Roelofarendsveen ontving neomist Onvergetelijke Paasdagen voor pater Silvinus v. Harteveld o.f.m. Paas-uittocht van de stad naar het land Keukenhof, Avifauna en de Zee waren magneten DINSDAG 15 APRIL 1952 DE LE1DSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Toen de klokslag van twaalf uur op Paas-Zaterdag het einde van de vasten aankondigde, was Roelof arendsveen reeds druk bezig om zich in een feestkleed te steken. In de tuintjes en van de daken wapperden de vlaggen met de pauselijke wim pels en het huis van de gemeente secretaris, de heer W. A. van Harte veld, werd getooid met witte en gele bloemen, waartussen een schild hing met het opschrift: „Gezegend hij, die komt in de naam des Heren". Met vlaggen, bloemen en een spontane hartelijkheid, zó gaf Roe lofarendsveen uiting aan zijn vreug de en dankbaarheid wederom een priesterzoon te mogen ontv ngen. En over dit feest van de neomyst pater Silvinus van Harteveld, o.f.m. dat door het prachtige lenteweer ge heel tot zijn recht kon komen, lag nog een zeer bijzondere glans. Het was namelijk de eerste keer, dat de parochianen van Maria Praesentatie aan het altaar van hun nieuwe kerk een priester uit hun eigen midden zijn Eerste Plechtige H. Mis zagen celebreren. HARTELIJKE ONTVANGST. Aan de grens van de gemeente bij de Meerbrug te Nieuwe Wetering dat ook onder de nieuwe parochie valt had zich Zaterdagavond een grote stoet opgesteld, om de neomyst te ontvangen en in een feestelijke optocht door de parochie te begelei den. Het was even half zes, toen pater Silvinus in gezelschap van zijn ouders arriveerde. Burgemeester J. M. H. L. Ho ij nek van Papendrecht maakte zich de tolk van de gemeen tenaren in een hartelijk welkomst woord. Spr. hoopte, dat het verblijf in de ouderlijke woning voor de neo myst een tijd van ontspanning zou zijn na de zware voorbereiding tot het priesterschap en tevens een rust punt voor de zware taak, die de jon ge priester te wachten staat. Na deze korte toespraak schreed pater Silvinus, voorafgegaan door bruidjes met bloemen, door een poort van vlaggen en guirlandes, waarin een schild was aangebracht met „Welkom", naar een gereed staand rijtuig. Vervolgens zette de grote stoet zich in beweging. Voor op trokken de ruiters, gevolgd door de voetbalvereniging D.O.S.R., het bestuur van de L.T.B. met vaandel, de afgevaardigden van de Midden stand, de muziekver. „Door Gunst Verkregen" uit Nieuwe Wetering, de Tafeltennisclub „Treffers", de Gid sen, de Jeugdbeweging, de Voetbal ver. „Nieuwe Wetering", de hand balclub W.I.K., de dames van Kraam- centrum, Gezinszorg en Wijkverple ging, de muziekver. „Liefde voor Harmonie", een wandelclub en een groot aantal bruidjes. Langs een feestelijk versierde rou te ging de stoet naar de ouderlijke woning van de neomyst, waar tot slot van de ontvangst de gemengde zangvereniging „Vox Laeta" od.v. Jan v. d. Meer enkele toepasselijke liederen zong. DE PLECHTIGE H. MIG. Vele parochianen en belangstel lenden gingen op de Eerste Paas dag naar de Hoogmis. De oprij van de brug naar de kerk was geflan keerd met vlaggen en de kerk zelf was versierd met toeven van witte anjers en gele narcissen. Het was een ontroerend ogenblik, toen de neomyst, voorafgegaan door bruidjes en misdienaars, de kerk be trad om zijn Eerste Plechtige H. Mis te gaan opdragen. Op de wijs van Roomse Blijdschap zongen de parochianen een wel komstlied, waarvan de tekst werd geschreven door de heer J. v. Berkel. Bij het