3)e Ccid6e(Soii^cmt In Grand Rapids leek het wel Koninginnedag 9 Hollandse dag In Holland was de koningin thuis „Koningin Juiiana-dagen" Met ciicuöJhuuietyk te Maasiiicfit Stient^miefhaaiten maai ptiti&eAAen Ook Amerikaanse garanties overwogen Ter versteviging van Europese Verdedigings Gemeenschap Jiameitje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 17 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12564 in Holland-Michigan KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Amerikaanse Nederlanders voelden hun hart open gaan jC*NKELE DUIZENDEN NEDERLANDERS of liever enkele duizenden Amerikanen van Nederlandse afkomst, hadden zich Woensdagmiddag verzameld voor het Pantlind Hotel in Grand Rapids om koningin Juliana en prins Bernhard, die zij nog steeds beschouwen als hun Koningin en hun Prins, een onvergetelijk welkom toe te roepen in deze stad, waar een derde van de bevolking Nederlandse namen draagt. De Koningin en de Prins kwamen omstreeks tien uur met een Constellation van het leger op het vliegveld van Grand Rapids aan. Het was een ietwat schuchtere ontvangst, die eerste begroeting van het koninklijk paar; de meesten van hen, die naar het vliegveld waren gekomen, hadden noch de Koningin noch de Prins ooit gezien. lantaarnpalen, auto's en de bewoners zelve rijkelijk met oranje gedrapeerd, EEN KONINGIN JULIAN A- LEERSTOEL. Er heerste onder de enorme mas sa mensen, verzameld op het Kent County-vliegveld, een soort gespan-' nen sfeer, welke zich echter spoedig ontlaadde, toen Koningin en Prins zich ongedwongen langs hen begaven. Er waren erewachten) van padvinders en padvindsters in kleurrijke uni formen en natuurlijk de in blauw en geel geklede charmante „majoret tes", die haar staven vaardig han teerden. Een lange stoet van auto's begaf zich hierop naar het Calvijn-College. Op dit college werd op deze dag een leerstoel hernoemd naar konin gin Juliania. In de aula van het colle ge sprak president Spoelhof de Ko ningin toe: „Wij beschouwen deze ge beurtenis als een van grote betekenis voor deze academie. Deze bijeenkomst bevestigt de band welke het heden van het college verbindt met zijn geestelijke en culturele verleden in de geschiedenis van Nederland. De heer Spoelhof deelde ten slotte me de, dat ter gelegenheid van het ko ninklijk bezoek besloten is de leer stoel ini de Nederlandse taal en let terkunde te herdopen in „The queen Juliana chair of the language and culture of the Netherlands". De Ko ningin antwoordde in een korte ge- improviseerde toespraak. HET WAS ORANJE-BOVEN. Na deze plechtigheid begon de offi ciële intocht in de stad, die veel weg had van een middelgrote Nederlandse plaats op Koninginnedag. Overal vani de daken woeien Nederlandse en Amerikaanse vlaggen, waren bomen, De pers kan het niet bijhouden De journalisten, die de tocht van koningin Juliana en prins Bernhard door de Verenigde Staten volgen, le veren thans nagenoeg dag en nacht slag tegen tijd en afstand. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat aanvankelijk een pers vliegtuig ter beschikking had gesteld, heeft zijn toezegging ingetrokken met het gevolg, dat tientallen journalis ten, die hun lezers op de hoogte wil len houden van de koninklijke reis, maar moeten zien hoe zij Koningin en Prins kunnen volgen. Daarbij moe ten zijn trachten de snelle leger-Con- stellation, waarin het koninklijk paar en het gevolg reizen, bij te houden, of beter nog vóór te zijn op tochten van duizenden kilometers. In allerlei commerciële toestellen vliegen de verslaggevers nu achter de leger-Constellation aan. Dat zij daarbij ver achteraan komen, behoeft geen betoog. Een Nederlandse cineast en een Nederlandse journalist ver trokken bijvoorbeeld Maandagmiddag uit Sea Island een uur nadat de leger- Constellation, waarin zij niet mochten meereizen, opsteeg. Elfmaal moesten zij van toestel verwisselen, voordat zij uiteraard veel te laat op de plaats van bestemming arriveerden zulke dagen zo vertrouwd gezicht, ontbraken