S)e CddóeCou^cmt Koninklijke Paasdagen Rede van de Paus op Ie Paasdag Voor honderdduizenden gelovigen op het Pietersplein SXe Slaat* zeyen van Z.SC. de Slauö JSSlïi IWjÊÊl jSBpiiP SWinö andeizaefot een g.iote Koningin genoot van haar vacantie Eisenhower trekt zijn uniform uit Een herhaling van Tignes? SCawieCtje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 15 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12562 Papengracht 32» Tel. 20015» Adm. en Adv. 20826» Abonn. 20935» Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w.» f 2»p. mnd.» f 6.-— p. kwart. Franco p. p. f 6.80. Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 In een vurige en met krachtige stem uitgesproken Paasrede, die gedeeltelijk de vorm had van een gebed, heeft paus Pius XII op Eerste Paasdag er bij de christenen op aangedrongen de waarheid van Christus' Verrijzenis over de wereld te verbreiden.De Paus sprak vanaf de loggia van de Sint Picter, terwijl zich op het reusachtige plein ondanks de dreigende regenwolken minstens 300.000 gelovigen, onder wie vele buitenlanders, ook Nederlanders, hadden verzameld. In zijn korte, levendige rede her innerde de Paus aan de Verrijzenis en hij riep de gelovigen aldus op: „Het onverwoestbare leven van Christus wordt meegedeeld aan Zijn mystieke lichaam. Daarom zeggen wij U: leeft, leeft, geliefde kinde renHet zou echter niet voldoen de zijn, indien gij voor uzelf beslo ten waart intenser te leven. Wij zou den daarom willen, dat op dit plein de plechtige kreet weerklonk: „Wij willen onze broeders ook doen le ven; waar wij de dood ontmoeten willen wij het leven brengen" Wij zouden willen, dat in groten getale apostelen zouden opstaan, zoals de jonge Kerk kende. Laat de pries ters prediken van de preekstoelen, op de straten en pleinen, waar maar een ziel gered kan worden. En laat naast de priesters ook de leken, die geleerd hebben harten en gedachten te doordringen, met woorden van liefde spreken. Ja, gii dragers van het leven, dringt overal door, in fa brieken, kantoren, op het land, over al waar Christus het recht heeft binnen te komen". Na zijn rede gaf de Paus met wijd gebaar de zegen Urbi et Orbi (Aan de stad Rome en aan de wereld). Onder luide toejuichingen trok hij De situatie in Korea De commandant van het Ameri kaanse achtste leger, generaal van Fleet, heeft verklaard te geloven, dat de Noordelijke legers nog een groot offensief kunnen inzetten, maar dit niet langer dan tien dagen kunnen volhouden. De generaal sprak op een perscon ferentie ter gelegenheid van het feit, dat hij een jaar geleden naar Korea is gekomen. Het achtste leger had in dat jaar 31.417 tegenstanders gedood, 188.588 gewond en 27.937 gevangen genomen. Het aantal verliezen van de V.N. bedroeg in die periode meer dan 66.000. Panmoendjon. De bijeenkomst van de sub-com missie voor een wapenstilstand heeft vandaag slechts 25 seconden geduurd. Er zijn maar 22 woorden gewisseld. Dit is de derde keer dat de afgevaar digden minder dan een minuut ver gaderd hebben. Generaal William Nuckols, de geallieerde woordvoer der, heeft niettemin verklaard, dat de vergaderingen hoewel van korte duur, serieus en belangrijk" zijn ge weest. Woensdag komt men weer bijeen. Beschuldiging van radio-Peking. Het persbureau „Nieuw China" meldt, dat Chinese bacteriologen ba- cillendragende vissen hebben aange troffen op bergtoppen in Noord-Ko- rea. Deze vissen kunnen niet uit zich zelf daar gekomen zijw, doch moeten volgens het persbureau door V.N.