opdragen van de H. Mis werd pater Silvinus geassist: :rd door pastoor S. Ligthart als presbyter as- sistens, pater Donatus Elstgeest o.f.m., eveneens een priesterzoon uit Roelofarendsveen, als diaken en de zeereerwaarde heer B. Verbeem, oud-kapelaan in Roelofarendsveen en thans leraar te Hageveld, als sub diaken. Ceremoniarius was kapelaan J. Poel. In het priesterkoor hadden plaats genomen pastoor J. G. Onel, pater Silvius van Harteveld, een oom van de neomyst en kapelaan Jac. Betjes. Het parochieel zangkoor zong o.l.v. van de heer G. Kuiper de driestem mige mis Sanctae Mathildis van H. Cuijpers. De heer H. v. Berkel be speelde het orgel. Onder het uitreiken van de H. Communie zong de heer W. A. Ber gers uit Leiden het Panis Angelicus. Pater Silvius van Harteveld hield de feestpredicatie met als tekst „Ik ben verrezen en Ik ben nog bij U" uit de Introïtus van Pasen. Du diepe zin van deze woorden, zo zeide spr., komt op een dag als deze wel heel duidelijk naar voren. De zegepralen de Christus heeft de poorten van het eeuwig geluk geopend, doch de weg daarheen staat slechts open via de priester, die geroepen is om het ver lossingswerk van Christus te vol tooien en daartoe met een bijzonde re macht is bekleed. Pater Silvius besloot zijn predica te met een woord van gelukwens tot de neomyst, zijn ouders en ver dere familie. HULDIGING IN HET JEUGDHUIS. Tegen een uur was het jeugdhuis geheel gevuld met genodigden. Toen de neomyst te midden van zijn naaste familieleden op het podium had plaats genomen, opende de heer L. v. Dommelen, voorz. van het huldi gingscomité, de samenkomst. Spr. wees op de verslapping van het ge loofsleven gedurende de laatste ja ren. In dat licht bezien achtt: hij het van groter belang dan ooit, wanneer er weer jonge priesters gewijd wer- De ontvangst van pater Silvinus van Harteveld o.f.m. In het open rijtuig van 1. naar r. de neomyst, pastoor Ligthart, de heer en mevr. van Har teveld. Foto Nic. v. d. Horst. zijn arbeid zou mogen bijdragen tot verlevendiging van het geloof. Een speciale gelukwens richtte spr. tot de ouders van de neomyst en tot zijn grootvader, de heer Th. W. M. Bergers uit Leiden. Namens de beide parochies van Roelofarandsveen bood spr. een der tigtal boekwerken aan, die op het verlanglijstje van de neomyst voor kwamen. Het feit, dat ook da ande re parochie had bijgedragen, ver klaarde spr. aldus: „Uw vader heeft in de parochie van St. Petru.' Ban den de viering van zoveel priester feesten georganiseerd, dat men reeds lang naar een gelegenheid had uitge zien, om hiervoor waardering te to nen. Door bij te dragen voor het ge schenk aan zijn priesterzoon had men eindelijk kans hiertoe gezien. DE OVERIGE SPREKERS. Pastoor S. Ligthart getuigde van zijn blijdschap, dat binnen een jaar na de ingebruikneming van de nieu we kerk reeds een priesterzoon zijn Eerste Plechtige H. Mis opdroeg. Wanneer wij hier gekomen zijn om te huldigen, zo zeide spr., dan kun nen wij alleen God huldigen om zijn goedheid. Een priester vraagt zich vaak af, waarom juist hij werd uit verkoren, maar hij kan nooit zeg gen, dat het zijn eigen verdienste is. Het is de goedheid van God. Zich speciaal tot de neomyst rich tend zeide de pastoor: „Wij zijn een middel in Gods hand. Naarmate we gewilliger zijn, zijn we ook betere priesters. Ik hoop, dat ge een zegen zult zijn voor de mensen, waarmede ge in aanraking komt." Burgemeester Hoijnck van Papen drecht bood als hoofd van de ge meente