hier in Grand Rapids, op enige duizenden kilometers van het vaderland, niet. Toen de stoet bij het Pantlind Hotel was aangekomen, verschenen H. M. en de Prins op het balkon van de tweede verdieping, waaronder dui zenden waren samengestroomd. De burgemeester, de heer Paul Goebel, sprak het koninklijk paar hier toe. Hij overhandigde de Koningin de sleutel van de stad en zeide: „Deze sleutel is niet alleen de sleutel tot elke deur in deze stad, het is ook de sleutel tot onze harten". De Koningin antwoordde kort, deels in het Engels, deels in het Neder lands: „Ik kan niet anders zeggen, dan dat wij ons gevoelen of we thuis gekomen zijn". En tot alle Nederlan- marcheerden muziekcorpsen door dé ders in de menigte vóór het hotel: straten op de maat van vrolijke mar- „Ik geloof wel te kunnen zeggen, dat sen. Zelfs de vensters met oranje- u ons, Nederlanders, goed vertegen- luchtballonnetjes, een ini ons land op woordigt". Allen wilden „hun" koningin zien F^A GRAND RAPIDS was de stad Holland aani de beurt om koningin Juliana en prins Bernhard te ontvangen. Het was niet met een ticker- tape parade, dat de Hollanders van Michigan het koninklijk paar verwel komde, er stroomde geen confetti uit wolkenkrabbers, de koningin behoefde later niet te zeggen, dat het haar toescheen alsof ze door een donkere rots spleet reed en de hemel niet kon zien, want de lage huisjes, die de stads grens van Holland kenmerken, deden eerder denken aan Zuid-Limburg. Ver over tijd arriveerden koningin en prins in Holland. Het tijd schema was reeds overschreden toen men Grand Rapids verliet, maar de koningin en .de prins wilden niemand teleurstellen van hen, die zich langs de ruim veertig kilometer lange weg naar Holland hadden opgesteld. En dat waren er duizenden en nog eens duizenden. Wij geloven niet, dat iemand was thuisgebleven in het plaatsje Zeeland, of in het plaatsje Friesland of een van alle andere dor pen die men doorreed. Langs de wegen stonden huismoe ders met spandoeken waarop bijvoor beeld stond: „Goedendag koningin". Steeds weer moest de meer dan honderd meter lange autostoet stil houden, omdat de koningin, hoe kort ook maar, een ogenblik wenste te vertoeven met al die Amerikanen van Nederlandse afkomst, die te hoop ge lopen waren en voor wie dit de dag van hun leven was. Met de stoet holden jongens en meisjes in Nederlandse klederdrach ten mede, fietsten jongens en meisjes op rijwielen, die tot ware oranje- voertuigen waren getransformeerd. Zo bereikten koningin en prins het Gouverneur Mennen van Michi gan heeft bij zijn afscheid van het koninklijk paar, op het station van de stad Lansing, de hoofdstad van Michigan een geste gemaak!, die tot nog toe zonder precedent is. In een proclamatie, die hij in de trein te kende, heeft hij de bevolking van Michigan ervan op de hoogte gesteld, dat in de toekomst de zestiende en zeventiende April in Michigan be schouwd zullen worden als „Konin gin Juliana-dagen". In de proclama tie staat, dat zelden een bezoeker van dit land meer heeft gedaan om het navolgende ideaal te verwezen lijken: het bereiken van begrip tus sen landen, die hetzelfde geloof en dezelfde doelen nastreven. Deze twee dagen zullen in de toekomst als een soort nationale feestdagen worden herdacht. Te Maastricht vond, zoals gemeld, het huwelijk plaats tussen José Mullens, dochter van de circusdirecteur Jos Mullens, en de heer Henry Strassburger, zoon van de circusdirecteur Strassburger. Onder een stralende lentehemel trokken circuspaarden en olifanten in een bonte stoet, waarbij vele promi nenten uit de circuswereld uit binnen- en buitenland aanwezig waren, naar het stadhuis van Maastricht en vandaar naar de St. Servaaskerk, waar het kerkelijk huwelijk werd ingezegend. De foto toont de stoet op weg naar het stadhuis. stadhuis, waar burgemeester Harry Harrington zich tot tolk maakte van alle inwoners. „Wij weten, dat u zich veel vrienden hebt gemaakt in grote steden, groter dan Holland-Michigan. Hier behoeft u zich geen