- vliegtuigen zijn uitgeworpen. zich daarop met beide handen wui vend terug. Vóór de toespraak van de Paus hadden de aanwezigen op het Sint Pietersplein een openluchtmis bijge woond, die werd opgedragen op een altaar, dat op de trappen van de ba siliek was opgeslagen De Paus heeft met Pasen ook een radioboodschap uitgesproken tot het volk. LEONARDO DA VINCI. Het Sow jet-Russische regeringsor- gaani „Isvestia" schrijft vandaag, dat Leonardo da Vinci's wetenschap pelijk werk „Fundamenteel materia listisch" is. Russische bladen wijden artikelen aan da Vinei ter gelegen heid van het feit, dat hij 500 jaar geleden werd geboren. In Moskou en alle grote Russische steden worden tentoonstellingen gehouden van wer ken van da Vinei, aldus meldt radio Moskou. Een radiocommentator heeft critiek geoefend op „kerkelijke krin gen, die de inspiratie van da Vinei willen toeschrijven aan en of andere mystieke christelijke gedachte". Vol gens de commentator is da Vinei „een humanist, geïnspireerd door liefde voor zijn medemensen en door pro gressieve denkbeelden". België wil praten over Benelux De Belgische en Luxemburgse re geringen hebben hun antwoord over handigd op de Nederlandse nota van 18 Februari, betreffende de voorwaar, den van een definitieve economische unie. De tekst er van is nog niet be kend gemaakt. In Brussel vernam het ANP evenwel, dat dit antwoord, ver re van een afwijzing te zijn, voldoen de positieve elementen bevat om een bespreking tussen de drie regeringen mogelijk te maken. België hoopt dat er spoedig een conferentie tussen de drie landen kan worden gehouden, waarop de nota uitvoerig kan worden besproken. In regeringskringen te Brussel werd er aan herinnerd dat er over het einddoel een economische unie geen verschil over het tempo, waarin het ideaal moet worden ver wezenlijkt. De Belgen willen vooral niet haastig te werk gaan, zij wensen zich ook niet al te zeer te binden aan conventies enz. Het zoeken naar de vijf Noorse schepen voor de zeehondenvangst, die in de Noordelijke IJszee tussen IJsland en Groenland vermist wor den, is tot nu toe zonder resultaat geweest. Het is nu al twee weken geleden dat van de schepen, die in totaal 79 man aan boord hebben, voor het laatst iets gehoord werd en een week geleden dat andere zeehon denjagers, die in dezelfde omgeving door de storm waren overvallen, in IJslandse havens binnenkwamen. Het zoeken per vliegtuig is voor lopig gestaakt. -- wË Tijdens een wandeling over het strand te Sea Island vond Prins Bern- hard die daar met H. M. de Koningin een korte vacantie doorbrengt enige hoefijzerkrabben We zien de Prins hier, terwijl hij met enige jongens, Richard Bowers (links) en Allon Baron, een van deze grootste krabben onderzoekt. Vanaf het balkon van de Basiliek van St. Pieter in Vaticaanstad heeft de Paus, na een korte toespraak van tien minuten, aan een menigte van onge veer 300.000 gelovigen de Paaszegen gegeven. De Heilige Vader spoorde de luisterenden aan te werken aan de bekering van ongelovigen. De foto geeft een overzicht van de ernorme menigte op het plein tijdens ds toespraak van de Paus. Vandaag weer bezoek aan Detroit Toegejuicht door ruim 200 vacantiegangers is ons koninklijk paar Maan dagmiddag om kwart voor twee plaatselijke tijd met een Constellation van de Amerikaanse luchtmacht naar Detroit vertrokken, waarmede een eind was gekomen aan de vacantiedagen op Sea Island, waar koningin Juliana, die bij aankomst aldaar zichtbaar vermoeid was, en prins Bernhard een prettige verpozing vonden. In een boodschap aan de bevolking van Georgia, kort voor haar vertrek, zeide de Koningin uiterst dankbaar te zijn voor de genoten grote gastvrij heid. Een speciaal woord van dank richtte zij aan de pers, die haar op Sea Island volkomen rust heeft gelaten. BOOM GEPLANT Een half uur voordat de Constel lation zich van het vliegveld van McKinnon losmaakte, plantte de Ko ningin voor hotel „Cloister" een boom, die haar naam zal dragen. Slechts staatshoofden kunnen als her innering aan hun verblijf op Sea Is land een dergelijke eik achterlaten. Tot nu toe staan er pas twee andere bomen, die de namen dragen van vroegere presidenten der V.S. De Prins ontving een brief van de Vereniging voor Dierenbescherming, waarin grote waardering wordt uit gesproken voor zijn hulp aan de zie ke eend, die helaas is overleden. Onder hen die op het vliegveld afscheid namen bevonden zich ook Jan Hoppe uit Nijmegen en zijn echtgenote, die reeds twintig jaar in Atlanta wonen. Zij waren speciaal naar Sea Island gekomen, een afstand Franco en Salazar ontmoetten