zijn gelukwensen aan en ge waagde tevens van de nauwe relatie met de ouders van de neomyst. Ik weet, zo zeide hij, hoe Uw vader en moeder naar deze dag hebben uitge zien en daarom feliciteer ik ook hen heel bijzonder. Aan het slot van zijn toespraak overhandigde de burge meester de neomyst het boek „De Katholieke Kerk". Een hoogtepunt tijdens deze bij eenkomst was, toen de grijrVeen- se herder, pastoor Onel, het woord richtte tot de jonge priester. „U bent vroeger bij mij op de lering geweest, zeide spr., en ik kan nu vaststellen, dat mijn woorden van toen in goede aarde gevallen zijn. Op een geestige manier haalde pastoor Onel enkele herinneringen op, waarin hij ook getuigde van zijn waardering voor het werk, dat de vader van de neomyst steeds in zijn parochie had gedaan. Het voorbeeld van Uw vader en Uw oom, pater Sil vius, zullen U in staat stellen veel voor de mensen te doen, aldus be sloot spreker. DANKWOORD VAN DE NEOMYST. In zijn dankwoord herinnerde pa ter Silvinus aan de uitspraak van mgr. Huibers bij de consecratie van de nieuwe kerk: „De Veen weet de priesters te eren". Ik heb dit vandaag mogen ondervinden, aldus spr. Ik heb uw medeleven en uw har telijke woorden ervaren als een bij de schouders gepakt worden en plot seling heb ik in de volle omvang ge zien, wat er van mij verwacht wordt. Ik hoop, dat u voor mij zult blij ven bidden, opdat ik mijn ideaal steeds getrouw mag zijn. Na dit dankwoord begon een re ceptie, tijdens welke zeer velen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Te vier uur werd de kerkelijke viei'ing besloten met een Plechtig Danklof, waarbij de neomyst geassis teerd werd door pater Silvius van Hgrteveld en pastoor v. d. Lugt. Ce remoniarius was kapelaan J. Poel. Tot slot zongen de parochianen een danklied, waarvan de tekst weer ge schreven was door de heer J. v. Ber kel. 's Avonds brachten de muziekver enigingen „Liefde voor Harmonie' en „Door Gunst Verkregen" de neo myst een serenade. Op Tweede Paasdag droeg pater Silvinus een Plechtige H. Mis op in zijn vroegere parochiekerk van St. Petrus' Banden. JCaningin en tfWint in tZennzóóee Voordat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard enige dagen vacantie namen op Sea Island hebben zij nog een bezoek gebracht aan de enorme waterwerken in de Tennessee Vallei. De directeur der Tennessee Valley Authority, de heer Ir. G. O. Weesenauer (links) geeft aan Koningin Juliana en Prins Bernhard een uiteenzetting van het systeem der dammen in deze enorme waterwerken. Het Koninklijk Paar nam met grote belangstelling kennis van de indrukwekkende hydro-electrische werken. Van hier vertrok ken de Koningin en de Prins per vliegtuig naar Sea Island voor hun va cantie tijdens de Paasdagen. Zondagmiddag om kwart voor een zijn op de Amsteldijk te Amsterdam een vrachtauto en een motor met elkaar in botsing gekomen. De 52-jarige motorrijder W. So- mers uit Amsterdam en zijn 53-ja- rige echtgenote, die op de duo zat, werden van de motor geslingerd en liepen ernstige verwondingen op. Het rechteronderbeen van de man was verbrijzeld en moest later in het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis, waarheen beiden werden vervoerd, worden geamputeerd. Zijn vrouw brak het rechterbeen. Buitenlanders zonder bed Was het de Eerste Paasdag reeds zeer druk aan het strand en de bol lenvelden (Keukenhof werd Zondag door 30.000 personen bezocht), op de Tweede Paasdag hebben honderd duizenden de badplaatsen en