S)e CaidèeSoii/tci/nt Michigan was'n hoogtepunt in koninklijke reis Ere-doctoraat in Ann Arbor JCaningin Juliana &peett aiyeC aue*ötKami(iyen in de VS. Weer een gifmengster in Frankrijk Grotten geven hun geheimen prijs Jioviettje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 18 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12565 Koningin genoot van spontaan enthousiasme Papcngracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 ZONDERLING ELFTAL |7R zijn in den lande bijna 30 kiesco- mité's opgericht, welke zich tot taak stellen de groslijststemming voor de Tweede Kamer-fractie der K.V.P. te beïnvloeden. Dit aantal is, vergeleken bij vori ge verkiezingsronden bijzonder groot en getuigt van een bijzonder leven dige belangstelling voor de stemming van a.s. Zonda*g. Men zou zich derhalve over deze plotselinge lente-bloei van kiescomi- té's kunnen verheugen, indien niet de keerzijde er van was, dat deze losse bloempjes de sierlijke en zorgvuldige rangschikking van de door de Ver- kiezingsraad opgemaakte ruiker in de war kunnen sturen. Het is reglementair geoorloofd voor candidaten kiescomité's op te rich ten, maar er schuilt wel enige demo cratische overdrijving en democrati sche onmacht in, wanneer op de voor lopige candidatenlijst zulk een storm loop wordt ondernomen als nu in den lande het geval is. Zo'n candidaten lijst is eerst in het Partbij bestuur besproken, daarna door de Verkie- zmgsraad opgemaakt, daarna door de Kring-adviescommissies bestudeerd en herzien en tenslotte bijna ten overvloede volg4 dan nog het re ferendum van alle leden. Het partijbestuur bestaat uit ver trouwensmannen, de verkiezingsraad uit andere vertrouwensmannen, de kring-adviescomrnissies bestaan uit wéér andere vertrouwensmannen, maar men toont al weinig vertrou wen in deze vertrouwensmannen als men met zo'n groot aantal kiescomi té's komt opdagen, welker bedoeling is het drievoudig advies te doorkrui sen. Mochten al de kiescomité's voor de candidaten van hun persoonlijke voorkeur het doel bereiken, dan kon de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer er wel eens heel anders uit gaan zien, als de vertrouwensmannen na rijpe overweging hadden gepland. Men is geheel vrij om de candidaten, waaraan men zijn hart heeft verpand, een „zetje" omhoog te geven. Voor sommigen schijnt er bovendien iets aantrekkelijks in te zitten, juist niet het advies te volgen, ook al is dat ad vies een redelijk en weloverwogen raadgeving. Bij deze algemene raadgeving immers is niet een bepaalde kring of een be paald gewest, of een bepaalde groep of stand in ogenschouw genomen, maar de samenstelling van de Twee- ei e Kamer-fractie haar geheel welke zo goed mogelijk een afspiegeling moet zijn van het Katholieke Neder landse volk en de vele vraagstukken moet aan kunnen, welke aan het par lement tegenwoordig ter behandeling worden voorgelegd. Wanneer in een kieskring te ver wachten is, dat er 2 of 3 candidaten (waarvan een kwaliteitszetel!) op het „lantheerlijk kussen" komen te zitten, kunnen op die ene of twee zetels niet alle standen aanspraak ma ken. Om alle standen en gewesten toch aan bod te laten komen is overleg mét en overzicht van de andere kies kringen nodig. Dit overleg en dat overzicht is de taak geweest van de boven opgesomde trits van vertrou wensmannen, die dat complimen tje mag hun gerust gegeven worden haar taak zeer nauwgezet hebben vervuld. De bedoeling van het 'ad vies is dat in de ene kieskring een arbeider en een middenstander, in een andere kieskring een landbouwer en een groot-werkgever worden ge kozen, zodat alle kieskringen in het lands-geheel te zamen gevoegd een all round vertegenwoordiging wordt verkregen. Gaat men nu de samenstelling van ons Kamer-tal doorkruisen, dan is de verwachting geheel niet denkbeel dig, dat er om een vergelijking met de sport