legatie te. Buenos Aires, op de ambassade te Washing ton, op het ministerie van Buiten landse Zaken te Londen (in 1940) en. op de legatie te Caracas. Voorts was hij van 1945 tot 1948 hoofd van het bureau politieke zaken op het mi nisterie van Buitenlancjse Zaken te Den Haag, wnd. voorzitter van het onderhandelingscomité met de „good- will-missie" van de Ver. Naties in Indonesië en van 1 Aug. 1948 tot 1 Aug. 1951 administrateur van de internationale zone in Tamger. De benoeming van jhr. v. Vreden burch tot plv. secretaris-generaal van de NATO-raad gaat in op 30 April a.s. Niets is in elk opzicht gelukkig.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1