vrienden te maken. U heeft ze. Wij allen". De koningin was kennelijk ontroerd door de grootse ontvangst, die deze Nederlandse afstammelingen haar hadden bereid. En zij drukte het al dus uit: „Ik kan alleen dit maar zeg gen: hartelijk dank voor dit wel kom thuis". De terugreis naar Detroit, waar het koninklijk paar nog de nacht van Woensdag op Donderdag in het She raton Cadillac hotel doorbrachtep, werd niet per auto en van Grand Rapids af per vliegtuig gemaakt, zo als aanvankelijk het plan was ge weest, doch per speciale trein, aldus meldt A.F.P. Met een bezoek aan Anna Arbor, de universiteit van Michigan, wordt Donderdag het bezoek aan het Oosten van de Verenigde Staten besloten. Na de middag vertrekt het konink lijk paar per vliegtuig van Willow Run Airport te Detroit naar San Francisco, waar men in de avond hoopt aan te komen voor het week- einde-bezoek aan de Westkust. Eisenhower wint in New Jersey Terwijl generaal Eisenhower zijn afscheidsbezoek aan Brussel bracht, gingen republikeinen en democraten in een van de dichtstbevolkte Ameri kaanse staten aan de Oostkust, ter stembus om te kennen te geven, wie zij het liefst zien als hun partij-candi- daat bij de presidentsverkiezingen. Het resultaat was een éclatante over winning van Eisenhower op Taft. De Republikeinse partij zendt 38 afgevaardigden naar de partijconven tie te Chicago, welke de definitieve candidaatskeuze zal maken en Eisen hower heeft er thans een-en-dertig op zijn hand. EISENHOWERS BEZOEK UITGESTELD. Generaal Eisenhower heeft gisteren op een persconferentie te Brussel ver- klaard, dat hij waarschijnlijk Vrijdag niet naar Nederland zal gaan, zoals oorspronkelijk bepaald was. Een woordvoerder van de NAVO beves tigde later, dat Eisenhower zijn be zoek aan Den Ilaag zal uitstellen, om dat hij de begrafenis van generaal Coudraux in Parijs wenst bij te wo nen. Generaal Eisenhower zal Neder land bezoeken op 23 April nadat hij besprekingen zal hebben gevoerd te Oslo en Kopenhagen. RIDGWAY OPVOLGER VAN EISENHOWER? De „San Francisco Chronicle" be richt, dat generaal Ridgway, de ge allieerde opperbevelhebber in het Verre Oosten, door de gezamenlijke chefs van staven te Washington is voorgedragen als opvolger van ge neraal Eisenhower in Europa. Het blad verklaart dit in een exclusief bericht van zijn Washingtonse corres pondent. Volgens hem wordt de goedkeuring door de Navo-landen van de keuze van generaal Ridgway zeer spoedig verwacht. Veldmaarschalk Montgo mery, de plaatsvervangende geallieer de opperbevelhebber, zou in het tijd vak van Eisenhowers vertrek tot de komst van de nieuwe opperbevelheb ber het opperbevel op zich nemen. Zoals bekend zal Eisenhower op 1 Juni zijn functie van geallieerd op perbevelhebber in Europa neerleg gen. In Moskou is Dinsdag tussen Ne derlandse zakenlieden en de Chinese delegatie, die deelgenomen heeft aan de economische conferentie, een handelsovereenkomst ter waarde van 4,6 millioen pond sterling getekend. Krachtens de overeenkomst zal de Chinese Volksrepubliek onder meer zijde, tabak, porselein, sojabonen en grondnoten leveren en uit Nederland suiker, papier, chemische grondstof fen, meststoffen en metalen invoe ren. De kwestie der Duitse verkiezingen Bisschop Otto Dibelius, voorzitter van de Duitse Evangelische Kerk, heeft Woensdag te Dortmund voor gesteld, dat de Evangelische en de Rooms-Katholieke Kerk toezicht zul len houden op de verkiezingen in ge heel Duitsland. Op een congres van Westfaalse predikanten verklaarde dr. Dibelius, dat er thans slechts één organisatie in Oost en West-Duits- land is, in welke, integriteit en be trouwbaarheid allen kunnen vertrou wen: de Kerk. De eKrk zou door het uioefenen van .een dergelijk toe zicht zich niet op politiek terein be geven, daar zij het resultaat van de verkiezingen niet "ou beinvloeden. De bestaande onpartijdige organisatie van de Kent zouden voor genoemde taak gebruikt kuuien worden. Ds. Niemöller, voorzitter van de Protestantse Kerk in Hessen, ver klaarde