S)e ÊeidóeSoti/fcci/nt Min.Stikker pleit te NewYork Nieuwe overwinning voor Pinay Koningin ging uit winkelen Met eriedactawat aan M. M. Moningin Jutiana Ver. Staten bedreigd met telefoonstaking GETHSEMANE Weer een revolutie in Bolivia De nationalisaties in Engeland Mawettje Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 APRIL 1952 43ste JAARGANG No. 12559 Ook een koningin winkelt wel eens graag Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.47 p. w., 2.p. mnd., f 6.p. kwart. Franco p. p. f 6.80. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 aannemen, welke de handel binnen Europa zouden beperken. Men kan in deze toestand slechts verandering brengen door de E.B.U. te reorganiseren en door alle aange sloten landen collectieve maatrege len te laten aanvaarden, die ten doel hebben de economische stabiliteit te bereiken. Elk eenzijdig of tweezijdig optreden moet ongunstig ontvangen worden. Voor reorganisatie Europese Betalings Unie Minister Stikker heeft Woensdag op een persconferentie te New-York een verklaring voorgelezen. Hij zeide daarin, dat de economische vooruitgang in Europa na de tweede wereldoorlog enorm is geweest. Er bestaat geen twijfel aan, dat het herstel volledig zou zijn geweest, wanneer de dreiging van de communistische agressie de landen niet genoodzaakt had tot zware be wapeningsprogramma's. Voor een zich nog van de gevolgen van de oorlog herstellende economie betekent aanvaarding van een bewapeningsprogram ma, dat gemiddeld voor de Europese landen 30 procent van de nationale uitgaven vergt, een last, waarvan het gewicht niet vergroot kan worden, zonder de economische stabiliteit in West-Europa, en als gevolg daarvan ook de bewapeningsprogramma's zelf, in gevaar te brengen. Nederland, zo vervolgde de mi-1 reeds getracht maatregelen te doen nister, is een van de Europesé lan den, die in het afgelopen jaar hun financiële stabiliteit konden herwin nen, ondanks het feit, dat het over gegaan is tot een bewapeningspro gramma van grote omvang. Het spreekt vanzelf, dat om deze beide doelen te bereiken, men in Neder land zich grote opofferingen heeft moeten getroosten, die in d. eerste plaats het gemiddelde verbruik der bevolking hebben getroffen. De Ne derlandse regering heeft niet ge tracht hiervoor een tegenwicht te vinden in vermindering van de in voer of door het opleggen van ande re beperkingen aan de handel. Minister Stikker herhaalde daar na, dat Nederland als voorbeeld kan dienen, daar het een land is, dat zich kwijt van zijn internationale ver plichtingen, militaire en economi sche. De maatregelen, die de Neder landse regering daartoe neemt, zijn over het algemeen niet van dien aard, dat zij de regering meer gezien maken. De landen van West-Europa zien zich thans voor een belangrijk vraag stuk geplaatst: het wel of niet ver lengen van de Europese Betalings unie, welke op 30 Juni a.s. zou op houden te bestaan. Zij is de enige Europese organisatie, die op het ge bied van internationale clearing be middeling kan verlenen en is dus onmisbaar. De oprichters van de E.B.U. ver onderstelden, dat vroeg o^ laat alle aangesloten landen economische sta biliteit zouden kunnen bereiken. Dit is niet het geval geweest en hierdoor valt de E.B.U. uiteen in landen, die een overwegende crediteurenpositie hebben en in landen met een over wegende debiteurenpositie. Eerstge noemde landen dreigen de unie te verlaten en de andere landen heb- Premier Pinay heeft weer een parlementaire hindernis genomen. Met 310 tegen 238 stemmen nam de Nationale Vergadering gisteren