S)e &2idóc0oti/fccmt Eisenhower neemt ontslag tegen 1 Juni De Europese Verdedigingsgemeenschap Weldadige rust op Sea Island Revolutie in Bolivia toch geslaagd? Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OM STREKEN ZATERDAG 12 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12561 VCLPT DC BISSCHOP rr 2 bouws/v.' i Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., f 2.p. mnd., f i p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Adverts 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 PAAS-BAZUIN IJET hoogste feest der Christenheid *is gekomen. Het rijst als de mor genstond op uit cle duisternis van het nachtelijk graf. Het verlicht met zijn stralende glorie deze weerspannige wereldbol, en is, niet in zinnebeel dige maar in de meest werkelijke be tekenis, de feestelijke voorbode van haai- ondergang, de aankondigende bazuinstoot, ieder jaar hernieuwd, van de Dag der Oordeels en het ein de der tijden. Pasen is, zeer zeker, de plechtige herinnering aan het ongelofelijke, doch historisch-wetenschappelijk, door een vloed van critische getuigen gewaarborgde feit, dat Christus, ge storven en begraven, weer in 't leven is teruggekeerd. „Ten derden dage is El ij verrezen uit de doden". Maar voor degenen, die Christus huldigen als hun God en Heer, degenen die zijn maagdelijke geboorte erkennen, de genen, die weten dat in zijn bloed de wereld is verlost van Adams erfzon de, degenen ook die aannemen dat „de Vader en Ik" één zijn en dat „wie Mij heeft gezien" God heeft gezien voor dezulken is de verrijzenis niet meer dan een daad van goddelijk eerherstel aan zijn gekruisigde mens heid. Was Pasen niet meer dan dat, dan zou er overvloedige reden zijn tot feestelijke dankbaarheid, maar Pasen is veel meer dan dat. II/ANNEER op de achtergrond van Kerstmis oprijs* de wederkomst van Christus in glorie, zo kan Pasen gezien worden als de wederkomst der geredde mensheid in glorie. Niet dat de mensheid op eigen kracht herbo ren kan worden. De mensheid kan slechts herboren worden in Christus en zijn Pasen is daarvan het kost bare bewijsstuk, de belofte en het onderpand. „Christus is van de doden verrezen als eersteling onder hen, die gestorven zijn" schreef Paulus aan de inwoners van Korinthe. „Want omdat door één mem de dood is ge komen, daarom is ook door één Mens de opstanding der doden. Zoals im mers allen sterven door hun ge meenschap met Adam, zo zullen ook allen door hun gemeenschap met Cliristus herleven". J")E eerste Christenen leefden in ge- spannen verwachting van de al gemene verrijzenis doch nu de Eleer, naar menselijke opvatting, zo lang op zich wachten laai is die spanning geluwd en verzwak4 en soms geheel- en-al verdwenen. De zangkoren in de kerken zingen met stemverheffing! de slot-accoorden van de geloofsbe-1 lijdenis: „Ik verwacht de verrijzenis der doden en het lever der komende eeuwen, Ameni", maar de meeste ge lovigen hebben er genoegen mee ge nomen, dat bij de dood ziel en lichaam van elkaar worden gescheiden, zonder I het levendige, troostende besef dat de scheiding tijdelijk is. Een mens is echter geen engel, geen pure geest. Een mens wordt nooit een engel, want het behoort tot 's mensen na tuur, dat ziel en lichaam een eenheid vormen. Deze eenheid wordt door de dood gevolg van Adams hoogmoed tijdelijk van elkaar losgerukt, doch bij de wederkomst des Heren, wordt door Christus' zoenoffer, de oorspron kelijke, paradijselijke orde hersteld. „Wij verwachter" schreef de apostel Petrus „ingevolge Zijn be lofte een nieuwe hemel en een nieu we aarde, waarin gerechtigheid woont", Gelijkerwijs de apostel Jo hannes in zijn vizioen: „En ik zag een nieuwe hemel en een nieuwe aarde; want de eerste hemel en de eerste aarde waren verdwenen, en er was geen zee meer. En ik zag uit de hemel afdalen van God de heilige stad, het nieuwe Jeruzalem". \7AN deze herschepping van het aardse paradijs als woonoord der geredde mensen is Pasen de aankon diging, de verheugende belofte. Het voedt de christelijke hoop en ver wachting, dat bij de Wederkomst van Christus Hij „het lichaam onzer vernedering zal hervormen, zodat het gelijkvormig is met het lichaam zij ner heerlijkheid" (Phil. 3.21). De ver rijzenis van Christus is een voorbeeld, hoe alle mensen eens zullen verrijzen en in welke staat zij zullen voortle