de bol lenvelden opgezocht. De badplaatsen waren op sommige uren eivol. Men kwam per trein, fiets, autobus en auto uit alle wind streken om van de zon en zeelucht te genieten. Zeer velen combineerden een bezoek aan bollenland met de strandgenoegens en menigeen waag de een duik in het koele nat. De grote massa te Hoek van Holland, Scheveningen, Katwijk, Noord wijk en Zandvoort echter vergenoegde zich met terrasgenoegens en zonne baden op het warme strandzand. Vele voertuigen waren versierd met de buit der bollenvelden, de gele slingers narcissen, soms doorweven met scharlakenrode tulpen. Vooral de talloze buitenlandse automobilis ten waren grage kopers van zulke eendagssouvenirs. Het verkeer aan de kust en in de bollenstreek is buitengewoon druk geweest. De majoor der Rijkspolitie, mr. R. Warmoltz, heeft dat spelletje echter onder de knie. Hij en zijn le gertje verkeersmannen, gesteund door de speciale radioverbinding langs 't wegennet, hebben opstoppingen van zeer korte duur in een wip opgelost. Het verkeer gleed gestadig door. Dichte rijen auto's werden begeleid door stromen fietsers op volgepakte den. Daarom ook is Roelofarends- fietspaden. Alles ging doorgaans zo veen vandaag zo verheugd. Spr. wenste pater Silvinus toe, dat en heitje uo-ex }n hauueitje Twee padvindersgroepen uit Baarn hebben als onderdeel van de actie „Een heitje voor een karweitje'welke actie door het gehele land door Padvinders gevoerd wordt, een gedeelte van de tuin bij het Paleis te Soestdijk aange harkt en schoongemaakt. Nadat dit omvangrijke karwei volbracht was, werd hun de beloning door Prinses Beatrix overhandigd, terwijl Prinses Irene de staatjes, waarop het door de jongens verdiende bedrag wordt aangete kend, bijhield. Onze foto geeft een beeld tijdens de „uitbetaling." gladjes, dat men hoogstens hier of daar eens enkele minuten heeft moe ten wachten. Op Keukenhof. Volgens voorlopige gegevens uit de Bollenstreek heeft de drukte die van Hemelvaartsdag 1951 (3 Mei), die reeds een recorddag was, verre overtroffen. Op Keukenhof te Lisse werden tussen de 45 en 50.000 toe gangsbewijzen verkocht (oude re cord 37.000). Van de parkeerplaatsen maakten ruim 6000 auto's, 225 auto bussen en een niet te tellen aantal fietsen, motor- en bromfietsen ge bruik. Het wegenstelsel op de ten toonstelling bleek echter zoveel ruimte te bieden, dat de drommen bezoekers elkaar niet in de weg ge lopen hebben. In de Bollenstreek vraagt men zich af, wat er de volgende Zonda gen aan bezoek zal komen, nu op het ogenblik alleen nog maar nar cissen bloeien en de hyacinthen pas gaan kleuren. De tulpenvelden rij pen thans in de milde, warme zon hard, zodat waarschijnlijk de twee komende Zondagen tot officiële „Bol- lenzondagen" zullen worden ver klaard. Tot het recordbezoek van Tweede Paasdag hebben vele buitenlanders bijgedragen. Langs de weg waande men zich soms in België, zoveel witte borden met rode nummers zag men. Doch ook dc Duitsers en Fransen lieten zioh niet onbetuigd. Scheveningen, Katwijk en Noord- wijk boden een vrij zomerse aanblik, ook al was de zee eigenlijk nog te koud om te zwemmen. Zeer velen zyn er op de fiets op uit getrokken om te genieten. De fietsrallye van Noord wij kerhout bleek ook dit jaar een grote attractie. Op het fietspad tal aanrijdingen en botsingen, waar bij in totaal 7 personen gewond raakten. Het ernstigst was een 29- jarige voetgangster er aan toe, die door een wat roekeloos rijdende automobilist op de