een motie aan tot uitstel van het débat j over het wetsontwerp betreffende de glijdende loonschaal tot 29 Mei. Het wetsontwerp was reeds in eer ste lezing door de Nationale Verga dering aangenomen, doch verworpen door de Senaat. Volgens AFP heeft Pinay vóór de stemming verklaard, dat de regering niet kon aanblijven als de motie ijiet werd aangenomen. Pinay vreest, nl., dat een onmid dellijke algemene verhoging van de lonen zijn anti-inflatiepolitiek zal doorkruisen. Hij moest zich daarom tegen aanvaarding van het wetsont werp verzetten, ofschoon hy groot risico liep verslagen te worden, gematigd-conservatieven, .Aangezien de Verenigde Staten dicalen, links-radicalen, een meer- belang hebben bij handhaving van de Europese economische stabiliteit", zo besloot de minister, „zou het zijn nut hebben, wanneer zij een collec tieve oplossing van de economische vraagstukken zouden aanmoedigen." derheid van Volksrepublikeinen en wat Gaullisten steunden de motie. Tegen stemden socialisten, commu nisten en een 30-tal Volksrepubli keinen. Ongeveer 70 Gaullisten en Volksrepublikeinen onthielden zich. Waar het Koninklijk Paar dc paasdagen doorbrengt Nieuwsgierige verslaggevers wilden alles weten Koningin Juliana heeft gisterochtend temidden van duizenden New Yorkers gewinkeld in het bekende warenhuis van Saks aan de Vijfde Avenue. In gezelschap van twee harer hofdames verliet de koningin om ongeveer kwart voor elf het Waldorf Astoriahotel en begaf zich eerst naar de vertegenwoordigers van de Coty parfumerieën aan de Park Avenue. Daarna stak Hare Majesteit de straat over en kocht een kinderjurkje in een dameszaak. De koningin scheen zich uitstekend op haar gemak te voelen, terwijl zij slechts opgemerkt door weinige voorbijgangers in de steeds bedrijvige straten van New York rondliep. Zij bezocht verschil lende verdiepingen van Saks, een van de grootste warenhuizen van New York, zonder echter iets te kopen. De prins was reeds eerder vertrokken en zocht enkele oude kennis sen op. AARDIG JURKJE VOOR (Heilig Landstichting te Nijmegen) 42 DODEN BIJ PANIEK IN KERK. 42 Personen zijn om het leven ge komen en meer dan honderd gewond bfj een paniek in een kerk te Cara cas (Venezuela). Men gelooft, dat de paniek onder de duizenden kerk gangers uitbrak, nadat iemand het brandsignaal in de kerk in werking had gesteld. BEATRIX. Gevolg gevende aan de wensen van de Amerikaanse verslaggevers, die duizendmaal nieuwsgieriger blij ken dan hun Nederlandse collega's, bracht de koningin vervolgens in een persconferentie, die werd bijge woond door tientallen verslaggevers, verslag uit over haar winkeltocht. Zij beschreef nauwkeurig de tocht in de stad, vertelde dat zij talrijke flesjes parfum cadeau had gekregen, dat het bij „Saks" te druk was om wat te kopen, maar dat ze goed ge slaagd was bij „Best", de dames modezaak, waar zij ook al in de oor log inkopen plachtte te doen. „Ik heb hier een aardig jurkje gevonden voor mijn oudste dochter, die op het ogenblik overal snel uitgroeit", zei de koningin. 