S)e Koninklijk paar door San Francisco begroet Tito S paradijs ontvlucht - ffloe&emtifd - Scftaannuiaftiiid WKttÊÊ^m Vliegramp in Californië Eisenhowers opvolger Truman tegen onverantwoorde bezuiniging DE TOEGANGSPOORT TOT DE GROTE OCEAAN JCavteCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 19 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12566 helpt de bisschop kerken bouwen/ i Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mud., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 EIGENWAARDE OEDERT FREUD weten we wat een minderwaardigheidscomplex is en hebben wij ontdekt, dat er in ons volk ook zulke complexen moeten schui len. Een zekere voorliefde en over schatting van buitenlandse talenten met vreemde namen hebben wij van oudsher gekend er nog hebben de meesten van ons het idéé fixë, dat het overal in de wereld beter is dan hier. De reis van onze koningin door de Verenigde Staten van Amerika, het grote gebied dat wij zo graag „de iNieuwe wereld" en „het land van de oncegrensde mogelijkheden" noemen, is echter wel geschikt om ons gevoel van eigenwaarde te herstellen. Wij gaan er trots op, dat het onze koningin is, die zulke treffende woor den weet te zeggen in haar redevoe ringen, woorden, welke furore ma ken zelfs in dit land, dat aan heel wat gewend is. Wij gaan er ook trots op, dat onze koningin met eerbe- 0 wijzen wordt overladen en dat zij in alle bescheidenheid zegt, deze te willen aanvaarden, om dat zij er het bewijs in ziet van de hoge waardering, welke de Amerika nen aan het Nederlandse volk toedra gen. Wij zijn er bovenlien ook trots op, wanneer vooraanstaande Ameri kanen roemen op hun Nederlandse afstamming en hun sympathie betui gen met ons kleine Nederland. En dan zijn we natuurlijk ook niet weinig trots op de stroom van Amerikanen, welke zich thans naar ons land van bloembollen, weiden, molens en klompen beweegt. Nu willen wij niet gaan onderzoe ken, of koningin Juliana in Amerika gehuldigd wordt omdat zij toval- lig de koningin is van de Nederlan ders, of dat het meer haar persoon lijke kwaliteiten zijn, welke ook een afglans werpen op ons volk wij kunnen in elk geval constateren, dat deze reis van grote psychologische be tekenis is. Voor de Amerikanen, die plotseling Nederland ontdekt hebben, maar meer nog voor ons zelf, die gaan beseffen, dat wij ook ons plaats je in de zon waard zijn. Wij behoeven onszelf werkelijk niet te overschat ten, maar er is ook geen enkele re den om onszelf te onderschatten. Juist dezer dagen is onze koningin OP haar reis van Michigan naar Ca- litornië over de overstroomde ge bieden langs de Missouri en de Mis sissippi gevlogen. Het is niet de eer ste maal, dat deze twee grote stromen hun watervloeden over het land ja gen en voor millioenen dollars schade aanrichten. Het is bijna ieder voor jaar raak. En als Hollander denkt men dan onwillekeurig: Kunnen die machtige en vindingrijke Amerika nen niet wat wij in ons landje wel kunnen; n.l. het water bedwingen? De Nederlandse boei zou zeggen: ,,'t Zou mij moeten overkomen!" ¥}AT GEPASTE GEVOEL van eigenwaard»- is iets, dat wij moe ten herwinnen en nooit meer prijs geven. Wij denken daarbij aan hetgeen deze week in de Veiligheidsraad is voorgevallen en maken een vergelij king. Toen een niet te verwaarlozen groep Arabische en Aziatische staten - leden van de Ver. Naties het ge val Tunis aanhangig had gemaakt en de Veiligheidsraad had verzocht, aan dacht te willen schenken aan het geen zich daar afspeelt heeft de Vei ligheidsraad met meerderheid van stemmen besloten, deze kwestie niet op de agenda te plaatsen. Zou de Vei ligheidsraad ook zo voorzichtig ge weest zijn als de tegenspeler van Tu nis niet Frankrijk geweest was, maar bijv. Nederland? Wanneer wij Tunis even vervangen door Indonesië, dan weten we het antwoord. Amerika was één van de landen, welke zich van stemming onthielden. Dat wil zeggen: in het geval Tunis