elkaar Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, en de Portugese premeir dr. Antonio de Oliveira Salazar, heb ben gisteravond in het geheim een bijeenkomst gehouden te Ciudad Ro- drigo in de omgeving van Salamanca, ongeveer 30 kilometer van de Spaans-Portugese grens, zo verneemt Reuter te Madrid. Salazar kwam gisteravond laat in de stad aan, waar Franco hem op wachtte. Men verwacht, dat de staats lieden in de stad zullen overnachten om hun overleg vandaag voort te zet ten. Franco moet vergezeld zy'n van zijn broer don Nicolas Franco, de Spaanse ambassadeur te Lissabon. Er was geen minister van het Spaanse kabinet tegenwoordig, zo vernam Reuter verder. Waarnemers vermoeden, dat Fran co wellicht over defensie-aangele genheden van het Iberisch schier eiland van gedachten wil wisselen. Spanje staat op het punt een verdrag van wederzijdse bijstand met de Ver enigde Staten te bespreken in de ko mende weken, waarbij Portugal zich zou willen aansluiten. Salazar passeerde de grens bij Fuentes de Onoro, terwijl Franco uit het Noorden kwam, waar hij tijdens het weekeinde gevist had. In politie ke kringen te Madrid heeft de bijeen komst grote verrassing gewekt. Belgrado protesteert over Triest Het Joegoslavische Volksfront, de vakbonden en andere onder commu nistische leiding staande massa-orga nisaties hebben gisteren in de binnen stad van Belgrado ongeveer 300.000 Joegoslaven op de been gebracht om te protesteren tegen de Londense conferentie over Triëst. De anti-Italiaanse leuzen, die ge roepen werden, waren scherper van toon dan bij voorgaande gelegenhe den. De betoging werd besloten met een luidruchtige optocht langs de Italiaanse en Engelse consulaten, on der gefluit, gejouw en dreigend ge roep van „Liever oorlog, dan Triëst afstaan". De demonstratie verliep overigens ordelijk. van meer dan 450 km om voor het eerst in hun leven tegenover Konin gin en Prins te mogen staan en eni ge woorden met hen te wisselen. Toch Staatsstukken Hoewel de Koningin haar activi teit op Sea Island zoveel mogelijk heeft beperkt en alle rust heeft ge vonden die zij nodig had, moest zij zich ook Zaterdagmorgen weer be zighouden met aangekomen staats stukken, die per speciale koerier uit Washington waren overgebracht. Zondagmorgen verliet de Koningin, ondanks de regen, haar strandbun- galow om tezamen met haar hof dame jkvr. Roëll in de oceaan te gaan zwemmen Later begaf zij zich met prins Bernhard en gevolg naar de Presbyteriaanse kerk op het na bijgelegen St. Simon Island, waar een Paasdienst werd bijgewoond. Het kleine, tijdelijke kerkgebouw was vol. Ds. James Gillespie repte op uitdrukkelijke wens van de Konin gin niet van haar aanwezigheid, zo dat de hoge gasten nauwelijks wer den opgemerkt. REVOLUTIE KOSTTE 3.000 DODEN. Meer dan 3.000 personen zouden om het leven zijn gekomen bij de strijd om de macht, die drie dagen in Boli via heeft gewoed. Dr. Siles Suazo, die de revlutionnaire strijdkrachten leid de, is benoemd tot waarnemend presi dent. In betrouwbare kringen ver wacht men echter, dat dr. Esteneoro, die zes jaar in Uruguay en Argen tinië in ballingschap heeft geleefd en die aan het hoofd staat van de „na tionale revolutionnaire beweging", het presidentsschap zal worden aan geboden. De watersnood in Amerika In Sioux City (Iowa), dat reeds door velen van de 84.000 inwoners is verlaten, stelt men pogingen in het werk om een vloedgolf van naar verwachting acht meter hoogte te keren. Deze vloedgolf werd Maan dag bij de stad verwacht en was af komstig van de rivier de Missouri. De nabijgelegen stad South Sioux City, in Nebraska, is op enkelen na door de 6000 inwoners verlaten. Naar schatting van het Roode Kruis te Washington zijn ongeveer 20.000 gezinnen gevlucht voor de watersnood, die heerst in de staten Montana, Noord-Dakota, Zuid-Da kota, Iowa, Nebraska, Missouri en Wisconsin. Minstens 12 dorpen en steden zijn gedeeltelijk ontruimd. OVERSTROMING VAN DE EUPHRAAT. Zondag is de Euphraat buiten haar oevers getreden. Grote gebieden be bouwd land staan onder water en met behulp van