's Middags waren koningin en prins de gasten van prins Aschwin en diens vrouw. Prins Aschwin, die verbonden is aan het Metropolitan Museum, begeleidde koningin en prins op een rondgang door de „Clois ters", dat een ten dele oorspronkelijk Frans klooster is, indertijd door een schenking van de Rockefeller steen voor steen van Frankrijk naar New Yoric overgebracht. In de namiddag bezocht koningin Juliana gravin von Kotzebue, een oude, zieke vriendin, die vroeger in Parijs woonde. Des avonds hebben de koningin en de prins gezamenlijk een voor stelling van het bekende stuk „The King and I" bijgewoond. Hedenochtend vroeg vertrok het koninklijk paar met een Constella tion van de Amerikaanse luchtmacht, naar de Tennessee Valley, om daar een van de beroemde dammen in ogenschouw te nemen. Men zou ech- slechts zeer kort in Tennessee verblijven, want in de namiddag ver trekt het gezelschap reeds naar Sea Island Beach in Georgia om hier de Paasdagen door te brengen. VERONGELUKT JAPANS VLIEGTUIG GEVONDEN Een groep Amerikaanse parachu tisten heeft op de hellingen van de berg Mihara op 'het eiland Osjima (buiten de baai van Tokio) het wrak van het Japanse verkeersvliegtuig gevonden, dat met 37 personen aan boord werd vermist. Volgens een zegsman van de Amerikaanse lucht macht in Tokio heeft de groep para chutisten geseind, dat er geen over levenden zijn. Trumans maatregel t.o.v. de staalindustrie Zoals gisteren gemeld is door het ingrijpen van president Truman, die de Amerikaanse staalindustrie in beslag nam, de dreigende staking in deze industrie voorkomen. Doch thans ziet Amerika zich gesteld tegenover een nieuw stakingsgevaar door de massale uitbreiding van een ander arbeids conflict over hogere lonen. De leiders van de vakbond van telefoonarbeiders, aangesloten bij het CIO, hebben namelijk de drie dagen oude staking van employé's van de Bell Telephone Cy in vijf staten uitgebreid tot alle 48 staten, waarbij 300.000 man betrokken zijn. Tot dusverre staakten slechts in vijf staten de telefonisten (77.000 in getal) voor hoger loon, terwijl in de andere 43 staten alleen technici niet werkten, die echter voor het onder houden van de diensten niet noodzakelijk waren Een feitelijk stakingsbevel is nu in de andere staten niet gegeven, maar wel heeft de vakbondsvoor zitter, Beirne, gelast, dat voor alle gebouwen van de telefoonmaatschappij in de 43 staten, waar nog niet gestaakt werd, gepost moest worden het geen hetzelfde effect heeft als wanneer de 300.000 daarbij betrokken em ployé's in staking zouden gaan. verloren. Reeds binnen een half uur nadat Truman in zijn radiorede het overnemen van de fabrieken had aangekondigd, tekenden de advoca ten van twee der voornaamste con cerns tegen dit besluit appèl aan. Maar gisteravond werd hun beroep ongegrond verklaard. PROCES VERLOREN De staalindustrieën hebben intus sen een proces tegen de regering wier ingrijpen zij onwettig achtten In Washington heeft Truman in een poging om alsnog het loonge- schil op te lossen, gisteravond een conferentie van vertegenwoordigers van vakbonden, industrieën en rege ring bijeengeroepen. De vakbond der staalarbeiders heeft al verklaard, bereid te zijn tot nieuwe onderhan delingen met de industrie. Maar als deze laatste niet instemt met een voor alle partijen aanvaard bare oplossing, dan zou de vakbond wellicht voorlopig de oude loonrege lingen willen handhaven, op voor waarde, dat de regering de indus trieën onder haar beheer blijft hou den. Waar kleine leliën spreiden zoete roken, En de cypressen ruisen zacht bewogen Door maanbeschenen hof, daar ligt de Zoon gebroken En gans verlaten neer; voor zijn geloken ogen. Al de verworp'nen, tot aan *s werelds eind, oprijzen En in zijn ziel hun vale wanhoop boren Hij ziet zijn Golgotha vergeefs verrijzen En voelt zich aan een gruwbaar lot verloren Vader, indien Gij wilt, ga deze kelk voorbij Der eng'len koor verstomt voor 's Heren klacht Hij weet zichzelve naakt, bespuwd, geschonden Zijn zweet welt op als bloed en kleurt de nacht Maar niet Mijn Wil, Uw Wil geschiede mij De Zoon heeft 