te maken een elftal ont staat met 3 keepers, 7 backs en 1 voorhoede-speler, hetgeen maar een zonderling elftal is. We hebben niet veel verstand van sport, maar een dergelijke elftal-sa- menstelling lijkt ons weinig kans bie den op het kampioenschap. Zouden de supporters van een voetbalclub, die, in strijd met het advies en de opstelling van de elftalcommissie, een dergelijk eenzijdig team afdwin gen, hun vereniging een dienst bewij zen? Men heeft in de K.V.P. de volle vrijheid een vrijheid, welke in de meeste andere politieke partijen niet gegeven wordt invloed ten goede uit te oefenen op de candidatenlijst. Dit „ten goede'' beziet iedereen op zijn eigen wijze. Maar op welke wij ze men het ook bekijkt, men zal, wil men verantwoord stemmen, daarbij uit moeten gaan van het landsbelang en vertrouwen moeten schenken aan de adviezen der vertrouwensmannen, die zo heten omdat de kiezers zelf hun het vertrouwen hebben geschon ken. De groslijst-stemming van a.s. Zon dag is voor een evenwichtige samen stelling van het KVP.-team van groot belang. Moge ook de uitslag ervan evenwichtig zijn. V De 10-jarige H. G. uit de Mar grietstraat te Eindhoven is achter het vogel- en dierenpark „Animali" in een kuil geraakt en voor de ogen van zijn moeder verdronken. Vandaag te San Francisco Koningin Juliana heeft gisteren het ere-doctoraat in het civiele recht ont vangen van de universiteit van Michigan te Ann Arbor. De plechtigheid, welke gehouden werd in de grote hal van de „Rachkam Graduate School", was het hoogtepunt van het koninklijk bezoek aan de staat Michigan. De president van de universiteit, de heer Harlan Hatcher, zeide in zijn toe spraak, dat deze bijzondere zitting werd gehouden ter ere van het konink lijk paar van een land, waarmede Michigan jarenlang zeer nauwe banden van vriendschap onderhoudt. De universiteit in het bijzonder is trots op haar banden met Nederland. De universiteit die in 1817 gesticht werd door de staat Michigan heeft in de loop der jaren grote steun ondervonden van burgers van Nederlandse afkomst. REDE VAN DE KONINGZN. H. M. de Koningin heeft ter gele genheid van deze aanbieding van het doctoraat een rede gehouden. „Met de aanbieding van deze graad van doctor in de rechtswetenschap pen, zeide zij, hebt ge mij een bij zondere eer bewezen, waar ik ten zeerste dankbaar voor ben. Ik zie er een eerbewijs in, dat ge niet alleen aan mij als persoon verleent, maar door mij ook aan het Nederlandse volk. Ik aanvaard het met grote dankbaarheid als een teken van de levendige vriendschap, die bestaat tussen onze twee volkeren." „Wetenschap opent grote moge lijkheden en rust de mensen toe met machtige wapenen. j Geleerden, in het bijzonder in die vakken die de natuur onderzoeken, zijn er zich van bewust, dat zij tas tend hun weg zoeken door een oer woud van nog onbekende feiten. Al Koninklijk bezoek aan Callfornlë K. m INDONESIë MAG DAT NIET ZIEN. De nog altijd talrijke en over het algemeen sterk aan het Vorstenhuis gehechte Nederlandse gemeenschap in Indonesië zal althans voorlopig geen filmjournaals kunnen zien van het koninklijk bezoek aan Ame rika bericht de „Volkskrant". De In donesische filmcensuur heeft de voor het wekelijv/s journaal gemaakte spe- het wekelijks journaal over de reis heden afgekeurd. Te verwachten is, dat ook de Amerikanse filmreporta ges van dit bezoek bijvoorbeeld die van het Fox Movietone v/orden verboden. Formeel is wél een herkeuring van de Polygoon-reportage mogelijk, maar die zou hoogstens over drie maanden tegemoet gezien worden. De Indone sische filmcensors hebben namelijk een grote achterstand in het keuren van allerlei aanvankelijk verboden films, die uit het buitenland zijn in gevoerd. wat zij vinden kan hetzij een moge lijke weldaad, hetzij een potentieel gevaar voor de menselijke samen leving blijken te zijn, ofwel beide