dan, niet in het geval NederlandIndonesië, zoals men zich herinneren zal. Het is duidelijk, dat Washington F ankrijk heeft willen sparen, dat het de Fran se geprikkeldheid heeft willen ont zien. Want men zal zich toch waar lijk niet wijs gemaakt hebben, dat door deze gereserveerde houding van de Veiligheidsraad het conflict eer der opgelost zou worden. Wij hebben er geen belang bij, oude koeien uit de sloot tc halen, maar wij vinden het verschil in handelwijze tussen het geval Nederland—Indone sië en het geval FrankrijkTunis (of het geval FrankrijkIndo-China) we1 heel erg typisch. Zou ons land dezelfde ervaring hecben opgedaan, als wij een hoog ontwikkeld gevoel van eigenwaarde hac'den bezeten? Als wij bijv. rotsvast besloten waren geweest, om alle Marshall-hulp te laten lopen en alles en alles te riskeren, liever dan ons in de wielen te later rijden? "Wij geven toe: de vraag is moeilijk te beant woorden en ons landje is niet zo groot als Frankrijk. Maarzelfbewuste kleintjes, die weten wat zij willen, hebben vaak een grotere invloed dan hun materiële kracht en grootheid eou doen vermoeden. Piloot gedwongen koers te wijzigen Met een revolver in de rug zette een Joegoslavisch piloot gisteren in Graz in Oostenrijk, zijn passagiersvliegtuig aan de gïond, mijlen verwijderd van zijn officiële bestemming, de stad Lubljana in Joegoslavië. Zes van zijn elf passagiers, die in Zagreb waren ingestapt, bleken een plan te hebben opge vat buiten het bereik van Tito's scepter te komen, en (als eerste etappe op nun vlucht) naar Oostenrijk uit te wijken. VIER ONGELADEN REVOLVERS. Om te laten zien, dat het hun me nens was, kwamen vier ervolvers voor de dag, waarvan er een in de rug van de piloot werd geplant ter wijl de overigen hun sombere loop op de rest der bemanning en de vijf mede-passagiers richtten. (De gezag voerder liep later, voor hij weer uit Graz mocht vertrekken, rood aan van woede, toen hij vernam, dat ^Jle re volvers ongeladen waren geweest). Zo werd de piloot dan gedwongen Op ongeveer veertig K.m. van Los Angeles in Californië is Vrijdag een 1 visum hadden kunnen krijgen. tweemotorig passagiersvliegtuig met 29 inzittenden neergestort. Allen kwamen om het leven. Het toestel was tegen een 300 me ter hoge heuvel opgevlogen en ver volgens in een kloof terecht geko men. Het toestel behoorde aan een par ticuliere luchtvaartmaatschappij, de North Continent Airline", die sinds 1946 met vijf vliegtuigen ongeregel de diensten uitvoert. De Amerikaanse regering heeft de maatschappij een vliegverbod van dertig dagen opgelegd. Ongelukken met straalvliegtuigen Sedert het begin van dit jaar is in de Engelse pers melding gemaakt van het verongelukken van negentien straalvliegtuigen van de R.A.F. Ver ongelukt zijn dertien „Meteoor"- straaljagers, twee „Vampires", drie „Canberra's" en een viermotorige „Valiant'-straalbommenwerper. In to taal zijn bij deze ongevallen dertien j personen om het leven gekomen, al-1 dus meldt de Daily Telegraph". Hier- onder zijn niet begrepen de ongeval len met straalvliegtuigen van de Brit se marine. Een aantal ongelukken op vliegvelden var de R.A.F., waarbij geen slachtoffers te betreuren vie len, is mogelijk onvermeld gebleven, zo voegt het blad er aan toe. Luchtmaarschalk sir Thomas Wil liams, inspecteur-generaal van de R. A.F. heeft eert speciaal onderzoek naar deze ongelukken ingesteld. Dit onderzoek is nu gesloten, aldus meldt een luchtvaart-correspondent van de „Daily Telegraph". Het ministerie van luchtvaart heeft Woensdag mee gedeeld, dat nog geen bijzonderheden bekend gemaakt kunnen worden. v DINSDAG ATOOMONTPLOFFING TE LAS VEGAS Dinsdag a.s. tussen 18 en 19 uur Ned. tijd zal, wind en weder die nende, te Las Vegas een atoomont ploffing plaats vinden, aldus maakt de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie bekend. Dit is 'de eerste keer, dat de com missie datum en uur van een atoom ontploffing bekend