's Vaders hart teruggevonden. Zijn jong'ren slapen nog: Blijft slapen vrij Uw Meester waakt en bidt; aanstonds wordt Hij gebonden En triomferend naar Zijn Troon gebracht. H. MUYEN April *52. Staatsgreep gelukt? In de hoofdstad van Bolivia, La Paz, heeft weer eens een staatsgreep plaats gevonden. De Boliviaanse re gering is afgezet en generaal Anto nio Seleme, de vroegere minister van justitie en voor industrie en immigra tie, is voorlopig tot president van Bo livia benoemd. De leider van de re- volutionnaire beweging is Victor Paz Estensoro. De Boliviaanse regering, die is af gezet, was als militaire junta in Mei 1951 door een staatsgreep aan de macht gekomen. Bij de in Mei 1951 gehouden presidentsverkiezingen be haalde Victor Paz Estensoro, die door de nationale revolutionnaire bewe ging candidaat gesteld was, de meeste stemmen, ondanks het feit, dat hij in ballingschap vertoefde. Paz Estensoro, die nu nog in Bue- no- Aires vertoeft, zei, dat hij zich onmiddellijk naar La Paz zou bege- Churchill ruimt ze op Tijdens Haar bezoek aan de Universiteit van Columbia is aan H.M. Koningin Juliana het ere-doctoraat van deze grote onderwijsinstelling uitgereikt. De Koningin ontvangt de bul: v. I. n. r. H. M. Koningin Juliana: Benja min Bunninger en Dr. Grayson, vice-president van de Universiteit. 1 Churchill heeft gisteren in het Britse Lagerhuis medegedeeld, dat zijn regering voornemens is, de na tionalisatie der particuliere bedrij ven, die het vervoer langs de weg verzorgen, zo spoedig mogelijk on gedaan te maken Het hoe en wan neer zal kort na Pasen worden be kend gemaakt. Zijn verklaring werd door de con- met klem bij de regering op aange drongen, haar verkiezingsbeloften sneller waar te maken. Hieraan zal de vrees niet vreemd zijn, dat de re gering haar prestige zal zien vermin deren, als zij niet met spoed uitvoe ring geeft aan de veranderingen, die haar leden voorstonden tijdens de algeimene verkiezingen in October van verleden jaar. Churchill heeft voorts aangekon digd, dat ook de nationalisatie van de Britse staalindustrie ongedaan zal worden gemaakt, hetgeen in de ven. De partij die thans de macht heeft zou de steun genieten van de overgrote meerderheid van de Boli viaanse tinarbeiders. In Miraflores, waar het opperbevel van het Boliviaanse leger is geves tigd, werden Woensdagmiddag ge vechten geleverd tussen revolution- nairen en het regiment Lanza", dat de oude regering trouw is gebleven. De militaire academie heeft zich bij het regiment gevoegd. Volgens de eerste berichten zijn 14 personen om het leven gekomen en 41 gewond. Naar A.F.P. nader meldt, is het nog te vroeg om te kunnen bepalen, of de omwenteling is geslaagd. In het centrum van La Paz is het rustig; de winkels zijn gesloten, de wegen en pleinen liggen verlaten. Op strategische punten in de hoofdstad zijn barricades opgericht. In zes Amerikaanse staten is Woensdag een aardbeving waarge nomen, die enige seconden duurde. De beving was merkbaar in gedeel ten van Texas, Oklahoma, Kansas, Missouri, Iowa en Nebraska. In Oklahoma zijn van verscheide ne gebouwen de muren gescheurd en in Kansas City en andere steden in Kansas braken een aantal ruiten. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers of gewonden. In Catania en andere delen van Si cilië zijn lichte aardbevingen waar genomen. servatieve Lagerhuisleden toege- i loop van het parlementaire zittings- juicht. 48 Hunner hadden er reeds jaar zal gebeuren. Niemand is zó ruw, dat zyn aard niet voor verzachting vatbaar is.

Leidse Courant | 1952 | | pagina 1