tegelijk. De mens weet, dat hij vertegen woordigend is voor het leven en niet voor de dood. Zijn macht te opteren voor het leven is de voornaamste macht die hij heeft op zijn simpele pelgrimstocht van de wieg naar het graf. Op een zeer zonderlinge manier lijkt de mens, tegen zijn eigen we zen in, vaak de dood in plaats van het leven te vertegenwoordigen. Nu, in onze tijd, wordt de keus tu. sen de twee uitersten acuut voor iedere verantwoordelijke voorman op het gebied der wetenschap, zowel als voor hen, die leiding geven op an dere gebieden. Zij zijn allen op zoek, ieder van uit hun eigen hoek, naar het verlossende antwoord. In deze verlichte en levende sfeer van de geest, houdt de mens op de almachtige meester van de stoffe lijke wereld te schijnen, waar hij zo verschrikkelijk faalt. Wij mensen hebben in feite geen almacht over leven en dood wij kunnen dit in alle ootmoed erkennen. Het is ons echter wel gegeven, de vlam van het leven aan te wakkeren." NAAR SAN FRANCISCO. Gistermiddag hebben H.M. en de Prins Michigan vaarwel gezegd en zich per vliegtuig naar San Francis co begeven. Om negen uur 's avonds plaatselijke tijd (hedenmorgen vijf uur Nederlandse tijd) kwam het ko ninklijk paar daar aan. Het koninklijk bezoek aan Michi gan waarvan de dag in Grand Ra pids wel het hoogtepunt vormde, heeft zich door een grote sponta neïteit gekenmerkt. Hoewel het koninklijk paar ver moeid is na het uiterst zware pro gramma, dat aan ieder die deze reis volgt de hoogste eisen stelt, hebben de koningin en de prins met volle teugen genoten van de overgave en het enthousiasme waarmede vooral het Nederlandse deel der bevolking van Michigan de ontvangst had voor bereid. Koningin vloog over overstroomd gebied H.M. de Koningin en prins Bern- hard hebben tijdens hun vlucht van Detroit naar San Francisco gisteren een deel gezien van de overstroomde gebieden. Onmiddellijk na aankomst verzond het koninklijke paar een telegram aan president Truman met de volgende inhoud: „Nu wij over een deel der overstroomde gebieden zijn gevlogen op onze weg naar San Francisco voelen wij ons gedwongen tegenover u uitdrukking te geven aan onze sympathie en medegevoel over deze verschrikkelijke ramp, die zoveel leed en ongeluk veroorzaakt heeft en nog veroorzaakt. Wij zen den een boodschap van hartelijk gevoelde symapthie aan ieder van de zeven gouverneurs; met wie gij in Omaha een conferentie hebt ge houden". Het telegram was getekend „Juliana" en „Bernhard". Het telegram aan de gouverneurs luidde als volgt: „Wij in Nederland weten uit eigen ervaring al te wel hoe ernstig het leed voor de slacht offers van dergelijke overstromingen is. Daarom is ons gevoel van mede leven met de burgers van uw staat, die getroffen zijn door deze ver schrikkelijke ramp, des te dieper en ernstiger". JHR. VAN STARKENBORGH MOEST NAAI. PARIJS. Het ministerie van buitenlandse za ken deelt ons mede, dat jhr. mr. A. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zich genoodzaakt heeft gezien zijn reis in de Verenigde Sta ten als groot-officier in het gevolg van Hare Majesteit voortijdig te onder breken in verband met zijn werk zaamheden in de NAVO. Deze organisatie is thans te Parijs gevestigd: zij zal zich binnenkort be zig houden met uitwerking van de verhouding Europese Defensie Ge meenschapNAVO. Jhr. van Star kenborgh is inmiddels te Parijs aan gekomen. Engelse invoerquota zijn teleurstellend Dezer dagen voert een Engelse de legatie in Den Haag besprekingen voor een handelsaccoord tussen het Britse rijk en Nederland. Intussen zijn reeds lijsten bekend geworden met invoerquota uit de lan den van de O.E.E.S. Over deze quota kan, blijkens in Den Haag ontvangen inlichtingen, niet worden gediscus sieerd. De omvang ervan wordt door de Nederlandse handel en industrie te leurstellend geacht. Beziet men de lijst met voor