Lairessestraat omver werd gereden. Zij werd naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Bloei van vroege appel- en perebomen Het K.N.MI. heeft een voorlopige verwachting uitgegeven voor het begin van de bloei van de vroege appel- en perebomen. Voor de ver schillende streken van het land vol gen hier de data, de eerstgenoemde geldt voor de vroege peer, de laatst genoemde voor de vroege appel. Zuid-Limburg 12 en 26 April: Zeeland, de Zuidhollandse Eilan den 16 en 28 April; Het centrum van het land 17 en 30 April; Het Noorden van Noord-Holland 24 April en 5 Mei; Het Noorden van het land 27 April en 8 Mei. tussen Den Haag, Katwijk en Noord- wijk is de volte ongekend groot ge weest. Niet slechts de kust en de Bollen streek hebben zich in druk bezoek van Nederlanders mogen verheugen. Ook in andere mooie streken van 't land was het bezoek groot. Verder hebben zioh vele duizenden, voorna melijk per auto, autobus en trein naar Duitsland en België begeven. De posten aan de Belgische grens hebben gedaverd van het wederzijds verkeer. Uit Duitsland komen al cij fers. Daar zijn in het grensverkeer met België en Nederland gedurende de Paasdagen 30.000 treinreizigers geteld. Gestrande buitenlanders. In de loop van Tweede Paasdag bleek uit incidentele berichten, dat vele der buitenlandse automoblist- ten, die de vorige avond gestrand waren, omdat alle hotels uitverkocht waren, de nacht maar in hun wagen hebben doorgebracht. De hoofdstede lijke politie slaagde er laat in de avond nog in een aantal een dak bo ven het hoofd te bezorgen door een overeenkomst met het Zeemanshuis, waarin toevallig weinig zeegasten waren. Anderen slaagden er met be hulp van de politie nog in onderdak te krijgen bij particulieren. Hoeveel buitenlanders er in geslaagd zijn zelf in kleine plaatsen in 't Gooi en de Zaanstreek logies bij particulieren te vinden valt moeilijk te zeggen. Op aanraden van de politie begaven zich nog enkele tientallen buitenlanders neer Bergen en Schoorl. Weer ande ren probeerden het advies van een hotel in Amsterdam om een kansje te wagen inDen Bosch. Ook de Tweede Paasdag waren in de hoofdstad nog alle grote hotels tot de laatste kamer toe bezet, maar de stroom van zoekende buitenlan ders was verdwenen. Verreweg de meesten waren slechts voor de beide Paasdagen naar ons land gekomen en zijn gisteravond weer de grens over gegaan, op weg naar huis. Tegen 6 uur keerde het legioen van de bollenvelden terug, behan- gen met koele en fleurige bloemeh-een dergelijke vereniging onmoge- kransen als trots bewijs van een [lijk' te maken. Wel staat vast dat te- heerlijke tocht op een prachtige dag. gen het uitvoeren van genoemde Met die terugkeer kwamen meteen opdracht van de zijde van de politie de ongelukken: achter elkaar ont-1 niets kan worden gedaan, ving de politie melding van een zes- („Trouw") prentbriefkaarten van mussert. Een Arnhems fotokaartenbedrijf heeft van een particulier de opdracht gekregen enige honderden foto's te maken van wijlen ir. Mussert. De afbeelding van de voormalige leider der N.S.B., die voor de vermenigvul diging werd uitgekozen, is die waar op Mussert enige uren voor zijn dood in de cel zijn terechtstelling af wacht. Hoewel de opdrachtgever een privé-persoon is, vermoedt men dat de foto's zijn bestemd voor de leden van een geheime vereniging van oud-politieke delinquenten, die on der de naam „De Wolfsangel", schijn baar nog steeds een bloeiend leven heeft. Het valt onder deze omstandig heden niet te zeggen, of de politie succes zou kunnen hebben met even tuele pogingen om het bestaan van bevaarten naar beauraing Het Nederlandse Comité Pro Ma ria organiseert bedevaarten naar Beauraing met een bezoek aan Ban- neux van 13 Mei, van 1315 Mei (Afd. N.