leger en gendarmerie zijn door het water bedreigde dor pelingen geëvacueerd. De Syrische autoriteiten hebben Irak dringend verzocht meer sluizen aan de bovenloop van de rivier, op Iraaks gebied, open te zetten. Nieuwe Tunesische regering Met stenen en handgranaten ontvangen Een woordvoerder van het bureau van de Franse president-generaal in» Tunis heeft medegedeeld, dat Salah Eddin Bakkoesj, wie door de Bey was opgedragen een nieuwe Tunesi sche regering te vormen, Zaterdag zyn ministersljjst aan de Bey heeft voorgelegd. De Bey heeft de nieuwe regering geïnstalleerd. De ontvangst van de zijde der be volking was niet bepaald hartelijk. De Arabische winkels in Tunis, die gewoonlijk op Zondag geopend zijn, waren eerste Paasdag gesloten als uiting van misnoegen over het nieu we kabinet. Maandag hebben nationalisten een handgranaat en stenen geworpen naar de politiebewaking voor de re sidentie vara de nieuwe Tunesische premier. De politie vuurde in de lucht. Van slachtoffers is geen mel ding gemaakt. De nieuwe minister van arbeid is in zijn auto met stenen bekogeld. Drie betogers werden door vuur van de politie gewond. De nieuwe ministers, die vandaag in functie treden, hebben om meer politiebescherming gevraagd. Veiligheidsraad praat er niet over. De Veiligheidsraad heeft inmiddels geweigerd de Arabisch-Aziatische klacht over de Franse politiek in Tu nesië op de agenda te plaatsen. Al leen Brazilië, Chili, China, de Sowjet- Unie en Pakistan stemden voor. En geland en Frankrijk stemden tegen en Amerika, Nederland, Griekenland en Turkije onthielden zich. Er waren zeven stemmen nodig. Na candidaatstelling „Indien ik candidaat der Republi keinse partij zal worden, zal ik mijn uniform uittrekken. Ik zal dan vrij zijn om te spreken en te handelen zoals elke andere burger." Dit ver klaarde generaal Eisenhower van daag op een perconferentie. Tevoren deelde hij mee, dat hij ditmaal geen vragen zou kunnen beantwoorden. „Ik moet voorkomen dat de politiek invloed zou gaan uitoefenen op het belangrijke werk, dat ik tot 1 Juni nog te verrichten heb," zo voegde de generaal er met nadruk aan toe. Deze verklaring van de opperbe velhebber wordt gezien als een aan wijzing dat hij voornemens is in de campagne voor zijn nominatie tot candidaat zelf zo weinig mogelijk In de Rurhvallei Stormachtige protestvergaderin gen hebben de struise boeren uit de Eifel dezer dagen gehouden tegen de plannen van het Wasserverband Schwammenauel, om de Ruhr dam te verhogen van 56 m tot 72 m, waardoor 51 boerderijen beneden de waterspiegel van de kunstmatige Ruhrmeren zullen verdwijnen. In de kleine rokerige lokalen van Ruhr- berg en Einruhr is het wam toege gaan. Door de donkere avonden kwa men de boeren over de bergwegen naar Ruhrberg, schrijft de „Gazet van Limburg". Hun tocht langs de met leisteen bedekte paden trok de belangstelling van de eerste toeris ten in dit heerlijke landschap. Zij waren woedend. En met het lot van het Savoyaanse bergdorp Tignes voor ogen hebben de boeren uit de twee Eifeldorpen gezworen 't voor beeld niet allee; te zullen volgen, maar het te verbeteren. Zij, gebo ren en getogen in de dalen tussen de heuvels van de Eifel, zullen zich la ten omkomen, wanneer het water op Urftalsee en Ruhrsee stijgt over de weiden en bossen to boven de boer derijen, die het Wasserverband Schwammenauel wil onteigenen. En niet alleen de boeren van Ruhrberg en Einruhr zijn woedend. Niet alleen óók de bewoners van Woffelsbach, PleusHütte en Heim- bach keren zich fel tegen de plan nen van de electriciteitsmaatschap- pij. En zij vinden tenslotte steun bij de toeristen uit Aken, Keulen, Dus- seldorf en vele andere Duitse steden, die telken jare aan de oevers van de Ruhrsee hun tenten komen opslaan en er hun zomervacantie komen doorbrengen. Zij hebben in Ruhr berg hun botenhuis; buitenlanders, voornamelijk Belgen, wonen 's zo mers aan de keten van meren in kleine villa's en vele Limburgers kennen Ruhrberg uit eigen aan schouwing, omdat zij enkele dagen hebben doorgebracht in een van die