Ne derland belangrijke producten, (bloembollen, zuivelproducten en eieren staan er niet op vermeld), dan blijkt dat Engeland zijn invoer in het tweede halfjaar 1952 met 70 tot 75 percent gemiddeld verminderen zal in vergelijking tot 1951. Tijdens haar bezoek aan het gereconstrueerde Thomas Edison laboratorium in Greenfield Village probeert Koningin Juliana een kopie van het orgel te bespelen, dat door President Roosevelt destijds aan Edison ten geschenke werd gegeven. Edison's medewerkers plachten in de weinige ogenblikken van ontspanning gedurende hun arbeid bij het orgel liederen te zingen. Verdachte sterfgevallen Men weet niet, of Marthe Raymond, een 67-jarige dienstbode te Galan in de buurt van Lourdes alleen maar „het boze oog" heeft, of dat haar naam in de sinistere rij der Franse gifmengsters bijgeschreven moet wor den. Aldus meldt de Parijse corres pondent van de „Volkskrant". De po litie is dezer dagen begonnen met haar op te bergen, nadat uit het tehuis voor bejaarden in Galan drie verdachte sterfgevallen gemeld wer den. In veertien dagen tijds stierven daar drie dames, die aan de zorgen van Marthe toevertrouwd waren. Bij het nagaan van het verleden dezer dienstbode bleek de gendarmerie bo vendien, dat zij in de loop der laat ste jaren voornamelijk op pastorieën werkzaam was en dat minstens twee van haar pastoors onder bevreem dende omstandigheden overleden zijn. Op 1 Maart kwam Marthe Ray mond in dienst in het tehuis voor ouden van da'en te Galan. Ze werkte er eerst als dienstbode. Maar zodra moeder overste enkele bejaarde da mes aan haar zorgen overliet, begon de misère. Madame Anne Gali stierf onder zware krampen, twee dagen nadat de nieuwe ziekenoppaster aan haar bed toegelaten was. Wat later was de beurt aan Mme Philomène Peyronnec en Mme Fite. Het vreemde is, dat de overste van het tehuis de nieuwe verpleeg ster al na het eerste sterfgeval, dat haar verdacht voorkwam, door een psychiater had laten onderzoeken. Nog vreemder is dat Marthe Ray mond, na een ongunstig rapport, weer haar werk kon hervatten. Hoe het zij, de zestig verpleegden van het asyl kwamen in beroering en toen de politie hier de lucht van kreeg de carrière van Marthe onder de Brand in Japanse stad In de Japanse kuststad Tottori, 500 km. ten Westen van Tokio, heeft een grote brand gewoed. Vijfduizend hui zen zijn een prooi der vlammen ge worden. Circa 200 personen zijn ge wond en 61.000 dakloos. De brand werd veroorzaakt door oververhitting van een electrische boor, die ge bruikt werd om een boom te doorbo ren. Er sloegen vlammen uit de ma chine en zo geraakte het nabijgele- 'gen woud in brand. Na 11 uur was de brand bedwongen. De gezwollen Mississippi dondert mèt toenemende kracht over de dam be neden de St. Anthony waterval. Steeds grotere oppervlakten komen onder water te staan. In de afgelopen week verdrievoudigde de hoeveelheid water, welke de Mississippi hier afvoert, in drie dagen en nog steeds houdt de was aan. De bovenste foto toont het bruisende water van de Mississippi over de dam van de St. Anthony waterval. Op het beeld daaronder staat een van de vele groepen boerderijen, welke nabij Minnesota geheel in het water staan. De huizen zijn geheel verlaten en de verbindingen zijn verbroken. Toen deze opname gemaakt werd stond het water in de huizen anderhalve meter hoog en nog steeds bleef het stijgen. Uit het stenen tijdperk 'n Jeugdige Fransman, die in gezel schap van drie kameraden bezig was met het onderzoeken van een grot, zwom een dezer dagen een onder gronds meer over en kwam terecht miden in het stenen tijdp'-rk. Hij vond er de resten van driehonderd menselijke wezens, die ten minste drieduizend jaar oud moeten zijn. Aldus meldt het Alg. Dagblad. Hoewel de vonds nog onderzocht moet worden, is men ervan over tuigd dat het een van de belangrijk ste ontdekkingen is