maakt. Als re den hiervoor wordt opgegeven de uitgebreide publiciteit, die men door pers, radio en televisie aan deze proef wil geven. van zijn koers af te wijken en in Oostenrijk te landen. Daar snelde onmiddellijk de Oostenrijkse politie en Britse militaire politie toe, die de vluchtelingen in bescherming namen. Toen een sergeant van de Britse M.P. ook nog gedienstig de koffers van de vluchtelingen uit het toestel wilde halen, vond hij een kordate stewardess op zijn pad, die hem de toegang ontzegde met de medede ling, dat het vliegtuig ex-territo riaal gebied was. Zij weigerde de koffers uit te laden en de sergeant $ag verder maar van zijn voorne men af. Het vliegtuig werd vrij spoedig weer vrijgegeven en zette toen met de vijf overige passagiers koers naar Lubljana. De vluchtelingen bleken twee broers, Mariancpe en Johann Niko- lajev, te zijn, die de Canadese natio naliteit bezaten, maar geen uitreis- Zij waren vergezeld van hun moeder en hun 13-jarig zusje, beiden in het be zit van Canadese immigratiepaoie- ren, hoewel zij geen Canadese staatsburgers waren. (De vader van het gezin bevindt zich reeds in Ca nada). De be:'de overige vluchtelingen wa ren de Joeeoslaaf Josef Bokic en de advocaat Nikola Mroyovic. En tot slot van dit verhaal de le zing van de Joegoslavische lucht vaartmaatschappij „Het vliegtuig heeft door slechte weersomstandigheden van zijn koers moeten afwijken. Zes passagiers wa ren zo overstuur, dat zij het vlieg tuig in Graz hebben moeten ver laten". Commentaar van de Britse autori- Het prachtige voorjaarsweer, dat in korte tijd de vruchtbomen hun bloesempracht ten toon heeft doen spreiden, schenkt de huisvrouwen volop gelegenheid de voorjaarsschoonmaak buitenshuis te verrichten. Een gecombineerd bloesem- en schoonmaaktalereeltje in de omgeving van Goes. teiten in Graz: „Nonsens". Later verstrekte de Joegoslavische regeringsvoorlichtingsdienst in een commentaar-loos communiqué de juiste lezing van het incident. NEDERLANDSCHE CREDIETBANK N.V. HOOFDKANTOOR Keizersgracht 507-511 Amsterdam c^os BIJKANTOREN: Hoorn Alkmaar Con Hulst Breda 'i Gravenhage Kerkrade Delft Haarlem Nijmegen Eindhoven Heer/en Purmtrend Venray 16 CORRESPONDENTSCHAPPEN Roermond Roosendaal Rotterdam Tilburg Utrecht CORRESPONDENTSCHAP: STATIONSSTRAAT 36 ALPHEN i/d RUN. TEL. K 1 720.2363 Ridgway genoemd De secretaris-generaal van de NATO, Lord Ismay, sprak gisteren de hoop uit, dat de Noordatlantisohe Raad 28 April bijeen zal komen om een van zijn leden te verzoeken een opvolger voor generaal Eisenhower te benoemen. Hij had officieel nog geen mede deling ontvangen van de aanbeve ling dër Amerikaanse stafchefs om generaal Ridgway als Atlantisch op perbevelhebber aan te wijzen. Wel ingelichte militaire kringen te Parijs geloven, dat Ridgway de plaats van generaal Gruenther heeft ingenomen als waarschijnlijkste opvolger van IN JAPAN NOG SLAVERNIJ. Tussen Juli 1950 en Jul^ 1951 zijn n Japan 1.579 slaven verdocht, van vie er 674 onder de achttien jaar varen. Nog altijd is het gevaar groot De Verenigde Staten verkeren „nog steeds in dodelijk gevaar" van Sow jet-agressie, aldus heeft president Truman op een bijeenkomst van oudstrijders in Washington verklaard. Hij drong er bij de oudstrijders op aan, te helpen pogingen in het Congres om op fondsen voor herbe wapening en steun aan het buitenland te 'bezuinigen, af te wenden. In het bijzonder viel Truman het Huis van afgevaardigden aan. „Zij zeggen niet, bezuinig op productie van straalvliegtuigen of tanks of op het aantal soldaten", aldus de pre sident. „Zij nemen niet de verant woordelijkheid door te zeggen, waar en hoe we onze nationale verdedi ging dienen te verzwakken. Zij wil len bezuinigen en niet lastig gevallen worden met bijzonderheden. Moge lijk zullen zij later, na de verkiezin gen, meer geld beschikbaar stellen." ,Onze nationale verdediging kan de uitgaven voor nationale beveili ging kunnen wij al