-Holland), van 1416 Juni, van 1—3 Juli (afd. Gouda), van 1921 Juli (afd. Voorburg), van 24 Augustus (afd. Rijswijk), van 2123 Augustus, van 810 September (afd. Westland), van 288—30 Novem ber. Voorts is er een vierdaagse be devaart van 14 tot en met 17 Juli, en een ziekenbedevaart van J 6 tot en met 19 Augustus. Voor deze laatste kan men zich opgeven tot en met 15 Mei bij het secretariaat Brandstraat 169 te Den Haag. Er worden bovendien nog week end-bedevaarten gehouden op 24 en 25 Mei, op 21 en 22 Juni, 5 en 6 Juni en 16 en 17 Augustus. JCoxte GOLF binnenland. Het Koningin Wilhelminafonds heeft opnieuw een groot bedrag be schikbaar gesteld voor het Rotter dams Radio Therapeutisch Instituut. Ditmaal was de gift 40.000 groot; zij is bestemd voor de uitbreiding van de bestralingsapparatuur. De Willem Barendsz wordt, on voorziene omstandigheden voorbe houden, Dinsdagochtend in de slui zen van IJmuiden verwacht. De Hembrug in de spoorlijn AmsterdamZaandam kon gister avond weer eens niet dicht. Reizi gers moesten kiezen tussen vervoor per autobus of de omweg via Haar lem. 's Middags kwart over een was het leed geleden. Straatjongens in de buurt van de Groenteweg in Den Haag hebben eindelijk hun zin. Na vele mislukte pogingen is het nu eindelijk gelukt, een locomotief op het emplacement daar te laten ontsporen. Het nieuwe kampeerterrein De Lakens in het nationale park De Kennemerduinen te Bloemendaa] is in gebruik genomen. Het acht hec tare grote terrein zal in Mei worden opengesteld voor kampkaarthouders van de Nederlandse toeristen kam- peerclub. Te Gouda zal van 19 tot en met 22 April de Dogabo-tentoonstelling „Hart van Gouda" worden gehou den. Het negenjarige jongetje G. A. S., dat gistermiddag in Den Haag op een aan de Troelstrakade liggende schuit aan het spelen was, is daarbij te water geraakt. Tevergeefs werd kunstmatige ademhaling toegepast; het kind is in het ziekenhuis Zuid- wal overleden. Het 13-jarige meisje W. Rom- mens uit Breda is op de Ooster- houtseweg van haar fiets gevallen en door een voorbijrijdende auto dodelijk aangereden. De burgemeester van Sittard, de heer A. M. W. J. Coenders, is be noemd tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote. Te Hogerheide is de 54-jarige J Mahu uit St. Laurens (Zeeland) met zijn motor geslipt. Hij liep een schedelbasis-breuk op en is een half uur later overleden. SCutnpa Jiotfiató verslaat.... een mug< 8. Humpo Hotsflots verloor dus zijn evenwicht. Hij stond eerst een tijdje heen en weer te wankelen, maar raakte toe definitief de macht over zijn evenwichtsorgaan kwijt. Hij viel achterover in een donkere ruim- verte gadegeslagen en kon natuurlijk niets doen om Humpo te helpen. Zy schrok natuurlijk wel, dat begrijp je. „O. o, o, o, o!" zei ze, terwijl zij met grote ogen toekeek. „Wat zou er nu weer met die arme Humpie ge- te.... Evelientje had alles vanuit debeurd zyn? Hij heeft ook altijd wat!" gebroken.... Inmiddels viel Humpo. Hij wist niet precies, waar hij terecht zou komen, maar ik geloof, dat hem dat eigenlijk maar weinig schelen kon. Het inte resseerde hem waarschijnlijk meer, hóé hij terecht zou komen, heel <?f

Leidse Courant | 1952 | | pagina 8