die er ooit zijn gedaan op dit gebied. De grot ligt in Zuidoost-Frankrijk, niet ver van Millau. De ingang werd ontdekt door Adrien Joly, een bos wachter die een jeugdige grotten- onderzoeker, Charles Frayssignes, waarschuwde. binnen, gewapend met een zaklan taarn. Ver was hij nog niet doorge drongen, toen hij voor een ijskoud meer kwam te staan, dat hij moe dig overzwom. Aan de andere oever vond hij een hoge onderaardse gang, bezaaid met beenderen. Een paar daarvan bracht hij naar deskundigen, die er een geweldige belangstelling voor toonden. Een poosje later ging Frayssignes weer, maar nu volledig uitgerust. Hij volgde de gang en betrad achtereen volgens twee grote ruimten waarvan de bodem eveneens met beenderen en fossielen bezaaid was. Hij vond er beenderen van mensen, maar ook van grote dieren, o.a. van de grote holenbeer, die ongeveer achtduizend jaar geleden nog door de Europese gebergten zwierf. Op de wand van de grot heeft Frayssignes ook houtskooltekeningen gevonden, die echter nog moeten loupe nam, begon het volk der Py reneeën zijn hart te luchten. De voorlopige balans van „het boze oog" van deze verontrustende pastoorsmeid, of van haar vergifti gingspraktijken, bestaat behalve uit de drie verpleegden van Galan uit een ganse serie geestelijken uit de omgeving. Haar eerste slachtoffer zou, volgens het onderzoek, pastoor Abadie, de ouré van Maubourguet, geweest zijn, die in 1938 tijdens de catechismus plotseling doodbleef. Ook op andere pastorieën in de buurt volgde op haar komst steevast een begrafenis. JZi politie heeft deze ongeluks vrouw veiligheidshalve gearresteerd voornamelijk op verklaringen van de overste van het gesticht te Galan, die uit haar mond verklaringen hoor de die op sadisme wijzen. Het ge recht is met de opgravingen der lij ken begonnen. Malan zet door De Zuidafrikaanse minister van Economische Zaken, E. H. Louw, heeft gisteren aangekondigd, dat de wet, die aan de rechterlijke macht de bevoegdheid ontneemt wetten aan de grondwet te toetsen, zeer spoedig zal worden ingediend. Hij deed tegelijkertijd een felle aanval op de oppositie. De vorming van een „verenigd democratisch front" (welke door oppositieleider Strauss is aangekondigd) van de Verenigde Partij, de socialistische partij en het Toorts Commando (oud strijdersorganisatie), dat zich ten doel heeft gesteld „een democra tische regering in het zadel te bren gen", noemde Louw een poging om de aandacht af te leiden van onder linge onenigheid in de Verenigde Partij. Hij gispte de oppositie over het feit, dat zij bij het begin van het be grotingsdebat de regering had aan gevallen over haar weigering, zich bij de uitspraak van het Hof van Appèl over de Kieswet neer te leg gen. „Gij hebt daarmede duidelijk ge toond, niet te verlangen naar een bespreking van onze economische omstandigheden. Uit financieel en economisch oogpunt is Zuid-Afrika de sterkste schakel in het sterling- gebied en tweemaal is op ons land een beroep gedaan, bij te springen. Maar het ziet er naar uit," zo besloot de minister bitter, „dat de regering weinig dank oogst met het verlenen van hulp aan Engeland. SOCIALISTEN BERADEN ZICH. De Westduitse socialistische partij heeft een uitnodiging voor bespre kingen met Britse en Franse socialis ten in Bonn op 27 April aangenomen. In het bijzonder zal gesproken wor den over Europese verdediging en Duitse herbewapening, aldus is Don derdag in Londer bekend gemaakt. ACHESON NAAR BONN. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, zal „vrijwel zeker" in Mei naar Bonn komen om het geallieerd-Duitse „vredescontract" te tekenen, zo werd gisteren door een hooggeplaatst Ame rikaanse woordvoerder meegedeeld. Frayssignes ging de grot alleen worden onderzocht. Al ontbreekt de kracht, zo is noch tans de wil te prijzen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1