het werk, dat wij op dit punt tot op heden hebben verricht om een derde wereldoorlog te voorkomen, weer ongedaan ma ken...." aldus de president. Truman zei, dat dezelfde gevaar lijke en vernietigende aanvallen wer den gedaan op het programma voor militaire hulp en economische bij stand aan de bondgenoten van de Verenigde Staten. Als de V.S. in ge breke zouden blijven deze bondge noten te helpen, zou het "bij een echter niet op de politiek wachten", aanval op de vrije wereld mogelijk aldus Truman. Hij zei, dat als de door het Huis aangebrachte bezuini gingen door het Congres zouden wor den aangenomen, het opgestelde schema in de war zou komen en contracten ingetrokken zouden moe ten worden. „Als wij bezuinigen op de gehele last van tegenstand bieden alleen moeten dragen. „Wij kunnen niet verwachten, dat andere landen aan de zijde der vrij heid zullen strijden, tenzij zij de eco nomische en militaire kracht daartoe bezitten", aldus Truman. Eisenhower. Reeds hebben de Ver. Staten, naar Reuter eerder op de dag vernam, de NATO-landen informeel over Ridgway's benoeming gepolst. De aanbeveling is volgens de „Daily Mail" overal gunstig ontvangen. Naar verluidt, heeft generaal Eisenhower echter bij Washington generaal Gruenther aanbevolen, om dat deze over een gedetailleerde ken nis van de NATO-organisatie be schikt. Lord Ismay verklaarde, dat hij de kwestie van een opvolger nog niet met Eisenhower gesproken heeft. Gruenther zelf, die gisteren in de V.S. arriveerde, heeft verklaard, dat hij „zeer verheugd" zou zijn, onder Ridgway te dienen en dat hij „als soldaat alles zou doen, wat het leger hem opdroeg". Volgens de aanbeveling der Ame rikaanse stafchefs zou generaal Mark Clark, thans opperbevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten, generaal Ridgway in Tokio opvolgen, terwijl generaal Gruenther, hoewel hij nog enige tijd in Europa zou blij ven, later naar Amerika zou terug keren om daar Mark Clark's plaats in te nemen. De overstromingen in de V. S. Reusachtige transporttoestellen van het Amerikaanse leger brengen bed den. dekens, medicijnen, levensmid delen en electrische generatoren en ander materiaal naar de overstroom de gebieden van de Missouri, terwijl duizenden soldaten en burgers zwoegen om de rivier binnen de dij ken te houden. De mannen op de dijken stonden gisteren tot aan hun knieën in het water, dat een peil van 10 meter bo ven het gebruikelijke bereikte. Af delingen van het leger doen de ron de in de verlaten steden en dorpen cm tegen plunderen te waken. De kistdammen en opgehoogde dijken begaven het haast onder het ge wicht van de ontzaglijke watermas sa's, die elk ogenblik dreigen door to breken. Bij de tweelingsteden Omaha (Ne braska) en Council Bluffs (Iowa) kwam het water 9 meter boven de normale stand. De overstromingen dreigen zich over twaalf staten uit te breiden, nu de sneeuw op de ber gen begint te smelten. Wa ar Oost en West elkaar ontmoeten jpRECIES ZES-EN-VEERTIG JAAR nadat San Francisco door dc grote aardbeving vernietigd werd, zijn koningin Juliana en prins Bernhard ontvangen in het stadhuis, dat een van de weinige gebouwen is die des tijds gespaard zijn gebleven. De koningin zeide de kust van de Pacific en San Francisco te zien als een unieke plaats, waar mogelijk eens Oost en West elkander zullen ontmoeten. de die aan dirigent Jack Ross, die de band in het stadhuis zou leiden. Da gen lang repeteerden Ross en zijn or kestleden het Wilhelmus en ten laat ste zeide hij: „Als Hare Majesteit binnenkomt, man, wees ervan over tuigd dat ik haar van louter verba zing achterover laat slaan". De koningin is op haar benen blij ven staan, maar het volkslied klonk werkelijk niet slecht. Burgemeester Robinson sprak het koninklijk paar toe ten overstaan van een grote menigte, die in de koepel hal van het stadhuis verzameld was. Hij zeide: „Wij hier in San Francisco, de toegangspoort tot de uitgestrekte gebieden