ven. Zijn verheerlijkt lichaam was, gelijk St. Paulus 1 et noemt „een gees telijk lichaam". Wij zullen als ver geestelijkte mensen verrijzen: „Het wordt gezaaid in bederf, het verrijst onbederfelijk; het wordt gezaaid in oneer, het verrijst in heerlijkheid; het wordt gezaaid in zwakheid, het ver rijst in krachtDienovereen komstig zal er ook geen behoefte meer zijn aan spijs of drank, aan slaap of vertier. Het aanschouwen van Gods glorie zal het enig verlan- I gen zijn. „Hij zal zijn God met hen. Dan zal Hij wegwissen alle tranen uit hun ogen". Er zal in het nieuwe Je ruzalem heerlijke vrede zijn en een. onverstoord, onzegbaar groot geluk: „De Heer zal zijn uw eindeloos licht; de dagen var uw rouw zijn vol eindigd." Niet allen zal de opname in het Paradijs te beurt vallen. Elet oordeel zal de scheiding uitspreken. „Want het uur komt" zei Christus in de voorhof van de tempel „dat allen die in de grafsteden zijn, Zijn stem zul len horen en zij, die het goede hebben gedaan, zullen er uitgaan tot opstan ding ten leven, maa zij die het kwa de hebben verricht, tot opstanding ten oordeel", Maar zeker degenen, die met eerbied de H. Eucharistie ontvan gen en aan die genade beantwoorden, ontvangen een onderpand van uitver kiezing: „Wie mijn vlees eet en mijn bloed drinkt heeft het eeuwig leven; en Ik zal hem op de jongste dag doen verrijzen." Ook zij, die in Hem gelo ven: „Ik ben de verrijzenis en het le ven; wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven." En voorts alle an deren, die door Gods: barmhartigheid om Christus' wil worden gered. IN de zware tijd, waarin wij onze aardse beproeving moeten door staan, is deze toekomst-verwachting, deze zekerheid van een volledig her stel een goede troost en een sterke steun. „Het lijden van deze tijd" acht de Apostel vergeleken bij dat groot geluk van geen- gewicht. Ook de overweging, dat Christus ons in alle verdriet en ellende is voorgegaan en de bittere ke k tot op de droesem heeft leeggedronken, vermag ons op te beuren. „Moést dt Christusdat alles niet lijden om zo zijn heerlijkheid binnen te gaan?"sprak Hij op de weg naar Emmaus, op de Eerste Paasdag. Zijn Pasen,. Zijn-Verrijzenis was geschied. Alleluja!. Zijn Pasen geve ons de genade, dat wij bij de vol einding der tijden, óns eigen Pasen mogen vieren, zelf zullen verrijzen in heerlijkheid: „Christus tegemoet in de lucht en zo zullen we voor altijd bij de Heer zijn". Alleluja! Hoofdkantoor KAPITAAL: AMSTERDAM-C. Nominaal: f 10.000.000.- Keizersgracht 507 -511 Geplaatst: f 5.800.000.- 35 Vestigingen Reserves: 1 1.050.000.- v 10R RESPOND ENTSCHAP: STATIONSSTRAAT 36 ALPHEN a/d RIJN. TEL K 1720-2362 (Heilig Landstichting te Nijmegen) jVan opperbevelhebber naar candidaat voor het presidentschap Generaal Eisenhower heeft per 1 Juni a.s. ontslag verzocht (en ver kregen) als opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa. Hiermee is Eisenhowers positie als aanstaand republikeins candidaat voor het presidentschap der V.S., volgens Reuter, duidelijker geworden. Het Witte Huis maakte gisteren de inhoud van een brief dd. 2 April bekend, waarin Eisenhower de minister van Defensie, Lovett, om ont heffing van zijn functie verzoekt, zeggende, dat „de speciale doeleinden, waarvoor hij in December 1950 was aangezocht, grotendeels zijn verwe zenlijkt", en verder dat hij zijn ontslagaanvrage op een zodanig tijdstip deed, dat er ruimschoots tijd is voor het aanwijzen van een opvolger. Over zijn eventuele politieke plannen liet Eisenhower zich niet uit, maar hij zal nu ruim op tijd terug zijn voor de republikeinse conventie van 7 Juli a.s., waarop de candidaat dezer partij voor de presidentsver kiezingen van November zal worden aangewezen. lijk zijn opvolger zal worden, de da tum niet kende. Niet alleen minister Lovett, maar ook de Noordatlantische Raad schreef Eisenhower op 2 April een brief, waarin zijn besluit kenbaar gemaakt werd. De inhoud van deze brieven is thans bekend gemaakt, evenals het antwoord van Lovett. Een brief wisseling tussen Eisenhower en de president daarentegen zal niet wor den gepubliceerd, al werd wel ge zegd, dat deze zeer hartelijk van toon was en dat Truman zijn lange brief met de hand geschreven heeft. „Ik ben van mening," zo schreef Eisenhower aan minister Lovett, „dat de taken, die ik zo goed