kleine, gezellige vakwerkwoningen in een onvergetelijk décor. De boeren van Ruhrberg hebben hun stem laten horen. Maar evenals de Savoyaarden uit Tignes zullen zij aan het kortste eind trekken. Het Wasserverband Schwammenauel laat zich niet van de wijs brengen. Er zijn vier millioen D.M. uitgetrok ken voor de grondaankopen. Vier millioen is geen kleinigheid. De plannen zijn goedgekeurd, in de herfst van dit jaar zulen de werk zaamheden beginnen. Vier jaar heb ben de Eifelboeren nog tyd. Maar dan sluit men de sluizen in de stuw dam te Schwammenauel en loopt één millioen kubieke meter water in het stuwmeer. De watervoorziening van Aken, Julich en Düren gaat voor. De wa tervoorziening van een deel van Zuid-Limburg nangt ei voor de toe komst van af. En tenslotte is er na tuurlijk het argument van de onmis bare electriciteit. Zonder de belangstelling van de halve wereld, zoals in het geval van Tignes, zullen de bewoners van de 51 boerdrijen hun boeltje mogen pakken en verhuizen Het tweede stuwdamdrama in Europa is op komst. „WILLEM BARENDSZ" WEER THUIS Vanmorgen om 7 uur is de Neder landse walvisvaarder „Willem Ba- rendsz" in de Noordersluis te IJmui- den, na een korte reis en met een recordvangst van 110.000 barrels traan, binnengelopen. Sinds de ochtend van de 2e Paas dag had het schip voor de pieren ge legen en de belangstelling voor de thuisvarende walvisvaarders was al lengs aangegroeid tot een mensen menigte. De „Willem Barendz", die 26 Sep tember uit Nederland vertrok, is via Buitenhuizen, waar het kruit werd gelost, naar de hoofdstad doorge varen. actief op te treden. (De Republikein se conventie wordt van 7 tot 10 Juli in Chicago gehouden). „Het ligt verder in Eisenhowers bedoeling, op 4 Juni te Abilene in Kansas bij een plechtigheid op de „Eisenhower Foundation" in het openbaar te spreken. Afgezien daar van, zo vertelaarde hij, zien hij en 2ijn echtgenote uit naar een korte vacantie, indien die ons kan worden toegestaan." Eisenhower wees er op, dat hij tot dusver geen ontslag uit het Ameri kaanse leger gevraagd heeft. Ik heb een verzoek ingediend, te worden ontheven van mijn huidig militair bevel en op non-actief te worden ge steld. Hij voegde er echter aan toe: „Indien ik in Juli candidaat zou wor den gesteld, zal ik onmiddellijk aan de president mijn ontslag aanbieden. Dit zou de algehele scheiding bete- kenèn tussen mij en het leger van de Verenigde Staten. Bijvoorbeeld zou ik daarna niet gerechtigd zijn mijn uniform te dragen." Uitnodiging van Taft. Senator Taft heeft generaal Eisen hower Zaterdagavond uitgenodigd zijn standpunt aangaande politieke vraagstukken voor het Amerikaanse volk uiteen te zetten. Men verwacht dat, hoe ook het oordeel van Eisenhower zal luiden, hij, alleen reeds door zich uit te spreken, een gedeelte der kiezers van zich zal vervreemden. Eisenhowers politieke secondanten geven echter nog geen tekenen be reid te zijn in de voor hen gegraven kuil te vallen, doch er is ongetwij feld een aanzienlijk gedeelte van de Amerikaanse openbare mening van gevoelen, dat niet genoeg bekend is over de politieke inzichten van de generaal. Econom. conferentie te Moskou gesloten In de slotbijeenkomst van de eco nomische conferentie te Moskou is Zaterdag besloten tot het zenden van een verklaring aan de Verenigde Na ties. Daarin wordt aanbevolen bin nen de kortst mogelijke tijd een con ferentie bijeen te roepen van ver tegenwoordigers van de regeringen, met deelneming van zakenlieden, vakverenigingen en andere maat schappelijke organisaties in alle lan den als bijdrage tot de ontwikkeling van de internationale handel. Een woordvoerder van de Chinese delegatie bij de economische confe rentie te Moskou heeft medegedeeld, dat China op de conferentie met En gelse, Franse, Zwitserse, Nederlandse, Belgische en Ceylonse zakenlieden contracten heeft gesloten, die voor zien ;n een totale invoer in commu nistisch China ter waarde van onge veer 340 millioen gulden. Die de roede spaart, haat zjjn zo nen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1