echter, dat hij het niet eens is met dr. Dibelius. Hoewel de Kerk in verhouding liet hoogste vertrouwen van beide zijden geniet, is haar neu traliteit in de ogen van de bevolking in de kwestie Oost-West betwistbaar, aldus ds. Niemöller. Hij zag ook niet in hoe de 41.000 geestelijken van Duitsland de verkiezingen in de prac- tijk zouden kunnen controleren. Atoombom in de iele visie De. volgende week te nemen ato- mische proeven in Nevada zullen in geheel Amerika door de televisie wor den uitgezonden. Zfven zendstations hebben Woensdag meegedeeld, dat zy voor deze uitzending zullen samen werken. De opnamen zullen worden ge maakt op de proefterreinen bij Las Vegas. Volgens d -- bekendmaking zul len de ontploffing en vraaggesprek ken met aan de proefneming deelne mende soldaten worden uitgezonden. CYCLOON BOVEN TANGANJIKA. Een cycloon heeft Maandag jl. bo ven de haven Lindi, in Zuid-Tangan- jika, gewoed. Drie inheemsen zijn om het leven gekomen en negen an deren, die zich in een boot bevonden, welke als wrak is teruggevonden, worden vermist. Twintigduizend per sonen zijn dakloos geworden. De schade, die de wervelstorm en de he vige regenval, waarmede zij ge paard ging, alleen aan regerings eigendommen heeft aangericht, wordt op ruim ÏOO.ÖOO pond sterling ge schat. Koningin Juliana schrijft tijdens haar verblijf op Sea Island prentbriefkaar ten aan haar kinderen, terwijl Prins Bernhard toekijkt. Generaal Juin Opperbevelhebber in West Europa? Volgens de „Daily Telegraph" zal generaal Alphonse Juin, opperbevel hebber der landstrijdkrachten in West-Europa, 5 Mei naar Londen ko men voor een bespreking van drie dagen met minister-president Chur chill en militaire leiders. De militaire colrespondent van dit blad verklaart vernomen te hebben, dat generaal Juin weldra algemeen opperbevelhebber der lucht-, zee- en landstrijdkrachten in West-Europa zalworden. Op het ogenblik heeft de Ameri kaanse generaal Norstad het bevel over de luchtstrijdkrachten en dé Franse admiraal Jaujard over de zee- strijdkrachten in West-Europa. DE BESPREKINGEN OVER TRIEST. De Britse delegatie op de Driemo- gendhedenconferentie over Triëst heeft voorgesteld bepaalde departe menten van plaatselijk bestuur on der Italiaans beheer te stellen, aldus gewoonlijk goedingelichte kringen in Londen. Ook Amerika zou bereid zijn de Italianen het bestuur van deze niet-politieke departementen te geven Woensdag hebben de Amerikaanse, Britse en Italiaanse functionarissen hun besprekingen in Londen hervat. Zij bestuderen de mogelijkheid om Italië nauwer bij het bestuur van de Westelijke zóne van Triëst, de zóne A, die sedert het einde van de oorlog onder Brits-Amerikans bestuur staat, te betrekken. |"\E VERENIGDE STATEN zouden bereid zijn waarborgen voor de on- schendbaarheid van de Europese Defensie Gemeenschap in overweging te nemen, als het Europese leger eenmaal gevormd zal zijn, zo heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson op zijn wekelijkse persconferentie te Washington medegedeeld, in antwoord op de vraag of de V.S. op het punt stonden aan Wöst-Duitsland en Italië veilig heidsgaranties te bieden zoals Groot-Brittannië gedaan hoeft, Acheson zeide niet of de door de V.S. in overweging te nemen waarborgen zó ver zouden gaan als de onmiddellijke en automatische waarborgen, welke door Engeland aan de landen van de Europese Verdedigingsgemeenschap ver strekt zijn. BRITSE WAARNEMERS. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond verklaard, dat thans beraadslaagd wordt over het opnemen van officiële Britse waar nemers in de organen van de Euro pese Verdedigingsgemeenschap, het geen, naar hij zeide, zou leiden tot een nieuwe versterking van de ban den tussen Groot-Brittannië en de E. V.G. Hij voegde hieraan toe dat thans ook plannen worden bestudeerd, die voorzien in een toekomstige samen werking tussen de Britse strijdkrach ten en die van het Europese leger. De woordvoerder van de „Quai d'Orsay" zeide verder, dat ook be sprekingen worden gevoerd over het verstrekken van Britse en Ameri kaanse waarborgen tegen het uit de Europese verdedigingsgemeenschap treden van een staat, die bij de op richting hiervan was toegetreden. Hij zeide, dat dergelijke waarborgen ten doel zouden hebben de ongerustheid van Frankrijk weg te nemen, dat West-Duitsland op zekere dag zou kunnen besluiten niet langer deel te nemen aan de instandhouding van een Europees leger, om een eigen na tionaal leger te stichten. Overstromingen in Amerika President Truman is Woensdag laag over de overstroomde gebieden in het Midden-Westen gevlogen, op weg naar een spoedconferentie te Omaha van de gouverneurs van de zeven ge teisterde staten. Toen hij aankwam, zeide hij, dat hij „meer dan ooit" overtuigd is van de noodzaak van een algemeen program voor beheersing van Amerika's grote rivieren. „Het is tijd om op te treden. We hebben lang genoeg tijd verknoeid", verklaarde hij daarna op de conferen tie, waar werd medegedeeld, dat 87000 personen dakloos zijn als gevolg van do overstromingen. Een verkenner, die in Den Haag werkte voor de actie ,,'n heitje voor 'n karweitje" toonde zi-h zelfs in staat in een geval het dienstboden- vraagstuk op te lossen. Zijn karwei tje bestond uit het poesten van ta felzilver. Tijdens het werk klaagde de bewoonster de jongen haar nood over het gebrek aan dienstboden. „Wacht u even, mevrouw" antwoord de de knaap. Hij sprong op zijn fiets en reed naar huis. Binnen het uur was de mevrouw van een dienstbode voorzien. De jongen had zijn zuster laten solliciteren. De actie van de padvinders neemt steeds grotere vormen aan en in ver schillende plaatsen varieerde Woens dag het gemiddelde, dat de jongens op één dag verdienden van 10. tot 15.Woensdag waren het vooral de verkenners iu de Bollen streek, die goede zaken maakten. Zij vervaardigden bloemslingers, welke grote aftrek vonden bij de toeristen, vooral bij de buitenlanders. Het blijkt namelijk, dat speciaal Engelse toe risten zich voor deze actie interesse ren. Een zelfde padvindersactiviteit is in Engeland al enkele jaren be kend onder de naam „bob a job" cn toevallig verrichten de Engelse pad vinders juist deze week soortgelijke karweitje als hun vrienden in Ne derland. De Engelse kranten van gisteren en vandaag besteden er grote aandacht aan en in verschil lende bladen zijn, evenals in de Ne derlandse, foto's te zien van padvin ders, die karweitjes verrichten. Eén krant bracht gisteren een tekening, waarop men een verkenner zag, die als karweitje een nest met eenden eieren zat uit te broeden. Een ande re Engelse krant tekende een ver kenner, die zojuist een tuin had op geknapt en die werd toegesproken door de eigenaar van de tuin. Het onderschrift luidde: „Je krijgt nog 'n kwartje, als ik tegen mijn vrouw mag zeggen, dat ik het zelf heb ge daan". De politierechter te Roermond veroordeelde Woensdag de 37-jarige J. L. uit Rotterdam tot 14 dagen ge vangenisstraf met bevel tot onmid dellijke gevangenneming wegens belediging van H.M. de Koningin. Dit was geschied, nadat de vrouwe lijke Jehova-getuige zich op 10 April jl. aan een woning aldaar had aangediend. De eis van de officier van Justitie was 1 maand gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenne ming. DE DIEFSTAL BIJ DE POSTERIJEN TE NIJMEGEN. De enige dagen geleden aangehou den postman, die verdacht wordt van diefstal van brieven met gelds waarden op het postkantoor te Nij megen is de 37-jarige waker A„ juist 'belast met het voorkomen van even tuele onregelmatigheden bij de ver werking der post gedurende de nacht. De recherche van de PTT had al geruime tijd controle uitgeoefend en betrapte de controleur ibij enige steekproeven. De uitgestrekte krentenbossen op het landgoed Eerde te Ommen zullen a.s. Zaterdag en Zondag in volle bloei staan. Deze bossen dateren uit de 17e eeuwen zijn volgens deskundigen de oudste aanplant in ons land. Kracht zonder beleid bezwijkt onder haar eigen last.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1