mogelijk moest vervullen, thans grotendeels zijn vervuld. De bevelvoering is in kannen en kruiken, onze werkwijzen zijn vastgesteld en er is overeen stemming bereikt over de fundamen tele vraagstukken. Bovendien- heb- Taak vervuld De bekendmaking van Eisenho wers besluit kwam na weken van speculatie over de vermoedelijke datum van zijn aftïcJ;j. generaal zelf bewaarde het diepste stilzwijgen en datum en uur van de bekendmaking waren door hem zelf bepaald. Zo diep is dit geheim ge bleven, dat men gelooft, dat zelfs, generaal Grünther, Eisenhowers stafchef en de man, die waarschijn- 5)e $tand-%amp te Jiampen Een triest beeld van het totaal uitgebrande interieur van het huis te Kam pen, waarbij acht personen de dood vonden. Een bed, dat op de tweede verdieping stond, is door het plafond van de eerste etage gezakt. Rechts de kachel, de vermoedelijke oorzaak van de brand. seerd op de jongste ervaringen en diepgaande studie. Er zijn weliswaar nog vele moei lijkheden te overwinnen, doch met de volledige steun der NATO- gemeenschap zullen deze overwon nen worden. En het zal, ondanks de voortdurende dreiging van het Sov- jet-communisme, een geruststellende mate van veiligheid in het NATO- gebied verzekeren. Er is elke reden om aan te nemen, dat de NATO- landen succesvol zullen blijven sa menwerken." Te Lissabon uitgestippeld. En in zyn brief aan generaal Ely, voorzitter van de commissie der Atlantische stafchefs van de eWste- lijke Drie, schrijft Eisenhower, dat „de weg naar grotere voortgang werd bepaald op de conferentie te Lissa bon. Als de daar vastgestelde doel stellingen worden bereikt, dan zullen er tegen eind 1952 op het vasteland aanzienlijke strijdkrachten zijn, met daarbij de belofte van verdere uit breiding in de komende jaren, een aanzienlijke Duitse bijdrage aan de Eropese defensie inbegrepen." In zijn antwoordbrief aan generaal Eisenhower schreef minister Lovett, dat hij „in overeenstemming met 't verzoek van de generaal" de voor diens ontslag benodigde stappen zou ondernemen, een en ander met de goedkeuring van president Truman, opdat Eisenhower per 1 Juni „op non-actief" gesteld kan worden. Afscheid van Nederland. Volgens welingelichte kringen zal Eisenhower een afscheidsreis langs de hoofdsteden der NATO-landen ben de regeringen der NATO-landen i gaan maken, beginnende op 16 April een programma van groei en ont- met een bezoek aan Brussel, waar wikkeling der Europese defensie- schijnlijk terstond gevolgd door een gemeenschap opgesteld, dat is geba-1 bezoek aan Nederland en Noorwegen. Amerika helpt een handje Michael Harris, M.SA-hoofd in West-Duitsland, heeft in een persge- sprek met het blad der Amerikaanse strijdkrachten „Stars and Stripes" onder meer medegedeeld, dat Ame rikaanse deskundigen op het gebied van wapens en de voorbrenging daar van in geallieerd verband, gereed staan West-Duitsland te helpen bij het uitvoeren van zijn herbewape- j ning, zodra het plan voor het vormen van een Europee^ leger door de zes betrokken staten is bekrachtigd. .De- ze deskundigen bevinden zich thans te Parijs. Er zullen er uit de Verenigde Sta- ten nog meer komen, indien daboio- dig zou zijn. t Harris zeide, dat de West-Duitse in dustrie in goede vorm is en dat zij 1 binnen zes tot negen maanden gereed kan zijn voor de vervaardiging van lichte wapens. Hij zeide, dat de Duit sers er van zullen worden weerhou den te pogen zich op de zware oor logsindustrie toe te leggen, daar dit te lang zou duren, een zeer grote hoe veelheid niet beschikbaar kapitaal zou vergen en beslag zou leggen op arbeidskrachten en grondstoffen, die het best konden worden aangewend om, bij gebruikmaking van de be staande productiemogelijkheden, een zo groot mogelijke voortbrenging te verzekeren. DE OVERSTROMINGEN IN DE V.S. Het Roode Kruis heeft, in verband met het blijven wassen van het wa ter van de Missouri, twaalf steden in de Amerikaanse staten Nebraska en Iowa tot „noodgebieden" verklaard. Maar op de eerste dag der week, zeer vroeg in de morgen, gingen ze naar het graf met de specerijen, die ze hadden bereid. Ze von den de steen van het graf op zij gerold; en toen ze er in waren ge gaan, vonden ze het lichaam van den Heer Jesus niet. Terwijl zij nu niet goed wisten, wat ze er van moesten denken, zie, daar ston den twee mannen bij haar