van de Pacific, kennen de heldhaftige en inspirerende rol, wel ke in de oorlog van de Pacific is ge speeld door de schepen, die de Ne derlandse vlag voeren. Het indruk wekkende en belangrijke aandeel, dat uw land in de gezamenlijke overwin ning heeft gehad, is niet zo wijd be kend als het zou moeten zijn. In de harten van degenen, die dit aandeel wel kennen, rijst echter steeds weer een eresaluut, telkens wanneer van Nederland of uw volk sprake is. Uit de grond van ons hart danken wij u voor uw bezoek, omdat wij daarin zien, dat de geweldige kracht van de Nederlandse aard thans ten volle tot gelding zal komen bij de heilige wed loop om een vrede met ere voor de volkeren der wereld". „INGEVROREN" VERDEELDHEID. Na de officiële ontvangst te San Francisco, welke stad voor het eerst een regerend vorst ontving, heeft koningin Juliana, een rede gehouden voor de „Commonwealth Club". De koningin sprak over de huidi ge verdeelde wereld en de verschil lende mensengroepen, die van elkaar gescheiden zijn als waren zij „stijf ingevroren^'. „Het schijnt menselij kerwijs gesproken onmogelijk deze groepen tot elkaar te brengen. Doch de gedachte van de grote menselijke gemeenschap is altijd op de achter grond aanwezig. Gezien tegen dez«» achtergrond van het 0emeen£chappe- lijke lot van één planeet tekenen strijd en oorlog zich steeds meer af als een dwaasheid. Strijd en oorlog dat is ondenkbaar tussen de staten onderling van de Verenigde Staten van Amerika ondenkbaar in deze tijd in West-Europa en tussen de Amerikaanse en West-Europese lan den. Eenmaal zal he. niet meer kun nen voorkomen tussen de grote poli tieke groeperingen van deze wereld. Het uiterste wordt van ons allen ge vraagd om de wereld te redden", al dus koningin Juliana. HET KLONK NIET SLECHT. San Francisco is er trots op, het Wilhelmus op de juiste wijze ge speeld te hebben. Een der dagbladen schrijft hierover: ,,Toen de koningin begroet werd te Washington, was ze kennelyk niet erg in haar schik met de wijze, waarop haar volkslied door de militaire kapel werd gespeeld. De Nederlandse ambassade in Wash- w ington stelde zich daarop in verbin- j ding met het consulaat, zond muziek! waar San Francisco, zowel partituren i Als de bodem reeds zichtbaar is, als gramofoonplaten, en overhandig- I komt zuinigheid te laat. „DE STUNT VAN DE DAG". Prins Bernhard haalde Vrijdag dc „stunt van de dag" uit door zich mid den in de stad te laten ophalen door een helicopter met straalaandrijving en naar de luchthaven te vliegen, waar hij met een ander type hef- schroefvliegtuig vloog. Hij kwam daardoor te laat op de receptie voor Nederlanders ini het Fairmont hotel, waar de koningin intussen onver moeid bezig was twaalf honderd handen te drukken. Later op een receptie van de ge meente voegde zij daar nog eens vier honderd handen aan toe. Zaterdagochtend acht uur. dat is vijf uur 's middags Ned. tijd, vertrekt het koninklijke paar per vliegtuig naar Los Angelos. Smokkelende bezettingstroepen Belgische beCettingstroepcn in Duitsland hebben in de afgelopen jaren koffie en sigaretten gesmok keld voor een waarde van tientallen millioenen guldens. Het socialisti sche blad „Westdeutsche Neue Prcs- se" weet te melden, dat het schan daal een zodanige omvang heeft aangenomen, dat er tussen de Belgi sche en Westduitse regeringen over wordt gesproken. Volgens de Westduitse minister van financiën kost de uitgebreide smokkelhandel door leden van de geallieerde bezetting zijn regering een slordige driehonderd millioen gulden aan gederfde accijns. De meeste smokkelzakcn, die de Westduitse autoriteiten tot dusver hebben achterhaald, waren door bur gers uit de streek van Aken op touw gezet. Van Westduitse zijde is het ver zoek gekomen, de geallieerde strijd krachten voortaan te onderwerpen aan de Westduitse douanevoorschrif ten, zodra het bezettingsstatuut wordt opgeheven.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1