in schitterend gewaad. Toen ze hevig verschrikt het hoofd ter aarde bogen, spraken ze tot haar: Wat zoekt gij den Levende bij de doden? Hier is Hij niet; Hij is verre zen. Herinnert u, wat Hij tot u heeft gezegd, toen Hij nog in Galilea was: „De Mensenzoon moet in de handen van zondaars worden overgeleverd en gekruisigd; maar de derde dag zal Hij verrijzen". Nu herinnerden ze zich zijn woorden. Ze gingen heen van het graf, en vertelden dit alles aan al de elf en de overigen. Het waren Maria Magdalena, Johanna, en Maria van Jakobus; ook de andere vrou wen, die bij haar waren, zeiden hetzelfde aan de apostelen. Maar ze hielden haar woorden voor beuzelpraat, en ze geloofden haar niet. Toch stond Petrus op, en liep naar het graf; hij bukte zich voor over, en zag alleen de windsels liggen. Hij ging heen, verbaasd over wat er gebeurd was. (Evangelie van Lucas XXIV: 1—12). ,,'s Avonds als het kampvuur brandt" „Ik had nooit gedacht, dat ik zo lang zou leven om eens een koningin de hand te drukken". Dit zei Vrijdagavond een oude negervrouw tot Hare Majesteit de koningin na afloop van een partijtje, "dat de heer Alfred Jones, de eigenaar van de Sea Island Maatschappij ter ere van het koninklijk paar gaf op een oude rijstplantage, ongeveer vijf en twin tig kilometer van het Retreat House verwijderd. Talrijke vuren verlichtten het veld rond het huis, toen de koningin en prins en hun gevolg op de plantage aankwamen. Op een ijzeren plaat, waaronder een fel vuur werd ge stookt, roosterden de bedienden van de heer Jones veelvormige oesters. De oesters zouden het hoofdgerecht vormen van de maaltijd. Het eten der oesters bleek een kunst op zich zelf te zijn, want elke gast moest een handschoen aantrekken om de warme oesters aan te pakken en een mes in de andere hand nemen om ze open te lichten. De koningin en de prins, zowel als de leden van het gevolg, verorberden op deze „barbecue"-partij enkele dozijnen oesters. Terwijl de vuren een fantastisch schijnsel verspreidden en de Zuide lijke sfeer haar invloed deed gelden, begonnen de negers met hun onge schoolde, doch harmonisch klinkende stemmen hun negro-spirituals in de zwoele avondlucht te zingen. De koningin en de prins bleven geruime tijd op de plantage temidden van hun gastheer en diens personeel. Eén van de negerbedienden zei bij het afscheid „het was zo'n genoegen u te zien missi queen". Omstreeks het middernachtelijk uur keerde het koninklijk paar naar Sea Island Beach terug. In de ochtenduren had de koningin Vrijdag een ochtenddienst in de Christ Church op het eiland bijge woond. PRINS BERNHARD EN DE EEND. Toen prins Bernhard Vrijdag met hoofdcommissaris Eessink een tochtje op de tandem maakten over Sea Sea Island, zag hij naast de weg een zieke eend, die zich niet meer kon bewegen. Beide mannen stapten on middellijk af en de prins nam de eend op en bracht hem naar Retreat House, waar het koninklijk paar zijn intocht heeft genomen. Daar werd de zieke eend een vor stelijke verzorging gegeven, men reserveerde één van de badkamers, liet het bad vollopen en liet de vo gel daarin zwemmen. De eend werd op deskundig advies met mais ge voed en het zag er naar uit, dat de vogel „het zou halen". Maar het be trof hier blijkbaar slechts een tijde lijke opleving, want later terwijl de prins in de badkamer was heeft het beestje toch „de geest gegeven". Volgens te Washington opgevangen radioberichten, wordt in La Paz, de hoofdstad van Bolivia zwaar gevoch ten. De opstandelingen hebben zich onder meer meester gemaakt van ar tillerie, die zij gebruiken. De mate riële schade schijnt aanzienlijk te z^n. Volgens het radiobericht hebben verschilende strategische punten ver scheidene malen van bezetter verwis seld. De verbannen leider Estensoro, heeft verklaard, dat zijn beweging in de fevolutie de overhand heeft be haald. Estensoro leidt de „nationalis tische revolutionairen" van Buenos Aires uit. Volgens te Londen ontvangen pers berichten uit La Paz, ziet het er in derdaad naar uit, dat de revolutie geslaagd is. Men zegt, dat dit zolang onbekend gebleven is, omdat de re gering bijna tot het einde de controle had over de verbindingen en tot het laatste toe propaganda bleef maken. JCowcettje Het woord der waarheid kan iedereen begrijpen.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1